DINAND STUFKENS waarop vermoedelijk nieuw gebouwd zal moeten worden en waarbij men dan in de grote haast waarmede men te werk gaat ook weer grote fouten kan maken, fouten die dan la ter weer tevoorschijn komen, zoals ik eerder reeds aangehaald héb, toen de Demerkwestie aan de orde was en waar wij tot "heden niets meer van vernemen. Wil dit zeggen, dat alles stil moet liggen? Neen, M. de V., ik heb het reeds gezegd, de gehele gemeente had in behandeling moeten zijn ge nomen en dan had men kunnen zien, dat alles toch voortgang kon hebben, nu hebben wij teruggang en dan wijs ik erop, dat men pi Herpt waar ook een geheel complex tegen de grond ligt, dat men daar bezig is alles te verknoeien. U weet, M. de V., hoe uw stede- bouwkundige daar een plan ontwor pen had, waarbij rondom Herpt ai- les versnipperd werd, hoe daarop het bestuur van de afdeling Herpt van de N.C.B., zeer ontevreden was over dit plan en hoe zij daar te genover zette een ander plan dat Herpt een waardige dorpskern gege ven zou hebben, hoe uw stedebouw- kundige ethousiast was voor dit plan en hoe hij de nadelige gevolgen hier van in samenwerking met de rijks- cultuurconsulent zodanig onderschept had, dat dit geeen nadelige gevolgen zou hebben voor de betrokkenen, doch dat zij in de toekomst (en aan de toekomst werken wij allen medé om die z,o goed mogelijk te doen zijn) eir beter pp zouden zijn ge worden. En wat is er gebeurd Niets, neen niets mag ik niet zeggen, men gaat voort juist die plaats zodanig te maken, dat als men niet spoedig ingrijpt, er nooit iets meer van te maken is en dan wil ik wijzen op de nieuwbouw die daar verrijst, het café „de Ploeg", dat op een der mooiste plaatsen in de kom Herpt komt te staan. Als men voor Herpt een uitbreidingsplan had gehad,dan had men daar meer ruimte kunnen geven, aan dat café had een minia tuur speeltuin gekoppeld kunnen worden, Herpt had een aantrekkings- punt gekregen, had misschien wel afbreuk kunnen doen aan de speel tuin in Nederbemert, mogelijk zou dit zijn goede zijde ook wel gehad kunnen hebben. Ik wil daarom; B. en W. toeroepen eer eerder ;gaat, besluit U over de gehele gemeente, wacht in Heusden af tot daar de monumentale gebou wen terug zijn en begint met de o\e rige wijken eerst ter hand te nemen, ik zou U hierover nog meer kunnen Zeggen, maar dan ga ik in herhaling! vallen van hetgeen ik in vorige ver gaderingen gezegd heb, ik wil U nog maals toeroepen, gaat zo niet door, want dan zal men U later vervloeien en ik zie niets lievter dan dat men U dankbaar is voor hetgeen U in het belang der gemeente hebt gedaan. En om dan op die .onteigenings plannen nog even, terug te komen, M. d. V., Jk had gaarne gezien dat B. en W., alvorens deze hun beslag kre gen, met de raadsleden al' deze ontei- geningsgevaïlen eens hadden bezocht, dan hadden zij daar hun plannen eens toe kunnen lichten en de raadsleden zouden volkomen ingelicht zijn ge weest. Zoals nu de plannen daar lig gen, is het in een ogenblik niet te oyerschouwen, om1 maar eens een ge val te noemen, de onteigening in de buurt van de oude Hervormde Kerk, dat is voor mij val een groot raadsel wat dat worden moetals mén daar tot onteigening overgaat, waarom neemt men daar dan niet de volle ruimte onder handen, dat is éénte ge dachte, de andere gedachte is deze Is men van plan bij: deze onteigening een dusdanige doorbraak te forceren, dat ih et miooiste huis van 'Heusden in zijn vollle glorie aan die gemeen schap getoond wordt, is dit hiet geval, dan zou het te overwegen zij,n pf d'eze zienswijze juist is, zo niet, be geeft men zich dan niet op eeni gevaar lijk standpunt en gaat men eigen Heusdense mensen dan niet die be drijfsgebouwen ontnemen, ofwel de ontwikkeling daarvan, dat Zijl in de uitoefening van hun bedrijf ten. zeer ste beknot worden. iMeo moet er wel aan denken, dat het vooral zaak is te behouden wat men heeft, want zo ge dit niet doet, dan is nieuwe industrie of nieuwe bedrijven scheppen een onmogelijk heid1, omdat zij overgeleverd wordieh aan een zeer kortzichtig beleid van het gemeentebestuur, die in deze geen vaste lijn hebben. |M. d. V-, dit tzijn zo van die overwegingen, die ik tot de mijne gemaakt heb en waarvoor ik gaarne uitleg Zou hebben. De heer C. Vos; (org. Njed.; Hem Kerk .Meeuwen) verzorgde het ko- raalspel met Ps. 7:1 en 6, Ps. 8:1 en 4 en Ps. 99 :i en 8, terwijl de beer J. Romijn