voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Boekenweek 1950 No. 6749 Maandag 27 Februari 1950 Een blik in een andere wereld Firma L. J. VEERMAN Und van ALtENA Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN Wanneer we de laatste weken de krant lezen is alles S. W. G. wat de klok slaat. Ook in Heusden wordt op Donderdag 2 Maart a.s. weer efen propaganda avond gehouden. Laat allen die iets meer hiervan willen weten, op deze vergadering aanwezig zijn. Niet. alleen zij die v o> o r, maar ook zij die tegen deze instelling; zijn, zijn van harte welkom. Voor allen geldt het devies, geef eens een paar uren van Uw vrije tijd om te weten te komen wat het S. W. G. wil doen voor Uw vrijheid van geloof en geweten. Zie de advertentie in dit blad. Zoals al eerder aangekondigd is, vindt Woensdag 1 Maart in Hotel „Concordia", de vierde Nutsavond plaats. Dan zal de heer Winters spre ken over het actuele onderwerp „De mens als thema van de techniek". De technische kennis is verbazend toegenomen tot zegen van de mens en soms tot vloek (atoombommen, VI en V 2). Laat .ons horen, wat de spreker ons over deze dingen te zeggen heeft op a.s. Woensdag. Het bekende amusementsgje^el- schap „De Amusanten" alhier, heeft deze winter reeds in diverse plaatsen opgetreden, zo ook Maandag1- en Dinsdagavond in Nieuwkuik, waar 'het weer avonden waren vol van -ge zonde humor, zang en muziek. Het talrijk opgekomen publiek, keerde des avonds hoogst voldaan huiswaarts. Naar we vernemen heeft dit ge zelschap nqg verschillende uitvoer in- igen in dit seizoen te verzorgen en zelfs al voor het vólgende. Zeer waarschijnlijk zal dit seizoen ook nog een revue in Heusden gege ven worden. Wiji raden thans de in woners rieeds aan, wanneer dit door gang zal hebben, deze avond vrij! te maken en het optreden dan te gjaan gadeslaan. AALBURG D.V. Dinsdag 28 .Febr. zal des avonds om half acht de jaarlijk se Ledenvergadering der School m. d. Bijbel gehouden worden in het schoolgebouw. Tevens zal er gelegen heid zijn hjet werk der leerlingen te bezichtigen. AALST Door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente is Woensdagavond j.l. in het kerkgebouw een gemeen teavond gehouden bet kerkgebouw, waarvoor de belangstelling slechts matig' te noemen was. Ds. Warmoltz omschreef, na zingen van Ps. 119:3, Igiebed en lezen van Efeze 417— einde, het doel van deze avond, n.l. de zaken van diakonie en kerfcvoog- voogidij met de gemeenteleden te be spreken en de nieuwe kerkorde aan ieen beschouwinjgi te onderwerpen. Allereerst deed diaken de Kok eni- lg!e mededelingen aan|glaande de dia konie, waaruit bleek dat de inkom sten, die bestaan uit de collecte tij dens de eredienst, de uitgaven niet meer dekken. Biehoeftigen in de ge meente "dreigen hier de dupe van te worden. Een opwekkend woord werd gesproken om collecten steeds mild te gedenken, opdat de diakenen de middelen ontvangen, om naar de eis van Gods gebod die behoeftigen te kunnen blijven ondersteunen. iNa enige opmerkingen op het be leid van de diakenen sprak kerk voogd Schalk namens de kerkvoog dij. Ondanks hogere inkomsten van pachten, verhuring zitplaatsen en col lecten, is er 'n nad. saldo over 1949. Echter zeker geen reden tot ontevre denheid. De daadwerkelijke medewer king van de gehele gemeente blijft echter geboden om alles in goede verhoudingen te dóen verlopen. Eni- g)e critiek over sommige uitgaafpos ten deed zich horen, doch een en ander werd nader toegelicht en weer legd. Ook het schilderen van het kerkgebouw vormde nog een punt vair bespreking. Hiertoe is reeds op dracht gegeven. Ds. Warmoltz hield Vervolgens een inleiding; over de op handen, zijnde nieuwe kerkorde en behandelde ach tereenvolgens het ontstaan, de in houd en dé bezwaren. Volgens spr. zijn er wel een aantal verbeteringen in de inhoud, doch ook zeer grote bezwaren. Door een studie-commissie bestaande uit een 40-tal predikanten van Herv.