Binnenland Gevonden en verloren voorwerpen Een spannend Jongensboek EMIGRATIE Canada 6-tal boringen plaats gevonden. De resultaten zijn ons evenwel nog niet bekend. LAM) VAN ALTENA. De suikerbietencampagne aan de fabrieken in Brabant zal omstreeks 10 Jan. a.s. eindigen. De fabrieken te Dinteloord, Roosendaal en Zeven bergen zullen dan ongeveer i milli- oen ton suikerbieten hebben verwerkt Suikergehalte omstreeks 15,5 pCt. Zoals uit achterstaande adver tentie blijkt, wordt Zaterdag a.s. in café Heessels te Dtussein een verga dering gehouden, waar een hoofdbe stuurslid der organisatie voor goe derenvervoer een lezing zal houden. Wij wekken alle expediteurs en vrachtautobezdtfters op, deze belang rijke vergadering bij te wonen, hel gaat over hun eigen belangen. MEEUWEN. Vrijdag en Zaterdag a.s. houdt de Pluimvee- en Konijnenvereniging „Nut en Sport" voor Meeuwen en Omstreken, haar jaarlijkse tentoon stelling. Er zijn vel inzendingen van vele rassen. Dierenvrienden vergeet daarom niet deze avonden vrij te h,ouden. U kunt dan genieten van wat de leden van deze club U zullen laten zien, wat mogelijk is op gebied van kleinveeteelt. Zie de advertentie in dit blad. De fa. Wed. Colet alhier was met f6550 laagste inschrijfster voor de bouw ener wagenloods te Eethen. NEDEIÏIIEMEIÏT. Hedenavond om 7 uur hoopt in de dienist des Woordis alhier voor te gaan, de WelEerw. Heer L. Ge braad uit Leersum. Ingevolge een cLoor de Minister van Oorlog en van Marine getroffen regeling, zullen de dienstplichliggen der lichting 1949, wier wettige broe ders en wettige halfbroeders voor het vaderland zijn gevallen, hetzij als mi litair, heizij als lid van een verzets organisatie, worden bestemd tot bui tengewoon dienstplichtige. Het ver zoek daartoe moet zo spoedig mo gelijk worden ingediend odor middel van toen formulier, dat verkrijgbaar is ten gemeentehuize. Sergeant H. Smits is na een verblijf van drie jaren in de tropen, behouden weergekeerd. Woensdagavond vond het jaar lijks Sint Niioolaasfeest der Kleuter school plaats. Na een Sint Nicolaas- vertelling, die zeer in de smaak viel, schreed de goede Sint met Zwarte Piet binnen. Elk der kinderen moest persoonlijk bij Sinitieriklaas komen en kreeg een aardig cadeautje,. De Sint was zeer voldaan over de prestaties en zang der kleintjes en bedankte juffr. Schulz voor het werk, dat zij onder de kinderen verricht en waar mee zij zulke goede resultaten oe- haalt. Na het strooien van peper noten ving de Sint met zijin knecht - h'ij had reeds enkele uren bij de kinderen doorgebracht de terug reis naar Spanje aan. Ouders van kinderen en belangstel- stellenden die in groot getal aanwe zig waren, hebben evenals de kin deren, genoten van dit steeds terug kerende kinderfeest. In Nederhemert meldden zich Dinsdagavond 16 deelnemers voorde cursus in motoren, gegeven door de heer Bronk uit Beusichem, uitgaan-* de van het Bestuur van de afid'. B001- meler waard van de Gelderse Mij .'van Landbouw- In 10 lessen zal de stof van het vorig jaar herhaald worden en met modellen de kennis nader worden uitgebreid. Aan onze gemeente is een bouwvolume toegewezen van 1040 M3 bestemd voor de bouw v,an drie par ticuliere woningen, waarvan één aan de Zuidzijde en twee aan die Noord zijde der gemeente:. Die verhuring v,an zitplaatsen in de Ned. Herv. kerk alhier vindt dit jaar niet plaats. Een ieder kan 'zijn zitplaats behouden voor hetzelfde betdrag, waarvoor zij ingehuurd was. Die heren G. van Genderen Gz. en J. Hobo zijn herkozen tot nota bel der Ned. Herv. kerk