I Binnenland /ssSSF^sSSi s DINAND STUFKENS Gevonden en verloren voorwerpen De Voorzitter zegt, dat die heer Holster vanaf 1915, de heer v. Krie ken vanaf 1920, en de heer Schaap vanaf 1.929 lid van 'het Burgerlijk Armbesi. zijn geweest. A'llen hebben dus een behoorlijke staat van dienst. Spr. meenl, dat het pp de wieg ligt van het gemeentebestuur, om deze lieren dank te brengen voor ajles wat zii in het belang der gemeente en van de armlastigen hebben gedaan. Het werk' werd zo goed als geheel pro deo verricht. ,Met algemene stemmen werden de voorgestelde ontslagen eervol ver leend- Benoeming van 4 leden van de nieuw ingestelde burgerlijke instel ling van weldadigheid „Dienst .voor sociale zaken." Die Voorzitter deélt mede, dat de heren Holster en v. Krieken zich niet voor benoeming beschikbaar wet:sen 'te stellen. B. en "W. bevelen ter benoeming aan de heren 1. A. v. d. Wiel en C. Holster, 2. IJ. de Joode en J. v. Straten Az., 3. W. Viveen en j. H. Kant, 4, C. M. Schaajp en W. A. v. Piuffelen. De heer Grielaart vraagt of het niet mogelijk is een diakieh te benoe men, om op, die wijze op de hoogte, te zijn, hoeveel de kerk en hoeveel de Sociale Dienst aan eenzelfde per soon bijstand verlenen. Spr. meent dat het voor zijn fractie moeilijk wordt gemaakt. Hij is er vurig voor de heer Schaap te benoemen. Is liet ,n»u niet mogelijk naast 2 linkse le den twee rechtse te benoemen, ter wijl de heer 'Schaap dan als tussen persoon optreedt. Spr. zou daarom gaarne de gelegenheid zien ,gjegeven, voor de benoeming van een lid van rechtse overtuiging. De heer Knijpers wil hierover wel iets zeggen. In het gesprokene door de heer Crielaart zit wiel enige waar heid eri bij die samenstelling .van de .aanbeveling is hieraan ook ge dacht Aan de benoeming van een diaken zijn voordelen verbonden, doch dit kan ook nadelige gevolgen heb ben. Het is n.l. mogelijk, dat hij zal' trachten het belang van de kerk te dienen en daarom zoveel mogelijk op de kap van die Soc. Dienst schuiven. I11 het oude Burgerlijke Armbestuur heeft ook nooit iemand, die kerke- raadsl'id was, gezeten en toch ging bet altijd goed en werd steeds voe ling gehouden. Hij gelooft dat zulks ook in de toekomst zo zal zijn. Prin cipieel heeft spr. tegen de gedachte geen bezwaar, maar de Voorzitter van de Sociale Dienst, de burge meester, behoort text de rechtse partij en'hij stelt er prijs op, dat deze de leiding strak zal houden. Een. voor zitten mag naar spr. oordeel, een. dubbele plaats worden toegekend,'bo vendien behoort de administrateur ook tot de rechtse gröèp. Wat die heer Crielaart over de heer Schaap heeft gezegd, daarmede is spr. het volkomen eens, als deze een 'benoe ming wil accepteren, behoort deze ook benoemd te worden. De heer Crielaart zegt, dat die heer Knijpers spreekt over de administra teur, doch deze kan op „de gang der zaken geen invloed uitoefenen, deze heeft alleen uit te voeren, wat de commissie besluit. Dje 'raad moet het beliang der gemeente dienen en spr, meent bescheiden te zijn, als hij vraagt 0111 1 rechts lid te be noemen. Die heer Knijpers heeft niet be doeld, dat die administrateur iets 'te zeggen zou hebben, doch alleen "dat deze een belangrijke plaats vervult, omdat deze cle rapporten heeft voor te bereiden van zijn te ondersteu nen mensen. Spr. kent de administra teur daardoor grote waarde toe. De heer Crielaart wil veel van wat cle heer Knijpers heeft gezegd, onder schrijven. Het zou echter verkeerd 7,ij 11 als dé administrateur zijn invloed gebruikte ten bate van de rechtse personen. Het gaat in. dit geval niet om een politieke strijd, cloch alleen 0111 zo eerlijk mogelijk te handelen. De Voorzitter wil nog opmerken, dat hij ook vroeger voeling hield met. de diaconie en dit .ook in de toekomst hoopt te doen. i Wethouder Viveeii zegt, dat B. en W. de aanbeveling behoorlijk hebben