voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De Werkloosheids Und van altena No. 6717 Donderdag 3 November 1949 Van de Bon: Textiel, Vleesch, Kaas en Rijst. Wijk en Aalburg Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN. Hot Brabants Orkest brengt weer een bezoek aan Heusden. Op Woensdag ió November komt ge noemd orkest in het Wa£en van Am sterdam weer een concert geven. Het eerste dus van de twee concerten, die in dit seizoen in Heusden zul len worden gegeven. Gezien het grote succes, dat het orkest bij zijn eerste bezoek in Mei van dit jaar hier oogstte en de roep, die over dit concert is uitgegaan, wet tigt de veronderstelling dat die zaal ditmaal te klein zal blijken. Men wordt aangeraden Zich dus vroeg tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. De bijzonderheden daarover leze men in de advertentie, dié in eeln vol gend nummer zal worden opgeno men. Door de Chr. Besturenbond Heusden is op Maandag 7 November a.s. een grote propagandavergadering belegd in de bi j zaal van Hotel „Con cordia". Alsdan hopen de vrienden H. Koetsveld en J. H. Krooshof vóór ons in te leiden de omderwerpen „'Veertig jaar Chr. Siodkie strijd" en „De opdracht voor de toekomst". Het bestuur rekent op een goede opkomst der leden. Blijf dus niet thuis bij fhoeders pappot, maar toont door uw komst, dat ge een levend lid zift van het C.N.V. Niet-leden zijn deze avond ook van harte welkom. H|er herstelen van enkele we gen in de gemeente Geffien is opge dragen aan de Firma de Veer en Schellekens ailhier, voor een bedrag van f28299.— Aan het postkantoor alhier en het daaronder behorende ambtsge bied werd gedurende de maand Oc tober ingelegd f14047.09, terug/be taald f25567.21. N i Het laatste door dat klantoor uitge geven boekje draagt het nr. 13970. AALBURG. In verband met het overlijden van de koster der Ned. Herv. kerk, Tienius Vos, welke functie door drie geslachten der familie Vos is waar genomen, en aangezien in die: familie thans geen opvolger meer is, werd thans door het kerkbestuur als zoda nig benoemd Marinus Mans Dz. Een dezer dagen zal er een collecte gehouden worden voor de Aalburgse militairen in Indië. DUSSEN. Aan de firma Lodewikus te Raamsdonksveier is gegund de bouw van een woonhuis voor de heer M. de Miaar te Hank1. - In ons verslag van de opening der Chr. Huishoudschool te Alm kerk van 15 Sept. 1949, vermeld den we, dat het lid van de commissie van toezicht wasMjevr. De Graaf. Diit is onjuist. Voor Diussen Ts het lid van de commissie van toezicht: Zuster van Har her den. Ër is in Dus sen ook een Mevr. De Graaf en dit gaï bij herhaling aanleiding tot misverstand. Bedoelde Mevr. De Graaf is lid voor Ujtwijk-Waardhuizen. Voor Uitj wijk-Waardhuizen zijn lidMjevr. Nieuwerihuizen en 'Mevr. 'DieGraa'f. DRONGELEN. Wanneer men zijn bouwland' vakkundig laat bewerken, zoals dat door Noorloos' machinaal loondors- en ploegbedrijf geschiedt, kian men reusachtige resultaten" bereiken. Dat ondervond de landbouwer T. Vos, E 3 alhier. Zijn landarbeider P. v. d. Nieuwegiessen rooide vele grote bieten, waarvan er zelfs een het ko lossale gewicht had van 33 pond. Teunis is dan ook vol hof over de resultaten van de moderne bewer king van zijn land. GIESSEN. De gemeente heeft aanbesteed het bouwen van 2 woningen met- schuurtjes alhier. Ingeschreven werd als volgt: E. van Noorloos te Andel met kel ders f20312.met" kelderkasten1 f 19.687.— (ongeldig). A. J. A. Smits te Andel met kel ders f20515, kelderkasten f19890. iT. TankenS te Andel met kelders f20650, kelderkasten f 1997 5. W. Eijkhout te Dussen met kelders f22295, kelderkasten f21695. LOONOPZAND. 