Wachters Raadsvergadering POÉDEROIjEN BI] DE BALANS COMMISSARIS DER KONINGIN STELT DE N.V. „HOLLANDIA" TE KE1ZERSVEER IN BEDRIJF. Uitbetaling f1.00 als compensatie voor Kolenprijsverhoging liet hoofdbestuurslid V. d. Lindien.' Beide secrefcarissBlen gaven een goed jaaroverzicht, waaruit bleek', dat'bei de afdelingen 19 leden tellen. Verschillende afgevaardigden waren aanwezig, terwijl Burgemeester v. d. Schans namens 'het gemeentebestuur woorden viah waardering sprak. De hieier v. d. Linden [hield hier na ©en rede óver „Vragen |uit onze tijd". Onder grote stilte werd (dit referaat aanglehoord, terwijl na afloop verschillende vragen werden gesteld, die allen bevredigend werden beant woord. i, Verschillende voordrachten werden ten 'beste gegeven, terwijl door jM. Splinters een verslag werd gegeven van. de reis naar Eindhoven, In. de pauze werd gecollecteerd ©n werden allen rijkelijk onthaald op chocolademelk en koekjes. N|a de pauze werd: door (een 5-tal leden nog eeh improvisatie gehouden., ieder van 2 minuten. Om half twaalf sprak' de !Ere-voorz. het slotwoord, waarin hij' allen dank te voor de hartelijke samenwerking en goede verstandhouding, waarna hij na het zingen van Bs. 56810 ein digde met dankgebed. Het geheel was een goede en leer zame avond. De N.V.V. bestuurdersbond Heusden e.o. hield Donderdag 12 Jan. in de zaal C. v. Wijk alhier, haar eerste cursusvergadering in dit seizoen over het onderwerp: Lonen en Prijzen. Spreker was de heer Th. de jong, hoofdbestuurder van de Textielarb.bond „De Eendracht". In een zeer vlotte rede gaf hij een overzicht van hetgeen sinds 1945 door de regering en vakbeweging gedaan is om het. levenspeil van het Neder landse volk zo hoog mogelijk te ma ken en te houden. Door de gevoerde loon- en prijspolitiek, welke in vele landen bewondering en respect ge niet, zijn wij er in geslaagd om in 5 jaar ons totaal leeggeroofd en uitge zogen land weer een waardige plaats op de wereldmarkt te doen innemen, mede dank zij de hulp uit het Mar shallplan. Door de opheffing der dis tributie en door de devaluatie, wel ke prijsverhoging op onze invoer mee bracht, kon een verdere loonsverho ging niet uitblijven. Na langdurige onderhandelingen tussen vakbewe ging, Stichting van de Arbeid en regering is met 1 Jan. 1950 een loonsverhoging toegestaan van 5 pCt. In vele bedrijfstakken is hierover al reeds overeenstemming bereikt en reeds doorgevoerd. Mochten er werk gevers zijn die zich hieraan geheel of gedeeltelijk willen onttrekken, dan zal de vakbeweging niet schromen aan deze heren met alle ten dienste staande middelen tot rede te brengen. Na de rede van de heer de Jong kwamen de vragen los waaruit bleek dat men de spreker goed gevolgd had. De vragenstellers werden uit voerig beantwoord, waardoor ver schillende punten nog nader werden belicht. De heer de jong mocht een harte lijk en welverdiend applaus in ont vangst nemen. ■De plm. 50 deelnemers aan deze cursusvergadering, waaronder enkele dames, (het begint te dagen in het Land van Heusden), welke ook zeer belangstellend het gesprokene volg den, hebben een zeer leerzame avond gehad. Voorzitter de Koning sloot meteen woord van dank voor de opkomst, speciaal aan de dames-deelneemsters en sprak de hoop uit, dat de nog ko mende cursus-avonden eenzelfde of liefst grotere belangstelling mogen genieten. IIEllPT. - De s lierhouderij „Die Toe komst' 'alhier hield Wpemsdagaviond een algemene Vergadering met als enig agendapunttijdelijke aankoop van een 41e stier. Die voorzitter, de heer Thomas van Bokhoven, lichtte dit punt toe. Vele leden, [stelden de vraag of de tijd niog piet giek|omen