II I eten su l j d er s Kinderwagens FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Uit voorraad leverbaar: J. A. MONSTER Snoeigereedschap J. M. VAN DER POL MICHAËL's IJZERHANDEL P. A. KOOPS DUSSEN W. P. v. d. Zalm Afsluiten Boeken Opmaken Balans HAVELAAR's Electro Technisch Bureau - Heusden 5/ DECEMBER H.H. Veehouders Wacht niet tot het voorjaar I wezig waren, de heer v. Lopnen heeft toen gezegd dat het verkeerd is eerst te bouwen en dan riolering enz. van het terrein in orde te gaan ma ken. Spr. zou in dit verband B. en W. willen adviseren nu het wederop- bouwplan is goedgekeurd, zo spoedig mogelijk het bouwrijp maken van de terreinen ter hand te doen nemen en dit in 1950 af te werken. De Voorzitter gelooft,'dat B. en W. zich met deze gedachte volkomen kunpen verenigen en 'daarmede reke ning zullen houden. De heer Donken zegt, dat een ge deelte van de Drongelense dijk in liet uitbreidingsplan valt, een ander gedeelte echter niet. Spr. zou voor dit gedeelte met de afgraving ter stond 'n aanvang willen doen makien. De Voorzitter zegt dat zulks niet mogelijk is, omdat de grond ge bracht moet worden op een terrein dat wel in het uitbreidingsplan valt. De heer Donken heeft in hetraads- verslag van Heusden gelezen, dat daar pogingen worden gedaan om Doeveren en Heesbeen bij Heusden gevoegd te krijgen. 'Spr. hoopt dat B. en W. alles zullen doen om dit te keren. Wethouder v. d. Beek vraagt of het voorstel niet gedaan kan wor den om Heusden bij de gemeente Eethen te doen voegen. De Voorzitter zegt vertrouwen te hebben in het provinciaal bestuur. Oppervlakkig gezien is er voor het plan van Heusden iets te zeggen, doch zij die op de hoogte zijn, we ten beter. Het voorstel van het ge meentebestuur van Heüsden heeft bij de bevolking van Doeveren en Hees- been veel beroering gewekt. Wat de gemeente Heusden nu heeft gedaan, heeft niet de gehele instemming van spr. De bewoners van Doeveren en Heesbeen behoren tot de inwoners van de gemeente Eethen, er zal dus getracht worden deze bewoners bij Eethen te houden. De motieven, die in 1935 aanleiding waren om het wetsontwerp tot sa menvoeging bij Heusden niet bij de Tweede Kamer aanhangig te maken, gelden nog steeds. Agrarisch behoren deze bewoners bij Eethen en bet verschil in godsdienst geldt thans zeker nog meer dan in 1935. Op t ogenblik kan het gemeentebestuur van Eethen echter niet anders doen dan rustig afwachten. De heer Donken vraagt hoe of het staat met de toewijzing van de wo ning in Eethen. De Voorzitter zegt dat de com missie nog niet gereed is met haar advies. De Voorzitter zegt dat de raad nog een besluit dient te nemen, in ver band met het muzieklokaaltje eigen dom der fanfare te Genderen. Deze heeft gevraagd een barak te mogen hebben. B. en W. zijn van oordeel dat hierop niet kan worden ingegaan, aangezien deze barak zeer waarschijn lijk de eerste 10 of 15 jaren voor be woning beschikbaar zal moeten blij ven en deze barak bovendien niet op de geschikste plaats staat. Spr. kan begrijpen, dat het schoolbestuur be zwaar maakt, de schoollokalen nog langer beschikbaar te blijven stellen, voor verschillende doeleinden. B. en W. willen echter gaarne- mede werken om de verenigingen te helpen en stéllen voor een stukje grond in erfpacht af te staan, zo groot als nodig is van het terrein, dat in aankoop is van de heer Haspels. Met alg. stemmen hecht de raad hieraan zijn goedkeuring. De Voorzitter zégt Wij zijn zo aan 'teind gekomen van