Hoogvliegers op de begane grond Plantenziektenkundige Dienst Het rietland van de Biesbosch wordt gesneden 50 JAREN SLANKKLEDENDE MODELLEN in Februari. HERNAZIFICATIE IN DUITS LAND. In een telegram uit Mudchen in de New York Times wordt een verslag aan de commissaris van Bei eren aangehaald, waarin wordt ge zegd, dat door her-nazificatie Beie ren grotendeels weer in handen is gekomen van degenen, die het on der Hitier beheersten. Het verslag was opgesteld door een van de voor naamste ondergeschikten van de com missaris. Er werd gesproken van de terug keer van de voormalige Nazi's lol de macht. Dit is niet alleen in Beie ren het geval doch ook in de an dere stalen van de Amerikaanse zo ne onthult een wederopleving van het Nazidom. Het ergste is, dat over de gehele lijn de democratie, die de Ver. Sta len in West-Dnilsland trachtten te brengen, aan de verliezende en de autoritaire opvattingen aan de win nende hand zijn." Volgens het telgeram was de her- nazificalie in Beieren het meest openlijk en de goedkeuring door de regering van de staat het meest di rect. Het telegram ging vergezeld van een lijst welke het aantal voormalige Nazi's noemt, die volgens Ameri kaanse ambtenaren thans in de Bei erse mnisteries werkzaam zijn. Hel percentage varieert van zes in het Ministerie van Godsdienstzaken en onderwijs tol 77 in het Ministerie van Voedselvoorziening enz. en 81 onder de rechters en openbare aan klagers. RUSSEN LATEN BRITSE SOLDA TEN VRIJ. Een Britse soldaat, die enige dagen geleden te Berlijn werd gearresteerd, terwijl zijn kameraad wist te ont snappen, is door de Russische au toriteiten vrij gelaten. De soldaat zeide, dat de Oost-Ber- lijnse politie hem aan de Sovjet-au toriteiten had uitgeleverd, die hem correct behandelde en hem overeen komstig het Engelse verzoek heb ben uitgeleverd. Tevens is Donderdag bekend ge worden, dat een andere Britse sol daat, die reeds twee jaar vermist werdDinsdag plotseling te Ber lijn is teruggekeerd. Hij zeide, dat hij, na per ongeluk in de Russische zone te zijn verdwaald, door de Rus sen gevangen genomen was en ge dwongen als arbeider in een fabriek had moeten werken. PROTESTEN TEGEN VASTHOU DEN VAN AM. CONSUL-GENE RAAL. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat Oostenrijk, Australië, Bel gië, Egypte, Frankrijk, Italië, In dia, Nederland, Noorwegen, Zweden, Engeland en de Philippijnen reeds tegen het vasthouden door de com munistische autoriteiten van Angus Ward, de Amerikaanse consul-gene raal te Moekden hebben geprote steerd of alsnog een protest zullen indienen. Deze actie vormt 'n ant woord op een oproep van Acheson aan dertig landen. NIEUWE OLIELAAG IN WEST- DUITSLAND AANGEBOORD. Bij het dorp Elpersbueltel inliet oliegebied van Ems land is op een diepte van 1286 meter een nieuwe olielaag aangeboord, die zich vol gens deskundigen in westelijke rich ting naar de Noordzee uitstrekt. RADIOZENDER VAN TITO VAN MOSKOU AFKOMSTIG. Joego-Slavië herdacht het 6-jarig bestaan van de regering Tito. Op deze dag slichtte de toenmalige-par tis anienleider Jozip Bros onder de naam van „Tito" zijn communis tisch regiem. Ter dezer gelegenheid werden 2 nieuwe, uiterst moderne ingerichte radio-zendstations in gebruik geno men; één in de Kroatische hoofd stad Agram, de andere in Belgrado, de hoofdstad van het gehele land. Een pikante bijzonderheid is, dat de technische outillage van het laatst genoemde'nieuwe zendstation, waar in de nieuwste snufjes zijn aange bracht, nog door de Sovjet-Russische autoriteiten werd geleverd. Thans moet Moskou het aanzien, dat deze zender door Tito zal worden ge bruikt om de politiek van het Krem lin des te doeltreffender te bestrij den. De huidige situatie in de Biesbosch biedt tientallen