Binnenland g Wie wil nog Duitse kinderen helpen Gevonden en verloren voorwerpen WERKENDAM, Aardappelstomers voor de oud-Ger. Gem. Bijbellezing worden gehouden door de heer H. van Kooten. Door de politie is tegen een stelletje jongejis proces-verbaal op gemaakt wegens het voetballen op de openbare weg. Op de polder Dooie mans waard is een voederbiet gejoold van 17 kg. WIJK EN AALBUISC. A.s. Zaterdag 12 Nov. zal in het Verenigingsgebouw alhier ver toond worden de spannende film „Titanen Strijd". Plaatsen bespreken aanbevolen. (Zie advert.) De plaatselijke toneelvereniging „Kunst en Genoegen" is voornemens op Zaterdag 19 November a.s. het winterprogram te openen met het tropenspel „Boeng-Toni". Het is een episode uit de huidige Indië-crisis. De schrijver heeft het aangedurfd om in dit stuk iets weer te geven van het tragisch conflict, dat zich op het ogenblik in Indonesië afspeeld. Het stuk is goed van inhoud,, stefk en boeiend geschreven en voor ieder well: principe ook toegedaan, volko men. aanvaardbaar. Het wordt opge dragen aan onze jongens in Indone sië. WOUDIUCHEM. Evenals vorig jaar zal ook thans restitutie van de heffing op vroege aardappelen plaats hebben. Een gedeelte van het fonds wordt gereserveerd, zodat slechts f0.2 5 pe;r 100 kg wordt terugbetaald. Op de gewone zitting zal dit geld door de veilingmeester worden te rugbetaald. De inschrijving voor export van appelen naar Engeland is afgelast, daar deze export voorlopig geen door gang kan vinden. De aanvoerders die de bewuste circulaire heoben ontvangen, behoeven het daaraan be vestigde inschriivingsbiljet diet terug te zenden. ZUILICHEM. De op Zaterdag (Klaproosdag) J.l. .gehouden oliecte t.bjv. het Ne derlands Oorlogsgraven Comité heeft opgebracht f 28.78. Raadsvergadering op Vrijdag 4 Nov., des avonds om 8 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer J. de Bruijme. SecretarisWelEd. Heer J. A. Timmermans. 1 Afwezig de heer J. Cjornet. Ingekopien stukken Van het bestuur van het badhuis een verzoek om een subsidie over 1948 van. f200.eveneens een ver zoek van Veilig Badëh om een sub sidie van fjoo. De heer Baggerman is tegen sub sidieverlening aan genoemde instel lingen. Deze moeten uit eigen kas proberen ró'ncl te koimem en, niet maar steeds bij de gemeente, aanklop pen. Verschillende leden voeren hier over nog het woord, maar tenslotte wordt toch besloten deze subsidies toe te staan. Door het bestuur der Chr. H.B.S. te Gorinchem wordt een subsidie van f 50 gevraagd. De Voorzitter deelt mede, dat er 4 leerlingen uit de gemeente deze school bezoeken. Ook de heer Baggerman is tegen verlening van deze subsidie. Besloten wordt de subsidie te ver lenen. Goedkeuring dodr Gëd. Staten om aan de woningbouwvereniging alhier een voorschot te verlenen groot f5584 voor de aankoop van grond in de Burgtpolder, van die familie Baasbatik. Van de Bond van ouden, van dagen is een verzoek ingekomen, om er bij de minister op aan te dringen, -0111 voor Werkendam in een andere klasse te komen, b.v. in de 3e of 4e klasse, thans behoort zij tot de 5e, da$.r de levensstandaard steeds hoger wordt. De heer Ippel dringt er ook op aan dat B. en W. zulks bij. de mi nister zuilen adviseren, waartoe wordt besloten. De kasgéldlening groot f 100.000 bij de Bank van Ned. gemeenten, wordt voor 'het jaar 1,950 ook weer aangegaan. Aan G. A. Versluis wordt vergoe ding verleend, voor het bezoeken van zijn kind van een school voor Bijz. Lager onderwijs te Górkum. Voprstel van B. en W. tót in trekking van het raadsbesluit d.d. 21 Mei 1948 en tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met het Rijk betreffende de aanleg van een