uit Abnfcerk met een twee tal fant. van P. Vermeulen en Hx Wenzel het vrije Spel vertolkte- Tenslotte hdelid de heer R. C. v. d. Hammen (org. te Beso'ijn) een onder werp! over„Gemeentezang" Verder kon nog ©en nieuw lid worden geno teerd. NIEUWENDIJK Woensdag 15 Febr., wordt des avonds in Tavenu een vergadering gehouden van de G.H.U. De heer C. B. Bouman van Werkendam zal spreken over het C.H. beginselpro gram, terwijl de heer S, Kuiper, lid van de Prov. Staten, zal spreken over de practische politiek. SPRANG. Vermeldden wij enige tijd ge leden, dat onze dorpsgenoot, de heer C. A. de Bie, was geslaagd voor het diploma Controleur ener Fok- en Controlevereniging, thans is hij als zodanig per 1 Febr, in vasten dienst benoemd bij de Fok- en Controlever eniging „De Vooruitgang" te Sprang- Capelle e.o. UITWIJK. De Herv. J.V. „Immanuël" al hier, is voornemens om op Dinsdag 21 Febr. a.s. haar jaarvergadering te houden. Ook in ons dorp, zal binnen kort de eerste militair uit Indonesië, na een verblijf van ruim drie jaren aldaar, terugkeren, n.l. C. Olden burg. Aan belangstelling zal het hem op de dag van zijn thuiskomst zeker niet ontbreken. "Naar wij vernemen heeft zich een comité gevormd te weten: C. de Graaff en Ant. van Herwijnen, met nog enkele uit de burgerij, hetwelk zich ten doel stelt soldaat Olden burg, als blijk van waardering, na mens de burgerij van Uitwijk-Waard- huizen, een rijwiel aan te bieden. Laat ieder het zijne er toe bijdra gen dit plan te doen slagen! Moge de drie nog in Indonesië vertoevende militairen uit onze ge meente, ook spoedig in- het vader land terugkeren. VEiEN Dezer dagen overleed de oudste inwoner van onze gemeente, de heer G. Vos, in de ouderdom! van bijina 94 jaren. Deze maand hopen uit Indo nesië iin onze gemeente terug te keren J. Duister en G. J. van Rijswijk. WIJK EN AALBURG Voor het gehouden exalmlen in machineschrij ven te Eindhoven slaag de mej. Mecia Van Ballegooijen, pi llier. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters te Heusden, A.s. Vrijdagavond 10 Februari,» te 7 uur, zal er fin, het 'Verenigingsge bouw een 'grote districts-prppaganda- vergadering worden gehouden, uit gaande van de N.C.LB. Als sprekers zullen optreden de vrienden G. C. V. d. Schelde en HI. V. d. Linden. Allen die belangstelling hebben voor onze N.C.LIBi., doch in het bijlzonder de Leden yan He afdeling Wijk en Aalburg, worden uitgenodigd, deze vergadering bij te wonen. WERKENDAM De heer C. D. van Loon heeft bedankt als notabel der Ned. Herv. kerk. De Zwolss vierling Kiffers vierde zijn 7de verjaardag. de Gezamenlijke Middenstands vereni gingen is gepresteerd. We denken hier speciaal aan die zo zeer geslaag de M ere urius-tentoonstelling en spre ken de hoop uit, dat bij[ de Mididen- standsverenigingen dezelfde geest moge vaardig blijven voor de toe komst. i Economische toestand. In het afge lopen jaar zijn 20 arbeiders in de overbruggingsregeling opgenomen ge weest. Uitgekeerd werd te dezer zake f7095.52 tegen f 1159.98 in 1948. Mijne heren, ik beëindig dit over zicht met de bede, dat Gods onmis bare zegen op al ons werk zal rus ten en dat Hij onze gemeente en deszelfs 'inwoners behoede voor alle rampen en tegenslagen. De heer v. Herpt meent te spre ken namens de gehele raad, als hij de wensen door de Voorzitter ten opzichte van de gemeente geuit, on derschrijft. Spr. hoopt dat alle raads leden zullen medewerken om dat doel te bereiken. De notulen worden hierna vastge steld. 1 Ingekomen stukken: Een aantal besluiten van Ged. Staten, waarmede goedkeuring wordt gehech t aan vroeger genomen raads besluiten o.m. ook machtiging tot het doen van uitgaven tot 1/4 van de op de begroting geraamde posten. Schrijven van hetzelfde ooilege, waarbij de Kon. goedkeuringen wor den toegezonden van de verordenin gen voor de heffing van leges, en die der vermakelijkheidsbelasting. De goedkeuring door Ged. Staten van de begroting van het woning bedrijf etc. nodigd wordt en waarbij mij in ver houding een dergelijk menu wordt aangeboden, dan diende ik van te voren wel enige dagen te vasten om plaats te krijgen voor alles wat aan geboden wordt; hier had ik well een paar dagen nodig gehad om al les naar behoren te kunnen verwer ken, die tijd heeft mij echter ont broken en daarbij is de kost zo zwaar, dat ik als eenvoudig bóeren- raadslid van de stad Heusden, met enige