NIEUWSBLAD Herrijzende_Watertorens «JCst Jteccpf j TWEEDE BLAD DONDERDAG3NOVEMBNE0RZ Een spannend Jongensboek voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. J.l. Maandag ontvingen de be sturen der Gez. Middenstandsver enigingen alhier een schrijven uit Spanje van de navolgende inhoud: Frontera, 2 Oct. 1949. Aan de leden der Gez. Mid dens lands verenigingen te Heusden. M.H., Uit ons dagblad „De Fronte ra" gelezen de verslagen van de zo schitterend geslaagde Mer- curius Tentoonstelling 1949 van 4 tot 8 Oct. j.l., georganiseerd door uw vooruitstrevende be stuursleden. U bij deze een persoonlijk be zoek aankondigend om uwe be sturen van harte gelukwensen te komen aanbieden. Dit officieel bezoek vastgesteld hebbende op Zaterdag 26 Novem her a.s. des n.m. om 3 uur. Wegens onze hoge leeftijd kunt U ons met gevolg met de boot verwachten. Nadere regelingen omtrent de ontvangst, gaarne bericht ver wachtende vóór 7 Nov. as. St. Ni 00 la as. De Besturen hebben gemeend ter nadere bespreking voor dit zo hoogst gewaardeerd bezoek, waaraan tevens een „St. Nicolaas-Winkelweek *49" zal verbonden zijn van 26 Nov. t.|rn. 6 Dec., een algemene ledenvergade ring te doen plaats hebben op Vrij dag 4 Nov. des avonds 8 uur jn hotel ,,'tWapen van Amsterdam". De Besturen hebben in deze bij zondere voorstellen, omtrent de at tracties hieraan te verbinden. Trouwe opkomst der leden ge wenst. Maak deze avond vrij. Het bestuur rekent op aller medewer king. ALMKERK. 'Heden Donderdagavond om half acht, zal in de zaal van de heer van Djj'k, de IJsclub alhier een le denvergadering houden. J.l. Zondagmorgen maakte Ds. Hintzbergen, Hlerv. predikant' alhier, aan zijn gemeente bekend, dat hij' had bedankt voor het beroep naar Waalwijk. Aan het einde van de Dienst werd Z.Eerw. naar aanleiding hiervan toegesproken door Ouder ling H. Dekker, die de gemepnte verzocht Z.Eerw, sLaande toe te zin gen de Zegenbede van Ps. 134. Zichtbaar ontroerd dankte Ds. v. H. v;oor dezle zegenbede. Tot ouderling der Hlerv. gem. alhier, is in de vacature 'H, Dekker benoemd, de heer D1. A. Littcfoy. Heden Donderdagavond om half zeven, hoopt Ds. van Oort van Nieuwendijk, in de Geref. kerk alhier dankuur tie hoüden voor het gewas. Op 7 Nov. a.s. hoopt de mili tair S. van Arirooy, per s.s. „Empere Brent" uit Indië te Amsterdam te arriveren. Namens het Ned. Oorlogsgra ven Comité zal Zaterdag 5 Nov. ook weer een beroep gedaan worden op uw aller medewerking, om door het köpen en dragen vAn een klaproos uiting te geven aan uw voortdurend gevoel v-an dankbaarheid voor het enorme offer hetwelk de geallieerdé gevallenen voor onze vrijheid brach ten. ANDEL. De afd. van de E.H.B.O.deelt mede, dat de zuurstofkoffer is ge plaatst aan het adres H. Boumam A 56, telefoon 3; verbandkist bij I. Hoesen, Postkantoor, Verbandkist bij Wed. C. Kalis, café de Zwaan, tel. 28. De brancards bij" "A. Naaijen A 95; G. Verhoeven A 46; Wed. C. Kalis, café 'de Zwaan en P. Schou ten, A 209 alhier. De Donderdagavond in de Ned. Herv. kerk gehouden Collecte bij de dankstond voor het gewas, bracht de som op van f 227.97. —1 De Minister van Onderwijs, Kuitóteri en Wetenschappen heeft goedkeuring verleend aan de restau ratie van de gemeente-torein- Als architect is benoemd de heer Ph. J. W. C. Bplt te den Haag. 's-GREVELDUIN-CAPELLE. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen als predikant, ds. j. J. Poot te Barneveld. GENDEREN. - Ds. J. J. Moil, predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, ontving een beroep naar "Meerkerk. MEEUWEN. Op Zpndag 30 October j.l. werd door, twee hengelaars in het Noorderaf wateringskanaal een op de bodem van dat kanaal liggend lijk aangetroffen. De politie heeft hef lijk uit het kanaal gehaald en overgebracht nadr de bergplaats op het kerkhof te Drongelen. Het lijk was reeds in een staat van ontbinding.. Bij onderzoek is gebleken dat het Ge frit Pol, oud 41 jaar, uit Kaats heuvel was. Deze had op 17 October de echtelijke woning te Kaatsheuvel verlaten en was nadien riiiet meer gezien. Dinsdag 8 Nov. a.,s. hoopl de Ger. Gem. dankdag te houden, waarbij hoopt voor te gaan Ds. van Dam van Werkendam. Aanvang v.111. 9.45 uur, n.'m. 2.30 en 's avonds 7 uur. In de iaatsie wereldoorlog, die ver woestend en vernielend over ons landje voer, bleven de watertorens, met name in Noardbrabant, waarde klauwen vah de oorlogsgod wei op zeef felle wijze toesloegen, niet ge spaard en toen de rekening werd opgemaakt, bleken in deze provincie acht van de dertien torens te zijn on dergegaan, n.l. die van Almkerk, Ma de, Gilze, Zevenbergen, Steenbergen, Dinteloord, Zwaluwe en Fijnaart, ter wijl die van Kaatsheuvel en Raams- donksveer ernstig werden beschadigd. Dat deze torens verdwenen, bete kende een ware handicap voor de consument in de topuren en nog doet zich hun gemis voelen o.a. op de „top"- (of moet het zijn „tob")-da gen voor de vrouw des huizes, dus b.v. op de wasdag (d.i Maandag) op Vrijdag (de traditionele schrobdag!) en des Zaterdagsmorgens soms, wan neer de gulle, persende waterstraal tot een armetierig waterlintje is „ge degradeerd" of zich geheel in de kraan schijnt terug te trekken! In het Noordelijk en Westelijk ge deelte van het Land van Heusden en Altena is dit bezwaar goeddeels opgeheven door de herbouwde wa tertoren te Almkerk, terwijl het be zwaar voor de Maas dorpen tot het verleden zal behoren, als de toren in de omgeving van Aalburg zal zijn gebouwd. Doch, voor deze herrijst, moeten eerst de vernielde torens zijn herbouwd, zodat dit nog wel enige tijd zal duren. Ondanks de vernielde torens werd er steeds water geleverd door de pompstations en de transportleidin gen, maar de voorziening in de top- uieji geschiedde door de torens, die als enorme reservoirs het water daarvoor disponibel hadden, en in buitengewone omstandigheden (denk aan brand b.v.) moeten deze torens water in voorraad hebben. Óok de Zevenbergse watertoren is herrezen. Men heeft tevens de ca paciteit ervan verdubbeld en het plan is eerst getoetst aan de schoonheids normen, die de Commissie „Het Bra bantse Landschap" stelt, alvorens het werd verwezenlijkt. De watertoren van "Made is dezer dagen eveneens in gebruik genomen. Het grote voordeel is, dat de Duit sers, niet uit edele overwegingen, doch uit argeloosheid, de pompsta tions intact hebben gelaten. Doch, doordat de enorme watertransportlei dingen langs de bruggten liepen, die het Land van Plensden en Altena met de Langstraat verbinden en deze communicatiemiddelen al spoedig in de lucht vlogen, was het Land van Heusden en Altena, dat aangesloten was (gedeeltelijk tenminste) sinds 1934'35, al dadelijk van de water voorziening uitgesloten. Toen dan ook de oorlogsdagen van 1940 „voor bij' 'waren, werden over de