Buitenland Binnenland Ons Landbouwhoekje. VESTIGING IN DE LANDBOUW. Een verrassing GOED BOEK *2 MOEILIJKHEDEN? Wilt u ook iets vragen? Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor u oplossen. Wendt u tot de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. in aeze kolommen. Beantwoording ge schiedt geheel gratis voor de abcnnc'c op ons blad. De vragen moeten vergezeld gaan van zoveei mogelijk gegevens, doch worden in deze rubriek verkort weerge geven; elk antwoord geldt dus slechts één bepaald geval. A. B. Is het juist, dat er een ouverture bestaat van de Franse com ponist Jules Massenet, genaamd He- rodiada? Antwoord-Kn: inderdaad, die be staat. De ouverture heet echter hero- diade en niet herodiada. (Uw tweede vlaag is nog in behandeling). G. G. B. Is iemand verplicht de schade te vergoeden, die geheel bui ten zijn schuld aan derden is toege bracht. Ik noem bijv. het uitglijden over een bananenschil, waardoor een ruit breekt, of het aanrijden van een wielrijder, veroorzaakt door een con structiefout aan de motor. Antwoord-VEr staat in de wet. dat men niet alleen aansprakelijk is voor dc schade, veroorzaakt door een onrechtmatig handelen, maar ook voor die, ontstaan door nalatigheid of onvoorzichtigheid. Js er absoluut geen schuld, dan zal men niet tot vergoeding van schade aangesproken kunnen worden. Is men echter schro melijk onvoorzichtig geweest, dan zal men ook de door die onvoorzichtig heid ontstane schade moeten ver goeden. Of die banenschiltrapper dus aansprakelijk is, hangt af van de om standigheden. Met de aansprakelijkheid van de motorrijder is het weer iets anders. Want voor deze geldt dat hij ook aansprakelijk is voor zaken, die men onder zijn opzicht heeft, dat wil dus zeggen, dat men aansprakelijk is voor schade, veroorzaakt door zijn goede ren. Ook hier geldt dat met allerlei omstandigheden rekening gehouden moet wordenslechts bij ontbreken van iedere schuld denkt u bijvoor beeld eens er aan hoe de motorrijl de r na het .breken van de ketting beter had kunnen reageren! gaat de motorrijder vrij uit en hoeft hij geen schade te vergoeden. G. A. D. vader is 16 jaar gele den gestorven. Moeder is hertrouwd. Uit dit tweede huwelijk zijn geen kinderen geboren. Hebben wij, .vin- deren, recht om uitkering van va ders versterf te verlangen? Antwoord-Vals er bij vaders over lijden nog minderjarige kinderen wa ren, zal er indertijd wel een boedel beschrijving zijn opgemaakt. Was er geen testament waarin aan móéder het vruchtgebruik der nalatenschap vermaakt is, dan kunt u nu nog uw ROGGEMEEL AAN MELKVEE. In het algemeen "is de rogge-oogst zeer meegevallen, tegen allle verwach tingen en voorspellingen in. Het ge volg zal zijn, .dat er voor de koeien op de gemengde zandbedrijven een flinke vorraad rogge beschikbaar zal zijn, doch het gevaar bestaat, dat men hiervan te veel za'. gaan voeren. 9 Velen kennen aan de granen voor de melkproductie een veel te hoge waarde toe. Al is het dan oen krach t,- voeder, toch is de voedingsverhouding ruimer dan bij goed hooi. In het ver leden zijn hiermede grote fouten ge maakt. Wil men er daarom toe overgaan roggemeel in het rantsopn op Je .ne men, dan is men genoodzaakt daar naast een eiwitrijk krachtvoeder te verstrekken en yvij willen bij de boe ren er daarom met klem op aandrin gen in dit geval toch vooral de ei witrijkste krachtvoeders te kopen. (Dit zal waarschijnlijk niet gaan als men meer kilogrammen wenst dan de toewijzingen aangeven). Men dient ervan overtuigd te zijn, dat men eer ste klas waar krijgt en dat is men, als er wordt gekocht bij een zeer vertrouwd adres. Koopt geen kracht voeders met slechts möoié namen en leuzen, doch kwaliteitswaar met een volledig:e, betrouwbare