TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Wachters Nehoositéit? BI] DE BALANS zenuwfableffen voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard AALST ANDEL ALMKERK BABILONIëNBROEK LAND VAN ALTENA WIJK WOUDRICHEM WERKENDAM ZUILICHEM Rijmen van Tijmen AMERIKAANS/ Ons Feuilleton door W. Kerremans behorende bij het Die werk'mamhedem aan. die wa terleiding miet name het aansluiten van de woningen aan die hoofdleiding vordert gestadig. Door die vorst, stag neerde het even, terwijl .mlen vorige week' veel overlast had van 'hlet hioge grondwaterpeil, waardoor die te gra ven sleuven nagenoeg vol water ko nten te staan, wat begrijpelijk de arbeid nogal bemoeilijkt. Inmiddels is mlen echter zbver gevorderd 'dat de aangesloten percelen in de Pr. Hendrik- en in die Prinses Wilhe.l|- minastraat al water kunnen betrekken. De plaatselijke fanfare „Prins Hendrik" beeft besloten om' deel te nemen aan het federatief concours te Ede, hetwelk daar Zal wordlen ge houden oip Zaterdag 27 'Mei a.s. Onze muzikanten zullen alsdan uitkomen in de tweede afdeling.' De meisjesver. Ta'bitha II, hield voor een stampvolle zaal haar jaar vergadering op Vrijdag jl. De avond wierd gevuld met zang, declamatie enz. en slaagde uitnemend. 't Was een. mooie .avond1. Hiet 11 maanden oud zijnde zoontje van R. van Eeten alhier, kwam in kokende pap tie vallen, en brandde het gelaat zodanig, dat dok- tershulp nodig bleek. Die militair J. Hietjes, keerde na gen 3-jarig verblijf in Inidië, Zater dag j.l. in de ouderlijke woning terug. Hij! wierd door velen welkom geheten. Andei's Fanfare 'bracht hem een sere nade, terwijl hem namens de gemeen te een Oorkonde werd uitgereikt. Van de 'buurtbewoners ontving hij een polshorloge. In het 'dagelijks bestuur van de Ned. Herv. 'Stichting voor maat schappelijk werk in het Land van Heusden iep. Altena is olm1, benoemd mevr. Potn'pe van ^Mjeerdiervoort alh. Ah bestuurslid van de gleiten- fokver. „Die Goede Verwachting" al hier is herkozen de beer Adr. van Andel Anz'. Hij' werd tevens weder als penningmeester aangewezen. In ons bericht omtrent de be stuursverkiezing van de muziekver. Andels Fanfarecorps verzuimden we mede te delen, dat die heer Adr. van Andel als bestuurslid dezer vereni ging bedankte. Op 3 Maart hoopt de militair A. Schouten, met hlet s.s. „Atlantis" na ©jen verblijf van 3 jaren, uit Indië in Amsterdam te arriveren. Donderdag 23 Februari a. s., des nam. 7,15 uur. hoopt de Herv. Jongelings Vereniging! in de zaal van de heer C. G. van Dijk, onder leiding van de h-eier, H. Dekker, baar jaarfeest te houden. Zaterdag 18 dezer, arriveerde de militairen J. van Bireuigel, C. Mion- flrohy, B. Teulinig, en Bi. van Vijgt, na een verblijf van ruim 3 jaren, wieder in onze gemeente. 'sAvpmds bjracht de muziekvereniging „Nooit Gedacht" bovehgeinioemden ee!n sere nade, op' alle plaatsen werd de ver. rijkielijk onthaald, zoals te begrijpen b|racht dit weder veel volk ppi d!e been. Op Donderdag 7 Maart a.s. n.m'. 6 uur,, hoopt Dir. Schripsema. alhier, te zijmie huizie, een kosteloze, inenting te houden, tegen pokken, terwijl 8 Mjaart d.a.v. dit zal. gehouden wOrden te Nieuwendijk, des n.m1. 4 uur en Vrijdag 10 Maart zal kilt gehouden worden te Waardhuizen en Uitwijk, des v.m. 10 uur. Tot notabel dér Hlerv. Gemi. is thans gekozen dhr. J. B. Br anger. De afdelingen van de C.Bi.TJB-. en C.J..BT1.O. te Alm'kerk, kwamen Woensdagavond in jaarvergadering bijeen, onder leiding van die heer G. de Jong. Die vergadering werd geopend! met het zingen van Ps. 122: 1, waarna de voorzitter voor ging in gebed. 