bodem der rivieren stalen zinkers gelegd, welke men gedurende de bezettings jaren intact heeft weten te houden. Toch kon dit gebied door de inun datie en later door het typhusgevaar niet profiteren van de waterleiding, zodat de Geallieerden tankwagens ter beschikking stelden, om de bevolking van goed drinkwater te voorzien. Aanvankelijk stonden verschillende plaatsen, ook in het Land van Heus den en Altena, afwijzend tégenover aansluiting op het drinkwaterleiding net van de N.'V. Waterleiding Mij. Noord-Brabant. Eerst later breidde het rayon der Mij. zich sterk uit en thans moeten, door materiaalschaarste verschillende dorpen op aansluiting wachten. Ook de garantiestelling door de gemeenten spreekt in deze een woordje mee. In 1948 werden door deze Mij. 1300 aansluitingen verricht irt het Land van Heusden en Altena, wat een' uitgaaf vroeg van ongeveer f 500.000. Dat door meerdere aansluitingen ook de capaciteit der pompstations moet worden vergroot valt licht in te zien. De Mjij. zal de capaciteit van de stations te Oosterhout en Seppe van 500 tot 800 M3 pier uur opvoe ren wat in 1951 wel verwezenlijkt zal zijn. 1 Hierboven schreven we reeds, dat de watertorens te Almkerk en Ze venbergen weer herrezen zijn. De bei de verwoeste watertorens van Dinte- loord en Fiinaart zullen door 'één toren in de buurt van Stampersgat vervangen worden. De Waterleiding Mij., die in De cember haar zilveren jubileum zal vieren, doet alles wat in haar verrnoi- gen is, om het „waterprobleem" tot een goede oplossing te brengen. PENNEFRUIT EEN VERGISSING. Janus, niet meer jong van jaren, Kwam ook eindelijk tot de trouw. Trijn uit een naburig dorpje, Werd de lang verbeide vrouw. Iedereen zei in die dagen, Rijkelijk er 't zijne van. Ieder wist dat Janus voortaan, Nu z'n mond wel houden kan! Janus lachte om die praatjes, Janus pochte erg op Trijn. Hij zou straks de baas wel wezen, Deed geen water in de wijn! Op de Bruiloft, aan het feestmaal- Sprak een zwager, zeer van pas Over het vaak, o zo koppig, Maar toch volgzaam schapenras. Vergeleek zus Trijn hiermede. Janus was vol goeden moed, Wetend dat zijn Trijn, zijn schaapje, 't Straks bij hem reusachtig „doet". Nauwelijks is een week verlopen, Of de Bruidegom landt aan Bij z'n zwager, en doet deze Ongezouten taal verstaan „O, wat heb jij je reusachtig, In je zuster Trijn vergist, Dacht je soms dat zij een schaap was^ Neen, o neen, een varken is 'tl" TIJMEN. DE WERKEN c.a. GeborenGerrit, z. van A. L. Vis ser en C. A. Leijs; Cornelis z. van C. Otlevanger en J. W. Veflee;Aria Goverdina, d. van Hj. A. de Graaff en A- G. v. d. Schuit. v Getrouwd: Haije Visser, 27 j. en Antje Antonia Meerburg, 29 j.Wil lem Cornelis voor den Dag, 27 j. en Maaike Hpek, 26 j.; Dirk Cornells Ippel, 27 j. en Elizabeth Verhoeven, 26 j. Overleden: Janhiigje van den As- sem, 73 j., wed. van C. v. d. Mij den. SPRANG-CAPELLE. over de maand September 1949- GeborenCornelis, z. v. |Mj. A. Roe- lofs en C. van OosterhoutJohan- 11a D., d. v. D. Rosenbrand en J. C. Vos; Gerrit, z. v. C. J. van Zuidam en J. KoningsElisabeth A., d. v: J. M. Maijers en H. C. Quirijns; Laurens, z. v. L. Timmermans en C. Kruijf; Antonia H., d:. v. P. van Vugt en A. van Os; Piefter J., z. v. J. D. van Beek en P. J. van Tielen. Gehuwd: D. Michael, oud 35 j. en 14. van der Schans, oud 22 jj; A. Rijken, oud 25 j. en E. J. Oerlemans, oud'24 j.J. Rijken, pud 26 j. en W. de Jong, oud '24 j.; C. van dejtf Galien, oud 23 j. en J. Verduijn, oud 20 j.; AT. Kievits, qud 31 j. etn A. Wageniakers, oud 26 j. Overleden: J. van Wijlen, oud 73 j., echtg. van H. de Roon; A. M. van Gulik, oud 54 j., echtg. van J. van Zwietering; H. Haverhals, oud 73 j., wed. van C. Sprangers. 