TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Raadsvergadering eethen Wachters BI] DE BALANS PLAATS DONDERDAG 5 JANUARI 1950 No. 6734 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDII.. Naar we vernemen heeft die heer J. F. van Duist zijn. benoeming tot president-kerkvoogd in dié Hierv. kerk en de hieeir Hl. A. v,an Je Wer ken zijn benoeming als notabel aan genomen. De verhuring van zitplaatsen in de Hierv. kerk voor 1950 bracht dje som op vlan f4078 of f 10 mlefer dain i,n 1949. De heer Chr. van Rijswijk, be steller bij de Posterijen alhier, is be- benoemd tot kantoorhouder te Ne- derhorst den Berg. ALMKEKK. I11 het jaar 1949 zijn in deze gemeente 102 kinderen géboren, 32 personen overlieden, 98 personen in gekomen en 124 vertrokken, terwijl 33 huwelijken werdén gesloten. iNaar wij' vernemen hééft de heer M. T. van "As alhier bedankt voor zijn benoeming als notbiel der Hierv. gemeente. j Op Donderdag 5 Jan., zal' tussen 7 en 8 uur nam', in de Consistorie- 'kamér 'der Hierv. gemi., de verkiezing plaats hebben van 'een notabel. Can dida ten hiervoor zijn de heren J. B. Branger en A. de Fijier. I GENDEllEN. Volgens de advertentie, elders in dit blad, gieeft de mandoline ver. „A Tempo' 'uit Sprang-Capellie, a-s. Zaterdagavond om half acht een uit voering in de zaal' van die heer C. v. Wijk ,,'t Zwaantje". j 1 5 Deze vereniging, die reeds in ver schillende plaatsen iri Brabant uit voeringen heeft gegevéïi, had steeds enorm succes. 1 Wij 'twijfelen er dan ook niet aan, of de zaal zal ook hier weer, te klein zijn. WIJK EN AALHUKG. Volgens een advertentie in dit blad zal de Federatie Zuid-Gelderland van de Bond voor Staatspeiisionne- ringd ook alhier een propaganda- feestavond beleggen en wel Zaterdag avond 7 Jan. a.s. in het Verenigings gebouw. Deze avond zal in het teken staan van eèn grote hernieuwde landelijke propaganda-actie die genoemde Bend in de komende maanden zal voeren, ter verwezenlijking van haar ideaal, n.l. een premievrij staatspensioen voor ieedre Nederlandse man of vrouw. Achter het faan van de Bond voor Staatspensionnering (die geen enkele politiek nastreeft) dat een ^ondergaan de zon voorstelt en waarin de scho ne woorden staan„Ik ga .op voor hen, wier Levenszon ondergaat", heb ben zich reeds honderdduizenden le den geschaard van allerlei kerkelijke en politieke groeperingen onzer be volking, die tesamen strijden voor een zonnige levensavond van onze ouden van dagen én voorgoed het Oud en Arm uit onze samenleving te verbannen. 1 Het hoofdbestuurslid van de Bond de EdelAchtb. Heer H. Wolters, Bur gemeester van Heere waarden zal op deze avond het doel1 en streven van de Bond nader uiteenzetten en te vens de nieuwe sociale wetgeving om trent de ouderdomsvoorziening in ons land, zoals deze thans op stapel staat én die in het téken zal staan van een verplichte premiebetaling, ook yoor de kleine zelfstandigen, na der toelichten. Verder zal op deze avond die Zalt- bommelse toneelgroep „Op voor de Grijsheid' 'het reeds vele malen met groot succes opgevoerde toneelspel „In de Branding" voor het voetlicht brengen. Diat dit stuk ©en goed ont haal heeft, daarvan getuigen wel de verschillende heropvoeringen die wer den vastgesteld, zo ook op Woens dag 11 Jan. a.s. te Heusden. Hét be hoeft dan ook geen verder betoog dat deze avond een bezoek meer dan waard is. i Zie voor verdere bij zon dierheden de adviertentie in dit blad. WELL. 2e Kerstdag werd met de kin deren der, Zondagschool alhier het Kerstfeest gevierd, onder leiding van Ds. de Graaff. De gebruikelijke kerstvertellingen, zowel als de tractaties, vielen zeer in de smaak bij ide kinderen en ook bij de ouderen. i Na af.0op keerden allen voldaan huiswaarts. 