PUROL in huis! ikef Jlscspf DINAND STUFKENS Raadsvergadering Heusden VEEN. Voor de Ger. Gemeente hoopt Donderdagavond 7 uur voor Ie gaan, Ds. v. d. Woestijne van Ridderkerk.- Ook in onze gemeente is thans een plaatselijke commissie gevormd van Steun Wettig Gezag. Deze com missie zal zowel de propaganda te Veen als te Wijk en Aalburg verzor gen. In deze commissie hebben zit ting de heren: burgemeester C. B. J. Landweer, voorzitter, A. Mabel is Jr., secr., Wijk en Aalburg, C. v. Hel den, Wijk en Aalburg, J. v. d. Pol, G. v. Helden, W. v. d. Velden en Ds. Haverkamp, allen te Veen. Maandag 21 November a.s. wordt te Veen een propaganda-vergadering gehouden. Nadere mededelingen zui len nog volgen. WAARDHUIZEN. De aanblik van de buurtschap Heul wordt geheel anders. In de oorlog werden hier twee bruggen en de omliggende woningen vernield. Thans zijn er weer een paar flinke boerderijen herbouwd, terwijl bin nenkort weer een woning gereed v komt. WOUDRICHEM. De heer H. J. Ivo uw, onder wijzer aan de openbare school in deze gemeente, is benoemd tot Hoofd der openbare school le Zoeterwoude. De afd. „Gorkum" vanChr. Onderwijzers en Onderwijzeressen zal 12 Nov. a.s. een excursie maken naar de suikerfabriek te Putters- hoek. Opgave der deelnemers bij dhr. W. G. v. d. Heetcamp, hoofd der Chr. school alhier. Bij de op Woensdagmiddag 2 Nov. j.l. ten Gemeentehuize gehou den aanbesteding voor de bouw van 6 arbeiderswoningen met dempen van sloot en het aanleggen van rio lering werd ingeschreven als volgt: A. is woningen en B is dempen sloot en maken riolering. Gebr. Bakker, Giessendam A f 03,730 B 1650 G. v. Triclit, Gorinehem A 62,300 B 1600 Groeneveld's Aann. Bedrijf, Woudrichem A 59,780 B 1850 Fa. T. Tankens en Zn. A n del A 57,100 \Y. Eykhout, Dus-seii A 55,500 B 850 M. Biemans, Oosterhout- A 55,400 B 600 P. v. Straten en Zn.,' Woudrichem A 51,887 B 1713 "WOUDRICHEM. De N.C.V.B. alhier hield haar maandelijkse bijeenkomst. Ds. Ver meulen uit Sleeuwij'k sprak over „De vrouw en het gebed". Door B. en W. is medewerking gevraagd aan de plaatselijke vrouwen bonden voor een inzameling van géi den om Kerstpakketten naar onize jongens in Indië te sturen. WIJK. Op Dinsdag 1 5 Nov. a.s. hoopt de Zondagsschoolvereniging „Komt gij! kinderen, hoort naar Mij" alhier haar 80-jarig bestaan te herdenken, in de Ned. Herv. kerk. Bij d'eze, ge legenheid zullen twee bekende predi kanten spreken. De aanvang is bepaald op 7 uur. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar het Kerkblad „Voe tdus'" van a.s. Donderdag. WIJK EN AALBURG. Zoals onze lezers wel bekend zal zijn, beoogt het instituut „Steun Wettig Gezag" een organisatie te zijn, waarin* plaats is voor alle vaderlands lievende elementen, die, waar nodig, op de bres willen staan ter verdedi ging van een vrij en zelfstandig voort bestaan van onze natie, onder een monarchaal en demecratisch bewind. In onze gemeente is thans een plaatselijke commissie van S.W.G. ge- gevormd, welke oommissie tevens de propaganda in Veen zal ter hand ne men. In deze commissie hebben zit ting burgemeester C. B. J. Land weer, voorzitter, en de heren A. Ma- belis Jr., secretaris; C. v. Helden, Wijk en AalburgJ. v. d. Pol, G. v. Helden, W. v. d. Velden en Ds. Ha- Voorzitter Edelachtb. Heer A. v. Delft. 1.. Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot verhuring van 13 woningwetwoningen. Idem wijzi ging begroting 1949. Idem vaststel ling bedrag, dat buiten gemeenten in rekening 'kan worden gebracht voor het bezoeken van leerlingen uit die gemeenten van een school in Heus den, welk bedrag is bepaald op f 2j. Kon. Besluit waarbij goedkeuring wordt verleend aan de heffing der straa'lbelasting. Rapport van het Verificatiiebureau van de Vereniging van Neder 1. ge- mieenten over de resultaten van het woningbedrijf. - Brief vtan de Gezoodheisraad met rapport over een ingesteld onder zoek naar de koopziekte 'in de