Wachters Raadverslag Zuilichem HET JEUGDIGE ELEMENT BIJ DE BALANS MOEILIJKHEDEN? Wilt u ook iets vragen? Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor u oplossen. Wendt u tot de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. in ueze kolommen. Beantwoording ge schiedt geheel gratis voor de abonné's op ons blad. De vragen moeten vergezeld gaan van zoveei mogelijk gegevens, doch worden in deze rubriek verkort weerge geven; elk antwoord geldt dus slechts één bepaald geval. H. v. A. Ek heb 5 jaar geleden een hiuis verhuurd tegen een vrii met de huurder overeengekomen bedrag. Huurder heeft zich thans tot hetprii- zenbureau voor onroerende zaken ge wend, welk bureau de huur met f4. per week verlaagd heeft. Moet ik hiermede genoegen nemen? Ajntwoord-iVU heeft kennelijk voor het huisje met grond een hogere huurprijs bedongen dan geoorloofd was. U zult thans sliecbits de door het prij'zenbuieau vastgestelde huur mo gen berekenen en wiel met ingang van de datum tegen welke het prijzen- bureau de huur lager gesteld heeft. Het aldus teveel ontvangeaje zult u aan uw huurder moeten terugbetalen. A. J. ik ben enige jaren als arbeider in dienst geweest bij de Nederlandse Spoorwegen. Van mijn loon werd pensioenkorting ingehou den. Ik werk thans niet meer bij de spoorwegen, en zou graag het van mij voor pensioen ingehouden bedrag terugontvangen, of willen weten of ik met 65 jaar nog aanspraak op enig pensioen kan maken. Antwoord-VDe spoorwegen heb ben haar eigen pensioenregeling en in die regeling zal precies bepaald zijn, wat met de gestorte gelden ge beurt en of men eventueel op te rugbetaling of op een in evenredig heid tot het gestorte klein pensioen aanspraak zal kunnen maken. Wij kunnen de verschillende pensioenre gelingen der vele bedrijven onmoge lijk kennen. "Wendt u zich dus zelf onder verstrekking van alle gege vens rechtstreeks tot de directie der Spoorwegen te Utrecht. X. Iemand laat aan huisperso neel een bedrag na. Moet de be gunstigde hierover inkomstenbelas ting betalen? Antwoord-VNeen. Ook niet wan neer anderen begunstigde nog een extra bedrag toekennen. B. Iemand, (gehuwd, een kind) heeft aan diverse inkomsten per jaar f 2984,Hoeveel inkomstenbelas ting is verschuldigd? Moet overeen bijverdienste ook inkomstenbelasting betaald worden Antwoord-VJaarlijkse inkomsten belasting f 220,50, verminderd met daarop reeds ingehouden loonbelas ting. In beginsel moet over elke bijverdienste belasting betaald wor den. Indien u alleen maar inkomsten uit dienstbetrekking heeft (niet meer dan f 4000 per jaar) dan wordt vol staan met inhouding van loonbelas ting en vallen bijverdiensten tot f200,deze in de regel vrij. Wordt meer dan f 200 per jaar bijverdiend, dan volgt daaruit een aanslag inkom stenbelasting. A. J. W. Kan men echtschei ding vragen als een scheiding van tafel en bed 5 jaren geduurd heeft, en zo ja, welke stappen moet men daartoe doen Antwoord-VDe zaak is niet zo eenvoudig als u denkt. U kunt niet zo maar naar de burgerlijke stand gaan en zeggen dat u nu gescheiden wilt zijn. U kunt wel echtscheiding eisen, maar hiertoe moet u een ge hele echtscheidingsprocedure aan spannen en "het zal dan de recht bank zijn, die de echtscheiding uit spreekt. U heeft voor dit alles de hulp van een advocaat nodig. Als u onvermogend bent, is het het beste, dat u op het gemeentehuis een ver klaring van onvermogen haalt en bij het bureau van consultatie bij de rechtbank, in uw geval Breda, toe voeging van een advocaat vraagt. Fr. Gr. Iemand is