voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 2)e Martelaren van Bethlehem Und van altena No. 6731 Donderdag 22 December 1949 Firma L. J. Veerman, Heusden H. VERWEY Onder het zacht-zilveren sterrepra- len van de wijde palestijnse hemel waakten de herders van Bethlehem zoals gewoonlijk over hun stil sla pende kudden. De nacht was heerlij ker dan ooit vervuld van het suize len der eeuwigheid, waarin Jehova de enige God, zijn woordeloze taal der oneindige genade sprak. Het wa ren vrome lieden, deze herders in Judea's liefelijke valleien. Zij had den geen deel aan de orgieë/z van bloed en vuur, die vanuit Rome, deze residentie van de Satan, op de sidde rende aarde ontketend werden. Zij bogen zich niet voor de stenen go den der onderduikers, doch behoor den tot de kleine schare getrouwen in Israël, die gedachten aan de be loften van heil en glorie, door de profeten aan het uitverkoren volk gedaan. In die dagen waren de zonden der mensen opgeklommen tot aan de troon van de Almachtige. Sinds de onzalige dag, dat het eerste mensen paar met vlammende zwaarden uit het paradijs werd voortgedreven omdat zij het kwaad hadden leren kennen, en geen al-verzwelgende watervloed het beste mensengeslacht had kun nen reinigen, was de opstand tegen God uitgegroeid tot de openlijke aan bidding van de oppermens, de ver waten heerser aller volken, de ro- meinse keizer Augustus. Zo was de oude wereld dus tot een voleinding gekomen en leek er geen hoop meer voor een verdoemd mensengeslacht, toen in die stille nacht de hemelen, die voor eeuwig gesloten schenen, openruisten, en oce anen van licht zich op de donkere aarde uitstortten. Zo sterk en stra lend was dit licht, zó machtig de stromen waarin het neervloeide uit een van gejubel vervulde hemel, dat de herders als verpletterd ter aarde vielen en hun kudden te hoop liepen in bevend verwachten. Zeker waren de mannen bezweken onder' dit ont zaggelijk gebeuren, als daar niet een liefelijke stem in hun midden ge weest was, die wonderlijke woorden van heil en vrede sprak. „Ik verkondig u grote blijdschap,, dat u heden geboren is Christus, de Heer. Vrede op aarde voor alle men sen van goede wil. En gij zult Hem vinden in doeken gewonden en lig gende in een kribbe." Eerst na lange tijd durfden de herders zich weer op te richten en zij zagen elkander verbijsterd aan. Maar één van hen, een jonge man nog, Manasse geheten, die zich/hoe wel hij ook de eenvoudige aramese landstaal sprak, van de de andere herders onderscheidde in wijsheid van woorden en grote kennis van de hei lige boeken, hief zijn hand op en zei plechtig: „Een engel heeft ons de geboorte van de Messias aange kondigd. De Verlosser, die zijn volle bevrijden zal van de tyrannie en de tempel op Sions hoogten zal herbou wen. Laten wij van hier gaan en hem zoeken, om te aanbidden de Koning der Koningen." Toen ijlden de herders naar Beth lehem en de geest Gods leidde hen naar de herberg van Heber, uit de stam van Aser. Daar dromden zij reikhalzend voor de geopende stal deur en zagen het kind in de krib be. Zij dorsten niet naderbij te tre den, want rijkgeklede vreemdelingen lagen voor het kind geknield en stalden kostbare reukwerken en schat ten voor hem uit. En ook was het ge laat van de jonge moeder, die in de armen van haar man rustte, van zulk een reine schoonheid, dat de herders niet in de stal durfden tre den, uit vrees het heilige daarin te bezoedelen. Maar één van de vreemdelingen zag op en werd getroffen door de hunkering naar het kind op de ge zichten der herders en maakte zijn gezellen opmerkzaam. Daarop traden zij achterwaarts om de herders plaats te geven bij de kribbe. Met grote schroom bogen zij zich over het kind, uit welke wijdgeopende ogen de ziel van God hen tegenstraalde. Zij zon ken neer op het stroo en alleen het