VERGADERING Basis-prijs voor Bacon-varkens voor 1950 vastgesteld. Een spannend jongensboek ENGELSE TOILETJES. JAGER lste KLAS G. B. VAN VEEN UIT ZUILICHEM in Indonesië onderscheiden van de Raad der Gemeente DE WERKEN EN SLEEUWIJK, op Maandag 24 October 1949, des namiddags 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. A. j de Bruijne. Aanwezig alle leden, een vacature. D<e heer de Koning zegt, dat het Lang geduuurd heeft, eer de notulen gebakken waren. De heer Wendel de Joode voegt hieraan toe, dat ze wel iets eerder toegezonden mochten worden. De Voorzitter zal dit doorgeven. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopname bij de gemeenteontvanger, in kas was f16904.04. Goedkeuring door Ged. Staten van begrotingswijziging', verstrekking gel den in rekening.couraht ten behoeve van het zwembad Bijtelskil. Idem Rekening.oourant overeen komst met de Bank van de Ver. van Nederl. gemeenten. Schrijven van Ged. Staten, betrek king hebbende op de bezoldiging van de wethouders, die voor deze ge meente in de 4e klasse, tussen de 40005000 inwoners, 300 gulden be draagt. Van de gem. Aarle-Rixtel is 'n schrij ven ingekomen, waarin wordt ver zocht adhaesie te willen betuigen aan hun adres, gezonden aan Ged. St., in welk adres wordt aangedrongen om de klasse-indeling der gemeente naar het aantal ingezetenen te herzien en het daarheen te leiden dat voor een gemeente beneden 6000 zielen dé bé- zoldiging der wethouders wordt ge-» steld op f 400. Op voorstel, van B. en W. wordt dit adies en het schrijven van Ged. Staten voor kennisgeving aangencH men. Een schrijven van Ged. Staten, be-, treffende de bezoldiging van secreta ris-lont vanger wordt eveneens voor kennisgeving aangiénomen, aangezien diït voor deze gemeente van geen betekenis is. Adres vah de Afd. Sleeuwijk van de Bond voor ouden van dagen, waarin deze verzoekt stappen te wil len doen bij de Minister, om de Zwa- ie lasten die opi hen drukken te willen verlichten. De Voorzitter heeft met het bestuur van de bond een bespreking ge had, daarbij bleek de 'grote moei lijkheid, dat niet ovier de nodige gegevens wordt beschikt. Na dit on derhoud kreeg spr. een brochure van de vereniging van Nederl. gemeenten in handen, waarin vpLe cijfers en ge gevens voorkomen, die van grote waarde zijn. De vereniging van Ne derl. gemeenten dringt aan pp op heffing van alle klassen. Spr. stelt voor de Bond te adviseren, dat deze zich wendt tot de minister van So ciale Zaken en in dit adres aan dringt de klasse-Indeling op te hef fen, aan wélk adres dan van g'e-i ■me en te we ge adhaesie zal worden be tuigd. De heer de Koning heeft 'enkele maanden geleden de Voorzitter over deze kwestie gesproken en meege deeld dat hij de Minister 'van Soci- ale Zaken heeft" gevraagd of ér geen mogelijkheid bestond, de ouden van dagen te helpen. Spr. zou "willen voorstellen de ouden van dagen 'te gemoet te komen, door hen teen, bijdrage te verlenen in verband tenet de hoge kosten van "brandstof en textiel. De Voorzitter merkt op, dat dit' niet aan de orde is, het gaat pvter het verzoek van de Bond. Spri. zou willen afwachten wat de Bond met zijn adres berleikt. De heer Wendel de Joode Vrtaagt of de Voorzitten ook cijfers kan geven. De Voorzitten ^geeft hierop een aantal cijfers betnekkening hebbende op de levenstandaard in de le klas en in een 4e klas gemeente als deze,, waaruit blijkt dat de levensstandaard in grote gemeenten lager ligt dan in een kleine gemeente. De heer Groeneveld beeft nooit de klassificalie kunnen begrijpen, ineen kleine gemeente wordt minder ver diend dan in een grote. 