verplicht jaar lijks een vast bedrag te betalen, dat varieert met de index-cijfers, opge geven door het Centraal Bureauvoor Statistiek. Moet hij nu na de deva luatie van de ^gulden op dit bedrag bovendien nog 30 pCt. devaluatie betalen Antwoord-VWij vertrouwen, dat wij hiervoren de door u gestelde vraag goed weergegeven hebban. Als een uitkering betaald moet worden welke varieert met de index-cijfer, zoals die door het Centraal Bureau voor Statistiek zijn vastgesteld, dan is in die index-cijfers de prijsstijging door de devaluatie van de gulden reeds verwerkt. Een extra verhoging voor de devaluatie behoeft dus niet meer betaald te worden. van Woensdag 14 December. VoorzitterEdelachtbare Heer C. Hobo, waam. burgemeester. SecretarisWelEjd- Heer H. C. van Os. Tegenwoordig alle lieden. Na opening en trekking sLemmings- cijfer worden de notulen der verga dering van 11 November 1949 gele zen en onveranderd goedgekeurd', waarna de Voorzitter een aantal inge komen stukken ter tafel brengt o.a. goedkeuring rekening 1944, goedkeu ring raadsbesluiten van 11 Nov. j.l., strekkende 'tot het verlenen van een 2e hypotheek aan 3 particuliere bou wers, goedkeuring verpachting bouw land, goedkeuring pachtverminde ring, g 0 e dikeu ring ki ndër toe lage ve r,or den i m g gemeentepersoneel enz. enz. De Voorzitter deelt mede, dat met de bouw van de ondierwijzers woning een aanvang is gemaakt en (lat in de vacature van onderwijzeres aan de O.L. school alhier is voorzien dour de benoeming van miejKempers te Amsterdfliml als tijdelijk onderwijze res. Tevens deelt de Voorzitter mede, dat voor 1950 564 M3 bouwvolume is toegfezlegd, waarin opgenomen zijn 2 woningen ten behoeve van krotop- opruiming. Tot lid van de woonruimtec o m mi s- sie in de vacature van K. .van Bra ke 1 Mzn. werd benoemd de heer G. v. d. Linden. Verder worden enige subsidies toe gekend. De rekening dienstjaar 1948 wiordl voorlopig vastgesteld. Eveneens wordt vastgesteld de begroting dienstjaar 1950. De heer Hooijkaas maakt enige opmerkingen omtrent de post ai-meti- bedteling, de geraamde subsidies en wijst er op, dat voor de WelVaarts- srichting geen gelden zijn uitgetrok ken. Spr. betreurt dit, aangezien hij van het nut dezer instellling over tuigd is. i Het alsnog in de begroting bren gen. van deze post kan de goedkeu ring van de raad niet verkrijgen. Aan A. A. van Veen wordt hel er ceel „Mjarisbos" verkocht als uwterrein. t De Voorzitter deelt mede, cfat van pe: bo het bestuur der Bijz. school alhier een evrzoek is ontvangen om hun te verkopen 400 M2 bouwterrein van het perceel sectie A no. 633, gele gen tegenover de Hams teeg stoep, om daarop een wujkgebouw te plaat sen en stelt voor aan dit punt toe te voegen de aanvrage om bouwterrein voor eenzelfde doel van de stichting „Ons Gebouw". B. en W. stellen voor het verzoek van de bijzondere school in te wil ligen en de prijs van het gevraagde bouwterrein te bepalen op f 1.75 per M2. j De heer C. A. van Veen zegt, dat er dus 2 verenigingsgebouwen zullen komen en geen van de ge meente. De Voorzitter geeft een uitvoerige uiteenzetting omtrent de plannen, wel ke whren gemaakt voor een gemeente lijk verenigingsgebouw, maar dat, nu deze 2 aanvragen zijn binnengeko men, de gemteente niet kan over gaan tot de bouw van een vergader lokaal, hetgeen spr. betreurt. De heer C. A. van Veen is van mening, dat als er particulieren een gebouw willen plaatsen, de gemeente niet tot de bouw moet overgaan. - De heer Hooijkaas geeft hierna een uiteenzetting van