Raadsverslag Almkerk Vastenavond en cFotklore. (Vervolg) van Vrijdag 10 Februari, 7 uur namiddag. Die heer Ouwerlkieirk acht het wach ten op een raadsvergadering geen; her alwaar. Er wiordien een 7-tal vergade ringen gehouden, wat, gezien Ide lapgje agenda's, te weinig is Een wioning kan daardoor pooit lang leeg staan. S'pr. zou de bevoegdheid maar aan jde raad laten. 1 De heer Kolff zou graag weten welkte taak die commissie mu edgeji- lijk' heeft. t Voorzitter: Daarvoor bent u toch naar den Bpsch gfeweest? Kolff: Dat was voor iets anders, ik zal diajarover in de geheime verga- dering wel mededeling doen. IMet allgeimiene stemimien wordt hier op de verordening voor het wioiniinig- bedriif vastgesteld. Die heer Burghout vraagt, of er nu ook bepaald personeel voor be noemd moet worden, of kan 'het door hetzelfde personeel' gebeuren.? Die voorzitter antwoordt dat het door hetzelfde personeel kan geschie den. Van het rijk wordt een vergoe ding verkregen voor administratie enz van f8,per woning per jaar. De neer Burghout vraagt of het bedrag voor administratie enz. ook 'bij1 de exploitatiekosten kan worden gerekend, waarop de voorzitter toe stemmend antwoordt. Vervolgens stelt de heer Burghout voor, de bevoegdheden aan de raad te laten, welk1 voorstel door meerdere raadsleden ondersteunt, ten slotte mtet algemene stemmen wordt aangeeo- meh. Vaststelling gemeenschappelijke re geling schooliartsendienst. Tot deze regeling is indertijd' reeds in principe besloten, doch dient thans definitief te worden vastgesteld. Er is op verzoek van de schoolbesturen een kleine wijziging in aangebracht, waardoor ook de schoolbesturen ver tegenwoordigd. zul'llen z'ijln in de com missies. Dp heer Raams vraagt of men zich de consequentie's van de inlstel!li.ng wel goed heeft ingedacht. Spreker gelooft dat bij de scholten een Idea liteit zal moeten komen, waarin het onderzoek kan geschieden. De voorzitter is het daarmede eens, doch deze localiteit kan kliein zijn. De heer Snoek vraagt wanneer de regeling gaat draaien. De voorzitter antwoordt zodra als allie gemeentebesturen het betreffende besluit hebben genomen. Een prol. geneesheer is er reeds, naar een R.- Kath. wordt nog geziocht, men hjeeft echter gevraagd of de protestantse geneesheer, zolang er geen Katholieke is, ookdie scholen wil! bezoeken. Met algemene stemmen wordt de re geling hierop vastgesteld'. Voorstel 'demping sljoot in de Mo lenstraat. De voorzitter licht toe, dat een gedeelte van de grintweg blijft wtegl- zakken. De enige oplossing daartegen is demping van de sloot. De Centr. Techn. Dienst heeft de kosten begroot op f300,IMjogelijk1 behoeft hlet ech ter slechts f150,te kosten, als de eigenaar wil medewerkten. Bi en W. zullen daartoe pogingen aanwenden. De raad besluit met algemene stem men tot dempen van de sloot over te gaan. 1 Voorstel aanlegriollering en aan- kbopigrond aan die Voorstraat. Die voorzitter zegt dat het thans slechts gaat over een principe be sluit. Die toestand kan daar m niet blijven, er moet iets gebeuren- Hlet betreft hier 5 eigenaren van wie ge tracht moet worden een stukje grond te krijgen, daarna kunnen de plannen tot riolering eerst verder worden uit gewerkt. M)et diverse eigenaren rijn reeds onderhandelingen gevoerd, met een paar zijd B- en W. reeds klaar gekomen. 