nieuwe buitenhaven niet ontwerp besluit. Aldus wordt besloten. Gntwerp-verordening op de heffing van haven-, kade en steigergelden, wat art.gewijze wordt behandeld. Ontwerp-verordening op het ge bruik van de havenontwerp-ins t r uc - tie voor de havenmeester en ont werpverordening op het beheer van het havenbedrijf. Deze laatste 3 pun ten worden artikelsgewijze nagegaan, waarna deze verordeningen zonder hoofdelijke stemming worden vast gesteld. Voorstel van bet raadslid T. J. v. Oord tot aanvulling van art 24 van het reglement van orde. Besloten wordt om dit punt door B. en W. nog nader te doen bezien. Aan de heer v. Dikshoorn, wordt met algemene stemmen eervol ontslag verleend als keuringsveearts, hoofd van dienst. De heer Brienen brengt dank aan de heer v. Dikshoorn voor de goede samenwerking. DE NIEUWE VARKENSVLEES- PRIJZEN. Met ingang van 6 Nov. j.l. gelden nog alleen maximumprijzen voor var kensvlees en voor uitsluitend uit varkensvlees bereide vleeswaren. Vlees en beenderen van runderen, schapen, geiten en paarden mogen dus fegen vrije prijzien verkocht wor den. De nieuwe maximumve.rbruikers- prijzen zijn: per kg Jtussen haakjes de oude maximumprijs)fricandeau f3.(f3.40), magere lappen f3. (f3.40), carbonade f2.70 .(f3.20), vers vet spek fi.oo (f2.60), vers mager spek f2.10 (f2.60), kinnebak- lappen fi.90 (f2.60), yette Happen fi.90 (f2.60), poten fo.8o (fi.20), staarten f0.80 (f 1.20), rauw vet fi.90 (f2.60). Voorwaardelijk goed gekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste fi.75 (f2.per kg woorden verkocht. De prijs voor .poulet en ge hakt is gelijk gebleven, n.l. f 2.20.1 Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maximumverbruilkersprijzen per 100 gram bacon met Zwoerd f 0.33, oa- con zonder zwoerd f0.38. blaasham fo.45, boerenham fo.42, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekel spek fo.22, gekookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zon der Zwoerd fo.32, gerookt mager spek met z'woerd fo.29, mager pe- kelspe'k fo.24, procureur spiek f0.3 5, gekookte achterham f 0.43. .gekookte schouderham f0.38. gekookte slaart- hami f 0.47, hampunten en nootham f 0.40, rauwe staarthami f 0.44, verse worst, uitsluitend bereid .uit varkens vlees fo.25. SLAGERS MOGEN WEER RAUW VET UITSMELTEN. Nu de Vlees rantsoenering is opge heven, mogen slagers en v^ees1 wapen fabrikant,en het in hun bedrijf verkre gen rauw dierlijk vet uitsmelten en het gesmolten viet -onverpakt in voor raad hebben mits de hoeveelheid niet groter is dan ,50 kg. Voor gesmolten dierlijk vet in verpakkingen van 250 of 500 gram geldt deze voorraadsli- miet niet. Tevens lis bet verbruik van vlees in restaurants en broodjeswinjkels niet meer aan beperkende bepalingen ge bonden Dus ge.en vleesloze dagen meer. 1 VOOR EEN HALF JAAR NAAR AMERIKA Betaling naar draagkracht. De E.C.Admissie in Nederland heeft doen weten, dat in 1950 een beperkt aantal jonge boeren in het kader van de Technische hulpverle ning aan de Marshall-landen in aan merking kan komen voor deelneming aan een studiereis van circa een half jaar naar de Verenigde Staten van Noo r d-A me r ika Het Ministerie vap. Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, heit Kon. Nederlands Land'bouw-comité en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders bond, die de uitzending or ganiseren, streven er naar voor deze ersonen In verhouding tot hun inanciële draagkracht gelden be schikbaar te krijgen, teneinde de ver schillende kosten te dekken. 'In. ver band met de korte tijd, die thans nog voor de voorbereiding resteert, is het noodzakelijk, dat gegadigden zich zo spoedig mogelijk (in ieder geval vóór 18 Nov. a.s.) opgeven bij één der twee laatstgenoemde organi saties, beide gevestigd te 's Gravem- hage, Raamwfeg 28. 