poldereilandjes, waar op landbouw en veeteelt hoofdmidde len van bestaan zijn. En elk van die „eilandjes" draagt een ijaam met his torische achtergrond. Daar vindt men de Petrus, De Zalm, De Koekoek, De Dood, De Kievits- waard, De Steenen Muur enz. De nieuwgewonnen gronden heb ben hoge cultuuurwaarde, welke te danken is aan de overvloedige plan tenresten, die een rijke stikstof- en fosforzuurbron vormen. Hieraan zijn weer de goede oog sten te danken, die kwalitatief en kwantitatief vaak boven die van an dere landbouwgebieden staan. De enorme rietvelden, die een bre de groene zoom leggen langis onze grote rivieren, en in de Biesbosch een geweldige oppervlakte beslaan, hebben in onze tijd grote waarde. Er is veel vraag naar riet, pok door het buitenland. Veel riet werd naar de door; oorlog geteisterde gebieden getransporteerd. Door de vergeelde riethalmen vaart thans de najaarswind en 'het tikke(- lend geluid der dode stengels smelt samen met het eeuwig geruis van het water der killen en kreken. Doch het gilde der rietsnijdehs staat gereed, want de tijd breekt aan, dat de riethaak wordt gezonden in de donkier gepluimde stengels. Dan zijn de keten der arbeiders vol druk ke bedrijvigheid. Elk jaar worden de uitgestrekte rietvelden verpacht, die, als de winter begint en de stengels droog en bla derloos zijn, gesneden worden. Moei lijk is het meermalen voor de riet snijder om de hoog !Op ge stapelde riet- klampen tegen het vloed water te be schermen en vaak moeten ze geruime tijd wachten, voor ze hun werk weer kunnen voortzetten, daar eerst het water moet zijn weggeëbd. Het sorteren en schoonmaken van het geoogste riet heeft in het voor jaar plaats. Het riet vormt een belangrijk ele ment o.a. als dakmateriaal en af schermingsmiddel, voor stucadoors- werfeen enz. Het matriet, waarvan de langste stengels worden geëxporteerd naar België en Engeland, dient in de tuin derijen voor het afrasteren van de broeikassen en voor het maken van dakbedekking. Slechts in buitengewone omstan digheden, bij gebrek aan arbeids krachten, wordt het riet ook wel on gesorteerd in de handel gefbracht. Ondanks het feit, dat de rietvelden in de Biesbosch door de vloed steeds weer worden overstroomd, heeft het gewas ook regen nodig. In de droge periode heeft het, ook in de Bies bosch, zeer veel te lijden gehad. Om de vruchtbare Biesboschpol;- ders- nog 'doeltreffender te kunnen exploiteren, is een plan ontworpen tot volledige inpoldering van dit na tuurmonument. Mede, onder de agrarische druk der laatste jaren, waarin talloze jonge boeren hunkerend uitzien om zelf standig aan de slag te gaan, zijn die eerste voorbereidende werkzaamhe den tot inpoldering van de Biesbosch reeds begonnen. Een nieuw cultuurgebied zal aan de water -en slikrimboe ontworsteld worden. 4e VERANTWOORDING MET NA GEKOMEN GIFTEN VOOR DE BAZAR TEN BATE RESTAURA TIE HERV. KLEUTERSCHOOL TE HEUSDEN. Gehouden 23, '24, 25 en 26 Nov. 1949. Fa. 14. V. 6 kachel zei Itjes, 7 deur matten; Gebr. J. 9 fl. limonadesi roop; fa. Joh. d. M. 2 petten, 2 kn. katoen, 1 jongensblouse, 1 he- renzelf binder, 2 p. kinder wantjes, 1 meisjesmuts; fa. R. d. W. \x/2 kn. wol, kinderdekentje; Mevr. S. 1 ba byjurkje; J. D. 2 sierlepeltjes plus f 10A. B.-M. 2 p. babysokjes; fa. Ch. S. 1 kinderbox, 2 schilderijtjes; A. S. v. II. 1 sierkan, Mevr. A. v. D.-W. 1 groot :rond kleed; 2 ge haakte kleedjes, 1 frivolite kleedje, 1 babyjasje en schoentjes; P. de G. 1 naaidoos; A. v. d. P. 1 spel, 3leer boeken, 2 boekjes; J. Th. G. 3 keu- kenbussen; A. v. d. P. 2 dozen luxe post, 1 rokje, 1 pyama, P. v. d. P. 2 kleurdozen, 2 verfdozen; fa. L. J. V. 3 d. luxe post, 8spelllen, 7 boeken, 3spelletjes; fa. K.-M. 3 fl. limonadesi roop; Mevr. v. E. 1 kinderjurkje, 1 muts; B. S. C. 1 slaapkamerlamp, 1 kleedje; Mevr. v. d. 14. 