Bekendmaking iKet Jtaccpf Gevonden en verloren voorwerpen LÖSS- ten gewisseld. Getracht zal worden een of meer vertegenwoordigers van de Chr. scholen in het betrokken be stuur van de sohoolartsendiènst te doen zitting nemen. De 'Kamerkring 's Hertogen bosch der Chr. Hist, partij zal een vergadering houden te 's Bosch op Zaterdag 5 Nov. a.s., om 2 uur in Bethel, Grobbendonckstraat 19. In leidingen zullen worden gehouden door A. C. Bensen van Eindhoven en S. Kuiper te Werkendam. De Waterleiding Mij. Noord- West_Brabant, die ook in het Land van Heusden en Altena van water-' Leiding heeft voorzien, heeft thans de 39.000ste abonné op de water-» Leiding geboekt. De ver. Waalwijks Belang doet pogingen voor een busdienst uit het Land van Altena via Drongelen naar Waalwijk. NEDERHEMERT. Dinsdag 1 "November a.s. hoopt de heer J. Smits alhier de dag te herdenken, dat hij 30 jaren geleden het veer Ne de rhemeqt-Ei Land in ex ploitatie nam. I Zijn grootvader, die gedurende 25 jaar dit veer onderhield, werd op gevolgd door zijn zoon, die 15 jaar zijn krachten aan deze arbeid gaf, terwijl nu de nazaat van dit geslacht dertig jaar in weer en wind, van de vroege morgen tot de Late avond, steeds klaar staat om deze „water weg' 'te bevaren en het publiek van dienst te zijn. L Zeventig lange jaren door 'één ge slacht dit veer onderhouden, zal wel een unicum rijn. Het zal 'de ex-' ploitant, de heer J. Smits, die dag niet aan belangstelling ontbreken en velen uilen zich opmaken om hem hun gelukwensen aan te bieden. Ook onze felicitaties willen we hier aan toevoegen. Moge hij nog langte jaren „de overzet" bedienein, is onte wens. UITWIJK. De Herv. J.V. „Immianuël" al hier, hoopt in verband met haar 25-1 jarig bestaan op Donderdag 3 Nov. a.s. een herdenkingsavond te houden in de Herv. kerk, des avonds om 7 uur. i i Door Ds. J. F. Roith te Nt- Loosdrecht zal een herdenkingsrede worden gehouden. Medewerkking zal worden verleend door de gem. zangverenigingl „Oe fening Kweekt Kunst". WIJK EN AALBURG. Eerste verantwoording voor de bazar, die gehouden zal worden ten bate der v.v. Nioad. De Haan en Oerlemans, Heusden f25.dr. Hilwig Heusden f 10: G. de Waal, Wijk f 5.Jhr. Pompe van Meerder voort, Andel f 10.Dir. v. et. Loo, Veen f 10.A.. Vos, Wijk f2.B. Treffers Jzn., Wijk f io-.—A. Juinen, Aalburg f2.50; G. A. Stavast, Rotterdam f5.N.IV. A.L.A.D., Wijk en Aalburg f25. G. Lubberdink, Aalburg f2.50; N. N., Aalburg f5.André Eerstens, Tilburg 2 flessen aperitif; fa. van Mill, Gorinchem, 1 Enka spons, 3 klantoiorsets, 3 bloonote's en boek jes 'lucifersM. Boers en Go., Arn hem, 2 dozen luxe postpapier; fa. de Erve J. van NelTe, Rotterdam 2 leesboekenM. G. Blankers, Wijk 3 fietsstoeltjes, 5 zaklantaarns, 3 spat- Lappen en 3 fietspompslangenJ.v. Heemskerk, Aalburg 2 dozen Oud- Hollands postpapier naar keuze te bedrukkenOrion, Zaandam, 2 do zijn flesjes naaimachineolie; T. van Helden, Wijk, 1 dobs sigarenJ. Be rends, Waalwijk, 2 lederen porte feuilles en 2 lederen portemonnaies Wed. A. Vos en Zonen, Aalburg, 1 taarlfa. Walraven, Genderen, 1 do-os koekenG. Vos, Doeveren, 1 taartSmits Koffie fabriek, Gronin gen, gratis koffieschenkerij J$>h. MilLenaar, Wijk, 2 taartenC. Bou- man, Wijk, 2 duivendraagmaanden. WIJK. Op 5 November a.s. zal met de Waterman uit Indonesië te Rot terdam arriveren, de soldaat ie kl. J. D. Duister, Hoge Maasdijk C 22 alhier. Dinsdag j.l. werden de bewo ners van de Veldstraat opgeschrikt door een hollend paard van ~C. Ver steeg, hetwelk voor een kar gespan nen was, geladen met lege fruitkisten, welke er links en rechts aftuimelden. Bij de boerderij van T. Mjans ge komen zijnde, zwenkte het paard plotseling linksaf, om pardoes in de daarnaast gelegen sloot terecht te ko men. Omwonenden silelden direct toe en brachten Th.et gespan weer 00 de weg. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Een en ander verwekte op het an-' diers zo rustige middaguur veel con sternatie. WERKENDAM. Voor de afd. van het Ned.; Bijbelgenootschap zal Maandag 31 Oct. a.s. ',s avonds 7 uur in de Nood kerk optreden de Wel Eer w. Heer Ds. J. v. d. Velden, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam. In het bestuur van de Turn vereniging O.K.K. zijn gekozen de dames R. v. Driel, T. Kilwinger, A. Ivolff en E. v. d. Steenhoven en de heren P. den Dekker en J. Ip- pel. In verband met het 25-jarig jubileum der Chr. ULO-school, zal de heer M. Ap per loo, secretaris van de Herv. Raad voor Kerk en School een rede houden over het onder werp: „Roeping van het Chr. On derwijs in deze tijd. Tevens is er gelegenheid tot het uitspreken van gelukwensen. Het jeugdkoor zal ter afwisseling enkele liederen zingen. - Onze dorpsgenoot soldaat J. v. d. Werken, welke gelegerd is te 's-Herlogenbosch, maakte dezer da gen nachtoefeningen. Tijdens deze oefening werd hij door een karabijn- schot gewond. De kogel ging door zijn oor langs zijn gelaat. Dit is iwel wonderlijk goed afgelopen, als men bedenkt dat met enkele centimeters verschil dit zijn dood had kunnen betekenen. Ds. Chr. v. Dam alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeenle van Nijkerk. Een oproep aan de ouders, die één of meer zoons in Indië fin militairen dienst hebben, om hun adres op te geven bijW. J. ide Keijzer, Burgstraat 1 en D. A. Rrie- nen, Kade 14, alhier, dan kan ver zending van lectuur plaats hebben. Donderdag 3 Nov. a.s. hoopt voor de Chr. Geref. Kerk op te treden Ds. M. Overduin van Nieuw- poort en voor de Oud-Geref. Gem. dhr. v. Kooten. Beiden diensten van gen aan om 7.30 uur. Burgemeester en Wethouders van Heusden maken bekend, dat de ge meentesecretarie op Dinsdag 1 No' vember 1949 voor Let publiek ge sloten zal zijn. Heusden, 26 October 1949. weten wat met uw faillissement ge beurd is. U moet echter niet verge ten, dat wanneer er geen accoord is aangeboden en gehomologeerd is, u aansprakelijk blijft voor het niet-be- taald^ gedeelte der schulden. 3. uw erfgenamen aanvaarden met de baten ook de aansprakelijkheid voor uw schulden. GEVONDENEen boodschappen mand, zoals gebruikelijk bij kruide niers e.d. Inlichtingen bij de Post- commandant der Rijkspolitie te Alm-, kerk. GEVONDENEen jongensjas, in de zaal van café van Dijk te Alm»- kerk, ongeveer een half jaar gelen den. Inlichtingen aldaar. VERLORENeen porteinonnaie met inhoud. Térug te bezorgen bij K. Verhoe ven, Zevenhuizen 60, Werkendam. GEVONDENeen ijzer van voor aandrijving G.MjC. op de Sasdijk. Inl. T. Roubos, Werkensedijk 53. GEVONDENeen portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen bij de Post- commandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. R ij men van Tij men DE TIEN MILJOENSTE! Zal 'teen Jantje, zal 'teen Pietje, Zal het een Marietje zijn? Straks verschijnt de tien miljoenste, En ons landje is zo klein! 't Wonderkind wordt druk besproken En als ik me niet bedrieg, Zal het straks bijzonder druk zijn, Elk verdringt zich om die wieg! Pietje onze tienmiljoenste, Hij brengt nieuwe zorgen mee. Want al leven we dan weder, In ons land in pais en viree, Vele varkens maken immers, Onze spoeling, o zo dun. Ofschoon niemand onze Piekje, Dus een boterham misgun, Toch, er zijn veel pessimisten, I)iemaar roepen: ,,'tGaat niet goed Vast en zeker is 't dat Pietje, Strakjes emigreren moet. Ilij kan niet in Holland blijven, Moet er o zo spoedig uit Er is in 't