voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard land van altena Raadsvergadering Nederhemert PLAAT No. 6737 Maandag 16 Januari 1950 Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN. Vandaag hoopt uit Indonesië te arriveren onze plaatsgenoot J. H. v. Eggelen, sóld. ie klasse. AALST. Verantwoording van de bil de penningmeester van het comité Jon gens in Indië binnengekomen giften: Van het i2V2-jarig' huwelijksfeest v. Driel-van Mourik f9.75 huwelijks feest Keinemans-Loef f 27.68 col lecte jaarvergadering J.V. en M.V., f 26.90 bijeengebrachtbij: thuis komst wachtmeester Gijfee f28.52; idem soldaat A. Loef f 54.70idem soldaat A. v. d Laar f 57De huis aan huis collecte, bedoeld om onze dorpsgenoten bii hun thuiskomst een nieuw rijwiel aan te bieden beeft opgebracht het belangrijke bedrag van f699.55. Aanvankelijk was het de bedoeling oirn deze collecte zo no dig vijfmaal te herhalen. Gezien het gróte succes echter van de eersste rondgang, daarbij gevioiegjd het feit dat ook van verschillende andere ge legenheden belangrijke bedragen bin nenkomen, is er goede reden, om aan te nemen, dat de huis aan huis colleccte nog siedhts eenmaal her haald zal worden, Hetgeen dan deze week zal geschieden. Laten alle in woners bedenken als dan, hetzelfde bedrag bereikt kan wonden, dat de zaak voor elkaar is. Dank zijl de welwillende me dewerking v;an de WelEd. Heer v. Driel, directeur der steenfabriek „de Rietschoof", zal de v.v. Roida voort aan naast het speelveld de beschik king hebben over een oefelnterrein, hetgeen zeer zéker ten goede zal ko men aan het eigenlijke terrein voor het spelen van wedstrijden. Voorts zijn er plannen om een nieuwe kleed kamer te bouwen. In de deze week, te houden ledenvergadering zal dit na der besproken worden. ANDEL. Aan degevaarlijke bocht bij Sterrenburg aan het Boveneind had weder een aanrijding plaats tussen een zware vrachtwagen en de al daar staande luxe auto van de heer W. G. de Waard van Werkendam. De luxe wagen werd beschadigd. De laatste tijd worden bij tal van veehouders de koeien ingent te gen tuberculose. De plaatselijke die renarts, de heer P. Zegwaard werkt daarvoor met 2 assistenten. Wel een bewijs, dat de veehouders het grote nut van t.b.c.-vrij vee inzien. De vuilnisbelt aan het Boven eind schijnt tevens een verzamelplaats van ratten te zijn. Verschillende om wonenden klagen tenminste steen en been over de ratten, hetgeen voor heen niet het geval was. Bestrijding lijkt de enige oplossing. De Ger. J.V. „Vreest God, eert den Koning", vierde onder veel belangstelling zijn 50-jarig bestaan. 'tWas een mooie avond. ALMKEItK. Donderdagmiddag j.l. had de fabrieksarbeider R. v1. B. alhier op de V.R. te Gorinchemi het ongeluk, een haajk van de Electr. kraan tegen zijd hopfd te krijgen, mlet het ge volg, diat hij: een lichte hersenschud ding opliep. Per aufo is hij naar zijn woning vervoerd. Op Maandag 24 Jan. hoopt de rste luitenant J. J. Knook, per sjs. „Cameronia'j uit Indië te Amster dam te arriveren. 1 BKAKEL. Van mievr. Kranenburg Hoën- Smidt te 's Gravenhage en die fami lie van Darn van Brake! alhier mocht de Kerkvoogdij1 der Nied. Hierv. ge meente alhier belangrijke giften ont vangen voor de restauratie van Tuet kerkdak. Men hoopt met deze res tauratie in bet voorjaar een aanvarjg te kunnen makien. Langs de verbeterde Burge meester Posweg is men thans bezig' beplantingen aan 'te brengen. De be doeling is om ook' langs andere we gen beplantingen aan te brengen. Een en ander kómt de schóiónheid van het dorp wiel zeer ten. goede en wanneer de verbetering van wegen zal zijn afgewerkt, dan zal ons dorp er heel wat mooier op, geworden zijn. EETHEN. Op Donderdag 19 Januari a.s., des avonds om) 7 uur, zal in het café van de heer C. J. van Wijk te" Gen- deren, een