NIEUWSBLAD Wachters TWEEDE BLAD Raadsverslag Almkerk Snuif en wrijf 1 I] AM BI] DE BALANS DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 No. 6729 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKERK. 'Vrijdag en Zaterdag j.T. werd door de toneelvereniging „Almont- spanning" alhier in de zaal van C. G. v. Dijk alhier opgevoerd „Als de sneeuwvlokken vallen" en „De Kerst klokken luiden". Vrijdag was. de op komst maar matig, doch Zaterdag was de zaal geheel bezet. De avonden werden te ongeveer half acht geopend door die heer Kamp, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en hoopte dat men een gezellige avond zou hebben. Het stuk dat werd opgevoerd, was geschreven door de regisseur der vereniging, de heer A. "N. Colij'n. Er speelden'in totaal mede ió personen, w.o. 6 heren, 8 dames en twee kin deren. Het stuk speèlde ten huize van de fam. v. Dam en liep van Kerstfeest tot Kerstfeest, het was ge schreven zoals het in het werkelijke leven ook gaat. Ieder die 'dan ook het stuk aandachtig heeft gevolgd, zal begrepen hebben hoe moeilijk het voor de spelers geweest is, doch allen hebben zich goed van hun taak gekweten.' Viooral de twee. kinderen Arie en Greta speelden voortreffelijk met hun .ouders. Men kan niet anders zeggen eai mear zal niet anders horen van de genen die er geweest zijn, alsdat het een praóhtavond is geweest, zowel het opgevoerde stuk, als het werk der mensen achter de gordijnen en als de goed verzorgde muziek tijdens het to neelstuk, hetwelk alles werd verzorgd door de heer Schoon uit Werken dam. 1 Na afloop dankte de heer Kamp alle aanwezigen voor hun, volle aan dacht, waarna de heer Colij'n aan, de 2 kinderen een klein cadeau overhan digde als dank voor hun prachtig spel1, dat zij1 hadden geleverd:. Daarna werd door, één uit het publiek de dank overgebracht namens alUe aan wezigen aan ATmontspanning" voor het prachtige en succes vol el nummer dat zij ten gehore hadden gebracht en feliciteerde, de heer Coliijh voor het prachtig geschreven stuk. „Almontspanriing' 'kan weer op een goed geslaagde avond! terugzien. CAPELLE. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is beroepen Ds. Brasser te Rijssen. De stemming ter verkiezing van drie notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier, wegens periodieke af treding van de heren J. P. Konings, P. Heurter en J. Pruissers Jzn., zal plaats hebben a.s. Zaterdag nam. tus sen twee en vier uur 's namiddags in het gebouw Elthato. Bij de gehouden verkiezing van twee notabelen bij tie Ned. Herv. Kerk a. d. Loonsedijk zijn de heren N. de Rooij en A. Wijnands herko zen. Beiden hebben hun benoeming aangenomen. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café Cové-v. d. Haart, zal Zaterdag 17 Dec. a.s. in haar clublokaal de gewo ne jaarlijkse duivententoonstelling houden. Het bestuur van de gemengde zangvereniging ,,'t Rozeknopje" ont ving één dezer dagen van het Uit voerend Comité van de 19e Beker- Zangwedstrijd te Overschie het be richt, dat aan de vereniging naast de eerste prijs nog een ere-prijs is toegekend voor het behalen van het hoogste aantal punten in de afdeling uitmuntendheid, gemengde koren. Zaterdagnamiddag werd in de zaal Pruijssers bij het station voor de kinderen van de leden der moder ne vakorganisaties, aangesloten bij het N.V.V., een Sinterklaasfeest ge houden. Het was voor de kleinen een gezellige middag, waaraan zij met het meeste genoegen zullen terugden ken. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Het Dijkbestuur van het Oud- land van Altena doet al het moge lijke om de Hoge Maasdijk in goede conditie te houden. Op verschillen de plaatsen is de dijk thans weder verbreed en opnieuw bestraat, ten einde aan de eisen van het moderne verkeer te kunnen voldoen. Door het aanleggen van waterleidingsbuizen in de zijkanten van de dijk zijn deze er echter niet beter op geworden. Het Oudland van Altena komt echter lof toe voör de goede conditie waarin het rijvlak steeds verkeert. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling, dat de aanleg van de nieuwe weg door het Land v. Heus den en Altena, van de brug te Heus den tot aan Werkendam in 1951 aanvangen. Vanwege de Prov. Wa terstaat worden momenteel opmetin gen verricht in verband met deze weg. Volgens het door de Rijkswa terstaat opgestelde plan voor bedij king van de Brabantse Biesboseh zal een oppervlakte van omstreeks 700 ha buiten de bedijking blijven, waarop de processen, die thans in het onbedijkte deel van de Bies boseh gaande zijn, zich verder kun nen afspelen. Na de bedijking zullen 8300 ha cultuurgrond in de nieuwe polder aanwezig zijn, terwijl 700 ha als boezem dienst zullen doen en bovendien een oppervlakte van ruim 200 ha binnen de bedijking tot na tuurreservaat wordt bestemd. Naar we vernemen wordt er door de suikerfabrieken in verband met de grote overschotten aan sui kerbieten, onderhandelingen gevoerd met de regering om een toelage te verkrijgen op de verwerking van de ze bieten, omdat de kosten dit jaar hoog zijn te noemen. 17 Dec. a.s. houdt de Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwij zeressen, Gorkum e. o., een vergade ring in het Militair Tehuis. Aanvang 14.15 uur. Tal van punten staan op het programma. NIEUWENDIJK. De heer S. W. v. d. Zouwen is niet zoals gemeld, gekozen tot bestuurslid van de Chr. Besturen bond „Nieuwendijk", maar tot be stuurslid van het t.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten." Vrijdag 16 Dec. hoopt voor de Geref. Knapen- en Meisjesvere niging alhier, op te treden Ds. J. C. Kuyper met het onderwerp: „Wat onze jongens en meisjes moeten worden". Slotwoord door Ds. Ham ming. Aanvang 7 uur. Alhier is opgericht een ge combineerde dam- en schaakclub on der de naam: „Denk en zet." Naar we vernemen, zal de fanfare „Overwinning na Strijd" te Kille, Zaterdag 17 Dec. een uitvoe ring geven in Tavenu. Na het piu- zikale gedeelte zal opgevoerd wor den: „De Schandpaal", een toneel- s_pel in 3 bedrijven. De echtelieden Versteeg-v. d. Stelt, herdachten onder grote belang stelling hun 50-jarige echtvereni- ging- Na zijn militaire dienstplicht vervuld te hebben in Indië, is be houden in ons dorp teruggekeerd J. A. v. Meel. A.s. Zaterdag 17 Dec. houdt de A. R. Kiesvereniging „Vreest God eert de Koning", een ledenvergade ring in de consistorie. Als spreker hoopt op te treden de WelEd. Heer J. C. Wisse, leraar Chr. Mulo-school te Breukelen. Tot diaken der Geref. Kerk werd gekozen de heef D. Biesheu vel. Toen de heer H. v. d. Stelt op een morgen zijn kippen zou gaan voeren, trof hij een hond in bet hok aan. Bij nader onderzoek bleek dat er 9 jonge hennen waren dood gebeten. Zaterdag werd door de lucht vaarttroepen uit Nijmegen, in ge bouw „Tavenu" opgevoerd de re vue „De Noodlanding". De opbrengst komt ten bate van de jongens .in Indië. Het was een mooie avond. w m van de vergadering op Vrijdag 9 December 1949, des namiddags om 7 uur. Voorzitter: Edel Achtbare Heer H. Blok. v SecretarisWelEd. Heer A. Geu- dekie. t Afwezig de heer C. A. Walraven. De Voorzitter opent de vergade ring miet het formuliergebed. De notulen van de vorige vergade ring worden, door die secretaris ge lezen en daarna onveranderd vastge steld. 