1 De heer Snoek vraagt of het de bedoeling is de te maken riolering te doen aansluiten op de bestaande, waarop de voorzitter bevestigend ant woordt. SnoekHet is dus zo, dat alle vuiligheid de polder wordt ingesloten. Het was veel beter geweest, allies naar een centraal plunt te leiden, imtet teeti ontsmettingsgelegenheid. De voorzitter mlerkt op, dat men niet ut het oog mioet veriliezen, dat men hier zeer ongunstig zit. De heer Raams zegt, dat hiet zonder riolering toch wel in de sloten van de polder terecht komt. De heer Snoek stemt dit toe. Dte heer Raam's vraagt of het mis schien een verzuim van de gemeente is geweest om bij' de polder om ver gunning te vragen. Tussen de Berv. School en de Geref. Kerk schiet er nu een klein gedeelte over. Spr. z'ou er dit maar 'bijnemen. 1 De voorzitter is het daarmlede eens. De heer Ouwerkerk mlerkt op, dat men drupeplsgevrij'ze in Almkerk de zaak opknapt, andere gedeelten van de gemeente blijven evenwel achter wege voor verbetering. 1 Die voorzitter zag gaarne dat de heer Ouwerkerk wat duidelijker aan gaf wat hij' bedoeld. Hlet nieuwe ge deelte aan de Niieuwehdijk' is reeds in orde. De heer Ouwerkerk zegt dat er ook ring andere gedeelten zijd dan Niieuwehdijk. Dte heer Nieuwenhuij'Zen wijst op Uitwijk, waar de toestand verschrik kelijk' is. Daar dient een oplossing gevonden te worden. Die heer Ouwerkerk hieeft zijn op merking in algemene zin bedoeld en hoopt', dat B. en W. er rekening mee zullen houden. (Met algemlene stemmen wordt hier op het voorstel van B- en W. aan genomen. Verder wordt besloten het gemeen- tepersoneel, evenals dit mtet het rijks personeel het geval is geweest, een verhoging van 5 pet. op hun salaris toe te kennen. I Voorstel machtiging Woningbouw. Die voorzitter wil dit punt in tweeën splitsen, n.l. A. en B. Het laatste wil spr. na afloop der openbare, eerst in besloten vergadering bespreken. Wat A. betreft, dit houdt verband met onbewoonbaarverklaring door de provincie voor wegver betering, van woningen. Aan M. Littooy, P. M. van Wijn gaarden, van Hofwegen, Deenik en Dekker is elk 260 M3 bouwvolume toegewezen. Die ze vragen thans mach tiging om' te bouwen. De heer Snoek heeft daartegen geen bezwaar, doch de Uppelse Hoek wordt alweer vergeten. Met algemene stemimen verleent de raad machtiging voor de boiuw dezer woningen. De heer Snoek merkt opi, dat ook een woning in de Bloem'steeg zeer 'bouwvallig is. Die voorzitter Zegt, dat dit een andier geval is, onbewoonbaar verklaring valt onder krotopruiming en die ze staat op het ogenblik stil. Voorstel inbreng 'koopsom' panden, Littooy en van Wijngaarden. B. en W. stellen voor f 1000 in te brengen in die koopsom1, terwijl de sloping en ook het afkomende ma teriaal, voor de rekening van de ge meente kom't. Het afbreken is begroot op f425. terwijl het materiaal ge schat wordt op f 565. De heer Raams meent dat Ide; ge meente toch niet aan die" rfegeling vast zit, waarlop de voorzitter ant woordt dat 'dit niet het geval is. De heer Raams zegt, dat hij voor hec voorstel van B. en W. niet veel voelt, de provincie moet dit bedrag inbrengen. Ook de heer Snoek verklaart er niet veel voor te voelen, ilaat het de provincie zelf doen. Raam's: Ik ben, er sterk voor het voorstel af te wijzen. De voorzitter acht hlet beter ook dit voorstel dan eerst in besloten, ver- gladering te behandelen. Die raad besluit tot het aangaan van een geldlening van f 43000, af te lossen in 50 jaar. ter vervanging van de kasigeldltening, die is aange gaan ten behoeve van de bouw der Lagere Ljandbouw Huishoudschool. Verhuur gemeentewoni ngen zal in 'beslloten vergadering worden behan deld. Die gemeentebegroting wordt gewij zigd, Overeenkomstig het voorstel van Bi. en W. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. aanvankelijk het voornemen hadden met het vorstel te komen om1 aan het Technologisch Econo misch Instituut opdracht te verstrek ken een onderzoek in te stellen naar de toestand 'dier gemeente. Die opge geven kosten, groot f2500.hebben B. >en W. doen besluiten, dit voorstel voorlopig terug te nemen. Rondvraag. Die heer v. Herwijnen zegt, dat laatst is besproken om de vuil nis- ophaaldienst publiek aan te besteden. Hebben B'. eri W. dit reeds bekeken? Die Voorzitter antwoordt, dat B. en W. voor dit experiment huiverig zijn, de gemeente zoiu wel eens duurder uit kuinrien zijd. De heer Raams gelooft, dat er men sen zijn die er voor zulUen inschrijven. De heer Burghout wijst op de afwa tering van de Dorpstraat die niet in orde is, tenglevolge van verzakkingen die zich voordoen. 1 De Voorzitter belooft een onder zoek te doen instellen. De heer Raam's zegt, dat hem is vefrteld, dat het brandlweermateriaal niet 'in orde is. D15 Voorzitter zegt, dat de schuld bij het rijk ligt, dat niet betaald. Ook de andere gemeenten voelen er niet voor dit te doen. Die ene spuit is van het rijk in bruikleen ontvangen. De trekker is nu weggehaald, doch de spuit is er nog. Dieze heeft een capaciteit van 2500 liter. B. en Ws zouden een kleine tweewielige spuit willlen aankopen en hebben bovendien t plan om 'n brandweergarage te bou wen. Heeft de brandweer echter 'klachten, dan moet zij die ter kennis brengen, van Bi. en W. Die klachten zullen met de brandweer worden be sproken. De heer Ouwerkerk dankt die voor zitter voor de goede wensen bij d'e aanvang der vergadering uitgiet pirokem Spr. Wenst de voorzitter eveneens alle goeds bij de moeilijke taak die kij hieeft te vervullen. Hij had van B. e* W. wel een preadvies verwacht op het verzoek van de bewoners van de Gantelsteeg, doch hij heeft hiervan niets gehoord. De voorzitter antwoordt, dat R. e* W. >eerst het deskundig rapport va* de Centr. Techn. Dienst moetent heb ben. Deze zit echter overladen met werk, zodat de gemeente nog niet aan de beurt is. Men zit ook nog met de Buitenkade. Het zal wel April worden voor de Gantelsteeg aan dje orde is, want dit heeft rangnummer 12 en men is nu pas met 3 bezig. De heer Ouwerkerk zegt dat de vorige 'keer gesproken is over een s zwembad, doch daaraan zitten vele moeilijkheden vast. Door enkelte in gezetenen is er op gewezen dat aa* de Nieuwendijk de mogelijkheid aan wezig is voor een badhuis met dou checellen, met medewerking der melk fabriek De voorzitter meent dat er wel iets in deze gedachte zit, doch spr. persoonlijk geeft de voorkeur aan een zwemgeiegenheid De heer Ouwerkerk vraagt, of het niet mogelijk is de straatverlichting ook in de 'morgenuren te doen branden gedurende de donkerste maanden van "het jaar, December, /anuari en Februari. De voorzitter mteent dat dit ee* kwestie is voor de electriciteiüsicom- missie. De heer Kolff vraagt of niet hiet verzoek is ingekomen van de bewo ners van de Bloem'steeg, om .aldaar een lichtpunt te doen aanbrengen. De voorzitter verklaart dit niet te hebben ontvangen. Die heer de Graaff vraagt of B. en W. nog geen plannen hebben ont worpen voor woningbouw. De voorzitter antwoordt dat daar over in besloten vergadering mede deling zal worden gedaan, Die heer de Graaff vraagt of de plannen voor een begraafplaats ook vorderen. De voorzitter ziegt, dat Bi. en W. daarmede bezig zijn, in samenwerking met de begrafenisonderneming en dte Centr. Techn. Dienst Men hieeft het oog laten vallen oip hiet terrein tegen over de Fabriciusstraat. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheimte zitting. 'Na heropening besluit de raad zon der hoofdelijke stemming dte nood woning aan de Fabriciusstraat 22, toe te wijzen aan H. v. d. Well, waarna opnieuw sluiting volgde. Vastenavond gaat vooraf aan de Passietijd, d.w.z. de tijd van het Veertigdaagse vasten voor Pasen, de periode, waarin het jonge krachtige, stuwende lenteleven opnieuw ont luikt, in welke tijd valt de herinne ring aan het lijden van de God-Mens. Vastenavond zon de gedachte wek ken, dat er sprake is van slechts één avond, maar in de practijk komt dat neer op drie „vette' 'dagen en wel: Zondag, Maandag en Dinsdag. Dan nam men, voor de grote vasten inviel, nog eens duchtig af scheid van vrolijkheid en pret en deed men zich extra tegoed aan al lerlei heerlijke spijzen. Speciaal gebak. Sommigen nemen aan, dat deze carnavalsfeesten hun grond vinden in de Romeinse Bacchuscultus, ter wijl dan de speciale gebakvormen van de Bacchanaliën later via de kloosterbakkerijen in deze Germaan se landen, zowel op de bewuste Vastenavond, als ook in de fees telijke periode van die Vasten op de voorgrond kwamen. Namnings spreekt in dit geval van de „Krapfen", het balvormig pange- bak, dat in de vastendagen met fijn gehakte groenten of stukjes vis was gevuld. iWie over voldoende fantasie be schikte, kon in dit gebak allicht de vorm van een hart ontdekken, al zouden er misschien maar weinige „beschouwers" met zulk een vreemd- gevormd edel lichaamsdeel content zijn. Doch... het naar liefde hunke rend hart hield het baksel dan voor ieen tovermiddel, dat andere hartien in wederliefde zou kunnen doen ont vonken Het gebak moest dan ook die in grediënten bevatten, welke tot dit doel krachtig zouden medewerken. Maskerade. Reeds bij de primitieve mens be merken wij het streven om dat te zijn, wat zijn fantasie het voortovert, en dat hij' wil bereiken door mi mische handelingen. Zo ging men symbolisch weergeven goden- en hel dendaden, verschijnselen in de na tuur, enz. Vooral in de lentetijd, 'met zijn bruisend jong leven, wa ren de spotfeesten, waarbij men al les en allen in een goedmoedig, be spottelijk daglicht stelde zeer popu lair en... ze zijn dat gebleven tot nn toe. De Grieken kenden al hun pro cessies van als saters verklede per sonen, hun als nymphen uitgedoste, of hun in dieren vellen gewikkelde deelnemers aan optochten, die de zotste taal uitsloegen, maar waar aan niemand aanstoot nani. Wie denkt hier niet aan de „ou we sunder klazen" op Texel, de „Omes' 'van Hollum en Nes op Ameland en die „Sintrums" van Oost- Terschelling, de „gekken" van Oos terhout? Dezelfde gebruiken kwamen ook te Asch bij Buren (Betuwe) voor en te Doornspijk op de. Veluwe. Op Schouwen kiende men eertijds het „strarijden", wat in wezen een vastenavondsoptocht moet zijn. In de Meyer ij'. De Carnavalsfeesten in den Bosch kenmerken zich door het boerse ele ment, en hoofdzaak vormt hier de verkleedpartij. Als reactie schijnbaar tegen de „ijzeren" mode-wetten steekt de mannelijke helft zich in de kle ding van de Meierij se boer: blauwe kiel, zwartzijden pet, rode halsdoek en groene broek, welke dracht ze aanhouden van Zondagmiddag 12 uur tot Dinsdag middernacht. Alleen zij, die B. en W. voorstellen, dragen hoge hoeden en kleren, die een per siflage zijn van de ambtskleding der edelachtbare heren. Ook de taal is Meierijs. Prins Car naval is de