bekeken. In hetgeen Vle heer Crie laart heeft gezegd, zit werkelijk wat in, doch als spreker dan 'denkt aan hetgeen in. de gemeente wéleens ge beurd is, dan vraagt hij waarom zou men in dien geest handelen. Spr. herinnert aan hetgeen bij cle oprich ting van. liet Groene Kruis is ge beurd. Die gehele opzet van -clezje oprichting ging gleheel uit: van spr's fractiegenoten. Bij de oprichtingsver gadering was evenwel ide rechtse groep sterk vertegenwoordigd, met gevolg dat geen enkel lid van spr's partij in hel. bestuur kwam. Die patroon van de heer Crielaart vond dit blijk baar toch wel wat al te gortig en stelde toen v.oor, ook een. persoon van MOEILIJKHEDEN? Wilt u ook iets vragen? Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor u oplossen. Wendt u tot de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. in vieze kolommen. Beantwoording ge schiedt geheel gratis voor de abonné's op ons blad. De vragen moeten vergezeld gaan van zoveel mogelijk gegevens, doch worden in deze rubriekverkort weerge geven; elk antwoord geldt dus slechts één bepaald gevat. G. G. Ik zou graag willen wie ten wat het Algemeen Vordërings- be sluit 1949 nnet onteigening te ma ken heeft. A11 twoord-VEen stuk grond kan onteigend, maar eventueel ,op grond van het vorenaangehaald besluit dok gevorderd worden: Werden partijen het bij een onteigening niet over de schadelooss telling eens, dan is het uiteindelijk de rechtbank, die de ont eigening uitspreekt. U schrieief, dat de grond zo maar, zonder meer, in eigendom van de staat .overgegaan zou zijn. Bij een onteigening kan dat, niet. Daarom mieendén wij, dat de grond misschien van u gevorderd zou zijn. Doch zöirider nadere ge gevens kunnen wij u niet zeggen, wat in uw geval gebeurd is. J. v. d. E. Wat is het verschil tus sen creo soleren on wolmanniseren? Antwoord: Bij creosotiseren wordt in het hout onder een druk Van 8 tot 12 atmosfeer hete olie ingeperst. Al naar gelang van de soort en die droogte toestand wordt de hoeveel heid in te persen olie bepaald. Op mm vu g 3°°r AL. tows' 1 XiS deze wijze behandeld hout zeer lange levensduur (yoorbee van 40 jaar en langer zijn er vol doende) en kan op vele manieren gebruikt worden, half in en half boven water, in de grond., dus voor alle buitenwerk. Bij wolmaniiisereii wordt het hout in een oplossing van wolmannzou- ten in water gelegd. Dit geschiedt in grote betonnen bakken. Het hout moet daarin, circa. 10 dagen ijlijven liggen en gaat dan een chemische verbinding aan met de zouten, die een bederfwerende werking hebben. Deze behandeling wordt toegepast op hout'dat niet aan de invloeiden van het weer, vooral van water, blootstaat, en op hout dat geverfd' moet worden. A. B. Komen de beroepsmili tairen. van de Marine, die 2 maan den geleden naar Indonesië zijn ver trokken, ..gelijk terug met de mili tairen, die in 1950 allemaal terugko men of worden ze naar Nieuw Gui nea gezonden? s Antwoord-Rt.Een definitief ant woord hierop is niet te geven, daar beidé mogelijkheden bestaan. Men zal dus moeten afwachten. ten tot op het rofowiueitt, VYia.ja.ro p oiaik: die laatste Nederlandse militair naar Nederland zal zlijn teruggekeerd. Juist inu huin taak is afgietopen en de dienst derhalve niet meer zo intensief zal zijn, dreigen de miannen grote ge varen. Om' dieze aï te weren zullen in de kooiende mlaanden noig vele ontspaniniogsmaterialen moeten wor den vier zonden. Om dit mogelijk tie maken, zal deze week de derde JNlIWINrlioterii starten. De prijs per lot bedraagt evenals vorige malen een kwartje. De eerste .prijs is èen reis naar Ame rika of Egypte voor veertien dagen. Langend ijk 37 - Gorkum DE PRIJS VAN GESMOLTEN VET Voor gesmolten dierlijk vet geldt sedert idle opheffing van de vlees- rantsoenering en intrekking van de maximumprijzen vari rundvlees niet langer een maximum-verkoopprijs. Bak- en braadvet