analyse De technisch-deskundige. van de Commissie voor Voeder- en Weidebouw van 'tie Stichting voor de Landbouw. versterfpurtie opvorderen. Maar denk er aanhet instellen van een derge lijke vordering heeft alleen zin, als er werkelijk iets te verdelen is! W. v. B. Ik verzorg een oude hulpbehoevende moeder, die een uit kering krachtens de Noodwet Ou derdomsvoorziening ontvangt. De ge trouwde kinderen dragen ieder weke lijks f ibij voor haar levensonder houd. Eén van hen is nu echter weigerachtig. Wat moet ik daaraan doen? Antwoord-V: Als uw broers en zus ters niel door de rechtbank veroor deeld zijn tot betaling van een bij drage in het levensonderhoud van moeder, is het het beste dat u een dergelijke rechterlijke beslissing- uit lokt, nu in der minne kennelijk geen .oplossing kan worden gevonden. Kin deren zijn zeer zéker allien verplicht om zo dit nodig is, hun ouders naar vermogen te ondersteunen. Wendt u zich voor de toevoeging van een ad vocaat met een verklaring van on vermogen, verkrijgbaar op het ge meentehuis te uwent, tot het bureau van Consultatie bij de rechtbank te Breda. Heurica. Ik heb een advocaat opdracht gegeven voor mij een onl- ruimingspnocedure te beginnen. Het duurt echter allemaal zo lang, dat het mij nerveus maakt. De- advocaat vroeg me voor het voeren der proce dure een bepaald bedrag; kan hij nog meer eisen? Antwoord-V: uw advocaat heeft uw huurder waarschijnlijk met inachtne ming van de geldende^ opzegtermijn eerst de huur moeten opzeggen. Pas als de huurder na het verstrijken van de opzegtermijn het pand, niet ver laat, zal de procedure kunnen begin nen. Hoe lang die zal duren, zal nie mand u kunnen voorspellen, daar dit afhankelijk is van allerlei factoren. Over het honorarium van uw advoi- caat kunnen wij geen oordeel geven; dit is slechts mogelijk als men alle gegevens kent. Bovendien zult u. toch zelf wei weten welke afspraken u dienaangaande met hem gemaakt heeft? G.K. Vader is enige maanden geleden, gestorven en moeder is bii haar jongste zoon ingetrokken. Moe der wil nu het tot de boedel beho rend huis verkopen, waartegen, ik be zwaren heb, daar ik bang ben, dat al het geld verdwijnt. Kan ik mij diaar te gen verzetten? Antwoord-Vu kunt als erfgenaam van vaders nalatenschap scheiding en deling hiervan eisen, evenals ieder ander mede -erfgenaamdus ook mó»ei- der dit kan doen. De boedel zal dan verkocht worden^ en een ieder heelt recht op uitkering van zijn erfdeel. Met dal erfdeel kan iedfer doen wat hii wilook moeder is dus vrij haar geld naar haar goeddunken te be steden. A. v. R. Ik ben als militair invalide geworden en geniet nu een klein invaliditeitspensioen met nog enkele andere voordelen. Is het mo gelijk, dat ik dit levenslange „pen sioen" in een bedrag ineens kan ont vangen? Antwoord-Vons inziens bestaat heirtoe geen mogelijkheid. Alis u in- plaats van een jaarlijks pensioen een som ineens zoudt ontvangen, moet u hierover zeer zekeir belasting Dela len. U kunt zich zekerheidshalve nog eens met deze vraag wenden tot de instantie, die u uw uitkering uitbe taalt, doch veel succes verwachten wij niet vah een dergelijk pogen. OPHEFFING CONCENTRATIE- KAMPEN IN SOVJET-ZONE? Het ligt in de bedoeling van de Sovjetautroiteiten de concentratie kampen in haar bezettingszone van Duitsland af te schaffen en de poli tieke gevangenen ter beschikking te slellen van de Duitse autoriteiten, zo heeft Dr. Brandt, staatssecretaris van de regering-Grolewohl, op het chr.