Schrijfbl'ocs Ons Landbouwhoekje. EEN JAPON EN EEN SWAGGER. tarische kleuter school moet worden geslicht. Tevens is er een schrijven ingeko men met 28 ondertekenaars, hetgeen wij hier in z'n geheel laten volgen Bdelach tbHe ren Ondergetekenden, allen inwoners van Sleeuwijik, kennis genomen heb bende van punt 11 der agenda voor de raadsvergadering op Donderdag 22 Dec. 1949 behelzende een aan vraag van de Vereniging" voor Chr. Kleuter onderwijs verzoeken uw col lege dringend over deze aangelegien- heid'in de a.s. raadsvergadering nog geen beslissing te neinien. Ze zij111 v&n mening, dat het door de oprichting van deze ^chool voor een aantal ou ders onmogelijk zal zijn hun kinde ren daarheen te zenden, vanwege het uitgesproken karakter dezer school. Om de wille van de eenheid, die ons volk zo dringend nodig heeft, willen zij alles in het werk stellen 0111 een splitsing onder deze jonge kinderen te voorkopien. Dit kan en moet "mogelijk zijn door alsnog een 'bespreking met deze ou ders en ondergetekenden te houden, waarbij men tot overeenstemming komt over het karakter der school Ze zouden geen enkel bezwaar hed en de samenstelling van het bestuur, ben tegen eëri Christelijke tendenz die in dit onderwijs gelegd kan wor den als tegemoetkoming van de voorstanders der aangevraagde school, maar zouden gaarne de mogelijkheid open laten alle kinderen dit onder- wij s te doen vólgen. Het best lijkt hun daartoe een gemeentelijk beheer. Hierover is echter nader te praten. "Het grote belang dat hier voor de gemeente in .het spel is drijft hun dit schrijven tot .uw college te rich ten. 1 De geheimzinnige wijze, waarop de ze aangelegenheid tot dusver behan deld wérd is oorzaak, dat zij zich niet eerder tot u konden Wenden. Mocht hun verzoek, om welke re denen dan ook, door uw college niet in overweging worden genomen, dan zien zii zich genoodzaakt zeer tegen hun zin stappen te ondernemen dm eveneens tot oprichting ener kleu terschool over te gaan en rekenen er daarbij op, dat u de steun, welke aan andere bevolkingsgroepen gege ven wordt ook hun niet zult ont houden. Met de meeste hoogachting, Sleeuwijk, 17 Dec. 1949." v. Wendel de Joode. Zijn alle on dertekenaars ouders van kinderen? Voorzitter. Dit hebbek we onder zocht en ons is gebleken, dat slechts 6 ondertekenaars tezamen 7 kinde ren hebben die voor kleuteronderwijs in aanmerking komen. De Rover. Ik wil eerst een kleine opheldering geven. Op de agenda staat „vereniging", 'dit is niet geheel juist, er is nog geen vereniging, doch een comité Van 4 Gereformeerden en 3 Hervormden. In dat schrijven wordt gesproken over de eenheid die on der ons volk bevorderd moet wor den. Dan rijst bij mij de vraag, hoe zullen we de eenheid bevorderen. Die eenheid ijs alleen te bereiken, wanneer wij allen tezamen buigen onder het Woord van God. Eensge zind allen tezamen, daardoor' verkrijgt mep de eenheid die onze gemeente zoekt. Dat er geheimzinnig te werk is gegaan, daar is geen sprake van. Een ieder kan inzage verkrijgen der statuten. De twee kerkgenootschap pen onzer gemeente zijn in het co mité vertegenwoordigd. Wij „gaan thans het Kerstfees t tegemoet en moe ten geen tweedracht brengen, doch ons buigen onder het Woord van God. Wanneer het van één richting kwam, zou ik er anders tegenover staan. Er is geen sprake van secte, wel van Chr. kleuteronderwijs. Men moet niet tegenwerken, maai* mee werken, daar dit de grondslag is van een goed begin. De mensen worden door ons niet gesplitst, maar op deze wijze splitst men zichzelf. Mijn vol le overtuiging is hieraan te moeten meewerken aan de uitbreiding van deze Christelijke beginselen. Het is God die de wereld regeert en niet wij. 1 De Koning. Ik wil even opmerken aan de heer v. Wendel de Joode, over de vraag of die ondertekenaars ook kinderen hebben vtaor de kleu terschool. De tijd is te kort geweest. Daar zijn massa's ouders die het standpunt van dit schrijven huldigen en die met het praedicaat Christelijk niet