NIEUWSBLAD Onschuldig MM Raadsvergadering Heusden m. •p "yyr DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard - 1IEUSDKN. Bij d-e damclub werd Maandag gespeeld voor de onderlinge wed strijd. De partijen Klaren-de J 5ode en de Graag-Nieuwkoop moesten om 12 uur worden afgebroken; de Joode was door een fout van zijn tegen stander een schijf achter gejaakt, maar behield zoveel mogelijkheden in zijn stand, dat van de afgebroken partij nog weinig valt te zeggjejj. De partij tussen de Graag en Nieuwkoop verliep tamelijk vlot, maar kreeg te gen het einde wat tekening. De afge broken stahd zal niet ver van een puntenverdeling af 'liggen. De robuste partij tussen Schaap en "Jonker werd ontsiert door een blunder van eerst genoemde hij gaf toen meteen op. Bax won volgens de regelen der kunst van de Mjoor. ■Maandag a.s. voortzetting om half acht in het clublokaal Hotel Central. ALMKEltK. Zaterdag 5 November j.l. gaf onder grote be langs telling de voet balvereniging A.V.V., met medewer king van de Toneelver. „Onder Ons" te Gorinchem, in de zaal van v. Dijk alhier een avond voor haar leden en belangstellenden. Opgevoerd werd „Zijn 2e huwelijk", een dramatisch stuk in drie bedrijven. De voorzitter van A. V.V., de heer v. Herwijnen, opende deze avonden heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de toneelvereniging van Gorinchem. Daarna sprak de voorzitter van „Onder Ons", die dankte voor de grote opkomst, memoreerde in xor- te trekken, hoe zijn vereniging bij de gemeente 'Alrrikierk is ingeburgerd en sprak de hoop uit dat dit zal blijven voortbestaan, ook de fam. v. Dijk werd door die spreker .dank gebracht voor de gastvrijheid, die ze steeds mochten ondervinden. Hierna werd bovengenoemd stuk opgevoerd, op eik bedrijf volgde eien langdurig, verdiend applaus. De rol len werden stuk voor stuik meesterlijk vertolkt, het was te merken dat er veel studie van gemaakt was. I11 de pauze werden enkele voor werpen verloot ten bate van de kas van A.V.V. Aan het einde dankte de voorzitter van A.'V.V. alle aanwezigen voor de goede orde en stilte die geheerst had, en de vereniging van. Gorinchem voor de schitterende vertolking van dit stuk, de wens .uitsprekende dat „On der Ons", dat ondier de burgerij van Almfcerk zio'n voorname plaats in neemt, weer spoedig in hun midden zal optreden. Nadat de voorzitter van „Onder Ons" .ook nog een woord van dank had gesproken, werd deze avond met het zingen van het Wilhelmus beslo ten. CAPELLE. Tot godsdienstonderwijzer^ tij dens de predikantsvacature te dezer plaatse is door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente benoemd, de heer D. H. A. van Teylingen te Leiden, die deze benoeming heeft aangenomen. Het muziekgezelschap „Kunst 11a Arbeid", bracht j.l. Zaterdagmid dag zijn nieuwe beschermheer, Dr. N. L. Gerlach, een serenade. De voorzitter der vereniging sprak de nieuwe beschermheer in ■hartelijke be woordingen toe en dankte hem, dat hij de uitnodiging om als bescherm heer te willen optreden, had geaccep teerd. Tevens bracht de vereniging die namiddag een serenade bij haar ere voorzitter, de heer J. Michaël. In de Ned. Herv. kerk aan die Loonsedijk wordt a.s. Vrijdagavond half acht éen dankuiur voor het ge was gehouden, in welke dienst hoopt voor te gaan Ds. B. Haverkamp uit Veen. De gemengde zangvereniging ,,'t Rozeknopje" zal a.s. Zaterdag 12 deter onder leiding van haar direc teur, de heer Louis Sars uit Waal wijk, deelnemen aan de te Overschie te houden Nationale Zangersdag. De vereniging hoopt uit te komen in de afdeling uitmuntendheid. 