'Hij sprak naar aanleiding van die gelezen Psalm 122 eein openingswoord. De beier. A. die Fljfti^r, siecr., gaf de jaarverslagen. Ëien onderwerp' over ,,'M.elk en melkbehandieling" werd ingeleid' door de heer Jan van Breugel, waarna de secr. een bijdrage leverde op het a. b. c. Door zes personen werd een pro pagandastuk je naar voren gebracht, dat door eigen leiden in elkaar was gezet, wiat ook goed in de smaak viel. 'Na de piauze leverde die Fijter een onndiepwerp „Tot arbeid geroepen". K. A. van Helden zorgde voor een afwisseling mlet een voordracht, ge titeld: „Erik, de getrouwe Russische slaaf." Die slotrede1 wierd gesproken door de heer R. Bos, bondssecr. C J.B.T.0 over „Levensvulling'Er 'moét har monie zij'n tussen spanning, ons werk en ontspanning. Die ontspanning ligt voor een boer en tuinder abclers idian voor de stede ling. Wiji kunnen ons ontspannen door lezen van goede lectuur en in 't organisatieleven, dit is vooral belang rijk. We constateren opk ©en igiezags- verschuiving van politiek terrein, naar die van vak- en bedl'riijfeorg£yiiisatie dit moeten we goed zien. Eiein goede vorming van onze plattelantsjeugd is noodzakelijk om mee leiding te kun nen geven in 't organisatiieleven. Steeds toenemende industrialisatie' dwingt ons hiertoe, willen wie onze toebehorende plaats in de maatschap- pijl handhaven. De landbouw1 is toc'h DE deviezenbpon. In 't slot vari zij'n rede zei spreker dac we tot spanning geroepen zijn van Gods we-ge. De moeilijkheden en mogelijkheden welke hier uit voortvloeien moeten we steeds bei- züen in 't licht van Godis Woord, dit geldt ook voor ontspanning. In heel ons lieven moeten we tonen dat het Evangelie ons richtsnoer is. Na de Ze gloedvolle rede werd door de vo-orz. die spreker dank gezegd voor het geen bij' in ons midden bracht. Die aanwezigen, waaronder ook de C.B,P,iBI.4eden werden dadrna door de v-ooirz., inaonidierheid' ide burge meester,, bedankt voor hiun opkomst, waarna de heer Bos in dankgebed voorging nadat eerst nog Ps. 843 wierd gezongen. Donderdag j.l. hield de M.V. „Eén ding is nodig" alhier,, in de Ned. Hierv. kerk haar jaarvergade ring. Het programma voor deze avond werd vlot afgewerkt. De Bij belinleiding, handelende over Gen. 22 119 gaf aanleiding tot vragen, welke door de inleidister werdien be antwoord. Plet verdere van de avond werd gevuld met zang, gedichten en proza, waarna de voorz. te ongeveer 10.30 uur deze vergadering sloot. Plet geheel stond onder leiding van Ds. W. Anker van Heusden. De M.V. kan met genoegen op de ze goed geslaagde jaarvergadering terugzien. J.l. Zaterdag keerde onze dorpsgenoot, de militair J. Muskens, na een verblijf van ruim 3 jaren in de tropen, in ons dorp terug. Thuis gekomen boden de buurtbe woners hem een prachtig cadeau aan en hadden ook tevens een ere-boog aan zijn woning opgesteld. Zeer ve len kwamen hem met zijn behou den thuiskomst gelukwensen. De harmonie "uit Dussen bracht hem een serenade. Tendo's geven rust en kalmte N.V. A J. TEN DÖESSCHATE- ZWOLLE De suikerfabrieken te Dintel- oord, Roosendaal en Zevenbergen leverden in 1949 een maximale pres tatie. Dinteloord verwerkte 460.000 ton suikerbieten, Zevenbergen 238.000 ton en Roosendaal 235.000 ton. Ver wacht wordt voor 1950'51 dezelf de regeling als voor 1949'50 n.l. een vaste suikerprijs, waaruit debie- tenprijs moet worden afgeleid. De bekende held van de Lang straat, wijlen Jan de Rooij, is bok jn dezjp streek, waar hij eveneens vertoefde, algemeen bekend. De ou ders van Jan die Rooij ontvingen van de Engelse: Ambassade een medede ling, waarin werd bericht, dat hun zoon posthuum is onderscheiden met 's Rollings ridderorde voor dapper gedrag met zilveren laurierblad. J.l. Donderdag 16 Februari bracht de biljartver. „Maaszicht" uit Wijk een (bezoek aan de biljartver. te Woud rich era 111 café D. Maas. Woudrichem behaalde 340 punten, „Maaszicht" 253 punten. 