1 Woensdag 21 Dec. hield de Meisjesvereniging „Tabitha" haar jaarvergadering, welke goed is ge slaagd. Jammer, dat er niet meer belangstelling bestond voor deze ver gadering, de zaal was slechts ma tig bezet. Voordrachten en samen spraken wisselden elkaar af, terwijl afgevaardigden van zusterverenigingen hun gelukwensen aanboden. „Tabitha" kan met genoegen op deze avond terugzien. 1 gehouden op Zaterdag 31 December 1949, des v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden, behaive de heer v. Andel, die met kennisgeving afwezig is. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De notulen worden gelezen en vast gesteld. Ingekomen stukken. Brief van H. D. Kleinloog waar in klachten worden geuit over de ri olering biji zijln huis;. Hét soiirijven is gericht aan de raad, de Voorzitter zegt dat een dergelijke klacht niet bij de raad thuis hoort en stelt dus voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waarmede de raad accoord gaat. De Voorzitter zegt dat B. en W. een onderzoek zullen doen instel len door de Centr. Techn. Dienst. Schrijven van het Rijksschool toe zicht, waarin wordt meegedeeld, dat naar aanleiding van een advies van de Consulent voor Lichamelijke Op voeding, wordt aangedrongen op voorzieningen bij de verschillende scholen. Bij de school te Meeuwen dient de speelplaats betegeld te wor den, terwijl die bergruimte verbete ring behoeft en verschillende Leer middelen vioor g ymnasiiekonder wij s behoneïi ,aanigeschaft te wonden. Bij de school te Genderen is aan leg van een betegelde speelplaats achter de school nodig en dient even eens aanschaffing van leermiddelen ge- voor gymnastiekonderwijs plaats te vinden. Te Eethen moet de achterzijde van het schoolterrein betegeld worden, eveneens is aanschaffing van mate riaal nodig. Te Babiloniënbroek moet de hele speelplaats betegeld worden. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten, aan deze verzoeken zo mogelijk te voldoen. Wethouder v. d. Beek vraagt of het wettelijk is voorgeschreven dat een school een speelplaats achter de school moet hebben. De school te Genderen heeft zo'n speelplaats voor de schoei. De Voorzitter zegt dat het rijks school toezicht in ons land, daarop aandringt, met zich hiertegen te ver zetten zal, meent spr., niet veel be reikt worden. De heer v. d. Heuvel merkt op, dat dit nodig is, met het oog op het gymnastiekonderwijs, omdat, als dit onderwijs voor de schoolramen wordt gegeven, dit hinderlijk is voor het an dere onderwijs. De heer Donken vraagt of de ge meente ook verplicht is, deze kos ten te betalen voor de Bijzondere scholen. De Voorzitter merkt op, dat eerst daags van het schoolbestuur hiervoor een verzoek zal binnenkomen en dan de raad verplicht is, de gevraagde medewerking te verlenen. In bet algemeen heeft het schrij ven van het rijksschooltoezicht, de sympathie van B. en W. Met algem. stemmen wordt hier op het voorstel van B. en W. aange nomen. Vasts telling gem. rekening voor '48. De heer Donken brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en deelt mede, dat men bij dit on derzoek slechts met zijn beiden was. De commissie heeft een kleine op merking, betreffende achterstallige posten, inzake woningbouw, ingevol ge de landarbeiderswet. De een be talen en de andere niet, is niet in orde. Vroeger is wel eens de deur waarder er op afgestuurd. De com missie is van oordeel, dat B. en W. moeten trachten dit achterstallige te innen. De Voorzitter zegt dat dit de aan dacht heeft van B. en W. Deze zijn het er mede eens dat er gelijkheid in deze moet zijn. De gevallen liggen echter niet altijd gelijk. In een na afloop der vergadering te houden geheim comité wil hij. wiel nadere inlichtingen vérstrekken. 