ge meente, waaruit blijkt dat deze ziekte in de gemeente nog vrij ernstig heerst. Bij jongens 47.7 en bii meis jes 53 pet. B. en W. hebben zich riaa,r aanleiding van dit rapport ge wend tot de dvierse bakkers, om me dewerking te véirlenen tot bestrijding dezer ziekte door gejodeierd zout iin hun brood te verwerken. Hierop wordt nog antwoord ingewacht. De heer Verschuur heeft gezien, dat ook de medewerking is gevraagd van de bakkers uit de buitengemeen ten. Er mag wei vvorden aangeno men, dat het brood der Hieusidense bakkers ook door 'Heusdensie ingeze tenen wordt gegeten, 'doch mejt d,at der buitenbakkers is dat niet te zeg gen en komt de subsidie dus niet tot zijn recht. x - De Voorzitter merkt op, dat het niet de bedoeling is subsidie te ver lenen. Het prijsverschil met het ger wone zout is niet zo groot, slechts f2.-- per 50 kilo. 1 Verzoek van een drietal bewoners, van de afdeling „Hoeve", om ver lichting te doen aanbrengen op het pad naar hun woningen. Dit adres wordt aan B. en W. -gienenvoyieerd voor nader advies, aangezien het nog niet 'kon wérden bekeken. Adres van de bewoners van de Noord-er- en Zuidersingel, waarin wordt aangedrongen noodmaatregelen verkamp, allen te Veen. Op Dinsdag 22 November zal in het Verenigingsgebouw te Wijk een grote openbare propaganda-vergade ring gehouden worden. Te zijner tijd hopen we hierop nader terug te ko men. ZUILICHEM. Aan liet op 29 October j.l. gehouden solistenconcours teVught namen een 4-tal leden van de fan fare „Door Eensgezindheid" alhier, deel, n.U G. v. d. Linden, welke een le prijs behaalde in de le afd. met 90 p., C. Kanselaar een tweede prijs in de le afd. met 84 p., A. Al- nerts en A. N. J. v. d. Linden een le prijs in de 2e afd. met resp. 93 en 98 punten. te treffen naar aanleiding van de De merkwestie. B. en W. hebben in vier hand met de vage mededeling, welke bijdrage van 'het Rijk in de kosten van de riolering in uitzicht werd ge steld, aan het Architecten- en Inge nieursbureau Hooykaas le Rotterdam verzocht een begroting te maken van de kostien verbonden aan het dém- oen van de Denier, aangezien' dem ping hen voordeliger voorkwam en Dovend ie n omdat men steeds met de 'moeilijkheid van behoorlijke water toevoer zal hebben te kampen. De kwestie is thans 'in onderzoek bij het Departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting, de Plano logische Dienst van 'Noordbrabant, alsmede bij de commissie „Stad1 ein Dorp' 'van de Bood Heemschut. De Hoofdingenieur-Directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in deze provincie heeft medegedeeld, dat door hem al het mógelijke zal 'worden gedaan om tol een gunstige' oplossing van de Demierkwestie te ge raken. Het wil B, en W. voorkomen, daj het in dit stadium niet juist is tot het treffen van noodmaatregelen over te gaan, zodat zii voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. Herpt spreekt naar aanleiding hiervan als volgt: v ,M> de V. Ik kan mij er totaal niet mede verenigen om dit punt zomaar voor kennisgeving aan te nemen, want in dit >unt steekt zoveel in dat het bestuursbeleid van de gemeente He us den raakt, vooral met betrekking tot de oude vesting, dlat ik het wel' eens besproken wil zien. ''Op de eer ste plaals wordt in uw memorie van toelichting gespróken over dempen van de Demerik vraag mij af, hoe kunt u daar nu mede voor de dag komenwaarom is deze zaak niet' besprokenn voordat de nieuwe wonin gen aan de Demer gezeiti zijn? Zoals' de zaak nu voorgelegd wordt is het' alsof men eerst een huis bouwt en daarna de fundamenten onder het huis brengt. Zien Bi. en W. 