accoord gaan. Waarom moiet het nu Christelijk wezen, voelen ze zich beter dan in Werkendam en Woudrichem, want daar zijn het ge meentescholen. Vr. de Rover heeft het verdedigd, daar ben ik niet te gen, ik zier er van komen, dat er nog een adres zal komen. Daar het hier specifiek Christelijk moet zijn, zie ik het er van komen dat dit on aangenaamheden in- de gemeente zal brengen. C. Dekker. Ik verheug mij 41 ver het betoog van de heer de Koning. Volgens hem staat een zeer groot deel der gemeente achter dit schrij ven^ Die ouders willen een séhool m et een Christelijke tend enz, doch geen Christelijke school. Dit kan ik niet goed verklaren, is dat soms een Christendom zonder Christus? Vol gens dit schrijven krijgen ze dan toch een school naar huil genoe gen. Die Koning. Christelijke tendenz lean men gevoeglijk aannemen, ooik de Bijbel voor due 'kleintjes, doch waarom moei er dan het praedicaót Christelijk voor staan. C. Dekker. Eien school met een. Christelijke tendenz, dat is een Chris telijke school. Jullie moeten conse quent zijn, düs aanvaarden en dit schrijven kapot scheuren. Dé Koning. Die heer Dekker moet zich ook de mening van die ouders in kunnen denikien. C. Dekker. Wil de heer de Koning ons dan eiéns uitleggen wat Christe lijke tendenz is? Ik geloof, mijnheer dë Voorzitter, dat we op de voor gestelde weg moeten voortgaan. De Koning. Eien ding nog aan het adres van Dekker. Ooord-eelt niet, over anderen, blijf bij je eigen. v. d. Straaten. Toen i'lc deze brief ontving ben ik gaan nadenken over het kleuteronderwijs, dit moet een school zijn voor dë gehele gemeente. Werkendam is 4 a 5 maal zo groot daii het gedeelte Sleeuwijk, zo zullen de kinderen van het Kerkeind hier van geen gebruik maken, die kunnen we dus uitschakelen. Dan schiet er een klein gedeelte over die van de kleuterschool gebruik zullen maken en wanneer er van dat kleine gadeel- te dan nog gesplitst moet worden zal elke school nog geen 2 5 leerlin gen bevatten. De Chr. school is .ze ker het driedubbele van de Openbare school. N,aar mij 11 mening is dit een beetje opgeschroefd, ik geloof niet dat die ouders bang zullen zijn, dat het op een Christelijke kleuterschool te gevaarlijk zal zijn voor hun kin deren. v. Wendel de Joode. I'k' kan mij volkomen verenigien met de mening van de heer v. d. Straaten. v Die Koning. Er wordt niet van een boeman gesproken. Chr. of Openb. school moet mpn buiten ge ding laten. Wij willen graag één school voor alle kinderen. Zo niet, dan zullen vele ouders hun kinderen niet naar de kleuterschool zenden. Met één school wordt er geen ge voelskwestie gekwetst. Zo staat de zaak zoals de ouders die bekijken. Sterrenburg. Er zijn verschillende stemmen opgegaan voor Chr. onder wijs. Wanneer 'ik het schrijven goéd gelezen heb, staan die ondertekenaars op teen samenspreking. Dat 'kan nut tig zijn. Laten we dit verzoek even aanhouden totdat er een samenspre king heeft plaats gehad. I'lc zou graag een school zien waar alle kin deren heen gestuurd worden. Ippel. Na het schrijven gelezen te hebben kan i'k rhe niet goed in denken hoe die ondertekenaars staan. Ze schrijven dat ze -een Christelijke tenderfz willen handhaven, maar ze .willen geen Christelijke kleuterschool. Ik ben het eens met de heer Dekker, Christelijke tendenz, dus Christelijke kleuterschool. Het is zoals de heer de Rover gezegd heeft, wanneer er een splitsing komt, doen ze dat zelf. Ik zou zeggen, die ondertekenaars moeten eerst eens onderzoeken wat Christelijke tendenz is. Het groot ste deel der gemeente is voor Chr. onderwijs, dus wij moeten niet opzij gaan voor die enkelingen die open baar onderwijs wensen. Die beste oplossing, mijnheer de Voorz., is dat we tot stemming over gaan. J! Verkrijgbaar in de Boekhandel van §H de Firma L. J. VEERMAN te Heusden g ■llillllllllllllllllllllllllllllllllllM De Koning. Daar ben ik tegen. C. Dekker. Ik voel wel voor het voorstel van de heer Sterrenburg. Voorzitter. Tot op heden heb ik me