voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Oud-Burgemeester A. D. v. d. Schans te Andel plotseling overleden. No. 6744 Donderdag 9 Februari 1950 UND VAN ALTÉNA Firma L. J» Veerman, Hcusden Een golf van ontroering ging Maan dagmiddag door de gemeente Andel, toen het plotseling verscheiden van oud-Burgemeester A. D. van der Schans bekend werd. Zaterdag vier de de heer v. d. Schans nog onjdeir grote belangstelling zijn 76ste ver jaardag en niemand kon toen ver moeden, dat aan dit werkzame le ven zo spoedig een einde zou komen. Tot het laatste ogenblik heeft hij als het ware zijn krachten gegeven ten dienste van het algemeen 1 belang. Zijn ledige plaats in de kerk Zondag jl. werd toegeschreven aan uitste- digheid, in verband met het beroe- pingswerk in de Herv. kerk. Geen wonder, dat toen Maandagmiddag be kend werd, idat de heer v. d. Schans plotseling was heengegaan, men in de gemeente alLerwege de mensen zag samenscholen, het droevig nieuws besprekende. Immers wijlen de heer v. d. Schans was een figuur, die men bijna nog dagelijks ontmioet- te en zich nog ten volLe gaf aan de talrijke vraagstukken op velerlei ter rein des levens. Er ging maar weinig in de gemeente om of de oud-Burge meester werd er in gekend en zijn adviezen werden niet alleen gewaar deerd', doch ook dankbaar aanvaard. Hij was een man met een ruime blik, met ©en schier bovenmenselijke werklust bezielt, die immer bezig was in het belang van zijn medemen sen. Wijlen burgemeester v. d. Schans werd bij K.B. van 7 Maart 1914 No. 19 met ingang van 28 Maart d.a.v. benoemd tot Burgemeester der ge meenten Andel, Giesisen en Rijswijk,, als opvolger van burgemeester Ou- werkerk. De Raad van Rijswijk be- npemde hem tevens tot secretaris der gemeente ein ambtenaar v.. d. Bur gerlijke Stand. Gedurende een pe riode van 25 jaren heeft hij in ge melde functies tot heil van de drie gemeenten werkzaam geweest. Gedu rende zijn loopbaan als burgemeester isi veel tot stand gebracht en nie mand klopte ooit tevergeefs bij hem aan. "Arm en Vijlt stond hij steeds met woord en daad terzijde. Vooral ook het leed van de mindere man ging hem ter harte. Vooral in de tijd toen ons land door een grote werk loosheid werd geteisterd, nam hij in deze streek het initiatief tot uitvoe ring van belangrijke werkverschaf- fings-objecten, teneinde de arbeiders van binnen en buiten de gemeente in staat te stellen, ook gedurende de period!© van werkloosheid vrucht baar werk te doen. Ook de landbouw werd door hem krachtig bevorderd, zowel in deze streek als landelijk. Hij was de vraagbaak van velen op landbouwge bied en we menen er niet ver naast te zijn als we zeggen, dat meer dan een betoog in de Staten-Generaal op jjlit gebied, aan zijn adviezen was te danken. Geen wonder dan ook, dat wijlen de heer v. d. Schans sedert vele jaren deel uitmaakte van het Hoofdbestuur van de Ghr. Bóeren- en Tuindersbond in Nederland, waardoor hij in staat was ook in groot verband de belangen van land en tuinbouw te behartigen. Zijn werk op dit gebied, heeft rijke vruchten afgeworpen. Ook als voorzitter van die plaatselijke en gewestelijke afde ling van de C.B/T.B. stond hij steeds voor de belangen van de landbou wende bevolking op de bres. Hij kende door en door de problemen, waarmede de landbouw had te wor stelen, Als vooruitstrevend man zag thij als eerste in het Land vatn. Heusden en Altena liet grote belang Ün van theoretische scholing van de boer en zijn streven om tot de op richting van een landbouwschool te geraken, werd met succes bekroond. Deze school kan als een zegen voor de streek worden beschouwd en mag