r Raadsverslag Poederoijen Interdekenale Missietentoonstelling. Gevonden en verloren voorwerpen DINAND STUFKENS WIJK J.l. Z a tend agm iddag omstreeks half vier, keerden de militairen C. Vos en N. van Rijswijk uit Indo nesië in ons dorp terug. Velen kwa men hen gelukwensen met deze be houden thuiskomst. Vooral de buurt bewoners lieten zich van hun goe de zijde (zien, door het 'aanbieden aan belde thuiskomenden van een prachtig cadeau en het plaatsen van een ereboog voor de woningen. Des avonds bracht de fanfare „Oe fening en Uitspanning" een' serenade bij1 N. van Rijswijk, hetgeen heel wat volk op de been bracht. Op ver zoek van tie familie bracht de fan fare geen serenade bij Vos. WELL De jongelingsvereniging „Pau- ïus" hoopt Maandag 27 Februari haar 49ste jaarfeest te vieren. De vrouenvereniging is druk bezig met haar voorbereidingen voor de verloting van het Stichtsingsfionds voor de kleuterschool. Er konden 150 •prijzen worden uitgezocht maai" daar naast is nog zoveel materiaal ont vangen dat op de trekkingsdag Woensdag 1 'Mjaarjt een bazar kan worden georganiseerd in het gebouw van de Qhr. School. WOUDRICHEM Het vendel Woudricbem van de Oranje-Garde houdt op Zaterdag 25 Februari, des avonds een uitvoe ring in de voorm. kazerne aan de Vissers'dijk alliiier. Dezer dagen herdacht het echtpaar W. Wijnbelt-Kentie alhier onder veel blijken van belangstelling rijn 50-jarige echtvereniging. „We nemen 't voor kennisgeving een..?" Zeggen we (dit korte zinnetje niet in zoveel 'woorden, toch handelt een mens er 'naar; hij moét er wel naar handelen in (veel gevallen, wil hij niet hopeloos (overstag gaan en in een zenuwinrichting (terecht komen. We kunnen (het nog anders zeg gen. Zo Ib.v.,,'tïs mij wel goed!" of „Je 'kunt me nog meer vertellen,, maar mij niet gezien!" of nog wat sterker: „Ik 'heb er lak aan!" 't Kan voor (heel veel mensen in het zware (leven een voorrecht zijn, als ze (aan veel dingen „lak" kun nen hebben. (Of zouden we soms op heel die (lawine van goede, brave en nuttige (voorstellen met gewetens volle aandacht (in moeten gaan? Wij zouden ons 'laatste restje rust zeker verspelen. Men verwijt ons, moderne menseip wiel eens ongeinteressieerdheid op allerlei terrein; 'maar wij zijn moe. Wij zijn (te moe om ons telkens weer te (laten opschrikken voor een nieuwe interesse, bp gejaagd te wor den door wéér een nieuw (activi teit. Laat ions eindelijk eens ©en week, een 'maand, een jaar met rust en (zonder al die mogelijke en onmogelijke „goeie doelen". En daar (is dan weer die inter dekenale Missietentoonst. „Heusden- Waalwijk". Katholieken van beide dekenaten, wat zullen (we nu doen? Hoe rea geren? 1 Onze rust piet laten storen en dit nieuws maar ,„voor kennisgeving aannemen?" U had groot gelijk, aLs het een aangelegenheid was, die u niet be- behoefde te raken als een reclame voor zeep of home wave. Als het enkel een (hobby was van vrome zieden. 1 Nog v meer (had ge recht, als die missietentoonstellling een (weer nieu we actiie (betekende van een aantal eeuwig-bedrijvigen, die (u tot lijdend voorwierp maken (van hun hoogge roemde actie (om wille van de actie. Dit is echter nu de zaak niet. Het gaat niet zomaar om een wil lekeurige activiteit onder vele ande re. Het (is niet „een' 'goed doel. Het gaat (om die enige activiteit; het betreft het enige goede doel! En zo (is dezie tentoonstelling slechts een bijkomende omstandig heid van diets veel wezenlijkers: Van onze dringende missie-plicht, die voortvloeit uit (het wezen van ons christen-zijn. Die ze mis sie plicht weer iin teven- de werkelijkheid