onze laatste vergadering in 1949 en eer i!k die slüit 'willeln wii nog een ogenblik met onze gedachten stilstaan bii de jaarwisseling die over enkele uren zal plaats hebben, En dan wil ik in die eerste plaats u allien dankten vioor die aangename wijze, waarop wiji ook weer In 1949 hebben mogen samenwerken. Bij alle verschil van gevoelen bleef de goedé verstandhouding bewaard en onze ver gaderingen .kenmerkten zich, als ge woonlijk, door een prettige sfeer. Maar als wij dank uitspreken is er réden dit ttfch vooral te doién tegenover de Almachtige, die ons al len in het haast afgelopen jaar heeft gespaard en ons In staat stelde het vaak moeilijke werk te verrichten. In rechtstreeks of zijdelings ver band met de wederopbouw, liggen er ontelbare problemen, schier dage lijks weer nieuwe, welker oplossing nieer dan gewone werkzaamheid en zorg eisen. Wij kunnen ons voorstel len, dat ons werk niet altijd voldoet en dat bij onze wensen vaak de vraag opkomt of wel steeds met voort varendheid wordt gewerkt. De afwik- Ook onderdelen HET ADRES VOOR BETER WERK i H.H. Fruittelers en Deskundige Snoeiers Rijwielhandel, Reparatie-inrichting, Radiotoestellen Kantoor- en Muziekhandel WOUDRICHEM Technisch Bureau „ELGO", Tel. 12, Eethen keling der zaken duurt velen te lang en outsiders beseffen in de regel niét hoeveel vraagstukken er vast zitten aan soms luttele en schijnbaar weinig betekenende dingen: De complicaties zijrï vaak velen, vooral als besluiten of adviezen van andere lichamen moeten worden af gewacht. Schijnbaar treft ons dan schuld, die toch in werkelijkheid voor meestal 100 pet. op rekening der omstandigheden kan worden gesteld. Intussen mogen wii niet ontevreden zijn over de huidige situatie. Ik zal u niet lastig vallen met veel cijfers, doch een paar wil ik noemen. Voor ik dit doe spreek ik ook gaarne dank uit tegenover het admi nistratief en het technisch personeel, te ge 11 o vér allen die rechtstreeks of zijdelings onze gemeente in het afge,- Jopen jaar hebben gediend en onder prettige verhouding, hun taak met toewijding hebben volbracht. De financiële toestand der gemeen te is niet onbevredigend. Ook in déze vergadering is daar iets van gebleken. Wij mogen weer rekeningen met ba tige saldi afsluiten. Het bevolkingsaantal steeg aan merkelijk, het bedroeg n.l. op .1 Ja nuari 2693 en vanavond waarschijn- schijnlijk 2770. De landbouwbedrijven, de voor naamste bron van inkomsten in onze gemeente, gaven, dank zij het gun stige weer in dit jaar .zeer goede uitkomsten. De landerijen leverden ongekende opbrengsten aan land bouwgewassen en fruit. De grasgroéi eerst eveneens overvloedig, vermin derde later zeer §terk door 'de abnor male droogte. Maar laten wii terugkeren tot volks huisvesting en wederopbouw. Het aan tal na de bevrijding nieuw gebouwde woningen bedraagt 47 gemeentewo ningen en met inbegrip van de ge bouwde boerderijen 46 particuliere, terwijl van een veertiental woningen, de meeste reeds in een vergevor derd stadium van opbouw zijn. Samen dus 107, waarnaast nog een dertig tal zeer zwaar door oorlogsgeweld beschadigde woningen als nieuw zijn hersteld. Wat betreft de verbetering der woningvoorziening is er inder daad nog heel veel*te wensen over gebleven, doch er is ook .reden tot tevredenheid. Zeer zeker zou, dit alles nog aanmerkelijk beter zijn geweest, ware in Oct. 1948 de bouwstop niet gekomen, waardoor de uitvoering van een aantal' plannen voor wederop bouw, voor onbepaalde