voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard PUROL k Nieuws No. 6719 Donderdag 10 November 1949 Und van altena Firma L. J. Veerman, Heusden IIEUSDEN. 'Voor het examen ketellassen slaagde te Rotterdam, de heer W. v. Beijnen alhier. AALBURG. Zaterdag j.l. keerde, na een verblijf van ruim drie jaren in Indo nesië, in zijn 'Ouderlijke woning al hier terug, de soldaat Jan Duister. Zeer velen, waaronder ook Burge meester Landweer, kwamen hem en zijn familie feliciteren met de be houden thuiskomst. 'Van verschillende woningen wap perde de driekleur, terwijl', de buurt een ereboog had opgericht, die dies avonds schitterend was verlicht. Bij de op j.l. Vrijdag te Vught gehouden stamboekkeuring van het Ned. Trekpaard, werd o.m. de merrie „Mieke van Prinses", eigenaar P. Bonman alhier, Opgenomen iri het Keurstamboek. AALST. Dinsdag 15 Nov. a.s., hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te tre den, Ds. van Dam' van Werkendam en wiql des v.m. 9.30, nam. 2,-30 en 7 uur. Er zal dan dankdag voor het gewas worden gehouden. ANDEL. .Naar we vernemen heeft de gezinsverzorgster met ingang; van 1 Jan. a.s. .ontslag uit haar functie ge vraagd. -y- De heer Mj. van Rijswijk Azn. bedankte als penningmeester van de Statenkring Heusden der C.H.U. Tot voorzitter van de Commis sie Steun Wettig Gezag is aange wezen, de heer H. van Rijswijk Azn. Zoals bekend is de suikerbie- tenoogst. dit jaar zeer goed te noe men. Het gevolg hiervan is, dat aan de fabrieken veel meer bieten kun nen W-orden geleverd, dan waartoe men contractueel verplicht is. Som mige boeren zitten met een over schot van 20 a 30.000 kg. Momen teel kan de fabriek deze riiet af nemen en het wachten is thans of de. fabriek straks deze suikerbieten nog zal kopen. Dan zal de prijs echter ondertussen wel lagejr zijn. Het suikergehalte valt tegen, hetgeen ook oip de nog te kopen biëten wél van invloed zal zijn. Binnenkort wordt het zandbag- geren in de Maas beëindigd'. Gedu rende enkele jaren is mem, hiermede bezig geweest en duizenden M3 zand zijn uit de vaargeul verwijderd. BKAKEL. Op de fruiltentoonstelling „Bo- veta" te Tiel, behaalde de heer D. W. v. Dam van Brake! een eerste prijs met 91 p., bestaande uit een zilveren beker. DOEVEREN. Ds. Steenbeek hoopt heden avond (Donderdag 10 Nov. des n.m. om 7 uur voor te gaan, tot het' houden van Dankstond voor het ge was. DUSSEN. Zondag 13 Nov. a.s. hoopt voor de Chr. Ger. Gem. op te treden, Ds. Tolsma van 's Gravenmoer en wel des morgens om 9.30 en des avonds om 6.30 uur. In de commissie maatschappe lijk werk in het Land van Altena is benoemd, de heer Johs. Bax, ge meenteraadslid en de heer Z. v. d. Oven, diaken der Ned'. Herv. kerk. GENDEUEN. t Op Maandag 14 Nov. hoopt de N.C.L.B., afd. Genderen, in het schoolgebouw een vergadering te hou den Op Vrijdag 18 Nov. hoopt het Chr. Nat. Vakverbond in de zaal van C. v. Wijk een propaganda-avond te houden. Een hoofdbestuurder zal spreken over „40 jaar C.N.V.". Aan vang 7 uur. 1 Op Zaterdag 22 Oct. gaf de Drongelse toneelvereniging een bonte avond in café van Wijk te Genderen, waar tevens gecollecteerd werd voor het plaatselijk Groene Kruis. De col lecte voor dit goede doel bracht f30.op. Voorwaar een goed voor beeld. GORINCHEM. Naar wij vernemen, zal de Chr. Landbouwwintierschoiöl te Gorinchem haar nieuw schoolgebouw officieel in gebruik nemen op Woensdag 16 Nov. a.s. ,des nam. 2 uur De heer Commissaris der Konin gin in de Prov. Zuidholland heeft zich bereid verklaard de opening tie -ver richten. De heer Chr. v. d. Heuvel, voor zitter vah de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders bond, alsmede de Directeur van het Landbouwonderwijs te 'sGra- venhage, hopen, naast vele andere autoriteiten, aanwezig te zijn. HEESBEEN. De lieer Th. Brouwers alhier verwierf op de fruitlentoonstelling „Boveta" te Tiel