Foto VISSER Snoeigereedschap EENLAGSKUIEEITS Nuthoenderpark ALTENA" Voor de Vrouw De teelt van olievlas gestoomde aardappelen gewapend betonnen kelders Ons Landbouwhoekje. Electro Technisch Bureau - Heusden WP. vd. Zalm De Bommelerwaard in oude tijd verloren en voor d© sportliefhebbers zal hel Zondag werkelijk die moeit© waard zijn om onze reserves te zien spelen. Hoewel het een zware op gave zal zijn van O.D.G. te winnen, achten wij de mogelijkheid toch niet uitgesloten. Het zal er in ieder geval niet aan spanning ontbreken. Aan vang 2 uur. 1 Het 3e elftal ontvangt de leiders Nieuwkuik. Wij zijn benieuwd of zij zich na 3 wekejn rust voldoende hersteld zullen hebben ooi de pun ten binnen te halen. Aanvang 12 uur. WERKENDAM. Zaterdag a.s. speelt Koz. Boijs II alhier een competitiewedstrijd te gen N.S.V.V. II uit Numansdorp. Aanvang 3 uur. Koz. Boijs I zal een uitwedstrijd spelen tegen Z.W.S.H. te Zwijn- drecht. De belangrijke wedstrijd Koz. Boijs—N.S.V.V. is dan gespeeld, na twee maal uitgesteld te zijn geweest, eerst wegens regen en de tweede maal wegens vorst. Het veld was na de vorstperiode en de daarop ge volgde regenval uiteraard zwaar, maar toch goed bespeelbaar. Om ongeveer kwart óver drie bracht de thuisclub de bal aan het rollen en zij ontketende een heftig offensief op het doel van de bezoe kers, dat echter niet meer dan een corner opleverde. Langzaam kwam N.S.V.V. wat los en keurig combine rend ging het op het doel van Koz. Boijs af, maar ook zij kwamen niet verder dan enkele hoekschoppen. Zo golfde het spel heen en weer, waar bij enkele malen het doel van N.S. V.V. ternauwernood aan een door boring ontsnapte, terwijl ook het doel van die gastheren nu en dan. in gevaar verkeerde. Een prachtige voorzet van die rechtsbuiten van de thuisclub werd door de midvoormet de hand in plaats van met het hoofd in het doel geslagen. Er was een half uur gespeeld toen een voorzet van de HET ADRES VOOR BETER WERK WERKENDAM Telefoon 95 ALLES OP FOTOGRAFIE S GEBIED VERGROTINGEN NAAR ELK PORTRET j OP AANVRAAG OOK FOTO'S BI] U AAN HUIS Firma T, TANKENS Zn. H.H. Fruittelers en Deskundige Snoeiers Pluimveehouders. rechtsbuiten van de thuisclub prach tig door de linksbinnen wend benut en onhoudbaar verdween de bal in het net (10).Nauwelijks 2 minu ten later was die stand weer gelijk Idoor een prachtig schot van de linksbuiten van N.S.V.V. (11). De thuisclub kwam daarna geweldig op zetten, verscheidene hoekschoppen werden genomen; een hoekschop ge nomen door de linksbuiten, werd door de spil van de gastheren mooi ingekopt,maar met een geweldige duiksprong kon de keper de hal; nog net bemachtigen. Met gelijke stand kwam de rust. Na d(e thee was het al spoedig 21 voor Koz. Boijs en regelmatig werd die stand opgevoerd tot 41. Nu was N.S.V.V. een geslagen elftal. Nog eenmaal werd djoor de Boijs ge doelpunt, zodat het. einde kwam 'met eejh 51 overwinning voor de gastheren. Het goede spel van die beide kepers viel op. Peulvruchten De peulvruchten zijn op bet ogen blik piet mee zio hog in prijs een reden om ze geregeld te gebrui ken. Het hoge eiwitgehalte van deze producten (erwten, bomen, capucij- nersl maakt ze geschikt pui vlees te vervangen bij de maaltijd. De meeste waarde hebben ze echter pas dan, als ze met