2 Maart a.s. brengt de biljartver. uit Woudrichem een tegenbezoek aan de ver. „'Maaszicht' 'in café Duister- winkel. Op Maandag 27 Februari a.s. hoopt de fok- en controlevereniging „Nooit Gedacht" haar jaarvergade ring te houden in café Bergeijfc al hier. De afd. „Woudrichem" der Noordbrab. Mij. van Landbouw, houdt op Donderdag 23 Febr. 1950 een algemene vergadering. Spreker voor deze avonnd is de heer A Korteweg, secr. der Maatschappij. -Donderdag j.l. vergaderde de Chr. Jonge Boeren- en Tuinidersor- ganis-atie, afd. Werkendam, in het gebouw voor Chr. Belangen alhier. De voorzitter gaf in zijn ope ningswoord een kort overzicht van de werkzaamheden van de afd. over het afgelopen jaar en zeide o.a. dat de boerenstand in Nederland een zware en verantwoordelijke taak in de toekomst wacht, gezien de moei lijkje deviezenpositie van ons land. De landbouw zal in de toekomst moeten zorgen voor het overgrote deel der deviezen. Hierna hield de heer v. 't Sant een inleiding over een cultureel onder werp „,Wat willen wij". In dit on derwerp werd behandéld het ver schil tussen stad en platteland. Ook op het platteland verdwijnt de rust -en de stilte door de steedis meer vra gende tijdgeest, waardoor alles op al les gezet dient te worden o'm het landbouwbedrijf rendabel te maken om zodoende te trachten zich een bestaan te Veroveren. In de pauze bleek wel,, dat er voor een dergelijk (onderwerp veel belang stelling bestond, want er ontspon zich daarna een zeer geanimeerde bespreking, waarin vele vragen naar voren kwamen. Heden Donderdagavond om half acht zal in het gebouw voor Chr. Belangen voor de Herv. Sitich- ting als spreker optreden, Ds. H. v. Koot en. - Op het dezer dagen te 's Her togenbosch gehouden examen voor coupeuse, slaagde onze dorpsgenote mej. B. Ceton. Zij genoot haar op leiding bij mej. J. van Ringelensitein te Herwijnen. Zaterdag 18 Februari j.l. werd de fam. Brienen alhier verblijd met de behouden thuiskomst van hun zoon Arnold uit Indonesië. De be langstelling van familie, vrienden, De woningnood, Alom zo groot, Is oorzaak van veel zorgen. Men zoekt -steeds weer, Faalt elke keer, Bij avond en bij morgen. „Ach neem ons in" „Een klein gezin" „We zullen, goed betalen". „We werken mee". „Och, neem ons, twéé". „U kunt nu winst behalen". In stad en land, Staat in de krant, Het bovenstaand te lezen. Amerika, Dit blijkt aldra Daar moet je toch maar wezen. Een man aldaar, Zocht ook zowaar, Reeds heel lang naar een huis. Een liter bloed, Is 'tgeen hij doet Cadeau aan 'tRode Kruis. Ik zeg maar zo-: Zulk een cadeau, Wordt nooit vooruit gegeven. 'ik Hoop dat die man, Goed slagen kan, Yol-bloedig lang moog leven. TIJMEN. buren en kennissen Nas buitenge woon groot. Er heerste 'een gezelli ge sfeer. Door de buurt werd hem een nieuw rijwiel aangeboden, een taart en sigaren. De collecte hiervoor heeft ruim f 180.opgebracht. De fam. Brienen meende haar dankbaarheid met de behouden thuis komst van de zoon niet beter te kunnen tonen, dan door een geldin zameling te houden, om het Zuili- chems thuisfront in staat te stellen, om de jongens, welke nog langer 111 Indonesië moe ten blij ven, nog eens te verrassen met een pakket. De op brengst bedroeg f 16.77. 