WIE KENT ZE NIET de boeken van L. PENNING mijn bescheiden mening, dat ze tot uiting gebracht worden en mijn doel is om een heldere sfeer te scheppen, waar een i eder tegen aan kan kijken en waar wii zelf recht ep fier tegen over kunnen staan, zodanig, dat wij een ieder te alle tijde recht in de ogen .kunnen zien. i Heb ik dan vroeger behoort tot een doodgewone plattelandsgemeente, die uitsluitend katholieken telde, thans zetel ik in een raad van een gemeente waarbii wij andere verhou dingen kennén. 13ij de wethoudersver kiezing heb ik er reeds op gewezen, hoe tiiet katholieke en het protes tantse gedeelte ieder voor zich ge zorgd hebben hun zeteltal zo hoog mogelijk te doen zijn en dat dit ieders goed recht is, dat in tonze democratische samenleving niemand ontnomen mag worden, doch een van de voornaamste eisen in deze is, dat men zorgt dat de goede verstand houding die er in een gemeente be hoort te zijn, 'dat men daaraan zo intens mogelijk werkt en dat men die niet verstoort en 'dan is het naar mijn bescheiden mening noodzakelijk, dat de H.H. leden van de geimeeiilte- raad niet beschouwd kunnen wor den als een los aan elkaar hangende, om wille van dezie eenheid op een lijst gekozen heren, doch dat die een heid ook ster.c gedemonstreerd wordt en dat men niet doet alsof men zeggen wil, wij hebben met een zéker aantal de macht in handen, laat de rest maar lopen, die pas gekozen raadsleden, die hier zomaar als nieu welingen bij1 zijn gekomen moeten maar naar onze pijpen dansen. |M. de V. een dergelijke behande ling kan men mij aandoen, maar neem dan oidk! van mij1 aan, dat ik mij .daar niet mede kan 'verenigen en ais men mij wil1 beschouwen als een quantité negligeable, dat ik dan ook niet- .schroom om ook die zaken hier in een openbare vergadering me de te delen, die men feitelijk beter in eigen kring had kunnen behandelen daartoe ben Ik niet in de gelegen heid gesteld geweest en nu zit ik hier als jong gekozen raadslid en heb thans aan den lijve ondervonden, dat men mij niet nodig heeft en dat men zonder mij toch wel vooruit kan ka men, doch op welke manier? Ik ga beginnen met er iets .van mede te delen van wat ik (n.u reeds in deze vergaderingen heb medegemaakt met de wiethoudersverkiezingen en dan constateer ik;, dat er bij Jiet pro testants gedeelte in deze gemeente meer samlenhang naar v.oéen komt dan bij de katholieken, gaat de ge meen te raacLsverkie zingen maar eens natoen de aftredende wethouder, die protestant is, niet herkozen werd, en daarmede de protestantse wethou- derszetel groot gevaar liep hebben zij direct die maatregelen genomen, waardoor dit gevaar voor "hen onder vangen zou kunnen worden; een der- genen die gekozen was heeft zijn zetel vrij gemaakt om daarop een niet herkozen raadslid, tevens wet houder daarop tie _;doen plaats ne men, een kwestie die ik alleszins billijk acht en waarin ik het protes tantse gedeelte prijs omdat zij hun persoonlijke aspiraties prijsgeven om hun algemene belangen beter tot hyn recht te doen komen. Nu zit i;k' hier als katholiek [raads lid en ik weet niet of hierbij van te voren 'overleg is gepleegd met de ove rige katholieke raadsliedenik voor mij _m;oet van de conclusie uitgaan, dat dit bepaald heeft moeten ge schieden en dan zeg ik, dlat de- pro- te stall ten in deze veel slimmer zijn dan de katholieken; zij zorgen voor een eenheid, de katholieken hangen maar als een los bosje aan elkaar, nemen van sommigen geen notitie en denken, het zal wel lopen. Als ik dan toch met de weth ou de rsverikiezing bezig ben, wil ik de verkiezing van onze katholieke wet houder ook eens even demonstreren en als ik dan reeds heb aangetoond, hoe de katholieke raadsleden los aan elkaar hangen dan is het ook niet te verwonderen, dat deze met een wet houder voor de diag zijn gekomen, die plannen had de katholieke een heid te verbreken omdat hij zich niet wenste neer te leggen bij pen van te voren opgemaakte volgorde van candidaten, omdat hij niet de plaats verkregen had die hij ziojgaame ver- kiesde en waarom hij jaarna mede deelde niet in aanmerking te willen komenhij trok zich terug, deelde hij mede, doch daarna hierover be rouw