Naamkaartjes Voor de Vrouw OP REIS. Plaatselijk Nieuws Ons Landbouwhoekje. held een terreintje 6e kopen van mej. J. Bonman, voor plm. f k* per M2. De gemeente kan dit ge bruiken wanneer daar ggebouwd zal worden. De Prov. Inspect voor li chamelijke oefeningen, maakt be zwaar, dat lichamelijke oefeningen worden gehoüden voor de ramen der scholen, daarvoor kan het terreintje achter de school van de heer Haspels gebruikt worden. B. en W. stellen voor deze aan te kopen, waarmede de raad accoord gaat. In verband met de bouwvolume is de aandacht van B. en W. gevestigd op 2 bouwplichten te .Eethen en die v.d. woning voor "n hoofd der school te Meeuwen. Voor deze zal getracht moeten worden om met het school bestuur te Meeuwen tot overeenstem ming te komen, omdat de bouw plicht die de gemeente bezit, niet kan worden overgedragen. Met het voorstel van B. en W, ten opzichte van de bouwplichten van Eethen gaat de raad ,accoord. Wat de bouwplicht te Meeuwen betreft deelt de Voorzitter mede, dat het door oorlogsgeweld vernielde woonhuis van het hoofd der school,, eigendom was van de gemeente. Is de woning herbouwd, dan zou de gemeente de woning willen overdra gen aan het schoolbestuur. Ook met dit voorstel' gaat de raad accoord. Voor de bouw van een dubbele woning te Genderen beschikt de ge meente eveneens over twee bouw plichten. De bedoeling is daaruit 2 woningen te doen bouwen, in de vorm als de reeds gebouwde. De heer Gouda vraagt of het plicht is, dat deze woningen in Genidleren worden gebouwd. De Voorzitter antwoordt, dat zulks niet verplicht is. De heer Gouda wijst op. Heesbeen en Bab.-broek, waar nog geen wo ningen zdjin gebouwd. De heer Donken merkt op, dat indertijd 2 woningen, die in Dron- gelèn zouden worden gebouwd, el ders gebouwd zijn. Weth. v. d. Beek Zou zeggen, dat de wopingen daar gebouwd moeten worden, waajr dit het meeste nodig is. De Voorzitter merkt op, dat de bouwaanvragen in Bab.-Broek zeer gering zijn, in Dromgellen zijln nog 2 a 3 gevallen van bouwplicht die <ioor het armbestuur nog moeten worden herbouwd. In Genderen is de woningnood nog zeer ernstig. De heer Gouda meent, dat deze in Heesbeen prooen tsgewijze even ernstig is als in Genderen. De Voorzitter lijkt het 't beste, eerst het besluit te nemen de woningen te doen "bouwen, later kan tian nog worden uitgemaakt, waar deze ge bouwd zullen worden. De raad gaat met dit vdortstel accoord. Machtiging tot aankoop en ontei gening van gronden ter uitvoering van het wederopbouwplan. De Voorzitter licht toe, dat het hier gaat over een terreinitje bij! de pastorie in Eethen. De heer v. d. Heuvel' vraagt of de gemeente dit terreintje ook no dig heeft. 1 De Voorzitter antwoordt, dat dit niet direct nodig is, doch het is op genomen in het uitbreidingsplan, voor een pleintje daar. De heer v. d. Heuvel' merfct op, dat de ggemeente „er dus niet vee li aan heeft, doch alleen de verplich ting krijgt het te onderhouden. De Voorzitte'r zegt, deze gedach ten ook al eens te hebben gehad, doch het gaat hier over een heel klein stukje dat bij het overige ge deelte hoort. 1 De verlangde (machtiging wordt verleend, alsmede om te trachten in Genderen terrein ,te krijgen voor d bouw vari urgentiewoniingen en te Drongelen nabij de nieuwe school. Wegverbetering te Drongelen. Voor dit punt worden de heren v. Loenen en T/uissink van de Gentr Techn. Dienst ,ter vergadering toege laten. 