was om over tê gaan tot kunstmatige inseminatie. Eten. voorstel om deze zaak 14 clageh op te schorten en de mening van. de leden, te peilen,, kon bij het bestuur geen genade vinden, waarom tenslotte viele 'leden voor bet voorstel van bet bestuur stemden om' de zaak niet vast te latten loipen, daar men de indruk kreeg dat het bestuur niet erg sympathiek stond tegenovier K.I. Bijna alle aanwezigen van Hed/khuizen waren tegen aan koop van een stiier. Op 31 Januari a.s zal de heer van Laarhoven, hoofd van de R.K. Lan db ouw winters chool, voor de RK jJR en de leden v|an iNCB. een lezing houden. De buitengewonealgemene le denvergadering van de Coiop. Slootn- zuivelfabriek, die heden Maandag avond om 7 uur in café Verhoeven te Herpt gehouden zal worden, staat reeds in het teken Vain (de belang stelling de aankoop van een hussen- spoelmachiine staat pp de agenda en schijnt noodzakelijk te* ziijp om de werking van de fabriek aan |de eisen van de tijd te doem (beantwoorden. Daarbij staat nog pp de agenda ©en lezing.'vlam de heer Geluk, (secretaris van de Algemene Nederlandse "Zui- vielbond. Het feit dat de secretaris, de stuwende kracht van een derge lijke grote landelijke organisatie, yan- uit Dien Haag naar Hierpt jkomt hier voor bewijst 'reeds, dat door hem' zeer actuele 'punten naar voreni ge bracht zullen 'worden. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA. Overzicht woningbouw in het Land v. Heusden en Altena, vanaf 5 Mei 1945 tot 31 Dec. 1949: a. betekent goedgekeurd. b. gereedgekomen. c. in aanbouw op 31 Dec.- In 1945: a. 3 w. Woningwetbouw, b. Nihil; c. 3 w. Woningwetbouw. In 1946: a. 54 w. "Woningwetbouw. 3 w. Partic. financ.b. 3 w. Wo ningwetbouw, 1 w. Partic. financ.; c. 54-w. Woningwetbouw, 2 w. Par tic. financ'. In 1947: a. 307 w. Woningwetbouw, 6 w. Bungalow, 10 w. Herbouw, 21 w. Financ. Reg.; b. 48 w. Woping- wetbouw, 6 w. Bungalow; c. 313 w. Woningwetbouw, 10 w. Bunga low, 10 w. Herbouw, 21 w. Financ. Reg. In 1948a. 42 w. Herbouw, 8 w. Fi nanc. Reg.; b. 307 w. Woningwet bouw, 28 w. Herbouw, 24 w. Fi nanc. Reg.; c. 6 w. Woningwet bouw, 20 w. herbouw, 5 w. Financ. Reg. In 1949: a. 42 w. Woningwetbouw, 7 w. Duplex W.W., 34 w. Herbouw, 11 w. Financ. Reg.; b. 9 w. Wo ningwetbouw, 31 w. Herbouw, 6 W. Financ. Reg.; c. 11 w. Woning wetbouw, 1 w. Duplex W.W., 20 w. Herbouw, 4 w. Financ. Reg. Dit komt dus, in de periode van 5 Mei 1945 t.m. 31 Dec. 1949, op: Goedgek. Ger.gek. Woningwetbouw 413 w.- 367 w. Part. Financiering 3 w. 3 w. Bungalows 6 w. 6 w. Herbouw 8&w. 59 w. Financ. Regeling 38 w. 30 w. Totaal 546 w. 465 w. Aan de gemeenten Eethenen Dussen is een extra bouwvolume toe gekend voor herbouw der verniel de dorpskern. VEEN. De burgemeester dezer ge meente maakt bekend, dat op het gemeentehuis het bestrijdingsmiddel verkrijgbaar is, voor de verdelging van ratten. Het was voor Dussen en omgeving Donderdag een bijzondere en ge wichtige dag. Wel zo gewichtig, dat niemand minder dan Prof. Dr. J. de Quaij, Commissaris der Koningin in deze provincie was overgekomen om de constructie werkplaats van de N.V. Hollandia in bedrijf te stellen. Even eens waren tal van autoriteiten aan wezig, o.m. Burgemeester Oderkerk van Dussen, de Burgemeesters van Geertruidenberg en Raamsdonk, de heer Verhorst, vertegenwoordiger van het Ministerie van Wederopbouw, de heer Beckering-Vinkers, vertegen woordiger van de Rijkswaterstaat, de heer Moonen, vertegenwoordiger van het Econ. Techn. Instituut, Ir. Petit, directeur van de PNEM, de heer v. Loenen van de Centr. Techn. Dienst van het Land v. Heusden en Altena, en verder burgemeesters en vertegen woordigers der