-democratisch congres te Leip zig verklaard. Het Duitse Nieuws bureau D.P.A., dat dit bericht ver spreidt, meldt, dat Dr. Brandt ver der heeft verklaard, dat de chris teil - democratische fractie van de volks- kamer de afschaffing van de dood straf zal eisen. WEEBZIEX NA 35 JAAR. Johann Hetlinger, die in 1918 op de lijst van gesneuvelden stond, is dezer dagen, na een afwezigheid van 35 jaar,, te Neunkirchen in Neder- Oostenrijk bij zijn vrouw en zijn 40-jarige zoon teruggekeerd. LI ij werd in de eerste wereldoor log door de Russen gevangen geno men en naar een kamp in Siberië ge zonden. Al zijn pogingen om gedu rende de Russische revolutie naar Oostenrijk lerug te gaan, mislukten en tenslotte vestigde hij zich in Moekden (Mandsjoerije als kleerma ker. Hij deed daar goede zaken tot hij door de Chinese communisten werd verdreven. Via Sjanghai is hij nu als straatarme vluchteling weer in zijn vaderland aangekomen. Zijn vrouw herkende hem niet meer. NAAR BETERE OORDEN GE ZOCHT. Volgens de Beierse grenspolitie hebben meer dan 17000 personen uit de Sovjet-zone van Duitsland en Tsjecho-Slowakije in de afgelopen maanden getracht illegaal de grens le overschrijden. 7518 van hen wer den naar de Sovjel-zone terugge stuurd en meer dan 9800 werden gearresteerd. VOOR ST. NtCOLAAS een gulden, een Frans paspoort en een internationaal r ij be w ij s GROTE BRAND TE ZAANDAM. Te Zaandam is bij de po-tloodfa- briek van de fa. Bruynzeeli Dinsdag brand uitgebroken. Door nog onbekende oorzaak vat ten voorraden potlood hout ce derhout, dat in Amerika werd ge kocht, en gereed product in ee;n opslagplaats, vuur. Met tien slangen werd het vuur aangetast, door de enorme rookmassa was hel niet mo gelijk door de normale ingang in de 'loods te komen, zodat men ga len In de muren moest hakken, waar door het vuur kon. worden bestre den. r De machines voor de potloodin dustrie zijn grotendeels gespaard ge bleven. De voorraden potloodhoul en gereed product en ook van het daar opgeslagen verpakkingsmateri aal zijn voor een groot deel verlo ren gegaan. Als oorzaak van de brand wordt genoemd het wegspringen van een vonk uit een lasapparaat, waarme de men gewerkt had. DIEFSTAL. In een modemagazijn in de Haag se binnenstad is aan een winkelen de Franse dame een tas ontstolen, inhoudende verschillende gouden sieraden, benevens 11.090 Franse francs, 120?) Belgische francs,, 48 HER BEVOORRADING DETAIL LISTEN MET KOFFIE. Over de herbevoorrading van de taillisten met koffie wordt medege deeld, dat de detaillisten de koffie bonnen voortaan rechtstreeks moeten inleveren bij hun leveranciers (gros sier of brander). Inwisseling tegen toewijzingen zal dus niet meer plaats hebben. Grossiers moeten de bonnen doorzenden aan een brander. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bonnen door de detaillisten op opplakvelleu moeten worden geplakt aangezien grossiers en koffie branders geen onopgeplakte bonnen mogen ac cepteren. Opplakvellen zijn nog ver krijgbaar bij de distribuliediensten tot 26 November a.s. Het bovenstaande geldt niet voor de koffie coupure C 1132. Deze toe wijzing kan door de branders bij de plaatselijke distributiediensten ingele verd worden tot uiterlijk 26 No vember a.s., na die datum moet op zenden aan het Bedrijfschap geschie den. De detaillisten en grossiers zullen bij inlevering van de koffiebon no. 386 Algemeen worden herbevoorraad door de koffiebranders mei een hoe veelheid, welke twee en een half maal zo groot is als de rants oen waarde der ingeleverde consumen\enbonnenDie eerstvolgende koffiebon ziaT n.l. voor acht wéken eh dus voor een dubbele hoeveelheid gelden, waarbij tevens een kleine verruiming van de werk- voorraad aan detaillisten wordt toe- 'gestaan. We lazen in het orgaan van de vereniging „Het Grondbezit", van 10 October j.l., dat in de vergadering van 6 Sept. 1949 het bestuur dezel ve veniging zijn standpunt ten aanzien van het slellen van vestigingseisen in in de landbouw