's GRAVENMOER. Morgen, 11 Nov. zal in hel café van de heer v. Suylicherm al hier een propaganda-avond van hel G.N.V. worden gehouden. De ver gadering begint om half acht. Als sprekers zullen optreden de secr. van de Chr. Handels- en Kantoor- bediendenbond, de lieer A. Borst lap te Amsterdam en de Districts- besluurder van de Chr. Fahrieks-j en Transportarbeiders de heer C. Braspenning te'Sprang. Medewerking verleent liet Chr. Muziekkorps „Cres cendo." Hel bestuur van de Jeugdcen- Irale verzoekt ons er nogmaals de aandacht op te vestigen dat haar bibliotheek weer is geopend. Elke Zaterdagmiddag van 4.30—5.30- uur beslaat gelegenheid tot het afhalen en inleveren der boeken in een der lokalen van de Chr. School alhier. UITWIJK. Donderdagavond 3 Nov. j.l. hield de Ned. Herv. Jongelingsver eniging „Immanuël" alhier, een her denkingsdienst in' de Ned. Herv: Kerk ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan. Medewerking verleen de de plaatselijk Gem. Zangvereni ging „Oefening Kweekt Kunst". De erevoorz. Ds. G. J. Woldinga opende, door te laten zingen Ps. 68 vs. 10, waarna hij in gebed voorging. Vervolgens las hij een gedeelte uit Hebr. 11, naar aanleiding waarvan hij een openingswoord uitsprak. De Zangvereniging bracht hierna een drietal nummers ten gehore. Door de voorzitter de heer Ant. v. Her wijnen, werd een kort maar dui delijk overzicht .gegeven van de af gelopen 25 jaren. O ia. bleek dat in die jaren 76 leden kwamen en 60 leden gingen. Door ouderling P. A. Nieuwenhuizen, werd namens de ker keraad hierna een felicitatie overge bracht. Nadat de zang nog weer enkele nummers ten gehore had ge bracht, kwam de feestredenaar Ds. J. F. Roth, te Nieuw-Loosdrecht, te vens de oprichter der vereniging, aan het woord. Hij sprak naar aan leiding van Jes. 40:3031. Na deze korte maar kernachtige rede werd met aandacht geluisterd. Spr. richtte vooral de blik op de toe komst, die er zo weinig hoopvol' uitziet, vooral voor jonge mensen, maar die de Heere verwachten, zul len de kracht vernieuwen. In Naam van de Koning der Koningen moe dig voorwaarts. Voordat deze samenkomst werd beëindigd, toonde de Zangvereniging nogmaals haar krachten onder lei ding van de heer Wegemans te Go rinchem, wat haar zeker gelukte, gezien met wetlke aandacht werd geluisterd. De eere-voorz. bracht dank aan allen die hun medewerking ver- leemten. Nadat gezamenlijk gezongen was het le en 4e vers van de Avond zang (Gez. 180), ging'Ds. Roth voor in dankgebed. De J.V. „Immanuël" kan op een mooie avond terugzien. Jammer dat van de zijde der Gemeente de be langstelling maar matig was. (Vervolg) Donderdag 3 November, nam. 8 uur. Verzoek van liet gemeentebestuur van Aarle-Rixtel om zijn adres ge richt tot Ged. St. inzake de bezol diging van de wethouders in de provincie Noordbrabanl te willen ondersteunen. B. en W. stellen voor tot Gjed. St. een verzoek te richten in gelijke zin als is geschied door het genoem de gemeentebestuur. De lieer v. Iierpt vraagt in hoe verre liet adres meerdere kosten voor de gemeente zal meebrengen. De Voorzitter antwoordt dat de bezoldiging der wethouders thans f 175 bedraagt. Volgens het onlangs ontvangen ontwerpregeling komt daarin voor deze gemeente geen verandering. B. en W. zijn liet niet het gemeentebestuur van AarleRix- lel eens dat dit geen normale ver goeding mag worden genoemd. De lieer v. Herpt meent dat ook liet presentiegeld voor de raadsle den te laag is. .Als men tegenwoor dig zijn taak als raadslid ernstig opneemt, vergt de voorbereiding voor een raadsvergadering veel lijd en moeite. Oolc dit presentiegeld mag dus wel onder de loupe worden genomen, meent spr., een