Raadsverslag BRAKEL EMIGRATIE naar Canada XIV. 't Is drie uur in de nacht als ik wakker schrik en zie dat hot Jicht brand, hoewel wc het uitgedraaid hebben. M'n vrouw is uit bed en staat met een vreemde man bij de wastafel. De man is binnengekomen, hoewel de deur op slot was. Wat heeft dat"fce betekenen? Ik hoor m'n vrouw verschrikt zeggen: „Als u een dweil voor ine hebt, zal ik het op dweilen voor het nog erger wordt". Wat is er gebeurd? Beneden ons slaapt een schilder én die krijgt in het holst van de nacht een stortregen op] z'n hoofd, bed, kleren en schil derijen. Hij waarschuwt direct de nachtwaker van het hotel ,en die komt op zijn beurt naar onze kamer gerend, waar het water vandaan moet komen. Hoe het mogelijk is, is ons voorlopig een raadsel, maar de koud waterkraan slaat zover open als het kan. M'n vrouw heeft gisteravond een paar stukjes goed van de kinderen in het bps in in de week gezet. Het water kan dus niet door de afvoer buis weglopen en zoekt z'n weg over de rand vian het basin, door de vloer van de kamer, die inmiddels in een mc<p- veranderd is en maakt dan de schilder wakker die, niet weinig ver ontwaardigd, de nachtwaker roept. Hij is bezig z'n spullen te sorteren, wat nat en wat niet nat is. De kraan wordt dichtgedraaid en hiermee wordt de vloed voorlopig gestremd. De ge volgen zijn echter van dien aprd, dat ik, uit hetgeen de nachtwaker zoal zegt, begrijp, dat het wel wat dollars zal kosten. Even komt het bij 'me op om er stiekum tusssenuit te gaan, want wie weet hoeveel ellende hier morgenvroeg nog te hel even is. Maar dat plan is onuitvoerbaar en we gaan dus maar weer slapen, na eerst nog onze hersens gepijnigd te hebben hoe toch die kraan open is gegaan. De kinderen slapen rustig, die kunnen het dus niet gedaan hebben. Het zou trouwens onmogelijk zijn ook, in een Vreemde kamer en het is pik donker. En wat zou het voor zin hebben om die kraan open te zet ten. Zou soms iemand uit het hotel net gedaan hebben om ons of de schil der een hak te zetten? Of zou de nachtwakier zelf soms, nee, dat zou helemaal, verschrikkelijk zijn. Het blijft een onopgelost raadsel voor ons en al prakkizerfende vallen we in slaap. Als we wakker worden gaat ons al direct een licht op. Mpn vrouw vindt bij het meisje iri bed een... glas van de wastafel, benevens een nptte plek. Zie weet nergens van, zegt ze en ze is niet uit bed geweest, dat weet ze zeker. De oplossing is gemakkelijk nu. Ze is natuurlijk half of heel slapend, van tie dorst uit bed gegaan. Ze heeft een glas van het rekje genomen en dat vol water lafcep lopen en daar toen mee naar bed gegaan. Ze heeft in het donker wel net zo lang gezocht tot ze de kraan te pakken had, maar kwam handen tekort om die weer dicht te draaien. Ze heeft vanwege de slaap niet meer het besef gehad om iet nog te doen, toen ie alweer op bed lag en evenmin om het glas helemaal leeg te drinken. Maar ze houd vol nergens iets van te weten, wel een bewijs hoeveel slaap ze gehad aeeft. Ik zal dan maar eens naar beneden naar de baas gaan, kijken wat die voor boete voolr me bedacht heeft. M'n vrouw is ontzettend ongerust maar ik neem het nogal rustig op, ze zullen ons er niet voor opeten. Ik neem m'n dochter maar mee, dat scheelt misschien nog een paar dol- ïor. Allereerst bied ik, zo goed en zo kwaad als het gaat, zoveel mogelijk excuses aan. l'k vertel de man wat er gebeurt moet zijn en als de klei-* ne erbarmelijk begint te huilen en zegt, dat ze het toch zo vreselijk érg vindt, dan schijnt hij bet ineens niet zo heel erg meea* te Vinden. Als ik 3 dollar betaal voor vergoe ding voor de schilder, dan zal hij er niet meer over praten. Het valt dus allemaal nogal mee. ■Nu ga ik eerst eens naar het sta tion C.P.R. kijken of ik de