een eervolle ver- mélding, met zijn inzending. LAND VAN ALTENA. Uit het 3 maandelijkse verslag van het Economisch Technologisch Instituut voor Noordbrabant blijkt, dat per 31 Juli in Brabant de werk loosheid onder de mannëlijke be roepsbevolking relatief niet onaan zienlijk hoger was dan gemiddeld in hét rijk'. Waren op deze datum per 1000 personen der mannelijke beroepsbevolking in Nederland ge middeld 12 personen werkloos, in iNoordbrabant bedroeg dit getal 23. Van jjde provinciale werkloosheid con centreert zich 24 pet. in de bouw nijverheid. Het bureau wederopbouw deelt mede, dat vanaf heden de betaling bij 'herbouw van woningen enz. zul len geschieden aan de opdrachtge vers en piet meer, zoals tot heden gebruikelijk, aan de aannemers ern architecten. LOONSEDIJK. De vereniging voor Kerkorgel, en Harmoniumbespelers voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. kwam Zaterdag 29 Oct. 1.1. samen in de Ned. Herv. fcer'k al hier. De heer C. van Beek organist te Almkerk verziorgde het koraalspel. De heer G. Kerst organist alhier, vertolkte het vrije orgelspel. In de hierop volgende pauze gaven zich een drietal nieuwe lieden op t.w. uit Heesbeen, 's Gravenmoer en Ca pe 11e. De heer R. C. v;an der Ham men, organist te Eesoijen, hervatte de vergadering met een causerie over „Organist en Gemeente". Nia deze verschillende werkzaamheden volgde een aangename gedachtenwisseling. Ten slotte werd het bestuur nog aangevuld met functies en enkelle huishoudelijke zaken besproken en geregeld, waarna, te circa 10 uur deze leerzame avond met het zingen van het Lutherlied en dankgebed werd besloten. MEEUWEN. Heden, Donderdagavond 01117 uur is er in de Ned. Herv. kerk dankstond voor het gewas. Voorganger Ds. Hoeufft v. Velsen. Zaterdag 12 Nov. a.s., 'savonds 0111 zeven uur, hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden, student Zwe- rus uit Rotterdam. De Kon. en Pluimveevereniging „Nut en Sport", hield haar vergade ring voor de a.s. tentoonstelling. Na een langdurige ziekte van 'de eerste voorzitter, de heer L. M. Borstlap, was het bestuur weer voltallig. Het ligt in de bedoeling der ver eniging om de heer J. p. ^Strijbos te verzoeken een lezing te komen houden over het dierenleven in het wild en over de walvisvangst met de Willem Barendsz. NEDERIIEMERT. Heden Donderdag 10 Nov., des avonds om 7 uur hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier aan de Noordzijde in de dankstond voor het gewasvoor te gaan. ,Ds. Haikema van Zeist. -- De inschrijving voor de 2 te bouwen ge mee n te w o ningen aan het Kerkpad, onder architectuur va.n ,de heer G. J. vah Reekum te Zaltbom- mel, is als violgt: J. van Duimen, Ammerzoden f25450 IX W„ v. Vianen, Ammierz. f 24624 P. v. Bockel, Kerkdriel f24585 G. v.d. Wefken, Aalst f23980 W. v.d. Leij, Gameren f23800 Wed. H. C. v Opijnen,Haaf ten f23700 H. v. Eek, Gameren f 23640 J. A van Eek, Gameren f 22490 C. W., v. Willigen, Gameren f22478 fa. Wolfert, Nederhemert f22400 Gunning is in beraad gehouden in verband met goedkeuring van ho gerhand. Het Plaatselijk Bureau (P.B. PI.) maakt bekend, dat in plaats van zitting elke veertien dagein, Dinsdags, voortaan met ingang van Dinsdag 8 Nov. elke Dinsdag op de gebruike lijke namiddag in café ie Sage zitting zal gehouden worden. Bij het Donderdag j.l. te'sGra- venhage gehoudenexamen slaagde onze oud-dorpsgenoot de heer D. Simits, thans werkzaam op het post kantoor te Waalwijk, voor het vak examen P.T.T. ie gedeelte. Voor het Bouwfonds kwam ge durende de maand September aan maandelijkse bijdragen binnen f25.60 terwijl "de kerkcollecte f22.05 be droeg. zodat dus in totaal werd bij eengebracht de som van f47.65. RIJSWIJK. Door de Chr. Besturenbond Rijswijk-Woudrichem, is op yrijdag 18 Nov. a.s. een grote propaganda- vergadering uitgeschreven. Deze ver gadering wordt gehouden in