1 vaasje, 6 onderzetters; fa. A. v. BI. 1 fies wijn, 3 fl. kersensap, 1 doos hagel slag, 2 potten bolerhampasita;; J. R. 1 doos vruchtenkoekjesPh. L. 6 d. leverpastei; Schoenfabr. „Wind sor" 1 p. damesschoenen; Garage N. 1 waardebon 100 km rit; fa. H. V. 2 fl. schilletjes; fa. M. v. d. L. 1 kleedje; Mej. de G. 1 kleedje; fa. C. 1 koek, fa. v. I). 1 cake; fa. S. 1 taart; fa. J. d. K. 5 stuks gebak; fa. A. d. E. 1 taart; fa. Spr. 1 kist appelen; fa. A. N. 1 kist appelen; Wed. C. H. 1 doos zeep en eau de cologne; J. v. d. Z. f5; H. v. d. S. een model zeiljacht; Jeugdclub „de Zonnebloem" vervaardigd door St. B., Annie A., Mariët v. S., Emma J., Gome v. d. S. en Joke N. 2 pannelappen, 3 washandjes, 1 p. sok jes en 2. luierbroekjes, fa. Iv. 13 fl. lafelzuren; A. P., 5 pond boter, allen uit lieusden. Fa. Gl. te 's-Bosch 1 vishengel met stoeltje; G. B. te Doeveren 1 kleedje; J. v. H. Hedikhuizen 1 muts, 1 kleedje, 1 kraagje, N.N. 1 kraag je; N.N. 2 pannelappen, 1 slabbe tje; N.N. 3 washandjesN.N. 1 trap pelzak, 2 slabbetjes; N.V. „Union" IJaarlem 12 repen chocolade, 3 rol len flikken; N.V. Zilverfabriek Voor schoten, 6 taartvorkjes, 6 stel des- sertvorkjes; N. v. H Hedikhuizen 1 p. handschoenen, 1 sjaal; fa. P. en v. D., Deventer 1 fl. advocaat; fa. v. M., 's-Hertogenbosch 3 keu kengarnituren; fa. v. H., Weesp 3 dozen bonbons, 5 dozen chocolade korrels, 5 dozen cacao, N.N. 7 pak jes poeder, 4 dozen poeder, 2 fl. eau de cologne; Mevr. K.-S. en Mevr. v. W., 's-Gravenhage 1 baby jasje, mutsje, wantjes en schoen tjes; N.N. 4 fl. brillantine, 3 par fum, 3 nagellak; Mevr. J. Z„ Haar lem, handwerken; Mevr. D. d. K. 1 p. sokjes; C. de W., Herpt 2 p. babysokken, 1 baby Ir uitje, 1 krui- kenzak, plus f4,J. v. R., Herpt 1 borstrok, 2 kn. flottéwol; fa. Gebr. Z. en K., Wageningen 15 tijdschr. „Moeder", 24 tekenboekjes; N.V. „de Hoop", Waddinxveen, 15 lepel tonnetjes, 3 bonbonschaaltjes,, lei- erstelletje, 3 haak naaldenkokers, 3 naaldenkokers, 6 stopnaaldenkokers, 6 paddestoelen, 6 wand,bordjesN.V. „Kindertuin", Leiden 1 pakket vlechtmatmateriaal, B. K., Ginneken 1 baby overgooien; A. Iv. D., Laren 1 fantasiekleedje; Mej. S. d. E., Capelle f 1,Kerkeraad Doevenert f 15N.N., Doeveren f 2,50S. C. D., Alphen a. d. Rijn f 1; C. J„ Herpt 3 stel pannelappen, 1 p. sokjes; Me vrouw S., Doeveren f2,50; N. V. „Friese Vlag", Akkrnm 24 doosjes leverpastei; N.N. 2 p. sokjes, 1 mutsje; fa. v. d. V., Udenhout 1 sierkoek; N.N., Heesbfeen 1 sier- koek; fa. H., 's-Bosch f10; fabriek „Indiana", den Haag 100 scheer mesjes fa. A. V., Herpt en fa. Th. v. B., Herpt resp. 3 speculaaspop pen en 1 taart; fa. de W., Oud heus - en fa. A. N., Oudheusden elk 1 kist appelen; fa. S., Wijk 5 fl. schillen; J. O., 's-Hage f5; J. N. v. R„ den Haag f25; N.N. f 10; A. B Til burg f2,50; N.V. ,„Eru" te Woerden 12 lunchblokken. Een verkeersvliegtuig is tegenwoor dig een buitengewoon ingewikkeld uit ziend apparaat geworden en een leek duizelt ervan als hij in het inwendige van een verkeersrfiiachine de talrijke wijzerplaten, knoppen, stangen, hand les, schakelaars en leidingen ontdekt. Al deze installaties worden regel matig aan een pijnlijk nauwkeurige controle onderworpen. In de K.L.M. werkplaatsen op Schiphol is men nier- voor uitstekend ingericht, er staan in deze werkplaatsen allerlei testap paraten, die in vele gevallen speciaal voor de K.L.M. geconstrueerd zijn en nergens anders worden aangetrof fen. Een van de nieuwste installaties op Schiphol is een tank, die gedeel telijk buiten een der gebouwen uit-' steekt; deze tank is de z.g. onder,- drukkamer, die o.a. wordt gebruikt v,oor het controleren van de irege-T- kleppen van de drukcabines. Het is van zeer veel belang, dat