'nu niet in, dat wanneerthans overgegaan' moet worden tot demping van. de Denier, dat dit een grote lege ruim te geeft, die men in het geheel niet meer kan benutten. Mlen gaat alle' oude dingen van Heusdhm opruimen e;n er een moderne plaats van maken, zoals men in Heusden allemaal hui zen heeft gezet, die men overal in de zelfde trant ziet staan, niettegenstaan- er begrotingen opgemaakt worden om millioenen te besteden om het oude vati Heusden te bewaren, waarom dan ook niet met al die instanties die zich er voor spannen om Heus den zijn oude cachet te doen be waren, dat die ook aan die nieuwe' woningen iets hadden gegeven, dat verwees naar het oude cachet dat op Heusden moet drukken, waarom daar niet financieel in bijgesprongen. Nu wordt er in uw memorie van toe lichting gesproken van "het Departe ment van Wederopbouw en "Volks huisvesting, van de Planologische Dienst, van de Commissie Stad er Dorp, van de Bond Heemschut, ik vrees dat met het beleid van B. en W. inzake de Wederopbouw van Heusden en met het oog op de toe komst van Heusden, zoveel dokter aan Heusden dokteren, dat er van geheel Heusden niets terecht komt en dat men het oude cachet van Heusden onderhand gerust kan laten schieten en dat wij ons niets meer aan moeten trékken van hetgeen Heusden in het verleden is geweest,' maar ons alleen maar moeten rich ten op hetgeen Heusden in de toe komst moet worden en wat dan deze Demerkwestie betreft, er is naar mijn bescheiden mening niets anders meer aan te doen en "dit zal voor Heusden het mooiste en voordeligste zijn, dat er zo spoedig mogelijk een pomp- insta 11aLie komt, die geregeld de, Dc- mer kap doorspoelen en op behoor lijk peil te houden. Deze installatie is met weinig kosten te maken, men behoeft maar een pompinstallatie van geringe capaciteit te hebben, die het oude haventje stelkens volpompt, iets wat ook weer tot verfraaiing van Heusden bijdraagt en men kan af en toe met geweld en verder zacht- aan de Demer doorspoelen, de (in- stallatie zal el-ectriséh ingericht kun nen worden en hoegenaamd geien bediening vergenhet zou iets derge lijks kunnen zijn en op dezelfde ma nier ingericht als bij het Waterschap „Herpt en 'het Herptse Veld" in uwe gemeente in gebruik is en daar bui tengewoon goed vol do el, waarom ik u zou willen adviseren u in verbin ding te stellen niet de technisch ad viseur van dat waterschap om in de ze plannen en begroting Le laten makenik geloof dat mien 'in deze geest er aan zal meehelpen het stads beeld van Heusden te verfraaien en dat dit goedkoper zal zijn dan Ept dempen van de Demer, want is die' gedempt en gedoleerd, dan moéten' de riolen ook nog doorspoelen en hoe komt men dan aan water. Die Voorzitter wil op dit betoog van de heer v. Herpt opmerken, dat, als men langs de Demert riole ring zou krijgen, men dan vermoede lijk 2 riolen zal moeten aanleggen ais men deze als sloot wil behou den. De heer v. Herpt noemt de wa tervoorziening een eenvoudige kwes tie, doch spr. wil daartegen opmer ken, dan rieeds een '20-tal jaren gele den door een tweetal ingenieurs van de firma Stork deze kwestie grondig is beldeken en deze toen Lot de con clusie kwamen, dat een oplossing niet zo eenvoudig was. Men zou voor het sluisje een behoorlijke kom1 moe ten maken, Dij het volpompen van de gehele „Wiel" zou waarschijnlijk veel water verloren gaan. Maar spr. •meent, dat dit alles voorlopig buiten beschouwing kan blijven, zolang de thans lopende .onderhandelingen niet zijn beëindigd, achten het B. en W. niet gewettigd kosten voor noodmaat regelen te gaan maken. Zou de De mert in stand worden gehouden, dan krijgt men grote kosten voor riole ring, doorspoeling en bovendien voor het aanbrengen van een nieuwe be schoeiing. B. en W. lijkt het dus het verstandigst, de beshssing van de studiecommissie af te wachten. De heer Verschuur vindt het jam mer, dat het irf de regel zolang duurt eer zo'n studiecommissie tot een eind resultaat komt, deze werken zeer langzaam. Reeds herhaaldelijk is de aandacht gevestigd op de onhoud bare toestand van de Demerkwestie. Is het niet mogelijk een noodvoor ziening te treffen door waterinlating uit de Maas door de spui nabij de hoge steiger? Kan het ingenieursbu reau Hooijkaas uit