voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6718 Maandag 7 November 1949 WiWA DAVID BROWN LAFFLY Und van altena DE „VAN DER STENG IN HEUSDEN Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN. Men kwam, ho-orde, zag en ge noot. Zo was 't Donderdagavond/ Juffrouw Aafje Top uit Amster dam vertelde en 2 uur wist zij haar toehoorders te boeien met „,De Pa rel", geschreven door de Amerikaan John Steinbeck, de geschiedenis van de eenvoudige visser Kino, die mei vrouw en baby een gelukkig leven leidt. Alles is goed en veilig, totdat 't kwaad komt in de /gedaante van een schorpioen, die 't jongetje steekt. De dokter weigert geneeskundige hulp ('t speelt in Mexico ;af), omdat Kin O' niet kan betalen. De vrouw bidt om pucces bij de vangst en wonderlijk, haar man haalt een oude; oester op met een parel> van zeer grote waarde. Kino waant n,u 't geluk gekomen. Hij zal veel geld ontvangen,. De dok ter zal' komen, de kleine jongen zal naar school kunnen gaan, om te leren lezen en ischrijven. De tijding van de vondst verbreidt zich snel. Doch nu komt 't kwaad voor goed1. De angst bij nacht en bij dag knaagt aan hun geluk. Po gingen lot 'diefstal', doodslagen, brandstichting, vernieling van de visserskano, vlucht, dat alles brengt de parel' voort. De vrouw wil 't kleinood in zee werpen. De man wordt woedend en belet 'thaar. Hij «wil en zal de parel' houden. Als 'tkind door een kogel gedood wordt, komt er grote verandering bij Kino. De parel werpt hij in zee. Dit alles heeft Juffrouw Top ver teld op een wijze, die aller bewon dering afdwong. Ieder ging ma af- l'oóp zeer voldaan naar :huis. Er was iets moois gegeven. De volgende Nutsavond zal zijn in December. Dan hoopt >„'t Nut" op te treden de heer K. J. J. Inger- tnan uit Haarlem, die ons met licht beelden zal rondvoeren door Cen- traal-Afrika. ;Vrijdagavond werd' in Hotel 't Wapen van Amsterdam een alge mene ledenvergadering gg|eh ouden van de Gezamenlijke Middenstands- verenigingen. Die heer Kuljsten heette in zijn openingswoord de aanwezigen wél- kom en deelde daarbij medle, dat de .Voorzitter van de R.K. organisatie wegens ongesteldheid niet op deze vergadering aanwezig kon zijn Die penningmeester van de Mercu- riusten toonstelling 1949, de heer J. v. d. Pol, bracht verslag uit over de resultaten van de gehouden tentoon stelling. De heren 3mits en Kasteiijh wer den benoemd voor het nazien der rekeningen. Hierna volgde een bespreking over de aanstaande St. Nicolaasactie, wel ke gehouden zal warden van 26 Nov. t.m. 6 Dec. Door de besturen der beide vereni gingen werd de heer v. d. Aa aange zocht een geschikt plan te ontwerpen vpor dê a.s. St. Nicolaasweek. Besloten werd een klokkenattractie voor deze wieek te organiseren. Bij deze attractie kan het publiek bij aankoop van f2.50 direct weten of zij een prijs heeft gewonnen. Tevens werd besloten ook dit jaar weer een St. Nicolaascourant uit te geven. De Heusden se winkeliers zullen ook nii weer. laten zien, dat zij: voor de a.s. St. Nicolaasweek weer actief zij n* Na de rondvraag sloot de Voorzit ter deze vérgadering. ANDEL. In April van dit jaar werd voor gezamenlijke rekening van de kerkelijke Herv. Gem. van Andel, Gie&sen en Rijswijk een gezinsver zorgster aangesteld. Met ingang van 1 Nov. j.l. kwam dit werk geheel voor rekening van de kerkelijke ge meente van Andel en kómt de re geling met Giessen en Rijswijk te vervallen. Bij het jubileum van .Andels fanfarecorps met 'Pinksteren 1948 werd door de heer A. de Fijter te Andel in zijn tent op het feestterrein gelegenheid gegeven om naar het aantal zuurtjes in een verzegelde fles te raden. Door bijzondere om standigheden kon de uitslag eerst heden bekend worden gemaakt. Het juiste getal 404 is geraden door Corn. Verbeek te Veen, die alzo de eerste prijs kreeg, terwijl de tweede prijs voor degenen die zo na mogelijk het juiste aantal gera den had moest worden verloot lus sen de heren A. Pel