Distributiemededeiingen Gevonden en verleren voorwerpen Daar was laatst een meisje loos GOED BOEK SPORT Dhr. C. Bouman stelt de vraag, of het wel gewenst is deze uitbrei ding aan het oude gemeentehuis te doen plaats hebben. Vermoede lijk zal de gemeente binnenkort weer voor een gvmnastieklokaal moeien zorgen. De Voorzitter gelooft dat de bouw van gymnastieklokalen voorlopig nog niet aan de orde zal komen. De heer C. Bouman zou trach ten voor het brandweermaLeriaal el ders onderdak te zien verkrijgen, of, indien zulks niet mogelijk is, een garage te bouwen van plaat ijzer met beton, waarvoor men misschien maar een f 1000 zou moe ten uitgeven. Het gemeentehuis is nu eenmaal een oud gebouw. Het gaat er maar om, wat uiteindelijk het voordeligst zal blijken te zijn. De heer K. Bouman onderschrijft dit laatste. Men moet in deze in de toekomst kijken. De heer Roza zegt, dat hij veel van hetgeen de heer C. Bouman naar voren brengt kan onderschrijven. Hij heeft dan ook slechts schoorvoetend zijn stem aan het voorstel van B. en W. gegeven. In de gegeven omstan digheden ziet hij echter geen ander oplossing, al geeft hij toe, dat het tegenwoordige gemeentehuis z.i. gleén blijvend iets is. i De Voorzitter stemt toe, dat het meest ideale zou zijn een nieuw ge meentehuis, waarin men alles kan onderbrengen. Als men -evenwel na gaat, dat de bouw van een zeer be scheiden gemeentehuis te Veen, waar omtrent plannen in voorbereiding zijn f 40.000.h f 50.000 moet kosten, gelooft hij, dat deze plannen voor Wijk de eerste jaren niet te verwe zenlijken zullen zijn. De beer Michaël merkt op, dat uien voor het bedrag 'der huur ad f205.—-, die men thahis kwijt is, reeds eien aardig bedrag kan ver- verbouwen. De heer van Wijk wijst er op, dat, afgezien van het feit dat de huur is opgezegd, de tegenwoordige opber ging van het materiaal veel te w'en- sen overlaat. Men moet vaak de auto van de dokter eerst opz|ij zetten, om er de spuit te kunnen uitrijden, terwijl het bij brand juist op de eer ste minuten aankomt. Die gedachte vap de heer C. Bouman om een schuurtje van ijzeren platen te zet ten is niets. Bij de mips te vorst vriest het hierin. Als er een halve ge legenheid was voor een andere oplos sing zou spreker het doen, maar die ziet hij niet. De heer C. Bouman blijft bij zijin mening, dat eien eenvoudig gebouwtje van ijzerplaten te prefereren is. Door deze platen met cement af te strij ken, kan men dit voor geringe vorst wei beschermen. Men gaat nu een een nieuw stuk aan een oud gebouw plaatsen. 1 De heer Michaël is van oordeel, dat de 'bouw van een nieuw gemeen tehuis veiel geld zal 'kosteit. Daar Ikomt voorlopig niets van. De hoer van Wij'k zegt, dat, wan neer men vroeger o'f latei* over* mó^j gaan tot de bouw van een gymnas tieklokaal, men dit toch zeker wel op de grens tussen de béide dorpen zal Stichten. De heer C. Bouman merkt naar aanleiding hiervan op, dat men wel 2 bijzondere scholen in de gemeente heeft gesticht. Waarom heeft men toen ook niet één school voor de beide dorpen gebouwd? De heer v. Wijk antwoordt, dat er deze afzonderlijke scholen altijd geweest zijn. De heer Schouten zegt, dat hij het voorstel van B. en W. niet kan af keuren. 'Men heeft voor Ihet materiaal langer geen 'plaats meer voor op berging, zodat een afklere oplossing noodzakelijk is. 1 De ^Voorzitter brengt hierop het voorstel van B. en W. in stemming dat wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van het lid C. Bpurwan, terwijl de heer K. Béu m an zich van stemming onthield. Benoeming onderwijzeres aan de openbare lagere school te Wijk. De Voorzitter deelt mede, dat in de vacature van mej. van den Heuvel zich na herhaalde oproeping slechts een paar sollicitanten hebben ge meld." Na overleg met het hoofd der openbare sfchool en de inspecteur is mej. J. E. Hesselirik, tijdelijk