Wachters VERGADERING BI] DE BALANS en i fotoalbumfirma Veerman, Heusden 47 kinderleesboekjes, 9 doos jes kleurkrijt en 5 legpuzzlesvan Euvvijk, Almkerk 1 babyjurkjeJ. v. d. Berg, Den Haag 2 staande sche merlampen fa. Joh. de Mol, Heus den 5 knotten wolMerkx, Heusden 1 fles wijnfa. Walraven, Genderen 1 doos likstenen. De Christelijke Vrouwenbond hoopt Donderdag 15 December, des avonds half acht, in de pastorie te Wijk een vergadering te houden. Hedenavond komt de C.B.T.B. in een vergadering in de Chr. School te. Wijk bijeen. De heer J. Aantjes, Adjunct-Secretaris C.B.T.B. Holland- Brabant, hoopt te spreken over: „Vra gen van de Dag". Het door de fanfare „Oefe ning en Uitspanning" uitgeschreven Internationaal Muziekconcours, dat met Pinkstermaandag zal worden ge houden, beloofd een succes te wor den. Een muziekgezelschap uit En geland zegde reeds deelname toe, eèn gezelschap, dat in de Engelse pers, als Engelands jongste kampi oen wordt betiteld. Eveneens heeft een lantare uit Zwitserland tot deel name besloten. Deze laatste 'vereni ging komt Zaterdag voor Pinksteren reeds aan en blijft tot Dinsdag. Be halve de 40 muzikanten in uniform, komen mede de Burgemeester der gemeente alsmede een Jodelgroep, Alpenhorenblazers en een Tamboers- groep en enige meisjes, allen in na tionale klederdracht. Al deze perso- hen is gedurende die dagen door in gezetenen gastvrijheid aangeboden. Als tegenprestatie zullen de ver schillende groepen tot verhoging der feestelijkheden meewerken. Met an dere buitenlandse verenigingen zijn nog onderhandelingen gaande. WOUDKICHEM. Dinsdag 13 Dec. a.s., wordt de ledenvergadering van 'de vereni ging „Het Groene Kruis" gehouden, in café Bergeijk alhier. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. WERKENDAM. Voor het bouwen van 4 wo ningen voor deze gemeente, onder architectuur van Bezemer en de Snoo te Wijk en Aalburg, werd ingeschre ven als volgt J. Bakker, Hoog-Blokland 44*458 C. F. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk 42,150 Gebr. Bakker, Giessendam 38,900 J. v. d. Heuvel, Werkendam 38,684 C. J. v. d. Nieuwenhof, Tilburg 38,500 C. D. v. Loon, Werkendam 38,486 A. v. Houwelingen, Hardinxveld 37,894 F. H. Kamsteeg, Hardixveld 36,980 J. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk 36,479 der afdeling Aalburg en het electrici- teitsbedrijf, dienstjaar 1950. De heer v. Helden brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat deze geen op- of aan merkingen heeft en dus voorstelt tot voorlopige vaststelling dezer begro tingen, zoals ze zijn aangeboden. De gem.-begroting wordt voor de gewone dienst vastgesteld op een be drag in ontvangst en uitgaaf groot f 189,244,99 met de poft onvoorziene uitgaven groot f 12874,96. De Voorzitter merkt op, dat als wordt overgegaan tot verbetering der wegen, de post onvoorzien wel be langrijke wijziging zal ondergaan. De begroting der afdeling Aalburg wordt in ontvangst en uitgaaf voor lopig vastgesteld met een bedrag van f 39°3,6o en een post voor onvoor ziene uitgave groot f 177,59, de kapi- taaldienst in ontvangst en uitgaaf f 2178,06. De begroting van het GEB. in ont vangst en uitgaaf voor de gewone dienst op f 31691, de kapitaal dienst met 'n ontvangst van f 5500,75 en een uitgaaf van f112303, een nadelig sal do dus van f 106,702,75. De Voorzitter merkt op dat gehoopt wordt op een behoorlijke uitkering, tengevolge van oorlogsschade. Het bedrag per leerling wordt voor het jaar 1950 voor de openbare la gere school vastgesteld op f21,65! per leerling. Het