Naaimachines. Spiraalmatrassen Indië-deserteurs worden vrij man. FOTO'S: VISSER «Sc ZN. - WERKENDAM 96 J. M. VAN DER POL Electro Technisch Bureau - Heusden Electrische WEIDE AFRASTERING Technisch Bureau j}ELfGO Michaël's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres EMIGRATIE naar Canada 11 Holtap Haarvelours Ax Minster Wilton Aa--Be Zaalberg en P.V.Z-~dekens RUIME SORTERING MEUBELEN VI. Vandaag is het Zondag. Wel enigs zins anders dan we gewend ziin. Van morgen hebben we de eetzaal nog bezocht, maar vanmiddag al niet meer. Gisteren waaide het niet, maar vandaag wel. Ik lig al languit pp m'n bed en durf niet omhoog te komen. M'n vrouw en de twee oudste jon gens hebben al geofferd aan de zee, zij het dan in onze hut. De kleinste schijnt er plezier in te hebben, want hij kraait aan één stuk door. De oudste, het meisje, verveelt zich erg nu al haar familie ziek is, zelf man keert ze niets en zeurt maar steeds of ik niet een schommel voor haar kan maken. Denkt u zich dat eens in, zelf ziekgeschommeld op bed te liggen en dan gevraagd te worden of je een schommel wilt maken. Ik heb maar tegen haar gezegd, dat .dit niet mag van de kapitein, want dat het schip dan nog harder gaat schommelen. Ik krijg ten antwoord, dat ze dat dan nog fijner zou vinden en ze vraagt voor de zoveelste keer of ik eindelijk m'n bed eens uitkom om de schommel te maken. Ik pro-,' beer het op een andere manier en zeg, dat ik geen touw heb. .Ook dat helpt me niet, want achter op het schip heeft ze grote rollen touw gej- zien en als ik het vraag, zal ik daar best een eindje van mogen hebben voor een schommel en daar zijn bal ken genoeg om het touw aan vast te maken. Ik beloof haar, dat we al gauw in Canada zijn en dat jk daar wel een schommel voor haar zal ma-' ken. Was het maar waar, dat we er gatiw waren, want eerlijk gezegd heb ik er al meer dan genoeg van. Wie nooit zeeziek geweest is, kan zich niet voorstellén wat dat is. Vergele-j ken bij zeeziekte is kiespijn één héér lijk gevoel'. Vanmorgen zijn we allemaal met de zwemvesten aan, aan boord moe ten komen. Ieder heeft z'n eigen plaats als er iets zou. gebeuren, die plaats weten we nu. We hebben aUit maal ons eigen zwemvest in de hut gereed liggen. De baby incluis. Onze dochter was niet van plan zo'n ding aan te trekken, want ze wilde niet in zee gegooid worden, zei ze. Als een echte vrouw was ze voor geen rede vatbaar en pas bij het derde pak rammel besloot ze dan toch maai de weg van de minste weerstand te kiezen! De boot is verdeeld in verschillen-, de stations waar reddingsboten zijn. 'tls niet te hopen, dat we ze moei ten gebruiken. De wind wordt steeds sterker en bet schip begint gevaarlijk te slin geren. We varen West en de wind komt uit het Zuiden. Wij blijven binnen, maar een "heleboel mep.sen zijn buiten op het dek en jjk hoor ze 6raken in alle talen, want er zijn veel verschillende nationaliteiten aan boord. Noren, Zweden, Hollanders ong. 60, Belgen, Fransen, Zwitsers, Duitsers, Polen, Italianen, Spanjaar den, Portugezen, kortom heel Eu ropa is vertegenwoordigd. Er zijn veel D.P.'s aan boord, z.g. verplaat ste personen. Die reizen op kosten vah de Canadese regemg en ze moer ten 'het reisgeld terugbetalen zodra ze aan het werk kunnen. Daarom reizen ze zo goedkoop mogelijk be-J neden in het schip. Eten doen ze ook niet gelijk met ons. Verder weet ik er niet veel van. Als ik er ijn cfc loop van de week meer bijzonder^ he dien over te weten kan komen, dan schrijf ik er nog wel eens over. Als i'k nie bete'r voel als vandaag tenj-i minste, want het is allertreurigst met me gesteld. Het is alsof ik in de slinger van een klok lig. We heb ben wat kleren aan de kapstok hané gen en die gaan net als zb'n slinger steeds heen en weer. "Wel aardig om te zien, maar dan moet je goed gezond zijn. Wat zal ik blij zijn als we in Ca nada zijn. Dat' zeggen we allemaal op het ogenblik. De dag (is gelukkigi bijna om, eten doen we 'rriaPr niet meer, want dat helpt toch niet. We zullen morgen wel eens kijken. De stewardess zegt, dat hef morgen weer stil zal zijn. 