als yolgt heeft gefor muleerd .Vooropgesteld zij, dat onze orga nisatie lot taak heeft de belangen van de grondeigendom te behartigen en dat zjj zich slechts met zaken van het landbouwbedrijf beeft in te laten, voorzover deze de grondeigen dom onmiddellijk raken. Teneinde ons niet le begaven op een gebied, dat niet het onze is, zullen wij de vraag of het stellen van vestigings eisen vpor het landbouwbedrijf wen selijk is, onbeantwoord moeten laten. Wij zullen dus op louter .zakelijke gronden moeten nagaan of op het gebied van de grondeigendom de wenselijkheid van Vestigingseisen be staat e.11 gebleken is, dan wiel of daartegen bezwaren bestaan. De al dus verkregen conclusie impliceert echter geenszins, dat zulke eisen in het algemeen wenselijk of niet wense lijk zijn, doch kan bij de eindbeslis sing slechts me de wegen naast de con- cllusie, tot welke de organisatie van het landbouwbedrijf komt, terwijl daarbij dan nog bovendien die e'cono- misch-politieke overtuiging van de be oordelaar, zo hij deze bezit, iin het geding komt. Het is logisch onderscheid te ma ken tussen dengejne, die een land bouwbedrijf wil beginnen op grond, die hij reeds in eigendom, heeft en hem, die geen grond bezit. Eerst genoemde is reeds voorzien van het allervoornaamste productiemiddel in de landbouw, terwijl laatstgenoemde dit nog verkrijgen moét en daarbij in de regel op het pachten van grond zaiJ zijn aangewezen. Beide gevallen zullen dps afzonderlijk moeten wor den bezien. I. Vestigingseisen voor de grondeigenaar. Het is met het wezen van de ei gendom in strijd de eigenaar te ver bieden zjjn grond voorzover hij erover beschikken kan doordien het gebruik niet aan anderen is afge staan zelf voor landbouwdoelein den te gebruiken. Dit beginsel dient te worden gehandhaafd- Het recht van de overheid om voorschriften te geven, b.v. omtrent de teelt van bepaalde producten en in het alge meen regelen te stellen voor het landbouwbedrijf, zoals door de land bouwcrisiswetgeving en de Rodem- productiewet is geschied, houdt wel een zekere beperking van het ge bruik in, doch tast het beginsel als zodanig niet aan. Hetzelfde geldt o.i. voor eventuele bepalingen omtrent opzettelijke verwaarlozing van gron den. Wij verklaren dus uitdrukkelijk niet in te stemmen met bepalingen welke de eigenaar zouden verbieden zijn grond zelf voor landbouwdoeleinden te gebruiken. II. Vestigingseisen voor de gegadigde om grond te pachten, Ten aanzien van personen, die een landbouwbedrijf wensen te beginnen zonder dat zij grond in eigendom hebben, komt de zaak in beginsel anders te staan. In het adres van onze vereniging aan de Tweede Ka mer der Stalen-Generaal van 5 No vember 1935, nopens het toen aan hangige „wetsontwerp tot nieuwe re geling van de Pacht", hebben wij o.m. bét navolgende geschreven „Men is het er algemeen over eens, dat het vraagstuk (der pacht) in hoofdzaak woïdt beheerst door on gebreidelde concurrentie, die gega digden elkander aandoen. Nagela ten zal dus dienen te worden alles wat het aantal 1e pachten objecten verkleint of het splitsen van gro tere in kleine (bedoeld zijn uiter aard nog zeer bruikbare) belem mert. Acht men niettemin „orde ning" ter verkleining der concur rentie urgent, dan is het geheel on logisch en zelfs onmogelijk dit ver schijnsel te bestrijden bij de ver pachters, doch zal men bij de pachters moeten beginnen. Het ini tiatief daartoe zou zelfs gevoege lijk van de pachters kunnen uil gaan. De keuze tussen een zowel landhouw-technisch als 'commer cieel goed onderlegde, bekwame en betrouwbare pachler, die 'een re delijke, en een hem geheel onbe kende pachter, die een hoge pacht wil betalen is voor de verpachter niet moeilijk. Maatregelen, die