NIEUWSBLAD Wachters TWEEDE BLAD \PEME?RU,m BI] DE BALANS iandzn fflanJz^tein iademjlfac&nv/cg&n^ No. 6744 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN iMjaaudalg speelde de damcuib haar laatste wedstrijd vhor de compe titie Ned. DtambondZiji jnioest daar voor de strijd aanbinden tegen het sterke Excelsior i, waarvan zij eervol verloor met 713. Excelsior werd daarmede vioor de-13e maal kam pioen. De uitslag luidde Excelsior 1 V. Di. 1 J. Hobbelen-A. de Graag J. van Liempt-A. Nieuwkoop W. Maas-C.' Schaap J. Craane-C. de Joode 'M- Sluiter-G. Jonker G. Glaudemans-J. Kllaren G. de Ren-C. Bax A. Govaars-H. Kramer J. de Galan- J. Koks M. Maas-A. de Róoiji 2—0 1—1 0—2 2—0 2—0 11 i 1 2—0 I— i 13-7 ALMKERK Dis. Seholten van Bierum (Er.) heeft thans bedankt voor het beroep1, doior de Kerkeraad der Gerief'. Kerk alhier, op hemi uitgiebracht. t A.s. Vrijdag 10 Februari n.;m. 7 uur hoopt de Raad dezier Geimleente .n ec:n openbare zitting bijeen te kamen. Bij: de Maandag j.l. gehouden aanbesteding vóór de bouw deir Ned. Hierv. Kerk, waren 16 biljetten in geleverd. Die liaagste inschrijver hier voor was di Giébr. Stekelenburg te Utrecht, vioor dé soiml van f148.985. Donderdag 9 dezer, n.m. 8,30 hoopt de Herv. Mannenverehiging al hier, weder in vergadering bijeen te te 'kómen. De heer B. C. Kraai Veld hoopt alsdan een inleiding te houden over Joh. 12 van 37 Urn. het einde!. DUSSEN Dhr. P. van Dijk slaagde voor het eindexamen der fruilteeltschool te Gelde rmal'sen. NEDERHEMERT iMaandag 1-3 Februari te half acht hoopit Ds. Mieras van Krimpen a. d. IJsel, vloor te gaan in de Dienst des Woords'. De Minister van Oorlog, gelet oip het Koninklijk B1esl1u.it van 2 Dec. 147 No. 4, kent toé piosthuiuim het „Ereteken voor Orde en Vrede" met gespen 1947-1948-1949 aan |Mj. Baks, gesneuveld 2 Januri 1949 bij de ge vechtsafdelingen op Sumatra (residen tie Tapanoeli). Deze onderscheiding is aan de ouders van de gevallene u.it- ge.reikt op Woensdag 1 Februari j l. Onze dorpsgenoot T. v'. Ooijen, korp. 10 R.I. hoopt na een verblijf van 3 jaar in de tropen, met bet troe penschip „Zuiderkruis" in het vader land terug te kieren. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 kwam' mien nog evfen terug op het be sluit van de vorige vergadering- be treffende de ombouw V. d. aardappel- spuit. Daar de kosten, te hoog waren, werd besloten tot verkoop van de aardiappelspuit en aanschaffing! v|an een nieuwe motopspuit, waarna dezie leerzame en 'gezellige v'ejjgadpp-ingl werd gesloten. 1 Op Zaterdag 4 Februari hield de afdeling van die bond voor Staats- pensiiounerinig, alhier, haar: algemene jaarvergadering. N|a die iQpiening door de voorzitter dhr. C. v. d. Wer'keni, volgde het verslag van de Secretaris en Penningmeester, welke zónder op of aanmerkingen ondier dankzegging werden goedgekeurd, waarna be stuursverkiezing volgde. Aftredend waren G. v. d. Wierken en B. v. d. Werken, welke beidien met mleerder- lieid van stemmen werden herkozen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna dhr. C. v. d. Wer ken een uiteenzetting1 gaf vlam het bestaan en doel van de Bond voor S taatspen si onne ring en welk' een zeer belangrijk jaar 1950 zal kunnen zijn, daar op 1 October a.s. die thans be staande iNloodwet ten einde loopt en op het Ministerie reeds hard gewerict wordt aan een definitieve regeling van de oudedagsvoorziening, 'daar in het rapport van de commissie van Rhijn 'duidelijk een verzekerings stelsel is verwerkt. Hij' wekte alle lediem opi