Wachters Gevonden en verloren voorwerpen BI] DE BALANS Heropening Groene Kruis gebouw te Wijk* Scholing gerepatrieerde militairen Uitbetaling 1.00 als compensatie voor Kolenprijsvorhogiag Aan bet aantal auto's dat Donder- dagnamiddag op het terrein van bet Verenigingsgebouw stohd geparkeerd was duidelijk te merken, dat er in het gebouw zielf iets bijzonder stond te gebeuren. Een aantal dames, en beren begaven zich onii.balf vier naar het gebouw, om door bun tegenwoor digheid hun belangstelling te tonen voor deze bijzondere gebeurtenis n.l. de heropening van bet wijkgebouw voor de afd. van het Groene Kruis Wijk, Aalburg en Veen, welk gebouw was hersteld van die vernielingen dit; het tengevolge van bet oorlogsgeweld en de bezetting had opgelopen. Behalve het bestuur van net Groene Kruis waren tegenwoordig Mevr. Land weer, de echtgenoten vande doktoren Aanen, Lett inga en v.d. Loo, Mevr. v. Heldeneden Boesterd, Zuster de Vries uit Wijk, Zuster Kaptein ,uit Wou- tdricbemi, Zuster de Keizer uit W.ou- drichem, lioofd van de gezinsverzor ging in "bet Land van Heusden en Altena, en meerdere dames uit Wijk en Aalburg en Veen. Die heer Verdijk van de Stichting voor die opbouw van Noordbrabant, de doktoren, v. d. Loo uit Veen en Vermeer uit Heusden, die heer de Goede, Direc teur van de Stichting voor die Wel vaart voor het Land van Heusden «eii Altena, de heer Kooijlmiain uit: Giessen, bestuurslid van de Prov. afdeling en van die vereniging bet Groene Kruis voor Woudricbenr en Omstreken, wethouder Roza uit Wijk •en de wethouders Honcoop en Schreu- ders uit Veen en verdere vooraan staande personnie uit de gemeenten Wijk en Aalburg en Veen. •Nadat de thee was rondgediend las de heer W. A. Schoutjen, se cretaris van het Groene Kruis, aan zien die voorzitter, de EdelAchtb. eer C. B. J. Landweer, wegens een keelontsteking niet in staat was geluid voort te brengen, diens rede voor. Aan deze rede ontlenen wij1 het volgende In 1933 werd beslaten tot de bou w van een wijkgebouw, dat iri 1934 ge reed kwam en in betrekkelijk korte tijd vrii van schuM was. In de laat ste oorlogswinter was Wijk in het frontgebied gelegen en liep ook het wijkgebouw belangrijke schade op. Bovendien gebruikten de Duitsers het als ontymettingsgebouw en dit op de van hen bekende manier, zodat even als zovele woningen en gebou wen na de bevrijding en de terugkeer in 'de gemeente na ongeveer een half jaar evacuatie, .ook het wijkgebouw in een chaotische toestand werd aangetrof fen. Het gebouw werd na de bevrij ding in gebruik genomen door de distributiedieinst uit Al'mlklerk, doch in 1946 kreeg het bestuur van het Groene Kruis weer de beschikking over het gebouw. Helaas werd de ge meente in het begin van 1947 door een nieuwe ramp getroffen, toen wer den n.l. beide scholen door brand ver nield en moest bet wijkgebouw dienst doen. als school tot het einde van 1948. Daarna heeft het bestuur alles gedaan, om het gebouw voor de doel einden, waarvoor het was opgericht, weer in orde te krijgen en tev'ems werd tot uitbreiding besloten, waarbii de heren W. Wijhen en A. Hioncoop bekwame adviseurs bleken te zijn, Zor dat de Gentr. Tecbn. Dienst aan de hand van deze adviezen de plannen voor herstel en uitbreiding maakte. De aannemer H. G. Vos werd belast niet de .uitvoering. Op uitnemende wijze heeft deze zich van zijn taak gekweten. Bijzondere lof komt ook toe aan de schilder W. Burster, die prachtig werk levérde. De totale 'kosten van een en ander bedroegen plm. f 18.000. De Stich ting voor de opbouw van Noord'bra- bant droeg hierin mét een 'belang rijk bedrag bij. Vooral