twee ach tergebleven koffers te pakken kan Inrijgen. Ik loop de straat over in de richting van dat station, het is mis schien wel een half uur lopen, maar er zal best een taxi zijn die me voor een appel en een ei een eindje méé- neeni't. Ze schijnen aan je gezicht te zien wat je denkt hier, want voor ik de Straat nog goed en wel ben overgestoken, stopt er al een \tiak naast me, het portier wordt open gehouden en ik zit al naast de chauf feur. We zijn al' bij het station C.P.R. en als ik de bagagehall binnenstap, staan m'n koffers vlak bij de uitgang moederziel alleen. Een meter of vijf verder staan er nog een hele berg van allerlei nationaliteit. Het schijnt dat de mijne uit de gemeenschap uitgebannen zijn, tenminste zo lijkt het. Vermoedelijk heeft de man van gisteravond de hand in het spel, maar hij heeft ze niet kunnen ophalen, ten eerste omdat hij de ontvangstbe wijzen niet had en ten tweede dat wij er niet waren. Ik zie hém niet en zit even later met de koffers en al in de taxi, en ben alweer bp weg naar ons hotel. De vrouw is inmiddels klaarge komen met de kinderen en het wordt lijd, dat we ons gierced gaan maken voor dc trein. Dié taxichauffeur heeft tijd genoeg en helpt ons niet de hélé zaak naar beneden "te doen. Op niijin verzoek zet hij ons voor het hotel nog met z'n allen op de foto en brengt ons naar het station C.N.R., de andere maatschappij dus. Ik ben werkelijk benieuwd, waar wé nu weer terecht zullen komen en of we als koeien en kalveren of als mensen met kinderen behandeld zul len worden. De eerste aanblik is niet bepaald slecht. Er komt een van de ambtenaren naar ons toe en informeert belangstellend waar we vandaan komen en waar we naar toe moeten. We zijn nog bijna een uur te vroeg voor de trein, dus heb ben we Lijd genoeg. Die trein staat nog niet op z'n plaats van vertrek, maar ?o gauw als die er is, mogen we erin. (Wordt vervolgd). gehouden op Woensdag 21 December, des n.m. 7.30 uur. VoorzitterEd.Achtb. Heer W. J. Pos. Secretaris: Mr. J. v. Dalen. Afwezig wethouder D. W. v. Dam. De Voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van het formu liergebed en verzoekt de seceretaris de notulen der vorige vergadering le lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd Vervolgens worden een 2Mal inge komen stukken op advies van B. en W. voor kennisgeving aangeno men Uit een circulaire blijkt dat de gemeente voor het jaar 1950 een bouwvolume heeft toegewezen ge kregen van 1.843 m3. Op het verzoek van de Vereniging tot bescherming van Dieren, om sub sidie, wordt afwijzend beschikt. Dc volgende subsidies worden ver leend: aan de Vereniging „Koningin Wilhelminafonds" voor kankerbe strijding een jaarlijkse contributie van f 15aan de Lagere Landbouw school „Den Hoek" te Bruchem over het jaar 1950 f 10 per leerling welke deze school bezoekt. Het aan tal leerlingen bedraagt 4, zodat in totaal f 10 subsidie verleend zal wor den. Van de Vereniging Lot Stichting en Inslandhouding van Chr. Kleu terscholen le Gorinchem is een ver zoek ingekomen om een subsidie van f50,per uit deze gemeente afkom stige leerling. Op advies van B. en W. wordt besloten bedoelde Stich ting le verwijzen naar de kerkeraad alhier daar deze hierbij belangheb bende is. Aanbieding gem.-fcegr. voor 1950. Gewone dienst in ontvangsten en uit gaven f 133,093,69. Kapilaaldienst in ontvangsten f68,905,98, in uitgaven f 50,000,—, batig slot f 18,905,98. Tot leden van de commissie van onderzoek worden aangewezen de heren EI. C. v. Daalen en C. v. Tuijl. Van Ged. St. is bericht ontvangen dat geen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit, strekkende tot wijzi ging der salaris- en loonverordening 1948 waaraan de raad haai* goedkeu ring hecht. Van het bestuur van liet Polder district Bommelerwaard beneden de Meidijk is bericht ingekomen, dat deze bezwaar maken legen een meer dan het 25-voud van het jaarlijkse onderhoud der wegen. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te een voorstel had van 30-voud bij het overnemen van de wegen wat z.i. heel normaal is. Hier zal echter accoord gegaan moeten worden met een jaarlijkse bijdrage van f 1115,80 met de bepaling dat dit bedrag na 5 jaar kan worden herzien of dat na 5 jaar tot afkoop kan worden overgegaan tegen een bedrag vast le stellen door Ged. St. Hiermede gaat de raad aceoord. Van het Techn. Bureau van de Unie van Waterschappen te Haar lem is "bericht ingekomen inzake de karlerirg \:vn vegen in de bebouwde kom dezer gemeente. De kosten zul len f 1200,per maand bedragen en in totaal zal een bedrag van f2400 tot f3000 nodig zijn. De Voorzitter zet uitvoerig uit een de bedoeling van de kartering en zegt, dat een en ander dringend nodig is daar het Kadaster langza merhand gaat verouderen en dat een schaal van 12500 te klein is. Bij de nieuwe kartering zal dit 11000 worden. Een en ander is eigenlijk het werk van de Techn. Dienst te Zaltbommel, aldus de Voorzitter, doch deze be schikken niet over een landmeter en kunnen dus dit werk niet uitvoeren. De Techn. Dienst zal trachten om in de kosten een rijkssubsidie te krijgen daar het rijk bij deze karte ring ook belang heeft. Het -betreft alle wegen welke door tie gemeente worden overgenomen van de Polder waarbij dan levens zal worden opgenomen de riolering. Besloten wordt het nodige bedrag be schikbaar le stellen. Vervolgens wordt de begroting voor het dienstjaar 1949 gewijzigd. Besloten wordt lot het aangaan van een kasgeldlening van f50,000, ter wijl het bedrag ex artikel 55 bis dei- Lager onderwijswet wordt vastge steld op f21,54 per leerling. Op een verzoek van C. Hanegraaf om een tegemoetkoming cx art. 13 tier L. O.-wet 1920 in de kosten van vervoer van zijn pleegdochter van Brakel naar Gorinchem voor het bezoek aan de Prinses Beatrix - school te Gorinchem wordt beslo ten 75 pCt. der vervoerskosten door de gemeente te betalen. Ten behoeve van de bouw van de particuliere woningbouw van W. v. Zanlen wordt een bedrag van f12,750 beschikbaar gesteld onder le hypothecair vei*band. Aan tic klokopwinder J. v. Gessel wordt met ingang van 1 Jan. 1950 eervol ontslag verleend als zodanig. Besloten wordt het raadsbesluit waarbij aan J. Ennstrang de woning van wijlen J. A. Loch werd ver huurd in le trekken en deze woning opnieuw te verhuren aan J. Versteeg Vervolgens wordt goedgekeurd de verordening op de heffing der straatbelasting tot 6 pCt. der ge bouwde en 3 pEt. der ongebouwde eigendommen. Verder wordt besloten de woning afkomstig van J. v. Kooij te verhu ren aan T. v. Wijgerden. De lieer Vervoorn vraagt of deze woning niet in aanmerking komt voor rijkssubsidie (woningverbe tering). De Voorzitter zegt dat dit thans niet mogelijk is. Rondvraag. De heer de Pater zegt, dat in de vergadering van de Oudercommissie de wens naar voren is gebracht om het lege lokaaltje in de school in le richten lot gebruik van een pro- jee liel an laarn. De Voorzitter zegt dat dit wel mogelijk is doch het afschermen van het glazen tussenschot is erg moei lijk, gezien de grote oppervlakte. Mo gelijk zou een ander lokaal beier geschikt gemaakt kunnen worden. De heer v. Tuijl zou liet gebruik van de projectielantaarn geheel wil len zien verdwijnen en "vindt het geen onderwijs nicer, dat hiermede gegeven wordt. De Voorzitter vindt het gebruik van een projectielantaarn wel nut tig en vindt het gebruik hiervan on schuldig. Ook zou de heer v. Tuijl de school niet meer beschikbaar willen stellen voor het gebruik van bazar's e.d. De heer Vervoorn informeert