dm) op 2 5 Februari a. sv naar Zaltbiomimle! te gaan naar de vergadering van die Bond, waar o.a. bet woord gevoerd zal worden door t wee lieden dier Twee de Kamer der Sta ten-Generaal- Spon taan gaven zich zioveiel personen op, dat besloten werd dezie reis te maken met de touringcar van v. Loon. Verder kreeg men een- keurig ge dicht te horen van dhr. G. v. d. Wer ken, getiteld „Eendracht", waarin de leden werden opgewekt eendrachtig samen te werken. Hierna, volgde paur ze, waarin op chocolade en gebak werd getracteierd, hetgeen goeid in de smaak viel. Door J Verheij werd nog gezongen, het prachtige lied „Zilveren draden tussen 't Goud". Vervolgens werd door dhr. C. v. d. Werken met cijfers getoond, hiQie die uitke ringen betreffende de Noodwet in die Verschillende klassen wordt berekend. Verder 'kreeg iMej. Schtulz1 het woord, die 'de 'geschiedenis verhaalde van „De Zilverman", waarin geschil derd werd dat het viöor de ouden van dagen nog niet overal rozengeur jen maneschijn is. i Tenslotte kreeg men Van de voor zitter nog te horen het gedicht „Anne Vissers" van die Genestet, waarna hij deze vrij behoorlijk bezochte en zeer leerzame avond sloot. SLEEUWIJK 22 Februari a.s. komit de afd. „Heusden len Atlena" van de N.F.O. in vergadering bijeen. Ir, Gerritsen ?al spreken over die fruitteelt in Zwit serland. De bijeedkóm'st wordt in café Kolff gehouden. Dhr. D. Lock alhier/is be noemd tot onderwijzer aan de ULO- sehool te Zeist. iMomenteel circuleren iii onzie gemeente enige lijsten, ter intekening ter inzameling van geilden, óm de repatriërende jongens uit Indië bij hun aankom'st een groot geschenk) n.l. een rijiwiiel aan te bieden. Dinsdag 31 Januri j.l. heeft Dr. Kolster van de schooliartsendienst waarbij3de Chr. School is aangeslloten, klas 1, 3, 4 en 6 aan een geneest kundig onderzoek onderworpen, waar aan door 46 kinderen werd deelge nomen. Vrijdag 3 Februari j.l. wer den de kinderen der Kleuterschool onderzocht, waardoo irdezelfde arts 22 kinderen werden behandeld. Door de Schoolartsendienst zal' hierover een verslag worden samengesteld en toe gezonden, waaruit de resultaten en afwjjkingien blijken. Voor het restauratiefonds 'van de Ned. Herv. Kerk opi het eiland kwam in de maand Januari 'behalve f115,aan particuliere giften nog binnen f' 13,50 aan giften. De huiscol- lecte 'bedroeg f 16,18, teirwijil! de kerkcol'lieete heeft opgebracht f 5,73, zodat in totaal f 150,41 bet floinds ver sterkte. Personen, mannelijk of vrou welijk, boven 21 jaar, worden opge roepen omi handtekeningen vian inwop niers te verzamelen, met het doei zich uit te spreken tegen de samenvoeging met andere gemeenten en voor het zelfstandig blijven voortbestaan van ■onze gemeente. Biet dorpsbelang staat op het spel. Helpt mede de aanslag van Gedep. Staten te verijdelen. Zij', die beireid zijn, hiervoor hum krachten en hun tijd te willen geven, wonden verzocht zich ten spoedigste te melden bij Wet houder C. v. d. Werken, alhier. Donderdag 2 Febr. j.l. kwam' in „Le Sage" de Tuinbouwviereniging bijeen. Door afwezigheid van de voor zitter, werd deze vergadering geopend door dhr. W. Bouimian, idie_ het zeer betreurde, dial 'deze vergadering zo slecht bezocht was. D|hir. Groene veld, uit Zuilichem, assistent der' Tuin- bouwvöórlichtinlgsdiienst, hiellld een le zing over: „Welke mogelijkheden rijn. er voor het benutten van glas?" Sipr. behandelde de teelt van aardbeien in kassen en platglhs en bracht pp duidelijke wij'ze, v. n. de ko;rtedag-be- handeling van