buiten die discussie gehouden. Mijn medeleden hebben zich reeds uitge- - sproken. Toen ik dat schrijven had gelezen heb ik deze conclusie ge trokken de toon is niet juist, het vergif zit in de staart. Van geheim zinnigheid is geen sprake. Het voorl. bestuur heeft een schrijven gericht voor het verkrijgen van een localiteit enz. Als men zich voor een .Christe lijke tendenz heeft uitgesproken, kan ik niet begrijpen dat er de naam Christelijk niét voor mag komen te staan. Laten die ondertekenaars zich bij het comité voegen en gezamen lijk een 'Chr. kleuterschool oprichten. Een kleuterschool moet niet van de gemeente uitgaan, doch van de ou ders. In Werkendam liggen ook plan nen gereed dat de gemeente zich zal terugtrekken van de kleuterschool een deze zal worden overgenomen door de beide schoolbesturen. v. 'Wendel de Joode. De kleuter school in Woudrichem gaat niet uit van de gemeente, doch van de Hierv. kerk. De Rover. Die vereniging moet nog opgericht worden, dus die he ren kunnen met dat voorlopig be stuur er over sp'reken. 1 Die Koning. Wanneer er iets opge richt moet worden ziet men dat op de een off andere manier gepubli ceerd. Dit is stiekum gebeurd, want er is geen publicatie geweest. De Bruijn. Wie heeft die commissie benoemd voor het Chr. kleuteronder wijs. Enkele mensen zijn samengeko men en hebben eèin" voorl. comité gevormd voor het oprichten van een Chr. kleuterschool. Men moet toch eerst weten of er een localiteit be schikbaar is eer men verder kan gaan. j Voorzitter. Deze voorl. commissie moet eerst weten of zij de steun van de gemeenteraad heeft. Dit moeten we voor ogen houden, dat de aan vrage is voor teen Chr. kleuterschool. De Koning. Dan worden anderen buitengesloten. Hierna volgt de stemming, waar uit blijkt, dat slechts 2 tegen waren en 8 voor. Tegen stemden de beren de Koning en van der Stelt. Voor de heren Sterrenburg, v. d. Straaten, C. Dekker,' de Bruijn, B. C. den Dekker, v. Wendel de Joode, Ippel en de Rover. Die Koning. Wanneer deze zaak niet opgelost wordt, zal ik in hoger beroep gaan. Verzoek van de heer A. v. d. Berg tot wijziging van de Algemene Po litieverordening in dier voege., dat zijn café des Zondags voor het pu bliek geopend mag zij'n. De Koning. Hierover heb ik' reeds een paar maai "gesproken in vorige vergaderingen. Er vaart 's Zondags slechts 1 boot en dan staan er 30 h 40 auto's te wachten, het is alleen geen Nederlands verkeer, doch ook internationaal verkeer. Het is een schande dat bij zo'n intercommunaal punt, waar de mensen uren in de auto zijn gezeten, verboden wordt in het café te giaan. Hiier moet enigs zins verandering in worden gebracht. Laat dat café dan Zonddgs epen zijn voo]- het reizend publiek, terwijl het dan voor de inwoners gesloten is. Voorzitter. Men" kan de inwoners niet verbieden, het is opein of dicht. De Koning. Diaar hebt u gelijk in. Dan alleen voor de verkoop van kof fie ien melk'. Voorzitter. Ook dit kan niet, wan neer een café openTs hebben ze recht tot verkoop van hl les. Maar dan ook alle café's open. Die Koning. Ik vind het zeer en zeer benepen in deze tijd. De Rover. I'k heb meermlalen met. v. d. Berg hierovie;r gesproken en voel ook wel iets van de moeilijkhe den. Zoals u weet ben ik (ouderling der Idierv. kerk en dan zou, ik ener zijds moeten meewerken op Zondag open tie zij'n en anderzijds zou. ,ik' de f,am. v. d. Bierg moeten opwekken tot kerkbezoek. Daarom miag ik a dn dit verzoek geen steun verlenen Hierna wordt z.h.s. afwijzend op ~dit verzoek beschikt. Voor onderzoek gem.begroting 1950 wordt een pommissie benoemd, be staande uit die héren C. Dekker, de Bruijn en D. Groenevefd (secun dus voor Groeneveld: v. d. Stelt). Van de voordracht voor die be noeming van teen lid vjan het gem1, inst. voor maatsch. zorg verkreeg bet aftr. lid de heer C. F. ,v. Wendel de Joode '6 stemmen ein G. Gelder- blom 2 'stemmen en 1 blanco. s Hierna sluiting 'der vergadering. DUSSEN. Over de maand November. Geboren: Wilhelmina, d. vail