1 Dé heer Donken verklaart dat de commissie geen verdere op- of aan merkingen heeft en derhalve voor stelt de begroting voorlopig vast te stellen zoals ze door B. en W. is aan geboden, n.l. met een ontvangstvoor de gewone dienst groot f 642420,68; uitgaaf f 636939,07, alzo met een ba tig slot van f5481,61; de kapitaal- dienst met een ontvangst van Ï979>5l2A7> uitgaaf f1,181,115,42; nadelig slot f201,612,93. De Voorzitter dankt de commissie voor haar bemoeiingen en betreurt het dat bij h|et omdlerzoek slechts 2 le den tegenwoordig waren. De rekening wordt hierop vastge steld, waarbij de wethouders zich van medestemming onthielden. Vaststelling begroting voor 1950. De heer Donken brengt namens de commissie van onderzoek ook rapport uit over deze begroting en zegt dat deze van oordeel is dat de legesveror dening slechts weinig opbrengt. Is het niet wenselijk, dat de kosten voor een 'ventvergunning op eein hoger bedrag wordt vastgesteld, dit is toch ook in het belang der nering doenden in de gemeente. De Voorzitter acht deze opmerking juist. Hij zou de leges niet al te hoog willen maken, doch hij is het er wel mede eens, dat B. en W. deze verordening eens onder de loupe ne men. De gemeentebegroting wordt hier op met algemene stemmen vastge steld, zoals door B. en W. is aange boden. Herbenoeming leden der commis sie ingevolge de woonruimte wet. B. en W. bevelen ter benoeming aan voor het Oostelijk deel der ge meente, naast de aftredende L. W. Gouda, P. W. Arendsie, naast J. Hiie- ter M. Spoor, naast K. Kleinloog, M. Splinters, naast H. v. d. Heuvel, G;. Haspels, naast A. Nieuwkoop J. H; Boïl. 1 j De beer L. W. Gouda, J. Hieter en K. Kleinloog worden met alge mene stemmen herkozen, de beren H. v. d. Heuvel en A. Nieuwkoop elk met 5 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op de heren G. Haspels en J. H. Boll. Voor bet westelijk gedeelte naast de aftredende de heer C. M. Donken, A. C. v. Mersbergen naast L. in 't Veld, Adr. de Graaff, naast A. D. v. Buuren, Jac. de Haan naast C. Vos, H. H. Redeker,* naast C. Prinse D. Colijn. De heren C. M. Donken, A. D. v. Buuren en C. Vos worden met algemene stemmen herbenoemd. In de plaats van de heer D. in 'tVeld, die 2 stemmen verkreeg werd be noemd de heer Ade Graaff die 4 stemmen verkreeg. De heer C. Prin se verkreeg 5 stemmen, terwijl stem in blanco was uitgebracht. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur. Voor Eethen is aftredend de heer A. V. v. Riel, die met algemene stemmen wordt herbenoemd. B. en W. hadden naast de aftredende ter benoeming aanbevolen, de heer L. A. Branderhorst. Voor Babiloniënbroek wordt met algemene stemmen herbenoemd de heer C. Vos Azn., voor Genderen de heer J. C. v. d. Beek, voor Dronge- len de heer G. H. v. Mersbergen. Naast de aftredenden hadden B. en W. ter benoeming aanbevolen respec tievelijk de .heer P. de Graaff die 1 stem en de heren A. v. d. Kolk en T. Vos,, die geen enkele stem verkre gen. Rondvraag. De heer Prince komt terug op een vroeger door hem gedaan voorstel om het Pannekoekenstraatje een an dere naam te geven. De Voorzitter zegt dat B. en W. hiervoor in een volgende vergadering met een voorstel hopen te komen. De heer Prinse dringt er op aan, het terrein waarop een woning voor de Pauw in Heesbeen zal worden gebouwd in zijn geheel aan deze te verkopen, de tegenwoordige huur der kan in Heesbeen best een ander terrein pachten. De Voorzitter zegt dat de raad heeft besloten .voor de Paauw, op het