verkrijgende, probeerde hij de katholieke eenheid te verbreken, door met een aparte lijst te komen en kreeg men het oude liedje te horen, hij komt wel, hij komt niet, hij komt wel. Het zijn zijn eigen woorden, M. de V., want in zijn verkiezings pamflet staat duidelijk „om een scheuring te voorkomen", dit bete kent toch, dat bij hem die plannen aanwezig waren en omdat hij nu zo braaf is geweest, heeft hij weer wet houder mogen worden. Wanneer men een wethouder heeft, die zijn eigen belangen niet voor de goede zaak op zij kan zetten, daarvoor een scheu ring over heeft, dan weet ik niet, M. de V., welke mentaliteit diege nen bezitten die er aan meewerken om zo iemand tot wethouder te ver kiezen dan meen ik dat de een heid alleen maar gezocht is lom ei gen belangen te dieneneenheid vraagt offers eu al is dan iemand tot raadslid gekozen op volkomen eer lijke wijze en al ziet men 7.0 iemand clan niet gaarne, dan is liet .mijns in ziens toch noodzakelijker een der gelijk raadslid in de eenheid op te nemén dan iemand die getracht heeft de eenheid te verbreken. M. de V., de taal die .ik. spreek kan hard zijn, maar de ware liefde voor de goeae zaak dwingt mij er toe even de puntjes goed op de i jLe zetten, daar het schijnt dat men er niet goed mede op de hoogte is van hetgeen aan een en ander vastzit. Ik zeg nog maals dat het wel hard zal klinken, doch wii hebben de laatste jaren zoveel meegemaakt op verschillend gebied, dat wij niet een draaipolitiek' kunnen voeren, maar dat wij onom wonden moeten zeggen walar het op staat niet alleen, maar ddt wij volkomen op elkander a^n kunnen, de eenheid moet niet een eenheid zijn naar buiten, neen deze moet hecht zijn, dan weet ieder wat ze aan ons hebben. Wanneer men dan alzo gemeend heeft dat dhr. "Buijs onder de katho lieken de meest geschikte persoon is om de belangen van de gemeente, die wij moeten voorstaan, mede te doen voorbereiden, dan laat ik aan een ander over om het gehalte van de katholieke raadsleden te kwali ficeren die in deze de richting heb ben aangegeven; daar staan thans veel te grote belangen op het spel om met het een en ander de spot te drijven. En dan wil ik wijzen op de verschillende uitbreidingsplannen in deze gemeente, die ik steeds van verre heb moeten volgen en waar mede ik mij thans als raadslid meer intens zal moeten bezig houden en dan wil ik eerst wijzen op hetgeen ik reeds in de vorige vergadering om trent de demerkwestie heb gezegden in verband daarmede met de bouw van de woningen en de oude stiel die men oorspronkelijk op Heusden wenste te laten drukken, en ik vraag mij af, of men Heusden niet ineens te vol stopt met woningen. Ik kom ook aan de plannen om in Oud-Heusden een bouwwijk te stichten en ik vraag mij af, of dit wel juist gezien is om daar buiten de stad het eerste mede te beginnen levert Oudheusden een dusdanig overschot van bevolking dat daar eerst de zaak onder handen genomen moet worden. Ik vraag mij af: is Hierpt daarvoor niet de eerst aange wezen plaats en heeft Herpt niet reeds een uitbreidingsplan gehad. Ik meen te mogen zeggen dat dit indertijd in Herpt is geweest en het was dusdanig geprojecteerd, dat rondom Herpt verschillende perce len tuingrond en bouwland zouden worden versnipperd. Wethouder Buijs zat er toen geduchtmede te kijken en de eerste die hij aanklamp te om daar een oordeel over te vel len. was mijn persoon. Ik heb toen de kwestie gebracht in het bestuur van de afdeling Herpt vandfeNCB. en. daar kon men zich niet vere nigen met het ingediende uitbrei dingsplan. Ik heb toen een geheel ander plan voorgelegd, waarme de men zich kon verenigen. Het is besproken met de sledebouwkundige van Heusden, die heeft er toen zijn volkomen goedkeuring aan gegeven, alleen moest er direct ingegrepen worden. Waarom was dit niet ge schied? Ik ben er zeer benieuwd na, M. de V. de redenen hiervan te vernemen ik wil hopen dat er geen familie- of vriendenbevoorrechlingen bij in het spel zijn geweest. Ik ineen, dat de voorgestelde plannen doorgezet hadden moeten worden, dan hadden er woningen gekomen in de geest van het welvaartsplan voor de pro vincie Noordbrabant. Thans wordt alles volgepropt