aardappelen tezamen worden gegevien, omdat het eiwit van peulvruchten, gecombineerd met dat van aardappelen, het vleesieiwit (waar uit .ook het grootste deel. van ons lichaam is opgebouwd) kan vervan gen. Ook melk, bijv. verwerkt in het nagerecht, kan aanvullend bij peul vruchten worden, gegeven. Vitamine B komt in peulvruchten ook in een aanzienlijke hoeveelheid voor. Dit vitamine, dat tevens in ha vermout, bruin brood, varkensvlees e.a. aanwezig is, is oplosbaar in wa ter. ,Er wordt dan ook altijd aangeraden het kooknat van peulvruchten te oe- warendit is immers rijk aan vita mine B! Men kan er een heerlijke soep of saus van maken. Wanneer men peulvruchten koopt, moet men er wel op 'letten, dat men geen overjarige peulvruchten neemt, doch die van de laatste oogst. Dit kan inen constateren;, door met de nagel in de schil te drukken. Is de schil zéér hard, dan zijn de peul vruchten ouder. Een bezwaar van overjarige peul vruchten is, dat hun kooktijd zeier lang is. De kooktijd van peulvruch ten is n.l. korter, naarmate zii korter geleden geoogst zijjn. Bij lahg(er bewa ren drogen zij ,uit! Vaak voegen huis vrouwen, als de erwten of bonen niet gaar willen worden, een lepeltje zui veringszout toe. Dan wordt dé schil wel spoedig zachter, maar hiet be zwaar is, dat hierbij tevens het vita mine B wordt vernietigd. Men kan de kooktijd zonder be zwaar verkorten, door aan het water, waarin de pedlvruchten geweekt wor den, 2 pet. keukenzout toe te voegen (dit is dus 20 gr. op eeh liter water). Voor het koken giet men dit week- water af en doet viers water zonder zout bii de peulvruchten. Hierna wor den zie gaar gekookt. Zout wordt dan pas tegen het dinde van de kooktijd toegevoegd. l Enige voorbeelden, van hoofdge rechten waarin peulvruchten zijn ver werkt, volgen hier: 1. Bruine bonensoep aardappe len veldsla gehakt. 2. Aardappelen rundvlees winterwortelen met groene erwten. 3. Aardappelen witte bonen - tomatensaus andijvie sla. 4. Aardappelen capucijners -- gebakken uien peterseliesaus. 5. Filosooph van bruine bonen. aardappelen uien tomaten (even tueel tomatenpuree). Margarine zonder vitamine A Sinds enkele maanden wordt de margarine niet meer gevitamineerd met vitamine A. Vitamine A is een van de, voor het menselijk lichaam noodzakelijke voedingsstoffen, die in melkvetten (boter), levertraan, lever en eidooier in een behoorlijke hoe veelheid voorkomt. In groene groenten en worteltjes komt bovendien een stof, caroteen, voor, die in het menselijk lichaam wordt omgezet in vitamine A. Er zijn dus twee stoffen, die in het lichaam 'eenzelfde functie hebbenhet werkelijk vitamine A en de caroteen uit 'de groenten. Een groot deel van de bevolking kreeg een belangrijke hoeveelheid vi tamine A toegevoerd uit de gevita mineerde margarine. Er wordt in ons land n.l1. ruim 11 kg margarine per hoofd per jaar gebruikt, tegen nog geen 3 kg boter. Nu. echter marga rine als bron van vitaimiime A weggevallen, is bet nodig een gloed gebruik te maken van andere vita mine A-bronneni. Daar boter voor vielen te duur is, dienen nnelk en groene groenten in voldoende hoe veelheden gebruikt te worden. Kinde ren. geve men daarenboven. 