de beer Ver dijk, directeur dezer Stichting, heeft hiervoor veel gedaan en wiordt dan ook bijzondere dank gebracht. Ook de damescomité's, die zich zóveel moeiten hebben getroost voor de ge houden bazar. Dank ook aan alle schenkers van geld en goederen, niet alleen ,uit de gemeente, doch ook' uit alle delen van het land. In het bijzonder wordt dank gebracht aan de afdeling Pijinac- ker van het Groene Kruis, die een bedrag schonk van f 100. Het bestuur vertrouwd, dat ook nog een verhoog de uitkering zal worden verkregen van. de Wederopbouw. De heer v. d. Zalm werd bereid gevonden om als beheerder van het magazijn op te treden en nam' tevens de verzorging van de centrale ver warming op zich. Behalve als consultatiebureau zal het gebouw dienst doen voor het houden van cursussen in de E.H.B.jO., een tandarts zal er zitting in houden, het zou te gebruiken zijn als consultatie bureau voor de T.B.C.-lbestrijlding en voor de schoolartsendienst. Tenslotte wordt dank. gebracht aan allen die aan de totstandtoming heb ben meegewerkt. .Met de bede, dat de Groene Kruis vereniging in de gemeente Wijk en Aalburg en Veen onder Gods zegen zal mogen bloeien en Zuster de Vries, daarin haar aandeel zél heb ben, besloot spr, zijln rede. Die beer Schouten dëelde vier vol gens mede, dat de beer Wiezemael, Inspecteur voor de Geneeskundige Volksgezondheid, bericht van verhin dering' had gezonden en verleende daarna het woord aan dokter v. d. Loo, die namens de doktoren ge lukwensen aanbood met de inge bruikneming van bet gerestaureerde gebouw, de prettige geest van de on derlinge samenwerking roemde en de hoop uitsprak, dat deze ook in de toe- toekomst bestendigd zou blijlven en ijive hood namens de doktoren bloemen aan. Vervolgens sprak de heer Koe man uit Giessen, bestuurslid van de Prov. afd. en voorzitter van de plaat selijke afdeling Wouidrichem en om streken van bet Groene Kruis. Deze bood eveneens gelukwensen aan, roemde de samen werking, waardoor dit gebouw tot stand was gekomen, wees er op dat Wijk en Werkjendam' de enige gemeenten zijn in het Land van Heusden en Altena, die in het bezit zijln van een wijkgebouw en sprak de hoop pit, dat ook de andere gemejen.ten, die thans misschien ja loers zijin, alles in het we ik zullen stellen om ook in het bezit van een dergelijk gebouw te komen. Spr. deel de mede, dat dokter Beijèrman uit Werkendam], de promotor van bet Groene Kruiswerk, tot zijin spijt door huiselijke omstandigheden, verhinderd was tegenwoordig te zjjin. Spr. bood namens de zustervereniging een be drag voor bloemen aan. hierna was het woord aan de heer Verdijk, die sprak namens de Stichting Noordbrabant. Deze wees op het typische voorbeeld van sa- menwèricing tussen overheid en, par ticulier, waardoor dit resultaat was verkregen. Hiji bracht een compliment aan de heer Schouten, die zoveel voor de bereiking van het doel heeft gedaan. Midden-Brabant zal niet lan ger Ihlet Land van Heusden em Alte na vergeten, de Stichting zal dit ge bied ook in de toekomst diep in gedachten houden. Hierna werd een bezoek' gebracht aan het gerestaureerde wijkgebouw. Wachtkamer, tevens vergaderzaal, de afdeling vo,or het consultatiebureau, met afzonderlijke kamer voor de dok ter, die tevens gebruikt zal worden door de tandarts, doucbéoel en ruimte voor de materialen werdien bezich tigd en het werd' algemeen er kend, alles zag er bijlZondler keurig uit. De ge mee Alen Wijlk en Aalburg en Veen hebben mlet deze ingebruik neming een gebouw gekregleji, dat aan een grote behoefte voorziet en zeker zal bijdragen tot bevordering van de volksgezondheid iin