tijd moest worden uitgesteld. Er is reden aan te nemen, dat in verband met de thans weer gewijzigde regeling, van volume verdeling, een flink aantal van die plm. 40 ernstige plannen van .parti culieren tot wederopbouw hunner wo ning in 1950 zal 'kunnen worden ver wezenlijkt. Met grote voldoiening moge ik in dit ogenblik wijzen op de prachtige resultaten die door middel van de N.C.R'V. mochten worden verkregen op de zéér prijzenswaardige pogin gen om de slachtoffers van de grote brand op .4 ApriJ te helpen. Wie zou hebben kunnen verwachten, dat aan het eind van. dit .jaar dé ver nielde gebouwen weer bijna zouden zijp herrezen. Gaarne wil ik uw aandacht vragen voor enkele dingen, waarvan het me rendeel door de medewerking van gemeenteraad en B. en W. jn het wegstervend jaar tot stand kwamen olf die in uitvoering zijn.. Het zijn slechts enkele punten en een beperkt deel van onze verlanglijst. In de eerste plaats dénk ik aan het zo belangrijke feit van de goedkeu ring door de verschillende Departe menten der wederopbouwplanimen voor Genderen, Meeaten, Eethen en Drongelen. Zeelr lang liet deze .op zich wachten, waardoor belangrijke stagnatie ontstond op, allerlei gebied. Thans 'kunnen wij; met verschillende zaken verder. Verder moge ik wijzen op de bouw der brandweergarage, op de tot stand koming der pas geopende school te Drongelen, op de bouw der ondier- wijzers woning aldaar, op de restau ratie der scholen te Genderen en Meeuwen, op de wegverharding in de Pannekoekstr. te Eethen, pp de verdere restauratie en uitbreiding der. straatverlichting. Met blijdschap, za gen wij eindelijk de telefonische ver binding voor Doeveren tot stand ko men, terwijl noodzakelijk geworden door middel van een verkeersongeval de bouw van een ïiieuwe .brug of duiker te Genderen door de Prov. Waterstaat werd bereikt. Ein nu staan wiji voor pen nieuwe jaarkring. Onze verlanglijst voor 1950 is zeer uitgebreid. Niet alles ,zal te bereiken zijn. Ik meen échter wel te mogen voorspellen, dat het vóór ons liggende jaar toch voor oinze ge meente zeer belangrijk zal worden. Als ik enkele punten mag noemen. Het torerit je teBabiloniënbroek zal weldra worden aangebracht. De re paratie van het uurwerk en .de nieu we kllok zijn in bestelling. ,De voor bereiding der dijfcafgraving te Dcron- gelen, die ook wachten moest op de goedkeuring van het wederopbouw- plaii, is ter hand genomen. U weet dat de plannen .voor weg- ver be tering eveneens in bewerking zijin en het eerste deel dier plannen ziiin voltooiing nadert. Het brugbouwplan voor Meeuwen heeft de goedkeuring der financie ring van bet Departement. De goed keuring door Ged. Staten kan spoe dig worden tegemoet gezien, waarna aanbesteding zal volgen. 1 Die restauratie der kerk te Eethen vordert. De plannen voor kerkbouw der Ned. Hierv. gemeenten te Dron gelen, Meeuwen en Genderen krij gen vastere vorm. Te verwachten is dat een deel daarvan reeds ,in het ko mende jaar 'zal worden uitgevoerd. Ook aan de voorbereiding van" to ren bouw te Eethen, Meeuwen enGén- deren wórdt gewerkt. De goedkeuring op de plannen voor kerkbouw der Geref. kef fcte Gende ren is verkregen. L In verband met de wederopbouw- plannen zal de dorpskern vorming te Meeuwen, Genderen, Eethen eri Dron gelen, althans voor een deel ,in 1950 worden uitgevoerd. Wij mochten vernemen dat die onteigeningsplannen voót deze wer ken in een vier gevorderd stadium, vefkteren en binnen zeer korte tijd ter kennis