Raadsverslag Brakel VOGELPEST van Woensdag 15 Februari 1950. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten hierop zeker niet zullen ingaan, daar deze reeds hun besluit hebben ge nomen. De heer Ermstrang zegt, dat het hier om het bestaan der gemeente gaat, wat 'men niet uit het oog mag verliezen. De Minister, Ged. Staten en de Burgemeester hebben samen voeling gehad, aldus spreker, doch de raad is hierin nimmer gekend en hebben enige mededelingen hierom trent gehad. De heer van Tuijl zegt, dat de Bommelerwaard heus niet achterlijk genoemd mag worden en geeft ver schillende voorbeelden, waaruit het begeno verges beid e blij k t Die Voorzitter zegt, dat men de termijn niet moet gaan verwarren met wat de indeling betreft. Thans gaat het of men f0.50 per inwoner beschikbaar moet stellen ter bestrij ding van de onkosten voor het op stellen van een contra-rapport en la ter zal men omtrent de herindeling moeten beslissen. De heer Ermstrang vraagt, waar- Ivoor mein het geld geeft aan de Stichting Welvaart Bommelierwaard De heer de Pater zegt, dat de ra den van de Bommeler waard thans in beroering zijn en vraagt wanneer de Stichting Welvaart Bommeler- waard is opgericht. De Voorzitter is van mening, dat deze reeds 110 jaren bestaat en zegt, dat de Stichting toch wiel goed werk heeft verricht ten opzichte van andere werkzaamheden en plannen. De heer de Pater zegt, dat hem uit de memorie van toelichting hier van niets is gebleken. De Voorzitter zegt, dat men de herindelingskwestie beter kan behan delen wanneer een tegenrapport is samengesteld. Thans is het de bedoe ling om 50 cent per inwoner be schikbaar be stellen ber bestrijding van de onkosten voor het maken van dit tegenrapport. Spr. vindt 50 cent wel erg hoog en is van mening, dat men dit bedrag niet nodig zal hebben. De heer van Hemert vraagt in hoeverre men kan gaan, wannéér er alle raden tegen zullen zijn. De Voorzitter zegt, dat dit dan de „Kamers" wel zullen uitmaken. Ver volgens zegt spr.,- dat het hem on aangenaam heeft getroffen, dat men dingen is gaan bespreken, welke eerst in de raad behandeld hadden moeten worden. Thans is er een oor deel uitgesproken door niet-ambte- lijke personen. Stukken welke eerst in de raad besproken moeten wor den, moet men niet eerst met niet- bevoegde personen gaan behandelen. Hij wil zich echter neerleggen bij datgene wat in Ammerzoden is be sloten. De heer Ermsitrang zegt, dat naar zijn mening de Burgemeesters gepas seerd zijn, omdat deze voor her-in deling zijn. De Voorzitter is het hiermede niet eens en zegt, dat de raadsleden toch ook nog bevoegdheden hebben. De heer van Dam zegt, dat Ged. Staten de raden wel wat overrom peld hebben. De Voorzitter zegt, dat dit niet juist is. Het is reeds lang genoeg bekend, dat een en ander op komst was. Het maken van een plan vergt heel wat meer tijd als de beoorde ling hiervan. De heer Ermstrang vraagt naar de voordelen van de herindeling. De Voorzitter zegt, dat het in de eerste plaats een administratief be lang is en dat het ook financieel een voordeel betekent. 1 De heer Ermstrang zegt, dat dit niet tegen het verlies op kan. Nadat verschillende heren nog maals hun mening hebben kenbaar gemaakt, wordt besloten 50 cent per inwonejr beschikbaar te stellen ter Bestrijding van de onkosten voor net samenstellen van een tegenrap port onder voorwaarde, dat door de commissie rekening en verant- ding zal worden gedaan en een even tueel overschot aan de gemeente zal Worden terugbetaald, Rondvraag De heer de Pater vraagt enige in lichtingen omtrent 'het niet-opnemen van personen dn de overbrugging® re geling. De Voorzitter licht deze kwestie Inader' toe en zegt, dat bedoelde personiem in hoofdzaak zelfstandig zijn. De heer Vervoern vraagt inlich tingen omtrent de woning van wijlen G. Grandia. De Voorzitter zegt, dat B. en W. toestemming hebben gegeven aan S. Lobregt te Zuilichem om bedoelde woning te betrekken. De lieer 'Vervoorn zegt verder, dat liet dikwijls voorkomt, dat de elec- triciteit juist 'tegen 12 uur wordt afgesneden, zonder dat hiervan tevo ren kennis wordt gegeven. Vooral voor hen die electriscli koken is dit rtiet aangenaam. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat een ander 'tijdstip gekozen wordt. De Voorzitter zegt, dat wel eens een enkele maal woedt gewaar schuwd, doch zal verzoeken of een ander tijdstip mogelijk is. De heer Vervoorn vraagt, hoe het staat met het nieuwe kerkhof en of de woning van de Vries aan het marktplein ook wordt aangesloten op 'de riolering. De Voorzitter zegt, dat de kwes- t'ifc «van het nieuwe kerkhof wel! spoedig (in orde zal komen en dat de woning van H. A. de Vries aan gesloten zal worden op de riolering. Hierna wordt de vergadering ge sloten. I ov.h *o<ïa*£a UJth /vf* Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. J. Pos. Secretaris: Mr. J. van Dalen. De Voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van 'het for muliergebed en verzoekt de secre taris daarna die notulen der vo rige vergadering te lezen, welke on veranderd worden goedgekeurd. Hierna worden een 20-tal inge komen stukken voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de Nationale Com- missiie tegen het Alcoholisme te Utrecht, om het aantal vengunnin gen en verloven v^n resp. 7 en 7 terug te brengen tot resp. 4 en 1. Op advies van B. en W. wordt besloten hierop afwijzend te beschik ken, daar in deze gemeente geen drankmisbruik bestaat. Van liet bestuur der kring West- Gelderland van de Gelderse C.B.T.B. te Zaltbommel, is een verzoek inge komen om een subsidie van f10. voor élke uit deze gemeente afkom- s'tig|e leerling, naar een aantal van 3, welke de Chr. Lagere Tuinbouw school te Zaltbommel bezoekt. Op advies van B. en W. wordt besloten voor het jaar 1950 de ge vraagde subsidie te verlenen. De begroting voor het dienstjaar 1950 wordt vastgesteld inontvan- sten en uitgaven op f 133.093.69 voor wat de gewone dienst betreft. De Kapitaaldienst in ontvangsten op f 68.905.98, uitgaven f5i0.000.alzo met een batig slot van f 18.905.98. De heer H. C. van Daaien brengt namens de Commissie van onderzoek verslag uit en wil alleen even wijzen op de toestand van het marktplein. De Voorzitter zegt, dat het markt plein er thans niet fraai uitziet, daar in verband met de rioleringswerk- z aamheden het plein niet afgewerkt kon worden. Zodra de riolering ech ter klaar is, zal het marktplein ver der worden afgewerkt. Hierna worden enige pensioen grondslagen vastgesteld en de begro tingswijziging voor de dienst 1950 goedgekeurd. Met ingang van 1 Februari 1950 worden de aftredende leden van de commissie tot wering van schoolver zuim, bestaande uit de heren F. v. Dalen, H. S. van der Linden en S. Muilwijk, herkozen. Besloten wordt tot de bouw van een dubbele middenstandswoning en ee'n dubbele woningwetwoning. Besloten werd aan W. van Zan ten een stuk bouwterrein te ver kopen ter grootte van ongeveer 670 M2, terwijl aan A. Versteeg en G. W. van den Bosch een stukje grond langs de Burg. Posweg wordt ver kocht. Vervolgens komt aan de orde de beplanting van het dorp. De Voorzitter zegt, dat reeds hier en daar beplanting is aangebracht. Spr. heeft echter door het Staats bosbeheer een plan laten opstellen lien voor beplanting van het gehele dorp, waarvoor de kosten geraamd worden op f 2000. De heer Vervoorn