Ivoor ons te plaat gen, is Ihet nicest eigenlijke doel van deze week! f We worden nu even dodelijk ern stig. Missieplicht is een onontkoom bare taak, Idoor Christus die Mis sionaris bij [uitstek ons allen, en ieder van ons op de schouders ge legd. Eens zal ons daarvan verant woording worden gevraagd. Heeft onzje tegenwoordige (Paus nog niet kort geleden een heerlijke encycliek uitgegeven over de levens- en werk gemeenschap (het Lichaam van Christus die ons op straffe van vereenzaming en (verstarring de hei lige plicht oplegt voor önze broe ders en 'zusters alles over te heb ben. Wie heeft, aan geestelijk en stoffelijk goed, moet meedelen aan wie het niet hebben. Wij die baden in de 1 weelde van gepade en christe lijke rijkdom, hebben dat niet ge kregen om er zelfzuchtig van te genieten. God 'maakte ons slechts de kanalen, waardoor Zijn rijkdom anderen zou toevloeien. Steunt niet heel ons 'Christendom op het gebod van de 'liefde? En is niet de eerste en allergroot ste opgave ivan onze christelijke naas tenliefde aan 'anderen de genaden- rijkdom, die 'we zelf bezitten., mee te delen. 'Dat is juist het werk van de missionarissen. In dit 'licht gezien is de uiter lijke organisatie der tentoonstelling slechts van 'bijkomstige waarde, al is ze een krachtig hulpmiddel. 1 Waar het om gaat is dit: dat de Missie voortaan 'U w eigen zaak zij! En om deze ernstige ereplicht (iai u 'tot daadbereide activiteit te wekken, is de bedoeling van deze missie week. Deze missieweek is voor allen en moet worden door allen. Hoe druk iemand het ook mieent te hebben in ambt, zaak of arbeid, er zal 'tijd en gelegenheid 'gevonden moeten worden om ons nog eens bijzonder druk te 'maken voor dit énig pood- zakelijke: de uitbreiding van Gods Rijk. Alle verenigingen, op welk gebied dan ook, de schooljeugd van diverse instelling en rangorde, zakendoen- den,. fabrikanten, arbeiders, huisge zinnen, vaders, moeders en kinderen, broeders, zusters, onderwijzers en onderwijzeressen, niemand is uitge zonderd van persoonlijke en gemeen schap pelijktp medewerking aan het grandioze welslagen van onze mach tige opzet. Hoe in bijzonderheden ieders aan deel wordt opgeëist, hoort u een volgende keer. (Pers-comité). HEUSDEN Zondag behaalde het Ie elftal we derom een overwinning en wel tegen het sterke Waspik. Eindstand 13. Het was een vooral voor de rust mioioie wedstrijd xnet Heiusdlen in het offensief. Na de rust ging het niet zo' vlot, doch Heusden nam 'blijkbaar genoegen met de stand 1 —ril. Door ideze overwinning is Heus- thans thans wel veilig te beschou wen voor de onderste plaats. Zij zul len echter trachten zich1 nog verder op de ranglijst op te werken. Het tweede elftal blijft het hui ten- gewoon goed doen. Thans was het iSehijndel 3 dat aan de zegekar gje- boinden werd. Met 43 moesten zij inn Heusden de meerdere erkennen. Zij staan thans bij de kopgroep. Het derde elftal deed voor de gro tere broers niet onder en stuurde Drunetn met liefst 82 naar huis. Bravo jongens! Zondag a,s. gaat het le elftal naar Veerse Boijs. Wanneer zij spelen met hetzelfde élan der- laatste wed strijden, komen de punten mieenaar Heusden. Vertrek 1 uur. Het 2e elftal speelt thuis tegen Zwaluw 2. Daar deze elftallen aan elkaar gewaagd zijn zal dit een span nende wedstrijd worden. Aanvang half drie. Het 3e gaat naar Engelen en is ook niet kansloos. Zij zullen in ie der geval hun huid zo duur moge lijk verkopen. Vertrek 1 uur. AALST Zaterdag speelde Rod a I de reeds viermaal uitgestelde wedstrijd om de TvJNjV.B.