heffingsrecht der aanlegplaats te Wijk wordt voor liet jaar 1950 on derhands verpacht aan C. Millenaar voor het bedrag van f 200,hetzelf de bedrag waarvoor hij het vorig jaar dit recht pachtte. Benoeming leden Commissie van Advies inzake vordering van woon ruimte. De Voorzitter deelt mede, dat hel: in de bedoeling ligt, deze commis sie in het vervolg ook in te schake len bij verhuring van gemeentewo ningen. Aftredend zijn de leden C. Bouman Az., H. v. Doveren, C. van Helden, A. A. v. Bergeijk en v. Kleij. De heer K. Bouman Kz. is van oordeel dat in deze commissie ook een vertegenwoordiger van de vak vereniging zitting behoort te heb ben. De Voorzitter zegt dat het hier een vrije stemming geldt, men kan dus stemmen wie men wil. Bij de eerste stemming verkregen de he ren C. JBouman Azn. en A. A. van Bergeijk ieder 6 stemmen, de heer v. Kleij 7 en de heer C. v. Helden 5 stemmen, zodat deze zijn gekozen. Verder verkregen de lieren A. Mi- chaël 3, H. v. Doveren 3, K. Bou man Kz. 2 en A. v. Rijswijk 1 stem. Bij de tweede vrije stemming was de uitslag K. Bouman Kz. 3, A. Micha- -ël 2, H. v. Doveren en A. v. Rijswijk ieder 1 stem. Bij de hierop volgende stemming tussen de heren K. Bouman Kz. en A. Michaël was de uitslag dat elk drie stemmen verkreeg, 1 stem was in blanco uitgebracht. Het lot viel bij loting op de heer K. Bouman Kz. Besloten wordt voor 't belastingjaar I95°-'5I op de hoofdsom der per sonele belasting 150 opcenten te hef fen. Verder tot het aangaan van een onderhandse geldelening, groot f 11830,40, in verband met het ver strekken van een bouwvoorscliot on der hypothecair verband aan G. Donkersloot te Aalburg. Voorstel van B. en W. tot overne ming in onderhoud en beheer van 8 km lengte polderwegen van het waterschap „De Polder van Wijk". Voor dit punt en het voorstel van B. en W. tot invoering van een vast rechttarief inzake de levering van electrische stroom ingaande 1 Janu ari 1950, gaat de raad over in ge heime zitting. Na lier opening wordt met algeme ne stemmen het voorstel van B. en V tot overname van 8 km polder wegen aangenomen. De polder van Wijk zal aan de gemeente een be drag van f 55.000 of gedurende 30 jaar een bedrag van f 3000 betalen. Invoering vastrecht-tarief. De Voorzitter deelt mede dat een commissie, bestaande uit wethouder B. Roza, het raadslid C. v. Helden en de administrateur van het GEB. W. A. Schouten, deze kwestie in stu die heeft genomen en tot de vol gende conclusie is gekomen. Het ta rief van de stroom blijft gehand haafd op 20 ct. per KW. (PNEM- tarief 23 cent). Voor de eerste drie kamers wordt een recht per maand van f 1,geheven, voor elke kamer meer f0,50. Het vastrecht zal voor het eerste jaar op 10 cent worden gesteld. De meerderheid van B. en W. heeft dit advies overgenomen, de minderheid met name de Voorzitter van de raad zou het vastrecht wil len stellen op 8 cent. De lieer C. Bouman Az. zou het verschil willen overbruggen en als vastrecht 9' cent vaststellen. De Voorzitter als zijnde zijn voor stel het verststrekkendst, brengt dit in omvraag. Alleen de heer J. Schou ten stemde voor. Het voorstel van de heer C. Bouman Az., dat door de heer K. Bouman Kz. wordt on dersteund, van negen cent, wordt eveneens verworpen, alleen de beide voorstellers stemden voor. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met alg. stemmen aangeno men. Weth. Roza hoopt, dat men 'het volgend jaar met het vastrecht zal kunnen overgaan tot een lager ta rief. De commissie durfde thans daartoe niet te adviseren. De abon- né's moeten begrijpen dat het een proefname geldt en meewerken door meerdere afname stroomverlaging mogelijk te maken. De 'Voorzitter is van oordeel, dat een bedrag van 8 cent, daartoe meer zou hebben bijgedragen dan 10 cent. Rondvraag. De heer C. Bouman Cz., zou voor de Floge Maasdijk, die zeer smal is, een inhaalverbod voor auto's willen invoeren, al was dit slechts van de kom van de gemeente (vanaf Ver steeg te Aalburg tot B. Roza te Wijk) in welk gedeelte zich 5 stoe pen bevinden. De meningen zijn hier over verdeeld, doch de Voorzitter belooft dat Bv en W. deze zaak in studie zullen nemen. De heer K. Bouman Kz. zegt, dat hij in de eerste raadsvergadering, die hij meemaakte reeds heeft gesproken over waterleiding voor d'Ülven en het eind der Veldstraat. Hiernaar zou een onderzoek worden ingesteld, doch hij heeft daarover nog niets (gehoord. De Voorzitter antwoordt dat hier voor het Rijksbureau voor drinkwa tervoorziening is "ingeschakeld. Spr. zal bij dit bureau nog eens 'Infor meren. De heer K. Bouman Kz. dringt nogmaals aan om de 10 ct. incasso bij het ophalen der huur voor de gemeentewoningen te doen vervallen. van de Raad der Gemeente WIJK EN AALBURG, op Donderdag 8 Dec., des namiddags half vier. VoorzitterEdel Achtb. Heer C. B. J. Landweer. SecretarisWel'Ed- Heer W. Bou man. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed, de Secretaris leest de notulten der vorige vergadering, die met een kleine aanmerking door de heer C. Bouman Azin. worden vast gesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten hy potheekregeling woningbouw. Idem verlenén hypotheek voor dé bouw ener woning aan G. Donkersloot. Idem verkoop grond aan wed. G. Versteeg. Adres van K. Smokers te Wijk met verzoek tot aankoop van een stukje grond voor de bouw ener woning in de Be re nhoeksestraa t, welk verzoek wordt ingewilligd. Verzoek van het Bestuur van het het Consultatiebureau te Almkerk om en subsidie van 4 ct. per inwoner voor het jaar 1950. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze sub sidie te verlenen. Adres van de voetbalvereniging „Wilhelmina" te Aalburg, waarin de ze verzoekt het aan haar verhuurde terrein op de Ebbe Lot 1 April in huur te mogen houden. Haar eigen terrein is geëgaliseerd, doch tengevol ge van de droge zomer is de grasmat nog niet zodanig, dat het terrein reeds weer te bespelen is. B. en W. stellen voor aan het vér- zoek in zoverre te voldoen, dat de vereniging tot 1 Maart de beschikking over het terrein krijgt. De heer C. Bouman Azn. zou het tot 1 April! willen geven. Het gras begint toch pas in de maand April' te groeien. De Voorzitter meent, dat dit veel van het voorjaar afhangt, doch men kan tegen die tijd desnoods weer zien. Hierop wordt met algemene stem men overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Schrijven vah Ged. Staten van Noordbrabant naar aanleiding van de door Ged. Staten van Gelderland voorgestelde grenswijziging: tussen beide provincies. Voorgesteld wordt de grenslijn door het midden van de rivier de Maas te doen lopen. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente Wijk hierdoor 1 i1(2 km groter zal worden. Wethouder D. van Wijk merkt op, dat bij nader inzien deze vergroting wel 3 H.A. zaL bedragen. Hij geeft ■een uiteenzetting over de toestand voor de verlegging van de Maasmond. Het oude „Heusdense gat" lag toen dichter naar de dijk dan thans het geval is. De lieer Michaël vraagt of de grond nu ook eigendom van die ge meente wordt, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, deze grond behoort aan de domeinen. Alleen door de straatbelasting kan de ge- -meentie er profijt uit trekken. Besloten wordt Ged. Staten te "be richten, dat met de voorgestelde grenswijziging accoord kan worden gegaan. Vaststelling der gem.