on derwijzeres te Zutphen, als no. 1 op de voordracht geplaatst. Tijdens een door haar gegeven proefles, maakte zij een goede indruk, ter wijl 'ook de verkregen inlichtingen gunstig luiden. Mej. Hesselink wordt hierna met algemene stemmen benoemd. Bij de rondvraag informeert de heer K. Bouman, of de verhuring van gemeente-eigendommen, o.a. de wo ningen, niet een zaak is voor die. raad. De Voprzitter antwoordt, dat de raad deze aangelegenheid vroeger aan B. en W. gedelegeerd heeft. Als de raad er prijs op stelt in deïe een commissie van advies in het leven te roepen bestaat daartegen geen enkel bezwaar. Voor de vordering van woonruimte is een zodanige, commis sie gebiedend voorgeschreven. De heer C. Bouman vraagt of laatstgenoemde commissie telken jare niet moet worden herbenoemd. De Voorzitter bevestigt zulks en deelt mede, dat in de volgende ver gadering dit punt aan de orde zal komen. Men zou dan tegelijkertijd een adviescommissie kunnen instellen ten opzichte van de verhuring van ge me en te woningen Aldus wordt na enige verdere be spreking besloten. De heer K. Bouman vestigt er de ^aandacht op, dat J. Wittebol en enkele andere gezinnen aan de Hoge Maasdijk nog steeds niet op de wa terleiding zijn aangesloten. De Voorzitter antwoordt, dat deze binnenkort zullen worden aangeslo ten. De heer K. Bouman bespreekt ver volgens dé huisvesting van het gezin H. Klink in de Veldstraat. Deze is in feite een inwoner van deze gemeen te geworedn en dient ook geholpen te worden. De Voorzitter antwoordt, dat Klink kort na de bevrijding pen aanbod om naar Zierikzee terug te kepen heeft laten voorbijgaan. Overigens is hij van oordeel, dat Klink inderdaad geholpen behoort te worden, waar mede tevens de weduwe Kolff geriefd zou zijn. De Voorzitter antwoordt, dat de raad op korte termijn hiervoor bijeen zat "wprden geroepen, teneinde een en ander onder ogen te zien. De heer C. Bouman wijst op de consistoriebouw op de oude begraaf plaats, waarvoor opgravingen moeten geschieden, hetgeen hij pijnlijk vindt. Hii Jiad liever" gezien dat deze be graafplaats onaangeroerd was geble ven. De Voorzitter antwoordt, dat hii deze zienswijze ten volle kan onder schrijven. Er was evenwél geeii an dere oplossing mogelijk. Bovendien is het een kerkelijke aangelegenheid. Dp heer Michaël informeert ver volgens naar de nieuwe regeling van woningbouw met Rijkssubsidie, waar op de Voorzitter antwoordt, dat hier over nog niets bekend is. Nog vestigt de heer Michaël de aandacht op een lichtpaal nabij jak ker ,Vos te Aalburg, waarvan het plat vorm nodig hersteld behoort te wor den. De Voorzitter zegt toe, hiervoor opdracht te zullen geven. De heer K. Bouman wijst er ver volgens op, dat verschillende" lampen van de straatverlichting defect izijn, althans niet branden. De Voorzitter zal ook dit euvel' doen verhelpen. De heer K. Bouman bespreekt tein slotte het brengen van vuilnis en takken, in de nabijheid der woning van P. van Rijswijk aan de Heus- dense dijk, waarna de openbare ver gadering door de Voorzitter wordt gesloten. AN DLL. Zaterdag speelde „Sparta" een bekerwedstrijd tegen „Well". Spar ta zorgde voor een onaangename verrassing door op onfortuinlijke wijze met 21 te verliezen. Zaterdag a.,s. speelt Sparta om 3.15 thuis tegen het sterke „Aalist" 1. H openlijk komt Sparta nu eens met een volledig elftal in het veld, dan kan dit zeker een spannen de wëdslrijd worden. ALMKERK. Zaterdag speelde A.V.V. I met en kele invallers tegen Woudricbem 2. Het was een aardig partijtje voetbal, waarin AJV.V. 1 overwegend sterker "was. De invallers deden zelfs heel goed hun best. Zelfs de spiTplaats) werd door een debutant bezet, welke goed werd voldaah. De eindstand was 62 in het voordeel van A.V.V. De wedstrijd voor het twefede. en het junioren elft al ging niet