-beker tegen V.V.E. I te Nieuw-Lekkerland. Voor de rust was het reeds 40 voor V.V.E. Direct na de rust werd het zelfs 50, doch in het verdere gedeelte van de wed strijd wisten onze jongens nog 3 maal tie scoren, zodat het eindle kwam met een 53 nederlaag voor Roda. Zaterdag a,s. speelt Roda I een uitwedstrijd voor de afdelingsbeker tegen Well I. Roda II zal dan haar neder 1 aagtournooi voontzetten CAPELLE Voor de iste klasse Drab. voetbal- hond speelde het eefpste elftal van de voetbalvereniging „Wit Zwart" Langend ijk 3 7 - Gorkum Zondagmiddag een thuiswedstrijd te gen „Berkdijk 1" uit Kaatsheuvel', waarvan met 4—1 gewonnen werd. '«-GRAVENMOER Die j.L Zaterdagmiddag gieispeelde voetbalwedstrijd tussen O. N. I. en ;Sipr,angse Boys, eindigde met ©ehi2-o overwinning voor de Sprangse Boys. WIJK EN AALBURG WILHELMINA: Het eerste elftal gaat a.s. Zaterdag op bezoek bij Ste- doco I te Hoornaar voor het spelen van een competitiewedstrijd. Vertrek twee uur. N.O.A.D.: Zaterdag j.l. speelde het 'eerste elftal thuis een wedstrijd voor de afdelings-beker tegen Vieen I. Het was een meer spannende, dan mooie wedstrijd, die eindigde met de stand 11, waarmede beide partijen, tevre den kunnen zijn. WERKENDAM Zaterdag speelde Khz. Boijs I een thuiswedstrijd tegen Z.W.S.H. 1. Met de rust was de stand 11. Na 1de rust kwameln de Boijs aanvankelijk miec 21 voor te staan. Bij1 een aan val van de gasten wejijd de bal door een speler van de thuisclub teruggespeeld, terwijl de keper uit zijn doel was, zodat de hal in het net verdween (22). Met deze stand kwam het einde. GEVONDEN: Een zaklantaarn.Te rug te bekomen bij A. Walraven, Korte Steeg te Genderen. GEVONDEN: Een handschoen,Te rug te bekomen bij de Postcomman- dant der Rijkspolitie te Veen. GEVONDEN: Een bril. Inlichtin gen bij de Postcommandant dei- Rij kspoli tie te Wijk en Aalburg. VERLORENBeu regenjas, blauw gabardine, tussen Elshout en Heus den. Vrijdagmiddag j.l. Terug te be zorgen Herptseweg B 137, Heusden. GEVONDENEen paar rode kin- derwantjes. Inlichtingen te bekomen bij de postcommandant der Rijks politie te Wijk en Aalburg. GEVONDENEen verzilverd kin- der armhand je. Terug te bekomen bij Molenstraat 168a, Nederheïnert. GEVOjNDBNEen. wit kiiïderwant- je met groene steekjes. Terug te 'bekomenVenningls, Engstrjaat, te (Heusden. VERLORENEen koffertje met poppenkleertjes. Tegen beloning te rug te bezorgen bij A. van BalHe- gooijen, boterhandelaar, Hoge Maas dijk C 18 te Aalburg. WEGGEVLOGEN een postduif. Te rug tie bezorgen (of in kennis te stellen) hij IC. N. Bonman, Hoge Maasdijk B 49, Andel. van Vrijdag 17 Februari, des namiddags 2,30 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. J. Pos. Secretaris: Mr. J. van Dalen. Alle raadsleden (zijn aanwezig, als de Voorzitter de vergadering opent door lezing van het formuliergebed. De door de Secretaris gelezen no tulen van de vergadering van 10 Jan. j.l. worden zonder aanmerkin gen vastgesteld. Volgens bericht van Ged. Staten is de gemeenterekening over 1945 'vastgesteldde begroting 1949 en het raadsbesluit tot aankoop van de Bol te Poederoijen goedgekeurd, evenals het raadsbesluit strekkende tot het verlenen van een hypotheek aan G. v. Veen te Poederoijen. Bericht van de P.G.E.M. dat geen lichtpunt geplaatst kan worden in de Hambloksestraat, daar ter plaatse geen hoofdkabel aanwezig is. Mededeling dut aan de steenfa briek de Rietschoof volume voor het bouwen van 2 industrie woningen is toegewezen, waarvan er 1 in Aalst gebouwd zal worden. Schrijven van het college van het Polderdistrict Bommeler w aard bene den de Meidijk, inhoudende dat ac- coord gegaan wordt met