1 De bekende „Reus van Rotter dam", die thans 26 jaar oud is, heeft zich alhier een paajr schoenen laten aanmeten, maat 62, daar hij in geen der Rotterdamse winkels kon slagen, wat wel enigszins te begrijpen is. Zoals men weet is deze Rotter dammer 2.32 m lang en weegt hij' 335 pond. LAND VAN ALTENA. Van 12 tót 28 Nov. a^s. aal het Provinciaal Genootschap van Kunsten ten Wetenschappen iin den Bosch de tentoonstelling van Bra bants Edelambacht houden, Welke het doel heeft de liefde voor 'het handwerk aan te wakkeren en door de fraaie werkstukken te bewijzen wat de geoefende hand en dte door schoonheid geïnspireerde géést ver mag te hereiken. NEDEIUIEMERT. Onze dorpsgenoot D. Spitzers Jr., is na een diensttijd van slechts zes weken, met Ifet troepenschip „Zuiderkruis" naar Indië vertrokken, zodat nu twee zonen uit dit gezin hun militaire plichten in het verre Oosten vervullen. Duizenden graven op Neder landse bodem zijn dë prijs, welke de geallieerden in de afgelopen wereld oorlog betaald hebben voor de bevrij ding van ons vaderland. Leed-blij vend gemis in duizenden gezinnen in zozeer bevriende landen. De oorlogsgraven, als een opge richt teken staan ze daar, temidden van ops volk en een roep gaat van hen uit over het land: „Vergeet hen niet, die uit de vreemde kwamen om u te redden en stierven". Hun graven, zij moeten blijvend verzorgd worden. Nederland hoort die roep en zii' maakt zich op om Zaterdag 5 Nov. haar dankbaarheid te betuigen. Op Zaterdag a.s. Klaproosdag zal bij u worden aangeklopt om een gift te vragen voor hen, wier leven geteis terd werd door stormen van 'leed. Dinsdag 8 November a.s., des avonds 7 uur, hoopt Ds. P. J. Dors man van "Schelluinen voor te gaan in de Dienst des Woords in die Ned. Herv. kerk aan de Noordzijde. Personen, welke voor 1950 bouwplannen hebben, kuninen hier van opga vie doen ter ge meen te-se c re- tarie vóór 1 December a.s. Hoe groot het houwvokunne voor dit jaar zal zijn is nog niet bekend', doch juist in verband hiermede is hovejnbtedoel- die opgave zo belangrijk pm tot een juiste verdeling te komen. NIEUWENDIJK. De bouw van een woonhuis voor dhr. A. Pellikaan te Dussen is tegen f 14,160 gegund aan dhr. H. de Bok alhier. Op de gehouden ledenvergade ring van de bcgrafenisvereniginjgi,,On derlinge Hulp" werd in de vacature A. Groeneveld tot voorzitter gekozen, de heer C. Dekker, tot bestuurslid de heer J. van der .Stelt Hzn. De vrouw van H. Kasen Johz. had het ongeluk van de zolder te vallen, met het gevolg dat zii een pols brak. Dr. Schols verleende ge neeskundige hulp. SLEEUWIJK. In September j.l. bracht de zendingscollecte in de Geref. Kerk alhier op, de som van f 53.42. Zondag j.l. werd er aan de Geref. Jongelingsvereriïging afd. A een bondsbezoek gebracht door de heer Borstlap uit Dordrecht, welke het onderwerp inleidde „Versteviging van ons werk", waarop een grote be spreking volgde. WIJK. De aandacht van belangheb benden wordt er ojp gevestigd, dat het boekenruilen bij de 'bibliotheek' van de Ned. Herv. Jeugdverenigingen voorlopig zal plaats hebben 's Maan dagsavonds 'om half acht. WIJK EN AALBURG. De eerstvolgende vergadering van de Chr. Vrouwenbond, zal D.V. zijn op Vrijdag 11 Nov. des avonds 7.30 uur, in de Ned. Ilerv. Pastorie alhier. A.s. Zaterdag draait er ip. het Verenigingsgebouw alhier de prach tige succesfilm „Rebecca". Dit is een film dR u niet miöet verzuimen, want dan zou u er later spijt van kunnen krijgen. Be.spreek vooral tijdig uw plaats en wel op de dag der voor stelling tussen 3 en 4 uur aan, de zaal. (Zie advertentie). De jaarvergadering van de Oranjevereniging zal gehouden wor den op Woensdag 9 November in het Verenigingsgebouw. - (Zie advert'.). Nu de Werkloosheidswet (Wet van 9 September 1949 tot verplichte ver zekering van werknemers tegen gel delijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid) in het Staatsblad (J 423is verschenen en de invoering binnen afzienbare tijd is te verwach ten, is het een geschikt moment om de inhoud van deze wet, welke voor de werknemers weer een grote stap vooruit betekent op de weg naar gro tere. sociale zekerheid, nog eens in het kort samen te vatten. De wet onderscheidt tweeërlei ver zekering, n.l. een