voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6738 Donderdag 19 Januari 1950 lAND VAN ALtEHA Firma L. J. Veerman, Heusden HElïSDËN. Na de populaire lezing van de keer Ingerman uit Haarlem over de „Congo", volgt Woensdag 25 Jaa. a.s. de derde Nut sa vond, die van een heel andere aard zal zijn. Dan wil de „Rubber-Stichting" uit Delft kömièn met een filmvertoning over„rub ber", het product, dat de grond stof vormt voor zovele iartikelen, die voor onze tijd onmisbaar zijn. Denk slechts aan vliegtuig, auto, fiets, elec- trische geleidingen ondergronds en in huis. i We zullen zien en horen het ont staan, de be- en verwerking vanruo- her en de toepassing. Een reis 'dus van tropisch gebied, via de fabriek, de hele wereld door. (De tap, het ver voer, het gebruik). Een zeer leerzame avond dus. Het oplossen van de raadsels tijdens de kerstviering van de R.K. R.K. Jeugdbeweging, was zo onbe vredigend, dat de jury zich gedwon gen voelde de prijzen onder de inzen ders te verloten. Die navolgende per sonen wonnen een prijsMevr. v. d. Heijden, Mevr. de Vaan, C. van Wijk, de dames van Bommel, Vermeulen, v. d. Poel, W. Verhagen, R. Bierkens, Rector Mutsaerts, G. de Kort, A. van Bladel (Oudheusden), C. Verhoeven- Remie, de dames Verhoeven (Dru- nen), de Wilt, Ver voort, H. Brok (Drunen), Jac. v. d. Griendt, C. Sagt, J. Verhey-vah Biuul, Nlyholt, Schel le ken s, F. v. d. Wiel en J. Klerksi.» De prijzen kunnen deze week bij de kapelaan worden afgehaald. Op de j.l. Zondag gehouden a.s. verkiezing voor leden van' de vergadering der K.V.P., afd. Heusden, werden tot candidaat- gesteld voor de Prov. Staten in de Statenkieskring Heusden, die BdelAchtb. Heer A. v. Delft, Burgemeester van Heusden en Drs. van Loon uit Waalwijk. Vermoedelijk op 28 Januari a.s. zal de stemming voor de groslijst plaats hebben. Vorige week Donderdag nam de postbode H. Smits, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en na een diensttijd van 47 jaren, afscheid van het kantoor- en. hestellerspersoneel van het Postkan toor alhier, waarbij genoemd perso neel voltallig aanwezig was. Te 5 uur kwam de lieer Smits met zijn echtgenote en twee zoons op het kantoor. Hij. werd toegesproken door de directeur, de heer Kamerman, die hem schetste als een plichtsgetrouw en algemeen gezien postbeambte, die wegens zijn humaniteit de achting van een ieder genoot. Hoe zwaar de dienst ook, hoe moeilijk de tocht van Ne derhemert naar Heusden, tengevolge van sneeuw, ijs en hoog water, post bode Smits was steeds op zijn post en op tijd. Namens de posterijen bood hij de scheidende beambte een oorkonde en bovendien een afscheidspenning aan, een penning, die $1echts bij hoge uit zondering wordt uitgereikt, aan bij zonder plichtsgetrouwe beambten. De heer A. Bax sprak namens het bestellerspersoneel en dankte voorde steeds prettige en aangename samen werking. Namens kantoor- en bestellersper soneel werd een schilderij en vulpen houder aangeboden. Zichtbaar aange daan, dankte de heer Smits voor de woorden tot hem gericht en de aan geboden geschenken. Elders in ons blad kan men een verslag vinden van het afscheid in Nederhemert. ALMKEHK. Door de kerke raad der Ger. Kerk' alhier, is beroep uitgebracht op Ds. D. J. Schol ten van Bierum (Fr.). Die aanbesteding vain de Herv. 