-begroting, die Ons Feuilleton 9 door W. Kerremans 5- „Onpractisch", oo.rdce.de Reinders. „Ja kostelijk onpractisch, heerlijk onpractisch", verdedigde Roelants. „Het practiscbe komt gauw genoeg, maar je wordt op bet .gym er niet op afgericht..." Lydie vond dat het onderwerp over het klassieke ouderwijs lang ge noeg had geduurd en bracht het ge sprek op een ander terrein. „Waren er ook meisjes op, jullie gymnasium", informeerde zij. „Nou", riep haar man met een scherpe blik naar Roelants. „Karei is hartgrondig verliefd geweest, zo dra Jeanne Hoogstraten verscheen". „Verscheen", vorste Lydie, „wat be doel je daarmede?" „Zii kwam toen wij in de 5e klasse zaten. Haar vader was bij de rechter lijke macht en naar Utrecht overge plaatst en zo verscheen Jeanne ook in onze afdeling. Ik geloof dat Karei direct onder de bekoring kwam van haar diepe ogen en haar lange vliecht". Roelants glimlachte. „Ee.n schoolverliefdheid", mom pelde hij tegen Lydie. „We hebben wat gepraat en gewandeld". „En je hebt gedichten op haar ge maakt",' vulde Reinders aan. „Natuurlijk", betoogde Lydie, „dat hoort er in de eerste plaats bij. Zon der gedichten op de aangebedene is iee:n liefde niet compleet. Ik' vind 'dat ook volstrekt niet zo dwaas als men gewoonlijk mieent. Een verliefde jonge upan is vervuld van zijn droom •em wil zich uiten. In de eerste plaats tegen haar, maar ook als zij niet bij hem. is en daar de liefde in zich zelf poëtisch is, 'ligt het voor die hand dat dit tuiten in metrische gevormde zin nen gebeurt". „Je kunt het ook aanzien voor een kinderlijk gedoe", meende Reinders. „Kinderlijk .gedoe", herhaalde Roe lants. „Ver lief den verkeren in een toe stand, (die- wordt aangezien voor vol komen harmonie en als hoog geluk wordt geprezen en die ontstaat omdat het paar eigenlijk weer komt op een oorspronkelijke toestand van onbe wustheid, een eenheid zonder bewust zijn, die overeenkomt met de kinds heid, de man en het meisje verliezen hun vrijheid en worden werktuuigen van het lieven". „Neen Karei", betoogde Lydie, „zo zie ik het niet. Ik geloof dat ieder man van het begin af een vage voor stelling heeft van het beeld van een meisje, niet van het bepaalde meisje maar van één bepaald meisje, een type. Bij het meisje is dat hetzelfde, zii ook heeft het onbewuste beeld van de man in zich". „Voldoe ik daaraan?" vroeg Rein ders met lichte spot. „Ja natuurlijk", antwoordde zijn vrouw, „en als je er al niet aan vol deed, dan heb ik toch, toen ik jou ontmoette, -mijn .onbewuste mannenfi guur wel op jou weten over te bron- geil, zodat ik geloofde dat jij het ideaal mijner dromen waart". „Ik zal jou. eens inlichten, Karei. Je zult mettertijd toch ook wel het meisje ontmoeten, waarvan 'je je een beeld hebt gevormd en dan zal je ervaren dat de verhouding tussenu man en vrouw voor ten in het huwelijk sterk verschillen. Voor het trouwen is er de spanning, het verlangen bij el kaar te zijn en te blijven en die wordt door het huwelijk opgeheven. Daarna .ondervindt het echtpaar dat het le vensgeluk in het huwelijk niet uit sluitend en zelfs niet voornamelijk vvordl' bepaald door die wederzijdse aantrekking der geslachten, maar vooral ook door de richting van hel geestelijke leven. Wim en ik hebben elkaar op beide punten