zich sedert vele jaren in toenemen de bloei verheugen. Naast de scholing van de land bouwer wijdde hij zijn aandacht om de landbouwers vrouw de plaats te doen innemen, welke haar naast haar man toekomt en haar geschikt te maken voor het werk, dat haar als landbouwers vrouw wacht. De oprichting van een Chr. landbouw- huishoudschool te Andel op zijn ini tiatief moge daarvan het bewijs zijn. Ook op onderwijsgebied heeft de heer v. d. Schans veel werk gedaan. Als vurig voorvechter van de school miet de Bijbel, stichtte hij in deze streek meerdere Chr. scholen. Niet alleen Christelijk lager en uitgebreid lager onderwijs, doch ook het Chr. Kweekschool onderwijs, Chr. Middel baar onderwijs enz. hadden zijn le- tvendige belangstelling. In tal van schoolbesturen had hij zitting in de ze streek. Voor de Chr. scholen te Andel en Rijswijk, waarvan hij voor zitter was, heeft de overledene ge durende vele jaren alles gedaan wat in zijn vermogen was, om deze scho len tot bloei te brengen. En we mogen zeggen, dat het hem wonder wel is gelukt. Als lid van de Prov. Staten van Noordbrabant voor de Anti-Rev. Par tij, mocht hij eveneens met zeer veel vrucht werkzaam zijn. Nog kort geleden werd hij, ondanks zijn hoge leeftijd, andermaal candidaat gesteld voor deze functie. Ook hier was zijn werklust en bekwaamheid op velerlei gebied algemeen bekend.. Vooral landbouw en waterstaat had den zijn bijzondere belangstelling, zonder de overige vraagstukken te verwaarlozen. Als deskundige op hel gebied van landbouw en waterstaat aangelegenheden had zijn woord in de Staten van Brabant gezag. We denken b.v. nog aan de totstandko ming van het Noorderafwaterings- kanaal, toen hij in het belang van onze boeren en grondeigenaars de waters taats belangen zo' uitnemend bepleitte. De ontwatering van de gronden, om deze beter in cultuur te kunnen brengen, had steeds zijn warme sympathie. De gehele pro vincie, maar inzonderheid het Land van Heusden en Altena kan dank baar zijn voor het vele, dat de heer van der Schans in zijn functie als Statenlid heeft gedaan. Ook op velerlei ander terrein strekten zich de bemoeiingen van de heer v. d. Schans uit. Hij was niet alleen in de provincie, doch men kan welhaast zeggen in het gehele ljgiwj, een bekende figuur. Het zou dan ook bijna onmogelijk zijn alle besturen en colleges op te noemen, waarin Jrij een werkzaam aandeel heeft gehad. Ook op het gebied der Christ, krankzinnigenverpleging in ons ge west bewoog hij zich veel, terwijl hjj als penningmeester van Chr. Hulpbetoon uitnemend werk ver richtte. Ook op kerkelijk terrein was de heer v. d. Schans een man van be tekenis en gezag. Niet alleen, dat hij op voortreffelijke wijze gedurende ongeveer 26 jaar de Ned. Herv. kerk van Andel als Ouderling diende, doch ook als lid van het dagelijks bestuur van het College van toezicht voor Noordbrabant en Limburg, ver zette hij in de loop van die tijd on noemelijk veel werk. Hij was een der steunpilaren van de Anti Rev. Partij en de beginselen dezer partij heeft hij gedurende zijn gehele leven steeds met vurige liefde en grote overtuiging uitgedragen en verbreid. Geen wonder, dat hij in deze partij een zo vooraanstaande plaats innam en nog op 76-jarige leeftijd andermaal werd candidaat gesteld voor de Staten van Brabant, iets wat wel tot de uitzonderingen zal behoren. s Bij K.B. van 11 Febr. 1939 no. 15 werd hem onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen op zijn verzoek wjegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd eervol ontslag verleend als Burgemeester van Andel, Giessen en Rijswijk, terwijl hij tevoren reeds op