aardbeien onder de aandacht- De bespreking, die hierop volgde, was zieer geanimeerd, zodat het een gezellig praat-avóndjë werd, idiat voor de teler van groot nut werd. Verder WERKENDAM Door de architecten Bezemer en de Snoo te Wijk en Aalburg is aanbesteed, het bouwen van twee woningen met schuurtjes voor reke ning van de heren C. Hakkers en A. A. Visser alhier. Ingeschreven werd als volgt: Perceel A omvattende metselwerken IGllZ. C. H. v.d. Heuvel, W'dam f15470 fa. Dde Kooter en Zn., W'dam f 12848 J. v. d. Heuvel, W'dam f12329 Perc. B omv. timmerwerk enz.: H. Visser, Werkendam f15600 J. v. Loon, Werkendam f15400 J. v. Wenjdel de Joode, Sleeuwijk f13154 Fa. Gebr. de Later, N'dijk f13124 Perceel G, massa: Gebr. Ritmeester, W'dam f 28Ö26 fa. D. de Kooter en Zn v W'dam f 27465 J. v. Wende! die Joode, Sleeuwijk f25663 Hiet werk is gegund, aan die laagste inschrijvers in percelen. Dhr. Hi Visser alhier, is ge slaagd voor het eindexamen der fruit- t eelt school te Geldermalsen. 15 Februari a.s. hoopt het echt paar W. Vlot- Höviestadt alhier, rijn 66-jarig huwelijksfeest te vieren. Vrijdagavond half acht zal in het gebouw v. Chr. Belangen voor de oud-Ger. gemeente als spreker optreden, Ds. H. van Kooien. Het 8-jarig zoontje van G. Ka- terberg alhier had "het ongeluk over een staaldraad te valllen, waardoor hij zijn linkerarm brak. Dr. Beijer- man, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het zieken huis te Breda noodzakelijk, waar de arm werd gezet. Maandag 13 Febr. a.s., des avonds om 8 uur, zal in de Nutszaal voor het Ned. Bijbelgenootschap de geluidsfilm worden vertoornd .„Geen grenzen meer". Kaarten verkrijgbaar bij S. Kuiper, Hoofd der Herv. Chr school. Voor de v.v. Kozakken Boys zullen op 10 en 11 Febr. a.s. cabaret avonden worden gegeven, welke ver zorgd worden door de Akridos. ZUILICHEM Uitslag competitiewedstrijd schaken Zuilichem IIHet springen- die paard I (Almkerk), gespeeld al hier op 3 Febr. j.l. Zuilichem Almkerk L. v. Maaren Gzn.-S. v. Helden 01 M. v. Genderen-J. Visser 10 L. v. Maaren Szn.-B. v.d. Berg 01 J. Fuijkschot-L. A. Snoek 10 P. v.d. Maas-J. Kolff 01 N'. Borreman-L. v. Burgel 10 H. Schriever-M. Pruissen 10 G. Dingemans-J. Pruisisen 0—1 J. C. J. Benckhuijsen-M, Kolff 10 G. v. Maarien-A. v. Burgel 01 Rijmen van Tijmen GOEDE REIS/ De vracht-skymaster „Zeeland" vloog Met koeien door de lucht Nu elf koeien, plus een stier, Ze loeiden heel geducht. Want Dienemarken-Griekenland, Is wel de moeite waard. Het ging met veel voorzichtigheid, En wijsheid wiel gepaard. U weet: Een koeienpannekoek, Is niet zo'n mooi cadeau! Vooral als 't in een vliegtuig ligt, De K.L.M. alzo, Was op dit euvel ook bedacht, 'tGing alles zeer jperfect. Met iets aparts was speciaal, De vloer goed afgedekt. Zo< reisde dus ook dit dozijn, 1 Voor 'teerst per K.L.M. Maar luider dan de motor klonk De stier- en koeienstem. Ziedaar wat heden al niet kan Je staat gewoonweg paf. Zoiets schijnt ongelofelijk, 'tls bij de beesten af! TIJMEN. Totaal HEUSDEN Wederom behaalde hiet le elftal der v.v. Heusden twee kostbare pun ten door een overwinning op Right- OhMet de rust was het niettegen staande Heusden die wind tegen had 20 met doelpunten van Bas en H. van Engelen. Na de rust was het W. v. Wijk die na circa 15 min. het 3e 'doelpunt scoorde. Right-Oh be nut dan een hen toegewezen penal ty 31, doch W. v. Wijk scoort reeds 2 minuten later het 4e doel punt voor Heusden, 41. Als dan Bas na keurig spel op de Right-Oh doelman afstovend, plaatst