1 Die Voorzitter debit, naar aanlei ding van een door de heer Kolf in de vorige vergadering igjeslüelde vraag mede, dat bet presentiegeld voor de leden van de ^Voningadvies- comimiissiie, blijkens een brief v,an Ged. Staten, door de Minister van Rinnenl. Zaken is vastgesteld op ,f 2.-. 'Voor kennisgeving worden aange nomen een viertal door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten, betref fende onderhandse verhuur van de woning Voorstraat 10 aan de heer G. Werther; verhuur van het per ceel land sectie D' No, .510 ejn 890 aan L. PeTlekaan en G. Tame rus wijziging gemeentebegroting 1949 aangaan van een refceniing-courantf- overeenkloimst met de Bank voor Ne derlandse Gemeenten voor 1950. Eveneens wordt voor 'kennisgeving aangenomen een schrijven van de Minister van 'Economische Zaken, houdende goedkeuring van "de door de, raad vastgestelde verordening tot afwijking van art. 2, 2c lid, van het Winkelsiuitings'besluit Op een verzoek van de Nederl. vereniging tot bescherming van die ren om toe te tredein als buitenge woon lid dier Verengiing wordt pp voorstel van B. en W. afwijzend be schikt. Eveneens wordt op voorstel van B, en W, afwijzend beschikt op: a. een adres van de Rond van Open bare Leeszalen ein Boekerijen in de Provincie Noordbrahant, houdende verzoek tot wederopzeggens te mogen ontvangen een jaarlijkse bijdrage van ten minste 0.4 cent per .inwoner, als tegemoetkoming in de jaarlijkse ex ploitatiekosten' van genoemde Bond ter Plattelandscultuurvoorziening in Noordbrabant en b. een adres .van het Curatorium der R.K. Leergangen te Tilburg, houdende verzoek om sub sidie, Bericht van Ged. Staten, dat met het beginselbesluit van de raad, tot overname van het onderhoud der Bui tenkade, van het waterschap „Het Nieuwland van Altena", alsmede mét de door het waterschap te betalen jaarlijkse bijdrage in de onderhouds kosten, wordt ingestemd. Echter ach ten. Gied. Staten het niet .toelaatbaar, de voorwaarde op tie nemen, dat van de ingelanden of pachters .van het waterschap geen baatbelasting ge lieven mag worden, omdat de ge meente daardoor bil overeenkoms t af stand zou doen van <ïe .haar bij die wet verleende bevoegdheid tot het heffen van een baatbelasting. De Voorzitter doet voorlezing van een te dier zake door de Centrale Technische Dienst uitgebracht rap port, waaruit blijkt, dat de kosten van reconstructie der Buitenkade worden begroot op f 142.250. Gerekend op een aflossing in 30 jaarlijkse annuïtei ten k 3V4 pet-, gemeentebe groting per jaar worden belast met een bedrag groot f8000.in welk bedrag ook het onderhoud is be grepen. De heer Burghout vraagt of het Bestuur van het Waterschap ermede accoord zal gaan, als geen baatbe lasting mag worden geheven. De Voorzitter zegt, dat het ook niet in de bedoeling ligt een baat belasting daarvoor te heffen. De heer Snoek acht het wenselijk, nader overleg te plegen met het Be stuur van het Waterschap Nieuw land van Altena. Van de invoering van een baat- of straatbelasting wil dit bestuur niets weten, omdat de waterschapslasten toch reeds hoog zijn. Weth. J. de Jong merkt op, dat al wordt de weg niet overgenomen en de gemeente gaat een straatbexas- ting invoeren, men dan toch zal moe ten betalen. De heer de Graaff is van mening, dat de polder de weg toch moet onderhouden. Die heer Snoek zegt, dat de weg door auto's wordt stiuk gereden, het rijk strijkt de belasting van deze au to's ,op en laat de weg door een ander onderhouden. De Voorzitter vindt dit ook onbil lijk, maar het feit is, dat de weg steeds slechter wordt en er toch iets aan dient te gebeuren. De heer