INGEZONDEN WIJK Binnenland Voor de Vrouw ïM De boterhammen mee naar school. Ons Landbouwhoekje. Gevonden en verloren voorwerpen DINAND STUFKENS N.V. »A.L.A.D.« naar DEURNE DAMESRIJWIEL (Bui ben verantwoording der Red.) Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezon den stuk in uw blad van 12 Jan. verzoek ik U beleefd enige plaats ruimte voor het onderstaande, hoe wel het niet mijn gewoonte is het Nieuwsblad te misbruiken voor po litieke doeleinden. Het doet me genoegen mijnheer de Koning dat U het verslag Van de zo conservatieve Raad der ge meente, Eethen zo goed leest. En ik vind het flink dat U tenminste Uw naam onder het stuk zet. Ik weet n.l. graag of ik door een bij of een wesp gestoken wordt. Het vorig stukje was ondertekend: Een inwoner, en dit was het waar ik op doelde toen ik sprak over critiek terwijl ik B. en W. bedankte voor het vele werk dat zij in 1949 in het belang van de ge meente hebben verricht. En nu blijkt dat het schoentje U past en schijnbaar toch nog wel een beetje wringt ook. Kijk en nu wil 'ik (hoewel het niet mijri gewoonte is op dergelijke schrijverij in te gaan) toch nog wel teien en ander nader toelichten Dat U nog critiek hebt, had ik niet anders verwacht, en ik zeg: hou ze vast, anders clan vallen de conser vatieve heren helemaal in slaap en dan loopt alles mis. Wat U zegt over industrie klopt ook niet helemaal, de burgemeester sprak alleen over wat in 1949 was tot stand gekomen en wat men in 1950 dacht uit te voeren. Dit houdt] geenszins in, dat industrie niet de aandacht heeft van B. en W. maar wel wil ik U vertellen, dat noch B. en W. noch cle Raad een industrie kunnen oprichten. Als U soms een Industrieel weet die zich in de ge meente wil. vestigen, mijnheer de Ko ning, ik weet zeker, dat hij wel kom is en dat noch B. en W. poch de Raad zullen tegenwerken. Wat verder de D.U.W. betreft, de ze bestaat dan toch onder onze pro gressieve regering en gelooft U nu werkelijk dat er in plaatsen waar wel industrie is, geen arbeiders in de D.U.W. werkzaam zijn. Ik dacht dat U beter wist. En dan de woningcommissie. Het spijt me voor U, waarde heer, maar hier hebt U de plank glad mis. Niet de raad maakt de voordracht op, doch dit doet B. en W., en cle com missie is nu eenmaal te klein om er alle categoriën in op te nemen. Ver der wil het er bij mij niet in, dat een arbeider die bij het C.N.V. georga niseerd is, minder goed in de com missie zou passen tegenover cle be volking, clan een N.V.V.'er. U was verder bang dat de raad niet op de hoogte zou zijn van het ministriëel verzoek. Stel U gerust, de Raad weet er van en er is wel naar gehandeld. Of bouwvakarbeiders moeten bij U niet meetellen. Verder was er weinig reden om de oude commissie naar huis te sturen, ze zijn n.l. nog al democraties ge weest en hebben zelfs menig nieuwe woning toegewezen aan leden van de P.v.d.A. U zegt verder dat het U koud laat wat ik zeg. Kijk en dit kan ik nu zo slecht geloven, want Uw ingezon den stuk bewijst dat een paar woor den'van mij U juist nog al opwar men. Verder ben ik niet afkerig van critiek integendeel, cle critiek is het kruid der spijzen, maar..: dan moet ze gezond en opbouwend zijn, anders wordt de spijs er door bedorven. 'Jammer is het beslist dat U aan net emcie van uw stukje aan politiek met een heel kleine p begint. En dat U hier een beetje met modder gaat gooien. Kijk ik geloof nu niet dat dit past voor een voorzitter van een beschaaf de Democratisch Socialistische par tij. Ik kan me begrijpen, mijnheer de Koning, dat n het jammer vindt, dat de P. v.d. A- bij ide raadsverkie zing geen zetel behaalde. Ik zou het ook jammer gevonden hebben als cle C.H.U. was afgevallen. Maar dan moet u toch sportief blijven, heus dat past u beter als voorzitter vari de partij die de sport zo hóóg houdt. Waarom