hij zuiver de bal naast 'de uitgelopen doelman, 51. Even daarna komt het einde en is Heusden weer een paar plaat sen op de ranglijst gestegen. Het 2e elftal deed niet jonder, en overtrof zich zelf door het sterke Wilhelmina in den Bosch met liefst 101 te kloppen. Het strekt tot ver heugenis, "6.al het 2e elftal er iedere week beter in komt en met snelliei schreden op de ranglijst klimt. Zondag a.s. gaat het le elftal naar R.K.F.S.V. om te trachten we derom 2 punten te bemachtigen. Wij stellen na de laatste weken weer zo veel vertrouwen in ons elftal, dat w'ij hen ook Zondag weer een kansje geven, doch dan zal er van het begin tot het eind gewerkt moeten worden. Vertrek 1 uur. Het 2e elftal speelt thuis tegen de leiders O.D.C. 2 uit Boxtel. Heus den 2 heeft thuis nog geen wedstrijd Ons Feuilleton m door W. Kerremans 21. Zij zag hem idan, hoe hij was ein sprak, hoe de haarinplanting was, de uitdrukking in zijn ogen, maar die dromerijen waren kort en neve lig, toch keerden zij terpg en zij wist niet of het verlangen was of belang stelling alleen. En als ze dan dat den ken aan die man verjoeg, dan bleef er leegheid achter bij haar. Zou dat dan liefde zijn? Zij sprak Roelants nog maar een enkele maal toevallig, toen hij op bezoek kwam bij familie, waar zij even was binnen gekomen. Mevrouw Vermeer kwam wel bij Reinders, maar Jo> vergezieldie haar niet en toen Roelants nog eens op de thee geno digd werd door mevrouw Vermeer, kwam Jo' alleen voor enkele minuten binnen. Haar moeder had haar dal gedrag voorgeschreven, omdat zij Jo te jong vond 0111 bij zulke bezoeken de gehele avond aanwezig te zijn. Sint Nicolaas naderde len hij over woog lang wat te doen. Als hij Jo alleen een cadeautje zond, zou dat op declaratie lijken, en 11a lang wik ken en wegen en besprekingen met Reinders en Lydie besloot hij do ge hele familie een geschenk te zenden. Hij kocht voor mevrouw Vermeer twee fijne en sierlijke beeldjes, voor Jo ófen zeer fraaie schrijf-casette en voor Güstaaf een boek. Op de 5e December werden de pakjes afzonderlijk en na elkaar be zorgd en men giste en zocht naar de afzenders, omdat de familie aanvan kelijk dacht, dat zij van verscheidene schenkers waren gekomen. Maar Gustaaf ontdekte, dat de adressen van dezelfde hand waren en dat er bijgevoegde, maar getypte versjes, ook kenmerken droegen van dezelfde dichter afkomstig te zijn. Toen werd het zoeken veel vereenvoudigd en Jo noemde het eerst de naam, die haar van het begin af op de tong had gelegen: „Mijnheer Roelants". Er was geen andere die in aanmerking kon komen voor zovele en zulke dure cadeaux. Men verwierp aan vankelijk de veronderslelling, omdat er toch voor Roelants gceii reden was hen alle zo* royaal te bedenken, maar van die andere kant was er ook geen enkele andere kennis of bloed verwant die zo gemakkelijk zich dusdanige uilgaven kon veroorloven. Men besloot toen een proef te ne men. De eerste van hen, die Roelants zou ontmoeten, waar het ook was, zou hem eenvoudig bedanken voor het geschenk. Maar het was niet Yonca die Roelants over het cadeau kon spreken. Mevrouw Vermeer zelf kwam hem twee dagen later op straat tegen. Zij hield hem aan en zei met beslistheid: „Mijnheer Roelants, ik wil u eerst veel dank zeggen voor al uw prach tige cadeaux, maar ik twijfel of w'ij die wel mogen aannemen. Het is te veel en het komt mij onbeschaamd voor dit alles van 11 le accepteren". De list slaagde. Had mevrouw Ver meer hem alleen bedankt, dan zou hij zich achter het S i n: ter