Buigen, niet barsten! Ploeg- en Karstrengen Buitendeuren H. ZWART - Tei. 32 - Mmkerk F* GEBR. EBERT EMIGRATIE Canada ALTENA „Edele wassoorten Couwenberg's In GORINCHEM het prettig winkelen Te koop een ll-tands CULTIVATOR WIJ KUNNEN U LEVEREN!! GOUWENBERG - HEUSDEN C. van Wijk Ph.zn. Hoogstraat 16 Gorinchem Mijnhieer die Redacteur, Nadat die beschrijving van onze reis .naar Canada in uw blad ten einde was, is gebeurd wat ik wel; voorzien had, n.l. dat verschillende lezers zich zouden interesseren voor onze verdere lotgevallen in dit on- metelijkle land. Dit blijkt duidelijk uit het grote aantal; brieven, dat we reeds mochten ontvangen en we we- tetn niet, hoeveel er nog onderweg zijn. Het is me dan ook onmogelijk om allen persoonlijk te antwoorden, hoe graag ik dat overigens ook zou doen. Ik hoop echter van nu af geregeld in uw veelgelezen blad met een korter of langer artikel aan de verlangens van velen te voldoen. De mag niet vergeten de vele brief schrijvers van harte te bedanken voor de betoonde belangstelling en goede wensen, die we mochten on dervinden en ontvangen. En niet minder voor het vertrouwen dat in me wordt gesteld. Enkele briefschrijvers hebben, na het beëindigen van de reisbeschrij ving, spontaan de pen ter hand ge nomen en mie laten weten, dat ze het op prijs zouden stellen als ik nog eens wat meer van mie liet horen. Het merendeel echter heeft geschreven inet de bedoeling om meer van Canada te weten te komen, omdat ze het plan hebben om er zelf ook heen te gaan. Deze zijn het, die me er toe dringen verder te gaan en naar m'n beste weten en kunnen de, zo nodige, voorlichting ie geven. Het is ondoenlijk om alle mij ge stelde vragen in een keer te beant woorden, maar u kunt er op aan, dat ik het zo vlug mogelijk zal doen. Allereerst moet ik even ingaan op een critische brief. Tot heden heb ik er slechts één ontvangen, dat valt dus nogal mee. Hierin wordt me, op vriendschappelijke wijze, ver weten, dat ik met m'n reisbeschrij ving de mensen bang maak om te emigreren. Dit omdat ik de reis be schreven heb als één lange marte ling. Degenen die nog lust hebben om het land te gaan verlaten, zullen, zo zegt de briefschrijver, de moed in de schoenen laten zakken, want zo'n reis is ondoenlijk. Of ben je soms bang, zo vraagt hij, dat Ca nada overbevolkt zal worden? Daarop wil ik antwoorden, dat diegenen, die uit het goede hout gesneden zijn, zich niet laten af schrikken door een enigszins on- geriefelijke reis. En wat het laatste betreft, voor overbevolking van Ca nada ben ik de eerste ÏOOIO jaar niet bang. En wie dan leeft, die dan zorgt. Als ik u vertel, dat Canada ongeveer '300 maal zo groot is als Nederland en niet zo< veel meer in woners telt, ong. 13.000.000, nu dan zult u wel begrijpen, dat we voor overbevolking voorlopig niet bang behoeven te zijn hier. Het was ook de bedoeling niet, dat m'n reisbeschrijving een propa gandistisch karakter zou dragen, want het spreekwoord dat zegt, (dat goede wijn geen krans behoeft, is op Canada wel van toepassing. Het is dan ook geen wonder, dat er velen zijn, die hier in die ruimte een nieuwe toekomst gaan zoeken voor zichzelf en kinderen. En er is toe komst hier voor vrijwel alle cate gorieën van mensen. Al is het dan voorlopig nog zo, dat het Canadese Gouvernement het eerste toestem ming geeft voor agrarisch Onderleg den, wat begrijpelijk is in een land als Canada, waar nog duizenden en duizenden H.A. vruchtbare grond op bewerking ligt te wachten. U moet het gezien hebben om 'uw hoofd te kunnen schudden over zo veel' conservatisme in de lage lan den. Waarom zijn het hoofdzakelijk de kleine heringdoenden en arbei ders dite het wagen om in een, vreemd land opnieuw te beginnen. En ook hier geldt het, wie waagt,, die wint. Maar waar blijven de boerenzoons met diploma's van