Binnenland Voor de Vrouw NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE. Ons Landbouwhoekje. WE GAAN WINKELEN Correspondentie, waarvan het ge wenst is, dat zij de geadress<eerde voor i Januari 1950 bereikt, moet uiterlijk op de hierna vermelde data worden verzonden. De overtochtsduur is berekend tot de plaatsen achter de landen ver meld. Voor andere bestemmingen is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid nodig. Algerië (Algiers) Zeepost: 13 December van Am- sterdam-CS. Luchtpost: 28 December van Am sterdam-Schiphol, Rotterdam-CS en 's Gravenhage. Australië Luchtpost (Darwin, Sydney)24 December Amsterdam-Schiphol. Brazilië (Rio de Janeiro) Luchtpost: 27 December van Am sterdam-Schiphol, Rotterdam'-iCS en 's Gravenhage. Canada (Montreal I Zeepost: 8 December van Amster- dam-CS en RotterdamJCS. Luchtpost: 28 December van Am sterdam-Schiphol, RotterdamL|CS en 's Gravenhage. Egypte Zeepost (Port Said): 13 December van Rotterdam-CS. Luchtpost (Cairo): 28 December van Amsterdam-Schiphol. India (Bombay)1 Luchtpost: 25 December van Am sterdam-Schiphol. Indonesië (Batavia) Luchtpost: 24 December van Am sterdam-Schiphol. Irak (Bagdad) Zeepost: 6 December van Amster dam-CS. Luchtpost: 28 December van Am sterdam-Schiphol. Iran (Teheran)1 Luchtpost: 27 December van AnT- sterdam-SchiphiOl. Israël (Staat) (Haifa, Tel Aviv): Zeepost: 6 December van Aml- sterdam-CS. Luchtpost: 26 December van Am sterdam-Schiphol. Marokko (Casablanca) Zeepost: 13 Decern oer van Ami- sterdani-CS. Luchtpost: 28 December van Am,- sterdam-Schiphio], Rotterdaml-CS en 's Gravenhage. Ned. Antillen (Willemstad, Oranje stad) Luchtpost: 27 December van Ami- sterdam-Schiphol, Rotterdami-CS en 's Gravenhage. Suriname (Paramaribo) Luchtpost: 27 December van Ami- sterdam-Schiphol, Rotterdam-CS en 's Gravenhage. Tunis (Tunis) Zeepost: 13 December van Ami- ster dam-CS. Luchtpost: 28 Dec. van Am ster dam-Schiphol. Syrië (Damascus) Zeepost6 December van Ami- sterdam'-CS. Luchtpost: 29 December van Ami- s te r da m-Schiphol Unie van Zuid-Afri'ka Zeepost (Kaapstad)6 December van AmSterdam-CS. Luchtpost (Johannesburg)28 De cember van Amsterdam-Schiphol, Rotterdam-CS en 's Gravenhage. Uruguay (Montevideo) Luchtpost: 27 December van Am!- sterdam-Schipbol, Rotterdam-CS en 's Gravenhage. V.S. van Amerika (Nlew York) Zeepost8 December van Am|- sterdam-CS, Rotterdam-CS en 's Gra venhage. Luchtpost: 28 December van Am sterdam-Schiphol, Rotterdam-CS en 's Gravenhage. HENGSTENKEURING TE 's-BOSCH.. Op 20 Januari 1950 te 11 uur zal te 's-HertogenbOiSch, vanwege de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" keuring worden gehou den van tot dekking bestemde heng sten, welke in het stamboek van de vereniging zijn ingeschreven. MASSAGRAF BIJ MALANG GEVONDEN. In de kampong Watugong, drie km ten Westen van Malang, is eèn massagraf gevonden. Reeds twaalf lijken zijn opgegraven. Verschillen de personen waren slachtoffers van de laatste paar maanden. Het ble ken onlangs uit Malang ontvoerde Europeanen, Chinezen en Indonesi ërs te zijn. Het is te verwachten, dat nog meer lijken zullen worden gevonden. Vele lijken waren gruwe lijk verminkt. De voeding van de aanstaande moeder. Meestal wordt de komst van een nieuwe wereldburger in het gezin met vreugde tegemoet gezien. Behalve de vele voorbereidingen om de uitzet en de wieg voor de geboorte gereed te maken, zal de aanspande moeder ook alles willen doen om haar kind je zo gezond erf sterk mogelijk ter wereld te brengen. Met het oog hier op nu is het van zeer groot belang, hoe zij zich in deze negen maanden voedt! Hoeveel invloed een