gevonden. Nietwaar, baasje?" „Mijn volledige en ontroerde in stemming betuig ik", riep Reinders vrolijk. „Een gelukkig huwelijk in de opvatting die de verliefden er van maken, is geloof ik zo zeldzaam, dat mep het percentage verwaarlozen kan, want met het huwelijk eindigen niet de moeilijkheden die het leven brengt, maar ze beginnen dan pas goed. Plet geluk.van de verloofden houdt dan op, omdat de verwezenlijking een ein de maakt aan de begeerte en het ge luksgevoel is afhankelijk van allerlei voorwaarden, waarvan men voor net huwelijk geen voorstelling had". „Ik begrijp", sprak Roelants, ,dat wanneer ik ooit advies nodig heb over de vraagtrouwen of niet trou wen, jullie belden 111e het huwelijk kunpein aanhevielen". „Ken je het verhaaltje over Socra tes", vroeg Reinders. „Er kwam b#i die wijze Griek eens een jonge man, die hem dezelfde vraag deed. Hij vrOeg aan de wijsgeer: Wat raadt u mij, Zal ik trouwen of niet? E11 So crates antwoorddeJonge man trouw of trouw niet, inaïtr ik elk geval zal je spijt hebben". „Wacht eens even", riep Lydie, „zoveel weet ik nog wel van de Griek se geschiedenis, dat Socrates gehuwd was met die beruchte Xantippe, de vrouw die zoveel schade gedaan heeft aan de reputatie van de Griekse vrouw als echtgenote en je leunt Socrates dus geen onpartijdig beoordelaar noe men. Ik vind het bovendien een hoogst minderwaardige en onjuiste uitspraak van die wijsgeer, want er zou uit blijken, dat er geen enkel ge lukkig huwelijk bestaat en dat kun nen wij toch anders getuigen, niet waar?" „Ik ben het wederom op dit punt en alle daarop betrekking hebbende punten met je eens", antwoordde Reinders o'o de uitdaging van zijn vrouw, „maar het is niet te ontken nen dat de literatuur een massa scho ne en ontroerende en sterkende ver halen bevat van geliefden, zoals Faust en Gretchien, Hero en Leander, Ro meo en Julia, Heloïse en Abeillard, Tristan en Isolde..." „Vroom en Dreesman", wierp Ly die er lachend tussen. „Enfin", ging haar man vierder, „een lange reeks, maar geen enkele over een gelukkig huwelijk". „Philemon en Baucis", riep Roe- lants trionifanteljjk. „Philemon en Baucis", herhaalde Reinders nadrukkelijk. „Hij lieeft er één zegge en schrijve één en dat is nog een fabel, een, sprookje". „'Vertel me dat eens", vroeg Lydie. „'tls een Verhaaltje van Ovidius, die het heel aardig vertelt, veel' aar diger dan ik het kan. De genoemde twee", verhaalde Reinders, „waren twee Griekse oudjes. Op zekere dag kregen ?X] bezoek vah twee Griekse goden in streng incognito en ver momd al's bedelaars. Philemon was arm ,maar toch onthaaide hij die twee bedelaars gul. De volgende dag, voor het godenpaar vertrok, vroegen zij1 aan het gastvrije paar welke wens ze hadden. Plet bejaarde echtpaar leef de echter zo gelukkig met elkaar, dat zij niets anders verlangden dan samen zo voort te leven en samen te sterven. Dat gebeurde, want toen hun uur gökomen was, veranderden zii beiden tegelijkertijd elk in een boom. Niet heel waarschijnlijk', wel? En dat is het enige geval dat, Roelant's en ik bij elkaar kunnen brengen van een voorbeeld in de letterkunde beschrij vende een gelukkig huwelijk". (Wordt vervolgd). ZIEKENVERVOER PER HELICOPTÈRE. In Francisco (Californië U.S.A.) IJieefc men als laatste snufje een demonstratie gegeven van ziekenvervoer per helicoptère. Op de foto ziet U zo'n „vliegende ambulance" met een Rode Kruiszuster, die toont hoe gemakkelijk en veilig twee patiënten vervoerd kunnen worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2