gesnuif van de stil-starende os ver brak de stilte in de stal. Deze heilige stonden duurden tot dat de zon oprees boven de heuvelen en de herbergier het kind en zijn ouders in zijn eigen woning te sla pen legde. Zwijgend en vervuld van hetgeen zij gezien en gehoord hadden, keer den de herders terug tot hun kud den. HEUSDEN. -In verband met de aangekon digde Kerstwij dingsdiienst, te geven door de Chr. gem. zangver. „Sursum Corda" alhier, in de Ned. Herv. kerk hedenavond, deelt het bestuur ons mede, dat aan deze Kerstwijding alsnog zal medewerken, de zeer be gaafde tenor G. Jansan te Waalwijk, die enkiekle soli's ten gehore zal bren gen. Door dit optreden zal het kunst genot van deze avond uitermate ver hoogd worden, terwijl het geheel koor en solisten en samenzang etc. een waardige inleiding zal zijn op het Kerstfeest. iNiemand verzuime dus deze avond te bezoeken! De toegang is vrij. Aan vang half acht. Voor de Evang. Luth. Geni. alhier hoopt Ds. P. C. Rodenburg uit Breda een predikbeurt te vervullen, op Zondag 25 Dec. a.s., des nam. oim 15.45 uur in de Geref. Kerk. Vrijdag 23 December, des mid dags om 4 uur, hoopt men met de kinderen van N.H. kleuterschool het Kerstfeest te vieren 'in de consistorie. Zaterdagavond om 7 uur hoopt de Geref. Zondagsschool, alhier Kerst feest te vieren. De kerk is versierd en een ieder is hartelijk welkom. Die Kerstfeestviering met de kinderen den» Ned. Herv. Zondags school zal plaats hebben op [Tweede Kerstdag, des nam. vijf uur, in de Ned. Herv. kierk alhier. Heden, Donderdagavond om 8 uur, komt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Op 6 Jan. a.s. hoopt de Eerw. Zuster Ferdinande, in het St. Anto- nius-Gasthuis alhier, haar Gouden Kloosterfeest te vieren. Gedurende 19 jaren is zij in Heusden werkzaam geweest als Hoofdverpleegster. Al die jaren heeft zij met onvermoeide zorg, haar beste krachten gegeven aan de verzorging der zieken. Velen uit Heus den e,n omliggende dorpen heeft zij in die jaren in hun zieke dagen ve.rzorgd en zullen haar nog zeker daarvoor erkentelijk zijn. Er zal dan ook gelegenheid zijn haar op die dag- te feliciteren van 1 tot .2 uur. Bij de gehouden aanbesteding van het magazijn van dje beer L. van Hooft alhier, wérd als volgt inge schreven v. Boxtel f8622. Smits f8525. Colet f8524. v. Wijk f8510. Nieuwkoop tf 8497. Boere f8479. Leijten f8183. De gunning is aangehouden. Architect H. Baaijens. De leden der Ijsver. „Heus den" worden nog eens herinnerd aan de jaarvergadering, welke morgen, Vrijdagavond om 8 uur in hotel Con cordia wordt gehouden. Tijdens deze vergadering zal aan de leden een verrassing worden aan geboden. Het bestuur vertrouwt op de aanwezigheid van alle leden. Tengevolge van de storm van Zaterdagavond en de daarop volgen de nacht, geraakte nabij de grote brug een Belgisch schip, geladen met Fa. v. h. M. NORT Vakopiicien kolen, in moeilijkheden. Het sloeg lek en verkeerde in zinkende toe stand. De Heusdense brandweer werd te hulp geroepen, die door haar tactvol, optreden schip en lading wist te red den. AALBURG. Tweede Kerstdag, des avonds om zes uur, zal het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool in de Herv. kerk alhier gevierd wor den. Zaterdag j.l. keerde soldaat A. C. Smookers, na een verblijf van drie jaren in de tropen, weer in goe de welstand in zijn ouderlijke wo ning terug.