't Is te 'hopen ook want zio is het geen doen. (M'n vrouw zegt, dat ze wilde dat ik (eens wist hoe ze zich voelt. Ik zeg jdat ik het wel: weet. Et is niemand meer idie veel praats heeft op het ogenblik en de gangen eri het dek zijn 'glibberig! van de... je weet wel. We kleden de kinderen al zuchtend uit en als we allemaal rustig liggen gaat 'het wel iets "beter, maat goed ris het nog lang niet. Wat zal lik blij zijn... Vandaag is het Maandag. Wel wat stiller, maar niet wat we 'gedacht hadden. Best 'geslapen vannacht. Ik geloof zeker, dat ik beter ben. Bui ten hoor ik alweer meer Heven dap gisteren. Ik stap uit m'n .'bed, maar moet weer gauw zien dat dk erin kom, het wil niet. Even later weer geprobeerd, het gaat iets beter. Heb vel geen'honger, maar zal toch gaan proberen iets te eten, wapt van gisr1 termorgen af hebben we niets meer op. De vrouw gaat nog piet eten, zegt ze zachtjes. Met drie 'kinderen strompel ik als een grijsaard inaar beneden naar de eetzaal. M'n maag staat al in m'n keel als ik nog nietf beneden ben. Op de trap moeten we voorzichtig lopen en goed uit-1 kijken niet in de uitbraaksels ivan de passagiers te trappen, die al hebben gegeten. Bijna in de eetzaal staat ieen Franse dame haar muts vol te doen, die door haar ega of verloofde elegant wordt voorgehouden. I11 de eetzaal heeft juist iemand het op tafel gedaan. Het is nog niet opgeruimd, op pen andere plaats schijnt het ha'rder nodig (te zijn. Ik ben éérlijk gezegd <te ziek om precies weer te geven wat zich hier zoal afspeelt. Maar het j>v on der- Hij ke is ,dat we meer (moed hebben dan ooit tevoren om in Canada aan de slag te kunnen gaan. .Waren we ermaar. Dat is met de pnderen prer* cies eender zo. We verlangen alle maal even hard naar het einde van de reis. Epn klein beetje eten en wéér vlug naar bed. M'11 v'rouw is weer wat opgeknapt en heeft zo goed en zo kwaad als het gaat weer wat get- wassen. De hut hangt vol wasgoed en de ventilator is aangezet 0111 hét goed te drogen, dat gaat best. ,„Het is geen vrouw, die niet wassen kan", zou ik nu zeggen, want het spreekwoord van „het is geen man, die niet roken 'kan", gaat hier niet op. Hoewel ik een ipan 'ben, kan ik pu toch niet roken, want het smaakt niet. Wel voordelig en ik neem me werkelijk voor om van nu af aan niet, of bijna niet meer te roken, want nu merk ik pas hoe gemakkelijk het is om het te laten. En dan van die beste Engelse sigaretten zo voor het grij-. pen te hebben. En niet duur ook, ze kosten, de beste 1 shilling de 20. Dat is '53 ct. Het begint alweer avon'd te wor-l dien. M'n vrouw is nog 'even aan dek geweest en als ze terug komt zegt ze ,dat ze een vliegende vis gezién heeft. Ik ben maar binnen gebleven en voor mij is 'tnet of alles vliegt. Een pakje sigaretten voor de kolonel. „Kolonel Sluyter, dag kolonel Sluy- ter" werd Vrijdagmidag geroepen van het troepen trans portschip Zuider kruis, toen het zich los maakte van de kade in Rotterdam. Het waren enige van de te veel besproken de^ serteurs, die een laatste afscheids groet toeriepen aan hun comman dant, die in gesprekken van man tot man met deze afgedwaalde lie den hen op het rechte pad had teruggebracht. Het was wel zeer tref fend te zien hoe blij «de desertelurs waren aan dek van het schip te zijn, waar zij zich in vrijheid bewogen tussen de andere militairen, waar slechts de officieren van het depot Schoonhoven hen konden herkennen als voormalige deserteurs. Aanboord wisten de bijna duizend