1 Hierbij dient men uitgebreide' ge gevens te overleggen omtrent leef tijd, schoolopleiding, practische erva ring op boerenbedrijf met omschrij ving van dit bedrijf, financiële posi tie (aanslag inkomstenbelasting in de jaren 1946, 1947 en 1948, eventueel van ouders of verzorgers), gezond heidstoestand etc. Meji kan kiezen tussen een vijf tal soorten bedrijven, waarop men bij voorkeur geplaatst wenst te wor den. nil.veehoudersbedrijf, gemengd bedrijf met varkenshouderijen, klein bedrijf met varkens en kippen, geme chaniseerd akkerbouwbedrijf of fru.it- beeltbedrijf. LANDBOUWTRACTOREN OP VER KEERS WEGEN Aan de mededeling, dat op grond van het Motor- en Rijwielreglement het gebruik van landbouwtractoren1 met meer dan één aanhangwagen voor wegvervoer is verboden, Kan, blijkens een naclere verklaring van de zijde vaïi het Ministerie van Ver keer en Waterstaat, worden toege voegd, dat dit verbod geen betrek king he'ëit op trekkers, die zlich voor' het vervoer van het bedrijf naar het land en omgekeerd op de .weg be vinden. In dit geval is het gfelbruik van tractoren met meer dan één aanhangwagen wel toeges tan, mits de ze voertuigen, met inbegrip van de lading, de breedte van 2.60 m. (voor losse veldgewassen 3.50 m.) en een maximum-snelheid van 6 km niet overschrijden. Voor de lengte van de aanhang geldt het maximum van vier wielassen, terwijl het maximaal' toelaatbare gewicht, inclusief de la ding, op 6000 kg is vastgesteld. Bo vendien geldt voor dit vervoer een afstandsbeperking van 5 km per et maal. Een trekker daarentegen die wordt gebruikt voor het vervoer van pro ducten naar stapelplaatsen of fabriek, voldoet volgens het Ministerie van Verkeer en Waterstaat niet aan de bestemming, welke aan een land- bouwtractor moet worden gegeven en valt derhalve onder de algemene voorschriften, welke voor het weg vervoer zijn vastgesteld. Deze voor schriften houden een Verbod in tot het voortbewegen met de tractor van meer dan één aanhangwagen en een maximum-ladingbreedte van 2.40 m. (voor B-wegen van 2.10 m.). In dit geval geldt de genoemde snelheids- en afstandsbeperking niet. Voor zoveel het verkeersbelang dit toestaat, is hét Miriisstërie van Ver keer en Waterstaat bereid, bii de be oordeling van aanvragen om onthef fing van het voor het gebruik vain tractoren op Rijkswegen gestelde ver- hod, met de belangen van de land bouw rekening te houdefi. Er kamt nog een gr.oep Duit se kinderen in ons land. Voor 80 van deze kinderen is nag geen plaats gevanden en daarom doet men nu weer een beroep op het Land van Heusden en Altena. De kinderen kamen 23 November aan, dus dit zoeken van pleeggezin nen heeft, nogal haast. Wilt u zich daarom zo spoedig mogelijk opgeven. Ik haop, dat ik voor deze kinderen onderdak zal kunnen vinden. Het zou zo jammer zijn als wij deze laatste groep kinderen moesten weigeren. Het zijn kinderen uit Zuid-Duits land, alle kinderen van vluchtelingen die een verblijf hier zo hard nodig heb ben. Mag ik er op rekenen veel opga ven te krijgen? Schrijft u even een briefkaartje of belt u mij even op. R. .Veldkamp, Molenstraat A 80a, Woudrichem, Tel. 39. leveren een zindelijk gestoomd product. Soms vèrtel'len eigenaardige geu ren de yoorbijganger, dat de immer voortschrijdende techniek, die steeds weer nieuwe mogelijkheden opent, dat look de bereiding van de aard appel tot varkensvoer in haar greep gekomen is. Nieuw is het bestemmen van deze voedzame knol tot voeder voor de de krulstaarten geenszins. Nog niet lang geleden en ,ook op vele plaatsen