__ Groot was de belangstel- linng van familie en vrienden. Ook de muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" deed van haar medele ven blijken en bracht Smookers des avonds een serenade. Van verschillende woningen wap perde de driékleur, terwijl ook een prachtige ereboog was opgericht aan de ouderlijke woning. AALST. Een schaap van de landbouwer A. van Driel stoorde zich niet aan het koude jaargetijde door, na dit voorjaar reeds een lam grootgebracht te hebben, vorige week opnieuw een lam ter wereld te brengen. Bij de Ned. Herv. kerk is de heer P. Brugmans herbenoemd tot ouderling en de heer G. Hobo tot diaken. Beiden hebben deze benoe ming -aangenomen. In de vacante functie van ouder ling, ontstaan door het vertrek van H. J. van Ooijen, is benoemd de heer G. C. Schalk', die deze benoe ming nog in beraad heeft. Met de Zuiderkruis keerden weer twee dorpsgenoten, na een diens'tijd van ruim 3 jaren in de tro pen, in onze dorpsgemeenschap .te rug. Zaterdag arriveerden in de ou derlijke woning de oorlogsvrijwilliger wachtmeester P. Gijbe en de dienst plichtig soldaat M. H. Exalto. On danks storm en regen hadden de buurtbewoners de vlag uitgestoken, terwijl het Thuisfront zorgde voor de ereboog. De fanfare „Prins Hen drik' 'kwam weer in actie en bracht Gijbe een serenade. Die fam. Exalto had te kennen gegeven hier geen prijs op te stellen. Beide repatriërenden ontvingen van het Thuisfront namens de inwoners een nieuw rijwiel, het geen begrijpelijk zeer op prijs gesteld werd. Met de Kota Inten komt nog deze week de vierde militair uit ons dorp te rag ml. de oorlogsvrijwilliger sol daat C. Kersten. AN DEL. Met verwijzing naar de adver tentie, voorkomende in dit blad, ma ken wii belanghebbenden er op at tent dat de nieuwe cursus aan de Chr. Lagere Landbouwschool alhier op 1 April 1950 aanvangt. Alle jon gens ,die op die datum 7 klassen der Lagere school hebben doorlopen, kunnen worden toegelaten. Met het oog op het invoeren van het achtste leerjaar is dit voor het platteland een grote uitkomst. Aangifte moet wor- In verband met de Kerstdagen, za ons eerstvolgend nummer Donderdag 29 December verschijnen. den gedaan voor 1 "Januari a.s. Het Hoofd der School houdt zitting Vrij dag 30 Dec. a.s., des middags en des avonds. - Voor de afd. van de Chr. Vrouwenbond trad Donderdagavond j.l. als spreker op, Ds. W. van der Meuten van Sleeuwijk. 'tWas een leerzame avond, welke uitnemend is geslaagd. Voor het schilderwerk van het te verbouwen en uit te breiden woon huis van dhr. C. v. Rijswijk alhier was de enige inschrijver dhr. L. Ver- sluijs met f 540. De zang ver. „Onderling- Ge noegen" gaf Zaterdagavond een uit voering onder leiding van de heer v. Rijswijk te Sleeuwijk. Tal van lie deren werden gezongen, welke uit nemend werden vertolkt. Ook de bas-, sopraan- en alt-solo's waren mooi. Het toneelstuk „Een verre vriend" werd goed gespeeld en de avond slaagde uitnemend. De verkoop van bonnen voor liet vieren van Kerstfeest door de kinderen van de Chr. school, bracht f100 op. De Unie-collecte voor de scho len met de Bijbel bracht alhier op de som van f 560.90. ALMKERK. Tweede Kerstdag, des nam. om half vijf, hopen de kinderen der Herv. gem., onder leiding van Ds. Hintzbergen en ae heer S. Willemse, in de Geref. kerk alhier Kerstfeest te vieren. Zaterdag j.l. werd er door de Herv. kerkkoren uit Rijsoord enAlm- kerk eien zangavond gegeven in de Geref. kerk alhier. Het programma was met kennis van zaikien samenge steld en bereikte het hoogtepunt in die ene grote jubel „Ja, overal is God", gezongen door beide koren, en de gemeente. Dit was echter niet het enige moment, er waren nog zovele andieren. Hoe devoot klonk het „Stille Nacht", hoe groots de jubel in „Plet daget in het Oosten". Met hun dirigent, die heer Bonefaas uit Sleeuwijk, deden zij een goede keus. Rijsoord hoorden wij voor het eerst, doch Almkerk is met spron gen vooruit gegaan. Er waren nog foutjes, doch welk mensenwerk is volmaakt? De soliste van Zaterdag hoorden wij echter wel eens beter. Te weinig gerepeteerd misschien? Zaterdagmiddag aiTiveerde na een verblijf van ruim 3 jaren in de tropen, onze dorpsgenoot de jpiilitair A. van Vuuren wéder in onze ge meente. 