komt u zo laat met deze persoonlijke .aantijging, had deze tij dens de verkiezingscampagne niet meer waarde voor u gehad of kqin dit toen niet vanwege het open vizier, .en is clat vizier dan mu dicht? Mis schien was u, niet goed op de hoogte en dan wil ik, hoewel ik ;niet graag een oude 'koe uit de sloot haal, de zaak toch nog wel even zuiver stel len. Het is n.l. zo dat dg P. vi.d. A., afd, Eethen, mij verzocht een candidatuur te aanvaarden als no. 1 op hun lijst (ik wa§ toen nog niet conservatief) en hoewel men mij plm. 170 stem men kon garanderen, wat toch altijd een zeetel inhield, heb ik toen be dankt, omdat ik C.H;. was en ik heb dit toen niet ondier stoelen of hahfcen gestoken, maar het duidelijk gez'egd. Er bestond toen. nog geen afd. Ee then v.an, de C.H.U.], zodat ik met een vrije, lijst uitkwam, die op het laatst door omstandigheden, B.-Broiek aangaande, met de lijst van de heer Prince werd verenigd. Deze lijst had dus niets te maken met de C.Hi.U.i, ook al bestond hij1 grotendeels uit C.H. mensen.'Ik heb fcöen pp verzoek van enige leden van die moderne bond (zoals 'dat hier in de volksmond heet) een uiteenzetting gegeven v,an ons doel in de raad en hierbij ook onze sociale taak besproken. Als u uit mijn woorden toen hebt opgemaakt, dat ik tot de volgelingen van Marx of Engels zou behoren, dan hjeibt! ui er naast gekeken, mijnheer, want dan had ik beter op het voorstel van de P. v;d. A. in kunnen gaan, waar aan dan nog het voordeel verbonden was geweest, dat ik nu. het enige pro,- gressieve lid van de raad der gemeen te Eethen zou zijin. U zegt zelf socialist te zijn, ik! yariir Niet alleen volwassenen hebben hun dagtaak, waarbij zii soms 's morgeus vroeg bet huis verlaten om ei* pas 's .avonds terug te keren. Ook van ds jóngere garde, de schooljeugd, moet een deel al voor dag en dauw de deur uit, gewapend met een trommel tje boterhammen voor de gehele dag. Het vullen van dat: tronimieltj jekost menige moeder hoofdbrekens. Eu daar het hier gaat om de voeding v,an kinderen die in hun groeitijd zijn., en daarbij: vaak grote afstanden door weer en wind moeten afleggen, is het wel de moeite waard, er eens speciale aandacht aan te besteden. Iedere maaltijd, waarop we een groot deel van de dag moeten teren, behoort niet alleeh onze maag vol doende te vullen, maar ons tegelijker tijd beschermende en opbouwende voeclingsst:osffen tie leveren. In het bijzonder de jeugd heeft daaraan be hoefte. Bij: eeiLi broodmaaltijd kunnen we hiervoor zorgen door in 'die eerste plaats melk als drank te geven en ten tweede goede broodb elegging|eu te kiezen. Melk is n.l. zjeer rijk aan deze beschermende en opbouwende stoffen. Datzelfde geldt ook voor kaas, eieren, groenten en fruit, terwijl ook vleeswaren, vis en peulvruchten een goede opbouwende waarde heb ben. Het zijin dus deze voedingsmid delen, die de beste broodbelegging vormen voor onze s choolgaande jeugd. Kaas. Het behoeft niet beslist de duurdere volvette te zijin, 40-f-, 30-j-, 20+ kaas en cle magere kruidkaas bevatten meer eiwit. E i e r e 11 zijin helaas duur. Men zou eendeneieren kunnen nemen, mits ze 10 minuten worden gekookt. Ook 'kan men een hardgekookt ei fijinma ken e.11 met een fijngewreven aardap pel, wat boter of margarine, pieper en zout tot een hartig smeersel vermen gen. Van. een ei, dat losgeklopt en met twee lepels water of melk ver mengd is, valt een heerlijke zoute of zoete omelette te bakken, waarmee zeker twee boterhammen 'belegd kun nen worden. Vis: gerookte of gestoomde bok king, makreel, ansjovispasta Zijn heel geschikt. Van zachte ontgrate vis met wat margarine of boter en wat zont vermengd kan men, Indien-men daar de tijd voor jpver heeft, een goecl smeersel maken. In ieder geval moet cle vis ontgraat zijn en mag ze geen smaak afgeven aan cle andere