'Hij vindt Jt dan ook uitstekend dat door 'de ou den van dagen er bij de Minister wordt aangedrongen, op herzie ning der klassificatie en hij hoopt dat dit door het gemeentebestuur met kracht zal worden ondersteund. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt hierop besloten. De Vereen, voor Dierenbescher ming vraagt een jaarlijkse subsidie van f50 uit de gemeentekas. Hoe wel B. en W. gaarne het nut (van! de vereniging erkennen, menen zij toch op dit verzoek afwijzend te moeten beschikken. De raad gaat hiermede accoord. Op voorstel van B. en W. wordt vervolgens besloten aan de Chr. La gere Landbouwschool te Andel ,voor de 6 leerlingen die uit deze gemeen te de school bezoeken, een subsi die van 30 gulden te verlenen. Ook het voorstel van B. en W. om aan de Afdeling Sleeuwijk van de C.B.T.B. een subsidie van f60 te verlenen als bijdrage in de onkos ten voor te geven tuinbouwwinter- cursus voor het cursusjaar 1949- 1950, wordt met algemene stemmen aangenomen, nadat de Voorzitter het verzoek had toegelicht met de me dedeling dat de cursus voor het 2e jaar wordt gegeven en het vorig jaar ook hetzelfde bedrag, voor schoonhouden en vuur en licht werd verleend. Voorstel van B. en W. om aan, de vereniging „Het Groene Kruis" te Almkerk een bijdrage te verlenen voor uitzending gedurende een aan tal weken van een 5-tal kinderen uit deze gemeente naar een vacantie- kolonie. De Voorzitter licht het voorstel toe en zegt dat gedurende een zes tal weken 5 kinderen uit Kille naar Egmond aan Zee worden gezonden. In 1948 werd ook een subsidie ,van f45 per kind verleend. Met algem. stemmen wordt het voorstel aange nomen. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening op de heffing der hondenbelasting. De Voorzitter deelt mede dat Ged. St. er op aandringen in de verorde ning een bepaling op te nemen, dal honden voor het bedrijf of ter be waking zijn aangegeven en daarvoor f5,peer jaar woVdt betaald, niet op straat mogen loslopen. Houdt men zich daaraan niet, dan zal men f 10,moeien betalen. De heer de Koning vreesl dat er door deze bepaling werk aan de winkel zal komen. Met algem. st. wordt beslotende betreffende bepaling op /te nemen. Besloten wordt tot liet aangaan ener kasgeldlening groot 1'30,000 voor de gewone dienst bij de Bank van de vereniging van Nederl. Gemeen ten voor het jaar 195Q. i In verband met de wijziging van Geleidelijke overgang naar f 1.85. Zoals de Minister van 'Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in 'de Memorie van Toelichting op de Be groting van zijn Ministerie voor het Dienstjaar 1950 heeft aangekondigd, is voor het volgende jaar een basis-i prijs voor bacon-varkens vastgesteld. Deze prijs zal f 1.85 per kg geslacht gewicht bedragen. Met de Stichting voor de Landbouw is overeengeko men, dat met ingang van 21 Nov. a.s. de overgang van de oude prijs van f2.05 naar de 'nieuwe prijs zal verlopen volgens een zodanige schaal, dat omstreeks half Februari 1950 de prijs van f1.85 is bereikt. Het verloop van deze 'schaal is als Volgt: In de periode van 21 November-3 December 1949 zal de prijs f 2.02 bedragen. Van 5 Dec. 17 Dec. fi.99, van 19 Dec—31 Dec. de L.O.wet, kan het raadsbesluit van 22 Dec. 1938, waarbij een sub sidie van f 45,per leerling werd verleend, voor iedere leerling die uit deze gemeente de Christ. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs bezocht te Gorinchem, worden in getrokken, hetgeen op voorstel van B. en \V. wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. om aan IJ. J. de Hoog te de Werken, (inge volge art. 13 der L.O.