1 pap lepel goede levertraan per 'dag. Voor volwassenen is het gebruik van een halve Titer melk, voor oudere kinderen van ruim een halve liter en voor zwangeren en zogenden van ruim 1 liter aan te bevelen. Van groene groenten en worteltjes is het gebruik van tenminste 300 gram gewenst Een vloor ons land nog betrekkelijk nieuwe teelt, die in toenemende mate de aandacht is gaan trekken, is. die van olievlas. Voor enkele jaren was het olievlas, althans wat dé teelt be treft, in Nederland vrijwel .onbekend. Desondanks importeerden we van bet zaad van dit gewas, het zogenaamde lijnzaad, belangrijke hoeveelheden voor dezie olieslbgerijlen. Voor de uit het lijnzaad verkregen producten als olie én Tijlnkoek was op de Binnen landse markt eien gunstige afzetmo;- gelijkbeid. Het feit echter, dat Argen tinië, op welk land onze import in hoofdzaak was gebasseerd, de export van lijnzaad na de laatste oorlog be langrijk beeft ingekrompen, beeft lot gevolg dat ons land en ook verschil lende Westeiuropese landen, die een goed geoutilleerde olie-industrie be zitten, er toe zijn overgegaan het olie vlas zelf te verbouwen. Wat de teelt van olievlas in ons land betreft, heeft Ir. J. L. C. Bp.tier, Directeur van het Nederlandse Vlas- instituut, in een onlangs gehouden radio-causerie de 'mogelijkheden be sproken, die deze voor ons land op levert. Die Voorlopige proeven, die in de afgelopen twee jaren met het olievlas zijn genomen, vestigen reeds de in druk, dat beproeving op voorzichtige schaal stellig kan worden aanbevolen. De gemiddelde opbrengsten kunnen voorlopig worden geschat voor de vochthoudende zandgronden op ong. 1500 kg. per h.a. en voor de zwarie kleigronden op ca. 2000 Eg. per ha.. Het gewas verdient, ook' wat de vruchtwisseling 'betreft, in het bij- Zonder op de gemengde bedrijven met een akkerbouwo verschot en op de zuivere akkefbouwbedr'ijvein de aandacht. In streken, waar met succes vezel vlas wordt verbouwd, komt het wen selijker voor niet tot het verbouowe'n van olievlas over 'te gaan, aangezien het gewas belangrijk mindere finan ciële resultaten oplevert dan het vezel vlas. Biij de teelt van olievlas zal men in de eerste plaats rekening moeten houden met een intensieve bestrijding van onkruid, dat voor de teelt een ernstig gevaar oplevert. Het verdient aanbeveling enkele keren machinaal te schoffelen, hetgeen bij' een rij en- afstand van 20 é.25 cm. zeer goed m'ogelijk is. Voorts zal in vele. geval len een chemische onkruidbestrijdimg noodzakelijk Zijn. Hiervoor ve.ridi.ient het gebruik van D.N'.Ci-kleurstoffen aanbeveling, terwijl ook M-C.P.|Ai.- giroeistoffen kunnen worden aange wend., Beide middelen verschillen in zoverre, dat de kleurstoffen speciaal de zaadonkruiden aantasten, terwijl de werking van groeistoffen meer iqp de wortel onkruiden is gericht. Een ander belangrijk onderdeel van de teelt vormt de N-bemesting. Men is dikwijls geneigd aan het gewas een ruime N-bemesting te geven, met het gevolg, dat het vlas gaat lie,gieren en daardoor belangrijk lagere zaad op brengst geeft. Het verdient daarom de Voorkeur een dergelijke bemes ting in vorm van nitraat te geren,, in het bijzonder, wanneer het gewas pas is uitgezaaid. Naast de zaad opbrengst is pok het stro van niet te onderschatten bete kenis. Vooral vloor d. verwerking van cigarette papier en van grove garens schijnt het stro