'kepk 'alhier zal niet, zoa'ls wij reeds meldden, plaats hebben op ,31 Jain,' maar bp Maandag 6 Febr. a.s. in de zaal van de heer C. G. van Dijk!. Zaterdag 21 Januari a.s. verga dert de Statenkring van de Christel. Historische Unie 'in de consistorie der Ned. Herv. kerk alhier. De agenda bevat o.a. bestuursver kiezing, bespreking van de groslijst) van candidaten voor c|e Prov. Staten van Noordbrabaiit én de riegeling van de propaganda. Gij, die Uw brood verdient met Uw ogen, zorg er bijtijds voor; zij zijn Uw kostbaarste bezit. Fa. v. h. M. NORT Vakopticien AALST. Die Werkliedenver. „Eensgezin de Hulp" kwam op Donderdagavond 12 Jan. in jaarvergadering bijeen in de openbare school. De voorzitter, W. W. van Balle- gooijen, spra'k een openingswoord1, gaf een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen die het afgelopen jaar de vereniging passeerden pn betreur de de slechte opkomst der leden, dit te meer nu het een belangrijke vergadering betrof, daar hijzelf door vertrek en de .secretarismoesten be danken als bestuurslid. De notulen worden veryiolgiQns vast gesteld, waarbij de .secretaris dank gebracht wordt voor het werk1 steeds in het belang van de vereniging ver richt. s De rekening van de penningmeester noteert een klein batig saldo. Alle bescheiden zijn in goede orde be vonden. De beer G. ,C. Haasakker wordt dan bij acclamatie herkozen als pen ningmeester. De héér J. C. v'! Balle- goijen verenigt de meeste stemmen op zich voor Voorzitter, na her stem ming, komt als secretaris de, heer P. van Ballegooijien, waarop in diens plaats J. M. den Daggelder tot com missaris gekozen is. In de commissie van toezicht krijgen .wederom zitting- de beren B. van Driel, P. Bisschop en G.' Kersten. De lUitkleriiig bij ziekte of ongeval wordt vastgesteld op f5.per week gedurende 26 wéken, na 1 wacht- week. Plet bverlijdensgeld blijft be paald op f40.—. Enkele leden zul len trachten weer donateurs te wer ven. Bij de inschrijving voor bode is L. Schreuders de laagste voor f45.50.1 In de rondvraag wordt afgesproken dat ziekte melding dient te geschie den bij die voorz., alleen des Zater dags van 56 uur, ook de penning meester is te zelfdiertijd voor uitbe taling thuis. Vports blijkt het voor te komen, dat sommige, leden bij ziekte of ongeval pas na enkele we ken de hun toekomende gitkering in ontvangst komen nemen. Dit zal niet mieer toegestaan worden, dus elke week afhalen waarop mien recht heeft. Nadat de scheidende, voorzitter is dank gebracht voor de arbeid in de vereniging verricht en de heer van Ballegooijien ten afscheid nog ge waagd van de steeds goede samen werking tussen bestuur en leden, volgt sluiting. PRINSES MARGRIET, Reeds verschillende malen zijin door ons enkkele 'woorden geschre ven, wanneer een dorpsgenoot uit de tropen in ons dorpje terugkeerde, in hoofdzaak dan weergevende, wat op de thuiskomst betrekking had. Nu is ons gebleken, dat we wat dat. betrof niet geheel volledig waren. Gaarne zii daarom door ons alsnog vermeld., dat alle gerepatrieerd en namens het ge meentebestuur een oorkepde is aange boden, als blijvende herinnering aan de diensten "het vaderland bewezen. BABILONlëNBROEK. Maandag j.l. kreeg de landbou wer W. Heimans alhier een trap van een koe, met gevolg dat genees kundige hulp noodzakelijk was, welke doo.r Dl*, v. Vuure ujt Dossen werd verleend. Deze achtte overbrenging naar een ziekenhuis te 's Bosch nood zakelijk. Het zoontje van die landbouwer J. Oerlem'ans aihier had 1.1. Woens dag het ongeluk om met zijn handje in een bieten snij der te geraken. Ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. CAPELLE. Het ie team van de schaak vereniging „De Vrije Pion" speelde voor de 2e klasse Brab. Schaakbond een thuiswedstrijd tegen „Kasteel van Dossen" 1, waarvan met 71/2~21/? werd gewonnen. Voor die 3e klasse speelde het 2e team eveneens een thuiswedstrijd en wel tegen K.A. S.V. 1 uit Öosterhout, welke wedstrijd met' 53 door de thuisclub werd gewonnen. Gedurende 1949 bedroeg het aantal op- en afvarendeschepen in de Labbegatse haven slechts 37 met leenj gezamenlijke inhoud van 3253 ton, terwijl de haven te dezer plaatse werd aangedaan door 21 schepen met een totaal-inhoud van 1746 ton, als mede op geregelde tijden door 2 beurtschepen, respectievelijk' met een inhoud yan 117 en 85 tort. Die kerkeraad der Ned. He-rv1. gemeente te Sprang heeft toezegging van beroep uitgebracht op Ds. Ver- welius te Hei- e n Boei coo p. Die afd. Langstraat-Oost van de Chr, Bond van Overheidspersoneel houdt a.s. Vrijdag in. de Chr. Volks bond te Sprang een algemene leden vergadering, waarop' die penningmees ter van de Bond, de heer Heuvelhof, de moeilijkbeden, wensen en verlan gens van het Chr. Overheidspersoneel zal bespreken. GIESStN. Het arch. bur. Bezemer en de Stnoo te Wijk en Aalburg, heeft de bouw van 2 woningen alhier gegund aan de fa. Smits te Andeldé arch. Penning te Almkerk die van een woonhuis alhier aan $e fa. A. Tan ken s te Andel. RENDEREN. Op 27 Januari a.s., hoopt de J.V. opi G.;G. „Maranatha" alhier, haar 80-jarig jubileum te vierèn. In de pastorie 'der Gerief, kerk zal hedenavond vergadering van de Vrouwenvereniging worden gehouden. Spreekster mej. Navis uit 'sGraven- hage over het onderwerp „Voeding en huish o udgéld Willen de damies s.v.p. vooral' aan de contributie denken? Onder grote belangstelling en niet véél vlagvertoon keerde na een verblijf van ruim 3 jaren in de tro pen, alhier terug, onze dorpsgenoot D. v. Wijlen. Bet fanfarecorps bracht genoemde éen serenade. j De arch. Kleinloog alhier, beeft de herbouw van het woonhuis van dhr. H'. v. Herbert gegund aan de fa. Groeneveld te Woudrichem 'en die viah een woon- en winkelhuis aan de fa. Colet alhier. GORINCHEM. Voor de nodige répara tie zal de grote veerboot „Gorinchem V", gebe zigd in de veerdienst Gormchem- Sleeuwijk, van Vrijdag 20 Jan. na 19 uur tot Maandagmorgen 23 Jan. 6 uur, uit de vaart woriden genomen. De dienst zal gedurende deze pe riode vlefricht worden door de veer boten „Gorinchem I" en Gorinchem IV". Maximale lengte tot 8.5 M. wiel basis. NI EU WEN DIJK Tot londerwij'zer ahn de Chr. school, hoofd de beer L. de Jager, is benoemd de heer C. Baardman te Badhoeve dorp. Oip Zaterdag 4 Februari zal ten bate van "het t.b.c -fonds „Draagt Elkanders Lasten" irt gebouw Tave- nu opgevoetfd worden bet toneelstuk:' „Zonsopgang". .'Naar we vernemen is de heer J. van der Pijl Jr. alhier, berïoeinidj tot onderwijzer te Woubrugge. NEDERIIEMÈBT. Met het troépeintransportschip „Grote Beer' repatrieerde een onzer dorpsgenoten n.l. soldaat H. Vos op bet Eiland. Hij beeft bet vaderland in de Oost 3 jaar en 3 maanden ge diend n.l. opi Celebes, Bpmeo en Java. 1 Begrijpelijk1 was er ook weer de gebruikelijke belangstelling van fami lie, vrienden, kennissen, en buren. Het plaatselijk Thuisfront liet zich niet onbetuigd en hem werd namens de ingezetenen een souvenir n.l. een sigarettenkoker met inscriptie aange boden. 1 „Die Macht van het Kleine" afd. Nederhemert, bracht in het af gelopen kwartaal f 14.90 bijleen voor de verpleging van lijders aan1 val len ziekte. Nu de bietencampagne geëin digd is, kan de balans worden opge maakt Er werd hier op de Bol aan gevoerd voor die Coop. Suikerfabriek „Puttershoek" 1.121.084 kg bruto, voor de Centrale Suiker Maatschappij Amsterdam 2.179.119 kg bruto, totaal dus 3.300,203 Ikg bruto suikerbieten. Een vermeerdering in vergelijking njet vorig jaar alhier van 1.324.142 k!g. De oogst was dus 'dit jaar erg groot. Hiet rèndemlent suiker was over het gehele land 12 pet. In ons land'is verwerkt ruim' 3 