goede voeding heeft niet alleen op de gezond heid en opgewektheid vah de moeder tijdens haar zwangerschap en voor een goed verloop van de bevalling, maar ook op het kindt dat geboren wordt dat is uit verschillende wetenschappelijke onderzoekingen dui delijk aan het licht gekomen. Geble ken is daarbij, dat onder de kinde ren van goed gevoede moeders het sterftecijfer lager, de algemene ge zondheidstoestand beter, het gemid delde gewicht hoger en oei aantal ziekten geringer was, "clan bij de pa- bies van vrouwen met een minder goede voeding. Wat is voor een a.s. moeder de juiste voeding? Wel, zij heeft in deze periode, nog veel meer dan gewoon lijk, een geregelde toevoer nodig van bouwstoffen (dat zijn, behalve wa ter: eiwitten en voedingszouten, dit zijn zouten, die van nature in .de voedingsmiddelen voorkomen, dus niet hel toegevoegde keukenzout) en beschermende stoffen (vitamines). 'Van deze stoffen krijgt zij alleen vol doende wanneer zij .gerégeld rauwe groenten en vruchten gebruikt bij voorkeur sinaasappelen, tomaten en tomatensap), bruinbrood eet e)r 11 /4 liter melk per dag drinkt. 'Verdüfr zijn voor haar kaas en (bo ter van vetel waarde en is het ge bruik van levelrtraan a,an te bevelen. Groenten zijn rijk aan vitamines en voedingszouten, vooral als ze .op de juiste manier worden klaarge maakt d.w.z.zo kort mogelijk voor het eten gewassen en gesneden en, de keren, dat men ze niet rauw gebruikt, korte tijd en in weinig wa ter gekookt. Bijzonder aanbevelens waardig, speciaal voor zwanger en, zijn in het winterseizoen boerenkool en wortelen die men natuurlijk af moet wisselen mdt andere groenten, aangezien ook variatie een punt is van belang. Behalve melk en kaas zijn ook vlees, vis, eieren én peulvruchten rijk aan bouwstoffenéén van deze vier dient wel dagelijks op het menu van de a.s. moeder voofr te komen. .Ge regeld wat drinken is in deze .tijd uitstekend, vooral als er melk of vruchtensap gedronken wordtsterke koffie en alcohol zijn af te raden. Af te raden is eveneens een ,ruim gebruik van zoetigheden en gebak, die geen -opbouwende of beschermen de stoffen bevatten, doch slechts dik maken. Beter is het, zichzelf zo mo gelijk eens te Iracteren op wat extra fruit of... lever. Als broodbelegging verdient stroop (rijk aan voedingszou ten1 de voorkeur boven jam, en is gistexlract meer aan te bevelen dan hagelslag e.d. Als nagerecht heeft ha vermoutpap groter waarde dan bijv. pudding uit een pakje- Soms is het nodig, dat men tijdens de zwangerschap een speciale voe ding gebruikt (bijv. een zoutarm dieet). Dat gebeurt dan op advies van de dokter, waarbij ook op gere gelde tijden een onderzoek moet plaats hebben. In sommige plaatsen kan men hiervoor terecht b'ij speciale consultatiebureaux voor zwangeren. Wat hier van de a.s. moeders ge zegd. is, geldt ook voor de jonge moe der, die zelf haar kindje voedt. Ook in dat geval moet het voedsel de nodige opbouwende en beschermen de stoffen aanvoeren, willen deze niet aan het lichaam van de moeder ont trokken worden. Wie over dit onderwerp meer wil weten en jgraag over menu's en re cepten beschikt, bestelle a 3 cent (plus 2 cent per bestelling voor het toezenden) het vouwblad „De voe ding van de a.s. moeder" aan „Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad" Koninginnegracht 42, Den Haag. Een effen wollen stof is mooi, maar een geruite kan het niet minder zijn! VooraJ de warm getinte ruiten, die we overal zien laten zich uitstekend tot wintertoiletten verwerken. We willen allen graag naar de laatste mode gekleed gaan, maar als deze niet helemaal voor ons geschikt is, dienen wij dat