minst geen reden, Blij te wezen om zo'n spruit." Maar de optimisten spreken: „Pietje komt hier aan de kost, Als hij maar weet aan 'te pakken, Dan is 't raadsel opgelost. Pietje moet van alles kunnen, Pietje wordt hier vast een in an, "Als hij met 'de optimisten, Optimistisch wezen kan." J. de K. ik had graag een aft- doend middel tegen transpirerende voeten. Bij formaline en kamferspi- ritus heb ik geen "baat. Antwoord-Sc.veelvuldige voetba den, dagelijks wisselen van schoe nen eh kousen. Voetbad 's avonds met niet te heet wa'ter, waarin enige lepels keukenzout (beslist geen so da!) zijn opgelost, wassen met goe de vette zeep, naspoelen met schoon boud water, grondig afdrogen, daarna poederen. Schoenen reinigen met oplossing van formaline op spiritus, daarna minstens 24 uur laten luchten (niet in de kast zettenl). Pas wanneer wondjes of kloofjes genezen zijn, kan 's morgens de huid van de voetzool en die tussen de te nen met kamferspiritus worden inge wreven. Ook stevig borstelen in het voetbad is nu pas mogelijk. Vermindert de transpiratie na enige tijd, dan slechts één tot tweemaal' per week wrijven met kamferspiri tus. Geregeld doorgaan met baden, poederen en wisselen van kpusen en schoenen. J. v. H. mag ik in mijn vrije tijd: speelgoed maken en dit te koop aanbieden? Antwoiord-Kn'dit mag u niet als u geen vergunning hebt. Bij de KaJ mer van Koophandel, waaronder u ressorteert, moet u een aanvraag in dienen voor een ontheffing Besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbe drijf. Wij geyen u echter weinig kans dat u deze ontheffing krijgt. „Kruimeltje" 1. kan een weduwe zonder kinderen haar inboedel „ge woon op ©en ongezegend papier" aan iemand vermaken? 2. kan ik mijn bezittingen vermaken aan wie ik wil? 3. is een werkgever verplicht aan iemand die in loondienst is en bovendien provisie geniet, de duur te- toeslag te betalen en tot wie moei hij zich hiervoor wenden? AptwoordMV1beschikkingen na overlijden kunnen alleen geschieden bij testament. Bij een gewoon 011- derhandsgeschrift, door de erflater eigenhandig geschreven, gedagte kend en ondertekend kunnen slechts beschikkingen worden getroffen tot het aanstellen van een executeur-tes tamentair, tot het regelen van de begrafenis en tot het maken van legaten van klederen, van Lijfstoebe horen, van bepaalde lijfsieraden en van bijzondere meubelen. Een be schikking over de gehele inboedel bij een de'rgeirjk onderhands stuk is dus nietig. ■2- heeft de weduwe geen kinde ren en zijn ook haar ouders overlie;-/ den, dan kan zij met haar bezit doen wat zij wil. 3. duurtetoeslag wordt gegeven bo ven het rechtens geldende loon, dat lager moet z ijn dan f71-per week. Wendt u hiervoor tot het Gewestelijk Arbeidsbureau te uwent. G. J. F. ik heb een grootmoe der, die voor de tweede maal ge trouwd is. Het echtpaar krijgt de uitkering krachtens de Noodwet Ou derdomsvoorziening en daarnaast nog „bij-steun". Deze wordt ten dele ver haald op de kinderen. Zijn ook de kleinkinderen alimentatieplichtig te genover de grootouders? Antwoord-IVop bloedverwanten in op- en neergaande lijm rust over en weer een alimentatieverplichting en kinderen -en kleinkinderen, desnoods achter-kleinkinderen zijn alimentatie plichtig tegenover ouders, grootou ders, overgrootouders en omgekeerd. Wanneer de kinderen dus niet in staat zijn hun ouders voldoende on derhoud te verschaffen, zullen de kleinkinderen aangesproken worden. In dit bijzondere geval rust op u slechts een alimentatieplicht tegen over uw grootmoeder, niet tegen over haar tweede man. t B. B. ik ben getrouwd op hu welijksvoorwaarden. Het huis, de in boedel en een geldbedrag zijn eigen dom van de vrouw. Er is een kind uit het huwelijk geboren. Wat ge beurt er bij een eventueel overlijden van de vrouw niet haar bezittingen? Antwoord-V de bezittingen van de vrouw vormen haai* nalatenschap. Van deze nalatenschap erft de man, als de vrouw bij testament niet an ders heeft beschikt, een kindsdeel. In uw geval erft u haar nalatenschap dus samen miet uw kind, ieder krijgt de helft. R.R. A is getrouwd op huwe lijksvoorwaar den. Hij failleerde plm. 20 jaar geleden. 