door. Het programma voor a.s. Zaterdag is nog niet bekend. SLEEUWIJK. Zaterdag wonnen de Sleeuwijk ju nioren A met 1o van de Koz. Boijs jun. A uit Werkendam. De Sleeu wijk jun. B. wonnen met 4—1 van de Koz. Boijs jun. B<, ondanks dat Sleeuwijk maar met 7 personen in het veld stond. VEEN. Achilles 2 won j.l. Zaterdag met 1—0 de nederlaagwedstrijd tegen Nioad 2 te Wijk. A.s. Zaterdag speelt Achilles 1 weer thuis voor de beker en wel te gen Zuiliehem 1. Aanvang 3.15 uur. WIJK EN AALBURG. N.O.A.Di Zaterdag j.l. speelde het eerste elftal een uitwedstrijd vioor de beke-.r tegen Zuiliehem 1 en won met 1 o. Het tweede elftal verloor op eigen terrein voor het nederlaagtourinooi met 1—o van Achilles II uit Veen. A.s. Zateradg speelt het eerste elf tal eëh thuiswedstrijd voor de beker- competitie tegen WilheTmina 2. Daar het hier ©en plaatselijke ontmoeting is zal het aan spanning zeker niet ontbreken; Aanvang kwart over drie. WILHELMINA: Het eerste elftal speelde j.l. Zaterdag" een wëdslrijd tien bate van de" Niwiri tegen een elftal samengesteld uit gerepatrieerde militairen van de 7 Dec. Div. en won in een vlot gespeelde wedstrijd met 8—4. Het tweede speelde uit tegen Brakei 1 voor de beker en verloor met 41. A.s. Zaterdag gaat het tweede elf tal op bezoek bij Noad 1 voor het spelen van een bekerwedstrijd. Aah- vang kwart over drie. WERKENDAM. Zaterdagmiddag voetbal 3e kles- se B. S.S.S.K. 1 KlaaswaalKoz. BoysT alhier 20Ivoz. Boy(s 2 al hierZwart Wit '282, Rotterdam 62. Sleeuwijk A Koz. Boys A 10. A.s. Zaterdag speelt Koz. Boys 1 thuis tegen Oranje Wit uit Dord recht. Het tweede gaat naar Excel sior M2 te Maassluis. Zaterdag j.l. speelde Koz. Boijs een uitwedstrijd tegen S.S.S.K., welke wedstrijd door de Boijs werd verlo ren met 2o. Het zag er eerst niet naar uit, dat' deze wedstrijd' ,in een overwinning voor de thuisclub zou eindigen, eerder in een gelijk spel. Wel was de thuisclub voor de rust iets in de meerderheid, maar wer kelijk gevaarlijk was haar voorhoede niet. Af en toe o^ere*erden de Boijs gevaarlijk voor het doel van S.S.S.Kri en in die periode had een vliegend schot van hun linksbinnen, dat de bo venlat beukte, beter lot verdiend. De rust ging in met blanke stand oo. De cornerverhouding was 53 in het voordeel van de thuisclub. Na de rust ging de strijd in het begin weer gelijk op, maar daarna kwamen de bezoekers iets in de meerderheid, maar een ongelukkig teruggespeelde bal door de rechtsachter van de de Boijs was oorzaak van het eerste doelpunt. Hij trapte min of meer in de grond, zodat de teruggespeelde bal een gemakkelijke prooi werd van de rechtsbinnen en het was 1o. Het was jammèr voor deze prima spelende back, die wel de beste van het veld was. Daarna gooiden de spelers van Koz. Boijs er nog meer energie op en het doel van S.S.S.K.' was dikwerf in gevaar, maar zoals dikwijls gebeurt, kwam het succes weer aan de andeqe kant. De achter hoede van de Boijs stond ver opge drongen en een ver doorgespeelde bal kwam bij de linksbuiten van S.S. S.K. die op het doel schoot en de hal ging via de binnenkant van de paal in het doel (2o). Gedurende het laatste kwartier was Koz. Boijs ver in de meerderheid maar tot doel punten kwamen zij niet. Nog vermel den wij het goede keepwerk van de doelman van de Koz. Boijs. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij u enige ruim te te verlenen in uw blad voo^r het navolgende. Bij voorbaat dank. Van vele zijden bereiken het „Co mité tot Stichting van èen Monu ment ter nagedachtenis aan Jan de Rooij" verzoeken, hoe de stand van zaken is omtrent de plaatsing van dat monument. Ons Comité kan deze vragen zeer wel billijken en bok wij betreuren het ten zeerste dat nog steeds niet is overgegaan tot plaat sing. Zoals bekend, werd indertijd een ontwerp tentoongesteld en ter goed keuring aan de Provinciale Cofnmis sie voor de beoordeling van oor logsmonumenten voorgelegd. Deze Commissie heeft, ondanks al ons po gen, zich niet m^t 'het ontwerp kun nen verenigen, omdat naai* hare me ning het niet paste in de omgeving, waarin het gedacht was. De Prov. weg te Sprang waarlangs wij het wensten te plaatsen, was naar haar oordeel niet geschikt, derhalve werd door Ged. Staten ook de nodige goedkeuring voorbehouden. Met deze zienswijze der Commissie verenigde de Landelijke Commissie zich en in besprekingen, bleek ons, dat zij de voorkeur gaven aan een nieuw ont werp en het oude terzijde te stellén. Er bleef ons dus niets anders over dan met de beeldhouwer nader over leg te plegen. Na dit overleg werd besloten een nieuw ontwerp door de beeldhouwer te doen vervaardigen, waarbij hij samen zou werken met de heer Ir. van der Laan te Leddein, die het architectonische gedeelte zou verzorgen. Bij dit besluit werd te vens overwogen het monument niet te plaatsen tussen de oude en nieuwe prov. weg, maar ibn oosten van de nieuwe prov. weg, om miede daardoor meer zekerheid voor goed keuring te verwerven. Hoewel de opdracht tot dit nieu we ontwerp reeds in Juni 1949 werd verstrekt, werd dit tot op heden niet ontvangen, hieraan zal de langdurige buitenlandse reis van de beeldhou wer vermoedelijk niet vreemd zijn. De beren hebben evenwel thans toegezegd zeer binnenkort met het nieuwe ontwerp te komen. Zodra dit ontvangen is hopen wij daarvan, me dedeling te doen. Namens het Comité, J. van Herpen, Voorzitter. Vrijh.-Capellie, 29 October 1949. RANTSOENBON VOOR KOFFIE De bon met opdruk „BD een rantsoen"», welke o.m. wordt uitge reikt aan uit Indonesië repatrië rende militairen, is aangewezen als rantsoenbon voor koffie. Deze bon geeft recht op het kopen van 125 gram koffie. VERLORENBen padvindersriem van af de O.L. school naar de wlo- niing vart Bi. de Graaff. S.v.p. terug te bezorgen bij J. de Graaff, Babiio- niënbroek G 47. MARVA viert haar eerste lustrum. „Jullie zoudt liefst de man een kamermeisje hebben!" Hoe vaak heeft onze vergrijsde sergeant-ma joor ons dit pa een onbevredigen de inspectie verweten. Helaas scheen in onze diensttijd niemand er aan te denken, deze danlok- kelijke en aanbevelingswaardige suggestie in practijk te brengen, en droeg allés wat met Leger of iMarine te maken had, een uitge sproken mannelijk karakter... tot de Tweede Wereldoorlog de Ma rine Vrouwen Afdeling in het leven riep. En thans reeds viert ze haar eerste Lustrum Terwijl Noord-Nederland zwaarder dan ooit zucht onder de last van een bezetting, die met het einde in het zicht, strenger en meedogenlozer dan ooit optreedt, wapperen in het be vrijde Zuiden reeds de vlaggen. Voor de Marine is die 31e "Octo ber een historische datum. Bij Kon. Besluit wordt de Marine Vrouwen Afdeling opgericht. Men staat bij 'de Koninklijke Ma rine huiverig tegenover bet experi ment, en liet Nederlandse volk in zijn brede lagen moet er hélemaal nog aan wennen. 'Meisjes in de ka zerne, meisjes o»p de Vloot! Maar in December van datzelfde jaar bomt de eerste Mjarva uk het bevrijde' Nederland aan in het En gelse opleidingscentrum Mill Hill. Het is de Koningin, die haar ont vangt en daarmee blijk geeft van haar vertrouwen in de nieuwe onder neming. Voor Nederland moge de Marva een n>euwtje zijn, voor de andere oorlog-voerende landen is het dat allang niet meer. Nederlandse meis jes vervullen taken in de Engelse corpsen,, de Wrens (Marine), de Waats (Luchtmacht), de Wacs (Land macht). Hun ervarl-ng komt uitste kend te stade in het nieuwe corps. In 1945 wordt Den Haag het cen trum van de Marva. Het opleidings centrum wordt verplaatst naar Ley- duin te Vogelenzang. Eerst in 'De cember 1947 neemt de .Marva defi nitief afscheid van haar geboorte stad, Londen. Na Vijf jaren. Op het plein van