bedrag van f 3,acht hij te laag. De Voorzitter merkt op dat dit presentiegeld laatst is verhoogd vol gens de norm door Ged. St. daar voor bepaald. Met alle genoegen wil spr. evenwel bij Ged. St. in formeren of verhoging mogelijk te. De heer Verschuur zou niet te dikwijls veranderen. Deze is het met ide wethouders eens, dat de tegenwoordige bezoldiging laag moet worden genoemd. Zeker, als een der wethouders met een speci ale taak wordt belast, waardoor het werk voor de Burgemeester wordt ontlast. De Voorzitter zegt dat het ge nie entebes tuur van Aarle-Rixtel ver mindering van klassen wenst, waar door de bezoldiging der wethouders op f 400 zou komen. In hoeverre Ged. St. in deze zullen gaan, kan spr. niet zeggen, maar een billijke verhoging acht hij wel gewettigd. De heer Dekker vindt de gedach te van de hieer v. Iierpt nog niel zo kwaad. Om èen hehoorlijk in zicht in de verschillende gemeente zaken 1e verkrijgen Is voorbereiding voor een raadslid dringend nodig. De Voorzitter belooft nogmaals te zullen informeren of verhoging van het presentiegeld mogelijk is,, waarna het voorstel van B. en W, inzake het adres van Aarle-Rixtel met algemene stemmen wordt aan genomen. Besloten wordt tot het aangaan van een geldlening bij de N.V. Bank Bank voor Ned. Gem. ter financie ring kosten houw 13 woningen, groot f 157.577.25 met een looptijd van 50 jaren en een rente van d1/^ pCt. Op voorstel vail B. en W. wordt besloten, de vorbereiding, aanbeste ding en toezicht bij aanleg en her stel van gemeentelijke openbare wer-, ken, gemeentelijke openbare gebou wen en van particuliere herbouw en herstelgevallen, alsmede de finan ciële afwikkeling dier particuliere herbouw- en 'herstelgevallen, aan Bouw-, Woning- en Welstands toe zicht op te dragen, aangezien de ge meente zélf niet over een Technische Dienst beschikt. In de 'verordening op de heffing van een belasting op ver makelij he den in de gemeente Heusden wordt een kleine Wijziging van onder ge 7 schikt belang 'gebracht. Afwijzend wordt 'beschikt op hel verzoek 0111 'subsidie van de Bond van Openbare Leeszalen en Boeke rijen in Ge provincie Noord-JBra- hant. B. en W. stellen eveneens voor afwijzend te beschikken op het ver- PEHNEFRUiT OLIE-DOM! Andel moet de mare horen: Het >is uit nu met het boren. Het igaf ons hier enkel pech. Straks Verdwijnt dan ook de toren, Geen succes was ons beschoren. En dus trekken we maar weg. 'tWas zeer dom hier te beginnen Olie 'konden we niet winnen. Slechts wat druppels, da's niet veel. En, fris we nu weer beginnen, Valt ter heus geen wol te spinnen, 't Boren hangt ons uit de keel. Blies ünen maanden van te voren, Dan lie hoog soms van de toren? Was hier olie dan alom? Ging er kapitaal verloren? Wist hien dan niet van te voren: Boren kvas hier oliedom! zoek om subsidie, van het Curato. rium der R.K. Leerlangen te Til burg. Het college is van oordeel, dat het niet op de weg van de ge meente ligt, hier financiële steun te verlenen. Er zijn talrijke onderwijs instellingen. B. en W. denken hier bij aan internaten, die ten zeerste nuttig en absoluut onmisbaar zijn, die ook 'niet van gemeentewege wor den ondersteund, omdat niet vast- dal alle gemeenten, waaruit leerlin gen de onderwijsinstelling bezoeken, finantiële steun verlenen. In het gegeven geval zo>u dil dus beteke nen, dat eventueel de prov. Noord- Brabant een onderwijsinstelling zou moeten exploiteren ten behoeve van personen buiten de provincie. Zo lang een financiële regeling voor alle gemeenten niet vaststaat, me nen B. en W. dat 0111 wille van de consequentie's liet niet verantwoord is een subsidie toe te