Bieten snij ders SPI RAALMATRASSEN Fa. Ch. §clireufier Zn. Heusden SMITS INGEZONDEN FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM een half pond kransjes van 42 cent gratis 2 ons chocolade Kerstkransjes a 35 cl. per ons gratis MICHAËL's IJZERHANDEL FIRMA HAK, Giessen-Dussen, ADR. VERWIJS 2-persoons, met garantie. Pracht sortering Bedden en Dekens, Slaapkamer ameublementen De zaak van vertrouwen Is en blijft Pootaardapp. enz. aan cf Accountantskantoor „DE BOMMELERWAARD" Zaltbommel, Tel, 428 GOED BOEK Hij heeft oofc horen spreken over verbetering van de Gantelsteeg en de Waardhuizenseweg. Komt ook deze tot stand, dan zal men zeker niet buiten een straatbelasting kunnen. De Voorzitter merkt op, dat een baatbelasting alleen geldt voor een bepaalde weg, straatbelasting wordt vap. alle straten en wegen geheven. Het waterschap is tegen heffing van een baatbelasting. Wethouder C. G. de Jong meent, dat het waterschap ook geen straat belasting wil, dit althans volgens de woorden van de heer Snoek. De Voorzitter zegt, dat alleen ge sproken is over een baatbelasting en daaraan houdt spr. zich. De heer Snoek maant in deze tot voorzichtigheid. De Voorz. meent, dat men het er a Jen wel over eens is, dat de verbete ring zo goed mogelijk behoort te geschieden, dat de weg voldoende breedte moet krijgen met voldoende verharding en dat er" ook de bochten zo goed mogelijk worden uitgeno men. De heer Snoek had gaarne een 'klinkerbestrating gezien, doch vreest dat zulks met het oog op de moei lijkheid hiervoor stenen te krijgen piet zal lukken. De Voorzitter zegt, dat de heren van de Centr. Technische Dienst die aanwezig zijn, beter hun mening'kun nen zegggen over een klinker- of bitumeweg. De heer v. L oenen geeft aan de hand van enige kaarten die ter tafel 'komen, de verlangde inlichtingen. Spr. deel't mede, dat straatstenen moei lijk zijn te krijgen, tengevolge waar van Waterstaat op het ogenblik voor keur geeft aan andere uitvoering. Hét best lijkt spr. dat een begroting wordt gemaakt van de kosten van een bi tumeweg en indien zulks verlangd wordt ook van een klinkerbestrating. De heer Snoek hoopt, dat het met deze begroting niet zal gaan ,a!s met die voor de Dorpstraat en /de Voor-, straat. Is aan de Dorpstraat niets te doen? Op 'togenblik zit er .wel een straatmaker, die evenwel geen straat maker is. De heer v. Loenein wil: de heer Snoek even antwoorden nu de <Oentr. Techn. Dienst wordt aangevallen. Het is zo dat als eeri begroting voor een werk serieus wordt gemaakt, de kos ten te hoog worden geacht en wordt aangedrongen op een begroting1 voor een goedkopere uitvoering, doch dan krijgt men later de klachten dat het werk niet in orde is. Wethouder C. G. de Jong .meerit, dat de toestand nu toch ..wel véél! verbeterd is. De Voorzitter stelt voor 2 kosten berekeningen te doen maken' 1 ,voor eeri weg van 4J/2 en Ven voor een weg van 5 meter breedte. De 'heer de Graaff voelt niets voor 5 meter, hoe bredere weg hoe meer kans op ongelukken door harder rijden. De heer Raams meent, dat (de koe ten. oök een „rol spellen, ,als ineens grote kosten wroden gemaakt aan één weg, dan schieten de andere er misschien over. Besloten wordt oini na overleg met de Provincale Waterstaat 2 kosten berekeningen te do'en maken voor een 'weg van 4Va meter breedte ein in de bochten 5 (meter en wel uit gevoerd in bituime en met klinkers, terwijl tevens overleg zal worden ge pleegd met het waterschapsbestuur. 