aan de Noordzijde en in de vac. T. Oomen Rzn., de heer J. Doruiter. VEEN. Vrij dagavond zal door het kerk bestuur met de lidmaten der Herv. gemeente' een vergadering igjehouden worden, tot bespreking om het aan tal zitplaatsen in de kerk uit te brei den. Tot koster der Herv. gemeente is benoemd, de heer M. Honcoop. Voor de Geref. Gem. hoopt op Maandag 19 Dec. n.m. 7 uur voor te gaan Ds. Kok van Veenen- daal. De verlichting van het toren uurwerk is thans gereed gekomen. Onze gemeente is hiermede de enig ste van de plattelangsgemeenten, wel ke deze torenverlichting bezit. WIJK EN AALBUIUL Zaterdag 17 December a.s. des avonds half 8 zal in het Verenigings gebouw te Wijk en Aalburg een „Bonte Avond" worden gegeven, ge titeld: „Na vandaag de zorg op zij", door het Brabants Toneel en Caba retgezelschap „De Vrolijke Vrien den". Aan deze avond werken mee de zeer populaire Yellow Cowboy's met hun repretaire van vrolijke cowboys en jodel sings en verder het Acroba tische Duo „De twee Torino's". Als de geruchten ons niet bedrie gen kan dit een gezellige avond wor den. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Zaterdagavond was het weer een uitgezochte avond voor de co- nee lliefhebbers. Immers „Kunst en Genoegen" gaf toen haar aangekon digde uitvoering van het prachtige tropenspel „Boeng Toni". De zaal was tot in alle hoeken bezet en wij geloven niet, dat ie mand van het talrijke pubhek spijt gehad heeft, dat hij dieze avond vrij hield voor „Kunst en Genoegen". De vereniging deed een goedie keus, toen zij „Boeng Toni" op het pro gramma plaatste. Zelden zagen, wij een stuk, zó actueel, zo vol span ning en zo tot het publiek sprekend. De vertolking getuigde van goede leiding en ernstige studie, zoals we trouwens gewend zijn vpn K.- en G. Elke speler, vanaf de hoofdrol tot de kleinste bijrol, gaf zich geheel. Aan alles, rolkennis, spel, verzor ging van het decor, aankleding van het toneel en de bijpassende Indische muziek in de pauzes, kan mien mer ken, dat K. en G. kosten noch moei ten spaart, om haar avonden op zo hoog mogelijk peil te brengen. Ga zo door „Kunst en Genoegen", en ons staad nog vele mooie toneel avonden te wachten. WERKENDAM. De veerdienst op Hardinxveld is met ingang van 1 Dec. uitgebreid met één dienst en wel des avonds te 6.30 uur. Donderdagavond vergaderden de Chr. Jonge Boeren in het geb. voor Chr. Belangen. De. Voorzitter opende deze gecom bineerde vergadering van oudere en jongere boeren en heette in het Dij- zonder welkom, de spreker voor de ze avond, de heer Bakema, dieren arts alhier. De heer Bakema hield hierna een rede over „Het voorkomen en bestrij den van veeziekten" en zeide, dat het voorkomen van veeziekten een voprname plaats in de diere ngenees- kunde inneemt. Denken we alleen maar aan de inspuitingen voor mond en klauwzeer e.<L Het is van belang bij de Destrijding van veeziekten, dat men de veearts tijdig waarschuwt, daar het gemakkelijker is een ziekte te genezen in een beginstadium, dan wanneer het reeds ernstig is. De T. B.C.