van belanghebbenden zul len worden gebracht. Pas korte tijd geleden ontving ik de toezegging, dat in het 2e kwartaal van het nieuwe jaar de .plannen voor aansluiting 'van Hppsbeen en Doeve ren aan het net der .waterleiding zul len worden opgemaakt. Op een reeds bepaalde dag in Ja nuari gal' een bespreking tussen de directie dier Waterleiding Maatschap pij1 en de Burgemeester van Dussén eri mij pjliaats hebben dm tot aanslui ting van de Hall' aan ide waterleiding te 'komen. Van de Prov. Waterstaat mocht ik vernemen, dat op de begroting der Provincie voor 1950, gelden zijn uit getrokken voor drie nieuwe bruggen aan het Schoor te Meeuwen, bii1 de Korenmolen te 'Meeuwenen bii1 de Peperbus. Wij waren indertijd dank baar voor die noodbruggen maar nu de snelheid van het verkeer .toenam, kan men hier van ernstige .verkeers obstakels spreken en zal deze bouw algemeen met vreugde begroet wor den. Zoals u bekend is hopen wii spoedig met plannen voor uitbreiding van het electrisch net aan de. Mieeu- werisedijk en de kleinere bij de Meeu- wense korenmolen, 'de Gender se dijk, de Doeverensesteeg en de Kleibërg te kunnen komen. Aan de door u 'in beginsel goed gekeurde plannen tot herbouw van de onderwijzerswoningien te Eethen ein Meeuwen en een tweetal andere wo ningen wordt gewerkt. Wij verwach ten die in bet nieuwe jaar te mo gen uitvoeren, evenals de nieuwbouw van de 2 industriewoningen. Het Burgerlijk Armbestuur te Drongelen gaf reeds opdracht voor plannen tot herbouw van een drietal woningen. De bouw van een, oe'fenlokaal voor muziek en zifng te Genderen mag in 1950 verwacht worden. Wij menen, dat de omstandigheden zich zo zul len ontwikkelen, dat ook de plan nen voor een dergelijk gebouw te Meeuwen évöneens kuin|ne|ni worden uitgevoerd. Voorts spreken wij de hoop uit, dat het gelukken zal het verzets- ge die likteken te Eethen en het Groene Kruisgebouw met vergadergele|oiein- heid en consultatielokalen aldaar te doen verrijzen. Mijne heren, ik heb u een aantal' der voornaamste verlangens opge noemd.. Deze lijst is allerminst .vol ledig, maar dit is ook piet nodig. Ook andere zaken zullen onze aan dacht en medewerking vragen. Tk weet te mogen rekenen op uw aller instemming en medewerking om zo veel mogelijk van deze dingen te bereiken, het zij medewerking vereist Wordt als raadslid of in andere func tie. Mijn opsomming is daarvoor be doeld, dat wij ons allen bij vernieu wing zullen inprenten de grote be langen, die er in deze bijzondere tijd zijn te behartigen, om te wijzen op voor onze geliefde gemeente Eethen grootsheid van onze taak in verhou ding van de omvang onzer gemeente. Een taak die vaak niet gemakkelijk is,, maar waarvan de vervulling toch zoveel voldoening kan geven omdat wij iels van betékenis voor ,de naaste toekomst kunnen doen. Niet het minst ook omdat wij de kans kunnen be nutten verbetering te brengen in de toestanden der volkshuisvesting. Ruste Gods zegen ójS ons menselijk en daarom gebrekkig werk. Ik wens u straks een gelukkige oviergang van het oude naar het nieu we jaar en yeel heil en zegen voor u allen persoonlijk, voor uw gezinnen en voor het werk waarin gij' uw le venstaak vindt. Veel heil en zegen tenslotte voor onze "haast vernielde, maar nu weer zich herstellende ge meente. L De heer Gouda wil in deze laatste vergadering namens de raad dank brengen aan het college van B. en W. voor alles wat ze in het belang van de gemeente hebben gedaan. Hij dankt B. en W. en ook