wachtgeld verzeke ring en een daarop aansluitende werkloosheidsverzekering. De wacht- geldverzekiering veronderstelt nog een aeklere band met de werkloze werk- neipcr met een bepaalde tak van De- drijf of beroep eti is bestemd voor de arbeidsreserve daarvan. Is de werkloosheid van de werknemer ech ter van langere duur, dan wordteen band met een bepaalde tak van be drijf of beroep niet meer aanwezig geacht en wordt de werkloze tot de algemene arbeidsreserve gerekend. Voor deze algemene arbeidsreserve is de werkloosheidsverzekering be stemd. Onder de werking van de wet val len in het algemeen allen, die bin nen het Rijk in loondienst werkzaam zijn. Uitgezonderd zijn echter enkele categorieën van werknemers, zoals ambtenaren, huispersoneel, personen met een vast loon van meer dan f 6000.per jaar en personen van 65 jaar en ouder. De verzekeringen zullen worden uitgevoerd door bedrijfsverenigingen, waarvan de besturen paritair zijn sa mengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en door een Algemeen Werkloosheids- fonds, in welks bestuur naast het be drijfsleven ook het Rijk voor 1/3 deel is vertegenwoordigd. De bedrijfsver enigingen beslissen zowel over de aanvragen om wachtgelduitkering als over die om uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering. Alle aan vragen om uitkering zullen dan ook bij die verenigingen moeten worden ingediend. Voor elk onderdeel van het be drijfsleven, dat daarvoor in aanmer king komt, kan één bedrijfsvereniging als uitvoeringsorgaan fungeren. Elke werkgever is ten behoeve van zijn werknemer bij een bepaalde bedrijfs vereniging aangesloten. De uitvoering! door bedrijfsverenigingen veronder stelt derhalve een indeling van het bedrijfsleven- en beroepsleven in een aantal onderdelen. Deze indeling ge schiedt door de Minister vian Sociale Zaken na advies van het georgani seerde bedrijfsleven (Stichting van de Arbeid). Het Algemeen 'Wer'kljoosheidsfoiids is te beschouwen als het algemeen toezichthoudend orgaan ten aanzien van het beleid der bedrijfsverenigin gen. Om een uitkering te krijgen moet de werknemer uiteraard onvrijwillig werkloos zijn en voorts een bepaalde tijd in het bedrijfsleven hebben ge werkt. Recht op een wachtgelduitke ring ten laste van een wachtgeldfonds vpn een bedrijfsvereniging heeft de werknemer, indien hij in de 12 maan den, aan zijn werkloosheid onmiddel lijk voorafgaande, ten minste 156 dagen in loondienst heeft gewerkt in de betrokken bedrijfstak. Om uit kering krachtens de werkloosheids verzekering te ontvangen moet de 'werknemer in de 12 maanden, aan zijn werkloosheid onmiddellijk voor afgaande, ten minste 78 dagen in loondienst hebben gewerkt in het be drijfsleven in het algemeen. De uitkeringen krachtens de wacht geldverzekering geschieden aan de hand van het wachtgeldreglement, over ten minste 48 dagen (de be drijfsvereniging kan het aantal dagen dus hoger stellen). Die krachtens de we rktooshe i dsverzeke ring gesch ie d e n overeenkomstig het reglement vo:»r de werkloosheidsverzekering van het Algemeen Werkloosheidsfonds, over 78 dagen. Het totale aantal dógeri uitkering bedraagt dus tenminste 126; indien het aantal dagen wacht geld hoger is dan 48, stijgt het totale aantal dagen in gelijke mate. Een werkloze werknemer, die geein recht heeft op wachtgeld, doch wel' op een uitkering krachtens de werkloosheids verzekering, ontvangt deze laatste uit kering over 12b dagen. De hoogte vain bet wachtgeld be draagt minimaal (de bedrijfsvereni ging kail het dus hoger steilten) 80 pet. voor gehuwden en kost winners, 70 pet. voor ongehuwden, niet-kost- winners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwonen, 60 pet. voor de overige werkne mers. 1 i i i-i l De boog te der uitkeringen krach tens de werkloosheidsverzekering is dezelfde, met dien verstande, dlat het hier vaste percentages betreft. De wachtgelduitkeringen 'komen ten laste van de