-wet 1920 een vergoeding te verlenen voor het be zoeken van een zijner kinderen van de R.K. Lagere school te Gorinchem van f 5,per maand. De Voorzitter merkt op dat be trokkene recht op vergoeding heeft, omdat hij meer dan 4 km van de school afwoont. B. en W. zouden niet alle kosten willen vergoeden, doch alleen een bedrag van f 5, per maand in de vervoerkosten wil len verlenen. De raad gaat hiermee accoord. Onderzoek geloofsbrieven nieuw-be- noemd raadslid B. C. d. Dekker. De Voorzitter wijst 5 raadsleden voor het onderzoek aan en schorst de vergadering. 1 Na heropening verklaart de heer v. Straten dat alle stukken in orde zijn bevonden en dus tol toelating wordt geadviseerd. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Voorstel van B. en W. ten aanzien van de bouw van een dorpshuis met kleuterschool en v^rbouuw van ,,Ve- gos' 'tot 5 woningen. De Voorzitter schorst voor dit punt de openbare vergadering. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat de raad B. en W. heeft ge machtigd. tot de bouw van een dorps huis, waarin uitvoeringen en verga deringen gehouden kunnen worden, en tevens om daarin een gedeelte als kleuterschool te bestemmen, mits deze bouw het bedrag van f 30.000.niet overschrijdt. Tevens werden B. en W. gemach tigd met enkele ambachtslieden in overleg te treden om over te gaan tot verbouwing van Vegos tot 5 wo ningen en verder om voor het gezin vap Wijgerden een woning aan „Transvaal". Deze machtigingen worden in open bare zitting bekrachtigd. Reclames schoolgeld en honden-* belasting zijn reeds in de geheime zitting afgehandeld, zodat door de Voo rattel" de openbare Vergadering wordt gesloten. Aangezien de uitbreiding van de varkensstapel in 1950 haar 'beslag kan krijgen koinjt! aan de on der be-» zetting in de varkenshouderij een einde. Die geldelijke aanmoediging welke in de oude prijs wa§ verdis conteerd ter stimulering van de uit breiding van de varkensstapel en de vergoeding voor de in het verle den onvermijdelijke onderbezetting kan nu vervallen, zodat de basis-» prijs van f1.85 mogelijk wordt ge maakt door de zich voor die var kenshouderij in gunstige zin wijzi gende omstandigheden. Voor de voedervoorziening is het van groot belang, dat de vooruitzich ten voor de import van voergranen nu bevredigend zijn. Naar het oor deel van het Ministerie van Land- bouw, Visserij en Voedselvoorziening bestaal er geen enkele aanleiding te veronderstellen, dat de volgens de veevoederregeling nodige hoeveelhe den krachtvoer -voor een varkenssta pel van 2.500.000 stuks, niet zullen kunnen worden verkregen. Boven dien zal de Regering de prijs van het import-voer, ondanks de prijsverho gende invloed van de devaluatie, op het oude peil handhaven met behulp van subsidies. De uitbreiding van 'de varkensmesterij op de gemengde zandbedrijven, waar het voeder voor een "belangrijk gedeelte van eigen bo dem wordt gewonnen, leidt voorts tot een besparing van kosten op deze bedrijven. Op de 120e verjaardag van het Garde-regiment Jagers werd de Ja ger le klas G. B. v. Veen uit Zui- lichem gerechtigd tot het dragen van de Jager Erebadge. Op 9 Juli van dit jaar stond op de aloon-'aloon van Pandeglang,een plaatsje in Bantam, de Jager eerste klas v. Veen en hij voelde zioh niet op zijn gemak. Hij had al voor heel wat hete vuren gestaan, maar nu stond hij vóór het in carré opgestel de bataljon. Een beetje zenuwach tig had hij zich in zijn Zondagse khakikl'offie gestoken. Eigenlijk had hij veel liever ook in het groen, met hoge .schoenen en zwarte enkels luk ken tussen zijn peleton gestaan. Niet omdat hij het zo leuk vond te para deren en te defileren, maar omdat de 'anderen liet ook moesten en hij nergens zo weinig voor voelt als voor dat „opvallen"; met