weet ik wat al in hun zak? En bovendien met goede kennis van l'and> en tuin bouw, bemesting en veehouderij. Ze ker ik weet het wel, verschillenden hebben de stap gewaagd en hebben er geen spijt van. Maar er zijin er nog veel' te veel, die maar liever het al ZO' vaak gedeelde stukje nog maar wat kleiner gaan maken. Het is genoeg bekend, dat er zijn die nooit tot een huwelijk kunnen ko men om de doodeenvoudige reden, dat er geen bestaansmogelijkheid meer is in Nederland. Vooral dezul ken moet ik met klem op het hart drukken, laat los hetgeen ge 'meent te bezitten en kom over naar het land met grote, mogelijkheden, naar Canada. Het goede Canada, met z'n nog onontgonnen gebieden, plaats biedend voor millioenen. Kom over naar dit welvarende land, waar de vrijheid koning is. Waar u vrij kunt werken en lieven naar eigen opvat ting en inzicht. Waar ge niet eerst aan een ander behoeft te vragen, mag ik dit of dat wel doen, (maar waar 'met werken altijd een goede boterham te verdienen valt en een goede toekomst voor u open ligt. Als ge dit verkiest, boven heel uw leven als in een keurslijf te moeten rondlopen met weinig kans op ver betering, welnu, neem dan een kloek besluit en kom naar Canada. Het land met z'n oneindige vlakten en hemelhoge bergen. Met z'n ondoor dringbare oerwouden |en lieflijke val leien. Met z'n bruisende rivieren en kabbelende beekjes. Met z'n mach tige meren pn uitgestrekte stranden. Met z'n duizenden kilometers lange wegen en vriendelijke, behulpzame bevolking. Het kan dan ook niet anders of iemand die de vrijheid liefheeft, 'moet zich hier thuis voelen. Maar, zegt u misschien, van al' dat moois kunnen we niet eten. Misschien hebt u gelijk, maar dat behoeft ook niet. Naast een ruime bestaansmogelijkheid hebt u er dat allemaal voor niets bij. Ik kan u verzekeren, dat ik mezelf gelukkig prijs hier te mogen wonen en wer ken. En niet alleen ik, maar vrijwel al degenen, die korter of langer tijd hier zijn. Het is dan ook geen won der dat velen Canada als hun twee de vaderland wensen, maar, zoals ik al gezegd heb, er kunnen er nog veel meer komen. Over de noodzakelijkheid van emi gratie vanuit Nederland kan ik ge voegelijk zwijgen, daarover wordt in het [l| and zelf genoeg gezegd en geschreven, wel zal ik trachten om langs deze weg het leven in Canada te beschrijven, ter voorlichting van hen, die vastbesloten zijn om over te komen, maar vooral ook, om liefde voor dit 'mooie land aan te kweken bij hen, die nog in twijfel staan. Het zal de geachte lezers wel dui delijk zijn, dat dit zo maar niet een twee drie kan. Van een land zo groot als dit is natuurlijk oneindig veel' lp vertellen ien bovendien is het zo', idat wat in de ene provincie gebruikelijk is, (nog lang niet altijd in de ;andere gangbaar is. Uiteraard kan ik het meeste vertellen óver de omgeving, waarin we zelf wonen. Daar hoop ik dan ook mee te begin- n en verder naarmate m'n eigen kennis over Canada uitbreidt, u hier van mededeling 'te doen. De volgende keer hoop ik te schrijven, hoe we zelf zoal zijn ge varen in het eerste halfjaar dat we hier zijn. {Daarna hoop ik Canada als Staat aan u voor te stellen. Als bron hiervoor heb ik een brochure, uit gegeven door het Gouvernement ten behoeve van de emigranten. Hierna hoop ik u te vertellen van alles en nog wat, waarbij tevens de mij gestelde vragen een antwoord zullen krijgen. Zo nu en dan hoop ik een brief in z'n geheel te beant woorden Ik bedoel via deze plaats en ZO' nodig, in een bijzonder geval, zal ik persoonlijk terugschrijven. Hier volgen nog de adressen, waar sommigen misschien belang bij heb ben: Christelijke Emigratie Centrale, Raamweg 28, den Haag. Dit voor aanmelding en het verkrijgen van inlichtingen. En dan nog de Canadian Broad casting Corporation, 'Postbus 7000, Montreal Canada, voor het