kennen. De lieer v. Herpt vraagt of het voorstel van B. en W. met algemene stemmen is genomen, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer v. Herpt moet hierover zijn bevreemding uitspreken. Heus den is deel van Noord-Brabant, in welke provincie gelracht wordt de ontwikkeling van 'dit gewest, met zijn sterk groeiende bevolking, zo hoog mogelijk op te voeren. Spr. kan. er zich niet mede venenigen dit verzoek voor kennisgeving aan Le nemen en zou willen voorstel len het aan te houden 0111 B. en. W de gelegenheid te geven het nog eens te bezien. De Voorzitter gelooft dat de heer v. Herpt de gronden over liet hoofd ziel, waarop B. en W. hun voorstel; motiveren. De heer 1e Vruchten vraagt of er uit de gemeente ook leerlingen, deze leergangen volgen. De Voorzitter is zulks niet be kend. De heer 1e Vruchten meent, als Heusden van deze leergangen geen 1. De ongelukkige staarde enige -Ogen blikken bewegingloos op het som bere toneel, waaraan het maanlicht door de grauwe wolkenmassa heen dringende, een dodelijk, spookachtig aanzien gaf. Akeliger plek had men moeilijk ,op de kust kunnen vinden. Uitsteken de rotsen puilden overal in 't rond, en in de duisternis daar beneden, zongen, de wateren hun. plechtige lie deren. Wederom verbrak zijn stem de diepe stilte. „Ja", riep hij uit, „ofschoon on schuldig, werd ik als een misdadiger veroordeeld! En toen ik mij weder- om onder mijne medemensen begaf, met het besluit om het brandmerk uit te wissen waarmede mjji goede naam bezoedeld was, om mijn brood op een eerlijke, alhoewel nederige wijze te veVdienén, ontving 111e.11 mij met de koude blik der vervreemding, bittere bespotting, de hardvochtige glimlach, tot ik eindelijk voelde dat „het schuldig" met onuitwisbare let ters op mijn voorhoofd gegrift was. Vervloekt zij de maatschappij, die, in plaats van een helpende hand uit te strekken naar een broeder die de straf der wet ondergaan heeft, hem van zich afduwt afduwt tot hii in de ondoordringbare afgrond der wanhoop zinkt!" En treurig lachende, wilde hii een eind aan zijn leven maken. Op dat ogenblik, als wilde zij zich tegen deze zondige daad verzetten, brak de maan in haar bleke glorie door, en op hetzelfde ogenblik greep een sterke hand het mes ea wierp dit tussen de rotsen. „Ha, ha, ha!" lachte de vreemde ling. Uw wapen past beter ginds da.11 hier. dunkt me, jonkman!" En hij legde zijn hand op Eduard's brede borst.„Drommels, 'tis een gelukkig toeval, dat mij hedenavond op deze klippen bracht, en ik zal' u weldra overtuigen, dat het leven nog wat waard is, ondanks de fraaie woorden die ik daareven hoorde". En de spitsvondige smokkelaar ging op deze wijze met zijn drogre denen voort, waarin hij een uitne mend meester was, tot Eduard, die door de onbezonnen wanhoop, wel ke zijn brein beneveld had, niet jn staat was met kalmte te redeneren, in de strik viel, die zo kunstig voor hem gespannen werd. „Nu zal 'ik eens zien of het daar ginds in orde is", zei de vreemde ling die zich als kapitein Kooren van de „Zwerver" die in zeë ten jtn'ker lag, had kenbaar gemaakt; daarop stak hij een lampje aan het welk hij in een ruwe holte jn de nabijheid plaatste. Een ogenblik La ter blies hij het uit, waarop ;er van de bark uit zee een dergelijk signaal zichtbaar werd. Dit werd drie. malen herhaald, waarop de smokkelaar Eduard verzocht hem te volgen en intussen een diep stilzwijgen in acht te nemen. Toen men het strand be reikte, legde hij de hand aan de mond en bracht daarmee, een geluid voort, dal. zacht en harmonisch over de stille vlakte trilde. OinmiddeLijk daagde er een boot,_ door twee zee lui