andere sol daten niet wie aanvankelijk gewia- gerd hadden naar Indonesië te gaan. Nu de schuit eenmaal 'begon te va ren, waren allen gelijk. Voor 161 man was het desertie vraagstuk op zeer gelukkige wijze volledig opgje- lost. Een van die 161 voormalige de serteurs was wel zeer duidelijk dank baar yóotr deze afloop. Bij het in schepen had elke man twee (zeld zaam goede) pakjes cigaretten ge kregen. Toen het water schip en wal begon te scheiden, werkte hij zich naar de railing, riep „zijn" ko lonel' en wierp hem een van de twee kostbare pakjes toe. Het was de enige methode om nog "te doen blij ken hoezeer hij het op prijs stelde, dat een verstandig woord te juister tijd gesproken, hem er van ,afgé- bracht had, verscheidene jaren cel straf te riskeren. Het w&s ook voor kolonel Sluyter zeker een voïidoening gevend moment. Deze man, die de afgelopen Veertien dagen zijn overre dingskracht, zij:ri tropenervaring en zijn vaderlijk gevoel voor de troep tot het uiterste heeft gegeven om onbezonnen besluiten te voorkomen, om te bereiken dat gewone .Neder landse jongens niet jarenlllamg een misdadigersliot ten deel' zou vaUen, om alle moeilijkheden uit de ,weg te ruimen, die de weigeraars be lemmerden aan boord te komen, de ze man vond de bekroning van zijn inspanning en zijn 'systeem toen hij zag hoe 161 man, die tezamen een kleine 700 jaar celstraf tegoed had den, iiu als vrij man de t^chl naar, de Oost aanvaardden. Het vertrek. Nadat degenen, wier .positie nog niet duidelijk was of wier lichame lijke toestand nog twijfel mogélijk maakte, waren afgevallen, stonden er in alle vroegte Vrijdagmorgen 193 man aangetreden, die tot dan toe be schouwd waren als deserteurs. Tot hen is stuk voor stuk het dienst bevel gericht bagage op te pakkan en in de auto te klimmen teneinde naar de boot gebracht te worden. Het lesultaat was, dat 182 soldaten eie ren voor *nun geld kozen en aan het dienstbevel gehoor gaven. Elf mannen bleven weigeren en werdén in arrest gesteld. Toen de oöubnne auto's in Rotterdam de passagiers! hadden afgeleverd, werden deze 182 militairen niet langer als deserteurs beschouwd, want zij waren gegaan. Maar de vermoeienissen van de bij-j na geheel doorwaakte nacht en de aanblik van de loopbrug, die wel J erg definitief in de richting van "het schip wees, deed nog 21 man de moed ontzinken. Zij weigerden plot seling aan boord te gaan. Hun is toen tot driemaal toe daartoe bevel gegeven, maar zij bleven weigeren. Er is geen 'hard woord gevallen en er is zeker geen geweld gebruikt. De weigeraars werden in arrest ge steld en naar het detentiefcamp Niéu- wersluis vervoerd. Zo gqed als de anderen, die wel gegaan zijn, wis ten zij wat de gevolgen moeten Üïjn krijgsraad. Na de behandeling van hun zaak daar kunnen zij zich npg eenmaal bedenken, maar dat moet dan geheel eigener beweging gaan. .Wanneer zij dadelijk na het vonnis te ke'n'neh geven, dat zij alsnog naar Indonesië wensen te gaan, worden zij daartoe in de gelegenheid gesteld. Voeren zij' hun dienst in de 'tropen dan naar tevredenheid uit, dan wordt de straf niet ten uitvoer gelegd. Ge zien dé ervaringen mét deze moge lijkheid in het afgelopen jaar op gedaan, is het evenwel niet waar schijnlijk, dat veel' meer dan vijf of zes van Tie ze 32 deserteurs werkelijk nog zullen vertrekken. De overigen zullen waarschijnlijk besluiten liever enige jaren gevangenisstraf op te knappteri dan hun plicht in de tropen te doen. 