de plannen en werk zaamheden, welke indertijd zijn ge„- koesterd om tot de bouw wan een ver gaderlokaal te geraken en deelt me de, dat door de heer Bororeman en Duizer op een daartoe gehouden ver gadering is medegedeeld, dat zonder een te bouwen vergaderlokaal, zij toch met hun verenigingen konden vergaderen, terwijl nu een verzoek is ingekomen, ja Zelfs de plannen reeds zijn goedgekeurd voor de bouw van een vergaderlokaal van de bijzondere school. De heer Hooijkaas zegt, dat er is gehuicheld. De Voorzitter geeft nog een over zicht van de plannen voor een ge meentelijk gebouw en deelt mede, dat B. en W. dd. 8 October 1948 in principe daartoe hebben besloten en zegt nogmaals deze gang] van zaken De laatste jaren is men zich speciaal gaan toeleggen op het creëren van jeugdige modellen, die bedoeld zijn om door werkelijk jonge vrouwen en meis jes te worden gedragen Deze modellen zijn doorgaans van het sportievp genre, dat bij de jeugd het meest in trek is, en terecht omdat het de iongeren het best flatteert Ook bij de winterkleding, waarvan men wel eens zegt. dat ze niets ieugdigs heeft, is het snortieve. jeug dige toilet in groten getale vertegen woordigd Vooral geruite stoffen zijn in dit genre geliefd Een heel leuk idee vonden we het om baret en handschoenen, die bij een be paald toilet worden gedragen, eveneens van de geruite japonstof te vervaar digen. Ook zijn er effen mantels met een geruite capuchon,, voering of pe lerine. We beelden hierbij twee jeugdige toiletten uit de wintercollec ties af. K 3538/21. Een aardige, geruite japon met aangeknipte mouwen. De gehele japon is recht verwerkt, behalve het schuin geruite vestje. Benodigd voor 92 cm bovenwijdte 5 m. stof van 90 cm. breedte. 3539/21. Een vlotte, wijd klokkende topper met raglanmouwen Wanneer u deze topper van dikke stof maakt, kan ze bij een wollen rok worden doorgedragen. Benodigd voor 104 cm. bovenwijdte 2.25 m stof van 140 cm. breedte. Van deze modellen zijn bij „Bella Patronen Service". Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, patronen verkrijgbaar a f 0.95. K 3538/21 is verkrijgbaar voor de bovenwijdten van 86. 92 en 100 cm., terwijl K 3539/21 voor de bovenwijdten van 96, 104 en 110 cm. verkrijgbaar is. De modellen zijn overgenomen uit ..Bella, het Nieuwe Modeblad" ACHT JAREN! Vaders, Moeders, er is heden. Wel een o zo schrale troost. Het betreft in deze kwestie, Ditmaal uw geliefde kroost, 'tWelk geen dat is begrijpelijk Maar heel gauw volleerd graag ziet, Want dan kunt ge iets gaan trekken, Van uw Kees of Jan of Piet. Zeven jaar de school bezoeken, Vindt ge al bijzonder veel 't Leren hangt die grote bengels, Toch al meestal uit de keel. 't Worden toch geen professoren, Lezen is maar tijdverlies Volgens U: als ze maar lezen Kunnen 't schone aap, noot, mies. Maar ziedaar, nu is de leerplicht, Weer met één jaar uitgebreid, En ge denkt natuurlijk stellig, Aan die „goeie ouwe tijd," Toen de ouders zélf beslisten, Of hun kind naar school zou gaan. Toen er nog geen wetten waren, Nu, we kunnen dat verstaan! Strakjes worden alle jongens, Van de schoolbank af soldaat, En ge hebt van al uw zonen, Stellig geen profijt noch baat. Menig moeder zal ook zuchten: Waren we toch maar verlost, Van die leerplicht van acht jaren, Daar het mij mijn krachten kost. TIJMEN. te betreuren. 