vraagt of er over de reeds aangebrachte beplan ting geen klachten zijn binnengeko men en meent, dat er personen zijn,, welke wel bezwaar hebben tegen de reeds aangebrachte beplantingen voor hun woningen. De Voorzitter is van mening, dat er wel geen bezwaren zullen bestaan van de zijdie der bewoners en wijst op de gemeente Andel, waar een en ander zo prachtig tot uiting komt. De heer van Tuijl zegt, dat de gemeente Andel wel wat anders is gelegen, wat tie woningen betreft. Besloten wordt B. en W. te mach tigen tot het aanbrengen van dé beplantingen. De Voorzitter zegt, dat in de vo rige vergadering de stemmen zijn gestaakt, ten aanzien van het voor stel tot het aanbrengen van ver duistering in een schoollokaal, ben behoeve van een projectielantaarn. Daar toen de vergadering niet vol tallig was, moest het voorstel van de lieer de Pater tot een volgende vergadering worden uitgesteld. Spr. vraagt of (de heer de Pater omtrent dit ontwierp nog een en ander te zeggen, heeft. De heer de Pater zegt, het hoofd van de school gesproken te hebben en deze was van mening, dat behal ve het kleine lege lokaaltje, moei lijk een andel' lokaal in orde ge bracht kan worden voor de projec tielantaarn omdat in zijn lokaal en ook in de andere lokalen steeds les wordt gegeven. De Voorzitter zegt, dat toch meest al aan de "kinderea$ van de hoogste klas les wordt gegeven met de pro jectielantaarn, zodat z.i.z. dit wieinig bezwaar zal opleveren. De heer Vervoonn zegt, dat men het beste maar van alles af kan zien en wanneer men het toch wil doen, dan moet men het bij avond maar doen. De heer van Tuijl zegt, niet te gen de kosten op be zien, doch zou, zoals hij dit reeds in de vorige ver gadering heeft gedaan, nogmaals wil len waarschuwen voor de gevolgen welke hieruit voortvloeien en is er dan ook geheel en al tegen uit prin cipieel oogpunt. Hierop wordt met 4 tegen 3 stem men besloten de verduistering aan te brengen. Die heren B. van Hemert, Joli. Vervoorn en C. van Tuijl stem den tegen. Besloten wordt aan de gemeente ambtenaren 5 pet. loonsverhoging toe te kennen. Schrijven van Ged. Staten met betrekking tot gemeentelijke her-in deling van de Bommelerwaard. De Voorzitter zegt, dat B. en W. aan Ged. Staten verzocht hebben de termijln van 15 Maart te willen verlengen tot 1 Juli a.s., doch hier op kunnen Ged. Staten niet ingaan en geven tot 1 April uiterlijk gele genheid, dat de raad zijn bezwaren kenbaar kan maken. De heer v. Dam zou nogmaals een verzoek aan Ged. St. willen richten om de termijn tot 1 Juli a.s. te ver lengen. DENKT U ER OM? 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mo gelijk. 3. Gewenste herkenningslet- ters aangeven, naam en adres ver melden. 4. Dé vragen worden in de kopy zo kort mogelijk weerge geven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties in zake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche 'en adres van het bedrijf worden opgegeven. v. M. Ik heb een weekendhuisje laten verbouwen, met toezegging van, B. en W., dat na de verbouwing ten behoeve van de huidige, bewoner zijn thans bewoonde woning gevorderd zou worden. Bi. en W. hebben deze volrdering thans ingetrokken tenge volge waarvan ik in grote moeilijk heden ben gekomen. Wat moet ik doen Antwoord-V.Verzoekt u het bureau huisvesting voor de huidige bewoners andere woonruimte tijdig ter 'beschik king te stellen. Ge'beuir(t dit niet dan moet u trachten de gemeente aanspra kelijk te stellen vooir de door u, tenge volge der niet-nakio!ming der door haar gegeven belofte geleden schade. Het beste is dan, dat iu die zaak in handen van een advocaat stelt. Schr. Het is 'ons niet duidelijk, waarom u dè