1 i De Voorz. deelt mede, dat B, en W. deze morgen hebben kennis gemo men van de plannen en cijfers en geeft genoemde heren de gelègenhéid de door de raadsleden verlangde in lichtingen te verstrekken. De heer v. Loenen deelt mede, dat men o|p het ogenblik in verschil lende gemebnten van het Land van Heusden en Altena bezig is met het overnemen van polderwegen. De Centr. Techn. Dienst is daarom op het ogenblik overbelast, want aan deze overname zijn verschillende kan ten, er moet herhaaldelijk overleg worden gepleegd met de Prov. Wa terstaat, waarmede de Diénst heel prettig samenwerkt. Het is begrij pelijk, als een gemeente op dit ogen- blik opdracht verstrekt, deze op dracht niet altijd direct kan worden uitgevoerd. In Drongelen is een on derzoek ingesteld naar de verharding van de weg. Nü stelt de Techn. Dienst zich voor de bestaande ver harding hier en daar bij te werken drukkerij Firma L. i. VEERMAN, Heusden en dan te voorzien van een afdek- laag van dikke klinkers op hun platte kant. Als 2e oplossing kan ook die nen de gewone klinker bes tra ting en als 3 de mogelijkheid, de weg voor zien van een goede fundering, daar over een dekking van steenslag en dan het geheel afdekken met een teerbehandeling als op de Prov. weg. De heer Donken verklaart het meest te gevoelen voor de 2de op lossing. De Voorzitter deelt nog mede, dat de polder bereid is een bedrag van f350 per km per jaar in de kosten bij te dragen, het resterende moet ge vonden worden uit de straatbelasting. De heer Donken acht de bijdrage van de polder te laag. De heer v. Andel zou voor de 3 de oplossing zijn, omdat dan ook Gen deren en B.-Broek met hetzelfde be drag, dat anders die 2de oplossing kost, geholpen konden worden. Die heer Gouda verklaart zich voor een klinkerweg. Wethouder v. d. Beek zou ook klin kers nemen als zulks mogelijk is. Er is gezegd ook Genderen en B.- Broek er bij te nemen, is pok be kend wat dit zal kosten. Uit de straatbelasting wordt een bedrag van f8coo.gevonden. Hoe ver komt men daarmee, de gemeentekas kan naar spr.'s mening niet te zwaar met deze wegen verbeteringen belast worden. Hij is sterk voor verbetering der wegen, doch er dient .ook nage gaan 'te worden het pok kan. Als men een globale berekening had wat de verbetering van de wegen in Genderen en B.-Broek zullen kósten, dan was mogelijk na te gaan in hoe ver het kan. De heer v. Loenen gelooft, dat als men alles ineens wil nemen, men dan zal moeten rékenen met 21fc maal het bedrag voor de weg in Drongelen. Wethouder v. d. Beek vraagt of over 14 dagen niet te zeggen is, wat de globale kosten zullen zijn. De Voorzitter is van mening, dat men de zaken gescheiden dient te houden. Het gaat nu over de over name van de wèg in Drongelen en het doen bestraten van deze weg. Hij stelt voor hiertoe te besluiten en zou bij dit besluit de ernstige toezegging willen doen, dat ook zal worden ge tracht om de wegen in B.-Broek en Genderen te verbeteren. Dit voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt nog mede, dat de bouw van de brug in Meeuwen, dank zij de medewerking van de heer v. Loenen, voor rekening van het rijk zal komen. De heer v. Andel vraagt of de bewoners aan de Hill met de mede werking van de gemeente Dius sen niet aan de waterleiding en het elec- trisch net aangesloten kunnen wor den. De Voorzitter verklaart, dat B. en W. voor deze bewoners en ook voor die van andere gedeelten der gemeen te sympathiek hier tegenover staan. Spr. hoopt binnenkort met een afge- .rond voorstel in deze bij de raad te kunnen komen. De heer v. Andel vraagt of er uil- zicht is op restauratie van dé tonen te B.-Broek. De heer v. Loenen gegt, dat de offerte voor de klok ieder* ogenblik kan binnenkomen, terwijl de rest door de wederopbouw is goedgekeurd. De heer v. d. Heuvel vraagt of de gemeente niet kan aandringen op herstelling der bruggen in de Prov. weg. De Voorzitter antwioordt, dat hier op reeds de aandacht is gevestigd, wanneer de raad dit wenst, wil hij zulks nog wel eens doen. De heer v. d. Heuvel zegt, dat de sloten in Genderen als vuilnisbelt worden gebruikt, kan niet een plaats worden aangewezen, waa^ dit vuilnis kan worden gestort? De heer Gouda merkt op, dat reeds enige vergaderingen terug hier op de aandacht is