gratis verkrijgen van een kaart van Cana da. Schrijft ti maar genist, het kost u niets dan de postzegel. Brief per luchtpost 50 'cent en per zeepost 20 cent. En tot slot, geachte lezers, houd ik me voor opbouwende critiek en goede raad "aanbevolen. Al heb ik veel brieven gehad, dat wil niet zeggen, dat 'het er te veel waren. Hoe meer ër komen, hoe mieer stof tot schrijven ik heb en dit zal niet anders dan u en mij kunnen ver rijken. A. DE RUITER, Page Road Matsqui Bc. Canada. Agentschappen-, Administratie-, Advies- en Bemiddelingskantoor Werkendam Loze Stoep 17 Geheimhouding verzekerd!.!! Billijke tarieven V DOOR V' Wat hebben ze te lijden, die schoenen van U! Ze buigen maar door en door... talloze malen per dag! Alleen de beste verzorging en dus met Erdal schoencrême, kan hier uitkomst brengen. Want Erdal is samengesteld uit edele wassoorten, die de bijzondere eigenschap hebben, dat zij het leer voeden", waardoor het soepel blijft ett barstvrij. Bovendien, met Erdal gepoetste schoenen blijven langer mooi door de zo beroemde Erdalglans! - Een boek Welk boek 7 Elk boek van f3,5Ö of meer, mits geen schoolboek. - En welke zaak als ik je vragen mag. De zaak Beukenoot. De zaak Beukenoot? Nooit van gehoord. Het is eigenlijk een droevige zaak, maar toch moet je telkens glimlachen als Nou? Als je de zaak wilt kennen, waag er dan zelf drie en een halve pop aan. Welk boek moet ik nemen? In de jRuiter's Boekengids staan titels genoeg. Had ik die maar Oh, De Ruiter's Boekhandel te Hardinxveld zal je graag een exemplaar sturen. Maar wacht niet te lang met schrijven, want 4 Maart loopt de aanbieding af. Leen me even je pen, kerel, dan doe ik het direct. Voor goede Ijzerhandel HEUSDEN Of Uw in Gorinchem staat, of dat U per (T^T) [per er heen reist, steeds geldt: H.H. Aannemers 3 ijzeren vijfbalkseggen Puntdraad Vierkant vlechtwerk Gladde draad tiorregaas en Kippengaas Vogeltjesgaas Wederverkopers normale korting. Wij hebben ontvangen Prachtige Schoorsteenklokken 1e kwaliteit Wekkers Prima Zwitserse Anker Horloges Ondergetekenden brengen ter kennis van de lezers dat met ingang van 1 Maart 1950 wordt opgericht, de vennootschap onder firma Het kantoor belast zich met -. het bijhouden van administratiesadvertentie bezorging het uitbrengen zowel van rechtskundige als economische adviezen agenturenarbeidsgeschillenassurantiënop elk gebied, speciaal op beurs- polisbelastingzakenbeleggingenbemiddelingenboekhoudingendruk werkbezorging en cyclostyle werkhypotheken; incasso's; informaties; het opstellen van brievencontractenschuldbekentenissensollicitatiesenz. reguesten; sociale verzekeringen; successie-aangelegenhedenvermogens beheer vertegenwoordigingenvestigingsaanvragenzaakwearneningenenz, Als permanente adviseurs zijn aan het kantoor verbonden een meester in de rechten alsmede een accountant. Het kantoor is geopend op werkdagen tot des avonds 8 uur. (Rusttijd des middags van 12 tot 2 uur). Beleefd aanbevelend, L. P. Ippel, N. J. M. van Duist, firmanten» NV. Mij. voor Wasverwerklng Erdalfabriek, Amersfoort Bij aankoop van een boek de zaak cadeau! en alle andere soor ten Touwwerk naar wml Publicatie A» K. en W. V. Wij maken alle soorten zowel massief als gefineerd in alle houtsoorten, ook vol gens tekening, fijn hout be timmering en meubilair. Aanbevelend, Meubelbedrijf Telef. 71 NIEUWENDIJK. en een grote partij zware POOTUIEIt- PLANTEN. Tevens te koop gevraagd: I in alle hoogten en maas wijdte, dus ook met Gongslag f54,50 met Bim-bamslag f69.50. 1 jaar garantie f8,95. Zo juist ontvingen wij een kleine zending voor Dames en Heren. Wij bezoeken regelmatig het Land van Heusden en Alten», Heeft U reparaties of iets nodig in Uurwerken of Goud en Zilver, schrijf ons even en wij komen U bezoeken,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4