lik aan en A. J. G. Smit, beiden met 401. De betere Tractor De betere Maaidorsmachine Agent: DIENUS VERSCHOOR In October 1949 zijn door de Centrale Technische Dienst in het Land van Heusden en Altena beta lingsadviezen afgegeven voor herstel en herbouw van oorlogsschade tot een bedrag van f 119,110,23 waar door het totaal, sinds Mei 1945 is gekomen op f3,881,717,64. Vanaf heden zullen de betalingen bij herbouw geschieden aan de op drachtgevers en niet meer zoals tot nu toe aan de aannemers en de ar chitecten. Aanvragen voor premie wegens het splitsen van woningen en het inrichten van schuren tot wonin gen kunnen direct in behandeling worden genomen. AALST. Natuurlijk werden op de re ceptie van het bruidspaar Koolhaas- Oomen onze jongens in Indië niet vergeten. Niet minder dan een be drag van f42 werd bijeengebracht, de hoogste som die tot op lieden van een dergelijke gelegenheid bij de penningmeester binnenkwam. Een extra bedankje voor allen die meewerkten om dit resultaat te be reiken zij dan ook wel op zijn plaats. Inmiddels zijn door de comité leden weer een 13-tal pakketten niet rijk gevarieerde inhoud verzonden, waarvan men "hoopt dat ze in goe de staat omstreeks de Kerstdagen onze militairen in de vreemde mo ge bereiken. Met behulp van de tot nog toe betoonde offergezind heid van nagenoeg alle inwoners vertrouwen de leden van het plaat selijk comité dan ook, dit werk zo lang als nodig is te kumien voort zetten. De heer N. v. d. Linden toon de ons deze week voederbieten van het ras Jaapjespeen, waarbij exem plaren waren met een gewicht van 30 pond,, sommigen zelfs nog iets meer. Enige weken terug schreven we dat het voortbes,taan van de plaatselijke geitenfokvereniging be dreigd werd, om reden dat niemand de verzorging van de dekbok op zich wilde nemen. Ter geruststelling van de geitenhouders zij thans me degedeeld dat de heer Bart v. Driel in de E. P. v. Ooijenstraat alsnog bereid is gevonden als bokhouder te fungeren, waarmede deze kwestie dus nog op het nippertje opgelost is. HOOFDPIJN? «RAKEL. Ds. P. M. v. Galen, Ned. Herv. predikant alhier, ontving een be roep naar Gouderak. CAPELLE. Onder grote belangstelling vierde op 1 Nov. de gemeentebode de heer P. v. d. Schans zijn zilve ren diens tjubileuni. Na de gebruikelijke toespraken, werden hem de volgende cadeaux overhandigd: van het gemeentebe- sluur een rookfauleuili en een etui met vulpotlood en vulpenhouder, van de gemeenteraad een leeslamp met lectuurbak en. van het secreta rie- en gemeenteperso'iieel en liet onderwijzend personeel van de O. L. school, een schilderstuk. De jubilaris, getroffen door de vele bewijzen van medeleven dank te voor de lot lieni gerichte woor den en ile aangeboden cadeaux. In het Stationskoffieliuis van de heer Pruijssers opende liet de partement „De Langstraat" «van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen Dinsdagavond zijn «winlerpro- gramma met de schitterende kleu renfilm van de N.V. Stoomvaart Mij. Nederland „Java's Pracht en Praal" Deze cultureel hoogstaande film, waarvan het eerste gedeelte de zee reis naar Batavia met het vlagge- schip „Oranje" te zien geeft, terwijl het tweede en laatste gedeelte een beeld geeft van het eiland Java met zijn natuurschoon, cultures, e.d., werd toegelicht door Drs. K. L. Tan. Tot ambtenaar ter gem.-secre tarie van Sprang-Capelle is be noemd de heer L. J. Kuiper, thans werkzaam ter secretarie van de ge meente Beesd. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse heeft tot predikant beroepen Ds. K. Poot te Baraeveld. DUSSEN. Burg. en Weth. dezer gemepnte vestigen hiermede de aandacht van belanghebbende huiseigenaren er op, dat die premieregeling voor woning- splitsing thans wederom van kracht is. Indien aan de daarvoor gestelde voorwaarden wordt voldaan, wordt van overheidswe.ge in de kosten van de splitsing der woning een premie verleend tot 60 pet. van ten hoogste f 4200. Met het aanvragen 0111 "in het gemot dezejr premie te worden gesteld is spoed geboden. Iedere Woensdagmor gen zijn tussen 10 en 11.30 uur ten gemeentehuize nadere, inlichtingen te verkrijgen. Nog wordt medegedeeld, dat deze regeling zich ook uitstrekt tot ge bouwen, dan wel 'tot gedeelten van gebouwen, welke oorspronkelijk niet ter bewoning waren 'bestemd zoals werkplaatsen, schuren e.d. Door de landbouwer Z. Mid delkoop werd deze week een voe derbiet gerooid van 14 kg. Bij B. G. Koekkoek een van 1372 kg. GORINCHEM. Vanaf de opening der Chr. Landbouwwinterschool alhier in 1947, heeft het bestuur met bijzon- Beginnen bij 't lezen de letters te beven, Geea nood, een bril zal uitkomst geven. Fa. v h. MNORT Vakopticien der grote huisvestingsmoeilijkheden te worstelen gehad. Thans kan worden gemeld dat het nieuwe schoolgebouw aan het Mer- wedekanaal fijn voltooiing nadert en het de bedoeling is 16 Nov. ais. de officiële opening te doen plaats hebben. De heer Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft zich daartoe bereid verklaart, en zal bij die gelegenheid een rede uitspreken. HEK PT. De Toneelvereniging „De Re derijkers", die in het vorige seizoen zeer veel succes oogstte, is weder om aan het repeleren om in staat te zijn iets goeds te presenteren. Zo heeft zij voor de eerste uit voering van dit seizoen gekozen het toneelspel in 3 bedrijven „Zo waar lijk helpe mij..." van Tom Dekker, en tevens 'de klucht „De Rooie en de Baron." Wederom zal de regie berusten bij de heer W. Kuijs, die als zodanig reeds zijn sporen heeft verdiend. Men hoopt op 13 Nov. a.s. hier mede voor het voetlicht te verschij nen. Heden Maandag en Dinsdag en Woensdag, brengt de „Van der Steng", het propagandaschip van de stichting „Onze Marine", een bezoek aan «onze gemeente en is voor ieder belangstellende te 'bezichtigen. Tienduizendtallen hebben dit schip, dat op zichzelf een complete ten toonstelling is van de scheepvaart, reeds bezocht. Het schip is geheel' uit particuliere bijdragen gebouwd, met het doel die Hollandse jongens bij te brengen, dat Hollands kracht nog steeds op het water ligt. Het is in Juni 1947 te water gelaten, nadat reeds tijdens dé oor logsjaren de plannen ervoor in het geheim werden gemaakt en b.v. dek platen werden „georganiseerd" ten kspte van 3e Duitsers. De bouwkos ten bedroegen «ongeveer een millioen gulden. Het is op de meest moderne wijze ingericht, zo vindt men 4aii boord een technisch ultrajmodern ge outilleerde inrichting met de méést moderne instrumenten, die op hun practische bruikbaarheid worden ge- de mo-nstreerd, terwijl daarnaast ra diotelefonie, radiotelegrafie, radar-in stallatie en plaatsbepalingsinstrumen ten (serelant enz.) in werking te zien zijn. Het schip is 43 meter lang bij een breedte van "6.80 meter en een diepgang van 2.10 meter, maar niet temin is de inrichting die van een groot schip. De bemanning bestaat uit 15 Kop pen, onder leiding van, Commandant Bijlstra en zij allen vinden een ruim verblijf aan boord van dit schip, dat met zijn hutten, ko«mbuizen, ontspan- ningszaal enz. een voortreffelijke in druk maakt. Niet alleen volwassenen, maar ook de schooljeugd zal' hier heel wat te zien kunnen krijgen. Aan bo«ord heeft men geen geheimen voor de bezoe kers, zelfs" de machinekamers, anders op schepen een voor onbevoegden streng verboden terrein, kan men van voor tot achter bezichtigen. Vooral de jeugd wil men van de mogelijkhe den van onze nationale scheepvaart overtuigen en haar belangstelling daarvoor opwekken. Evenals overal elders mag verwacht worden, dat ook hier voor de „Van der Steng"" grote belangstelling; zal bestaan. Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek, 61525 Algemeen RedacteurJ. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Fabriciusstraat 2 Almkerk ALM KEIl K. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Gasihuisstr. 13 Gorinchem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1