1 Na een breedvoerige discussie brengt de Voorzitter de navolgende voorstellen in stemming 1. een verenigingsgebouw van de gemeente 2. een verenigingsgeb ou w van de bijzondere school}; 3. een verenigingsgebouw van de stichting „Ons Gebouw", welke voorstellen met nesp 2 tegen 5, 6 tegen 1 en algle- mene stemmen worden aangenomen. Aan de Bijzondere school wordep overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920, op advies van de Inspecteur van het Lager Onderwijs, de gevraag de gelden voor cte aanschaffing van meubilair en gymnastiekbenodigdhe- den toegekend. De vijfjaarlijkse afrekening Biijz. school ovêr de jaren 1943 t.m. 1947 'wordt voorlopig vastgesteld, evenals de vergoeding dei* bijzondere school over 1948. De heer van der Maas verzoekt B. en W. aandacht te besteden aan de tl woningen in de Hamsteeg, waar aan nog al wat mankeert. De Voorzitter zegt toe, een en an der te zullen onderzoeken. De heer C. A. van Veen vraagt, wat B. en W. van pl(an zijn met de Es se del - De Voorzitter antwioordt, dat B. cn W. hebben besloten alles in te poten, uitgezonderd de Leidiam. 'Voorts stelt de heer Hooijkaas nog vragen over' dfe vuiIJhisbelt op het. Steegskle. Hierna sluiting. Ons Feuilleton door W. Kerremans 7) Daar stond zij voor hem. Secon den, minuten, uren er was geen tijd meer, alleen zij. Roelants keek haar in de klare gazelle-ogen, ogen als een gebed. Er was een vleugje van vreugde in die bruine ogen, als bij iemand die een ander verwacht en hem nu ziet verschijnen. Verwach ting lag er in die blik, maar ook het onderzoekende van degeen, die voor. het eerst de verwachte ziet. Hij zag de ogen, "het zwarte haar met de blauwige weerglans vaneen heldere hemel, hij zag het zuivere ovaal van haar gelaat en het plotse ling toornig samentrekken van de wenkbrauwen „Mag ik passeer en", vroeg een stem die klonk alsof iemand even met een vinger langs een snaar streek. Roelants stond daar nog en staarde, maar was nog niet teruggekeerd tot volledig bewustzijn. „Mag ik passeren?" herhaalde de stem driftiger, omdat hij de door gang bleef versperren. „Ach ja, natuurlijk", stotterde Roe lants, ,,u moet er hier uit... Ja, ik ben verkeerd. Ik moet er ook uit. Neemt u mij niet kwalijk.... Zij was al voorbij en uitgestapt en liep snel toe op een deur, bijna recht tegenover liet punt, waar de tram had stil gehouden, de deur van een bovenhuis met een naamplaat. Roelants had de tram ook verlaten en weer genoeg besef en zelfbeheer sing gewonnen om zich een houding te geven. Hij haalde een koker uit zijn zak, nam er een sigaret uit en begon die omslachtig aan te steken. Het meisje was verdwenen en de deur was achter haar gesloten. Ka- rel ging er heen en las op de naam plaat „Mevrouw Vermeer." Hij bleef langer naar die naam kij ken dan nodig was om de tweewoor den te lezen, toen wendde hij zich traag af. „Yonca!" bepeinsde hij. Yonca Ver meer. Hoe kom ik toch aan die naam Ik heb haar nooit gezien. Waarom ben ik zo wonderlijk ver ward geraakt, toen ik tiaar zag? Wat was dat voor een metaphysische dui zeligheid die mij beving toen ik haar zag? Of zou die duizeling niets met haar te maken hebben? Zou het een of ander heel gewoon psychisch of misschien wel een physiek proces zijn geweest? Ja, dat zal het zijn. Die plotselinge verwarring zou ik ook gekregen hebben als dat meisje er niet was geweest. Wanneer ik het geval aan een dokter vertel zal hij me duidelijk maken, welke omzettin gen of natuurlijke reacties, die won derlijke toestand verwekt hebben. Te veel of te weinig bloed in de her senen of zo iets. Hij glimlachte om deze verstande lijke redenering, want achter dat verstandelijke immers wist hij het echte en het zuivere weten, dat geen professor