bo ter hammen. Vleeswaren zijin'er weer te klust en te kleur en ook de goedkopere, zo als bloedworst en leverworst hebben vaak een behoorlijk gehalte aan be schermende voedingsstoffen. Geschik't is ook in plakjes gesneden gehakt. Van een best gekookte erwten of bonen kan men met een gekookte aardappel en wat kruiden een hartig smeersel makenTenslotte is een gist- smeersel (reförmite, hallite, marmi- te) als hartige belegging! aah te be velen wegens zijin rijkdom aan vita mine B. Dit smeersel kan men Üoor wil dit wel geloven, maar doe dan u. best om bet goed te zijin, want een gezonde socialistische geest spreekt er nog niet uit uw ingezonden stuk. En wat huichelen iom stemmen be treft, wij C.H. mensen weten heel goed dat er van ons gezegd wordt, dat wfij: geen vlees of geen vis zijn en wij kunnen daar wiel tegen, maar toch wil ik u wel vertellen, dat ik nog nooit een deur ben binnen ge gaan om te probe ren een slem' te winnen voor onze lijst. Wij willen ook graag geloven, dat de P. v.d. A. afd.. Eethen de verkiezingsstrijd eerlijk ge streden heeft en 'dat de £.H. door u niet werd belasterd, ik geloof ook iniet dat iemand van de C.H.U. u hiervan heeft beschuldigd. Sla dus gerust op uw borst en po.ch op uw eerlijkheid. Wij C.Hi. mensen beken nen graag dat wij! fouten hebben, 'En nu, mijnbeer de. Koning, er bestaat thans een afd. van d© C.H-iU.' in Eethen, de Provinciale Staten-ver- kiezing staat voor de deur, ik wiens u sticoes en rnfét open vizier. U mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte en ide verzeke ring gevende, dat ikop verder ge schrijf niet meer in zal gaan- Hoogachtend, L. W. GOUDA, 1 -Secr. U.HiU. afd. Eethen. allerlei zelfgemaakte hartige brood- beleggingen mengen. En -nu de groente en vruchten. Het eenvoudigst is natuurlijk', de kin deren een appel, sinaasappel, of peer, of leen flinke wortel, of des zomers een tomaat mee te ge ven, desnoods kunnen zij die zelf voor het eten aan plakjes snijden en op de boterham, leggen. Hetzlelfde geldt ook viool* ramenas en radijs en voor de komkommer, die no-g te wei nig bekend is als smakelijke broodbe leg ging. Het beste is, bij iedere broodmaal tijd te 'zorgen voon* een hartige (ei witrijke) én een rauwe (vitamine- rijkie) belegging, waarbij we dan aan de smaak van ide jeugd tegelmioët kunnen komen door nog één -of twee boterhammen te voorzien van iets zoets: bruine suiker, jam, strooisels, chocoladepasta, -ontbijtkoek, speculaas jes, panine'koek. Deze zoetigheden hebben echter pr-actisch geen bescher mende of opbouwende waarde! Welk brood gee/t ge uw kinderen mee? Toch niet alleen wit? Bruin- en roggebrood bevatten meer bescher mende stoffenen zijin bovendien be ter voor het gebit. Snijdt de snoetjes liefst wat -dun ner en leg ze twee aan twee ,op el kaar met de belegging ertussen. Wat sla of andijvieblaadjes langs de kant gaan het uitdrogen 'tegen. Maak', als het enigszins kan, de boterhammen niet de avond tevoren, 'klaar, want daardoor wordt de inhoud van het trommeltje er niet smakelijker op. 'Zij geven heel wat werk, die brood trommeltjes van onze schooljeugd. Maar de gezondheid van de kinderen vraagt ook in dit opzicht een ver standige zorg. S CHRIKDR A ADINSTALL ATIES In de achter ons liggende ia-oor log se jaren is wel zeer duidelijk ge worden, dat de schrikdraadafrastering een vaste plaats heeft veroverd in de Nederlandse weide- en gemengde be drijven. Vooral bet vorige jaar is het aantal toestellen enorm gestegen, en overal met bet verwachte -resultaat. Wil men rantsoenhe weiding toepas sen, dan is -de schrikdraad zelfs .on misbaar. Voor het weideseizoen 1950 wordt een zeer sterke uitbreiding van het aantal. schrikdraadinstallaties® ver wacht. Boeren, die van plan zijin de ze moderne afrasteririgswifZe toe te gaan pass-en, raden wij daarom