Continentale bouwkas N.V. te Utrecht aanbeveelt. Antwoord-Gr.Wijl hébben een bouwkas genoemd' mét de bépialing „ondier andere". Wij geven dadelijk toe, dat er meer dergelijke instel lingen zijn en danken u voor uw op merking. W. v. G. Een Nederlander, woon achtig in het buitenland, wil voor ongqveer een jaar naar Nederland komen, om1 daarfna weer terug te keren. Mag huishoudgeld, kleding' enzi. wofrdien meegebracht om bier gte- blruikt te worden en moet daar in voerrechten voor worden betaald? Autwoioirid-Gr.Voor verhudsgoed, d.w.zi alles wat men al jaren placht te gebruiken, tot de boedel van één persoopn behorende, kan, walmeer hij niet fanger dan i jaar in Nederland! zal verblijven, vrijdom van invoer rechten worden verkregen. Hij moet dan een lijst in duplo stuken van idle goederen die hij meebrengt inütaF die inspectie van invoerrechten en accijn zen van het ressort waar hij zich ves tigt, na eerst een bewijs van inwoning op het gemeentehuis géhjaald te hebben. V. A. Vindt men ooik edelstenen (diam ant in de steenkolenmijnen van Zuid-Limburg? Antwoord v.G.Helaas niet. Als dat waar was, zou de deviezenpots!tie van Nederland aanmerkelijk beter zijn „Gert" Ik ben altijd samen met mijin vrouw in loondienst geweest. Ik wil nu een eigen zaak beginnen Ben ik nu verplicht om rentezegels te blijven plakken om later teen uitkering te kunnen krijgen? Antwoojrjd-V.U kunt de verzeke ring vrijwillig voortzetten, doch ook gewoon ingeschreven laten en dus zonder premiebetaling voortzetten. U houdt dan alle rechten, behalve dat op ziekienhuisbehandeling. Ziopdt u la ter weer in loondienst komen, dan krijgt u weer als vroeger uw rente- kia,ar(t. Uw uitkering is natuurlijk af hankelijk van het totaal der voor (of doior) iui geplakte zegels. Tjrudi Hoe heet Ge filmspelen, die de rol vah die vader vervulde in de film „Jodi en het herten jong" 2. Wie speelde voor die moeder en wie voor het kind1.? Antwoord-Ga.iVoor de vader speelde Gregory Peck. 2. De mioedér werd vertolkt door Jane Wytman en het kind' dooir Claude Jarmian Jr. W. v. G. Ik heb een weeskind en ik krijlg steun van sociale, zaken f 8,per week. Heb1, ik ook' recht opi wezenrente of kinderbijslag? Antwoord - Ga.Zonder, verdere gegevens over uw inkomsten, aantal kinderen, burg. staat, plaats van in woning, leeftijd van het weeskind enz. kunnen wij, u helaas hierover niet' inlichten. Petra Heeft Esther Williams in de film- Fiësta werkelijk stier#n bevochten, of is bier sprake vap. ©en getruceerde opname Antwoord - Ga.Over hiet alge meen worden dergelijke opnamen niet met de fil'mlspeler zelf opgenomen, doch speelt een „doublé". In dit géval dus een stierenvechter, die precies gekleed en gegrimeerd (geweest zal rijn als Esther Williams. I Een uiterst besmettelijke pluim veeziekte, de vogelpest, staat aan omqe landsgrenzen en bedreigt de Nederlandse pluim veestapel. In 1947 voor het eerst in Zuid-Frankrijk waargenomen, heeft de ziekte zich verbreid en is, als gevolg daarvan, doorgedrongen tot in België, waar zij thans woedt. Ook Duitsland is niet van de vogelpest bevrijd geble ven. Het is dan ook niet zonder reden, dat Dr. D. M. Zuydam, die renarts-bacterioloog bij de Rijksse- ruminrichting te Rotterdam, in een radiopraatje wees op de ernstige gevolgen, die het optreden van de ziekte in de betrokken landen voor de Nederlandse pluimveestapel kan hebben. Ernstig vooral, omdat het hier gaat om een pluimveestapel, die niet eens ten volle is hersteld van de schade, die haar in de laat ste wereldoorlog is toegebracht. Vogelpest is een ziekte, welke vooral kippen en kalkoenen aan tast. Eenden, ganzen, fazanten en andere in het wild levende vogels