Rond de Ronde Tafel Raadsvergadering Nederhemert BOEKAANKONDIGING Verkoudheid PENNEFUUmI Ruim drie eeuwen geleden landde Cornelis de Houtman, na een reis die meer dan een jaar duurde, op de rede van Bantam. Dat was het be gin van een historische ontwikkeling die leidde tot de algehele beheer sing van de Indische Archipel door het Koninkrijk der Nederlanden. Deze ontwikkeling leidde noodza kelijk tot het overdragen van die heerschappij aan de ontwaakte, tot zelfstandigheid gegroeide volken van Indonesië, aangezien de Hollanders dit land niet beschouwden als uit buitingsobject, maar er ook ontwik keling en cultuur brachten. De huidige ontwikkeling, de over dracht der Souvereiniteit, was reeds lang voorzien en in feite aangekon digd in de radio-rede van H.M. Ko ningin Wilhelmina. Maar, zoals de Minister-President het uitdrukte in zijn slotwoord, oorlog en revolutie ver oo r z a ak ten s tr o om versnellingen waardoor men in draaikolken be landde en zich afvroeg df de stroom nog ooit bevaarbaar zou worden en welvaart zou kunnen binnenbrengen. Zo heeft de geschiedenis onweer houdbaar geleid naar de 2e Novem ber 1949, naar de bijeenkomst in de statige Ridderzaal, naar de plech tige ondertekening van de overeen komst tussen het Koninkrijk der Ne derlanden enerzijds, de Souvereine Republiek Indonesia Sarikat ander zijds. Weer vult de Ridderzaal, badend in een gloed van licht uit de kro nen, die met het daglicht wedijveren zich met gedelegeerden, adviseurs en toeschouwers. De sfeer is an ders dan bij de eerste zitting. Heerste daar een zekere plecht statige reserve, thans is alles zake lijker, vlotter. Men is gekomen aan het einde van 1 een moeilijke taak, en men is er zich van bewust, dat deze bijeenkomst geen ander doel lieeft dan de bereikte resultaten of ficieel vast te leggen. Het is geen bijzonder interessante bijeenkomst. Integendeel. Ze rekt zich, uur na uur. De redevoeringen moeten worden vertaald in en uit Maleis, Engels, Nederlands/ De En gelse tolk verstaat zijn vak, weet zelfs gloed en persoonlijk cachet te leggen in zijn woorden, maar de In donesische vertolker komt er af en toe niet uit, en moet zelfs eenmaal naar de Secretaris-Generaal lopen om de oorspronkelijke tekst van wat is gezegd, aangezien z'n notities hem in de steek laten. De Nederlandse tolk krijgt een moeilijk moment wan neer hij een later bijgevoegd gedeel te in de rede van Sultan Hamid II moet vertalen, prima vista, en de van de B.F.0.-delegatie luisteren met plezierige spanning toe, hoe hij het er af zal brengen. Maar het loopt vlot. Op zulke kleine incidentjes gaat men letten, wanneer de uren in ver veling voorbijgaan. De dames onder de genodigden kouten eerst gezel lig, blijkbaar over onderwerpen die niets, maar dan ook niets met de conferentie zelve te maken hebben. En zitten dan geresijneerd te wach ten op het einde; onder de Neder landse delegatie doet een papiertje de ronde, dat blijkbaar een goede mop bevat, want de hilariteit plant zich voort van de een naar de an der, lot voorzitter van Maarseveen, na het geval te hebben gesavoureerd er een punt achter zet. Hatta spreekt. Niet alle problemen zijn opgelost, constateert hij, en hij noemt het struikelblok: Nieuw Gui nea, waarover de beslissing een jaar is uitgesteld. Het koloniale régime is thans officieel verdwenen, 'n nieu we rechtsorde grondt zich op de basis van vrijheid, gelijkheid en ge- lijkgerechtigheid Sultan Hamid II bespreekt in het bijzonder de militaire aspecten van de overeenkomst, die meebrengt dat de Nederlandse troepen zo spoedig mogelijk zullen worden teruggetrok ken. Hierdoor mag echter, zo zegt hij, geen vacuum ontstaan, endaar- door zal het nodig zijn dat Neder landers en Indonesiërs, in vrijwillige samenwerking, het gezag handhaven. Een militaire missie zal daartoe in Indonesië blijven. De hulp van Ne derlanders zal welkom zijn, maar ze moet zijn gebaseerd op vrijwil ligheid. Men heeft hier met mensen te maken, die gewapend tegenover De laatste ronde. elkander hebben gestaan, en