tot op heden, werd en wordt in de herfst, na de oogst of in het voorjaar, bij het opruimen van oude partijen, de stookpot op het vuur gebracht en zo deze niet aanwe zig is, worden grote pannen pp for nuis of kachel geplaatst, om de aard- ft/Ss SssBiï - iM.O. A heeft een kind, dat in valide is en geheel op zijn kosten wordt onderhouden. A is gepensioo- ncerd en verricht bovendien nog ne venwerkzaamheden, waarover loonbe lasting wordt ingehouden. Kan nu be lastingreductie verkregen worden, zo wel over de inkormsteh uit pensioen als die uit nevenwerkzaamheden. Antwoord-Vbeide bronnen van in komsten worden samengeteld. Daar van kan als buitengewone last wor den afgetrokken kosten wegens inva liditeit van kinderen. Over dat be drag wordt het tarief inkomstenbelas ting toegepast. Indien bedoelde som minder dan f 1080.per jaar is, is groep II (gehuwd, zonder min derjarige kinderen) geen inkomsten belasting vsrschuldigd. W. B. ik heb aan een advocaat een groot voorschot gegeven tot het voeren van een procedure die ten slotte door het uitbrengen Van een sommatie voorkomen werd. De ad vocaat wenst van dit voorschot niets terug te geren. Kan ik hier iets aan doen? f i Antwoord-Vhet beste is, dat u zich wendt tot de Deken van de Raad van Toezicht en Discipline, So- phiastraat 28, Breda, en deze een volledige uiteenzetting van de ver richtingen van uw advocaat geeft. .A. S. hoeveel moet men in to taal aan inkomstenbelasting betalen als de man een inkomen heeft van f2011.en de vrouw f1569. Antwoord-Vverdiensten man en vrouw worden getotaliseerd, dius hier £337°.-. Inkomstenbelasting f398.50. De ingehouden loonbelasting wordt daarvan in mindering gebracht. F. B. hoeveel is de inkomstenbe lasting over f 1404.per jaar (man, vrouw). i i A11 tw o 0 rd-V f37.30.. J. W. te H. tot wie moet 'men zich wenden wanneer men te hoog is aangeslagen? Antwoord-Vtot de inspectie met een bezwaarschrift, binnen twee maanden na de dagtekening der aan slag. Wanneer men het niet eens is met de uitspraak op het bezwaar schrift kunt u binnen een maand zich wenden tot de Raad van Be roep. U kunt dat zelf (doen met een eenvoudig briefje. Bij uw dood betaalt uw vrouw (ook omgekeerd) over het door u genoemde bedrag 6 pet. aan suc cessierecht. A. A. ik' heb een eigen zaak, waarin mijin broer me zo nu en dan vsoms een hele, som's. eein halve dag helpt. Meet ik voor hem rentezegels plakken en loonbelasting betalen? Antwoord-Vkrachtens de invalidi teitswet zijin verzekerd zij die' in loon dienst werkzaam zijn. Nodig hiervoor is: 1. het persoonlijk verrichten van arbeid; 2. het ontvangen van loon en 3. het werken onder gezag van de werkgever. Broers, zusters en andere familieleden zijn 'verzekerimgsplichtig wanneer zij onder normale omstan digheden en voorwaarden in loon dienst werkzaam zijn. U kunt ?elf bet beste beoordelen of aan de hier boven gestelde voorwaarden is vol daan. Of loonbelasting moet worden betaald hangt af van het feit iöf hij in een verhouding van werknemer 'en hiertoe, is een gezagsverhouding nodig) de arbeid verricht. A. v. d. W. ik ben pachter van klein stukje land, waarvoor 'ik geen pachtcontract heb. De eigenaar is ge storven. Kan de nieuwe eigenaar nu de pacht opzeggen of de pachtprijs verhogen Antwoord-Vde nieuwe eigenaar heeft de rechten gekregen van de oude eigenaar, doch ook diens plich ten. Een pachtovereenkomst vooreen stukje land van de grootte van bet door u gepachte behoort schrifteliik te worden aangegaan. De minimum- duur van een dergelijke pacht is '6 jaar met de mogelijkheid van ver lenging. Tussentijdse opzeggjing is niet mogelijk en ook pachtverhoging mag niet zo maar gevraagd