-Geref. richting is geprotes teerd tégen de invoering van deze nieuwe kerkorde, doch door de Sy node verworpen. Bezwaren vooral ge richt tegen Art. 10, waar zeer dyna mische uitdrukkingen in zouden voor komen. Hiet Apostolisch karakter dringt daardoor het belijdend karak ter der kerk op de achtergtrond. Ook tegen commissies van bijstand en de figuur ouderling-kerkvoogd zijn vele bezwaren aangevoerd. Het geheel vormde een duidelijke uiteenzetting van deze uitermate be langrijke materie. Nadat nog enkele interne aangelegenheden waren oe- sproken is deze onjgetwijfeld nuttige samenkomst op de gebruikelijke wij ze gesloten. Wat meerderen uit ons dor reeds enigie tijd als onvermijdeHji toescheen, gebeurde Mjaandag j.l. Een drietal leerlingen van de Chr. Ulo school alhier, op wie:g naar de school naast elkaar fietsende, werden op de Maasdijk gepasseerd door de vracht wagen "van de wed. v. d. W., bestuurd door H. S. De volgwagen achter de ze auto was oorzaak, dat igjenoemid drietal in de knel kwam; gevolg een valpartij op en van de dijk. Geluk kig bleek bet deze keer nogal mee te vallpn. Toosje Smits uit Nederbe- mért was de enige die letsel 'bekwam. Dr. Keizer, die terstond werd ont boden, vervoerde haar naar de ouder lijke woning. Ook haar rijwiel was deerlijk gehavend. Naar afleiding van bovenstaande willen we nog opmerken, dat de ongelui die bovengenoemde school bezoeken, althans een aantal van hen, soms ongepast van de weg gebruik maken. Vooral als de school uitgaat, gebeurt bet vaak, dat zie de hele weg nodig hébben, zich laten voort trekken, daarbij! allerlei kunststukjes uithalen enz. Dat de andere wegge bruikers dit nu direct niet zo pret tig vinden valt te begrijpen en dat er vroeg of laat ongelukken van ko men zal niemand verwonderen. Laten de studerende jongelui dan lering trekken uit het eerste ongeyal en zich op de wég van en naar school fat soenlijk gedragen. Na enige onderbreking arri- Veende weer een van onze dorpsge noten in de ouderlijke woning. Met de „Johan van Oldebarneveld" arri veerde Jacob v. d. Laar, die het vaderland 15 maanden als marinier in de tropen diendei, Dinsdag j.l. Het Thuisfront zorgde, gewoontege trouw, voor de erebooig, terwijl na mens de inwoners ook een nieuw rijwiel is aangéboden bij jnonde van de beer van Ooijen, voorz. van het thuisfront. De serenade van „Prins Hendrik" bleef achterwege door een sterfgeval in de naaste omgeving. De zangvereniging „Togido", waar van v. d. Laar lid ds, completeerde het geschonken rijwiel met ieeh lan taarn. ALMKERK Donderdagavond 23 Februari hield de Herv. J. V. in de zaal van de heer v. Dijk, onder leiding van de heer H. Dekker, haar jaarfeest. Na gebruikelijke opening werd het programma op keurige wijze uitge voerd. Genoemde vereniging kan met trots terugzien op deze goedgeslaag de avond. Donderdag 2 Maart hoopt de Herv. M. V. „Arbeid Adelt", onder leiding van de heer S. Willemse, haar 45-jarig jubileum te yieren. Dinsdag 21 en Woensdag 22 dezer gaf de Chr. gem. zangvereni ging „Halleluja", directeur de beier v. Rijswijk, in de zaal v. Dlijk alhier, een paar goed geslaaiglde uitvoerin- igten. De iste avond berustte de lieiding in handen van de beer J. v. Ewijk, terwijl de 2e avond onder leiding! stond van de hear S. Willemse. Alles had een zeer ordelijk verloop. Naar we vernemen heeft Ds. v. HintZbergen, Herv. predikant al hier, toezegging van beroep ontvan gen naar de Hierv. gem. van Zwijin- drecht. GENDEREN Donderdag 23 Febr. hielden de Herv. Meisjesverenigingen „Helpt Elkander" en „Jonjg Leven" een ge combineerde jaarvergadering in de Hierv. kerk. Om 7 uur opende deere-voorzitter, Ds. J. J. MBoll, de vergadering door te laten zingen Ps. 983, waarna hii voorging in igebed. Z.Eerw. las ver volgens Ps. 57 en sprak een kort openingswoord, waarin hijl de taak der verenigingen in deze tijld ken schetste. De beide ijjaarverslagien werden weergegeven door C. v. d. Kolk en B. v. d. Mjooren. Het Bijbels onder werp over de 5 wijze en 5 dwaze maagden, werd keurig ingeleid door W. Verwijs. 1 Door verschillende afgevaardigden werden de beste wensen overge bracht. Hjeraa werdén verschillende He- deren gezongen, en volgde nog een stukje proza en enkele voordrachten, benevens een vriji onderwerp. Ds. Moll sloot met dankgebed^ waarna allen voldaan huiswaarts keer den. Heusden Telefoon 19 ENGELSE VERKIEZINGEN Er is in Engeland druk gestemd. 