verpersoonlijkte zotheid, hij verschijnt in een Middeleeuwse ridderdracht. Zijn toespraak, met die van de, „burgervader", hekelt meest al bestaande toestanden. De „Oetel- donkse club" zorgt er mede voor, dat wanklanken tot de zeldzaamhe den behoren. Telkens zijn pogingen in het werk gesteld de Carnavalsviering af te schaffen, maar in hiet leven Van de Bosschenaar beslaat dit feest een te belangrijke plaats. Sleehls herinnering. In» Groningen en Friesland blijft de herinnering aan Vastelavond nog voortleven in het lopen met da rommelpot door een enkele knaap, terwijl, volgens v. d. Molen in de 19e eeuw te Hindelopen nog wel van het „Homanhio" gerept werd. Dit zou dan een enkele „versregel" zijn, als terend van het Vastenavondliedje van Bredere: „Geef mij een pannekoek uit de pan, Ho, man, ho!" Te Assendelft zong de jeugd op Vastenavond, terwijl ze met de rom melpot rondtrok „Vrouwtje 'tis Vastenavond, Rrijgik nog boerenslem, Ik kom niet thuis voor de avond, Dat is 'een goed begin. God zal u lonen Met honderdduizend kronen, Met honderdduizend rokjes aan Ro'mmelp otter ij Steek hem in uw zij Steek hem in uw broek! Weet je wel, wat de meisjes doen? Ze gaan des morgens vroeg opstaan Zij gaan dan voor de spiegel staan, Zij kijken er in, Ze kijken er uit, Ze kijken de weg naar Rome". Een Eindhoviehsc reactie. I11 de 17e eeuw verliep die Vas tenavondviering te Eindhoven blijk baar minder gezellig dan de heden daagse in Den Bosch. De Magistraat zag zich dan ook genoodzaakt het tvolgendle placcaat af te kondigen, dat bij overtreding, een flinke boete tot gevolg kon hebben. De „drossart, burgem., schepenen en vijfmannen der stad Eindhoven hebbien goedgevonden te verbieden dat niemant voor taien hen zullen heb ben te ver voorderen in de aenstaen- den vastenavondtdagen ende daer- naer te exerceren het trecken ofte wierpen van levende ofte doodie bees ten, 't zij gansen, conynen, hanen, katten ende andere beesten, mede het trecken van pekel hiarinch als mede andere diertelheden van maske- raedes en andere vuylichedien, in die daegen voor desen al te veel geplo- gen; waerdoor geschaepen zijn straffen over de se stadt te brengen... op poene van sulxs doende, te ver beuren bij yder persoon der sommie vap XXV gulden". Doch zo luguber als in een Duitse plaats was het Eindhovens Vasten- avondgebruik wel niet, waar slechts hij de titel van „kattenridder" kon verwerven, en tot die „waardigheid" onder die toejuichingen van het volk kon worden verheven, wie het ge lukte... een lief poesje of... eendoor de „iseizoen-oms'tandigheden" naar geestig uitziende kater morsdood te bijten! En voor dit onmenselijk experiment waren steeds weer lief hebbers te vinden! Burgerlijken Stand. SPRANG-CAPELLE Over ide maand Januari. Geboren: Antinie P., z. van P. C. van der Linden en A. Quirijns; Mat- thijs, z. van T. van Campen en C. van der Laar; Ingrid id, van A. Bais en F. E. Rikkert; Sjoerd, z. van C. van der Galien en J. Verdiyjh; Helena W., d. van D. P. van Til- borg en W. Hi 'Schiedon; Menno Joost, z. van J. M. de Haas en P. E. A. A. Schoenmakers; Joibanna C., d. van J. van dier Schans en A. Koenen; Adriana J., d. van A. Hoef nagel en M. J. Verduin; Antonia M., d. van A. Hoefnagel en M. J. Verduin. Getrouwd: J. P. de Rooij, 27 j. en J. M. Paans, 26 j.; C. van Beek, 30 j. en M. E. Bogers, 25 j. Overleden: D. A. die Bie, 59 j.; W. de Haas, 46 j.; L. Rosenbrand, 2 mnd.; G. C. F. 't Hooft, 68 j., lechtg. van A. Zwart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4