wachtgeldfiondsien d'er bedrijfsverenigingen, welke fondsen gevoed worden door premiën, te be talen door de betrokken werkgevers en werknemers. Die uitkeringen krach tens de werkloosheidsverzekering ko men ten laste van het AJllgiemeien Werkloosheidsfonds, dat zijn inkom sten ontvangt uit premiën van werk gevers en werknemers, die elk 1/4 der kosten voor hun rekening nemen en voor de helft uit een bijdrage van het rijk. De premiën voor de wachtgeldver zekering kunnen naar gelang van het werkloosheidsrisico van de betrok ken tak van bedrijf of beroep varië ren. De premie voor de werkloos heidsverzekering daarentegen is uni form. Tegen een beslissing van een be drijfsvereniging inzake uitkering staat voor de betrokken werkloze beroep open op een scheidsgerecht. Van de uitspraak van het scheidsgerecht sitaat in vele gevallen weder beroep open op de Centrale Raad van Beroep. *Tot zover dit korte overzicht van de inhoud van de wet. Het wachten is nu slechts op haar inwerkingtre ding. Voordat dit kan geschieden, moeten evenwel hog de nodige uit voeringsmaatregelen worden getrof fen. Met name is het van belang, dat het Algemeen Werkloosheids fonds, waaraan in deze wet een zo j^elan tg rijke taak is toebedeeld, zo spoedig mogelijk wordt opgericht. WERKENDAM. Vrijdagavond om 8 uur zal de Raad dézer gemeehite in openbare zitting bijeen komen. Woensdag 9 Nov. a.s. zal voor de oud-Geref. Gem. alhier des n.m. half 3 en 's avonds half 8. dank dag voor 't gewas worden gehou den. Als voorganger "treedt op dhr. v. K00ten. Tot predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, is beroepen Ds. J. v. Ravenswaaij van Zaamslag. Door omslandigheden zal niet Donderdag a.s. bijbellezing worden gehouden, maar Vrijdag 4 Nov. a.s. des avonds 7.30 uur, in het gebouw voor Chr. Belangen. Voorganger dhr. H. van Kooten. Raadsvergadering op 27 Oclober 1949 n.m. 2,30 uur. (Vervolg). Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur over 1947. Deze rekening wordt met alge- in enè stemmen goedgekeurd tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f23625,27. Aanbieding gem.-begroting, die der afdeling Aalburg en het G.E.B. over het dienstjaar 1950. Deze begrotingen worden vooron derzoek in handen gesteld vaneen commissie, waartoe de Voorzitter aanwijst de leden K. Bouman, J. Schouten en C. v. Helden. Verlenging van kasgeldleningen. De Voorzitter deelt mede, dat een tweetal kasgeldeleningen binnen kort aflopen en het noodzakelijk is, dat deze worden verlengd. Onder de gebruikelijke voorwaar den besluit de raad deze voor de duur van '1 jaar te verlengen tegen een rentepercentage van l3/4 en 1/8 pCt. provisie. Voorstel van "B. en W. tot het verlenen van een crecliet voor de bouw van een brand weergarage aan het gemeentehuis. 'De Voorzitter licht dit voorstel toe er op wijzende, dat de motor spuit met trekker tot dusverre in de schuur van het pand van Dr. Aanen zijn ondergebracht. Tevens is daar een magazijnruimte voor materialen van het G.E.B. De huur overeenkomst is echter opgezegd, zo dat de gemeente voor de noodza kelijkheid komt te staan hiervoor een oplossing te zoeken. B. en W. menen, dat het best wordt gehan deld, wanneer naast het bestaande gemeentehuis een garage wordt ge bouwd, de benedenruimte kan voor het brandweermateriaal gebruikt worden, terwijl hierboven een maga zijnruimte voor het G.E.B. kau wor den aangebracht. De centrale tech nische dienst te Almkerk heeft hier van een schels tekening met ko s ten- begroting gemaakt en komt tot een bedrag van f8345. Tot dusverre is wegens huur verschuldigd f205 per jaar. Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Met ingang van Maandag 7 November is Vlees, Kaas en Rijst van de bon. Textiel is heden Donderdag 3 November reeds vrij, Koffie en brandstoffen blijven voorlopig nog op de bon. De bestaande prijsvoorschriften blijven nog van kracht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1