6. —En Poole kromp ineen voor haar durf, maakte met gedrukt brein, ver-? schrikte ogen en trillende lippen zijn berekeningen. „Tweehonderd voet corridor een oude man en een jongere hun ogenblik van weifelen de hinderpalen op hun weg. Twee minuten, drie minutener was tijd nog tijd". Eerzucht, in 't geheim gekweekt, met dromien en boeken gevoed, sterft niet zonder strijd. En de man viel woest op Margant aan, die daar nog steeds vOor de tafel stond met de vinger hog op de geraas makende knop drukkendruw, vastbesloten zijn wil door te zetten, schreeuwde hij haar toe „Geef mij het boek, zeg ik je! Geef mij het boek!" Zijn hand omklemde haar opwaarts gestoken armhij rukte ze omlaag en greep en verwrong haar pols. iMaar het boek was het hare nog; zij hield het stevig vast, in tweeën geslagen in weerwil van de stijve hand; terwijl zij het met de rechter-1, haiid omklemde, weerde zij met haar linker hem af. Hij rukte aan die rechterhandverduurde de slagen en stompen van haar linker. Toen opn eens greep hij haar linkerpols, hield ze omsloten en trok haar omlaag, tot zij op de knieën 'kwam te val len, zodat hij de buit dichter bij zich kreeg. „Ziezo, duivelin! Nu het boek!" Hij liiet haar linkerpols los, legde zijn vrije hand op de rechter beide handen omklemden thans het boek draaide de pols om, gelijk een vechr tende schooljongen 'doettoen liet hij de ene hand weer los, balde zijn vuist en liet forse slagen op de spiie-i ren van de bovenarm neerkomen. „Au au!" flet boek ontviel aan haar vinger, die door de pijn machteloos waren gemaaktmiet een triomferend ge huil bukte zich Poolie om het op te raepn. Maar door te trekken, gaf hij haar vrij en zij, ojp haar beurt zich bukkende deed hem mei een duw over de vloer rollenzij zette de voet op het voorwerp, dat zij had laten vallen. En terwijl Poole weer zoveel bijkwam, dat hij kon opstaan, werd de deur opengeworpen die hem opnieuw tegen de vloer sloeg- 1 „Wat moet dit betekenen? M,ijn4 heer Poole, juf/rouw Brack, wat betekent dit?" „Het betekent'' Poole stond weer op zijn benen en begon dreigend te beschuldigen. „Htet betekent, dat juffrouw Brack... uw recept, mijn heer ik kwam nog juist pp tijdi". En de man wees op het .half ver borgen, door de voet bedekte hoek. „Het recept grote God, Poole!" John Glezy boog zich naar de vloer Margant ging achteruit en het kost bare voorwierp bevond zich in han den van de firmant. „Juffrouw Brack, wij zonden u uit om het .inkoopboek". „Ja", het meisje hiijde vreselijk, „■ja het inkoopboek dat kwam ik halen maar ik vond :d i t ik wou het u ook brengen maar hij" zij wees minachtend naar Poole „hij kwam binnen en tracht te het te stelen..." „Dat is een leugen!" Het zwaard van valsheid flikkerde en viel met Zware slag op het stevige schild der waarheid.' „Dat is een leugen!" „Het is de waarheid, zeg ik ,u, de waarheid, mijnheer Glezy! Ik wou het hem niet geven 'hij vroeg mij of ik met hem wilde trouwen met hem" haar stern nam de laagst mogelijke toon van verachting aan, „en toen toen trachtte hij het mij te