gevestigd, B. en W. zegden toen toe, dit onder de ogen te zullen zien. i D>e Voorzitter ziet als beste op lossing een ophaaldienst en zal deze zaak nog eens nader bezien. IVOR'OL TA N D PAS TA De heer v. d. Heuvel wijst er op, dat door de gemeente in Genderen sloten zijn gedempt, hierdoor is ech ter een minder gewenste toestand ontstaan. j De Voorzitter gelooft, dat men tot riolering zal moeten komen. De heer Huissink van de Centr. Techn. Dienst geeft aaii de hand van de kaart hieroveir nadere inlichtin gen en (wijst er op, dat vooraf even wel de straat in orde gemaakt zal moeten worden. r De Voorzitter is van mening, dat wel gebleken is, dat men het paard achter de wagen spant als men hui zen gaat bouwen, voordat het ter rein bouwrijp is gemaakt. De heer Prinse vestigt de aandacht op een paal van het electrisch licht te B.-Broek, die gevaarlijk staat. De heer Gouda zou aan de Voor zitter van het waterschap Drongelen, wethouder H. Vos, willen vragen, wanneer de weg Eethen-Drongelen in orde wordt gemaakt. De heer Vos ontwoordt, dat dit in 1950 zal geschieden. De heer Donken informeert hoe het staat met de afgraving van dé dijk te Drongelen. De heer v. Loenen deelt mede, dat het plan thans bij de wederop bouw' is en getracht wordt voor een en ander dé goedkeuring van het rijk te verkrijgen. Er zal getracht moeten worden terrein te kopen of te ontei genen. Voor dit laatste wordt in dén Haag het meeste gevoéld. De vergadering wbrdt hi e nop ge sloten. Besteed Uw geld goed. Ons lichaam heeft voedsel nodig om in stand te blijven len wel voed sel, dat uit verschillende stoffen be staat. Brood en groente bijvoorbeeld mogen kostelijke voedingsmiddelen zijn, van brood of .van groente al leen kunnen wij niet leven. Daarvoor zijn ook stoffen nodig, die dn ver schillende ^ndere voedingsmiddelen voorkomen. Iedere voedingsstof heeft in het menselijk lichaam nu een maal zijn eigen taak. De bouwstoffen bijv. zorgen voor de instandhouding van het lichaam, dlat geheel uit diezelfde stoffen is opgebouwd'. Dahr onze spieren, or- iganen, beenderen, e.d. voortdurend slijten zolang wij leven, pioet onze voeding 'de nodige stoffen aanvoeren om die schade steeds weer te her stellen. Verder heeft het lichaam nog brandstoffen nodig om arbeid te ver richten en op temperatuur te blijven en beschermende stoffen o.m. om'vol- doènde weerstand te houden tegen ziekten. Van de bouwstoffen zijn wel het belangrijkste de eiwitten. Deze groep van stoffen, die in samenstelling lij- ke.11 op het kippen-eiwit (dat er zelf ook toe behoort) jkomt voornamelijk voor in onze duurste levensmidde len. Nu het voor velen een dringen de noodzaak is om ,00k op die voe ding te bezuinigen, willen wij de waarde van enkele eiwitrijke voe dingsmiddelen van verschillende prijs eeri§ met elkaar vergelijken. 'Men rekent, dat een volwassen mens 25 k 35 gr. dierlijk eiwit per dag nodig heeft. Voor het overige lean het plantaardig eiwit dat bijv. in aardappelen, erwten en bonen en graanproducten voorkomt in onze eiwitbehoefte wel voorzien. Dierlijk eiwit nu komt voor in melk, (ook in karnemelk enyohurt, maar niet in boter), kaas, ei, vlees (niet in spek) en vis. JDeze levens middelen kunnen dus elkaar vervan gen in ons dagelijks menu. Welk daarvan is het voordeligst?' Om dit te kunnen zien, moeten we eerst weten, hoeveel eiwit jn elk van deze vjif artikelen voorkomt. Gemaks halve gaan we uit van Vlees: in 100 gr. vlees komt ongeveer 20 gr. eiwit voor. Wij hebben nu onder elkaar gezet, in welke hoe veelheid' van de andere vier voedingsmiddelen even eens 20 gr. eiwit voorkomt en wat die hoeveelheid gémiddeld kost. 100 gr. vlees kost f0.3 5, bêval 20 gram eiwit; 200 gr. magere vis (niet schoongemaakt) kost fo.18, bevat 20 gr. eiwit; 200 gr. .vette ,vis (panha ring) kost fo.io, bevat .20 gr. eiwit; 3 eieren kosten