1als hij nu weer zaken gaat doen, bestaat er dan voor zijn schul den vérhaal op de goederen van zijn vrouw i Antwoord-Vvoor uw zakenschul- den bent u alleen met uw eigen ver mogen aansprakelijkhiervoor be staat geen verhaal op de goederen van u w vrouw. 2. Kjen faillissement eindigt door het verbindend wonden van de slot uitdelingslijst of wordt opgeheven we gens gebrek aan baten. U zult wel 5- Het was het inkoopboek bet was ©en inkoopboek het was neen, -de naam der firma stond er niet op: het -droeg een grote, met irikt gieschreven hoofdletter R. Zij liet de omslag uit het knipje sprin gen en het boek viel in biet midden open gelijk het duizendmaal open gevallen was. En in het handschrift van Jacob Glezy zoals hij zestig jaar geleden, misschien op zijn va ders dicteren, geschreven had las zij en verstond zij „Guy Bracks recept voor het be reiden van bouillon". De titel staarde haar aan in de stijve, houterige letters van Ja cob Glezy maar de zaak zelf in teresseerde haar meer. Br waren twee blaadjes, en aan de voet van iedere bladzijde stond een regel in rode inkt geschreven. Die twee regels be vatten de sleutel tot alleshet ge heim van de ongeëvenaarde smaak, de veel benijde, vruchteloos nage bootste, door geen andere firma ver kregen smaak. Margants ogen ver slonden zehaar brein photografeer- de ze, zij herlas ze, herlas ze, stond verbijsterd over hun eenvoudzij zou ze nooit, zolang zij leefde, kunnen vergeten. Toen begon zij werktuig lijk het ene blad van het boek na het andere om te slaan. Alle behalve die twee waren blanco. Maa|r in het zij tasje, het tasje, dat ieder inkoop boek heeft, vonden haar vingers, thans de slaven van bet instict, wat zij wist dat er zijn moest. En nu lag voor haar, op die tafel, een velletje postpapier, verbleekt, door het dikwijls openvouwen ge scheurd, met Lopend, Virtoriaans schrjft bedekteen schrift, dat de familie-archieven, thans het enige ge noegen van haar zieke vader, in zo grote overvloed bevatten: het hand schrift van Guy Brack, dienaar van Jan Kompanie, wiens recept dit recept de drogist Glezy verduis terd had. Het werkelijke inkoopboek lag in de brandkast achter haar. Ja cob Glezy had het daarin weggeslo ten in de mening, dat het dit was. Nu had Margant Brack, de achter kleindochter van de benadeelde, de firma Glezy en Zoon in haar hand. Zij had haar In haar macht en nu dit zo was, wist zij, wat zij doen zou. Alles was haar gemakkelijk ge maakt; haar zorg was ten einde. Een dievegge in gedachte was zij mis schien, was zij geweest; een dievegge metterdaad zou zij nooit kunnen wor den; plichtsbesef en erfelijkheid wa ren duizendmaal te sterk. Alle be koring verliet haar, nu zij haar kans kon waarnemen. Haar vader, haar liefde voor hem waren haar alles, zozeer, dat zij zijn lessen niet te schande wil maken. Het leven ware voor zulk een prijs te duur gekocht. Weldra kou zij* hem alles vertel len dan zou hij haar handelwijs goedkeuren: zij had haar gelegenheid gehad en daarvan afgezien dit be hoorde dan ook tot de dinigeji wel ke men niet deed. Een der dingen, die men wel deed, was, het stuk bij de firmanten te brengen met de waarheid. Zeer kalm, zeer bedaard, stak zij het vel papier dus weer