industrieën uit de omgeving. De heer P. J. Lubbers, directeur van het bedrijf heette de aanwezigen welkom en gaf een uiteenzetting van wat door de heer Nieuwenbrug en zijn mensen in twee jaar tij d tot stand was gebracht. Van een hoop steen puin der v.m. Papierfabriek „de Maas mond", was een bedrijf opgebouwd, dat er nu weer mag zijn en dat be schikt over een fabrieksruimte van 8ooo kub. meter, bracht hulde aan de architect, die zo goed als geheel met het aanwezige materiaal, dit re sultaat had weten te bereiken. Hij bracht dank aan het Ministerie van Wederopbouw, de Rijkswaterstaat en de verdere instanties voor de ver leende medewerking. Het bedrijf heeft thans reeds onge veer ioo man in dienst en er werd voor ongeveer 3 millioen kg staal verwerkt, behalve voor het binnen land vonden de vervaardigde staal constructie^ hun weg naar Indië, Afrika, Argentinië en Venezuela. Het is gebleken dat deze industrie zich bijzonder leent als overgang van de landbouw naar de industrie. Door cursussen worden de arbeiders opge leid, waardoor verrassende resultaten zijn verkregen. Prof. Dr. de Quaij was gaarne over gekomen, om de symbolische in be- drijfstelling te verrichten, sprak te vens zijn tevredenheid uit omdat hij in dit bedrijf een nieuw bewijs zag van de voortgang der industralisatie in Brabant. Spr. heeft gaarne aan de uitnodiging gevolg gegeven, omdat hij met zekere banden aan dit bedrijf is verbonden, hij was n.l. 12 jaar commissaris der N.V. Na zijn rede haalde Prof. Dr. de Quaij een handel over, waarop alle machines begonnen te draaien. De plechtigheid werd besloten met een Brabantse koffietafel in hotel Jansen te Geertruidenberg. Het Ministerie van Economische. Zaken deelt mede, dat de uitbetaling van f 1,tegen inlevering van bon 544 (levensmiddelenkaart 909) wel ke zal plaats hebben aan de post kantoren, zal geschieden voor per sonen wier namen beginnen miet de letters. Maandag 16 Jan.: dro t.m. fa. Dinsdag 17 Jan.: fe 't.m.' go. Woensdag 18 Jan.: gr. t.m. ha. Donderdag 19 Jan.: he t.m. ho. Vrijdag 20 Jan.: hu t.m. ka. Maandag 23 Jan.: kie t.m. ko. Dinsdag 24 Jan.: kr t.m. Ie. Woensdag 25 Jan.: li t.m. me. Donderdag 26 Jan.: mi t.m. no. Vrijdag 27 Jan.: nu t.m. pl. Maandag 6 Februari: po t.m. rod. Dinsdag y Febr.: roe t.m. scha. Woensdag 8 Febr.: sche t.m. sl. Donderdag 9 Febr.: sm t.m. sto. Vrijdag 10 Febr.: str. t.m. tij. Maandag 13 Febr.: u t.m. vir. Dinsdag 14 Febr.: vis t.m. war. Woensdag 15 Febr.: was t.m. woe. Donderdag 16 Febr.: wolf t.m. z. gehouden op Dinsdag 10 Januari des nam. 2 uur, ten gemeentehuize te Aalst. Wegens een hiemi overkomen on geval kon de burgemeester niet aan wezig z'ijh, terwijl ook' weth. Bok en de raadsleden ten Hagen ten Verheli' verstek lieten gaan. Als voorzitter fungeerde derhalve weth. Maas, daarbij' geassisteerd door de secretaris Mr. J. van Dalen. 'Na opening 'met het formulierge bed, spreekt de Voorzitter de besté wensen voor het nieuwe jaar uit en hoopt op' een prettige samenwerking. De heer Diufourné sluit zich na mens de raad hierbij' aan. i De notulen van de zitting van 8 Dec. worden gelezen en vastgesteld zonder aanmerkingen. Bij de ingekomken stukkien is de goedkeuring van de verordening op, de heffing van straatbelasting, een. !bte- ricbt van de P.G.EpVL dat aa:n Let veer te Aalst geen lantaarn geplaatst kan worden wegéns te hoge kosten hieraan verbonden. Van de Ned. Heide Mij', is de be groting ontvangen aangaande uitbrei ding van de begraafplaats. Plet raadsbesluit, waarbij; ^an G. van Veen te Poederoijten een hyppr Iheek werd verleend van f 13000. wordt ingetrokken, waarbij opnieuw is besloten een