kl a as gel 1 eim hebben kunnen verschuilen, maar nu was hij niet op verweer bedacht en begon een betoog over de vele vriendelijkheid die hij bij mevrouw Vermeer had genoten, dat het hem eqn grote vreugde was geweest nu ook eens iets voor haar te kunnen doen en dat hij hoopte en haar bad hein die vreugde niet te ontnemen door bezwaar te maken tegen het aannemen der cadeautjes. „Ik lean daarop nog niet stellig antwoorden", hernam mevrouw in stilte lachend, ;„maar komt u van avond een kopje thee drinken, dan kan de familieraad beslissen". „lTet is werkelijk Roelants", zei 1111evrouw Vermeer toen zij haar woonkamer binnentrad. „Ik heb hem gesproken, en liem gevangen. Van avond komt hij hier en ik heb ge zegd, dat de familieraad bijeen zou komen 0111 te beslissen of we al of niet die geschenken kunnen aan nemen". Fel protest ging op bij Guus te gen. het denkbeeld om het prach tige boek te weigeren. Jo vond dat het stuitend voor Roelants zou zijn als hem de cadeaux werden terug gegeven. 1 "Men kwam overeen, dat er die avond een echte zitting gehouden zou worden, waarbij allen aanwezig zouden zijn en mevrouw zou de be zwaren laten horen. Het programma werd die avond geheel volgens ontwerp afgewerkt. Mevrouw Vermeer herhaalde dal: zij de attenties van mijnheer Roelants hoog waardeerde, maar dat zij zich ten zeerste er door bezwaard ge voelde en. dat zij vreesde al die ge schenken niet te mogen aannemen. Jo stemde daarmee in en zette uiteen, dat de kennismaking n.og van zo jonge datum was, dat Roelants gee nenkele verplichting jegens hen had om hiet geven van zulke cadeaux te p&chtvaardigen. Zij vervolgde dal zij wel kon begrijpen wat de bedoe ling van mijnheer Roelants was ge weest. Hij was enige malen bij hen vriendelijk ontvangen, hij had in hun kring naar 'zij hoopte, prettige uren doorgebracht en nu had hij Ier .gelegenheid van Sinterklaas iets willen reciproceren. Maar dan had hij kunnen volstaan niet bijvoorbeeld moeder alleen, de beeldjes te geven. Guus verklaarde, dat hij het boek niet meer kon teruggeven, want dat tiij er al veel in. gelezen had. „Nu is het woord aan de beklaag de", begon Roelants. „Als ik de Engelse wijze van rechtspreken zou volgen zou ik beginnen met te zeg gen: Not guilty. Ik ben misschien verstokt in het boze, maar ik gevoel' geen. schuld. Ik wil mij niet beroe pen op de bedoeling, waarmede het mij tejn. laste gelegde is gepleegd, nog v'eel minder zal ik trachten te ontkennen, dat ik met voorbedachte rade het misdrijf heb gepleegd, ik behoef alleen maar 11 edelachtbare rechters te herinnieren aan de woor den prestatie en contra prestatie. 11 hebt mij, een eenzaam zwerver, zon der tehuis, zonder de steun van een liefhebbende vrouw, zonder de troost van aanvallige kinderen, in uw mid- den opgenomen, uw woning voor mij opengesteld, mij uw liefderijke verzorging gegeven, uw opwekkende kout, de gratie van uw tegenwoor digheid, uw thee, koekjes, sigaretten en dit alles niet voor een bepaalde termijn, maar ook voor de toe komst. Z ulkedingen kunnen natuur lijk nooit in stoffelijke gaven wor den vergoed, maar men kan toch blijk geven te besefte nvan hoe gro te 'waarde dit alles is, door op hel. juiste ogenblik te pogen de wel doensters wederkerig een genoegen te bereiden, dat dan bovendien nog een groter genot was voor mijzelf. Ik mag tenslotte, voor uwe gestren ge rechtbank het vonnis gaat vellen, de uiterste clementie inroepen". (.Wordt vervolgd) 1-~1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5