'Van de bewoners van de (Gantel steeg is een verzoek ingekomen .voor bestrating of verbetering van deze steeg. Die bewoners hebben zich eerst tot het bestuur van het |Ndewl:and van. Al te na gericht, dat wel bereid is bij te dragen, .terwijl «ook de bewo ners zich daartoe bereid verklaren. Het verzoek wordt in handen ge steld van de Centr. Techn. Dienst voor advies. De Voorzitter dankt Je henen van deze Dienst, «die hierop de vergadering verlaten. 'Verzoek van de Christ. Muziek vereniging „Crescendo." aan de Nieu wen dijk, om een subsidie ter bestrij ding der kosten wegens geleden .oor logsschade. De Voorzitter licht toe, dat de fan fare „Nooit Gedacht" te Almkerk, een subsidie van f 100.heeft pnt- vangen. Nu ligt de situatie paar spr.'s oordeel toch nog wel iets .anders. „Nooit Gedacht' 'heeft pogingen ge daan de oorlogsschade vergoed) te krijgen, wat tengevolge vaft het piet Koninklijk erkend zijn niet geluk te. „Crescendo" heeft niet gepoogd deze schade vergoed te krijgen. 3- en W. stellen voor uit billijkheidsover weging ook deze vereniging! een .sub sidie van f 100.toe 'te kennen. De heer de Graaf is niet tegen inwilliging van het verzoek, maar zou als voorwaarde willen stellen, dat de vereniging per jaar een 2-tal con certen geeft. 1 f De Voorzitter merkt pp, dat het geen jaarlijkse, doch slechts een sub sidie voor éénmaal geldt, voor ge leden oorlogsschade. De heer Raams is ook niet tegen inwilliging van het verzoek, doch zou in deze een vaste lijn wiljten volgen. TEL. ©5 Ook onderdelen Vanaf 14 tot en met 20 December a.s. ontvangt U bij de in verschillende prijzen en uitvoeringen. Wijkseslraat W 128-130 Telefoon 49 V) HU!$eilJKto<H€NK SCHOENMAGAZIJN BESTEL Uw goedgekeurde z. sp. m. bij POOTGOEDHANDEL Tel. 23 d. e. n. Andel (N.-Br.) Spr. voelt hel ook als een nalatigheid van de vereniging, dat zij in Te t heeft- getracht vergoeding van de geleden schade te krijgen. Wethouder j. de Jong ziégt, dat dit de consequentie is, als mejn de een wat geeft, komt ook de ander. Met algemene stemmen wordt be sloten overeenkomstig heit voorstel van B-. en W. De Tuinbouwvereniging Almkerk, Uitwijk en Waardhuizen verzoekt een subsidie van f20.voor het schoon houden van de consistoriekamer te Waardhuizen, waarin deze winter weer een tuinbouweu-rsus zal worden gegeven. Op voorstel van R. en :W. wio-rdt deze subsidie met algemene slem- men verleend. Verzoek van de Kerkvoogdij der '*Ned. Herv. gemeente te Almkerk, om een subsidie om haar nieuw te bouwen 'kérk te voorzien van een klok en uurwerk. Tengevolge van het op blazen van de gemeente toren, werd ook het: kerkgebouw verwoest. E. en W. stellen voor de klokken stoel en het uurwerk voor rekening van de gemeente te nemen. De kos- tenbegroting kömt tot een bedrag- van f14500.B. en W. zouden hieraari de voorwaarde willen verbin den, dat de gemeente zo nodig over de klok kan beschikken -en alls het tot de bouw van een gemeente toren komt, het bruikbare materiaal bij deze bouw zkl worden gébruikt. De Voorzitter meent, dat deze kos ten te betalen zullen zijn uit hét bedrag aan oorlogsschade. De heer KoTff is niet teigen het voorstel, doch zijn voorstel voor het aanbrengen van een lëctrische klok' aan de Voorsteeg wat f 1500 zou kosten, komt daardoor tjè vervallen. De heer Ouwerkerk vraagt of het niet mogelijk is de toren over ue dragen aan de kerk, met he,t bedrag dat aan