de druk in deze cabine tijdens de vlucht op het ingestelde niveau wordt gehand haafd. Hiervoor dienen de regelklep- pen. In de onderdrukkamer worden deze kleppen regelmatig gecontro leerd en bijgesteld. Daarom is de tank geheel luchtdicht afsluitbaar ge maakt en kan de luchtdruk binnen de tank worden gewijzigd. Doordat de tank door een schot in twee af delingen is verdeeld, kan men de toel stand, zioals hij in de lucht is, op de grond volledig imiteren; in de .ene helft wordt de lucht dan op de druk van de buitenlucht op een bepaalde hoogte gebracht, terwijl in de andere ruimte de cabinedruk wordt gehande' haafdzo kan men de drukregel- kleppen testen tot voor een hoogte van 15.000 meter. Ook het stijgen en dalen kan men imiterenmen kan zelfs gaan Lot een .stijgsnelheid van .1500 nieter per minuut en een daalsnelheid van 3000 meter per minuut. In de practijk komen deze uitersten natuurlijk niet voor men vliegt dan gewoonlijk o,p een hoogte van 6000 meter, waarbij de luchtdruk in de cabine gelijk blijft aan de druk van de buitenlucht op 2400 111. De reacties van drukregel-* kleppen worden door een instrument ten bo r d ge regis t'r eer d De onder drukkamer heeft echter nog meer toepassingsmogelijkheden hij jkan b.v. ook gebruikt worden voor ililet onderzoek naar de reacties van het vliegend personeel' bii het vliegen op grote hoogten. Ook bii het onderzoek naar het gedrag van aller lei instrumenten en installaties bij verminderde luchtdruk kan men van deze onderdrukkamer gebruik ma-* ken. De Instrumenten-, Electricitrits en Radio Afdeling 'van die K.L.M. waaronder deze onderdrukkamer res sorteert kan niet deze nieuwe aan-' winst, die een dezer dagen in. ge^ bnuik werd genomen, tevreden zijn, want hiermee kan zij de ingewikkelde drukcabine-apparatuur nog betrouw baarder en bedrijfszekerde r maken dan voorheen het geval was. En Iiier-) mee is uiteindelijk het gehele Iuc.itH verkeer gediend. I11 het jaar 1899 werd op advies van de bekende deskundige op hel gebied van plantenziekten Prof. Ril zema Bos de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen opgericht. Dinsdag 29 Nov. werd dit 50-ja rig bestaan herdacht. De maalregelen, welke Amerika en daarna ook andere landen namen met betrekking tot de gezondheids toestand van de te importeren plan- Len.zendin.gen, hebben de werkzaam heden van de Plantenziektenkundige Dienst in belangrijke mate bepaald. In het begin beperkten de werk in grote sortering bij Firma L. J. VEERMAN zaamheden zich alleen tot het onder zoeken van kwekerijen, later moest elke zending afzonderlijk worden ge keurd. Op het ogenblik kan dan ook geen zending planten of planten delen ons land verlaten, of zij moet vergezeld gaan van een door ge noemde Dienst afgegeven gezond heidsverklaring. Daarbij moet men scherp in liet oog houden, dat de- keuringseisen, welke de P.D. stelt,, berusten op overeenkomsten met bui tenlandse instanties of wel, dat zij ons door deze instanties zonder meer zijn opgelegd. Wanneer men boven dien rekening houdt met het feit,dat de taak van de P. D. niet alleen in het binnenland ligt, maar dat hij werkt in. alle landen, waarheen wij land- en tuinbouwproducten expor teren, hetgeen vrijwel de gehele we reld omvat, dan krijgt men enig in zicht in het omvangrijke werk, dat de Dienst in het belang van de ex port verricht. Ook in. het binnenland staat de P. D. de land- en tuinbouwer ter zijde bij het nemen van cultuur maat regelen of bij het uitvoeren van be- s t r ij d i 11 g s me t h oden Dit werk geschiedt door de amb tenaren van de buitendienst; de P. D. heelt daarvoor 33 kantoren, verdeeld over geheel Nederland. Zij worden daarbij geassisteerd door specialis ten, die zijn gevestigd, in het Hoofd gebouw van de P. D. te