het Nutsgebouw alhier en vangt aan om 7 uur. Als sprekers voor deze avond zul len 'Optreden de herein v. d'. Herik en v. d. Linden. Behalve deze zeer be gaafde spiekers, welke ieder moet gaan horen, zullen medewerking ver lenen, de bekende Diordltse Declama tor, de heer Glas en de zangvereni ging „De Lofstem" uit deze gemieien- te. Het slotwoord zal worden ge sproken door de heer De Rooij. Alles bij elkaar genomen wordt dit een prachtavond, die niemand zonder wettige redenen mag verzuimen. Het bestuur rekent op u. Stelt het bestuur iook in deze niet teleiur, maar komt allen ter vergadering. SLEEUWIJK. —7— Zondag a.s. hopen <Je Geref. Jongelings- en Meisjesvereniging ge combineerd te vergaderen in die con sistorie van de Geref. kerk alhier. Ds. v. d. Meulen hoopt deze avond aanwezig te zijn om enkele vragen, voor zover dat mogelijk is, te beant woorden. De vergadering vangt aan om half zeven. Doen Uw ogen spoedig zeer, Met een leesbril vast niet meer Fa. v. h. M. NORT Vakopticien VEEN. Op Vrijdag 11 November a.s. zal de raad dezer gemeente een open bare vergadering houden, des n.m. om 7 uur. Voor de Herv. Jongelingsver- eniging hoopt ,op Woensdag 16 Nov. a.s. ,des avonds om 7 uur in de Ned. Herv. kerk voor te gaan, Ds. Gra ven meijer van Den Plaag, met als 'onderwerp„Vorming, misvorming, Hervorming". 1 De gehouden collecte voor de Niwin heeft bijna f 100.opgebracht, voor het plaatselijk thuisfront f352. WERKENDAM. Ds. Chr. van Dam alhier heeft een 2-tal beroepen ontvangen n.l. naar de Ger. Gem. van Aagtekerjce (Z.) en Beëkbergen. i Donderdagavond om half acht zal lin het gebouw voor Chr. Bel'. EMIGRATIE Canada VII. Nu is 'tal Dinsdag. Volgende week Maandag kunnen we zonder ongeluk ken in Quebec zijn zeggen ze. Nog 7 dagen dus. We gaain ons alweer aardig goed voelen, maar nog niet zoals het zijn moet. Dat komt niet alleen vanwege de zeeziekte maar ook wel van het ongewone eten. Ik zal proberen een en ander vain de boot te vertellen, zoveel ik er vian af weet tenminste want het valt niet mee om hier bekend te. gerakeln. Het is me een raadsel hoe zo'n ge vaarte met mensenhanden gemaakt kon worden. We hebben natuurlijk niets te doen en 0111 de tijd te verdrijven, gaan we zo nu en dan een. eindje wandelen. Een verdieping of vijf lager is een soort slagerij. Daar zitten een viertal katten en de kinderen zouden daar wel de hele dag willen zijn om daar mee te spelen. Er is ook een kinder kamer aan boord, waar van dlleiiiei speelgoed is vóór de kinderen en waar ze onder geleide vrije, toegang hebben. Het is erg druk, zodat het gauw verveelt, maar zo af en toe lopen we er even in. Min oudste zoon heeft al gevochten met een Rus om een hobbelpaard en de andere speelt zoet met een Italiaanse schone van een jaar of drie. Het meisje doet 11 jets liever <Jan weglopen en op het bovenste dek klimmen, dat is de enigste plaats op hët schip, waar geen kinderen mogen "komen. Daar krioelt het van de draden én van hier kunnen telegrammen verzonden worden. Hier is het postkantoor van de boot. zpgezegd. Ik heb net een telegram naar m'n baas gestuurd in Canada, dat we ongeveer de 18e Aug. kunnen arriveren, als ales goed mag verlopen. Vandaag is het de 9e. We moeten .vanaf de haven Quebec nog 4500 km met de trein mee, vier da gen en nachten. Nu ga ik nog eens even ide groeten naar huis doen», dat is wel aardig voor de familie, dunkt me. Het telegram mag ik in het Hollands opgeven. Daar gaat het él door de lucht „Vanaf de Oceaan onze groeten, alles wel". Het kost me wel een paar centen maar ik voel, dat de waarde niet dn gelid is uit te drukken. Nu weer gauw terug naar de rest, die alweer in die. hut zijn en bezoek hebben, We krijgen nogal eens bezoek van de een of an dere medereiziger. Het zijn haast zonder uitzondering aardige mensen. Dezelfde idealen, één in geest en streven, m&ar ook