belangrijke mogelijk heden te bieden. Het is echter nog niet zo ver dat de verwerking in ons land op grote schaal in diè prac- tijk kan worden toegepast. Wat de olievlassen betreft, is voor lopig een drietal rassen in bet verkeer toegelaten. Dit zijn de. Deense rassen Daenfelüt, Pajbjerg Klein 18 en O- töfte. De rassen worden geïmporteerd respectievelijk door de Axelse graan- en zaadhandel te Axel, Fa. Luiden- burg te Groningen en het Centraal Bureau te Rotterdam te Rotterdam. De betekenis die bet olievlas voor ons land beeft, aldus Ir. Butler, moge stellig een stimulans vormen, om ïn het bouwplan voor hét komende sei zoen een plaats voor deze teelt te reserveren. Bovendien heeft de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening een garantieprijs voor dit jaar Vastgesteld, hetgeen de finan ciële resultaten ongetwijfeld ten goede zal komen. We kunnen veilig aannemen, dat in de v roegste lijden ons land zo goed als geheel met bossen was bedekt. Toen de mens zich in onze lage landen vestigde, verschafte hij zich ruimte door ontwouding van bepaalde gebieden. Doch het duurde zeer lang, voor men de woudgroei zover de baas werd, dat de kaart dezer streken, die een chaotische mengeling van water en land te zien gaf, enige schakering bood. Toen handel en cultuur begonnen te bloeien, werd dc behoefte aan vaste centra levendig. Uit 'een oude hoeve, zoi beweert men wel, ontstond later Heusden. Een oude sterkte, was de grondslag ener abdijBdrni (Bern) Noordeliik van de Maas ontstonden de plaatsen HiedeTla (Hedel) Habosla (Aalst) en Podarwic (Poederoiijen). Verderop' aan de W.aal hief in later tijd te Tiel een burgerlijk ambtenaar tol. ZaltbomWel komt voor onder de naam van Bommel©. Zo men ziet lagen de oudste cul- tuurplaatsen aan het water, doch toen het platteland meer bevolkt werd, wa ren meerdere wegen nodig, buiten de door de Romeinen aangelegde heirbanen. Zulk een heirbaan liep langs de mxmsmm Zuidoevfcr van de Waal en krjuiste deze rivier bij' Loevescein. De latere kerken trokken volk langs vaste lijnen, die van kerkpaden tot marktwegen werden eiï zich van lie verlede zagen herschapen in drukke verkeerslijnten. I De loop der oude wegen is niet al tijd nauwkeurig na te gaan. Oude munten', die men in de wegen vond, kunnen voor globale datering, goede diensten bewijzen. i De Waal sneed bet woudgebied van het eiland der Bataven (Betuwe) in twee delen en doorstroomde idle gou wen van Testrebenti en Merweda. Op de waterwegen werden tollen geheven, waarven 'di opbrengst in de keizerlijke schatkist vloeide. Hieruit werd weer het onderhoud der ver keersmiddelen betaald. Langs de Waal trof mén o.a. een tolhuis te Zalfbommel aan. Veeteelt bleef lang hoofdmiddel van bestaan en eerst in de 14e eeiuw be gin c men met de ontginning van wei land tot bouwland in bet Rijn-Maas gebied en de cultuur van het land schap houdt gelijke tred mlet de 'bedijkingen. Reeds vroeg werden in de Bomme- Lerwaard van Mjaas naar Wé cd wete ringen gegraven. Toch igiaven de vette akkers en weiden - nog' zeer vaak de aanblik van woesit{ei meren te zien. De landbouw volgde vooral de loop der rivieren. Langs de de Ling© b.v. drong een smalle streep landbouw gebied diep door de stroken waar 'veeteelt hoofdlzaak was. De landbouw werd langzamerhand ook verfijnd en zo trof men bij Am- me rzoden uiemteelt aan. In bet Oostelijk gedeelte van de Bommel©rwaard verbouwde men ta bak en papaver. Mede door de vlas bouw werd de handel gestimuleerd. De tabaksteelt is zo. goed als geheel verdwenen in. de Bommelerwaard. 