angst het woord opneem om in het openbaar iets te zeggen naar aanleiding van het uitbreidingsplan van de gemeente Heusden en dan moet dit verstaan worden, van de kern der gemeente Heusden, het ou de historische plaatsje en ik wil hier gaarne ter loops aankoppelen de onteigeningsplannen die mede ter inzage lagen. Met buitengewone vreugde heb ik steeds die plannen begroet, omdat men hieruit kon zien dat men ons wel terneer kon slaan, maar waaruit ook zo mooi tot uiting komt dat wij niet blijven liggen, maar de kracht hebben om ons op le werken. Men moet hierbij echter niet naar persoonlijke dingen zien, maar het algemeen belang in het oog houden en dan komt wel een woord van lof toe aan B. en W. voor dei voortvarendheid waarmede zij,daar bij natuurlijk krachtig gesteund door de stedebouwkunidige Ir. v. d. Laan, deze zaak hebben aangepakt en wan neer ik 11 dan ook de nodige lof héb toegezwaaid, dan zult u het billijken, dat ik ook mijn critiek laat horen. Critiek, M. de V., die ik hier niet breng om persoonlijke dingen, neen, met deze critiek wil ik het algemeen belang dienen. Voor mijzelf heb ik er veel spijt van, dat ik het zover' gebracht heb, dat ik lid van cLe raad ben geworden der gemeente Heus den, wat zou ik het rustig jiebben, als ik mij met deze gemeentezaken niet behoefde te bemoeien, maar jk heb het eenmaal aangenomen omdat ik, geroepen, zijnde, meende mij be schikbaar le moeten stellen en dan wil ik er zo' goed 'mogelijk aan mee werken. de belangen van de gehele gemeente voor te staan. Ik moet (dan beginnen met er mijne grote teleur stelling over uit te spreken, 'dat ;men in deze nog maar alleen het uitbrei dingsplan heeft van het oude stadje Heusden en dat men niet het .uit breidingsplan heeft voor de gehele gemeente, uit mijn verder betoog zal dit wel duidelijk worden. Zoals ik de zaak bezie, M. |de V., wordt 'momenteel met kracht ge werkt aan de wederopbouw van Heusden én moge dit alleszins te prijzen zijn, toch meen ik dat flier gerust even de rem op gegooid mag worden. Gaat luien momenteel voort met de wederopbouw van Heusden, dan kan ik mij daarmede verenigen voor wat betreft het nieuwe gedeelte van hét stadje dat zich aan het vormen is op en rond het oude Burchtplein,, waar een monumentale kerk bezig is haar afwerking te zien, voor zover deze tijden dat toelaten en dan vind ik het juist, dat rondom dat ge deelte alles zich in de daarbij pas sende stijl ontwikkeld, iets anders is het echter met het overige gedeelte van Heusden, hierbij zag ik liever dat de gebouwen die steeds het ka rakter aan Heusden hebben gegeven, zich eerst konden herstellen en dan, wanneer die herrezen waren, begon nen werd met alles aan te passen aan het monumentale waarin deze zullen herrijzen en daarom vind ik het onjuist, om thans reeds over te gaan tot onteigening van percelen, Bericht van de benoemde leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, dat zij hun benoe ming aannemen. Van het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederl. gemeenten bericht van kasopnemingen bij ge meente-ontvanger, administrateur van het woningbedrijf, vleeskeurings dienst en secretariek assen. Jaaroverzicht van de schoolartsen- dienst Kring Waalwijk. Rapport van de Technologische Dienst te Tilburg. De Voorzitter deelt mede, dat ter inzage is gelegd, een lijist van te ont eigenen panden. Verder dat de Mi nister voor Volkshuisvesting hetwe- deropbouwplan voor Heusden heeft goedgekeurd en dat ook dit ter in zage ligt. De heer v. Herpt vraagt hierover het woord en spreekt als volgt: M. de V. Ik heb mij wederom de moeite getroost om voor deze ver gadering de stukken in te zien, die aan de orde komen en moet daarbij allereerst zeggen, dat ik zeer ge schrokken was van de veelheid die ons voorgelegd wordt; komende ter gemeentesecretarie vroeg ik aan de ambtenaren, die, dat mag wiel eens gezegd worden, mij altijd zeer tejn dienste zijn en waarvoor ik hen zeer erkentelijk ben, dan schertsend het menu van hetgeen wij hedenavond te verorberen zouden krijgen. 1V1. de V. ik moet u wél zeggen, dat zo' ik aan een feestdisch ge (Slpt in 't volgend no.). N.V. A J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE De meisjes kregen o. a. een poppenkamer en de jongen een garage, De vierling met de geschenken, v.l.n.r. Dicky, Elly, Riny en Han,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2