in Heusden en de belangen van de arbeiders die zo gaarne buiten het stadsverband wo nen, worden daarmede niet gediend en Herpt wordt verstoken van alle mogelijkheid 0111 zijn overschot van bevolking op te nemen en zo kom ik vanzelf aan de vraag of Ilerpt een overschot van bevolking heeft. I11 deze wil ik Herpt bezien, zoals ik luet steeds gekend heb en dan meen ik gerust te kunnen zeggen, dat Herpt de laatste 50 jaren een geboortecijfer heeft gehad van 12 gemiddeld; wat het sterftecijfer be treft mag dit veilig op gemiddeld 0 gesteld worden en zo kom Ik lot de conclusie dal dit een overschot gegeven kan hebben van plm. 300, En waar zijn die gebleven? Allen de wijde wereld in omdat hier geen industrie was die deze bevolking op kon nemen. Wil men Heusden industrie geven, zorg dan ook dat men het bevolkingsover schot zelf kan opnemen en dit is liet veiligste wanneer dit geschied daar waar het overschot komt. Resumerende kom ik tot de con clusie dat een uitbreidingsplan niet alleen, maar ook vestigiiigsmogelijk- heid voor Herpt zo spoedig moge lijk moet komen. Ik meen dat wij' als raadslid er toch wel enigszins recht op hebben hieromtrent ingelicht te worden en daarom ben ik benieuwd wat U M. de V. ons hieromtrent zult kun nen mededelen. Wanneer ik zowat aan het beleid van B. en W. ben om daar mijn me ning over te zeggen, is er nog een zaak waar ik gaarne inlichtingen over zou hebben, en dat is wel dit: hoe Tienken B. en W. er over wan neer in de komende winter onver hoopt brand in de afdeling Herpt komt en wij hebben dezelfde lage waterstand in het Oude Maasje als vorige winter, hoe denken zij dim die brand te blussen, of zijn er in deze al maatregelen genomen? Het vorig jaar is deze zaak al in de raad geweest en toen werd de schuld van deze geschiedenis ge- geooid op hel dictoriaal optreden van de voorzitter van het Water schap „De Binnen Oude Maas". In dien de gemeente zelf hier in geen maatregelen treft, M. de V., waarom wenden B. en W. zich dan niet tot het college van Ged. Stalen, om aan dat dictatoriaal optreden van een der gelijk heerschap een einde te ma ken. Hel is toch meer dan ergerlijk dat juist door een dictatoriaal op treden een gedeelte van de gemeen te hij brand van bluswater versto ken. is. Gaarne zag ik hieromtrent nadere inlichtingen M. de V. I11 de vorige vergadering is be sproken geweest de verhoging van de bezoldiging van de wethouders, tk weet niet of hier de wethouders een aparte taak hebben. Ik wil hier even de verzamelplaats van het stadsvuil ter sprake brengen en dan constateer ik dat, zo men hier méde door 'blijft gaan, zoals thans 'het geval is, men betrekkelijk gauw aan het eind zal zijn en men weer naar een nieuwe vuilnisbelt zal moeten uitzien, daarbij is het thans een gro te wildernis en de gehele zomer door is een groot gedeelte van de ge meente verpest van de vuiligheid die daar ligt te smeulen. Waarom wordt dit vuil niet in een diep gat gestort en er een 1/2 of 3/4 meter, goede grond er over gewerkt, ik veronderstel dal men dan nog goe de cultuurgrond overhoud en geen wildernis zoals 1111. Ook de toegangs^ weg tot die geschiedenis mag wel eens in orde gebracht worden en van alle mogelijke vuile rommel ont daan worden. Ik heb ook nog een opmerking in het belang van diegenen die ge bruik maken van een autobus en in Herpt uitstapjjen; kan voor hen niet een geschikte plaats gemaakt wor den, waardoor men 's avonds in het donker niet in de modder stapt en niet tussen de bus en een heg over plassen en vuil de weg op moet zoe ken. (Slot in 't volgend nummer). 1. De Leeuw van Modderspruit. 2. De Held van Spionkop. 3. De verkenner van Christiaan de Wet. 4. De Overwinnaar van Nooit 6edacht. 5. De Kolonist van Zuid-West-Atrika. Verkrijgbaar in de Boekhandel van de Firma L. J, VEERMAN te Heusden die tintelen van leven en frisse humor, waarin op 20 boeiende wijze de gevechten van de boerenoorlog, die, nu 50 jaar geleden, ontbrandde en die duurde van 1899 tot 1902, wordt verteld. De serie bestaat uit Vijf boeiende verhalen voor jong en oud. Fraai en sterk gebonden. Prijs per deel f 2.90.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4