eigen verzoek eervol, ontslag had verkregen als gemeente-secretaris van Rijswijk. De functies van Ambte naar van de Burgerlijke Stand van gemelde gemeenten bleef hij echter bekleden. t Zijn grote verdiensten op veler lei gebied werden door H.M. de Koningin indertijd erkend door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ondanks het fejt, dat hij in het publieke leven een zo vooraanstaan de plaats innam, is wijlen de heer v. d. Schans steeds de eenvoudige, hartelijke en altijd tot helpen be- riéid zijnde mens gebleven. Hij met zijn grote mensenkennis, stelde zijn gansje leven zich in dienst van het Algemeen belang en bleef steeds voor ieder toegankelijk. Nooit klopte ie mand tevergeefs bij hem aan om hulp en steun. Honderden is hij tot [hulp geweest en voorspraak ter ver krijging van een goede maatschap pelijke positie. Hoofdpijn wordt vaak varoorzaakt door oon kloine afwijking in da bouw van Uw ogan. Ean bril kan uitkomst gaven. Daarom naar Uw oogarts en dan mat Uw recept naar Fa. v. h. M. NORT Vakopticien Boven alles was hij 'echter Chris ten van de daad. Dat heeft zijn ganse leven bewezen. Op geen enkel terrein heeft hij zich het Evangelie Van Christus geschaamd. Zijn le ven stond in het teken van „dienen.". Dienen van de naaste om Christus wil. God riep een goed mens op, op het meest onverwachts. Dat hij thans moge juichen voor Hem, wien zijn ganse leven was gewijd. De begrafenis zal plaats hebben op de begraafplaats der Ned. Herv. kerk te Andel, op Vrijdag a.s., om half drie. HEUSDEN Zondag komt de bd j art-tprofes- sor van Elfmeren uit Rotterdam, in café Concordia alhier, een biljard- avond houden, met aan het slot kunst en fantasiestoten. i Voor büjartliefhebbers een mooie gelegenheid om de buitengewonje pres taties van deze biljartvirtuoos te ko men zien. j Op de gehouden jaarvergade ring van het Kjon. Erk. Schutters gilde „St. Bllasiu's", reikte de hoofd man, de heer A. van Bladel', met een waar-derende toespraak voor hunne prestaties, de prijzen uit, aan de beste schutters, die de hoogst aantal punten behaalden in 1949 op het Nationaal en de Bondsconcourseb. Deze prijzen welke door de hoofdman persoon lijk waren beschikbaar gesteld, vielen ten deel aan de heer G. van Hement en W. van Kasteren. "Een woord van hulde aan deze kranige schutters. i AALBURG Maandag 13 Februari, hoopt Ds. P. Zandt uit Delft, des avonds om zieven uur in de Herv. Kerk in de Dienst des Woords voor te gaan. ANDEL Het Christelijk nationaal Vak verbond zal op 3 Mlaart a.s. in het Ver.gebouw een avond geven (niet oip 10 Februari zoals werd medege deeld). De bekende declamator J. B. Oosterwelder van Amsterdam zal op deze avond aanwezig zijn en over zijn zwerftocht door Indi<? viertellen. AALST Wegens ziekte van mej. Maas, is tot tijdelijk onderwijizeres aan de Openbare Lagere school benoemd, mevr. van Balie gooijennHeemstra. De werkzaamheden aan de bouw van de nieuwe woningen voor rekening van de gemeente, die door de vorst waren stilgelegd, zijn Vrijdag weer hervat. i 'Naar -ons ter ore kwam', zijn er plannen in voorbereiding tot het bouwen van een betonfabriek aanhet veer Aalst-Veen, nabij de n.v. Klinker Isolietfabriek. Deze plannen zouden reeds in vergevorderd stadium zijn. CAPELLE Tot leden der Pu,dercommissie aain de Koningin Julianaschooï wer den. op een dezer dagen gehouden ouderavond herkozen de" heren J. L. J. van Bremen en Joh. Rosenbrand Nztn. Als lieden van de kascontrole- commissie werden benoemd Mievrouw Cové-van der Haart en de heer P. Spuljbroek. Het hoofd der school, de beer Poldervaart, hield een inte ressante lezing over „Vernieuwing van het onderwijs en moderne schalen- bouw". Voor de toezegging van beroep naar de eerlang vacant komende Ned. Hierv. Gemeente te Sprang, is door Ds. Verwelius te Hei- en Bioeicoop 'bedankt. De ruiteravonden dei" Lande lijke Rijver. „Die Mjargrietruiters' welke waren vastgesteld op Dinsdag 7 en Woensdag 8 dezer, zijn door onv oorziene omstandigheden tot nader vast te stellen datum verschoven. Bij het uitdiepen van een sloot, stieten tuinders op iets hards, hetgeen bij nadere beschouwing een mortier granaat bleek te zijn. Bij het verder onderzoek werden nog meer van deze gevaarlijke projectielen aangetroffen, waarop het werk gestaakt en de Rijks politie met de ontdekking in kennis werd -gesteld. 1 DUSSEN De Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Direclie van de Wederopboouw en de Volkshuisves ting in Noordbrabant deelt mede, dat hem is gebleken, dat de ont eigening, waarvan sprake is in de bekendmaking van 25 Januari 1950, niet meer kan worden uitgesproken voor het in werking treden van de Wet op de materiële oorlogsscha den. Mitsdien acht hij het noodza kelijk bedoelde onteigening t.z.t. vol gens de in bedoelde wel geregelde procedure 'te doen plaats vinden. De bekendmaking van 25 Januari 1950 komt hierdoor te vervallen. DUSSEN (Hank). Naar uit de advertentie voor komende in dit blad, blijkt, zal Za terdag a.s. in het voormalige Stoom gemaal ,De Vier Bannen" een To neelvoorstelling worden gegeven, wel ke georganiseerd is door de Platte landsvrouwenbond te Dussempolder. De bekende toneelvereniging „Kunst en Genoegen" uit Wijk en Aalburg zal opvoeren het tropisch spel in 3 bedrijven „Boeng Toni". Gezien het uitbundig succes, dat deze vereniging met dit stuk reeds behaalde, beloofd ook dit een mooie avond te worden, zodat eenieder kan worden aanbevolen, deze voorstelling bij te wonen. EETHEN Op het heden gehouden con sultatiebureau waren 18 zuigelingen aanwezig, Genderen 5, Eethen 5, Meeuwen 5, Drongelen 3. De volgende zitting 21 Februari. GENDEREN Op 16 Februari hoopt die N. C.V.B., afd. Genderen, in die brand weerkazerne haar jaarvergadering re houden. Als spreker zal optreden de heer de Rooij uit Rijswijk, met het onderwerp„Maranatha ons wacht woord". Op 18 Februari hoopt rayon III van de sectie fruitpachters in café „Maaszicht" te Wijk, een vergadering, te houden. De N. C. L B., afd. Genderen, hoopt op 13 Februari een vergade ring te houden. 1 f LAND VAN ALTENA Tot bestuursleden van deSta- tenkring Heusden der Christ. Hist. Unie zijn gekozen de heren H. v. Rijswijk te Andel, J. v. d. Berg te Sleeuwijk, H. Vos te Drongelen en A. Westerlaken te Rjjswijk. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA. Vrijdag 10 Februari a..s. zal er in het Verenigingsgeb. té Wijk aan de Bergstraat, een grote districts-propar ganda vergadering worden ,gehouden. Aanvang 7 uur. 1 Op deze vergadering, die uitgaat van de N.C.LjB., zullen als sprekers optreden de vrienden G. C. v. d. Schelde en H. v. d. Linden. Mannen en vrouwen uit ons district maar ook ouderen en jongeren, op naar deze vergadering! Toont dat ge beseft waarom 't gaat l De N.C.LjB. heeft wat te zeggen tot eenieder. Wij .rekenen op uw aan wezigheid. De zaal moet vol! MEEUWEN De Prot. hereniging van Kerk orgel- en harmoniumbespelers voor de Langstraat en het Land van Heus den en Altena, hield een werkverga dering, in de Geref. Kerk alhier, op Zaterdag 28 Januari 1.1. NIEUWSBLAD Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur: voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Gaslhuisstr. 13 Goiinchem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1