'En waarom? De reden. Nan de oorspronkelijke 193 man, zijn er slechts zeven, die om po litieke redenen weigeren naar Indo nesië te gaan. De anderen, zijn bang of zij kunnen het ouderlijk huis niet loslaten. Een sterk voorbeeld daar van is wel Me militair, die na 'een gesprek met de kolonel had beslo ten om uit te varen ,en die van dat besluit zijn ouders telefonisch óp de hoogte mocht stellen. Hij sprak me.t vader en moeder, maar ee,n van de familieleden deed nog de mede deling, dat er een. ""brief onderweg was. Die brief zou evenwel aanko men op een tijdstip, waarop de „Zui derkruis" reeds zou varen. Dat was te erg, de jongen besloot liever de brief af te wachten dan naar Indo nesië te gaan. Dat hij daarmede een krijgsraadvonnis op zijn hals haalt, vindt hij misschien een vervélende omstandigheid, maar de brief moest eerst gelezen worden en kon zekér niet worden nagezonden... In meer of mindere mate is bet met bijna allen zo geweest. Maar verreweg de meesten hebben hun verwrongen gevoelens weten te over winnen en zij zijn als gewone sol daten aan boord gegaan. Sommigen voelden zich misschien wat teleurge steld omdat zij nu plotseling geen „martelaar" meer waren. "Zij hadden zelf het besluit gehbmen^ om de val reep over te gaan én niemand had hen ook maar een zetje gegeven. De onwennigheid van plotseling nor- maai militair te zijn in plaats van „een van de gevallen waarover de Kamer spreekt" zal evenwel' spoedig slijten. Wanneer deze jongens in Indonesië kómen, lopen zij heus niet met een etiket „ik was deserteur". Zij wor den opgenomen in de troep eri de omstandigheden zijn daar zo, dat zij zeff geen uitzonderingspositie meer willen of kunnen innemen. Komen zij straks terug dan komen zij als militairen, die hun plicht voor het vaderland deden, die een stuk man nenwerk verzet hebben en die frank en vrij de toekomst tegemoet kun nen gaan. Zij staan er dan vrfij wat beter v'oor dan degenen, die daarna uit de gevangenis komen. Verschei dene jaren Leeuwarden is niet zo'n erg gezochte aarfbe veling... Nad ruk verboden K. v/OOR HET ADRES VOOR BETER WERK Uit voorraad leverbaar Nieuwe zig/zag Naaimachines op pracht salonkasten Nieuwe Handnaaimachines O Nieuwe Electrische Naaimachines 0 Nieuwe Trapnaaimachines op salonkast of inlaatmeubel, zowel machines als kasten zijn van de beste fabrikanten Alle naaimachines worden geleverd met langdurige garantie en volledige voorlichting. Ook voor reparatie is ons adres het juiste B. VIVEEN, Hoogstraat 44, Woudrichem Het Rijk vergoed aan kleine bedrijven f 50. in de kosten. Aanleg vakkundig en billijk. EET HEN (N.-Br.) Telefoon 12. IS en BLIJFT Rijwielhandel, Reparatie-inrichting, Radiotoestellen Erkend Naaimachinehandelaar en Reparateur 200X275 205X280 230X315 f 79,- f 82,- f 98,- f 75,— f 98,- f 123,70 200X300 230X320 200X300 200X300 230X320 f 129.- f145,- f216,70 f209,- f236,- f278,- f299,- MARIJKE 150X200. 175X225 190X230. BEATRIX 190X230. f25,- f31,70 f 35,20 f46,85 Ruim gesorteerd 2 persoons 5 jaar garantie 10 1, t 15 20 25 AUPINGMATRASSEN DIVAN DUBBEL BEDDEN prima uitvoering f 85,- Divan bedden f29,- f34,40 f36,65 f38.65 f42,60 f 48,20 - f92,50 f 29,00 Telefoon 49 Wijksestraat 128^-130 HEUSDEN J. A. VAN BERGE HENEGOUWEN Breestraat 85 UIT VOORRAAD LEVERBAAR: Radio apparaten vanaf f135,— tot f235,— T. L. Buizen, Droogscheer apparaten o m .Philishave" Wasmachines en Wringers Nog in voorraadenkele gebruikte Handnaaimachines alsmede alle naaimachine benodigdheden Schrijf even een briefkaart en wij komen U geheel vrijblijvend bezoeken NAAIMACHINEHANDEL en REPARATIE-INRICHTING Lid van „STERNA"-Stichting erkende Naaimachinehandel K.E.M.A. goedgekeurde apparaten. Plaatsing en aanleg volgens de Arbeidsinspectie. Wij vertegenwoordigen Nederlandse merken. Als Regionaal installateur erkend door de P.N.E.M. Officieel Philips en N.S.F. Service. Oudheusdensestraat W 2 - Heusden uit voorraad leverbaar Vertegenw.„Phoenix"- en „Adek"- Rijwielen„Victoria" Electr. Was machines Karpetten Dekens U tt tt tt tt tt tt Fa. Ch. Schreuder Zn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6