terrein een huisje te doen bou wen en daarbij een klein tuintje af te staan. B. en W. hebben gedacht het bestaande terrein in tweeën te ver delen. Na enige discussie wordt dit voor stel van B. en W. met algemene stemmen aangenomen. De heer Gouda zegt dat hij tot zijn spijt bij het nazien der begroting niet aanwezig kon zijn. Is in deze be groting ook rekening gehouden met diverse plannen, die verband hou den met het pas vastgestelde weder- opbouwplan der gemeente. De Voorzitter merkt op dat dit kapitaalsuitgaven betreft, die niet op de begroting geraamd kunnen wor den, deze moeten stuk voor stuk worden behandeld. Dhr. Gouda zegt, dat in die vioarige vergadering heren van die C.T.D. aan- Ons Feuilleton door W. Kerremans 11. „Karei, in elk geval feliciteer ik je, nog voor ik van iets weet. Ik ben blij, dat je eindelijk ook toegan kelijk blijkt te zijln voor de liefde, want dat is een grote verbetering in je vrijgezellenbestaan eii laat me nu eens horen, welkte schokken je sinds gisteravond te 'doorstaan hebt ge had." Karei vertelde en Lydie luisterde met gespannen aandacht. Ze knikte toen hij beschreef, welke gevoelens Ijem hadden overmeesterd bij de ont moeting in. de tram en ze fluisterde er tussen door „Jopie .VeTmcer". Maar toen hij zijn eritomolojgische clan uiteenzette, barstte zij in een schaterend lachen uit. „O, Karei, wat ©en verdienstelijke grap. Dat kan je toch niet in ernst menen. Hiet is het plan van een H. B.S.-ier en niet eens uit de hoogste klassen. Dat je na een nacht van waken en denken dit als een moge lijke en goede regeling beschouwt, bewijst wel hoe wazig je blik ge worden is door de wonde in je hart". „Ik zie niet in..." sputterde Karei. „Wel mijn jongen, begrijp toch eens hoie gauw je mystificatie zou uitkomen". „Precies wat ik hem gekegd heb", viel Reinders bij. „Ja, maar daarom 'is het nog niet juist", verweerde Roelants. „Als jul lie allebei maar zwijgen..." „Ook wanneer je ons niets had verteld", vervolgde Lydie op een be daarde, overtuigende toon, „zou je maskerade niet 'lang duren in ons kleine land, waar ieder, iéder ander kent. Je behoeft maar een kennis te ontmoeten en hem kan je dan je zot verhaal niet doen en zeggen, dat je staatsentoimiolioog zij t. Er behoeft maar iemand een van de heren van het bosbeheer over "jouw functie te spreken en de wagen rijdt de helling af. Je hospita zou (natuurlijk aan haar bloedverwanten en kennissen vertellen, dat de nieuwe kamerbewo ner expres naar 'Breda 'is gekomen om naar beestjes* in de bossen te zoeken..." „Nog iets", onderbrak Reinders. „Er zijn hier natuurlijk in de stad echte insectenkenners en als die ho ren, dat een autoriteit op hun ge bied naar hier is gekomen, zullen ze je een bezoek brengen en dan sta je binnen enkele minuten voor Piet met de vieze naam". „Heel juist, Wim. Er zijn natuur lijk nog een aantal, meer bezwaren té vinden, we noemen maar die, wel ke zo bij ons oprijzen. Uitkomen zotu het heel spoedig. En wat dan? Dan zouden jij' en, Wim en ik als een soort bedriiegiers wondien aangezien. Jij zoudt moeten vertellen, waf de be doeling geweest was met 'die mysti ficatie, sommigen zouden je geloven en tegenover hien zou je een tamelijk belachelijke figuur maken, maai' ve len zouden je raar verhaal niet aan nemen. Zij zouden jou, mijln brave echtgenoot en mij wantrouwen. En dat 'wat je poogt te vermijden, zou, op zeer eclatante wij'zie gebéuren. Jo zou vernemen, hoe laaiend verliefd je op haar zijl geworden, haar naam zou door de stad gaan, er zou ovier naar worden geroddeld, men zou, haar aanwijzen: 'kijk, dat is het meis je, voor wie die rare Amsterdam mer zulke