als spreeuwen, kraaien en zeevogels, kunnen ook aan de ziekte lijden, een omstandigheid, die de ver spreiding van de ziekte in .ern stige mate kan bevorderen en die de bestrijding e|r niet eenvou diger op maakt. De smetstof, het zgn. virus, kan op verschillende ma nieren worden verspreid. Zo is het denkbaar, dat de smetstof wordt bin nengesleept door invoer van ziek, of aan vogelpest gestorven pluim vee en voorts door verpakkingsma teriaal, waarin zich zieken of gestor ven dieren hebben bevonden. Een anderle bron van gevaar vormen oolc besmeurde kleren van mensen, die op plaatsen zijn geweest, waar de ziekte voorkomt. Wordt de smetstof door een der gelijke oorzaak op een bedrijf bin nengebracht, dan ziet men, dat de ziekteverschijnselen zich meestal na 5 dagen openbaren. Bij kuikens ko- me(n. de ziekteverschijnselen tot ui ting in benauwdheid, zwakheid en sufheidbij volwassen dieren ver andert 'het ziektebeeld in een op snot gelijkende benauwdheid, een ruw ve derkleed, bol zitten van de dieren, geien eetlust, hoge koorts, verhoogd dorstgevoel, dunne waterige, soms bloederige gele ontlasting en tra nende ogen, die vaak zijn toegekne pen. In nog langzamer verlopende gevallen treden zenuwverschijnselen op, zoals verlamde vleugels en po ten en gedraaide hals. De .ziekte, die op het ogenblik ons land be dreigt, is zo hevig, dat slechts en kele dagen verlopen tussen de eerste verschijnselen en hiet uitsterven van de koppels. Vandaar ook, dat de Nederlandse Regering er toe is over gegaan, de in- en doorvoer van pluimvee uit het buitenland te ver bieden. Tegen degenen, die zullen trachten kippen, kalkoenen en ander door de Minister van Landbouw aan te wijzen pluimvee, uit het buiten land in ons land in te voeren, zul len strenge maatregelen worden ge nomen. De douane en het controle rend personeel van de luchthavens hebben instructie gekregen nauw lettend toe te zien, dat pluimvee ons land niet wordt binnengesmokkeld. Bovendien zijn alle pluimveehou ders verplicht onmiddellijk de Bur gemees tejr van de gemeente, wam men woonachtig is, van eventuele plotseling^ sterfgevallen onder het pluimvee in kennis te stellen. Mocht blijken dat de vogelpest op een bedrijf is uitgebroken, dan möet met alle .middelen worden getracht uit breiding van de ziekte tegen te gaan. Al het op het betrokken bedrijf aan wezige pluimvee zal dan worden ge dood en verbrand, de terreinen en hokken worden ontsmet en het be drijf worden geïsoleerd. De schade, die hieruit voor de eigenaar voort vloeit zal op redelijke wijze door de Regering worden vergoed. Voorts zullen, nog andere wettelijke bepa lingen in geval van uitbraak van vogelpest in ons land onmiddellijk van kracht zijn, waarbij in het bij zonder wordt gedacht aan schorsing van markten, keuringen, tientoonstel lingen en verkopingen voor pluimvee. Waar een zo besmettelijke ziekte als de vogelpest zich niet alleen door het isoleren van een besmet bedrijf zal laten bedwingen, wordt thans in overweging genomen, het pluim vee op bedrijven, welke grenzen aan een besmet bedrijf, in te spuiten met een entstof. Deze entstof, die de dieren, ongevoelig maakt voor een besmetting met vogelpest, kan in voldoende hoeveelheid door de Rijks- serummrichting te Rotterdam wor den geproduceerd. De dieren behou den deze ongevoeligheid zeer lang, waarschijnlijk zelfs gedurende het gehele leven. l Zo trachten de Nederlandse Rege ring, de Rij ksseruminrichting te Rot terdam en de Gezondheidsdienst voor Pluimvee de Nederlandse pluimviee- stapel voor een catastrophe te be hoeden. Stoter •'"-J BEDREIGT DE NEDERLANDSE PLUIMVEESTAPEL.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6