is. evenwel rnog steeds aan een maximumprijs van 41 cent pier 250 gram viopr die ver bruiker gebonden. Aangezien, prijs aanduiding op 'de klie in verpakking zo wel voor hak:- en 'braadvet als voor gesmoltien dierlijk vet niet verplicht is, en erenig misverstand blijkt te bestaan ovér de prijs van genoemde vets oor ten raadt hiet Ministerie van Landbouw, Visserij; en Voedselvoor ziening het publiek aan er op toe te zien, dat het voor bak- ien braadvet 'de juiste prijs betad.lt. BRIEFTELEGRAMMEN NAAR NE DERLANDSE MILITAIREN, DIE REPATRlëREN. Naar Nederlandse militairen, die met Engelse schepen repatriëren, kunnen "Via liet Neder 1. kuststation S che ven ingen -1* ad i o brief telegram - men worden verzonden tegen het zelfde tarief als in het verkeer 'met Nederlandse schepen geldt, n.l. f 3,15 voor 20 woorden of minder- en 16 ct. voor elk woord boven 20. 'NIWIN ZET HAAR WERKZAAM HEDEN VOORT. I Nu Indonesië zijin onafhankelijk heid beeft verkregen, rijst bij' velen •de vrajag, of de voortzetting van de NIWIN-w-erkzaamheden moig wel: nut heeft. In antwoord hierop, deelt bet Centraal Bureau NI WIN méde, dat zij haar wérkzaamhede n zal vöortzet- I1EUSDEN. Zondag a.s. speelt het eerste elf- lal der v.v. Heusden een thuiswed strijd en wel' tegen Raamsdonk. Deze wedstrijd is voor Heusden, zowel pis voor Raa'msdonk jjan het grootste belang, aangezien beide ver. in pun- teinaantal gelijk staan. Spelers denk eraan, allen andërhilf /uur uw volle kunnen tomen en de punten blijveh in Heusden. Vpor sportliefhebbérs zal hetaain spanning niet ontbreken. Aanvang 2.30 uur op het terrein Herptse bocht. GEVONDEN2 portemonhaies m. inhoud 1 kindierhandscboenInl. bij de Rijkspolitie te Hieusdien. GEVONDENEen knipmes. Terug te bekomen bij S. de Vries, Hoge Maasdijk 68, Veen. VERLOREN te Heusden, eenhand- beschermer. B. Wallert, Hieesbeen. VERLOREN op de weg van Ga meren ;naar Heusden, 1 bruin ge streept overhemd met bruine strop das. Terug te bezorgen bij G. Bon, Doeveren Di 3. een andere richting te benoemen. Hij meent, dat op de voordracht zoals die door B. en W. is opgemaakt,, geen critielc kan worden uitgeoefend. De Voorzitter is bét er mede eens, dat bij de oprichting van liet Groene Kruis verkeerd i§ gehandeld, hij hoopt echter, dat de raad niet in eenzelfde fout zal vervallen en dat nne 11 alleen met de belangen der ge meente zal rekening houden. De lieer Crielaart meent, dat als men vroeger verkeerd heeft gehan deld, dit nog geen reden mag zijn om in dezelfde fout te vervallen. Men moet geen kwaad miet kwaad vergelden. Bij cle hierop volgende stemming werden uitgebracht op de heren A. v. d. Wiel 4, C. Holster 3, IJ. de 5, J. v. Straten 1, C. Schriele i, W. Viveen 4, C. Holster .3 en op C. M. Schaap 7 stemmen. Gekozen werden dus de heren A. v. d. Wiel, IJ. de Joode, W. Viveen en C. M. Schaap. 1 Vaststelling gemeentebegroting; en begroting Dienst voor "Sociale Zaken voor 1950. j De lieer Crielaart brengt namens cle Commissie van onderzoek' rap port uit en spreekt zijn waardering uit, wat in de begroting wordt voor gesteld ligt volkomen in de lijm. Spr. stelt voor jle begroting te aanvaarden en spreekt de hoop uit, dat hier B. en YV. zal gelukken, de vo orges beidé plannen te doen uitvoeren. De begroting wordt vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf voor de ge wone dienst met 'het bedrag van f 156.793.43, de ka pi taaldienst met f 101.020. De Voorzitter geeft een toelichting op; verschillende posten. B. en W. willen trachten in 1950 een zwemgie- legenheid te krijgen, een kleédge.lé- gienheid op het voetbalveld, verder de verbouwing van de openbare en bijzondere school, verbetering van de Kerkstraat, het doen opmaken van een rioleringsplan, aanschaffing van zitplaatsen voor het Verenigingsge bouw, de stichting van een vereni gingslokaal met gymnastieklokaal adn de