gékke dingen heeft ge daan. Niets leuk voor haar. Je kijkt nu sip, maar je zoudt er bog heel an ders uitzien als je je plan had door gezet..." - „En niet zo'n vrouw met helder doorzicht had ontmoet", riep Rein ders. „Zwijg man", zei Lydie gebiedend, „en Iaat onze gast eens horen, wat hij nog tot zijn verdediging heeft in te brengen". Roelants knikte en antwoordde „Er ligt wel een zékere waarheid in je woorden, Lydie". „Ik heb nog een troefkaart", her nam Reinders. „Jo Vermeer heeft over 14 dagen eindexamen en naar menselijke berekening zal ze slagen. Maar ook al zouden die berekeningen falen, dan zal zij deel' hebben aan de vacantie en jie gecamoufleerde ont moetingen zouden dan dus toch ein digen". i „Kom", riep Lydie opstaande, „laat ons aan tafel gaan en een ander veld- lochtsplain ontwerpen, waarvoor "je een strateeg bij de hand hebt, die zelf ook verliefd is geweest". „Geweest? Geweest?" protesteerde Reinders. „Die het is en blijft". „Dank je schat en van 't zelfde"., Onder de lunch stelde Lydie voor, dat zij mevrouw Vermeer iets zou laten weten van de toestand, waarin Karei' zich bevond, maar dat verwierp deze met hevig afwerende gebaren en besliste woorden. Reinders gaf in overweging, dat hij Roelants zou voorstellen, maar ook daarvan wilde Roelants niet holen. De jeugd; van Jo mocht niet verontrust worden en daarom was 'hij vastbesloten nog een jaar te wachten, vbor hij haar de eer ste tékenen vah zijn genegenheid zou doen blijken. Lydie schudde ernstig het hoofd. „Je ként de meisjes slecht", hield zij hem voor. „Jo wéét misschien, maar-vermoedt stellig, boe he.t bij jou gesteld is. Die ontmoeting in de tram is al voldoende glewees torn haar te doen begrijpen, weilke indruk zij o'p jou heeft gemaakt en de tweedie op straat heeft haar dat even krach tig bevestigd, alsof je eein declaratie had gedaan. Er is echter nog iets. Er dreigt je gevaar". Roelants keiék verschrikt op. „Ja", vervolgde Lydie, ernstig het. hoofd knikkend. „Ik bien zelf een Breda's meisje en ik' weet hoe het hier is. Ik zal je een geheim openba ren, dat ieder meisje, en ieder jong mens hier weet. Jij moet het ook kennen. Voor meisjes uit de krin gen van Jo VTermieer is er imlaar één enkel ideaal een officier of een cadet. Elke burgier moet wijken voor de uniform en het verkeer van, ca detten én officieren met «die meisjes is zeer lévendig. Begrijp je wat ik bedoel1?" 1 „Een meisje als Jo, knap, viliug, pittig, zal, als zij' niet al een aan biddende cadet heeft, daarop zeker niet 'lang meer behoeven te wachten en zijn eenmaal de eerste en allereer ste, nog breekbare banden tussen die twee gelegd, dan heb jij; als burger niet veel kans; meer". Roelants streek zich, onrustig ge worden, over het hoofd. Hij herin nerde zich, dat Reinders hem wel eens gesproken had over de weer galoze imiacht, die dé uniform op de Bredase mleisjeis had en dat zij een versje, mieter een devies had den „Dokter, ingénieur op predikant, Ik verkies de luitenant". „Jopie", ging Lydie voort, „is de dochter van een Indisch officier, ze heeft veel officieren in de .familie en zij is opgevoed in de... ik zal niet zeggen aanbidding, maar toch diepte verering' voor die officiers- stand. Daarmede wil' ik niets onaan genaams zeggen over mevrouw Ver meer, integendeel, ijk heb volle be wondering Voor de wijze, waarop zij, toet haar toch niet tie ruim!pensioen, twee kinderen weet op te voeden, op de wijze zoals zij dat doet. I'k ver tel het je, omdat het göeidvoor je is te weten, hoe de mentaliteit is in de omlgeving van Jo". (Wordt vervolgd) behorende bij het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5