oorlogsschade zal worden verkregen. De Voorzitter zegt, dat het voor stel' slechts een noodvoorziening geldt. Op het ogenblik mogen gd-en torens worden gebouwd. De heer Raams vreest als dit rot stand komt er van het bouwen van een toren wel niets meer zal komen. Wethouder C. G. de Jong gelooft niet, dat er de eerste 10 of 15 jaren van de bouw van een toren iets komt. Het is jammer dat het cen trum van de gemeente niet bij de kerk ligt. i 1 -• De heer Snoek meent, dat als er een klok komt, ze op dit punt hoort, ze is daar altijd geweest. Wethouder J. de Jong heeft zijn bezwaar reeds in de vergadering van B. en W. bekend gemaakt. Het be zwaar n.T. dat naar zijn oordeel de kosten minder kunnen zijn, inNieu- yvendijk kostte de klok f 1150, hier is ze begroot op f 1 500. De Voorzitter merkt op, dat de klok later gebruikt kaAi worden voor de toren. Met algemene stemmen wordt ook dit voorstel van B. en W. aangeno men. Verzoek van "het Bestuur van het consultatiebureau tie Ailmkerk, om een subsidie van 4 cent per inwoner te mogen ontvangen voor het jaar 1950. B. en W. -stelten voor dit verzoek in te willigen, waartoe met algemene stemmen wordt besloten. 'Verzoek van het Bestuur dier Ver eniging voor Christelijk voorberei dend Hoger en Middelbaar onderwijs te Gorinchem om een subsidie voor het jaar 1949 en volgende jaren. De school wordt bezocht door 84 teerlin gen, de kosten bedragen voor riet jaar 1949 f 160.per leerling. Ge vraagd wordt een subsidie van f125 per leerling die uit de gemeente de school bezoekt, wielk gqtal 3 bedraagt. Er wordt op ge.we.zen, dat als de ze teerlingen een rijks- of gemeen telijke school zouden bezoeken, de gemeente veel' duurder zou zijn uit •geweest. O'pi -deze grond stellen B. en W. dan ook voor het verzoek in te willigen. Voor de volgende ja ren wordt een subsidie gevraagd tot een mqximum bedrag van 50 gulden per leerling. Het juiste bedrag zal worden vastgesteld -aan de hand van de werkelijke kosten over het be trokken jaar. B. en W. stelten voor- ook dit verzoek toe te staan. De heer Snoek heeft geen bezwaar tegen de subsidie van f 50. Wat de andere subsidie betreft meent spr., dat daarvoor toch wel enige schuld ligt bij het Bestuur der school. Heeft dit wel tijdig subsidie bij het rijk aangevraagd? Eerst heeft men ge tracht het gymnasium in Gorinchem te torpederen door het oprichten van een lyceum. Deze poging is echter mislukt. Is tengevolge daarvan de subsidieaanvraag niet te laat inge diend 1 De Voorzitter merkt op, dat een school toch met 1 September moet beginnen. Hij gelooft niet, dab de subsidieaanvraag te laat is geschied, het kan göed zijn, dat er geen geld voor .subsidie meer beschikbaar was. De heer Raams vraagt of als men bij de f125 de subsidie van f 50 trekt, de kosten hoger zouden zijn dan'wanneer de leerlingen een open bare onderwijsinrichting bezoeken. De Voorzitter antwoordt ontken nend, de gemeente heeft voor deze laatste leerlingen wel f 300 en meer betaald. 