3 Maart a.s. hoopt uit Indo nesië terug te keren, ko-rp. B. Lo- bregt. Hij is aan boord van het troepentransportschip „Pasteur". Uitslag competitie-schaakwed strijd Z.S.V. 1Gorinchem 4, ge speeld te Gorinchem Donderdag 16 Febr. j.l. G. Fuijkschot-W. H. v. Dorth 1—0, J. D. 'Fuijkschot-J. D. C, Constandse 10. W. J. M. Fuijkschot-D-rs. v. d. Werf, ter arbitrage opgez. E. v. Dalen-J. v. Willigen 10. J. v. Dalen-C. v. Baaien 1—0. M. Murraij-A. Molendijk 0—1. A. Fuijks-chot-W. C. Bonman 1—0. E. Versluis-A. E.v.Papendrecht 01. J. Fuijkschot-J. A. Wilhelm 01. E. J. Fuijkschot-R. S. de Man 01. 54. .Spoedig daarna beldle Roelants aan en trad 'binnen. Zij keken hem vragend aan. „Neen, ik ben er nog niet geweest. Ik bieig[rij!pi heel goed dat ik niet voor elf uur daar kasn aanbellen." „Ik zhl er straks even' heen gaan", zei Lydie, „en belet voor je vragen". „Ja, ja, dat is prachtig. Ik heb telegrafisch informaties gevraagd over Uilenbulrgh". RjeimderiS schuiddle hiet hopf'd. „Ik 'begrijp' dat jie allies probeert wat je in die gedachten komt, maar je hebt daar niets aan. Die informa ties ziulllen vermoedelijk wel niet veel fraais zlijn, maar wat doe je ermee? Je kjunt zie toch bezwaarlijk aan Jo of aan haar moeder voorleggen: Zie eens wat een fijn nummer die aan staand© man en schoonzoon, is. Het lönige wat je ermee- bereikt is dat jij nog diéper in de put geraakt als je te lezen krijgt dat Yonca gaat huwen met -een schoelje". Roelants keek hem aan of hij Rein- ders niet begreep. Hij s'fcreek over zijn haren en mompelde „Och meen j, het geeft allle-s niets. Het is veH'oren. Ik ben v-erlioire-n. Ik ben verloren, Yonoe is verloren. Tenminste voor enige tijd. „Wat bedoel je daarmee", vroeq Lydie bezorgd. „Als je denkt dat het mijn pülan is di-en kierpl te vermioordein, kan ik je gerust stellen. Dat is niet bij' me op gekomen, maar ik weet -op een of andere onverklaarbare wij'zie dat later Y-onca t,och mij-h vr-o-uw zal worden maar dat er tussen dan eh 'niu veel zal. gebeuren". Lydie schuddie haar lioiofd en zei. wat kregelig: „Houd toch op miet die dwaasheden Karei". 'Maar toen bedacht zij dat die dwaasheid hem' toch wel -enige nieuwe hoop kon geven en haastig voegde zij er bij': „Och, misschien is dat alles niet zo dwaas. Er zijin wel eens meer van die voorgevoelens die juist blijken". Ro-elans doorzag haar en zei „Dank je Lydie vo-o-r je liev-e be doeling. Hoe iaat kan je naar mevr. Vermeer -gaan?" „Over -een,uurtje. Veel vroeger kan ik er niet aankomen". „Is het nodig", vrpeg Reinlders „dat jij' -eerst gaat. Mij dunkt dat in een géval als dit Kapel to-ch h|eel goed zelf haar te spreken kan vragen. Als jij gaat Zal mevrouw Vermeer natuur lijk informeren waarom Karei' haar zo plotseling en ZO' vrpeg wil spreken en dan kom, jij in een lastige situatie wat je wel ein wat je niet kunt zeggen". •„Ik zou, -eenvoudig zleggen", begon Lydie, 'maar Roelants viel haar in de redev „Neen Wirn heeft gelijk. Het is in 't geheel miet nodig dat jij' gaat. Ik dank j-e voor je bedoeling m'ii te helpen, maar het is beter als ik mevr. Vermeer spre-ek, zonder dat zij voor bereid is. Als zit weet waarover ik wil spreken en het gerucht van de verloving is juist, zal zij misschien weigeren mij te ontvangen. Ik ga er zelf heen. Ik kan hier niet Hanger blijven zitten. Ik ga lopen en dan er heen". „Ontbijt toch -eerst wat", drong Ly die aan. „E-en kop- thee wil ik graag hebben' Na die drank haastig te hebben doorgeslikt ging hij zonder een woord1 heen en zij zagen hem: met glrjo-te', haastige passen voorbij snellen. Roelants liep- zonder er op te letten waar hij ging of waarbeen -hij zich begaf. Hij overdacht het gesprek met mevrouw Vermieer en toch wa-re-n h-et