niet met dode instrumenten. De nieuwe situ atie vraagt wederzijds begrip, offer bereidheid, zelfbeheersing. Het komt nu op de uitvoering van de overeenkomst aan. Maar het ver blijf in Nederland, zo constateert hij, heeft het vertrouwen in het welsla gen van de samenwerking vergroot. Ook de Belg Herremans spreekt, in het Frans; over wat hier is be reikt. Hij constateert dat van het begin af de overdracht der souve reiniteit de wens is geweest van bei de partijen. Twee onafhankelijke en souvereine partners hebben zich in een unie verenigd. Falen, zo zegt hij, zou een ramp betekend hebben de leiders van alle partijen waren zich hiervan be wust. Het voorbeeld van dit slagen zal het geloof versterken in het be reiken van overeenkomsten langs vredelievende weg, waaraan de we reld zozeer behoefte heeft. Het is dan al laat, en Minister Drees verzoekt te mogen afzien van een vertaling van deze rede. De lei ders der delegaties knikken... Ook zij verlangen' naar het eind. Dan begaven zich de voorzitters der delegaties naar de ledige stoe len aan de rechterzijde van de voor zitter, Minister-President Drees. Zij tekenen zonder gewichtigheid en plechtigheid, de overeenkomst... eerst Hatta, dan Hamid II, dan van Maarseveen. De leden van de com missie der United Nations zien toe, plaatsen later ook hun handtekenin gen. Dan zetten* Minister-President Drees en de Secretaris-Generaal Mr. Prinsen hun namen. Een legertje persfotografen heeft zich voor de tafel geschaard, onophoudelijk flitst het blitzlicht en klinkt het doffe knappen der lampen. Daarna rijst Min.-President Drees van zijn zetel en gaat in zijn slot rede de historische ontwikkeling na, die tot dit ogenblik, deze mijlpaal in de wereldgeschiedenis heeft geleid. Hij ontveinst zich niet, dat deze overeenkomst niet iedereen bevre digt. Er 'moesten wederzijds conces sies worden gedaan. Zowel in Indo nesië als in Nederland zijn groe pen, die hiermede zich niet kunnen verenigen. Voor Nederland is dit een diep ingrijpend besluit. Nederland laat thans een taak los, die 't in het oog der wereld veel belangrijker heeft gemaakt dan grondgebied of inwo nertal rechtvaardigen. Maar hij spreekt de hoop uit dat men nu als vrije partners zal kunnen samen werken, tot heil van. beide volken. Handen worden geschud. Hatta, Hamid II, Critchley, Herremans, Cochran, ze komen allen naar voren en drukken de hand van de Minister- President. En dan is het gebeurd. NecL-Indië bestaat niet meer. Nederland is geen koloniale mogendheid meer. Indo nesië is vrij. Sultan Hamid II heeft het ge zegd: het zal van het grootste be lang zijn, hoe deze overeenkomst zal worden uitgevoerd. Minister Drees verklaarde het en kele dagen geleden, tijdens zijn on officiële ontmoeting met de Pers: zowel negatief als positief kan Ne derland hiervan de vruchten pluk ken. Niet langer zal er strijd, wantrou wen, miskenning, vijandschap zijn. Niet langer zullen we onze zonen naar het Oosten behoeven te zenden. Niet langer zullen de verhoudingen vertroebeld worden. En daartegenover staat, dat men nu in Indonesië kan gaan werken aan de wederopbouw. Men zal daar bij de hulp van de Nederlanders no dig hebben. Maar die zijn nu niet langer de heersers, maar de vrijwil lige medewerkers, met grote erva ring, met doorzettingsvermogen. De wijze waarop Nederland zich uit het verval der oorlogsjaren heeft opgericht, zo zeide de Minister-Pre sident in zijn slotwoord, zal ook de Indonesiërs ervan overtuigen dat zij waardevolle partners kunnen zijn. En verder moeten wij de ontwik keling der dingen afwachten. Het zij ons een troost, dat ons lot en dat van het volk Van Indo nesië niet in mensenhanden ligt. Wat verschijne, wat verdwijne, 't hangt niet aan een los geval. In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal... De mens wikt, God beschikt. STIERENGEVECHTEN IN DE VERENIGDE STATEN Voorzitter: C. W. v. Ommeren, burgemeester. Secretaris: J. H. v. d. Kolk. De Voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van het formu liergebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Besloten wordt afwijzend te be schikken op verzoek van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren om per 1 Jan. 1949 toe te treden als buitengewoon lid dezer vereniging tegen een jaarlijkse bij drage van minstens f50, Aankoop bouwgrond, voor de 2 te bouwen gemeentewoningen. De Voorzitter deelt mede, dat van liet Hoofd van het Prijzenbureau voob Onroerende Zaken, te Ti el be richt is ontvangen, dat deze geen bezwaar heeft tegen de prijs van f 1,60 per m- voor liet perceel bouw terrein van J. A. v. d. Linden, (al hier ter grootte van ongeveer 1000 m2. De Provinciale Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting te Arnhem maakt echter bezwaar tegen de aan te kopen grootte van 1000 m2 en deelt mede, dat slechts 800 m2 grond in de exploitatie van de 2 woningwetwoningen kan wor den opgenomen. Besloten wordt van J. A. van dejr Linden alhier, gemeld perceel aan te kopen ter grootte van 800 m'2 te gen de prijs van f 1,60 per m2. Ingekomen is een schrijven van de N.V. Bouwkas „Rohyp", te Am sterdam, welke namens de heer A. v. Aalst, alhier verzoekt tot het aan gaan van een borgtocht door deze gemeente voor de financiering van een te bouwen woning op het per ceel kad. bekend gemeente Neder hemert, Sectie B nr. 251. Beslo ten wordt met genoemde Bouwkas bedoelde borgtocht aan te gaan. Het sluiten op Zondag van het overzetveer. De Voorzitter zegt, dat deze naar aanleiding van het voor- Op Dinsdag 18 October 1949. stel Van de heer v. Kooten in de vorige raadsvergadering over het des Zondags sluiten van het overzet veer van de Noordzijde naar de Zuidzijde der Maas informatie heeft ingewonnen bij de provinciale griffie en zullen Ged. St. tegen zulk een verbod ernstig bezwaar hebben, aan gezien dit al te duidelijk in strijd zou komen met het algemeen be lang. Niettegenstaande dit schrijven handhaaft de heer v. Kooten zijn voorstel, omdat hij meent, dat het heel goed mogelijk is het veer des Zondags te sluiten, behoudens en kele uitzonderingen daargelaten. De heer v. d. Werken acht dit niet uitvoerbaar. De heer Verheij merkt op, dat belanghebbende nimmer bezwaar heeft gemaakt legen het overvaren op Zondag. Het voorstel wordt daarna ïn stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór slui ting stemden de heren van Kooten en O o men. Aangeboden wordt de begroting van inkomsten en uitgaven 1950. Wat betreft de straatverlichting deelt de Voorzitter mede, dat Ged. Stalen geen genoegen nemen met een heffing van 6 pCt. van de be lastbare opbrengst voor de gebouw de eigendommen. Besloten werd 9 pCt. te heffen. 'In verband hiermede wordt een nieuwe begrotingswijziging voor het dienstjaar ?949 vastgesteld tot een totaal bedrag van f 1815, gewone dienst en f 14000 kapitaaldienst. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt,* waarna sluiting. (De B.-waard.) MECHANISATIEGIDS VOOR DE LAND- EN TUINBOUW 1949—1950. Uitgeverij Contact, Amsterdam. Bij de naoorlogse drang naar me chanisatie van het land- en tuin bouwbedrijf was een van de moei lijkheden de onbekendheid met het geen daartoe verkrijgbaar was. Spoedig werd dan ook de behoefte gevoeld aan een overzicht van de in ons land gefabriceerde en geïm porteerde land- en tuinbouwwerk- tuigen. De Uitgeverij Contact besloot daarom tot de uitgave van een „Me chanisatie Gids", waarin een groot aantal werktuigen in het kort wordt beschreven en afbeeldingen het ge schrevene verduidelijken. Het ligt in de bedoeling dit boekwerk voorlo pig ieder jaar te doen verschijnen. Een elftal deskundigen werd aan- gezocht en bereid gevonden in de Redactieraad voor de Gids zitting te nemen. Zij werden zodanig ge kozen, dat vooraanstaande vertegen woordigers van overheid, land- en tuinbouw, handel en industrie hun mening over de samenstelling van de Gids naar voren konden brengen. Dankbaar maakten wij gebruik van hun waardevolle opmerkingen en adviezen. De gegevens werden verzameld met behulp van aan fabrikanten en importeurs toegezonden