1 Wethouder C. G. de Jong wijst er op, dat als men de andere kant be kijkt, de gemeente er voordeel bij heeft, dal deze 3 leerlingen die ge noemde onderwijsinrichting bezéken. Bezochten zij een andere H.B.S. dan zouden de klosten belangrijk hoger zijn. De heer Nieuwenhuizen is van oor deel, dat als het Bestuur een fout heeft gemaakt, het niet billijk zou zijn, dat de kosten daarvan op de ge meente worden afgewenteld. Gezien evenwel het voordeel, dat die gemeen te door deze school gejiiet, wil hij voor het voorstel van B. en W.stem men. Dit voorstel wordt hierop met al gemene stemmen aangenomen. (Slibt volgt). (Buiten verantwoording der Red.) WAAROM CHRISTELIJKE JON GE BOEREN- EN TUINDERS- ORGANISATIE Nu we weer midden in het verga derseizoen zitten, dacht het Bestuur van bovengenoemde organisatie nog even bij deze vraag te moeten stil staan. De tijd waarin we leven ken merkt zich door een snelle vooruit gang en een ommekeer. Dit openbaart zich niet alleen in de industrie, maar ook de agrarische sector maakt deze veranderingen mee. Nu is het veranderen niet het vreemde, want dat is er altijd ge weest, maar het snelle tempo waar in dit geschiedt, is hetgeen wat onze aandacht moet trekken. Er verandert in tien jaar meer, dan vroeger in een eeuw. Het is alsof God de mensen bij het tegemoet gaan van de jongste dag een laatste kans wil geven door alle krachten van Zijn schepping ter beschikking van de mensheid te stel len en daarbij te doen uitkomen, dat de mensheid, schoon ze leeft in een schier technisch volmaakte wereld, toch de nodige welvaart niet kan grijpen. Temidden van deze veranderingen groeien wij als boerenjeugd op. Al tijd door was de theoretisch-techni- sche scholing eis en roeping voor het zo goed mogelijk beoefenen van het Goddelijk beroep. Vermenigvuldigd is die behoefte thans, nu maar voor een klein deel volstaan kan worden met de rijke schat van ervaring, welke de eeuwen door van geslacht op geslacht is overgeleverd en met nieuwe erva ring vermeerderd. Hiervoor is tegenwoordig ook ruimschoots gelegenheid. Niet alleen dpor middel van studie qp een be paalde school is dit te bereiken, maar het kan ook aangevuld worden door een organisatie. Te weinig wordt door onze jonge Boeren en Tuinders gevoeld, dat dit een onmiskenbare schakel is in het Agrarisch leven. Tevens komt dan bovengenoemde vraag aan de orde: „Waarom Christelijke Organisatie?" Eigenlijk moet het overbodig zijn, om in een Protestantse omgeving te discussieëren over deze vraag daar wij toch weten, dat het gehele leven beheerst wordt door de wet Gods. Het woord Gods is de grondslag der Christelijke Organisatie. Vrienden, laten wij dan gezame- lijk onze schouders zetten oncler dit werk, n.l. het vormen van een Chris telijke Jonge Boeren en Tuinders- organisatie. 'Samen kunnen we daar bestude ren de vragen De treilende riet tech nische, sociale en economische leven. Bouwt deze winter Uw afdeling op door kennis te nemen van deze problemen en mocht er in Uw om geving nog geen afdeling bestaan, help dan mee aan de vorming ervan. Velen gaan tegenwoordig aan het Christendom voorbij, maar laten wij ervan doordrongen zijn, dat de wer kelijke welvaart alleen daar gevonden wordt, waar het Christelijk begin sel toegepast wordt op het Maat schappelijk leven. Het Provinciaal Bestuur. VOOR ORIGINELE VLEESCHHOUWER in alle maten voorhanden Aanbevelend. WIJK EN AALBURG P. S. Ook weder verkrijgbaarZOUTZUUR en BRANDSPIRITUS bij aankoop van 1 fles prima Griekse wijn van f2.— Bij aankoop van 1 fles likeur van f 2.95 ontvangt U De likeuren zijn verkrijgbaar in de smaken van Schilletje, Annisette, Abrico brandy, Crème de Cacao, Perziko en Maderijn. ïijy' *J Uku*dfa'Uu/eM'. ttuti wtfgid/uijpt Wijksestraat 54—55 Telef. 70 HEUSDEN Dir.: K, A. BAGGERMAN Voor een naar de Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6