mill, ton met een gemiddeld gehalte av'n 14.86 pet. Het gehalte was dit jaar voor' onze omgeving goed en er werd geleverd Viono van de landelijke teelt. In de afgelopen dagen werden bijl J. B. enkele mooie kippen ont vreemd. De politie van het geval verwittigd, stelde een onderzoek in. Men wordt aangeraden 's avonds de kippenhokken goed te sluiten. De bevolkingsaanwas in 1949 was slechts gering. Het aantal inwo ners bedroeg op 1 Jan. 1949: 571 mannen en 517 vrouwen, totaal 1088. Het inwonertal vermeerderde door geboorte miet 13 jongens en ^meis jes, alzo 30 kindenèn. Ingekomen zijn 9 mannén en 16 vrouwen, totaal '25 personen. Overleden 8 mannen en 4 vrou wen, totaal 12 zielen. Vertrokken 15 mannen en '22 vrouwen, totaal 37 personen. Het inwonertal bedroeg op 1 Januari 1950: 570 mannen en 524 vrouwen, totaal 1094 zielen. De bevolking is dus gedurende 1949 met 6 zielen vermeerderd. Br wer den 7 huwelijken gesloten. De kerkcollecte, die in de maand December gehouden werd, voor het Restauratiefonds van öe Ned. Herv. kerk op het Eiland heeft opgebracht f 12.91. De huiscollecte bedroeg f20.terwijl van de kérk van Hee re waarden binnenkwam1 f15, zodat in totaal f47.91 het fonds ver sterkte. SLEEUWIJK. Maandag 23 Jan. a.s. hoopt de Sleeuwijkse damvereniging D.V.S een competitie wedstrijd te spelen tegen Dinteloord, in café Kolff. Aanv&ng 8 uur. VEEN. Donderdoag 19 Januari, des avonds om 7 uur, hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden, Ds. v. d. Woetsijne van 'Ridderkerk. WIJK EN AALBURG EN VEEN De plaatselijke afdelingen van Steun Wettig Gezag zullen binnen afzienbare tijd een z.g. praat-avond houden voor de leden der afdelingen- en voor verdere belangstellenden. In verband met het feit, dat het be stuur van het verenigingsgebouw mo gelijk tot verbouwing van het vereni gingslokaal overgaat en daarom geen vergaderingen meer wenst vast te leg gen ,kon nog geen definitieve datum van deze praat-avond worden vast gesteld. Naar wii yememen, bevinden de plannen, otn tot oprichting van een kinderkoor over te gaan, zich in een vergevorderd stadium. Het ligt in het voornemen, het bestuur van het koor zodanig samen te stel len, dat er gesproken kan worden van leen algemeen kinderkoor. De leiding zal in handen zijn van dhr. A. Mabelis. WELL. Na een verblijf van 31/? jaar in Indonesië, keerde Zondag in ons dorp terug de militair J. v. 'Herp.; De muziekvereniging O.B.K. bracht Maandag een serenade, wat zeer veel belangstelling trok. PENNEFRVIT Rijmen van Tijmen. AMERIKAANS! Het is alweer Amerika, Dat nu van zich doet spreken. Alwaar zelfs liet onmoog'lijke, Soms mogelijk is gebleken. 't Betreft een heel, heel simpel feit: Het melken van de koeien. Men weet daar hele stromen melk, In d'emmers te doen vloeien. Men zet een draagbaar klokkenspel, Slechts in een weiland? neer De klokjes luiden, en de melk, Vloeit ruimer dan weleer. Die beesten houden van muziek, Zegt de Amerikaan, Zodat ze ons door extra melk, Hiervoor bedanken gaan. Ik zeg maar zo: In 'tkippenhok, Hoort ook zo'n klokkenspel. Want méér en groter eieren, Ze volgen stellig wel. In 't varkenshok moet ook zo'n ding Met alle haast gezet. We zullen dan genieten gaan Van nog meer spek en vet. TIJMEN. \IEUWMtL41 Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Gaslhuisslr. 13 Gorinchem (Foto Meyboom) die vandaag zeven jaar wordt. Ons derde prin sesje werd geboren in de tijd, toen ons vader land in hoge nood verkeerde, ver van ons vaderland, in Canada. Bij de vele gelukwensen, die zij op deze dag ontvangt, voegen wij gaarne de onze. y

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1