die ge meenten. Het actieve bestuur, met aan het hoofd Burgemeester Land weer, mag zeker een compliment wor den gebracht voor hun activiteit, waar door dit fraaie geheel tot stand kwam. Na de bezichtiging begaf het .ge zelschap zich weer naar het vereni gingsgebouw, waar men nipgl enige tijid ondier bet genot vani een glas, sigaar en sigaret gezelliig! bijleen bleef Gedurende ruim 1 jaar zullen on geveer 7000 militairen per maand uit Indonesië terugkeren en hier te lande demobiliseren. De ervaring heeft ge leerd, dat ongeveer 15 pet. van de gedemobiliseerden voor scholing op de Rijkswerkplaatsen voor Vakontwik keling in aanmerking komt. De Rijks werkplaatsen zullen derhal'Ve ruim1 1000 gegadigden per maand moeten kunnen opnemen. Die gemiddelde scholing duurt 6 maanden. Een een voudig rekensommetje leert, dat de Rijks we rkplaa tsen na verloop van en kele maanden gelijktijdig 6000 gede mobiliseerden iu scholing moeten kun nen hebben. Met spreekt vanze'lf, dat deze te verwachten toevloed niet door het bestaande scholingsapparaat kan wor den verwerkt. Bij het samenstellen van de begroting voor 1950 beeft die Minister van Sociale Zaken rekening •gehouden 'met de mogelijkheid tot uitbreiding van dit apparaat met nieu we werkplaatsen" met het toevoegen van metaal- en andere cursussen aan reeds bestaande werkplaatsen. Öm echter bovengenoemde aantal len gedemobiliseerden zo snel moge lijk te kunnen opnemen zullen deze uitbreidingsplannen tijdelijk op andere wijze worden uitgevoerd namelijk door de beschikbare bedragen gro tendeels te bestemmen voor het op voeren van de opname-capaciteit der beslaande Rijkswiefkplaatssen. Het uit breiden van de capaciteit door de beschikbare gebouwen tot het uiter ste te benutten vergt' namelijk minder tijd dan het orpichten van nieuwe werkpplaatsen c.q. liet inrichten .van nieuwe metaalcursussen. De uitbrei ding van het apparaat zal zich beper ken tot een nieuwe Rijkswerkplaats te Hee ren veen en toevoeging van me taalcursussen aan de bestaande werk plaatsen van Leeuwarden, Zwolle en Hoorn. Er zullen dan 37 Rijkswerk- plaatsen voor Vakontwikkeling ziin. Twintig met een metaal- en een bouwvakafdeling, 3 uitsluitend met een metaal- en 14 uitsluitend met een bouwvakafdeling. Na al deze uitbreidingen van het apparaat zal liet m'ogelijk zijin 6000 man gelijktijdig te scholen tegen thans plm. 4000. Verwacht wordt, dat genoemde uit breiding van het apparaat die totale behoefte niet dekt, speciaal voo'r d<e metaalvakken. De Minister van So ciale Zaken heeft daarom besloten ao nodig een Jwee-ploegenstelseT in te voeren, waardoor de capaciteit even tueel tot 10.000 man kan worden, opgevoerd. Hierdoor blijft waarschijn lijk nog mogelijkheid bestaan voor niet-gedemoliseerden om voorna melijk in de bouwvakken eien scho ling te ontvangen. Het Ministerie van Economische' Zaken deelt mede, dat de uitbetaling van f i,tegen inlevering van bon 544 (levensmiddelenkaart 909) wel ke zal plaats hebben aan de post kantoren, zal geschieden voor per sonen wier namen beginnen met de letters. Maandag 23 Jan.: ke t.m. ko. Dinsdag 24 Jan.: kr t.m. Ie. Woensdag 25 Jan.: li t.m. me. Donderdag-26 Jan.: mi t.m. no. Vrijdag 27 Jan.: nu t.m. pl. Maandag 6 Februari: po t.m. vod. Dinsdag 7 Febr.: roe t.m. scha. Woensdag 8 Febr.: sche t.m. sl. Donderdag 9 Febr.: sm t.m. sto. Vrijdag 10 Febr.: str. t.m. tij. Maandag 13 Febr.u t.m. vir. Dinsdag 14 Febr.: vis t.m. war. Woensdag 15 Febr.: was t.m. woe. Donderdag 16 Febr.: wolf t.m. z. GEVONDEN: een drinkenskruik. Terug te bekomen bij de Post- commandant der Rijkspolitie te Aal burg. GEVONDEN: tussen Doeveren en Stoomgemaal, een bruin zeil.: Terug te bekomen bij G. Viveen, Genderen. VERLOREN: een glacé hand schoen (bruin). Terug te bezorgen 'oij W. 