-ibestrijding heeft de bijzondere aandacht der veeartsen en door een royale medewerking van de boeren is het mogelijk deze gevreesde ziekte in zeer kleine proporties terug te dringen. Na een geanimeerde bespreking sloot de voorzitter de vergadering. Woensdag 21 Dec. a.s., des avonds om half acht, zal in het ge bouw voor "Chr. Belangen voor de oud-GerefGemeente als spreker op treden, Ds. H. van Kooten (Bijbel lezing). t WOUDRICHEM. Bij de Ned. Herv. Gem. be staat een stuivers-actie, waarvan de opbrengst dient tot aanleg ener cen trale verwarming in de kerk. De fa. Ph. en G. C. J. Struik alhier was met f18,115 laagste in schrijfster voor het eenjarig onder houd der militaire gebouwen en wer ken alhier. WAALWIJK. Op de laatste bestuursvergade ring van de Chr. Hist. Kiesver. „Ne derland en Oranje", wérdlen een aan tal candidaten opgegeven voor die sa menstelling van de groslijst voor de a.s. verkiezing van de Prov. Staten. Enkele zaken betreffende voldO'e- ning van financiële verplichtingen maakten een puri't van bespreking' uit. Besloten werd D.V. eind Januari a.s. te trachten een spreker uit de C.H. gelederen in openbare vergade ring te laten optreden. Betreurd w'erd dat die nog jonge C.H. Kiesvereniging „Groen van Prin- stcren" in Sprang-Capellie bij de laat ste raadsverkiezing geheel verstek heeft laten gaan. Getracht zal wor den eventueel door onderlinge oe- spreking aan de hand van het pro gramma- van beginselen deze Kies vereniging in een goed spoor te krij gen Inzake het diep ingrijpende vraag stuk der souvereiniteitsoverdracht van overzese gebiedsdelen was het oe- stuur eenparig van gevoelen Dit met alle respect voor de C. H. kamerleden die zich niet in hun geweten gebonden gevoelden om hun stern tegen bet thans aangeboden wetsontwerp uit te brengen, het be stuur toch kan komen in het besluit van de C.H. kamerleden die van ge voelen waren onder de gegeven dwin gende omstandigheden en zoals de stukken nu eenmaal onweersprekelijk op tafel liggen, de laatste geboden kans van samengaan met de gevorm de stalen van Overzee tenslotte te moeten grijpen en dus voor het wets ontwerp hebben moeten stemmen. Mede gelet op onze huidige zwak ke militaire bezetting overzee, xan het bestuur dan ook geen termen vin- Mijnhardtjes: de cachet, XII. De kinderen beginnen te hoesten wie weet wat ze gaan mankeren, 't Is geen wonder ook, we beginnen zelf ook. Als de ramen dicht zijn overdag, is het smoorheet in de trein en als we ze opendoen dan spuwt de lo comotief ons onder z'n uitbraaksel, veel erger als ze dicht zijn natuur lijk. Sommige passagiers hebben de ramen openstaan dus zitten we door lopend op de trek. 't Is in één woord elllèndig, we hebben niet kunnen dro men, dat ons zoiets te wachten zou staan. We hebben er best iets voor over om ons doel te bereiken, maar als het ten koste van de kinderen moet gaan, dan hadden we beter kunnen wachten tot ze wat groter waren. Ik kan niet geloven, dat we allemaal gezond en wel in Matsqui zullen aankomen. We hopen en bidden maar en voort raast de trein. Om elf uur v.m. stoppen we in North Bay, een prach tig stadje, ruim gebouwd. Dan ko men we in Sturgeon Falls en iets na de middag in Sudbury. Als het avond wordt, zijn we er alweer slech ter aan toe, het moet zo niet te lang duren, want het gaat niet goed zo. Hoe we de nacht doorkomen, behoeft geen betoog, 't Is in ieder geval al Woensdag nu. Vanmorgen toen het licht werd, waren we in Fort Willi am. We zijn vannacht het Lake Su perior gepasseerd, een van de grote meren, we hebben er niets van ge zien, omdat het donker was. De ne ger verteld het me, die in de trein de nachtwacht heeft. Het is een aar dige man, ik zou haast zeggen, dat het de beste is van het personeel van de trein, die ik tot dusver ont moet heb. We kunnen dan ook niet anders dan vriendelijk tegen hem zijn. De man waardeert het, dat kun nen we goed merken. Hij is schijn baar niet veel vriendelijks gewend van de bleekgezichten. M'n oudste zoon durft hem geen hand te geven. M'n dochtertje