Snoek juicht het toe, dat de weg verbeterd wordt. Het is jam mer dat deze verbetering niet voor de oorlog tot stand is. gebracht, het had toen met veel1 minder kosten kunnen gebeuren. De heer Raamis acht het zeer on billijk, dat voor verbetering van deze 'weg niets uit het wegenfonds wordt verkregen. Het rijk trekt profijt uit de belasting en laat de 'weg door een ander onderhouden. - Die .Voorzitter zegt, dat dit zo is, doch er bestaat geen kans, dat daar in voorlopig verandering komt, er komt bij1 de bestaande wegen geen kilometer bij die voor vergoeding in aanmerking komt. Die heer Ouwerkerk kan niet aan- nemen, 'dat he't waterschapsbestuur er een kwestie van loven en bieden van zal' maken. Hij verwacht dat dit bestuur wel zoveel gezond ver stand 'zal tonen te bezitten, 'dat bet accoord 'zal gaan met het aanbod. Ja hij' 'had zelfs verwacht, dat dit be stuur gezegd zou hebben, vftj zul len 'de bijdrage verhogen, als een goede 'wieg wordt verkregen. De heer A. Nieuwenhuizien merkt op, 'dat het voor het waterschap; ook moeilijk is. De heer Raam's is van mening, dat er voortgang gemaakt dient te 'worden met de verbetering, de weg kan zo 'onmogelijk blijven. Wethouder C. G. de Jong is het daarmede niet eens, eerst dient met met het waterschap tot overleg te komen en moet getracht worden, dat dit 'zijn bezwarende bepaling intrekt. Als dit geen straatbelasting wil doen heffen ziet spr. de zaak donker in. Ons Feuilleton door W. Kerremans 6) „Maar dat is heel natuurlijk", ri posteerde Roelants, „het boeiende, het dramatische ligt in de strijd om de vrouw of de man en .niet in het wederzijds bezit van elkaar. Neem nu eens je eerste voorbeeld Faust en Gretchen. Gesteld eens dat het met hen anders was gegaan en dat 'zij niet in de gevangenis en hij niet door Mephisto weggevoerd was, maar dat zij behoorlijk voor de wet en de kerk gehuwd waren. Faust had zich bijvoorbeeld kunnen vestigen als leraar hij was aardig thuis in de philosophic en de scheikunde en dan hadden ze ergens een vriendelijk huisje betrokken als de heer en me vrouw Faust... Ja, het meisje had geen achternaam. Dus de heer en mevrouw Faust, streepje, punt. Me phisto zou nu en dan eens bij hen op bezoek zijn gekomen om Faust te herinneren aan hun contract. Er zouden enige kleine Faustjes zijn ge boren, Gretchen zou gepronkt hebben met de juwelen van Faust, als ze die niet al lang voor luiers en zo had moeten verkopen, maar men kan daaruit toch jgeen roman bouwen?" „Er zijn ook vele en vele romans die wel degelijk tot onderwerp ©en huwelijksleven hebben," voerde Ly- die aan, „maar Wim beziet het on derwerp te eng. Vóór het huwelijk is er romantiek in de verhouding zelf en in de moeilijkheden, welke het minnende paar ontmoet. Die kunnen in het huwelijk natuurlijk niet voorkomen, maar wél velerlei ande re belangrijke voorvallen." „Ja, ja", erkende Reinders, „ik kan me voorstellen dat Karei een nevige campagne moet voeren voor hij de vrouw heeft gewonnen wier beeld hij, volgens Lydie, nu al in zich draagt, en dat hij ons daarover regelmatig rapport komt doen. Maar is hij eenmaal gehuwd, dan zullen die rapporten aanmerkelijk aan span ning verliezen." „Je moet zulke dingen niet zeg gen", meende Lydie. „Als 't gebeu- beuren zou zoals je zegt en Karei zou werkelijk een moeilijk liefdesle ven krijgen, dan zou je er spijt van hebben...". Reinders wist niet hoe spoedig in vervulling zou gaan wat hij op dat ogenblik schertsend veronder stelde. Nog geen half uur later was de campagne, waarvan hij gewaagd had, al begonnen. Het drietal bleef nog enige tijd in de tuin tot het te koel