's Avonds bracht de muziek vereniging „Nooit Gedacht" een se renade. Aan onze dorpsgenoot, de beer A. Paans, werd door die minister van Marine, het 00rlogsherinneringskruis met de gesp en certificaat uitgereikt, voor de krijgsverrichtingen te land en ter zee, gedurende de jaren 1940 1945. Bovengtenioemde onze geluk wensen. I t L CAPELLE. Met de kinderen der Ned. Herv. Zondagschool a.d. Loonsedijk en de leerlingen van de Chr. school daar, zal a.s. Vrijdagavond om 7 uur, onder leiding van het hoofd der school, de heer P. Bus ink, in het kerkgebouw het Kerstfeest wor den gevierd. De heer L. J. Kuiper, amb tenaar ter gemeentesecretarie te Beesd, heeft zijn benoeming tot com mies ter gemeentesecretarie van Sprang-Capelle aangenomen en hoopt 1 Jan. a.s. in functie te treden. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", hield in haar clublokaal café Cové-van der Haart aan de Nieu- wevaart, j.l. Zaterdag haar jarlijkse clubtentoonstelling, welke goed is ge slaagd. Het aarttal inzendingen be droeg 203. -- Zaterdagmiddag wierd brand ontdekt in de achter de woning van de heer Verheijden staande leerlooie rij. Doo(r het krachtdadig optreden van enkele personen kon het vuur gelukkig in de kiem gesmoord wor den. De brandweer, welke onmid dellijk na de alarmering ter plaatse was, behoefde, zodoende geen dienst te doen. Zaterdagmiddag keerden na een ycrblijf van ruim drie jaar in de tropen de militairen //enk van Beek en H. van Dr ongele n uit deze ge- meerite in hun ouderlijke woning te rug. Van veile woningen wapperde de nationale driekleur, terwijl voor de woning van de repatriërenden door 'de zorgen van die buurtbewoners prachtige ere-bogen waren verrezen. Tal van gelukwensen en blijken van medeleven hadden de jongens in ont vangst te nemen. In verband met zijn moedig gedrag en de belangrijke diensten onder moeilijke omstandigheden tij dens de oorlogsdagen 1940 verricht is aan de heer J. de Hollander, wo nende aan de Loonsedijk, hét oor- logskrais toegekend. Deze bijzondere onderscheiding is hem j.l. Zaterdag te Tilburg op dë borst gespeld. Het Kerstfeest zal met de kin deren van de Ned. Herv. Zondags- schoolvereniging alhier op Tweede Kerstdag des n'amiddags twee uur in het kerkgebouw gevierd worden. De Jonge Meisjesv. „Talita Ru mi" hield Maandagavond half acht in het gebouw „Elthato", onder lei ding van de heer van Teijlingen, haar jaarfeest. Verschillende ouder en woonden de ze bijeenkomst Van de jeugdige meis jes bij en volgden met intense aan dacht dë afwerking van het goed verzorgde programma. DUSSEN. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis met stal ling voor R. Verhoeven alhier, was de laagste inschrijver A. v. d. Broek alhier met f 19.616. Door de gemeente zullen nog een tiental arbeiderswoningen wor den gebouwd. GENDEREN. Heden, Donderdag hoopt can- didaat Jansens uit Ter Aar, die be roepen is bij' de Geref. Kerk alhier, een bezoek aan deze gemeente tè brengen. Vrijdag 23 Dec. zal in de Herv. kerk, des avonds om half acht, een Kerstwijding worden gehouden. Op de 2e Kerstdag om half twee, zal in de Geref. kerk Kerstfeest worden gevierd met de kinderen der Geref. Zondagsschool. De heer J. Uithoven heeft de benoeming tot diaken der Geref. keiic aangenomen. Op de 2e Kerstdag zal, in de Herv. kerk des avonds 6 uur, Kerst feest worden gevierd met de kinderen der Herv. Zondagsschool. In de Herv. kerk is tot ou derling gekozen E. v. Wijk en herko zen tot diaken J. Thur. Tot nota bel werd herkozen Ant. Vos. Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteurs J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no, 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Kant U dit niet vlot meer lezen Dan hebben Uw ogen het bewezen Zij verlangen een goede bril van Gasthuisslr. 13 Gorinchem REDACTIE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1