ontnemen en ik schel de." J}Neen, ik schelde." „Ik schelde, mijnheer Glazy. Kijk kijk maar naar mijn pols!" Haar stem galmde als een klaroen, de waarheid verkondigend, de twij fel verdrijvend, in volle oprechtheid. „En mijn arm ook, mijnheer Gle zy. Kijk kijk hier!" In haar drift scheurde zij de mouw van haar blouse open. John Glezy keek eerst haar, toen Poole aan en kwam nader .om naar de kwetsuren te zien. De laat ste en geringste twijfel in hem was verdwenen. Dat ogenblik was Poo le zijn behoud, hét bevrijdde hem van gevangenis en schande. Hij draai de, hij doók, hij bukte, hij» glipte als een acrobaat naar de deur. Daar buiten wilde een oude man hem ter genhouden, maar die werd gemak kelijk voorbijgelopen. De Napoleon van de conservenfabriek de man, wiens doel was, hoe dan oiok en op een ieders kosten vooruit te komen had afgedaanhij had alles op het spel gezet en verloren. In de kaJ nier, die zijn Moskee geworden was, was Margant Brack in een stoel neer gevallen. John Glezy stond naast haar en zag op haar neer. Jacob Glezy, die, aan zijn baard trekkend, met waterige ogen was binnen ge komen, bracht er haperend enige vra gen uit. „W w wat is jer aan de hand wat wat heeft Poole gedaan? Wat wat betekent dit alles?" „Het betekent" John Glezy keek naar Margants kwetsuren, maar zijn stem klonk onmeedogend, onuitstaan baar wreed, nu zij die waarheid, welke de oude man zo "hardnekkig ontkend had als met bazuingeschal ten gehore bracht. „Het betekent, vader, dat gij afgewerkt zijt dat ge deed waarvoor ik u zo vaak gewaar schuwd heb: dat ge het recept hebt laten slingeren. Ge hebt het inkoop-i boek in de brandkast gel egel en het andere op de tafel laten liggen, waar juffrouw Brack het straks vond. Poo le werd dit Goddank belet. Doch hef zou weer kunnen gebeuren, en dan zou het met de firma gedaan zijn voórgoed gedaan. Ge moet uw taak neerleggen, vader. Ge zijt uw tijd van zaken doen voorbij. Ik zeg u, dat ge er van a"ï jnióét zien". Dip oude man, die nu aan .de tafel zat en met een pen speelde, fniet dé voeten schuifelde, onophoudelijk aan zijn baard plukte, herkauwde de woorden zijns zoons. „Het verkeerde boek het in koopboek in de brandkast bet recept ervan afzien wat het waarvan afzien? Zaken za ken voorbij1 Hij brak af, hij overwoog, hij, over dacht alles, maar zijn brein was te vermoeid, te oud om nog langer te gen de overtuigende feiteo te strij den. Hij was lang hardnekkig ge weest, maar nu hem een tastbaar voorbeeld van zijn ongeschiktheid voor ogen werd gehouden, had hij geen kracht meer om voort te strij den. „Voorbij nu misschien wel". Het toegeven ontsnapte hem tegen zijn zintoen volgde de vraag, die hem ingegeven werd door de ja-j loezie, wélke hem al die jaren weeH houden had zich uit de zaken te rug te trekken. „Wat denkt ge nu te doen. John? Hoe wilt ge .het aanleggen? Er moeten er twéé zijn". Zijn zoon gaf geen antwoord. Hij bleef daar staan en sloeg Margants gélaat gade. Eindelijk sprak hij. „Hebt ge het recept gelezen, juf frouw Brack?" (Slot vol'gt). behorende bij het Oplossing van het Water-problaem Een handicap Uitgeschakeld in de prijs van f 3.95. Verschijnt 10 November a.s. Bestel reeds heden bij de Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN te Heusden. Uitbreiding Vergroting capaciteit Nieuwe werken Rijmen van Tijmen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5