f0.48, .bevatten ,20 gram eiwit; 77 gr. kaas 40-f- kost f0.24 J/2> bevat 20 gr. .eiwit; .6,2 dl (ruim 4 kopjes) melk kost ƒ0.13, bevat 20 gram eiwit. Na de haring (die we waarschijn lijk niet iedere dag zullen eten) blijkt dus melk het goedkoopste dierlijke eiwit op te leveren. Daarop volgt de vis, 'dan dé kaas, vervolgens het vlees en het duurst zijn ,de eieren. Wie dus geregeld veel melk ge bruikt (bijv. in de vorm van pap of verwerkt in stamppot, .soep of pureekan toe met minder vlees, eieren enz. zonden zijn gezondheid tekort te doen. En ook de vis kan ons helpen om op een verantwoorde manier te bezuinigen. Nu hebben we met één punt nog geen rekening gehouden: béhalve het eiwit bevatten al deze levensmiddelen nog andere stoffen, die voor onze gezondheid van belang zijn. Dit ziin verschillende vitamines én voedings- zouten, koolhydraten en vet, Miaar ook in dit opzicht slaan melk en vis een goed figuur al blijft de varia tie altijd gewenst. Tot slot nog enkele wenken. Iinplaats van kippeneieren kunt u even goed eendeneieren gebruiken mits ze 10 minuten gekookt of dubbel gebakken zijn. Goedkope vis soorten doen in voedingswaarde voor de. duurdere niet onder. En 'de melk kan af en toe eens vervangen worden door de even eiwitrijke (maar vet- a r mekar ne melk Wij hopen u met deze cijfers en feiten wat te kunnen helpen in uw strjjd tegen de duurte. Wintercampagne tegen ratten en muizen. Ook in deze winter zal in geheel Nederland een bestrijdingscampagne tegen rat en muis worden gevoerd. In de afgelopen zomer hebben de weersomstandigheden aan alle knaag dierensoorten uitzonderlijk gunstige ontwikkelingsmogelijkheden geboden, zodat ook de bruine rat vrijwel over al belangrijk in aantal schijnt te zijn toegenomen. Door de in vorige win ters bereikte resultaten is voldoende Niet iedereen neemt zijn hele vacantie in de zomer. Velen geven er de voorkeur ian om in de komende feestmaand, December ook nog een paar extra dagen vrij te hebben. We zullen dan, wat onze :leding betreft, het zwaartepunt meer op de mantel leggen dan in de zomer. Het is immers de mantel, die we als we uit zijn het grootste deel van de dag zullen dragen. Wanneer we dan zo'n heerlijk gemakkelijke swagger nemen, waaronder we een mantelpak of een warme wollen japon kunnen aantrek ken, zullen we ons prettig gekleed voe len op onze vrije dagen. Wellicht zal de nieuwe mantel voor het eerst met de Kerstdagen worden gedragen. De afgebeelde swaggers zullen onge twijfeld in wijde kring worden geap precieerd. Vooral voor de Nederlandse vrouw, bij wie de slanke lijn wel eens een klein beetje zoek is, zullen deze practische swaggers geschikt zijn, daar ze de lijn camoufleren en ons daardoor in staat stellen, ons toch warm te kleden onder onze mantel. K 3582/23. Een eenvoudige swagger met ronde schouderpas. De wijde mouwen hebben brede manchetten, die evenals het pas van een dubbel stiksel zijn voorzien. De mantel heeft geen kraag en laat dus ruimte voor een afstekende shawl. Benodigd voor 98 cm. bovenwijdte on geveer 4 m. stof van 140 cm. breedte. K 3583/23. Deze swagger heeft kleine schouderpellerines. De schuin- ingezette steekzakken zijn van kleppen voorzien. De pellerines kun nen eventueel natuurlijk vervallen. Benodigd voor 96 cm. boven wijdte ongeveer 4 m. stof van 140 cm. breedte. De knippatronen zijn a 0.95 bij vooruitbetaling per postwissel te bestellen bij „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht K 3582/23 is verkrijgbaar voor 92, 98 en 104 cm. bovenwijdten. K 3582/23 is verkrijgbaar voor 92, 98 en 104 cm. bovenwijdte, "•pze modellen zijn overgenomen uit „Bella" het Nieuwe Modeblad. gebleken, dat een gemeenschappelijke actie, gelijktijdig in aaneengesloten gebied uitgevoerd, verre te verkiezen is boven incidentele verdelgingen. Grote verdelgingsacties zullen worden