be ogen bepaalde minimum eisen te stellen oOk wat beschikbaar be drijfskapitaal aangaat, waaraan ad- spirantpachters hebben te voldoen willen zij het recht verkrijgen om als gegadigde bij bepaalde bureaux in de geest van arbeidsbeurzen, te worden ingeschreven, zouden bel vraagstuk dichter bij een oplossing brengen dan welke andere niaat- reg%l ook. Enige sanctie zou zelfs overbodig zijnwie andere gega digden wil nemen moet het risico zelf maar dragen". Veertien jaar geleden hebben wij dus het standpunt ingenomen, dat beperking van het aantal gegadigden voor het pachten van landbouwgron den wenselijk was en dat het zaak was slechts aan Ondernemers met behoorlijke capaciteiten gronden in pacht te geven. Sedertdien is de rege ling van de Pacht een feit geworden en zijn de toestanden op pachtgebied radicaal gewijzigd. Ten opzichte van het verpachten zijn daarbij twee za ken van veel belang ie. de concurrentie leidt niet meer tot hoge pachtprijzen 2e. de verpachters hebben met schade en schande geleerd, dat als zij éénmaal aan een slechte en onbe kwame pachter hebben verpacht, het een lot uit de loterij mag heten als zij ooit weer van hem ontslagen ra ken. Als gevolg hiervan bestaat voor de vier pachters niet meer de verleiding eeu minder goede pachter le nemen omdat hij een hoge prijs biedt, zodat de geboden prijs bij de keuze van de pachter geen punt van overweging meer zal uitmaken. Gelet wordt dus uitsluitend op de bekwaamheid van de gegadigde, zijn landhouwkuridigie kennis en commerciële aanleg en zijn credietwaardigbeid, welke zowel in zijn gegoedheid als in zijn capacitei ten kan zijn gelegen. Iedere ver pachter heeft thans geleerd, dat de geringste onzorgvuldigiheid bij de keu ze van een pachter zich blijviend en zeer ernstig kan wreken. Nieuwe wettelijke maatregelen om aan de besten onder de gegadigden voorrang te verlenen kunnen gevoeg lijk .achterwege blijven nu de ver pachter door de pachtwetgeving tot een zorgvuldige keuze wordt genoopt. Daarenboven menen wij, dat de ver pachter of zijn rentmeester be tér dan welke commissie ook kan beoordelen wie aan de aan een goed landbouwer te stellen eisen voldoet. Bovendien behoeft dan niet gevreesd te worden voor sdé starheid, welke het stellen van strak omschreven eisen mede brengt en die kan beletten, dat per sonen met buitengewone aanleg, doch met geringe middelen en door om standigheden niet in staat gedweest zijn de behaalde diploma's te verwer ven, worden toegelaten zodat zij worden achtergesteld bij bemiddelde lieden, clie met kunst en vliegwerk zich een getuigschrift hebben weten te verwerven. 1 Acht men deze door de verpachter toegepaste selectie niet voldoende, dan bedenke men, dat thans een aan tal minder goede en zelfs slechte pachters tegen de wil der verpachters en in strijd met het landbouwbelang op het eenmaal door hen gepachte verblijven en dat dus voor alles de pachtwetgeving zodanig dient te wor den gewijzigd, dat de mogelijkheid tot ontbinding der pacht wegens slecht gebruik wordt verruimd en verlenging van pacht slechts geldt voor de goede en bekwame pachters. Zolang dit niet geschiedt behoeft men over vestigingseisen niet eens te spreken! Conclusie. Op grond van bovenstaande con cluderen wij, dat, voorzover de grond eigendom aangaat, het stellen van vestigingseisen ten aanzien van. ad- spirant-pachters geheel overbodig en als zijnde overbodig schadelijk is, en ten aanzien vdn de eigenaren van gronden in beginsel ongerechtvaar digd. De gestelde vragen ten aanzien van de uitvoering kunnen door ons der halve onbeantwoord worden gelaten. *r. ctc r»- voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter,- is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2