werd. Lydie stelde voor naar binnen te gaan, maar Reinders zei dat hij zich ging houden aan zijn beginsel om elke dag tenminste 2 uren te studeren. Toen zijn vriend dat zei stond plot seling bij Roeland het besluit vast onmiddellijk heen te gaan. Aanvan kelijk was zijn plan geweest met Lydie nog wat te blijven praten, maar zonder begrijpelijke overgang wist hij dat hij vertrekken moest. Er kwam zelfs een zekere onrust over hem, zoals bij iemand die weet dat hij er gens dringend verwacht wordt en die zijn komst niet wil vertragen. Hij dankte Lydie voor haar harte- telijke ontvangst, wederstond haar en Wims aanbieding nog wat te blijven en nam bijna overhaast afscheid. Roelants ging, zijn lot volgende en gehoorzamend. Het was een mooie zomeravond en hij besloot de weg naar het hotel te wandelen. Hij kwam in de Nieuwe Ginnekenstraat 'en bemerkte, dat hij zonder het te willen sneller was gaan lopen. Met enig geweld moest hij dwingen om een trager pas te gaan. Er was immers geen enkele reden om zich te haasten. Hij genoot van de zachte atmosfeer en de windloze lucht. Het was heerlijk dat eind tot het mastbos te gaan, de lucht te voelen en de beenspieren te gebrui ken. Ja, het was toch zó? Het was toch heerlijk weer en hij" gevoelde zich immers blij en opgetogen? Er was iets onrustigs in hem gekomen, een symptoom als een voorgevoel. Non sens, dacht hij. Ik wandel naar het hotel, daar ga ik nog wat in de tuin zitten, dan naar bed en er is niets te voorvoelen. Recht lagen de stra ten voor hem, maar enkele meters verder wachtte hem een scherpe wen ding in zijn levensweg. Hij ging de brug over die Nieuwe Ginnekenstraat en Wilhelminastraat met elkaar verbindt en even over de brug reed hem de paarde tram naar Ginneken achterop. En toen deed Roelants iets vreemds. Nog pas had hij zich verlustigd in zijn wandeling en toen als op een bevel sprong hij in de tram, die hem passeerde. HOOFDSTUK II. De Sprong. Het was een sprong van de ene wereld in de andere. Hij sprong in een leven, dat hij nooit gekend en waarvan nij het bestaan niet vermoed had, in een psychische toestand, die hem zo vreemd was, dat hij gelachen zou hebben als een ogenblik daarvoor iemand hem verteld had, dat zulke gewaarwordingen, toestanden en ver plaatsingen bestaan. Er zat een meisje in de tram. Ja, er zat een meisje in de tram! Of waren het tienduizend allen de zelfde meisjes Of was de wagen en alles om hem heen vervuld van dat éne heel jonge meisje? Hij zag haar. Was het een schok, die hij kreeg? Neen, geen schok. Hij was een fractie van een seconde bui ten tijd en ruimte, hij wist dat korte ogenblikje niet meer helder, waar hij zich bevond en wat hij deed en bij de wenteling van indrukken en gevoelens, die jagend door hem stormden, was er ook verbazing, om dat hij zichzelf hoorde fluisteren: Yonca. Hij wist heel nauwkeurig dat die naam zo gespeld werd met een Y en een c en niet met J en k, maar hij kende de naam niet, had die nooit gehoord of gelezen, doch hij moest die zeggen en zei even vanzelfspre kend en werktuigelijk: Yonca, als hij ademhaalde. Dan was er nog de allervreemdste gewaarwording, het gevoel vandaar is zij eindelijk, daar is het meisje dan op wie ik al zo lang heb gewacht, nu zal ik haar kunnen helpen, zij 'heeft mijn hulp nodig. Karei was in de ingang van de tramwagen gebleven en hij zag het meisje opstaan en op hem toetre den. Dat was heel natuurlijk, het leek wel of hij lang tevoren geweten had, dat zij op dat moment zou op staan en naar hem toe zou komen. (Wordt vervolgd). behorende bij het Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5