'Noorloos, Gantelsteeg' 4, Almkerk. VERLOREN te Hieusden, een grijs kinderwantje met witte boord1- Te rug te bezorgen bij1 M. Dijkstra, Wiel- straar, Heusden. GEVO'NDEN in de boekwinkel fa. Veerman te Heusden, een paar bruine wanten. Terug te bekomen bij boven genoemd adres. Ons Feuilleton I door W. Kerremans z 6. „Er kan geen twijfel aan bestaan, wat bet is", antwoordde Roelants. „Weet je nog iets van Ja?" „Ja, zij' is natuurlijk geslaagd voor het eindexamen". „Wat gqat ze au doen?" „Ik heb mevfouw Vermeer gefeli citeerd met de uitslag en dat ook igevraagd om je volledig te kunnen inlichten. Maar Jo's moeder zei, dat Ze het zelf nog niet wist. Jo wil au eerst van de vacantie genieten •en daarna zal zc wel beslissen". „Weet je ook iets... overRo men er nogal jongelui blij mevrouw Vermeer?" „Troost je. Het is nog niet druk'. Je moet aan Jo's leef tijid denken. Over een jaar 'zullen er wei unifor men in mevrouw Vermeers salon te zien zijn". De gedachte dat een jongere mede dinger, een geuiiifornide, zou karnen, verontrustte Roelants. Hij wilde zich houden aan zijn besluit Yonca niets te doen blijken van zjjn gevoelens voor haar, voor zii 18 jaar Zou zijn, maar hij' begreep aan welk gevaar hij zich daardoor blootstelde. Diik- wijks kwam de verzoekking bij hem op, het besluit te wijzigen en 11,a de fancy-fair, als hij aan Yonca zou zijin voorgesteld te pogen regelmatig; bezoeker te worden bij1 mevrouw Ver meer. Yonca naderde mu toch haar 17e jaar en hij mocht tegen dia'n tijd wel haar enige aandacht tonen, haar doen vermoeden, wat er bii hem omging, zander haar daarmede te verontrusten en haar jeugdvreugde te bedreigen. Het was verleidelijk om zo te doen, maar als die ver zoeking tot hem kwam, verjoeg hij die en bleef bij zijn aanvankelijk voornemen. Roelants studeerde nu geregeld en reisde elke week naar zijn repetitor in Utrecht. Hiet toeval was hem wei nig gunstig ten opzichte van .Yonca •en slechts een hoogsst enkele keer ontmoette hij haar, waarbij hij: haar als een volstrekt vreemde mopst voor bijgaan. En teen kwam de dag, waarop hii al die wieken had gewacht en waar naar hij met klimmende onirust Rad uitgekeken. Hij telde de dagen en tenslotte de uren, die hem ^scheidde van de openingsavond der fancy-fair, •de dag waaro phii! Yonca zou ont moeten, zou spreken. HOOFDSTUK IV. HET VERRE BEELD. Lang voor de tijd waar00 hij met Reinders had afgesproken, was hii bij' deze en vroeg telkens iof zij nog niet moesten gaan. Reinders glim lachte maar en herhaalde op droge toon„Niet -voor 9 uur". Eindelijk was dat uur gekomen en Roelants liep zo snel dat Reinders hem voorhield dit tempo niet te kunnen volhouden en dat de fancy fair tot middernacht zou duren. Het liefdadigheidsfeest werd gehou den in de grote en. de kleine zaal van Concordia. Het was er druk, een vrolijke menigte verdrong zich tussen de kleine kraampjes en tafel tjes, waarachter met zorg uitgekozen jonge meisjes de bezoekers; tot ko pen en verteren nodigden. De, twee vrienden waren er nog maar enkele minuten, toen Reinders Roelants een stomp gaf. Mlaar dat was niet nodig, want Rooelants had het zigeunermeis je met de sigaretten al gezien. Hij zag niets en niemand anders. Ze had •een vluchtige blik' in zijln richting ge worpen en was zich toen blozend en overdreven druk met een koper gaan bezighouden. Hij wist dat zij hem ook had opgemerkt en dat er enige her innering in haar opleefde. Hij gevoelde