de A'lexander- kazerne wemelt het van goudgalon, van sterren en ,strepen. Tussen de groep zee-officieren kleuren fel op de brede rode biezen op de panta lons der Mariniers-officieren, en be scheiden pLe'kt hier en daar hiet k'haki vah een „landrot". Maar bij cle brede Èosturen der mannen-van-tde-izee ste en tenger af de figuren van enkele in .streng flonker blauw geklede vrou wen, de officieren van de Mjarva met hun karakteristieke kastoren hoedjes, de distinctieven bescheiden in lich ter blauw. De Marinierskapel met haar witte bandeliers staat onder het geglinster van blinkend metaal terzijde 'Opge steld, en in het front en op de rechterflank rijen zich de gelederen der donkerblauwe Marva's aaneen. Een krachtige vrouwenstem doet een commando weerklinken.volgens de beste tradities der Koninklijke Ma rine staan ze onberispelijk, roerloos. Opvallend als enig burger tussen die krijgshaftige groep, treedt de Staatssecretaris van Marine, Schout bij jtac'ht H. C. W. Moorrpan, naar vorep.. Boven zijn hoofd wapperthet rood-wit-blauw legen de heldere win terlucht. En roerloos luisteren dele den van het jonge corps naar zijn woorden. Hij herinnert aan de tijd der op richting, aan de reserve, waarmee zowel de Marine als het Nederlandse volk dit corps tegemoet traden. Niet slechts de leidsters, maar ook de Marva's zelve hebben alle tegen stand weten te overwinnen' door hun plichtsbetrachting, hun enthousiasme, hun tucht en zelfdiscipline. Hij her innert eraan hoe Koningin Juliana met bijzondere belangstelling de vér richtingen der Marva volgt... dat legt de leden van het corps de verplich ting op, zich die Koninklijke belang stelling blijvend warirdig te tonen. En een bewijs van bijzondere er kentelijkheid ontvangt de comman dante, de Hoofdofficier der 2e klas se H. van Slooten, wier intelligent gezicht, strak en beheerst, toch niet verjmag te verbergen de voldoening en trots om wat in die dankbetuiging besloten ligt: de erkenning van liet bestaansrecht van het Marva-corps. Daarover heerst trouwens geen twij fel. bevestigt Staatssecretaris Moor man en maatregelen zullen worden genomen om .Jhet jongste kind van de Marine" (eii ook het knapst© zou men geneigd zijn te zeggtan) dat zo langzamerhand, volgens de Staats secretaris, ook een „troetelkind" wordt, een blijvende plaats in het organisme der Koninklijke Marine te garanderen... een plaats, die de Mar va zichzelve in feite reeds veroverd heeft. Zijden kousen bij de parade Dan roffelen de trommen en schal len d;e trompetten. Voorafgegaan door de Marinierskapel marcheren die Marva's in .onberispelijke orde langs de autoriteiten. Het is een wonder lijke gewahrwording in deze martiale omgeving en bij al dit militair ver toon... wie zou obit in de geest zijden kousen en permanent-wave, lip-1 stick en poeder kunnen vereenzel vigen met krijgstucht en exercitie, met „geef acht!" en „'Ingerukt,mars", kortom... met die zo bij uitstek man nelijke en krijgshaftige Koninklijke Marine! „Daar was laatst een meisje loos, die wou gaan varen als lichtma troos"... zo zingt het oude versje de historie van die Hollandse meisjes, uit de Gouden Eeuw, die slechts één wens haddendeel uit te ma ken van Je roemrijke Hollandse Zee macht. Eerst eeuwen later werd hun wens voor vele honderden Marva's vervuld. En de burgers die daar langs de straat stonden om de Marva's op haar Mars door de Residentie gade te slaan, mogen wellicht een beetje geglimlacht hebben, zoals wij Hol landers dat kunnen doen... maar de Marine Vrouwenafdeling heeft zich getoond naar binnpn, en presenteerde zich pp deze feestdag naar "buiten op een wijze, die geen andere réactié te voorschijn kan brengen dan... een eresaluut. (Nadruk verbaden) L'k. o*. 3 October 1944. 31 October 1.949. Voor een Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2