toch vooral als belangrijk te be schouwen. En dan is het prettig te kunnen constateren, dat de mode ons daarin tege moet komteer worden veel combinaties gedragen. Als we dus niet een geheel geruit toilet kunnen hebben, garneren we onze mantel met een geruite stof, of we nemen van geruite stof een blouse die bij een effen rok en een effen mantel past. Op de eerste afbeelding ziet u zo'n gecombineerd ensem ble. De tweede afbeelding laat een swagger zien, die we over een mantelpakje kunnen dragen, vooral als dit goed is getailleerd. K 3542/22. Modieus en gekleed is dit en semble, bestaande uit een effen rok, een geruite blouse en een topper, die met de geruite stof van de blouse is gegarneerd. Benodigd voor 98 centimeter bovenwijdte voor de blouse ongeveer 2.50 meter stof van 90 centimeter breedte, en voor de rok en de topper ongeveer 3 meter van 140 centimeter breedte. K 3543/22. Heerlijk warm en prettig wijd is deze swagger. De rug heeft een opgestikte pas. De ruime mouwen worden tussen een smal boordje gezet, dat met een knoop wordt afgesloten. Benodigd voor 98 cm. bovenwijdte ongeveer 4 m. stof van 140 cm. breedte. De knippatronen zijn bij vooruitbetaling per postwissel k 0.95 te be stelen bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, ^Utrecht. 10 K 3542/22 is verkrijgbaar voor de bovenwijdten van 92, 98 en 10* cm., K 3543/22 voor de bovenwijdten 92, 98 en 106 centimeter. Deze mo dellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. xasvyxx QB./Ó6 ONVEILIGHEID IN SOERABAJA. Vrijdagnacht is te Soerabaje een rechercheur van politie door drie onbekenden van zijn revolver be roofd Zaterdagavond begaven de com mandant van het politie-posthuis en een agent zich met een arrestatiebe vel naar de kampong Ban ju Urip te Soerabaja. Zij zijn niet teruggekeerd en ieder spoor ontbreekt. Vijf lieden, met revolvers gewa pend roofden sieraden ter waarde van achthonderd gulden. De rovers waren gekleed in politic-uniformen. Enkele uren later werd het ge bouw van de verkeerspolitie over vallen door lieden, die gekleed wa ren in uniformen van de veldpolitie, waardoor de bewaking werd misleid. Uit een kast, die werd openge broken, werden twee geweren en elf revolvers meegenomen. De man nen maakten de telefoon onbruik baar en verdwenen met medeneming van wapens en een schrijfmachine in een lichtgekleurde auto. De laatste lijd zijn te Soerabaja geregeld panfletten verspreid, waar in de Europeanen met de meest gru welijke dood bedreigd worden, wan neer de Nederlandse troepen zijn teruggetrokken. Uit Malang komen berichten over roofovervallen en toenemende afper sing vooral In de Chinese wereld. de samenleving, ten aanzien van de intensivering vah. de landbouw in ons land van een standpunt uitga ét, dat indruist tegen productieverhoging en moderne productiemethoden veroor deelt. Het bezoek, dat de Sint ,aan het platteland brengt, draagt dienten gevolge meer het karakter van een kruistocht dan van een feestelijke be levenisen... de Sint is uiterst 'karig met het strooien van pepernoten. Het hoorspel „Pepernoten op do boerderij", waaraan vier beroepsspe lers ziul'len medewerken, zal des avonds van 19.4520 u- worden uit gezonden. PEPERNOTEN OP DE BOER DERIJ. v Het noodzakelijk streven naar ra tionele productieverhoging, dat de landbouwers in ons land, met liet oog op de benarde toestand van 's lands economie bii herhaling en met steeds groter aandrang wordt voorgehouden stoot bij de uitvoering op weerstanden, die door. een deel veroorzaakt worden door de rol van de traditie in de Jandbouwpractijk, waaraan de Nederlandse boer terecht grote waarde