8 5 pet. van de stemgerechtigden heb ben. hun stem uitgebracht. De La- bourpartij (socialisten) hebben een kleine meerderheid weten te verove ren. Zij behaalden van de 625 zetels' er 314, de Conservatieven (Churchill) brachten het tot 289, terwijl de Li beralen 8 zetels behaalden. BRAKEL - Een dezer dagen werd in de Openbare Lagere School een ouder avond gehouden. Het klasselokaal was geheel met ouders en genodig den gevuld, toen de voorzitter van de Oudercommissie, de heer M. v. Dalen, deze avond opende met een hartelijk woord van welkom tot al le aanwezigen. Na dit inleidend woord werd de leiding yan deze avond opgedragen aan de heer Muil wijk, Hoofd der school. Achtereen volgens werden door de secretaris en Penningmeester van de Ouder commissie de notulen en een finan cieel verslag voorgelezen, die bei den door de aanwezigen werden goedgekeurd. Vervolgens gaf het Hoofd der school enige uiteenzettin gen voor de Ouders, wat betrof het achtste leerjaar in de toelating tot de ambachtsschool. Nadat de kin deren der hoogste klassen op ver dienstelijke wijze enige liederen ten gehore hadden gebracht, werd het woord verleend aan de heer de Stig- ter, onderwijzer, tot het houden van een causerie over „Het leven der Bijen". Deze lezing werd door spr. verdeeld in een algemene beschou wing over het leven van deze inte ressante diertjes en daarna een ver toning van de schoolfilm „Bijenle ven." Het aandachtig gehoor van vol wassenen en kinderen moet zeer ze ker aan de spreker voldoende ge noegdoening gegeven hebben. Na de ze lezing werd er gepauzeerd, waar bij de ouders gelegenheid hadden zich over de vorderingen van hun pupillen met het onderwijzend per soneel te onderhouden. Tevens geno ten de werkstukken handenarbeid, handwerken en tekenen de nodige belangstellling. Na het genot van een kop koffie werd de avond ge vuld met alleraardiste bedjes en voor drachten door de leerlingen van de hoogste klassen. In zijn slotwoord dankte de voor zitter allen, die tot het welslagen van deze avond hadden medege werkt. De collecte ten bate van de Ouder-Commissie-kas bracht onge veer f30 op. BABILONIëNBROEK Op Zaterdag 4 Maart a.s. des avonds 7 uur, zal in het Verenigings gebouw te Babiloniënbroek de jaar lijkse uitvoering van de Gemengde Zangvereniging „Volharding" aldaar worden gegeven. Na afloop van het muzikale gedeelte zal door de leden der vereniging een toneelstuk wor den opgevoerd en wel „Op Hoop van Zegen", van Herman Heyer- mans. Het noemen van dit stuk, dat de omiertiteï „Een spel van de zee" draagt, zal bij de ouderen onder on ze lezers de herinnering oproepen aan de tijd dat dit werk gedurende tal van jaren het glansstuk was pp toneel en filmdoek, met wijlen de beroemde actrice Esther de Boer-v. Rijk in de hoofdrol van Kniertje, de arme visserweduwe, in wier schamele woning in een vis sersplaatsje aan de Noordzeekust het grootste deel van dit stuk zich af speelt. Het is zonder twijfel een hoge greep, die „Volharding" doet, door met dit toneelstuk van groot for maat voor het voetlicht te willen tre den en haar 'streven om te willen komen met een stuk, dat ^ua inhoud en speelmogelijkheden vèr uitsteekt boven het gemiddelde der als regel door amateurgezelschappen uitgeko zen stukken, dwingt bewonderingen waardering af. „Op Hoop van Zegen" heeft 50 ja ren geleden de gemoederen in ons land in heftige beroering gebracht f het bedoelde een aanklacht te zijn tegen de schrille sociale misstanden die toentertijd in het zeevisserijbe drijf bestonden, waar gewetenloze reders niet aarzelden om hun perso neel in een wrak, maar nochtans hoog verzekerde schuitje de barre zee op te sturen, in de hoop, dat het bootje naar de kelder zou gaan enj de verzekeringspenningen in de zak van de eigenaar van het scheepje terecht zouden komen. Maar laten wij er U niet teveel yan vertellen, gaat zelf luisteren naar dit diep ontroerende verhaal van leed en hartstocht, dat niet zal nala ten een onvergetelijke herinnering bij U achter be laten. Het is niet zeker dat een tweed© opvoering mogelijk zal zijn. Om te leurstelling te voorkomen, zal men dus verstandig doen, zich tijdig van kaarten voor 4 Maart a.s. te voor zien. De uitvoering staat onder regie van Mej. Braams. Wij wensen de speelsters, spelers en regisseuse een stampvolle zaal en al het succes dat zij voor hun vele moeite om het pu bliek iets bijzonders te brengen,ver dienen. CAPELLE J.Ï. Woensdagavond kwam de Muziekvereniging „Kunst na Arbeid" in algemene vergadering bijeen. Tot bestuursleden werden herko zen de heren de Bas en Spuijbroek'. Omtrent deelname aan een con cours dit jaar kon geen definitieve beslissing genomen worden, daar de NIEUWSBLAD Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag I Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen Uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1