worden. Het beste is, dat u, als de '.nieuwe ei,gle-\ naar het u moeilijk maakt, eens gaat praten bij de Grondkamer voor Noordbrabant te 's Hertogenbosch, Luybenstraat 38. D. P. ik moet voor 'te laatkomen altijd een boete betalen van 15 ceint. Thans is mii „gebleken, dat volgens het C.A.O. deze boete maar 10 cent mag bedragen. Op mijn klacht hier over werd geantwoord, dat het nieu we C.A.O. voor mijn bedrijfstak nog niet gold. Hoe zit dat? Antwoord-Vop het Gewestelijk Ar beidsbureau te uwent zal men u feil loos kunnen inlichten, welke boete voor 15 minuten te laat op het werk komen van u gevraagd mag worden. Wendt u dus voor inlich tingen tot deze instantie of tot "uw vakvereniging. appels gaar te krijgen voor varkens voer. Op een enkele plaats in onze om geving staat reeds een vaste aardap pelstomer en steeds meer boeren zijn er, die van deze installatie gebruik maken. Op de soort wordt gewoonlijk niet gelet en de hoofp bij de installatie heeft meestal een enorme omvang. In het Land van Heusden en Al tena kan de boer trouwens wel zijn eigen aardappels terugkrijgen, daar in deze streken de „reizende" aardap pelstomer de dorpen langs trekt. Bij de vaste installaties vindt men op het terrein feitelijk nooit gestoom de aardappelen, want, nauwelijks zijn de knollen, gaar of de gereedstaande vrachtauto wordt onder de ketel ge reden. Eén ruk aan de bodemkllep en de dampende knollienstroom vult de wa genbak. Zo kunnen de aardappels regelrecht naar de verbruiker ge transporteerd worden. Alvorens men tot stomlen overgaat worden de aardappels in een grote bak gewassen. Draaiende schoepeji brengen het water in deze bak in beweging en spoelen alle vuil van de knollen af. Een Jacobsladder met bakjes transporteert ze daarna in de ketel, waarin door middel van een buizenstelsel stoom geleverd wordt. Wil men de gestoomde aardappelen bewaren, 'dan moet men ze inkuilen. Die voedingswaarde is vrij hoog, zodat aardappel'stomen zeer zeker aan te bevelen is. i GEVONDEN: een zwarte dames handschoen; twee porlemo 1111 ales met inhoud en één blauwe want. Terug te bekomen bij de Post- commandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. GEVONDENEen Ball point, pp de 4ijk tussen Andel en Woudri- chem. Terug te bekomèn bij P. Zeg waard te Andel. GEVONDEN: een beige mantel'- ceintuur. Terug te bekomen bij de Rijks politie te Wijk en Aalburg. GEVONDENEen groene wollen meisjeswant en een blauw gafbedine ceintuur. Terug te bekomen bij de Postcom mandant der Rijkspolitie te Meeuwen. GEVONDENEen herenpolshorl-or ge te Andel op de dijk. Terug te be komen bij Adr. Versteeg, Oudestraat A 144, Wijk en Aalburg. GEVONDENEen rek kfalen. Te rug te bekomen bij A. J. Kuipers, Nieuwstraat, Wijk en Aalburg. 'VERLORENenkele veilingkisten gaande van de Rievel te Wijlk naar Nederhemert. Terug te bezorgen bii Jan Vos, Rievel, Wijk. VERLORENSlinger van een au to. Terug le bezorgen tegen be for ming bii Joh. Vos-Kipping te Heusden. AAN KOMEN LOPEN: een wit- bonte vaars plm. 2 jaar oud, witte bles, nummer linkeroor 4814. Staat bij Willem Hieijmans, Bab.-Broek. Aan komen lopeneen zwarte hond. Terug te bekomen bij G. v. Hel den, Poises traat G 130, Aalburg. ANDEL. Zaterdag j.l. speelde „Sparta" een bekerwedstrijd tegen Aalst. Hoewel beide elftalen met eiikele irivalllers in bet veld kwamen werd er toch goed gespeeld. Na een spannende en sportieve wedstrijd kwam het einde met een oo gelijk spel. Die wed strijd werd uitstekend gejeid door scheidsrechter Jac. Drost uit Gorin chem. Zaterdag a.s. speelt Sparta iom 3 uur een bekerwedstrijd te Rinkel. Daarna sluiting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2