ter wereld, geen dokter of psycholoog hem anders zou kunnen doen geloven, n.l. dat de plotselinge mutatie in zijn geest en gevoel, alleen veroorzaakt was door dat jonge meis je. Enkel en alleen door haar. J Hij zag haar, zoals zij voor hem had gestaan, een tikje verontwaar digd over zijn schijnbare opzettelijk heid en toch ook meer verbaasd, dan boos hem aanziend met haar stralende uitdagende donkere ogen. Het was een bevallig meisje, maar niet een theaterschoonheid voor wie de mannen op straat zich zouden omkeren. Een lenige gestalte van de juiste middelmaat, een zuiver ge vormd ovaal gelaat met de uitdruk king van een werkzame geest en van een dynamische natuur. Niet haar schoonheid was het, die hem zo ontroerd had, "Iets anders, iets wonderbaars. Een vonk was over gesprongen, naar hem en die had de meest explosieve lading in hem getroffen. Langzaam en met gebogen hoofd zonder iets om hem te zien was hij voortgelopen naar het hotel, Hoe was hij er toe gekomen om naar Breda te gaan? Die vacantie, die bossen en zelfs het verlangen om Reinders weer eens te ontmoe ten, bleken onder het licht dat van Yonca uitstraalde, voorwendsels te zijn. Uitgeslapen kunstgrepen van zijn lot. Reinders was een vriend van hem, maar waarom had hij dan vroe ger nooit eens de behoefte gevoeld hem te bezoeken. Hij was notabene in Haarlem in garnizoen geweest en in die tijd was zelfs de geclachte niet bij Roelants opgekomen om een avond van Amsterdam naar Haarlem te gaan en Reinders te spreken. Dan was er dat andere smoesje, zijn be hoefte aan* rust en bossen. Dat was toch eigenlijk een brutale streek ge weest van het fatum. Had hij ooit behoefte gevoeld aan rust, aan va cantie? Wat een baarlijke nonsens. Zijn werk beviel hem uitstekend en hij had nooit gemerkt, dat hij zich tc veel of ook maar veel inspande en van enige vermoeienis was geen spoor ooit waar te nemen geweest. En dan de bossen dat was wel liet meest verraderlijke symptoom. Nooit had hij ook maar de ge ringste liefde of bewondering gehad voor bossen. Het was om te lachen, z;oals hij zichzelf had bedrogen. Bos sen hij nad rechtuit een hekel aan bossen en vooral aan mastbos sen, die hij saai, grimmig, somber en eentonig vond. Hij hield vaneen wijd en vrij uitzicht van polders en landbouwstreken. E11 toch was het in zijn brein, in zijn eigen brein, eensklaps opgekomen om. naar die gehate mastbossen te gaan. Geko men Neen, waarachtig niet, het was er in gebracht en niet door licm zelf. Hij was bestuurd en gestuurd: doe dat en dat, ga daar en daar. Vrije wil! Hem! Jawel, hij had zelf gekozen om naar Breda te gaan. Niemand had hem gedwongen, nie mand had hem er over gesproken. Het was ook zijn vrije wil geweest om in hotel Mastbos te logeren, om op die avond op dat bepaalde uur bij Reinders weg te gaan, hoewel hij toch zo genoeglijk met Lydie had kunnen praten tot Reinders weer naar beneden kwam. Vrije wil, om niet zoals zijn plan was naar het hotel te lopen. Vrije wil, maar de mens kan zich zelf niet ontvluchten en evenmin zijn lot. Dat staat altijd weer langs de weg, die men gaat om hem op te wachten of het komt plotseling te voorschijn als men gelooft zich zelf en het lot ontsnapt te zijn. Kan men een feit de bedoeling ont zeggen, die er zo duidelijk uit blijkt? Zijn ontmoeting met Yonca, de alles in hem verstorende uitwerking, na de eerste blik op dat meisje, dat hield toch iets in dat doelbewust moest zijn. (Wordt verveld). Rijmen van Tijmen. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4