de door de raad voorgestelde regeling be treffende de overname -van de pol derwegen te Poederoijen. Goedgekeurd is ook het besluit tot het verlenen van subsidie aan de wed. van Heemskerk-Visser voor woningsplitsing. De huur van de nog in aanbouw zijnde gemeentewoniri- gen tev Poederoijen blijkt voorts te zijn vastgesteld op f5.15 per week. Op voorstel xvan B. en W. wor den al deze en ook nog enkele an dere ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van de Ghr. Kleu terschool te Gorinchem om een sub sidie van f30.voor opleiding van een onderwijzeres voor kleuteronder wijs wordt afgewezen. Op verzoek ontvangt de C.B.T.B. een subsidie van f 10.per leer ling die de tuinbouwschool te Zalt- bommel bezoekt. Dit zijn er 7, wordt alzo f70.—. Vaststelling gem.-begroting 1950. De heer de Gier brengt namens de Commissie van onderzoek rapport uit en zegt, dat de rijwieltoelage voor de gemeentebode door de commissie te laag wordt geacht. Na enige bespreking wordt deze toelage gebracht van f45 op f60 per jaar. De begroting, waarin is opgeno men een subsidie voor de Chr. Kleu terschool te Aalst a f 15 per leer ling tot een maximum van f600. en een verhoging van de wethouders salarissen van f85.op f150. wordt dan zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldlening groot f185000 wordt ingetrokken, waarna opnieuw wordt besloten eenzelfde lening aan te gaan a f 120.0(00. Ingewilligd wordt het verzoek van de heer G. Pelikaan te Aalst, om een bijdrage in de kosten tot split sing' zijner woning, mits ook van rijkswege subsidie wordt verleend. De gemeente-ambtenaren zullen ook de 5 pet. loonsverhoging ont vangen, terwijl een aantal pensioen grondslagen opnieuw worden vastge steld, ook die vau het onderwijzend personeel. Een bedrag van f22— per leer ling komt beschikbaar aan de bij zondere school te Aalst. Hier zijn 77 teerlingen. Besloten wordt een stukje grond te verkopen aan H. v. d. Wetering te Poederoijen a fl.25 per M2 en een perceel groot 25 Are aan Jobs. Bok te Poederoijen a fl.10 per M2. Op voorstel van B. en W. is be sloten in (beginsel mee te werken aan de oprichting van een school voor Buitengewoon Lager Onder wijs te Zaltbommel. De heer A. van Driel krijgt een stukje grond in erfpacht a f2.50 per jaar. Als laatste punt komt dan aan de orde een van Ged. Staten van Gel derland ontvangen plan tot her-inide- ling van 'de bestaande gemeenten in de B ommeler waard in drie nieuwe gemeenten. De Voorzitter deelt mede, dat ver zocht is, naar aanleiding van de protestvergadering te Ammerzoden, de termijn, binnen welke bezwaren kunnen worden ingebracht, met vier maanden te verlengen n.l. tot 15 Juli. Van Ged. Staten is inmiddels bericht ontvangen, dat de termijn verlengd is met 14 dagen n.l. tot 1 April en dat hiervan niet meer zal worden afgeweken. Ook is verzocht om 50 cent per inwoner baschik- haajr te jstellen voor het opstellen van een (Oon tra-rapport, waartoe in bovenvermelde vergadering <van wet houders en isecretarissen van de be trokken gemeenten werd besloten, waarvoor dan twee rechtskundigen zouden worden aangezocht om dit rapport samen te stellen. De heer ten Hagen acht het niet 'mogelijk in zo korte tijd een rapport samen te [stellen. Het plan 'van Ged. Staten strookt niet met de werkelijk heid, vooral dat gedeelte dat is ge baseerd op het rapport van Ir. van Vuuren. De situatie nadien is veel verbeterd. Voor zittel*. Dus er is toch veel aan de Stichting tot bevordering van de Welvaart te danken. ten Hagen. Er is ook veel voor uitgang zonder Stichting. Voorzittei*. De Stichting is er niet