Wageningen. Het Wagenings gebouw is te vergelij ken met het hoofdkwartier vaneen leger, een leger, dat strijd voert te gen de plantenziekten. Daarvan kan men zich overtuigen, wanneer men het gebouw binnentreedt. Zo vindt men. o.a. afdelingen, waar aardappel ziekten worden onderzocht, terwijl daarnaast aan liet tuinbouwkundig onderzoek in de ruimste zin aan dacht wordt geschonken. Een grote verzameling schadelijke insecten,, welke in honderden laad jes staan opgeprikt, maakt het de deskundigen mogelijk de ingezonden insecten, welke in onze culturen worden aan getroffen, door vergelijking hun juis te benaming te geven, hetgeen voor een doeltreffende bestrijding nood zakelijk is. Tenslotte beschikt men daar over een chemisch laboratori um, waar bestrijdingsmiddelen wor den onderzocht. Het op 29 November gevierde gou den Jubileum van de Plantenziekten kundige Dienst heeft één dag be zinning gegeven in de harde strijd, welke onvermoeid zal worden voort gezet tegen de belagers van onze land- en tuinbouw. Sinterklaasfeest-viering Kunnen 5 en 6 December wel als- „officiële" data van de Sinterklaas- feestviering worden aangemerkt, het kleine stadje Grouw in Friesland- maakt op deze algemene regel wel een unieke uitzondering, door de vie ring van het feest van Myra's Bis schop op... 21 Februari! Dezelfde vertoningen (Sinterklaas met Zwarte Piet) vindt men dan al daar in de Sprokkelmaand, al heet de gulle heilige en Sinte Pieter en zijn knecht, Hansje Plus. Beide de monstreren er dan dezelfde mild heid, als de 5 December-figuren. In de etalages der bakkers prij ken die dag feestelijk versierde koe ken en de bakkersproducten worden afgeleverd en met lofverzen ter ere- van de dagheilige bedrukte zakjes. Het feest te Grouw herinnert aan. het Germaanse voor jaarsfeest, waarbij Sint Pieter de komende lente, Hans je Plus de wijkende winter verper soonlijkt. Reeds was dit oude feest ook uit de Grouwse samenleving ver dwenen, doch ruim 40 jaar geleden' werd het door een folklore-rninnende onderwijskracht tot nieuw leven ge wekt. Sinds heeft Grouw zijn Sinter klaasfeest op 21 Februari behouden! Het is vooral in de wintermaanden niet altijd even gemakkelijk om de begeerde slanke lijn te bewaren. Toch doen we allemaal het mogelijke om op z'n minst slank te lijken. Het is daarom raadzaam, de wintergarderobe in elk geval van een slankkledende snit te maken, als dit nodig is in verband met het figuur. Dit wil echter niet zeggen, dat onze japonnen en mantels volkomen glad en strak om ons figuur moeten sluiten; integendeel het staat veel beter als er wat speling in de taille en in de rok zit. Het belangrijkste is, dat we de coupe van ons toilet slankkledend maken. Op onze afbeeldingen komen twee van die modellen voor. K 3544/22. Een sterk getailleerde manteL Voor- en rugpand bestaan uit verschillende baantjes. Uit de deelnaden van het voorpand komen zakkleppen, die met een knoop wor den vastgezet De mouwen zijn voorzien van manchetten. Benodigd voor 100 cm. bo venwijdte ongeveer ZV2 m. stof van 140 cm. breedte. K 3545/22. Een vlot, eenvoudig japonnetje. Het is een klassiek model letje, dat voor verschillende doeleinden practisch is, zowel als huis- en kantoor jurk je. Het geheel kan eventueel worden opgefleurd met een wit kraagje. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 3 m. stof van 140 cm. breedte. De knippatronen zijn bij vooruitbetaling per postwissel a 0.95 te be stellen bij „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. K 3544/22 is verkrijgbaar voor 92, 100 en 106 cm. bovenwijdte, K 3545/22 voor 90, 96 en 104 centimeter bovenwijdte. Deze modellen zijn overgenomen uif „Bella", Het Nieuwe Modeblad. Boekhandel Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4