een beklemming. Vreemd, nu verlangde hij eigenlijk, dat dit nog wat mlocht duren, dat hij1 nog niet met haar zou kennis maken, maar dat het vérre, het onbe kende, het onbenaderde nog wat zou blijven en bet niet zou overgaan in eeh gewoon, alledaags voorstsellen en een gezelschapspraatje. Niet alleen in de grote en kleine catastrofen van een leven, maar in elke, 06k onaanzienlijkste en gewo ne handeling of levenservaring in de eenvoudigste roerselen van een ver borgen bestaan openbaren zich die invloeden van die lotsbestemming. Doch we weten dat geen deel van ons leven, geen stap, die we gezet hebben, geen blik die we opsloegen en geen beeld dat we droomden, vergeefs is geweest, geleefd, ,ged'aan of gedroomd. De uitweriring dér bo ven de gewone menselijke krachten uitgaande krachten van de ziel, kun nen we soms wel vaststellen of waar nemen, we ervaren die wel in haar gevolgen, maar het is nutteloos te zoeken naar een verklaring of naar de bron van haar ontstaan binnen in ons. Karei keek onafgewend naar het 'meisjesfiguur, dat langzaam voet voor voet in zijn richting kwam en hij wist dat niiet haar een invloed op hem' naderde, waarvan hij geen schatting kon maken, maar die hij- wist diat hoog uitging boven elke andere bein- vloeding. „Kom mee", zei Reinders, „ik ga je voorstellen. Ben je bereid ein ben je in staat je als een normaal mens te gedragen?" Roelants knikte evën en op. het zelfde ogenblik hoorde hij jijn vriend opgewekt zeggen „Juffrouw Vermeer, mijn vriend hier, dien ik tevens mag voorstellen aan u, is Roelants uit Amsterdam en hij snakt naar een sigaret". Reinders keek glimlachend toe hoe het tweetal voor hem; reageerde. Roe lants maakte een buiging en Jo, die zichzelf meester was, stak hem haar hand toe ein keek hem met haar donkere ogen bijna strijdlustig aan. Een vluchtig glimlachje kwam over haar lippen en deed een wonderbare glans over het jonge gelaat ;gjlijdeii. Die glimlach was van een zeldzame bekoring, mooier ien met moer ex pressie dan het vermoeide, weemoedi ge lachje v:an het beroemde Mona Lisa portret, inniger dan de anona- schrijfbare lach van de Inconinue de la Seine. Het was de weergave van zelfbewuste voornaamheid, die door innerlijke goedheid! en, gevoeligheid onweerstaanbaar bekoorlijk werd. Met een lichte vragende blik keek ze even oplettend naar Roelants, toen zei ze volkomen beheerst „Wel, meneer Roelants, u kunt kiezen. Ik lean u sigaretten aanbieden van 20 cent die volgens kenners wel te roken zijn, een betere kwaliteit van 40 cent en dan die qualité supe rieur van 50 cent". Van de laatste soort hield' ze een palkje omhoog". „Die qualité superieur lokt mii het meest", antwoordde Roelants met een nogal onvaste stem. „Ik geloof dat het gebruik is op een fancy fair geen wis selgeld terug te nemen", voegde hij er bij haar een rijksdaalder toerei kend. l „Ik dank u wel", hernam1 Jo, 'dat- kan een hongerig kind goed! doen". „Ik heb van mijln vriend gehoord", ging Roelants verder, „dat iu pas ge slaagd rijt voor uw eindexamen. Mag ik u, daarvoor nog mijn gelukwensen aanbieden?" De verbaasde en vragende ogen die Jo op Reinders richtte, deden Roe lants beseffen wielk een, flater hij' had gemaakt. Hij' had haar iiu immers met zovele woorden gezegd dat hij met Reinders; ovter haar gesproken en dat Reinders hem inlichtingen had gegeven. I (Wordt vervolgd). Wijkgebouw zoals het er bij de ingebruikneming in October 1934 uitzag en ook thans nog, wat hef voorfront betreft, uitziet. Mrs. EUGENIE ANDERSON, Aqierikaans Ambassatrice in Denemarken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2