Oudendijk. De begroting is slui tend gekregen met de raming van een rijksbijdrage van'f 16000.plus 20 pet. De ondernemingsbelastiiiig die aanvankelijk was geradmid op f6000 is thans geraamd op f18000, het is de vraag of dit voor 1951 ook' mogelijk zal zijn. De heer v. d. Wiel' vindt het eejn opluchting, dat' gesproken, kan wor den over een sluitende begroting. Vroeger heeft spr. ook wetens mee gedaan aan kleingeestig opmaken der begroting. Hiet is gebleken, dat an dere gemeenten YVouclrichem daar door tc knap zijin 'afgeweest. Spr. zou willen adviseren, thans niet 'te pessimistisch te zijn. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. dit ook niet zijn, doch van een sluitende begroting kan nog niet ge sproken worden, de rijkssubsidie en de opbrengst der onde rne mingsbelas- ting Zijn daarvoor te onzekere fac toren. De heer v. d. Wiel meent, dat een verenigingsgebouw en gymnastieklo kaal te Oudendijk onmisbaar zijin. Daar is geen andere gelegenheid voor vergaderingen enz. dan bij spr., dit lijkt nergens op. 'Men heeft hem weieens gezegd, dat hij dwaas han delt 'door voorstander te zijin van een verenigingsgebouw, doch mj,'hoopt dat al het mogelijke zal worden ge- daah, om hiertoe te geraken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit zeker zullen doen. Het vorige college heeft 'alles gedaan, om in Woudrichem die kazerne als vereni gingslokaal te mogen gebruiken en de gemeente heeft daarvoor kosten gemaakt. B. en W. zijn overtuigd, dat ook aan de Oudendijk een ver enigingsgebouw tot stand moet ko men. De Centraal Techn. Diiienst is reeds opdracht verstrekt, om een plan met kostenberekening te maken voor de verbouwing van de onderwijzers woning als zodanig en daarnaast een voor een geheel nieuw gebouw. De heer Knijpers merkt pp, dat de afgelopen jaren, jaren zijn geweest met grote kosten. Er is een ogenblik de gedachte geweest of niet tot del ging van deze tekorten moet wor den overgegaan, doch B. en W. me- ne« dit niet te moeten clloen, omdat dan dingen, die zeer nodig zijn, ach terwege zouden moeten blijven. De heer Spoor zag gaarne een overzicht van de schulden die de gemeente op het ogenblik heeft. De Voorzitter belooft, deze zul len ver strékken. De heer Crielaart zegt, dat de vaststelliiog van de begroting voor de Dienst voor Sociale Zaken enigs zins moeilijker ligt, omdat de ra ming. van ontvangsten, en, uitgaven nog niet gebaseerd kunnen zijin op ondervinding en sllechts berusten op de cijfers vian het Burgerlijk Arm bestuur, waardoor ziij, onzeker zijin. De begroting sluit in ontvangst en uitgaaf met 't bedrag van f14680.20. Spr. wil; de begroting volkomen mie- de goedkeuren, al meent hiji dan, dat ze onzeker is. De Voorzitter licht nog toe, "dat bij deze begroting een subsidie vian de gemeente is geraamd groot f13500. Natuurlijk is niet te zeggen of de bedragen 'juist geraamd zullen blij ken. te zijin, maar dit is bij leen begro ting altijd hét geval. Wethouder Knijpers zegt, dat B. en YV. de armenpraktijk zouden wil len afschaffen en contact zouden wil len zoeken met het ziekenfonds voor Gorinchem en omstreken, om voor hen, die daarvoor in aanmerking ko men een gemeenschappelijke verzekr- ring te sluiten. Spr. gelooft, dat, dit uiteindelijk een voordeel zal betéke nen en 'tevens een betere genéés-' kundige behandeling. f De Voorzitter voegt hieraan toe, dat de heren uit Gorinchem zich bereid hebben verklaard om hier over persoonlijk te komen spreken. De heer Spoor merkt op, dat de scheidende leden van het Burgerlijk Armbestuur een presentiegeld van leden van de nieuwe dienst, waarop de Voorzitter antwoordt van f2.50 per vergadering. Ook deze begroting wordt hier op met algemene stemmen goedge keurd. Aanbieding gemeentereten,ing en rekening Burgerl. Armbestuur 1948. De Voorzitter Wijst de heren Spoor, v. Straten en Holster aan als leden, die