een paar anderen eenzaam in het midden le slaan, als bezienswaardigheid voor de toeschouwers. Op deze dag, de 120ste verjaardag van het Garde-regiment werd de Ja ger le tri. v. Veen, gerechtigd tot liet dragen van de Jager Erebadge. Anderhalf jaar geleden had hij de fouragewagen door 24 zware beschie tingen begeleid, vrijwillig. Ven Veen wilde tirailleur worden. Ilij was facteur-oppasser bij de 2e Compagnie van het derde Bataljon Garderegiment Jagers. Geregeld zag hij de patrouille uittrekken en later 1110e en bestoft terugkomen. Hij had niet gliders te doen dan 's morgens geus ,na het appèl op de fouragewa gen ,1e klimmen en mee te gaan 0111 de post te halen. Een luxe leventje, waar ,a 11 de ren hem vaak om benijd den. Als die over sa wall-dijkjes ba lanceerden ,of in een verre kampong niet klapperwater hun dorst lesten, zat ,v. Veen ergens in de stad koffie te drinken voor de wagen naar „huis" terugging. Zo ging dat in 1946 in Buitenzorg zo ,geheurde dat in 1947 in Semplak en Gobang en na de eerste politio nele ,actie waren liet de tochten tus sen Tjiheber en Soekaboemi of Tji- andjoer. .Steeds weer probeerde hij overgeplaatst te worden naar een peleton. Maar liet lukte niet. De an deren deden het zware werk en v. Veen vervulde met tegenzin het „luxe" .baantje. De compagnie verhuisde naar Tanggeung, ruim 60 km. naar het Zuiden. De lange fourageweg, kron kelend door de bergen ten Zuiden van Soekaboemi, liep dwars door een door de vijand beheerst ge bied. Die vijand was goed georga niseerd, voorzien van automatische wapens. Het four ageren was daar geen „luxe" baantje. Er werd dage lijks zwaaV geschoten op de wagen van de tweede compagnie en hel uiterste werd gevraagd van de geest kracht en het doorzettingsvermogen van de 'bemanning. De tegenstander stelde zich op in het struikgewas, waar de weg een twintig meter la ger langs ging. De wagens waren een gemakkelijk mikpunt en de aan vallers practised onaantastbaar. Ook nu was Gijs van Veen bijna dage lijks op de wagen. Iedere morgen klom hij er weer op, hoewel er eni ge malen door de majoor was ge zegd: „Je hoeft niet. Er kan een ander voor je gaan. Je houdt dit niet uit elke dag." Aan het eind van deze periode, toen de T.N.I. in Februari 1948 wercl geëvacueerd, had de facteur 21 zwa re beschietingen op zijn naam slaan, eens waren het er 9 in één week geweest. Een week is hij niet op de wagen geweest, omdat hij in het hospitaal in Soekaboemi lag, gewond door granaatscherven. In Laboean, een levendig vissers plaatsje in Bantam, hebben we hem opgezocht. We vonden hem temid den van zijn peleton. Want v. Veen is uiteindelijk toch tirailleur gewor den, hij heeft alle lasten en onge makken van de infanterist gedeeld. In sportbroek zit hij tegenover ons, Nu voor het volgende jaar een Jo uende en stabiele basissprijs voor ba-» con-gewïcht is gegarandeerd, zal een 20 ruim mogelijke varkensmesterij de rentabiliteit van de bedrijven ten goe de komen. De vaststelling van de basissprijs voor bacoïn-varkens voor de boer heeft geen betrekking van het var kensvlees voor de consument. een stevige en gedrongen figuur. On danks de 33 tropenmaanden is er nog iets blozends in zijn gezicht. Hij vertelt ons dat hij landbouwer was in Zuilichem in de Bonimeier - waard. Voor hij in dienst kwam had hij nog nooit een nacht buiten het ouderlijk huis doorgebracht. Tóen hij op de „Bloemfontein" stapte, die hem naar Indonesië zou bren gen, had hij nog nooit de zee ge zien. „Maar ik had er niet het land in, ik wilde Indië wel eens zien." Het gesprek komt dan op de tijd in de Preanger. Hij wist het bijna zeker, elke morgen als hij in Tang