gevoerd over het gehele land. De Plantenziektenkundigen Dienst treedt bij de campagne op als leiding gevend en coördinerend orgaan, ter wijl de gemeenten de organisatie scheppen en de verdelgingsacites uit voeren met behulp van organisatie's en vrijwilligers. Het verdient aanbeveling, dat ie dereen aan de a.s. bestrijdingsactie tegen de bruine rat medewerkt. Dit kan geschieden door de van gemeen tewege te geven richtlijnen en ad viezen stipt op te volgen. Ieders me dewerking is juist daarom vereist om dat slechts een gezamenlijke actie succes kan hebben. In de vorige win ter hebben de organisatoren van de campagne zeer veel medewerking van de bevolking ondervonden. Ook dit jaar doen zij weer een beroep op allen. Het is ook aller belang! Denkt maar eens aan de schade, die het ongedierte aan voedselvoorraden aan richt, nog afgezien van het grote gevaar voor de verspreiding van be smettelijke ziekten. Van 11 t.m. 14 Januari is het ge bied tussen de grote rivieren, Noord- Brabant en Limburg aan de beurt. IIEUSDEN. Deze week werden bij tie dam club in haar clublokaal hotel Gentral, een drietal partijen voor de onder linge competitie gespeeld, welke allen van goed gehalte waren. Jonker en de Joode speelden een partij in een aantrekkelijk onregelmatig genre en remise was hier een bevredigend slot. In het middenspel wist Bax tegen Schaap spelend een dreiging naar dam te voorkomen en behaalde in het eindspel door tijdnood van zijn tegenstander voordeel, wellicht winst. Door eeri fout wist Schaap echter een puntenverdeling te behalen. Kla ren bood aan de Graag krachtige tegenstand en beiden geraakten in nijpende tijdnood. Op[ dit moment stond KI. al niet zo goed en begrij pelijker wijze ging het toen snel berg afwaarts. De e.v. clubavond vindt nu plaats op Maandag 2 Jan. ,a.s., om 7.30 uur. 'Onze stadgenoot A. de Graag zal 2e Kerstdag deelnemen aan eentour- 11 ooi te Leerdamhij zal in de hoofdklasse uitkomen. ALMKEltK. Op 2e Kerstdag, des nam. 7 uur, zal vanwege de Geref. Jeug'd- oentrale, in de Geref. kérk alhier,, een Kerstwijdingssamerifoomist worden gehouden, waarin Ds. Visser van Til burg zal voorgaan. Declamatorium door M,V. en J.V. In Nov. 1949 zijn door de Centr. Techn. Dienst, in het Land van Altena, aan betalingsadviezen voor het herstel voor Oorlogsschade afgegeven, een bedrag van 'f 84.443.12 hierdoor is hét totale bedrag sinds 1945 gekomen op 'f 3.966.160.86. EEN VEEL VOORKOMEND EUVEL. Elk jaar komen er in de veestal weer moeilijkheden voor. bij de over gang van het ene voedermiddèl op het andere. Niet alleen uit. zich dit bij de dieren in diarrhee, transpire ren, lusteloosheid of iets dergelijks, doch vooral komt dit tot uiting in de melkemmer en dus in. de par tem onnaie. Wanneer een voeder middel bijna verbruikt is, begint men alvast iets bij te voeren van het volgende voe dermiddèl. Langzamerhand laat men het eerste voedermiddel in hoeveel heid afnemen en het nieuwe voeder- middel toenemen. Hierbij jnoet er vopral op /gelet worden, dat de voe- dcrwaarde van het gehele rantsoen gelijk blijft (als deze althans goed was), men moét dus weten hoe de voedermiddelen zich ten opzichte van de voederwaarde verhouden. Ook op dit punt worden nog vaak fouten gemaakt. Maakt men op deze manier de overgang van het ene voedermiddel op het andere geleidelijk, dan zullen de dieren zich kunnen instellenmen voorkomt dan vele moeilijkheden voor de dieren... en tegenslagen voor zich zelf. Dus elke overgang geleidelijk, ook van de ene 'hooikwaliteit op de andere. De Technisch-deskundige van de Commissie voor Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw. Verpakt in doosjes van 50 en 100 stuks Moderne Letterkeuze worden spoedig en netjes uitgevoerd geleverd door Tan den wit a/s a/perisneeuw met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8