propaganda-vergadering worden georganiseerddóór het ge meentelijk comité „Sterpi Wettig Ge zag". Burgemeester M.. W. Schakel van Nc ordeloos c.s. zal een propaganicla- rede houden miet als onderwerp„Pa raat zijn... nul!" Ter afwisseling zal worden ver toornd de film„Verdeel e,n heers". Kapitein de Geus zal op de organi satie en werkwijze van Steun Wettig Gezag een technische, toelichting ge ven. Het geheel zal worden opgeluisterd, door zang van het dameskoor „Oefe ning en Ontspanning' 'te Meeuwen, terwijl door deze dames tevens het lmtenspel zal worden opgevoerd. Bur gemeester v'. d. Schans zal een slot woord spreken. Zowel jongelui die vtopr toetreding in aanmerking komen als; wel hun ouders en verdere belangs tellenden worden opgewekt deze bijeenkomst biji te wonen. (Zie advertentie). GENDEKEN. Voor het houwen van twee woonhuizen vopr de fa. G. v. Lier te Loonopzand, was laagste inschrij ver de fa. A. Kramer alhier met f21,444. J.L Woensdag 'hield: .de NX1.. .L.Bi. afd. Genderen Zuivel" en „Land' 'een 'openbare geconibinjeerde jaarvergadering. Om 7 uur opende de ere-vioiorz. Ds. Moll, de Vergadering door te laten zingen Ps. 65: 1, ging voor in |g|ebed en las vervolgens Ps. 135, naar aan leiding waarvan hiji zijn openings woord spirak. 'Verder heette biji allien welkom; in 'het bijzonder Burgermees ter v. d. Schans en echtgenote en gehouden op Woensdag 12 ]an. des nam. 2 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren. Secretaris: WelEd. Heer J. H. v. d. Kolk. Aanwezig alle leden, behalve de heer v. Kooten als de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed opent. De Secretaris leest de notulen 4er vorige vergadering die worden vast gesteld. Ingekomen stukken Schrijven van de Commissaris der provincie Gelderland, waarin deze kennis geeft dat de Minister van Bin- nenl. Zaken, de Ed.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren, op diens verzoek met ingang van i Maart a.s. op eer volle wijze ontslag heeft verleend als burgemeester der gemeente onder dankzegging voor de bewezen diens ten. Schrijven van Ged. St. van Gel derland, waarin het advies van de raad wordt gevraagd, op hun voor stel betreffende grenswijziging tus sen de provincie's Gelderland en Noordbrabant. Voorgesteld wordt deze grens te bepalen in het midden der rivier de Maas. De heer v. Kooten komt ter ver gadering. De Voorzitter licht aan de hand van de kaart toe, dat de gemeente vergroot zal worden met het gedeel te van Heusden, n.l. de afdeling Bern, die aan deze zijde der rivier ligt, groot 300 ha. De raad' besluit accoord te gaan met de voorgestelde grenswijziging. Verzoek van het bestuur der ver eniging voor Chr. Volksonderwijs om uitkering van het bedrag voor 1950 ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920. De Voorzitter zegt dat het bestuur recht heeft op 136X20 f2720. De raad hecht zijn goedkeuring om dit bedrag in termijnen uit te betalen. Voor 1949 had de vereniging recht op eveneens f 2720, zij heeft ontvan gen f2586,66, zodat haar nogf 133,34 zal worden uitbetaald. Adres van de studiecommissie voor de oprichting van een school voor buitengewoon onderwijs in de Bom melerwaard. Gevraagd wordt of de raad genegen is, hieraan in principe zijn medewerking te verlenen. De Voorzitter deelt mede, dat het hier een school betreft voor kinderen die op de lagere school niet mee kunnen. De heer Verheij Cz. vraagt of ook al iets bekend is over het percentage dat de gemeente zal moeten bijdra gen. De Voorzitter zegt dat voor de op richtingskosten een bedrag van 77 gulden per kind wordt geraamd. 