legt hem uit dat hij wel eens van de Zwarte Piet verschrokken is en dat hij daarom bang is. Hij lacht er maar eens om en verstaat natuurlijk geen woord van al wat ze zegt. Voort gaat het. De stoomfluit geeft telkens het sein van vertrek aan als we ergens gestopt hebben. Een ge weldig lawaai maakt zo'n ding, er ger dan van de boot. Bij iedere bocht en onbewaakte overweg wordt geblazen. "Bewaakte overwegen zijn we misschien 10 gepasseerd en on bewaakte honderden. Alleen op heel drukke punten in de steden zijn de overwegen bewaakt, wel voordelig dus. De machinist is uiterst voor zichtig, dat moet ik zeggen. Het landschap wordt anders. Geen bos meer en kale rotsen zoals we tot dusver te zien kregen, maar meer vlak land. Armzalig koren staat er op en idem huisjes. Ik kan niet zeg gen dat het er 'hier zo welvarend uitziet. Er zijn nog honderden hecta ren land waar nooit iemand een voetstap zet. Hoeveel mensen zou den hier nog kunnen wonen en wer ken Millioenen denk ik. Heel veel ontgaat ons echter, daar is de reis te ongeriefelijk voor en met de kin deren hebben we veel zorg. Tot he den is .er waswater in de trein ge weest en drinkwater ook, maar na de middag is het op. Wie dat niet meegemaakt heeft kan zich in de verste verte geen idee vormen, hoe erg of dat is. We kunnen om zes uur vanavond in Winnipeg zijn. Melk is niet meer te krijgen in de cantinewagen. Alleen maar eerge- noemde thee en die kopen we maar niet omdat die bovendien nog gloei end heet is ook en we hebben 'het zonder dat al heet genoeg, 't Schijnt dat hier een hittegolf aan de gang is. We komen in Winnipeg aan, zwart en dorstig. Erg heet is het hier, dat merken we pas goed als we met heel ons hebben en houden op het perron staan. Waar moeten we heen? Overstappen in Winnipeg, dat is al wat ik er van weet. Niemand die zich iets van ons aantrekt. De mees te passagiers óf wel allemaal, heb: ben een kaartje op hun jas. Zij worden door enkele heren de weg gewezen, het zijn de D.P.'s. Wij heb ben geen kaartje omdat we op ei gen kosten reizen en wachten maar totdat de een of andere slavenhande laar genoeg voor ons geven wil en met wie we dan zullen meemoeten. JJ, bittere ironie, wat haalt een mens soms in z'n hoofd. Maar hoor eens, wat hoor ik daar voor een be kende stem? Nee, de stem is niet be kend, fnaar de taal is bekend. Er komt iemand op me af, die vraagt of ik een Hollander ben. Op m'n bevestigend antwoord ver telt hij me, dat hij 5 jaar in Den Haag gewoond heeft en daarom Ne derlands kan spreken. Hij is in dienst van de C. P. R. en wachtte op deze trein om de ertiigranten de weg te wijzen. Waar ze allemaal heen moe ten is me een raadsel, maar er schijnt plaats genoeg te zijn, want iedereen heeft een bestemming. Hij staat ze te woord en vertelt ze wat ze weten willen voor zover hij het zelf weet tenminste. Ik vertel hem, dat de reis ons tot dusver zo slecht bevallen is. Hij kan het trouwens wel zien en horen ook want we zien allemaal zo 'zwart als roet en hoesten doen we om het hardst, van klein tot groot. Plij belooft me naar een emigranten- gebouw te brengen waar we van nacht kunnen overblijven. Er is was gelegenheid, dus kunnen we onszelf en de kinderen schoonmaken. Wij blij natuurlijk. Hij zal ook zorgen dat we morgen een betere trein krij gen, want we hebben nog twee da gen en nachten voor de boeg. Ik vraag hem of de plaats waar hij ons brengen zal, goed is en of er ook eten voor de baby te krijgén is want het wordt hoog tijd dat de kleine weer goede voeding krijgt. Als hij het alles