met klem aan reeds n.u een. schrikdraad- installatie (met toebehorente bestel len. Ook zij d i$ een nieuwe batterij nodig hébben, dienen met bestellen -niet langer te wachten. In de mededelingën van ide St. v. d. Landbouw, die we ger-egelid ontvangen, trok het onderstaande di rect -onzö aandacht. We geven het liier een plaatsje, omdat in 'deze streek die fosforzuurmieststoffen vaak veel te laat uitgestrooid worden. Boet en Tuinder (L.T.B-j)Gras land en bemesting J.J.Z. Wil men zijn ingelicht over dé fosfaattoestand van het grasland, dan. is een grondon derzoek noodzakelijk (veel ziu-rimg geeft ook al een aanwijzing van P- tekiort). Aan zure -grond (pH 5,5 5,7geeft men slakken meel (of cl-e halve hoeveelheid fertiphos). Bij een pHi van 5,9—6,2 (de beste p-H voor grasland) geeft men s-uper. Dit su per slechts bij dr-oog gras, als ier re gen in de lucht zit. Fosfaatamm 011 salpe ter slechts v 1 alt voor de groeiperiode -of als -overbe mesting. Slakken me el moet niet na Januari worden aangewend (langza me werking). Fertiphos in Januari en super zo mogelijk (bij niet te nat land) nog in Februari. Daar er op veel bedrijven P-gebrek' voorkomt, dient men royaal met deze meststof oiïii te springen, ehige jaren achter een 68 baal slak of super. De K- toestand is minder verontrustend, toch m oet me ft de gier zo goed mo- g el ij Tc bewaren (cle gi-erk elder moet luchtdicht zijn). Bij de verdeling ippet ook het" verclerafgelegen land eens een flinke beurt hebben. Om de 3 4 jaar is -een flinke begiering ge wenst, bij hooiland (23 maal -ge maaid) nog wat kunstmest IC bo vendien. Maakt dé P en IC voorra den in orde, pas dan kan men vol ledig succes .verwachten van verhoog de N-giften. HOOFDPIJN? «CC Een voor-Romeinse neder zetting en een Lusthoj voor Ridders en Edelen. III. Wij hebben dit handvest van 1458 enigszins -uitvoerig behandeld, niet al leen door haar merkwaardigheid, het tusssenzetsel toonde bet reeds aan, maar ook wegens de uitkomsten die de „geborenen" van Wijk thans nog genieten. lil wezen komt het eigenlijk hierop -neer, -dat aangepast aan de tegen woordige verhoudingen en bepalingen (Grondkamer enz.) het handvest nog steeds van kracht is. Alleen moieten wii opmerken, dat in bet handvest -gesproken werci van „onze inwonende ge huren en onder zaten van Wijk", dus jm.a.w. ingeze tenen die van buiten het -dorp, m Wijk zijn komen wonen "-en geboren ingezeténen, terwijl thans alleen de rechten toekomen aan de in. Wijk geborenen, die tevens lidmaat van de kerk moeten zijn Eigenlijk staat het in -cle oorspron kelijk oorkonde nog iets uitvoeriger dan wij vermeldden namelijk „onze onderzaten gemeenelijfc en ha are na komelingen, die op dee ze tijd in de parochie van Wijk woonen of hier mamaals woonen zullen" en „onze inwonende ge buren en -onderzaten van Wijk". Uitdrukkelijk komt hierbij -de vraag naar vor-en waar de rechthebbenden op de vier scharen, weide van de ambachtsheer en op cle 5 stuivers gooy van elk schaarbeest gebleven rijnWij willen er geéiï zoekplaat je van maken, maaf veronderstellen -dat door latere schenking ook al gelet op de bepaling van het lidmaatschap der klerk, het recht aan deze is over gedragen, zodat de kerk naar ver houding acht scharen in haar bezit moet hebben. Het beeft ons aan tijd en gelegen heid ontbrojken -een bepaald sluitstuk voor bet heden, betreffende „eeuwig- lijk en ten eeuwigen dagen" in het handvest te -maken. Misschien ko men wijbij nadere informatie, hier op terug. Het adeliik geslacht der Heren van Wijk is -gesproten uit een zijtak van de Hiere-n van Heusden, met name Boudewijm met toenaam van, Wijck. Hij was een zoom van, Ara oud, Heer van Iicusden e-n ov-erleed in het jaar 1168. Het geslacht zelf heeft zich w-eer verdeeld in twee hoofdstaken n.l. ie van Wijk' van Irlonsoiij'rden, toen