hypotheek' te ver strekken aan voornoemde tot een be drag van f12972. Een verzoek van G. Pelikaan te Aalst om een bijdrage in de klosten van woningsplitsing wordt aangehou den, om nadere inlichtingen in te winnen. De politieverordening wordt gewij zigd in die zin, dat na sluitïngstijld in het café zijn, strafbaar wordt ge steld, wat tot nu toe niet bet geval' was. 1 - Ons Feuilleton m door W. Kerremans 14- Lot? Noodwendigheid? dacht aai ik denk alsof die ontmoeting rast Yonca, een mij achtervolgend noodlot is, terwijl ik juist zo geluk-', kig ben om het bezit. Biezit neen, het is geen bezit, nog lamg niet, 'tis alleen het met mii verbonden zijn, het omzweven van die andere zie'1. Hiet was hem niet 'mogelijk miet een helder bewustzijn te den ken aan zijn gevoelens voor Yonca en als hij probeerde die te ontleden, geraakte hij onverbiddelijk verward in afleidende en misleiden de gedachten. Hij wist alleen maar, dat zijin hunkerende en dromende ziel opgebloeid leek sinds hij: Yonca had gezien. Hioie Yonca over hem dacht ien of zij wel ooit nog 'een enkele gedachte aan hem gaf, .con hij niet wieten en daarom versluier de zich zijn blik, zoals een berg zich in dé nevel hult, onzichtbaar ■wordt en niets dan grijze ruimte achterlaat. Hij kon aan haar denken, maar die dromen niet naar welgeval- Hen vasthouden of ontwikkelen. Als hij' zich daartoe dwong, dan vluc lot te haar beeld als een sch|ad[uw van hem weg en alles wat; bet aan betoi- vering en spanning, aan droomkraclil en beelden weelde had bezeten, vloog heen. Toch was zijn denken aan net meisje zo sterk, dat het bijna een kramp in hem was, alsof dé werke lijke Yonca in zijn gemoedsleven was binnengedrongen en daar met de beel den van hem moest worstelen. Plotseling vloog hii op en stoof achteruit van hfet venster. Hij had Yonca zien passeren, haar gezicht gewend naar de naast haar gaande jongen en op haar gelaat las hij' duidelijk wat in haar omging. Zij lachte bijna schaterend en keek dê knaap van haar leeftijd met zekere bewondering aan. Een kort ogenblik duurde dat voor bijgaan, maar lang genoeg! om voor Rioieïlants een openbaring te zijn. Dat was het dus. Hier had weer het lot langs de weg gestaan en hem doen zien, met nuchtere ogen. Niet lan ger de opgeschroefde onnatuurlijke dwaasheden, die in zijn dronken brein waren opgekomen, maar de koele waarachtigheid, die door geen malle visioenen konden overgeschilderd worden. Zo was het als bet zijin moest jong bij jong en oud bij oud. Die jongen, die H.B.S wer, dat was een gezel' voor Yonca, met wien zij kon praten, lachen, gekheid maken en 'misschien flirten. Dat was natuur, een verhouding als. hij nooit met haar zou, kunnen bereiken, zelfs indien zii al zou, willen luisteren naar wat hij haar te zeggen had. Zijin gevoel' voor haar mocht zuiverder, krachtiger, stil ler zijn, veiliger ook! voor teleurstel ling, maai' de stem van die jeugd zou zijn meer overogen klanken immers over schalen. Yonca zou hem altijd zien 4Is de oudere, de meneer, tegen wien zij beleefd moest zijn en nooit zou zij miet hein kunnen doen, als hii daar juist had gezien. Er komen in 's mensen lioit soms vreemde vertragingen voor. Een in leidende .gebeurtenis ontwikkelt zich langzaam en dan komt er eensklaps een [dralen, aarzelen om die gang der feite tegen te houden en. om die raadselachtige vertraging te doen op treden, 'daarvoor "bezigt het lót elk middel dat het bruikbaar acht. Zo was het hier. Wat Roelants had aanschouwd was een streek, die het lot hem speelde en die niet langer duurde dan nodig was om de uitwerking te doen plaats hebben. Hiet jonge mens was geen flirt, geen