zijn me deraadsleden voor de samenwerking en medewerking voor de verschillen de besluiten die zijn genomen en waaruit is gebleken dat de' raad voor 100 percent achter B. en W. staat. Men heeft wel eens critiek gehoord van een zijde die niet in de raad vertegenwoordigd is. Hij is niettemin overtuigd dat de genomen besluiten allen lof verdienen. De raadsleden weten hoe een moeilijke taak B. en W. hebben. Als er eens iets is wat niet kon doorgaan kop diaarvao geen schuld op B. en W. worden geworpen, doch is dit een gevolg van de moeilijkheden, die hogere in stance's in de weg leggen. Hij hoopt dat B. en W. in het ko mende jaar op dezelfde weg zullen blijven voortgaan en al hun krachten zullen inspannen om te bereiken wat mogelijk is en hoopt dat op die ar beid Gods zegen zal rusten en hij allen daarbij een goede gezondheid en de nodige voortvarendheid zal schenken. De Voorzitter dankt de heer Gouda voor zijn waarderende woorden aan het adres van B. en W. Deze gaan met vertrouwen het nieuwe jaar te gemoet. B. en W. verlangen niet dat alles zonder slag of stoot wordt aan genomen, maar het is buitengewoon prettig dat het college op de me dewerking van de raad mag reke nen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. ALMKEUK. Over de miaand December. GeborenBastiaan, z. viap A, Ver schoor eri E'. van. Diuerem idep Hof landerWouter, z. van 'A. Paans eri G. KoekkoekPiieter Wilhelm1, z. van P. W. Straver 'eri 'G. van der jSitelt Peter Hendriklus, z. vdii A. Rombout en A. M. van HerwiijriienJacob Kor- stiaan. „z. van A. Vios pp T. A. Dank baar Wouter Jacobus, z. vpp J(., W. yap der Bof en J. B« Dpdisitjejr Getrouwd Hl. Scheffers, 1.7 j. pn M. A. van jMjaastricht, 17 .1 - .OverledenJ. C. Kant, 41 j„, echt- gen. .van M. iMlomshiöuwerM. ,J. Krielaart, 73 j., wed. van N'. Rrimijn flVT. G. Struik1, 6 mriandien; G. van Haaften, 79 j-, echtglen. van Gijsje van Haaften;' W. H. de Grad'f, 53 j., echtgén. van A. Kant. VOOR TEL. 98 ORIGINELE VLEESCHHOUWER in alle maten voorhanden Aanbevelend. WIJK EN AALBURG P. S. Ook wedor verkrijgbaar: ZOUTZUUR an BRANDSPIRITUS J. A. VAN BERGE HENEGOUWEN Breestraat 85 UIT VOORRAAD LEVERBAAR: Radio apparaten vanaf f135,— tot f235,— T. L. Buizen, Droogscheer apparaten o.m „Philishave" Wasmachines en Wringers In verschillende uitvoeringen, kleuren en modellen Diverse prijzen Butagascomforen Industriecomforen Schilders afbrandlampen Straalkachels Haarden Voorverwarmings- lampen voor motoren alles voor B U T A Q A S Binnenkort verwacht BUTA6AS FORNUIZEN. Tel. 2841 GORINCHEM Het adres voor IS Bergstraat Wijk Oudheusdensestraat W 2 - Heusden uit voorraad leverbaar Vertegenw.„Phoenix"- en „Adek"- Rijwielen„Victoria" Electr. Was machines Erkend Naaimachinehandelaar en Reparateur WIJ HEBBEN VOORRADIG Tabellarische Registers Tabellarische Kasboeken Debiteurenboeken Crediteurenboeken Rekeningpapier Balanspapier Zak-agenda's tegenover de Tt wowDticn&i* N H ice** Door de grote vraag is er dan misschien weer schaarste aan goede weide afrastering. Dikwijls moet men dan ge noegen nemen met Import, wat bij latere reparatie altijd moeilijkheden oplevert met onderdelen. Voorkom ditl door nü reeds bij ons de onovertroffen BLESSING ETRA apparaten te bestellen. Goedgekeurd door K.E.M.A. en met goedkeuring van de Arbeids Inspectie geïnstalleerd door Officieel service voor Blessing Etra en Nervus weide afrasterings apparaten, I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6