geen woo-rdien die hij overwoog, het was alleen maar het denken aan- de mogerijkheid' dat zij zeggen zou dat het een val's gerucht was, maar spits d-oo-r die hoopvollie gedlachten heen 'drong d-e gruwzame zekerheid dat er niets meer te redden was. Het was nog pias half elf toieln hij aanhielde. Die dienstbo-de was bezig de gang aain te vegen leini didéct na zlijn bellen opende zij; de -dieur.. mijlnheer Roelints". „Ik zou graag mevrouw spreken. Wil je mievrouw vragen of zij! mij mtvang-èra kan". Hlet mieisje ging naar boven en- zei dat mevrouw hem wachtte. 'Mievrou w kwam hem op hlet p or Laai tegemoet en Zei: 1 „Wel R-oelants, wat een -onverwacht bezoek en op zo'n ongewoon- uulr". Hij antwoordde -niet, maar ging haar voor in de kamer. Daar v-roe® hii bijina dreigend „Is h-et waar mevrouw? Is hlet waar van Yonca? van Jo?" „Wat bedoelt U", vrpeg mevrouw Vermeer -gereserveieirid door zijn vreemd gedrag. „Als u, bedlaelt of het juist is dat mdjln dochter ve-rlioofd is met Uilenbupgh dan moet ik u ant woorden dat dit inderdaad' het geval is. Maar ik zie niet in...." Zij zag hem neervallen oipt -een stoel bij de tafel. Zijn armen vooruit, zijn hoofd diép gebogen en toen zijn hoofd met de handen krampachtig omvat tend. „Yonca. Yonca", praatte hij voor zich hee-n. „Mijn God, wat heb ik haar lief. U weet het ni-et, u mocht het niet weten. „Ik wilde hiet u, komen zeggen op haar verjaardag, omldat zij -nog zo jong is. Ik hield hiet voor mij en dacht er niet aan dat een- ander zou kunnen koimien. Eie-n ander, -een. schurk, een zwij'n, -een....'" „'Mijnheer Roelants, mag ik u eraan herinneren dat -u, spreekt over Jo,s verloofde en over mijn aanstaande sch'Oioin'Zoion. Ik verizoek u driugen-d u wat te matigen". 1 Hii zjag haar verbluft aan en kinikte toen even. „Ta. Ja. Jo's verloofde. Jo's ver loofde". Hii: bleef die woolrldlen voor zich hleen zitten mompelen, ein keek zo verwilderd -dat mtevriouiw1 Vermleier zich ongerust 'begon te maken. „iMijnh-eier R-oelants bedenk' eelns, dat niemland hier einig vermoeden heefc gehad van -uw gevoë'lens voor Jo. U heibt die al' te* goed velrlborgen gehouden. Misschien als u...." „Neen, neen, zeg' dat niet. Ik ho-ud het niet uit." Hij sprong op -en liep de kamer door, maar keerde weer terug 'e-n kwam vlak v-ooir mevrouw Vermeer staan. I „Bieliopf me dat u. haar niets zdllt zeggen van wat ik u- 'heb meegedeeld. Zij1 mag hiervan ihiets! weten. Hiet zou haar alleen miaar verdriet diöien. Dat mag niet". Zonder groet stormde hij' weg, drong beneden de dienisfboidle "terzijde, opiende de straatdeur en verdween. Hij' ging nu rechtstreeks naar het hluis van Reinders en begaf zich paar zijin kamer, waar 'hij! zich -op 'béd wierp en mlet starjende -ogen ging blgjgieo d-enkten en woristelen-. Diolzdnnige pllansnen kwanten in hem op-. Als Uiïtenburgh zoveel schuld had zou hij1 hem! kunnen aanbieden die allé te betalen als hij van Yonca wilde afzien. Neen, dat "niet. Hlet zou zijn of hij Yonca kocht. iMjaar hij' zóu die schulden vajn Uillen!bu(rgh 'kuin- nen opkopen en hem mlet faillise- mént clreiigen, waardoor, hij! uit dienst zou moeten. Nieen, dat oökl niet. Hét wias hetzelfde als dat ajndtelrfe. Hij kon Yonca niiet kopen. Uitdagen? Waanzin, vieux jeu Uilenbu(r(g Zou hem -uitlachen. Yonca spreken, haar alles vertellen dat zij! zou, kunnen kiezen tuisseh dien, kébel eju hemi. Zü zou hem' verachten, als1 hij zich zo onridderlijk gedroeg en aan ee-n meis je van wie hij! wist dat zijl ver|oofd was, zijin liefde verklaarde. Niets was er te doen.... mets.,.. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5