de heerlijkheid van -die naam in dat -geslacht gekomen is e,n 2e in dat van Wij'.ck de Poorter. In het jaar 1382 werd hie.t kasteel Hom- soijrde-n of Oms-en-o-o-rd met alle ge rechtigheden zo hoge als lage' door cle Cravelijkheid van Holland, repre senterende de Herein van Heusden, beleend aan Jan IC-udjst, 'de ,ou-dst be kende. van dit geslacht en tjfcj'- dien-s dood in 1396 aan Ar-ent yam Wijck van Honsoijrclé. De edelen uit het huis van Wijk zegelden zich in hum brieven met verschillëinde bijinamen, als: van Wijck de Poorter, van Wijck' van Honsióiijrdien, de Kuijsten van Wijck, Kuijst de Poorter, die .Cock van Wijick enz. H. V., Aalburg. (Wordt vervolgd) HEVIGE ONTPLOFFING TE BOLNES. Met' een geweldige knal is op- een scheepswerf tie Bolnes een cylinder met acetyleeinigas -uit elkaar gespron gen. Na de ontploffing js brand ont staan. Onder die arbeiders ontstomjd -een paniek. Door do-örtastend optre den vart enige hunner is een ramp van grote afmetingen t voorkomen. iNiUi zijin 19 .arbeiders gewond, van wie zes ernstig. Zij zijn allen maar ziekenkhuizlen te Rotterdam- gebracht. AUTO TEGEN EEN BOOM GE. REDEN. Een auto-uitstapje, dat 7 meisjes van de Middelbare Meisjesschool te Bergen op Zoom1 miet de moeder van -een der meisjes naar Zeeland! hebben gemiaakt, is wel zeer treurig verlopenDie auto is even buiten Kraboendijke te-gen -een boom ge reden, waardoor alle inzittende-li wer den gewond. V-o-or een deel zijin de gewonden naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom en voor een deel maar het ziekenhuis te Goes gebracht. Van de zevien gewonden zijin er twee ernstig. WERD WA.-ZONDER V AN ERN STIG MISHANDELD? Zond-ervan, de commandant van de vroegere W.A.' weet nog miet welke straf hij krijgt Want de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag heeft besloten zijin zaak opnieuw te laten onderzoeken door de Bijzondere Ka mer van de Arrondissementsrecht bank te Utrecht. Dit om' speciaal de klachten vain Zóndervan te on derzoeken", dat hij in de eerste tijd zijner detentie in de cellenbarakken te Scheveningen ernstig mishandeld zou. zijin. I Die Proc. fiscaal bij de Raad van. Cassatie eiste 14 dagen geleden 15 jaar tegen Zondervan, nadat het Am sterdamse Bijzondere Hof 20 jaar te gen hem had uitgesproken. De proc. fiscaal te Amsterdam had de dood straf tegen Zon der van geëist. PRINS BERNHARD IN PORTO- RICO. l" - De „Karei Doorman" is de haven van San Juan (Portorioo) binnenge varen. Het smaldeel werd verwel komd met saluutschoten, terwijl de gouverneur, de commandanten van de Amerikaanse garnizoens en de Ne derlandse consul ter begroeting aan wezig waren. De Dakota van Prins Bernhard is zwaar beschadigd, door dat er een laadboom van 500 k!g op viel. j GEVONDEN: Piakzegels. Inl. te bekomen bij de Postcom- mandant der Rijkspolitie te Wijk e» Aalburg. GEVONDEN: een dekkleed, een want, een zijstuk motorkap, een wol kinderwantje, een kinderstrik, eem paar kinderwantjes. Inl. Rijkspoli-ie-Kazerne Heusden. VERLOREN: Een zaklantaarn, op de Hoge Maasdijk te Veen. Terug te bezorgen bij A. v. Helden JznSpijk; Wijk. GEVONDENEen rozenkrans. Te rug te bekomen bij Z. Baaijens, Hoogstraat N 128, Heusden. GEVO'NDENEen muntbiljet van f2.50. Inlichtingen bij! H. Schook, bakker te B-.-Broek. VERLOREN: Eem blauw zijden sjaaltje, gaande van Aalburg naér Wijk. S.v.p'. terug* te bezorgen bij1 W. vr d. Steenhovem, Langestraat,, Aalburg. GEVONDEN: Eén paar donker grijze'wanten. Terug te bekomen bit B-. v. Kiuijk, Heusden. TE KOOP: Langend ijk 37 - Gorkum Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. WIJK EN AALBURG Wij gaan nog regelmatig Wegens overcompleet, een in prima staat verkerend Te bevragen bij T. BROEKHUI ZEN, Schoenmaker, Genderen. BRILLENSPECIALIST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2