geroeid, van onder een vooruit stekende rots tevoorschijn, en een ogenblik later gleed die met hen, gelijk een vogel langs de giolven strij kende, ove rde gladde waterspiegel. Toen men aan de brik 'kwam, die haar licht vertoond had, klommen de kapitein, Eduard en de twee bootslui aan boord, en liet Eduard zich, door kapitein Kooren en het scheepsvolk overgehaald, als scheepsschrijver mon steren in plaats van een der beman ning die gestorven was. Te middernacht werd het anker gelicht en koos het schip het ruime sop; doch er ontstond een stoirm en het want kreeg zoveel averij, dat het noodzakelijk werd weder een ha ven binnen te lopen. Terwijl zij jde volgende dag op de kade wandel den, zei een zijner kameraden tot Eduard, „kijk eens, ik dacht dat ik al heel wat mooie vrouwen gezien had, maar die daar ginds is een en gel! Kijk, 'tis die met de witte hoed". Eduards ogen hadden sedert enige ogenblikken onafgebroken op dat on vergelijkelijk gelaat gerust, dat bij zijn lieieijke schoonheid er zo treu rig uitzag, en zijn geiaat was doods bleek geworden, terwijl zweetdroppels op zijn voorhoofd parelden; doen zijn- algetrokken kameraad had die aan doening n.et bemerkt „Heb je ooit zo iets dergelijks ge- zie n?" zo vatte hij zijn bewönde- ring tezamen, terwijl nij zich tot Eduard wendde. „Volg mij niet", zei deze, toen hij zich in de richting verwijderde, die de dame genomen 'had. „O, vergeef vergeef mei" mompelde hij, de afgelegen straat inslaande, die naar zijn woning leidde. „Ach, Geertruida! Geertruida! Gij hebt mij deze nacht gered". Een uur later voegde zijn kameraad zich weer bij hem. Wei, ouwe jongen, houd je ferm, komaan", zei hij. zijn hand gemeen zaam op Eduard's schouder leggen de. „Ik beklaag je, want Ik begrijp die zaak wel, zij is een engel. Maar daarom is ze voor mensen als jgii en ik van geen waarde, want..." „Houdt op, houdt op!" viel hem Eduard in de rede, „ga op (leze wijze niet voort, of gij zoudt mij tot het ergste 'drijven!" „Kom, kom", was het antwoord, „dat zult ge in de drukte van mor gen, wanneer we uitzetten, wel ver geten. Niets is zo geschikt om .on welkome gedachten te verdrijven dan ons avontuurlijke leven, geloof me". „En voor zulk een leven ben ik, de hemel zij dank, deze nacht voor altijd gewaarschuwd geworden", zei Eduard. „Wat!" was 't verbaasde antwoord, „weet je wel dat de dood onze straf voor desertie isdat, al zoudt ge tot het einde der wereld vluchten, de wraak van onze kapitein u ten slotte nog zou treffen? En op mijn woord dat zou ik niet in hem misprijzen!" ,Dat weet ik", antwoordde Eduard, „doch de wanhoop had mij .tot razer nij gebracht en nu beu ik weer mij zelf. In plaats van Le vluchten za. ik kapitein Kooren mijn besluit mede delen. Ik vrees Ge dood niet maar wil al's een eerlijk man sterven." Op dit ogenblik werd er aan cle deur geklopt en 'trad er een van het scheepsvolk binnen. „De kapitein is gevallen", zei de man, „en men vreest dat hij het jliet zal .overleven. Hij verzoekt u onmiddellijk aan boord 'te komen. Dp volgende dag was de gehele bemanning op het dek bijeen. De blik van de stervende ging van de een tot de ander tot ze tenslotte bleef rusten op het edel gejaat van Eduard Geerens, dat zo geheel ver schillend was van de koele hard vochtige gezichten rondom hem. Zijn oog werd vochtig en toen Eduard zijn „uitgestrekte hand greep, mompel de hij het laatste woord dat zijn lip pen ontvlood: „vergeef mij". Enige uren later had de smokkelkapilein de adem uitgeblazen en werd hij in de diepte begraven. (.Wordt vervolgd) Rijmen van Tijmen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5