'tGaat slechts om een principebesluit, later krijgt de raad eerst een defini tief besluit te nemen. De heer v. Kooten meent dat als men A heeft gezegd, men later moei lijk kan besluiten niet mee te doen, dan zal men ook B moeten zeggen. De heer Slegh noemt een geval van een kind, dat een dergelijke school heeft bezocht, doch deze ver liet, zoals het; er naar toe was ge gaan. De heer Verheij Cz. ziet in het bedrag van 77 gulden geen bezwaar om tot medewerking te besluiten. De heer v. Kooten vraagt waar de school zal komen, is dit in Bruchem? De Voorzitter zegt dat het de be doeling is dat de school in Zaltbom- mel. zal worden gesticht. De heer v. Kooten acht het niet wenselijk, medewerking te verlenen, hij gelooft niet dat «r in Nederhemert veel ouders zullen zijn, die hun kin deren naar deze school zullen sturen. De heer Verheij Cz. meent, dat het wenselijk is eerst meerdere in lichtingen in te winnen; De heer v. d. Werken is van oor deel dat de heer v. Kooten de op richting niet juist ziet en haalt een voorbeeld aan, om te bewijzen dat de oprichting van een dergelijke school wel groot nut afwerpt. De heer de Gaaij acht het nemen van een beslissing zonder meer gegevens zeer moeilijk', do;ch tegen stemmen acht hiji ook' niet verant woord. i Het voorstel pm in principe tot medewerking te besluiten, wordt aan genomen met 4 tegen 3 stermm'en. Die heren, de Gaaij; Verheij Jzn., Ver heij Czn. en,.vi d., Werken stemden voor, de beren v. Kooten, Oomen ©n Slegh tegen. Schrijven, vam het bestuur van de Buitenpolder van N|ederhiemert, om voor het onderhoud der wegen op het Eiland een bedrag van f300 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Die heer v. Kooten noie'mit idit een verzoek dat hem uit het hart is ge grepen, de wegen "in dit gedeelte van de gemeente verkleren In buitenge woon .slechte toestand. Hiji noemt als voorbeeld de weg naar zijn wioning en het overzetveer, die in eten erbar- 'melijkle toestand verkeert. Spr. is van oordeel, dat een wieg naar een boer derij: Jn zo'n toestand! behoort te ver kleren, Mat deze met een vrachtauto is te bereiken. Die heer de Gaaij! vraagt, hoeveel de polderlasten van deze polder be dragen, waaróp de Voorzitter ant woordt vah f 10 per Hl.A. De heer Slegh acht dit piet ho:og, aan de. Noordzijde bedragen diezie f 11 en in Kerkwijk zelfs f 18, De Voorzitter merkt op, dat, al zou men de polderlasten hier ook op f 11brengen, dit nog slechts een bedrag van f 60,zou opleveren, omdat de polder slechts 60 ha groot is. De heer v. Kooten is van oordeel, dat, als het veer niet wordt opgehe ven, ook gezorgd behoort te worden voor een behoorlijke weg daar naar toe. Als spr. kijkt wat de gemeente ten koste legt aan de polderwegen aan de Noordzijde, dan komt men daar aan een bedrag van f 16000, en hier zou men nog geen f300 in het onderhoud willen bijdragen. De heer Slegh meent, dat de heer v. Kooten de zaak verkeerd ziet. Aan de Noordzij is men er met fn, per ha. niet af, doch daar komen nog diverse lasten bij. Als daarbij ook nog de ruilverkaveling komt, komt men zeker ook aan een bedrag van f 18,misschien zelfs hoger. De heer v. d. Werken is er niet tegen, dat de wegen op het Eiland in behoorlijke toestand worden ge bracht. Hij zou er ook geen bezwaar tegen hebben, dat de gemeente in de kosten daarvan bijdroeg, doch hij acht de verhouding in de lasten daar voor een bezwaar. Als de Buitenpol der zijn lasten met f 5,:verhoogd, verkrijgt ze ook het bedrag van f 300 en blijft ze nog geneden het bedrag dat aan de Noordzij per ha moet worden betaald. De heer Slegh is eveneens van me ning dat men tegenover de Noordzij moeilijk op het verzoek kan ingaan. Hij wijst bovendien op de wegen aan de Rietschoof, die eveneens in slechte toestand verkeren. De heer v. Kooten zegt dat de ver betering der wegen in het belang der ingezetenen is, evengoed als dat aan de 'Noordzij het geval was. Verleent de gemeente de subsidie niet, dan blijft men op het Eiland met de slechte wegen zitten. De heer de Gaaij vraagt of