in het zijlasje vah het boek, sloot het boek zelf, nam de omslag tussen haar vingers en deed hem weer in het knipje springen. Maar juist toen zij hiermee bezig was, ging de deur snel wijd open. Zij hield op, liet het boek bijna val len, greep het en keek op. En een man 'kwam binnen, en de deur werd gesloten, en een paar ogen keken haar strak aan in een hoofd, dat voorovelf hing, en een hand rustte tussen de sluiting van een geklede jas. Er heerste doodse stilte, terwijl beiden elkaar gadesloegengeen van beiden kon voor het ogenblik woor den vipden. De tafel slond tussen hen inaan weerszijden daarvan stond een stoel, zijn rechter-, haar linkerhand omklemden ieder de rug leuning van die stoelen. Poole's ogen schoten bliksemstralen, toen veran derden zij weerhij nam de hou ding van een veroveraar aanhij zag er uitgehongerd, wolfachtigi, woest uit. Binnen zijn bereik dat wist hij bevond zich het recept; hij was in de kamer geslopen om er naar te zoeken, daair hij meen de, dat Margant die doordat zij het stuk las, gedraald had het in koopbeek nu wel naar de kamer van John Glezy zou gebracht hebben. En het recept was in handen dezer vrouw -die het gelezen moest heb ben die... zijn ogen waren be neveld en boosaardigzii vertoonden een eerzucht, die verslindt. Hij kwam een stap nader. Margant Brack ging er een achteruik; toen hernam zij haar vorige plaats. Bo.ole begon te spreken, terwijl hij halver den erop leundeen zijn stem klonk wege over de tafel mét beide, han- schor ten dof „Gij hebt het, juffrouw Brack. Gij hebt het, zeg ik". „Wat zou ik hebben, mijnheer Poo le Het was het instict der vrouw, die veinst en.verbergt. Maar in een rechtvaardige zaak. „Wat zoudt ge hebben? Wel, ge hebt hiet recept". Zijn hand schoot uit; een beschuldigende vinger wees op hetgeen zij in de hand had. „De oude gek beert het gedaan ik wist het ik heb erop gewacht ik heb het hem eens zien hebben. Ik gaf acht ik gaf wekenlang acht maar hij kreeg argwaan; hij wil mij niet in zijn kamer hebben. Ik wist, dat hij het de een of andere dag met het eigenlijke inkoopboek zou verwisselen dat hij het in koopboek, niet dat, in de 'brandkast zou leggen. Geef het mij, Vluggleef het mij, zeg ik!" Haar stem was kalm, moedig, kort, toqn zij ten antwoord gaf ^Ik ga het aan de patroons breiï- gen. Laat mij voorbij, als je blieft! Ik moet het hun nu dadelijk bren gen". „Aan de patroons 1" Poole's stem klonk haar als het gehuil van ©én wolf die in de klem ,rit, in het oor. „Gaat ge dat aan de patroons brengen? Wilt ge afzien van het geen duizenden, tienduizenden waaid is?" „Wat anders het behoort aan toe, laat mij voorbij!" „1? voorbij laten? Neen, ik..." Hij deed een schrede naar voren, plaatste zich, haar steeds aanziende, met de rug tegen de deur. Toen veranderde zijn stem opeensze werd liefkozend, zacht, overredend. „Ge begrijpt niet ge kunt niet begrijpen vrouwen begrijpen nooit. Hebt ge dan geen eerzucht? Het be tekent rijkdom rijkdom en macht. Met dit recept kunnen we alles doen, alles. Ik wil met u trouwen". „Met mij trouwen? Ge zijt onbe schaamd. Ópen de deur, dadelijk!" Zij stond voor hem, de vrees verleerde haar, en toch overwon haar moed de vrees. Eén se0011 de aarzelde hijhij riep haar één laatste woord toe. „Üw vader wilt ge hem dan doden wilt ge hem langzaam zien sterven?" Als enig antwoord raakte de wijs vinger van Margant Brack een knop op de tafel aan de knop van de schel, die thans als razend in de kamer van John Glezy weerklonk en vhder en zoon opriep om hun te zeggen, dat er een boze daadi bedreven werd. 1 (Wordt vervolgd) uCfm 7' Veto» L.A b*tii*0°riar>*<Uu

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2