nog naar de betekenis van de kaartjes waarmede een dezer dagen de school kinderen thuis zijn gekomen. De heer de Pater vindt het gebruik van de projectielantaarn en het on derwijs hiermede prachtig daar de kinderen hun les beter begrijpen. Ambachtslieden e.d. kunnen grote bedrijven gaan bezoeken en de wer kelijkheid zien, doch moeilijk kgn men de kinderen daarheen sturen. De heer Vervoorn zou de uren welke bij het gebruik van de projectielantaarn besteed worden aan in grote sortering bij Firma L. J. VEERMAN ander onderwijs willen geven zijns inziens nuttiger is. De Voorzitter zegt nogmaals het gebruik van een proj» laarn geheel onschuldig is en, wat dat an- <1 at gaan de kinderen hun lessen hiermede he ler zjLillen begrijpen. Spr. zegt, dat men een en ander niet moet vergelijken met een bioscoop. De Voorzitter brengt het voor stel van de heer de Pater om tot verduistering van het lokaal over le gaan, in stemming waarhij de viemnici n et 3—3 staken, zodat het voorstel als verworpen geacht moet worden. Dc heer de Pater zegt, dat naar zijn mening de werkzaamheden bij de verbetering der wegen in het dorp slecht .opschieten en dat het langza merhand een modderpoel gaat wor den vooral nabij de Koningstraat. De Voorzitter zegt dat de weers omstandigheden hiervan de oorzaak zijn en de afwerking beletten. Het optrekken van de muurtjes zal zo spoedig mogelijk geschieden doch dit hangt geheel van tie metselaars af welke thans aan een woning bezig zijn wat ook van groot belang is. De heer de Pater vraagt ook hoe het staat met het afschilderen van de woning van het hoofd der school en vindt, dat dit wel wat lang duurt. Dc Voorzitter zegt de schilder hier nog eens op te zullen wijzen en zal op spoed aandringen. Dhr. Ennstrang informeert naai de houw van de schuur nabij de woning van L. v. Dalen. De Voorzitter zegt dat een en an der geheel aan v. Dalen zelf ligt. De eigenaar Versteeg is genegen een stukje grond aan L. v. Dalen af te staan en is tevens genegen ook aan de drie andere huiseigenaren een stukje grond achter hun woningen af te staan. Wanneer bedoelde huis eigenaren zich tl us in verbinding stellen met Versteeg dan kan oeii en ander spoedig opgelost zijn en zou zelfs tie aankoop van genoemde slokjes grond door de huiseigena ren toejuichen daar bij eventuele brand de woningen zoals deze thans zijn gebouwd, niet meer opgebouwd kunnen worden. De heer v. Tuijl vraagt of de sloot achter deze woningen van Versleeg is en of er deze sloot ook bijegkocht moet worden. De Voorzitter zegt, dat Versleeg bedoelde sloot op zijn kosten dicht zal maken en dat dan vanzelfspre kend deze sloot ook gekocht inoet worden. Spr. vindt een en ander een prachl oplossing. Dc heer v. Dalen vraagt hoe of het slaat met de lichlaansluilingen in de Molensleeg. De Voorzitter zegt, dat de opzich ter Warmen een en ander op zou nemen doch heeft hiervan nog niets vernomen. Spr. zegt de P.G.E.M. nog eens te zullen schrijven. De heer Vervoorn informeert naai de aanleg van liet nieuwe kerkhof. De Voorzitter zegt, dat deze kwes tie thans bij de Raad van State in behandeling is. De heer Vervoorn wil de aandacht nog eens schenken aan tie Algemene Politieverordening voor wat betreft loslopende honden. De Voorzitter zegt hiermede re kening te zullen honden en zal de politie opdracht geven hierop toe zicht uit te oefenen. De heer Vervoorn vraagt of de deur onder de toren aangebracht kan worden wat nog steeds niet is geschied. De Voorzitter zegt, dat liet niet uitgesloten is, dat deze ingang geheel afgesloten zal worden in verband met het gevaar van de toren. Men zal hiermede het advies van de ar chitect nog af moeien wachten. Hierna sluiting. Boekhandel Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 10