A. Teuling en J. P. Nieuwkoop; Adria- na E. M., d. van J. A. v. d. Pluijm en P. J. v. d. Pluijm; Wilhelmus A. M., z. van A. J. v. d. Pluijm en M. v. Dortmont; Geert J., z. van M. J. v. Es en J. A. de Raad; Johannes G., z. van J. A. Sgroot en J. M. v. Ber gen; Annechien G., d. van J. v. Dijk en M. C. Katerberg. Getrouwd: Gerrit v. Beek, 32 j. en Antonetta C. v. Drunen, 27 j.; Gerardus J. M. Verhoeven, 27 j. en Gerarda J. Wijtvliet, 24 j.; Johan nes A. v. d. Stelt, 21 j. en Johanna v. d. Stelt, 17 j.; Marinas A. Leejg- gangers, 26 j. en Ardina A. v. d. Pluijm, 25 j.; Jacobus W. v. d. Oort, 26 j. en uertruda F. de Gier, 23 j.; Sebasliamis IJ. v. Velthoven, 32 j.en Cornelia M. v. Dijk, 23 j. Overleden: Pieter v. d. Pluijm, 88 j., weduwnaar van M. F. de Nier; Arnoldus v. Drunen, 68 j. LOOIN- EN PRIJSBEELD. Op de jaarvergadering van hef Hoofdbestuur van de Provinciale Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland met de besturen der districtsorganen in deze provincie, welke verg.aderi.ng is gehouden te Amsterdam op 16 December, heeft de voorzitter van de Landelijke Stich ting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes, een réde gehouden over het onderwerp: „De agrarische be drijf sge no ten en hun beleidstaak". In deze rede heeft de heer Louwes ge sproken over de plannen tot verho ging der lonen, welkte thans dooi de Stichting van de Arbeid aan de regering zijn voorgelegd,. Naar aan leiding van. deze voornemens tot loonsverhoging heeft de voorzitter van de Stichting voor die Landbouw uit drukkelijk verklaard, dat de land- en tuinbouw de gevolgen van deze nieu we loon- en prijspolitiek slechts dan kan aanvaarden, 'indien de verhoogde lonen worden doorberekend in de prijzen der landbouwproducten.. De loon- en prijspolitiek mag niet ge voerd worden len kóste van de land en tuinbouw. Deze krijgt nog slechts een bescheiden deel vail het nationale inkomenhij is niet bereid een ver mindering van Bit deel te aanvaarden, en zal zich hiertoe ook niet laten dwingen. 1 Met veel grote woorden en evenveel goede voornemens gaan we elk nieuw seizoen tegemoet. Dikwijls blijft het helaas bij deze voornemens, doch op het terrein van onze garderobe komen we gelukkig wel. eens verder. Als we eenmaal op een bepaald toilet onze zinnen hebben gezet, moet er veel gebeuren, willen we dat plan niet ver wezenlijken. Bovendien is het niet moeilijk, daarbij nog zeer modieus te zijn ook, omdat de heersende winter mode een grote verscheidenheid van modellen bevat. We zien wijde swag gers, maar er zijn ook nauwsluitende, sterk getailleerde modellen. Er zijn .aponnen allen van soepele wol die kokernauwe rokken hebben, maar er zijn er ook met klokkende en ge plooide rokken. De gerimpelde en de al go.ft.™* p w te zeer klokkende rok is echter ver- dwenen, wat naar onze mening slechts verheugend kan worden genoemd. We beelden hierbij een japon af en een swagger, die beide tot de prettig-zittende kleding behoren en dus alleszins begerenswaardig zijn. K 3569/23. Een winter japon met lange mouwen, die van opgeslagen manchetten zijn voorzien. Aardig is hier de vorm van de deelnaden, waarop de knoopgarnering is aangebracht. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 3.50 m. stof van 140 cm. breed. K 3584/23. Een sportieve mantel met steekzakken in de deelnaden. Het rugpand van deze swagger heeft een ronde pas. Benodigd voor 92 cm. bovenwijdte ongeveer 4 m. stof van 140 cm. breedte. De klaargeknipte patronen zijn bij vooruitbetaling per postwissel a 0.95 bij de administratie van „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66 te Utrecht, te bestellen. K 3569/23 is verkrijgbaar voor 90, 96 en 102 cm. bóVWwijdt®. K 3584/23 voor de bovenwijdten 92, 98 en 104 cm. Deze modellen zijn overgenomen uit „Bella", het Nieuwe Modeblad# prima papier 10 0 vellen H| met spiraal in 4 formaten, in de prijzen m van "f 0.97 f 0.37 f 0.33 f 0.25

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6