het verantwoord is, om van gemeentewe ge subsidie te verlenen, als men aan de Noordzij f 20 per ha en aan de Zuidzijde slecht? f io,aan polder lasten opbrengt. Het adres hierop in stemming ge bracht, wordt verworpen met 6 te gen 1 stem. Alleen de heer v. Kooten stemde voor. De heer v. Kooten zegt nog dat men het Eiland met slechte wegen laat zitten. De heer de Gaaij meent, dat de uitgaaf niet verantwoord is, waar tegen de heer v. Kooten opmerkt, dat als men de begroting nu 'bekijkt, men wel meer posten aantreft, die niet verantwoord zijn. Ontslag als ambtenaar van de bur gerlijken Stand van de Ed. Achtb. Heer C. W. v. Ommeren. Wordf eervol verleend met ingang van 1 Maart a.s. Verhuring gemeenteweide. De Voorzitter deelt mede, dat de tegenwoordige huurders, de weide weer voor 1 jaar wil inhuren tegen hetzelfde bedrag van f 60,De raad besluit hiertoe. De Voorzitter leest een schrijven voor over de aansluiting van de ge meente aan de waterleiding. Als in Aalst het pompstarionnetje in 1951 gereed is, kan vermoedelijk tot aan sluiting van de Noordzij worden over gegaan. Wat aansluiting van de Zuid zijde betreft, deze zal voorlopig met het oog op de grote kosten en het geringe aantal aansluitingen, dus on rendabele uitkomsten, niet mogelijk zijn. De heer Oomen vraagt of de aan sluiting ook verplicht wordt gesteld, waarop de heer Verheij ontkennend antwoordt, dit geschiedt in Aalst ook niet. Rondvraag. De heer Verheij Jz. vraagt of er ook al iéts bekend is over een plaats vervanger, als de Burgemeester op 1 Maart, zijn ambt neerlegt. De heer v. d. Werken zou dit de Burgemeester zelf maar laten doen. Deze meent dat dit met het oog op zijn gezondheidstoestand niet mo gelijk zal zijn. De heer Verheij Cz. vraagt of er ook iets naders bekend is omtrent de samenvoeging der gemeenten, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze vermoedelijk in 1951 zijn beslag zal krijgen. Binnenkort komt hierover waarschijnlijk een nieuw voorstel van Ged. St. De "heer Verheij Cz., zou bij de PGEM nog eens willen aandringen) op aansluiting aan het electrisch net van het gedeelte Rietschoof. Die Voorzitter belooft zulks te zul len doen. De heer v. Kooten is het opgeval len dat de begraafplaats aan de Zuid zijde nog steeds als wasbleek wordt gebruikt. Ook heeft spr. ree'ds vroe ger aangedrongen om de struiken bij de bocht bij de speeltuin te 'doen snoeien, dit is ook nog niet gebeurd. De Voorzitter zegt dat dit laatste in het voorjaar gebéurt, hij heeft hierover met de eigenaar gesproken. De heer v. Kooten heeft ook reeds eerder aangedrongen om de „Wiel" op het Eiland schoon te 'houden met het oog op brangevaar, ook daaraan is nog niets gedaan. De Voorzitter zal proberen iemand te vinden die zulks wil doen. 'Die heer v. Kooten dringt aan in de politieverordening een bepaling te doen opnemen, waarbij het verbo den wordt, zich 100 meter yan de openbare weg in zwemcostuum te bevinden. Bij hem aan het veer komt dit veelvuldig voor en ook aan de Noordzijde is dit het geval. Het zede lijk peil der jeugd staat tegenwoordig; zeer laag. De gemeente Heusden weert het zwemmen en dan komen ze naar de andere zijde. De heer v. d. Werken vraagt of de gemeente niet verplicht zal wor den een zwemgelegenheid te maken a als men een dergelijk verbod gaat makien. De Voorzitter zegt dat dit niet zo is. B. en W. zullen de zaak eens be kijken en dan in een volgende verga dering met een voorstel komen. De heer J. Verheij Jzn. vraagt of er nog bouwvolume over is, waar op de Voorzitter antwoordt van nog slecht 100 vierk. meter. Wordt een extra toewijzing verkregen dan kan dit daarbij worden gevoegd. De vergadering wordt hierop ge sloten. Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen RedacteurJ. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1