geung op de wagen stapte: er zou een beschieting volgen. Angst? „Als het eenmaal gebeurt, merk je niets. Dan doe je alles vanzelf, zonder er er bij na te denken." „Maar tevoren.'Je wist steeds, dat er wat ging gebeuren." Het antwoord kwam weer meteen: „Ik had altijd een gemakkelijk baan tje gehad. Nu dat gevaarlijk en moei- ljjk was geworden, wilde ik het doorzetten." Hij heeft het niet alleen gedaan. Kees Davidson, de Beverwijkse chauffeur, reed ook steeds weer. „Maar", vertelt Gijs verder, „ik zou het nu niet meer kunnen, niet meer durven." Hij zit 33 maanden in de tropen. Hij heeft nooit spijt gehad, dat hij tirailleur is geworden. Natuurlijk,., hij is niet anders dan de anderen hij wil ook graag gedemobiliseerd worden, zo gauw mogelijk. Maar:' „We zullen wel merken als liet zo ver Is. Aan dat gepraat h eb je niets". „Nog plannen voor emigratie?" „Nee, ik ga weer in de modder terug. Ik zon wel eens ergens anders willen kijken, maar ze hebben thuis meer werk dan ze afkunnen. Dan kan ik niet naar Nieuw-Zeeland gaan." De mensen uit het peleton ver tellen dat Gijs de hele dag zingt. Het is niet altijd even mooi en voor al 's morgens in de vroegte (hij is altijd het eerst op) als de uitvoering begint, moet hij wel het een en ander horen. „Waar het me het best bevallen is. Natuurlijk Agrabinta". Het peleton lag daar op een on derneming, ver ten Zuiden van Tji- andjoer, ze lagen apart, ver van de wereld, in de rubbertuinen. „Een goed koel klimaat, bijna da gelijks zwijnenvlees op tafel, wat wil je nog meer?" Dat Js het verhaal over de Eire- jager Gijs van Veen, een baantjes- gast die infanterist wou worden en niet »voor de anderen wilde onder doen, 'overgenomen door onze cor respondent. Velen houden het „mode-oog" alleen op Parijs gericht, doch vooral de laatste jaren is dit niet meer gerechtvaardigd. In alle landen van de oude wereld om van de nieuwe nog maar te zwijgen! ontstond er een grote en belangrijke mode-Industrie. Vooral de Engelse industrie heeft zich een wereldnaam verworven, evenals trouwens de solide en degelijke stoffen uit dit land dit reeds lang hebben. Het grootste deel van de Engelse mode collectie is uiterst geschikt voor Nederland, hetgeen niet te verwonderen is, wanneer we bedenken, dat ons land het dichtst aan Engeland grenst, en dat we in taal, land aard, gewoonten, enz. vrij veel met de Brit ten gemeen hebben. Ook het figuur van de Nederlandse vrouw heeft veel gemeen met dat van de Engelse. Wij prijzen ons dan ook gelukkig, u hierbij het patroon van een Engels jurkje met bijpassend jasje te kunnen geven. Het knippatroon is bij vooruitbetaling per postwissel a 0.50 bij „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht ver krijgbaar. Het patroon is verkrijgbaar voor 96, 102 en 110 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. 1949 f1.96, van 2 Januari14 Jan. 1950 fi.94, van 16 Jan.—28 Jan. 1950 f 1.91 en van 30 "Jan.—12 Febr. 1950 fi.88. Op 13 'Februari zal dan de prijs van f1.85 'ingaan. in de prijs van f 3.95. Verschijnt 10 November a.s. Bestel reeds heden bij de Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN te Heusden. K 3475/19. Een simpel japonnetje met een hooggesloten halsje en een aangeknipte korte mouw. De rok heeft middenachter een gedeeltelijk ingestikte plooi, die vooral goed moet worden ingeperst. Het lijfje sluit met knopen. Op het jurkje wordt een getailleerd jasje gedragen, dat een van achteren fraai geplooid schootje bevat. Benodigd voor 1Ö2, cm. bovenwijdte voor de japon ca. 2.25 m. stof en voor hef jasje ca. 1.40 m. stof van 140 cm. breedte.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4