toekent. De landbou wer staat hierin evenwél niet alléén. In het hoorspel, dat op Maandag 5 December a.s. in het LafüdBoouw- k war tier van de Afdeling Voorlich ting van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening voor de zender Hilversum 1 wordt opgevoerd, zal blijken, dat St. Ni- colaas, ondanks zijn eeuwenoude er varing in de ontwikkelingsstadia van. VERGOEDING VOOR INGELE VERDE BISAMRATTEN. Krachtens een beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal voor elke in Nederland bemachtigde en bij de Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen ingeleverde dode of leven de bisamrat aan de inzender een ver goeding uit 's Rijks kas worden toege kend van f 5.1 De inzending moet vergezeld gaan van een nauwkeurige aanduiding om trent de plaats, tijdstip en wijze, waarop de bisamrat werd bemach tigd. De vergoeding wordt niet toe gekend aan personen in dienst van de PJantenziëkten'kniudige Dienst, ten zij de Directeur van deze dienst hier van ontheffing verleent. ANNEKE ABENDANON, STEWAR DESS BIJ DE KLM. GAAT TROUWEN. Het moet eind 1915 geweest zijn, dat Anneke Abendanon, destijds dok ters-assistente aan het Gemeentezie kenhuis te Den Haag, de President- Directeur van de KLM., Dr. Ples- anan, toevallig ontmoette en hem vroeg of hij geen stewardessen kon gebruiken. „Nee, ik kijk wel uit, jullie meis jes trouwen veel te gauw", had Dr. Plesman geantwoord. Maar Anneke had hem tenslotte weten te overre den door haar besliste bewering, dat zoiets met haar zeker niet het geval zou zijn. En zo gebeurde het, dat zij op 1 Februari 19415 als ste wardess in dienst van cfe KLM. trad. Anneke heeft ongelijk gehad. Ten minste wat dat trouwen betreft. Im mers, toen zij op de 19e November 1949 als laatste uit de KLM. DC-6 Prinses Irene slapte, betekende dat voor haar liet besluit van haar sle- wardessen 100pbaan en het begin van een nieuw leven als echtgenote van de lieer P. C. Stork uil Enschede. Gelijk had Anneke aan de andere kant wel door zo perse stewardess Ie willen worden. Zij heeft *er iels van gemaakt. Zij bleek er aanleg voor te hebben, getuige het feit, dat zij al spoedig benoemd werd toi chef-stewardess op de Zuid Afrika- 1 ijnNiet minder dan 76 maal is Anneke Abendanon de Sahara over gestoken. 2500; vlieguren heeft zij op haar naam staan op alle grote lijnen van de KLM. De heer Revers, hoofd van het Lij 11 bed rijf Afrika, dankte, tijdens een in intieme kring gehouden afscheids bijeenkomst, Anneke Abendanon voor de vele belangrijke diensten, die zij aan de KLM tijdens baar diensttijd bewezen heeft. Het contact van bet personeel van de Civiele Dienst mei de passagiers is van onschatbare waande, aldus ile heer Reyers. Het vraagt tact en mensenkennis, eigenschappen, die Anneke Abendanon zeker bezit. De lieer Reyers is er dan ook van over tuigd, dal deze kwaliteiten haar hu welijk zeer gelukkig zullen maken. Ter herinnering aan de tijd, dat zij bij de KLM. werkzaam is geweest, bood de heer Reyers haar een zil veren portretlijstje aan, waarin, naar bij hoople, de foto een plaats zou krijgen, die tijdens de laatste aan komst gemaakt was. Eigenlijk, al- ilus de lieer Reyers, toont deze foto een duidelijke overtreding, namelijk een stewardess in uniform, Jerwijl zij een heer zoent. Voor dit speciale geval werd dit echter door de vin gers gezien (de heer was haar toe komstige echtgenoot). Direct daar op maak'te Anneke zich nogmaals aan dezelfde fout schuldig, doorde heer Reyers stevig op beide wangen le zoenen. Ook deze overtreding werd getolereerd. Anneke Abendanon hoopt begin Maart te trouwen. „Zodra het huis klaar is", zegt