beaamd, gaan we met hem mee en worden weeven buiten het station in het portaal van een groot gebouw neergeplant. De eerste aanblik is wat somber, maar we krijgen een goede kamer apart zegt hij. We moeten met de lift naar boven en als we op onze „kamer,, aangeland zijn, zien we pas hoe we weer bij de neus genomen zijn. Het is een kaal hok met eén klein tafeltje, 2 stoelen en vier één persoons ijzeren ledikanten, twee bo ven elkaar, zonder lakens of slo pen en niets dan een paar grauwe dekens. Ik weet zeker dat het in een Hollandse gevangenis beter is dan hier, althans gezelliger. (Wordt vervolgd). den bovengenoemd besluit van deze C.H. kamerleden af te xeuren. Eenparig sprak het bestuur de vu rige hoop uit, dat de Here, Die ten slotte het leven der' volkeren en de gangen 'der eeuwen leidt, hierin het volk van Nederland en van Overzee genadig zal mogen gedenken. Hierna sluiting der vergadering. ZUILICHEM. Uitslag trekking loterij Zuili- chemse Schaakvereniging, gehouden op Vrijdag 9 December j.l. Lot no. 293 polshorloge; nch 146 vulpenno. 21 tafeltennisno. 91 fles advocaat; no. 279 mondaccorde- on; no. 342 sigarettenaansteker; no. 274 bonbonnière; no. 192, 24 en 40 elk een pakje sigaretten. De prijzen moeten vóór 1 Jan. 1950 zijn afgehaald bij E. v. Dalen Jzn., alhier, Waaldijk 53, Secreta ris der Z.S.V. Vrijdagavond j.l. speelde het ie en 2e tiental der Zuilichemse Schaakvereniging een competitiewed strijd. De uitslag was 73 voor 'het eerste tiental. GEVONDENEen kinderwantje. Ink C. B. v. Driel, Werkendam. VERLORENEen portemonnaie met inhoud, tussen W'dam en Sleeu- wijk. Joz. Vink, Zandwei 89, Wer kendam een zilveren broche (3 Iind. kwartjes), B. de Heer, Uitbr. 35, Werkendameen portemonnaie met inhoud, J. v. Rijiswijk, Kade 7, Wer kendam een handschoen in de Kei zerstraat, B. v. d. Dag1, Schans 17, de Werken. l AAN KOMEN DRIJVEN: een roeiboot. Inl. bij dê Rijkspolitie te He us den. AAN KOMEN DRIJVEN: een houten roeiboot. A. Sterfcenhurg, Kop van 'tLand, Dubbeldam. IN 1950 TELEVISIE-UITZENiDIN- GEN. Minister Spitzten heeft aangekon digd, dat in 1950 in NiederHand de eersite experimentele televisie-uitzen dingen buiten de sjeer van laborato rium en fabrieksiexpeirimenten zullen worden uitgevoerd. In de lioop van dat jaar zal de Nederlandse industrie televisie, ontvangtoestellen op de markt brengen. Voor kijkvergunning zal waarschijnlijk f 30.per jaar moeten worden betaald. Op een na der te bepalen plaats in het Gooi zal een zender worden geplaatst, die een belangrijk deel van Amsterdam en wellicht een gedeelte van de provin cie Utrecht zal kunnen bestrijken. De uitzendingen zullen plaats hebben met 625 beeldlijnen. Men ,is in regerings kringen van oordeel, dat dit aantal beeldlijnen tot i960 zal moeten gel den. Het experimentele stadium, dsat onder de vetantwoiordelijkheid van Nozerma zal plaats vinden, zal twee jaar duren. Koppeling rpet buiten landse stations zal voiorhamd's niet plaats hebbenwel zal men trachten te geraken tot uitwisseling van te levisiefilms. die pijn verdrijft en kou afzet. Doos 40 en 75 ct. Zij, die een Nieuwjaarsadvertentie in ons blad wensen te plaatsen, worden verzocht, de copy daarvoor zo spoedig mogelijk - althans uiterlijk Dinsdag morgen 27 December - in ons bezit te doen zijn. De prijs bedraagt: tot 5 regels f 1.— elke regel meer 20 cent. DE ADMINISTRATIE. in de prijs van f 3.95. Bestel reeds heden bij de Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN te Heusden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2