Rotterdam piet eens onder de ogen zien of met esetn installatie daar niet iets is te berei ken? En dat daar uitgehaald wordt, wat er uit te halen is. Het is op het ogenblik zo, dat door de verlaging van de waterstand in de Maas, vaak het beetje water dat in de Demer staat, nog in de Maas vloeit. Spr. stelt voor het Bureau Hooijkaas te verzoeken, deze 'noodoplossing eens te bekijken. De Voorzitter zegt, dat hij dit met alle genoegen wil doen. De heer v. Herpt acht waterinlla- ting door een pompinstallatie in de Wiel heel goed uitvoerbaar, als men in de toegang tot de Wiel sehotbal- fcen plaatst onder hét bruggetje, is het water er best in te houden. Wat de heer Verschuur zei over de trek uit de Demer terug naar de Maas, spr. gelooft dit graag. Als hij ziet wat de polder van Herpt heieft moeten tobben dit jaar, dan kan hij goed begrijpen, dat practisch nooit langs natuurlijke weg in de Demert gespuid 'kan wofden. Wat het verlo ren gaan van water betreft, zpals "de Voorzitter vreest, spr. kan niet in zien dat dit van betekenis zon zijn. Met schiothalken bij de Bromsluis, kgn het water in de Demert op peil worden gehouden. Als men tot dem ping zon overgaan'betreurt spr. het, dat daar reeds huizen zijln gebouwd, deze hadden dan beter eien 20 meter naar voren 'kunnen komen, men had daar dan ook geen weg behoeven aan te leggen. Spr. vraagt verder of het ingenieursbureau Hoo ijlkaas op waterstaatkundig gebied ook deskun dig is. i i i De Voorzitter zegt ,dat dit naar het oordeel v,an B. en W. wel het' geval is. De heer Dekker lijkt het ook het beste als de nood toe stand wordt ver licht e;n daarmede alle mogelijke spoed wordt betracht, opdat niet weer bet voorjaar moét worden ingegaan met dezelfde onhoudbare toestand. De Voorzitter belooft, dat B. en W. zich zo' spoedig mogelijk in verbin ding zullen stellen met het bureau Hooijkaas en sluit de discussie over dit punt. Adres van de firma de Haan en Oerlemans, waarin de medewerking van de raad wordt ingeroepen voor de totstandkoming van een ambacht school in de gemeente. Die Voorzitter deelt mede, dat door E. en W. over deze aangelegenheid reeds contact is opgenomen met de be t reffen de i ns tan tie Ook' zijn zij van het grote nut van een dergelijke school overtuigd en het behoeft naar hun mening geen verder betoog, dat de pogingen om tot het beoogde doel te geraken, gaarne zullen worden ondersteund! cn bevorderd. Uitgaande van dé mening, dat ook de raad diezelfde zienswijze in dezie heeft stelt het pollege voor hen te machtigen tot het treffen van Langend ijk 37 - Gorkum Donderdag 3 November, nam. 8 uur. 7- I Zij keek opzii onthield hem de waarheid niet. „Ja, Ik heb het in het boek gele zen en ik heb ook ook het pa pier gelezen. Het eerste moest ik wel lezen. Het tweede wel, ik meende, dat ik er het recht toe had. Maar ik was juist op weg om u het boek te brengen om u de waarheid te verteilen, dat ik er geen gebruik van zou maken juist op het ogenblik, dat Boole binnen kwam". i „Ja", gaf John Glezy ten antwoord. „Ja, juffrouw Brack, i'k begrijp het". Er volgde een gewichtige, druk kende, langdurige stilte. John Glezy ging aan de tafel zitten en bleef Margant aanzien, terwijl hij alles, wat in. zijn brein omging, in zijn hart uitvocht. En hij, voor wien haar ui terlijk niets betekend had, die haar enkels als zijn vaders typiste, zijn vaders vertrouwde klerk gekend had, aanschouwde haar thans als een scho ne vrouw van karakter, als een on bestreden heerseres, als de bezitster, de verdedigster van het geheim, dat de grondslag was van zijn zakenleven. Hij zag nog meer, hij zag, dat ty piste of geen typiste haar geboor te, haar verstand, haar schoonheid hem de poorten der landelijke maat schap pil zouden -openen, die gedu rende al zijn dagen van voorspoed voor hem gesloten waren geweest. Zijn handelsinstinct besprong en -over won hem en toonde hem, wat de ge makkelijkste, goedkoopste