vragenHjs- belreffende de verschillende werk tuigen. Alhoewel alle binnengekomen ge gevens kritisch zijn bezien en in geval van twijfel om nadere inlich tingen is gevraagd, blijft de verant woordelijkheid voor de juistheid der gepubliceerde gegevens bij hen, die deze verstrekten. Hierbij moet rekening worden ge houden met het feit, dat de fabri kanten en importeurs niet voorbe reid waren op het verstrekken der gegevens, zoals deze door de re dactie in overleg met de redactie raad werden verlangd, terwijl an derzijds de redactie niet te voren op de hoogte was van de moeilijk- Rijmen van Tijmen. BON-VRIJ Eet nu vrij je karbonades Maar, wees zuinig met de „brand". Weer is er een rijstebrijberg, In ons goeie Nederland. Eet meer kaas! is weer de leuze, Zuivel is thans zonder bon, Maar 't zou kunnen wezen dat je, „Op de koffie" komen kon. Want de rantsoenering daarvan, Gaat voorlopig nog wel door. Zuinig met de zwarte klonten. Zuinig met de koffie hoor! Vrij, na tien jaar distributie! Vrij al wat je kopen kunt. Maar helaas zijn onze centjes, Toch wel aardigjes gedund. Niemand die in deze dagen, Hamsterend langs de winkels loopt. En de winkelier is blijde, Als hij mondjesmaat verkoopt. Van de bon! Een blijde tijding. Men bespreekt dit thans alom. Maar dit zijn wel donkere dagen, Voor het Zwarte Pietendom. TIJMEN. van ^neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met heden, die zich daarbij konden voor doen. Zo bleek, dat verschillende der gevraagde gegevens niet In de, fa- briekscalalogi voorkwamen, zódat alleen opmeting van het werktuig de nodige opheldering kon geven. Uit practische overwegingen zijn alleen die werktuigen, waarvan tien of meer exemplaren in gebruik zijn, en die thans nog kunnen worden geleverd, opgenomen. Bij t enkele groepen, zoals de maai-dorsmachi- nes en de rijdende persen, werd van deze regel afgeweken. Ook aan en kele nieuwe typen van in ons land bekende tractormerken werd een plaats ingeruimd. De benamingen van de werktui gen en de onderdelen zijn in de meeste gevallen in overeenstemming met die gebezigd door Prof. Ir. P. A. van den Ban in zijn boekjes: Grondbewerking en Werk tuigen' „Landbouwwerktuigen" en door J. Oldenkamp in zijn boekje: „De Mo torspuit voor de boomgaard". De Gids kan dienen als leiddraad bij het aanschaffen van werktuigen. Gaarne bevelen wij deze „Mecha- sche Gids" aan. Verkrijgbaar in de Boekhandel der firma L. J. Veerman, Heusden. DIRECTEUR-GENERAAAL DER PTT IN DE BIESBOS. De Directeur-Generaal der PTT en de Hoofddirecteur der Piosterijenn brachten dezer dagen eein bezoek aan de Biesbos. Zij maakten de merk- waardige postbestelling, die beurte lings per motorboot, per roeiboot of te voet geschiedt, mede, om zich' op de hoogte te stellen van de pos tale verzorging van dit moeilijk be reikbare gebied. De Directeur-Generaal kón bij de ze gelegenheid de beiwioners verblij den met de mededeling, dat de Bies bos telefonisch zal worden aangeslo ten, door middel van een stuk oude zce'kabel tussen Nederland en Enge land, die het PTT-kabel'schip „Pool ster" uit de Noordzee heeft opgevist. De aansluitingen zullen gemaakt worden in de Brabantse Biesbos, de kabei zal lopen van Drimmelen uit naar een kabelkast in de polder. Daar vandaan zullen dan luchtlij nen lopen naar de 24 nieuwe tele- foonabonné's. Van Drimmelen zal een speciale luchtlijn wórden gelegd naar het kantoor Made, waardoor de mo gelijkheid wordt geschapen dat de abonné's in de Biesbos ook 's nachts met het Nederlandse telefoonnet in verbinding blijven', zodat zij .24 uur uur per dag over hun telefoon zullen kunnen beschikken. Dit is uiteraard een uitkomst voor deze bevolking, die tot nu toe zeer geisolieerd heeft gewoond. DRUKWERKEN PER LUCHT POST NAAR INDONESIë. Sinds 1 November j.l. is het moge lijk per luchtpost gedrukte stukken (w.o. ook brailledru'kwerken), akten en pakjes naar Indonesië te verstu ren. v i Bij verzending van pakjes wordt aantekening aanbevolen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4