'maar de verfijnde landbouw, alias de 'tuinbouw begint er steeds breder zijn vleugels uit te slaan. GR ASLANDKEURINGEN. Van de Nederlandse cultuurgrond bestaat ruim de helft uit weilianid. De behandeling enz. Iaat veelal nog wiel iets te wensen ovier. Deze minder goéde werkwijze kan de Nederlandse boer zich onder de huidige, omstandig heden niet mleer veroorloven. Men mioiet alles op alles zetten, om uit het grasland te halen, wat er in zit. Daar toe dient men in de eerste plaats het grasland te kuirmen beoordelen'. In verschillende delen van ons land zijn de boerenzoons er nu, toe over gegaan g rasla ndke u ringen te lorgani- seren. Dit initiatief dient ten zeerste te worden toegejuicht en met alle middelen te' worden gestimuleerd, i Verenigingen van Oud-Leerlingen der Landbouwscholen, Jonge-Bioeren Organisaties enz1., dit is iets voor u allen. Later als u; zelf1 boer bent geworden, plukt u Zeker de vruchten van dit werk. Het is' nu de1 tijd, oimi iets dergelijks op te zetten voor hiet komende gröeiseizoeh. Wendt O zich text, de Rijkslaridbouw- vioo rli chtimgdiens t of tot een Tand- bouwonderwijZérzii zulleln u, in deze zeker willen bijstaan met raad en daad. Stelt dit niet uit tot 1951, doch doet dit NU! Plaatst dit punt op dé agenda van Uw eerstvolgende ver gadering Die technischndeskiuindiige van de Commissi se voor Voeder- en Weidëbouw van de Stichting voor de Landbouw, Ir. S. Iwermn J. A. VAN BERGE HENEGOUWEN Breestraat 85 UIT VOORRAAD LEVERBAAR: Radio apparaten vanaf f135,— tot f235,— T. L, Buizen, Droogscheer apparaten o m .Philishave" Wasmachines en Wringers Voor het inkuilen van leveren wij franco ingesteld in het gat. Inhoud van 2 tot 6 M3. Zijn eventueel ge makkelijk te verplaatsen, Aannemers Metselaars Julianastraat A 81a, ANDEL (N.-Br.) Het adres voor is Bergstraat Wijk Bestelt Uw^kuikens bij leveranciers met eigen broederij, daar bij| levering door agenten de kuikens langer onderweg zijn, dan voor hun welzijn goed is. Dus levert Uw kuikenbon in bij het van ouds bekend adres WIJK EN AALBURG gesext en gelewie kt te leveren. Eigen broederij en opvokgelegenheid tot 6 weken. Uitsluitend Wi L. van de beste foktomen. Aanbevelend, ANT. MICHAËL. HERENMODE TENTOONSTELLING IN HET METROPOLITAN MUSEUM OP ART IN NEW-YORK. Onder de titel „ADAM VOOR ZIJN SPIEGEL" Op deze tentoonstelling zijn modellen aanwezig die de klederdracht voor de heren in de toekomst laten zien. De modellen zijn ontworpen door de Amerikaanse modistes Lilly Dache, Valentina, Hattie Carnegie, Tina Leser, Mrs. Leslie Morris, Clare Potter, Claire Mc. Cardell, Elizabeth Phelps, Saly Victor, Sophie, Mrs. Brooke Cadwallader en Mabel Julianelli. De foto toont v.l.n.r. 1. Een Shantung overhemd, 2. Sportoverhemd geruit grijs en beige, Pantalon van zwart linnen en kersen rode sandalen. 3. Voor het theater, Marineblauw zijden overhemd met pantalon van marine blauw shantung. Wegen Hoofdmiddelen van bestaan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6