weg scheen te zijn. „Wilt ge mijn vrouw worden, juf frouw Brack?" vroeg hij. En onder het spreken keek hii zijn vader aan, en de oude ogen glinsterden en het grijze hoofd knikte, terwijl de was achtige vingers plukten aan de stop pelige baard. Volgens Jacob Glezy's opinie deed zijn zoon wat juist was. Het was het was de enige weg op één na. „Uw vrouw worden, mijnheer Gle zy? Het is mij een hoge, een ont zaggelijke eer, ik ben u zeer verplicht, maar maar ik kan niet. Gij kunt u erop verlaten, dat ik mijn weten schap voor mijzelf zal houden". John Glezy 'knikte, hij begreep, dat haar antwoord beslissend was, zag, dat zij niet van gedachte zou veran deren. En wederom raadpleegde hij zijn vader met een blik. Ditmaal glinsterden de ogen niet, maar het oude hoofd 'knikte, en de vingers trokken harder dan -ooit aan de baard. John Glezy s te ik te zich v.oor dc onvermijdelijke taak. Zij was een vrouw 'hij een man, schrander, scherpzinnig in zaken, sluw in zijn oordeel en daden. En hij keilde haar waarde, hii zag in, hoe zij, als zijn vrouw, hem door haar geboorte, haar uiterlijk, haar hoeda nigheden, voornaamheid en ontzag zou brengen. Maar ondanks al zijn bewondering stelde hij geen vertrou wen 'in haar stilzwijgendheid. Hij zag, dat zij schoon was, hij wist, dat andere mannen haar pok zo zou den yinden, had dé zekerheid, dat zij eerlang zou trouwen. En zijj be zat zijn geheim, het geheim van de we re 1 d be roem de b ou illon „Vader", sprak hij opeens, „gij moet uw taak neerleggendat weet gij zo goed als ik. Wij moeten een nieuwe deelgenoot nemen anders kunnen wij onze bouillon niet meer maken. En juffrouw Brack kent ons geheim en heeft de firma trouw ge diend. Mij dunkt, als wij haar eens een aandeel boden, een kléin deel in de firma, dat zou helemaal niet ver keerd zijn. Zeg vader, wat denkt, gij ervan?" „Ik zeg ja", antwoordde Jacob Gle zy dadelijk. „Zij is een goed meisje, ik zeg ja". „En gij, juffrouw Brack? Wat zegt gii ervan?" Juffrouw Brack gaf niet -onmiddel lijk antwoordzij was hoogrood en heet in bet gelaat, zij was woedend, zij moest de zaak voor zich uitvech ten. Men had haar een huwelijk voor gesteld omdat men haar gewan trouwd had. Om dezelfde reden had men haar een plaats als vennoot aan geboden. Zij moest er eigenlijk voor bedanken, ze met verachting van de hand wijzen, deze mannen haar min achting tonen. En toch en toch... Zij was er tr-ots op, maar. zij dacht aan haar vader haar- vader, die vóór alles ging, voor wien zii zich van gebeier harte had opgeofferd, maar die te 'N-etherwich ellendig sterven moest, als zij die vennootschap van de hand wees. Én dan kwam er n-og gevoelig heid voor het rechtvaardige van een Brack, die na jaren van achter uitzetting weer hun eigendom aan een Brack terugbezorgde. Toen meen de zij, voor zij een beslissing nam, deze twee mensen nog een vraag te moeten voorleggen. „Biedt ge mij dit aan, als een daad van gerechhtigheid, of als een omkoopsom om mijn mond te hou den?" John Glezy schrok op, werd bleek en toen vuurrood. „Als een daad van gereéhtigheid", stamelde hij„als een daad van ge rechtigheid natuurlijk". En hij keek naaf zijn vader, die knikkend aan zijn baard plukte. „In dat gevai zal ik met genoegen het vennootschap aanvaarden", ant woordde Margant Brack snel. Én nu zij wist, dat zij haar zegepraal eer lijk gewonnen had, maakte zii haar overwinning zeker. „Dan ga ik dade- delijk aan een notaris telefoneren", hernam zij en zij greep de hoorn van de tafel. Wederom keek John Glezy ver baasd op, sprak half en onderdrukte een vloek, kee'k boos, staarde zijn vader aan, en haalde toen glimla chend de schouders op. Als 'ter op aankwam, moest hii toch zeggen: za ken zijn zaken en een eigen op treden is iets, dat men altijd prijzen móet. EINDE. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. BRILLEN SPECIALIST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2