om zelf werk te doen, doch om sti mulerend te werken. Spr. dacht dat de raad blij zou zijn, nu Poederoijen een grote gemeente zal worden. De heer ten Hagen is bang, dat de belangen van de kleinste dorpen niet voldoende zulten behartigd wor den bij samenvoeging. "De Voorzitter wijst op de moge lijkheid tot het instellen van eeu dorpsraad, die dan adviserend zou kunnen werken. De heer de Gier verklaart niet in de Bommelerwaard geboren te zijn, doch vindt het niettemin een belediging, dat in het rapport va* achterlijkheid gesproken wordt, ter wijl toch grote vooruitgang atom merkbaar is. Spr. kan niet gelo ven, dat met de her-indeling een be tere situatie ontstaat. De Voorzitter zegt, dat de samen werking tussen de dertien gemeen ten de laatstje jaren veel heeft gestrub beld, o.a. met de aanleg van de wa terleiding is veel tegengewerkt, dat zich 'nü weer wreekt door de thans hogerfe kosten. Als bezwaar is ook aangevoerd, (dat de nieuwe gemeen te de naam van een der dorpen zou krijgen, doch dit is toch wel een beetje kleinzielig. Weth. Bok vindt ook in het rap port de achterlijkheid van de Bom melerwaard te sterk voorgesteld. An dere delen van het land zijn zeker nog minder vooruitstrevend dan de ze omgeving. Spr. is geneigd ziek de vraag te stellen of bij samenvoe ging niet eerder terugslag te ver wachten is, tlan vooruitgang. Ook de afstand tussen (dorpen en hoofdge- meent(e /vormt een groot bezwaar. Ambtenaren 'moeten ter toch voor de burgers zijn ten niet omgekeerd. D© samenvoegingsplannen zijn 'te groot opgezet, daardoor kunnen voorhal len de Ibelangen niet goed behar tigd worden. 1 De Voorzitter zegt, dat plaiine* tot vorming van 7 gemeenten echter reeds eerder van de baan geschoven zijn. De belangen liggen in de West- Bommelerwaard toch wel ongeveer gelijk. Ook zou zitting in de diverse dorpen gehouden kunnen worden, terwijl de verbindingen tussen de dorpen ook veel verbeterd zijn. Spr. vindt voorts dat de protestvergade ring te Ammerzoden zeer ontactisck belegd was. De meerderheid van dé raad Was er niet in gekend, ter wijl deze toch juist om advies ge vraagd was. -Formeel dus niet ge heel juist. De heer Bok zegt, dat de tijd 'kort was om deze vergadering goed voor te bereiden. De heer Dufourné acht. het aan zoeken van deskundigen „met re laties" een eigenaardige uitdrukking. De Voorzitter vindt 50 cent per inwoner te hoog voor het vorme* van een tegenrapport. De post on voorziene uitgaven van de begroting voor dit jaar is er in zijn geheel me» gemoeid. De heer Dufourné zegt, dat een contra-rapport eigenlijk overbodig is, elke gemeente kan toch zelfstandig bezwaren indienen. De Voorzitter zegt, dat het toch wel meer gebeurt dat deskundigen in dergelijke zaken geraadpleegd worden en zou willen afwachten, wat dit zal uitwerken alvorens ee* definitief besluit te nemen. Met algemene stemmen wordt dan besloten om 50 cent per inwoner beschikbaar te stellen aan het werk comité, met de ristrictie, dat het niet benodigde bedrag zal terugge stort worden en later de rekening en verantwoording overlegd zal wor den. Weth. Bok is niet tevreden met de termijn tol het indienen van be zwaren tot 1 April. De Voorzitter zegt, dat men zich hier toch bij neer zal moeten leg- leggen. Ook de kaart die de situatie na her-indeling weergeeft, komt nqg even ter tafel. Rondvraag. De heer van Ballegooijen vraagt naar het lichtpunt aan het veer te Aalst., waarop de Voorz. antwoordt, dat door de N.V. Klinker Isoliet nog geen besluit is genomen. M& tri - - BRILLENSPECIALIST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2