zij. Het echtpaar Slork-Abendon zal zich in Nijver- dal gaan vestigen. De heer Plesman had dus inder tijd toch gelijk, hoewel Anneke nog een gunstige uitzondering vormt. Zij. bleef namelijk drie jaar en tien maanden als stewardess bij de KLM. Gemiddeld wordt er echler op ge rekend, dat een stewardess slechts twee jaar in dienst blijft, waarna Cupido een spaak in het vliegwiel komt steken. PENNEFRUIT STERKE STIJGING. Droge dorre statistieken, Wijzen soms toch heel veel uil. Waar je door getallen spoedig, Een en ander wel besluit. Tegenwoordig schijnt 'tgeen schande Meer te zijn voor Jan of Piet, Als men zegtmen doet dat gaarne! „Weet je 'tal? hij is failliet!" De faillissementen nemen Heden sterk in aantal toe, En de statistieken melden Ons wel duidelijk 'twat en 'thoe. Twaalfhonderd zestien mensen, In tien maanden tijds failliet, Dat is een der droeve beelden, 't Welk ons '49 biedt. „Slechts" acht honderd één entachtig. Waren het er 't vorig jaar. Zie nu blijkt wel overduidelijk 't Valt zeer zeker niet zo zwaar, Zich failliet te doen verklaren, 'tOverkomt toch iedereen! Onze wereld die zo ziek is, Is daarbij nog in-gemeen! Lang vóór de devaluatie, Kelderde 'tfatsoen, de eer. Anders lieten zich zovelen, Niet failliet slaan, telkens weer. TIJMEN. Een goed voorbeeld, Onlangs hoorden wij, dat de leve ranciers van een Friese zuivelfa briek zich er op gingen toeleggen gezamenlijk de voederproductie kwan titatief en kwalitatief te verh 0- gen door het toepassen van be tere culluurmaatregelen, .oogst- en conserveringsmethoden. Tijdens re gelmatige samenkomsten worden de ervaringen uitgewisseld 0111 zodoende tot een hogere productie aan voe der waar de te komen. Een dergelijke kwestie verdient na volging in ons gehele land. De be stuursleden en de directeuren der zuivelfabrieken kunnen in deze een belangrijke rol spelen: Voorlichting voor dé boeren, door de "boeren! De noodkreet van de regeringVer bouwt zoveel mogelijk uw eigen in voer, heeft daar in Friesland de ware weerklank gevonden. Daar wordt nu alles op allies gezet, om dit streven te verwezenlijken. In de eerste plaats is dit van belang voor die boeren'zelf en voor de fabriek, doch ook voor ons gehiele land. Wie volgt dit goede voorbeeld? De wintertijd is daarvoor de meest geschikte tijd. Ook een melkcontrole- vereniging kan iets dergelijks op touw zetten. De tijd tot daden dringtuit de radiorede van Ir. Franke heeft men weer kunnen horen, dat de vooruitzichten voor onze veevoeder- voorziening zeer somber zijn. Roe ren, slaat de handen ineenwisselt uw ervaringen uit met uw medeboe ren, teneinde de moeilijkheden zo goed mogelijk het hoofd te kunnen bieden De technisch-deskundige ^an de Commissie voor Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw. Uitbetaling subsidie varkensvlees. Het blijkt, dat er misverstand De- staat bij overnemers en ontvangers van slachtvarkens inzake uitbetaling van de regeringstoeslag van varkens, welke zijn afgekeurd, voorwaardelijk goedgekeurd, of waarvan 'delen .zijn afgekeurd. Aan de leveranciers moet worden uitgekeerd de volledige toeslag van ieder varken, ongeacht of dit afge keurd of goedgekeurd is, inet inbe grip van de delen, wélke zijn afge keurd. In het schadetarief van de Stich ting Centraal Bureau Slachtveever zekeringen is met deze toeslag reke ning gehouden. De ontvangers van varkens worden derhalve geheel scha deloos gesteld. De leveranciers heb ben derhalve recht op volledige ver goeding met inbegrip van 'de' kilo grammen, wélke zijn afgekeurd of voorwaardelijk goedgekeurd Rijmen van Tijmen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8