vereerder van Yonca, zii kiende hem als buurjongen en zij had in de voorgaande winter enige malen ■met hem óp de ijsclub schaatsen ge reden. Hij' liep haar achterop en zei- de in het voorbijgaan tot haar op die machtig warme dag: „De IJsclub is nog niet ópen. Ik voorzie dooi". Yonca had hem: lachend geant woord: „'tKan vriezen en 'tkan dooien". ,,'tL.aat 'mij Siberisch koud", be sloot hij-, zijn snellerte pas vervoli* igtend. Juist Voor bet huis, waar Roelants achter het Venster zat, gebeulde dat en een huis verder was de Hi.Bi.S.qer Yonca 'al een eind vooruit. Maar het lot had zijn doel bereikt. Roelants was, als alle minnenden Himlmélboeh jauchzend en nu Zum Tiode 'be- trüb.t. Het was, vond hij, hem duide lijk gedemonstreerd, dat hij elke ge dachte aan Yonca moest onderdruk ken, lonmiddellijk heengaan, en haar 'beeld wiegschroeien uit zijn hart. 'Hij belde zijn hospita en zei, dat hij, plotseling moest afreizen. Hij zou haar 2 maanden huur betalen, maar hij reisde de volgende dag af. Haar woordenrijk betoog sneed hij af door te zeggen, dat hij nog eni;gje zaken 'moest gaan regelen en hij liep ge haast naar Reinders. Zijn vriend was niet thuis, maar Lydie ontving hem en zag dadelijk dat er iets gebeurd moest zijin. „Ga 'meer eens rustig zitten Karei en vertel me wat er is voiorgevallen, want ik denk dat je daarvoor wel hier zijt gekomen". 1 Toonloos vertelde Roelants welk tafereel hij; had aanschouwd en toen hij; geëindigd had en ophield vroeg Lydie opzettelijk', hoewel zij goéd' be greep, dat er geen vervolg was „Goed, ga verder". „Verder? Er is geen verder. Ik heb begrepen dat ik geen portuur ben voor Yonca, dat een kwajongen als met wie zij nu liep te flirten..." Lydie stak haar hand waarschu wend op en zei: l „Wacht eens even Karei, voor je verder uitvalt. Wat verbeeld jij je? Bezie hu eens even de feiten, zoals ze in werkelijkheid zij'n en niet zo als ze danseri in jouw overkokende verbeelding. Die feiten zijn aldusjij hebt ieen meisje in de tram gezien en bént op haar verliefd ggwópden. Dat meisje weet van niets, ze k'enit je niet en ze heeft misschien wél! even aandacht aan je geschonken, maar daarmede is van haar kant alles ge ëindigd. En nu verlang je van dat zelfde meisje, dat zij als 'een non over straat zal gaan, dat ze streng in getogen de blik op de grond moet houden en niet mag praten en zeker niet lachen met een mannelijke ken nis. Wat een baldadige tirannie en wat een maimen-egoisme. Vind je dat ook niet?" „Neen Lydie, je ziet hef verkeerd1. Het is geen tirannie of egoismie. Al leen zijn mijn ogen opengegaan en heb ik begrepen, dat ik niet bij Yon ca behoor en zij1 niet bij mijl. Ik zal voor haar immers altijd zoiets blij ven als een waardige, oom, miet wié je al's jong meis je geen grapjes maakt, "maar tie,gen wie je ook, al zou zij miji tutoyeren, een zekere distinctie zal behouden. Dat heb ik daar juist gezien en begrepen en daarom heb ik besloten morgen Terug te gaan naar Amsterdam en Yonca te vergeten". „Dat vind ik een wij's besluit. Ga naar Amsterdam ten ga weer aan je gewone werk. Wanneer je er in slaagt Yonca te vergeten, dan hoeft je die ontmoeting in de tram geen enkele betekenis gehad en slaag je daarin niet dan zal het vervólg ko men van wat in de tram begonnen is". i. Lydie kleek hem zwijgend aan. Na enige tijd vroeg Karei: „Wat [denk jij?" (.Wordt vervolgd). Evenals een zeekasteel gedokt wordt, gaat nu ook het „luchtschip" op Schiphol in [het dok. Dit dok is speciaal voor de D. C. 6 bestemd. Arbeiders aan de arbeid aan de D. C. 6 „Bataan" terwijl deze in het dok ligt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2