deze rekeningen zullen onder zo' 'ClVfóli* De ge meen te begrö üitg voor 1949 wordt gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Vastgesteld worden de pensioen grondslagen voorl die gemeente-amb tenaren. Eveneens bij vernieuwing de ver ordening op de straatbelasting, gehe ven zullen worden 6 pet. voor de gebouwde en 3 pet. voor de onge bouwde eigendommen. fer dal; voor 1949 goldt. Tenslotte worden B. én W- ge machtigd in 1950 de „gewone ver pachtingen en verkopingen te hou- Die heei' v. Straten komt terug op het aanbrengen van een lichtpunt,' waarover hij in de vorige vergade ring reeds lieeft gesproken, 11.I. bij de Postweg. l>e Voorzitter zegt, dat hét er lot heden toe bij B. en W. is inge schoten, .01:11 zich hierover op de hoogte te stellen. Hii, zegt toe, dat zulks thans zal. gebeuren. De heer v. d. Wiel vestigt de aan dacht op de heu.I bij de Schoen riem se brug. De Voorzitter zegt, dat de weg werker hierop ook reeds de aan dacht heeft gevestigd). Spr. heeft hierove|r de heer Snoek reeds opge beld, onder wiens beheer dit be hoort. I De heer v. d. Wiel vraagt of hier op' het bestuur van hiet waterschap Nieuwe Ban reeds attent gemaakt is. De Voorzitter antwoordt, dat dit nog niet schriftelijk gebeurd is. De heer v. d. YViel zegt, dat dit bestuur wet bereid is, de verbetering te doen aanbrengen. De heer Holster merkt op, dat in een vorige vergadering wel gezegd is, dat als de verbetering niet werd aangebracht, de gemeentelijte sub sidie zou worden ingehouden. Dit is evenwel niet mogelijk, omdat de subsidie verleend wordt voor het on derhouden van de weg. De Voorzitter beaamt dit, de sub sidie is voor 25 jaar verleend, alleen kan worden aangedrongen, dat de weg 111 behoorlijke toestand wordt gehouden. De heef Crielaart vestigt de aan dacht op de Zand steeg, waarin, zich schillende putten bevinden, waardoor de straatstenen gaan uitwijkken, wat een gevolg is van de schuifpuiten die in de bezettingstijd daar zijn ge maakt en'die niet goed gedicht zijn. De Voorzitter belooft er de weg werker langs te zullen sturen. De heer Holster komt terug op liet te stichten verenigingsgebouw te Oudendijk. Hij vreest clat verbouwing meer zal kosten dan een nieuw ge bouw. Hij maakt B. en W. er op attent, dat er misschien voldoende grond aanwezig is voor zo'11 nieuw gebouw én mocht er iets tekort ko men, dan bestaat wel de gelegen heid deze daarbij te kopen. De Voorzitter zegt, dat B. en YV. het bezwaar van de heer Holster delen en daarom ook opdracht heb ben gegeven, om naast een plan. voor verbouwing ook een plan voor nieuw bouw te maken. Hij dankt de heer Holster voor de gegeven tip wat de grond betreft. Waar dit de laatste vergadering is, die dit jaar wordt gehouden, zegt de Voorzitter de raad dank voor de in liét afgelopen jaar verleende me de. en samenwerking, waardoor ver schillende belangrijke besluiten kon den-worden genomen en ten. uitvoer gelegd. Hij hoopt dat ook in 1950 deze samenwerking zal worden ver leend voor de voorstellen, waarmede B. en YV. dan zullen komen. Hiij besluit met de wens, dat op deze besluiten Gods zegen zal mogen rus ten en de leden met hun ge/ininen een gelukkig en geze,gfaud jaar ten doel zal mogen vallen en betrekt in déze goedé wensen ,ook de heren van de pers. De heer Spoor meent de tolk: te zijn van de gehele raad; als hij de Voorzitter dank brengt voor allies wat deze in het afgelopen, jaar in het belang der gemeente heeft ge daan. Spr. wenst de Voorzitter met diens gezin een gelukkig en voor spoedig 1950 toe. De vergadering wordt, hierop ge- sloten. verlenen van eervol ontslag aan cle heren A. B. Holster, P. v. Krieken •en C. M. 'Schaap als lid van hiel Bur gerlijk Armbestuur wegens opheffing van deze instelling. /"oor gept^rd BRILLENSPECIALIST f25.genoten, wat ontvangen de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2