dezelfde moeilijk- he.den. We helpen elkaar zoveel we kunnen en verschil in stand bestaat hier niet. De dag raakt ten einde. De zee is vrij kalm hoewel het schip nogal be weegt. Veel zicht is er niet, want het is gaan misten. Na nog even rondgewandeld .te hebben, de kin deren slapen al, gaan wijzelf 90k naar bed. Vandaag is het Woensdag. Vanmor gen zijn we om vijf ujur al wakker. Dit komt doordat de stoomfluit ge regeld zijn monotoon geluid laat ho ren vanwege de dikke mist die er hangt. We schijnen nogal Noordelijk te zitten, want het is hier flink koud. Er wordt iedere dag gegeten in twee partijen, wij behoren bij de 2e, zodat we om half negen pas aan de beurt zijn. Er is een Engelse keuken aan boord, zodat het eten niet is wat we gewend zijn. 's Morgens eersteen bordje pap, dan een gebakken ei met ham en brood naar verkiezing. Koffie kunnen we nemen zoveel we willen en tot slot een appel of si naasappel. 's Middags eerst soep, waarvan dat weet ik niet, maarsma ken doet het best. En dan natuur lijk op z'n Engels, de bodem van het bord net bedekt. Hier in de eetzaal zijn ong. 25 tafels, waar ieder even zoveel mensen kunnen aanzit ten. Bij iedere tafel bedienen 2 kel ners als ze zo heten tenminste. We heb ben het best getroffen, bij ons aan tafel bedienen 2 aardige jongens. Vooral de ene is dol op de kinderen. Hij $oet ze hun slabbetjes voor en als ze niet vlug genoeg eten naar z'n zin, dan helpt hij ze daar óók nog mee. Het verdere middageten is van een samenstelling, .ons onbe- bekend, welhalve dus ook onbemind. Wat geen enkele Hollander verwon deren zal. i Vanmiddag lijkt het meer op een mengsel van ingekuild gras met pulp en besprenkeld met een denk roos, waartussen hier en daar een stukje koolraap; dan op met wei aange maakte boerenkoolstronken, gemengd met knolselderie en maïsmeel. Maar het moet gezegd worden, het smaakt wel hoewel meer naar minder dan naar meer. Vlees is er altijd bij ver te genwóordigd en daar laten we na tuurlijk niet van overschieten. We leren het al aardig, want we drinken al thee bij het middageten alsof we nooit anders gedaan heb ben. Op de bediening valt niets aan te merken, de jongens doen wat maar enigszins mogelijk is om het ons naar de zin te maken. Het is nog steeds zo, dat we tel kens zo vlug mogelijk van tafel gaan o in dp bed te gaan liggen, om niet voor niets te hebben gegeten. Bij het avondeten Iaat ik verstek gaan, want het zit me weer niet goed. Tot heden heb ik het eraf gebracht zonder over te geven, maar ik voel wel als ik weer ga eten, dat het misloopt. Zal dus maar wach ten tot morgenvroeg, misschien gaat het dan beter. Ik hoop dat ik me aan land beter zal gaan voelen, want als dat niet zo zou zijn, dan zie ik er niet veel heil in. Met de vrouw gaat het wel wat beter, maar ook die is nog niet zoals ze zijn moet en ook de kinderen zijn niet zo fit, zodat we er niet veel last van hebben. Ze zijn niet gezond genoeg om ondeugend te zijn. Heel de dag hangt er een dikke mist, zodat we totaal niets buiten het schip kunnen zien. Het gaat echter full speed door, je zou zeg gen, op goed geluk af. Maar dat is niet zo, want het halve maantje in de mast draait steeds rand en loert naar andere schepen of ijsbergen. Dit staat in verbinding met het ra darscherm en kilometers in de om trek is te zien, wat er zoal rond het schip gebeurd. Dwars door mist en duisternis, wonderlijk toch. We zijn niet ver van ijsbergen vandaan, want vooral na de middag is het aan dek niet uit te houden van de kou. En dat midden in de zomer, 'tls wel een eigenaardige ge waarwording, een paar dagen geleden hadden we het zo heet en nu blijven we lekker binnen van de kou. Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek, 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Gasthuisslr. 13 Gorinchem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1