BI] DE BALANS stemmen, staakten. Na bespreking van het zomierprogramima en het verslag van de werkzaamheden van de uit de werkende leden gevormde werke-ommissie, werd na de rond vraag, waarvan door enkele leden gebruik werd gemaakt, de vergade ring gesloten. Ter gelegenheid van de be houden thuiskomst van soldaat Bert Kerst, die met de Joh an van Olde- barneveld repatrieerde uit Indonesië, was de Nieuwevaart Dinsdag in feest en vlaggentooi. Groot was de be langstelling in de ouderlijke woning en tal van blijken van medeleyen had de gerepatrieerde in ontvangst te nemen. Ter gelegenheid van de feeste lijke Ouderavond op Woensdag 1 Maart a.s. voor de ouders der leer lingen van de Koningin Juliana- school, te houden, zal door de leer lingen van de hoogste klassen opge voerd worden de kinderoperette „Goudhaartje en de Troubadour". Het ligt in het voornemen Donder dag d.a.v. ©en herhaling van deze opvoering te geven, waarvoor kaar ten te verkrijgen zijn bij het hoofd der Openbare school in de Kom. De afd. Sprang-Gapelle van de Nied. Bond van Plattelandsvrou wen zal Donderdag 9 Maart 'n feest avond organiseren. Het programma zal in het teken van Canada staan, zodat het een Canadese avond wordt. BUSSEN De uitbetaling van overbruggings- steun bij de Gemeente Ontvanger alhier zal deze week niet plaats hebben op 1 Maart doch op 28 Februari a s. des voormiddags van 10 tot 11 uur. ;Onze dorpsgenoot, de heer Th. W. D. J. v. Moergestel, behaalde te Gorinchem hiet diploma typten. Hij genoot zijin opleiding bij1 hiet Instituut „Nova" te~ Gorinchem. Dinsdag 21 dezer had in hotel Heessels alhier een aanbesteding plaats voor het bouwen van een wo ning] met bedrijfsruimte voor mej. Joh. van der Pluijm, onder architec tuur van de hieeren Luingie, en Bart te Alkmaar. De inschrijvingten luiden als volgt: Gebr. v. d. Pluijm, Dussen f34.144. P. van Mierlo, 'Dussen f 33.442. A. Redeker, Meeuwen f32.719. Gebr. v.d. Broek, Dussen f31.942.' Fa. Kronenburg, Heilo f31.875..; Gebr. Heeren, Hank f31.460;. Gebr. Prinsen, Hank f 31.260. W. Leenhouts, Dussen f31.061. G. Pfuissen, Nieuwendijk f30.250. Fa. v. Andel, Nieuwendijk f28.176. De/jgunning is aangehouden. 's-GRAVENMOER Woensdagavond 22 Febr. j.l. trad voor de A. R. Kiesvereniging „Vreest God, Eert den Koning", alhier op, de WelEd.Gestr. Zeergel. Heer Mr. Dr. E. P. Verkerk, burge meester van Boskoop en lid van de Tweede Kamer. Op uitvoerige wijze zette hij zijn onderwerp„De Anti-Revolutionaire politiek in 1950", uiteen. Deze sa menkomst werd gehouden in de peref. Kerk. Op de laatstgehouden jaarver gadering der Chr. Muziekvereniging „Crescendo", werden tot bestuurs leden gekozen, de heren J. v. Eer- sel Kzn., Adr. Melsen en Fr. Ro- zen.br and. LANI) v. HEUSDEN EN ALTENA De „Stichting ter Bevordering van de Welvaart in het Land van Heusden fen Altena en de Biesbosch" organiseert in samenwerking met de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting cursussen op kookgebied. Deze cursussen, waaraan de ver schillende 'V rouwenorganisati.es haar medewerking 'reeds hebben toege zegd, zijn bestemd voor huisvrouwen boven 20 jaar. De cursus duurt zes weken en wel een middag of avond per week. De kosten voor de gehele cursus bedragen plm. één gulden. U kunt zich opgeven voor deze cursus vóór Zaterdag 4 Maart aan de volgende adressen: Voor Veen, bij Mevr. v. d. Loo en Mevr. de Bruin; voor Wijk bij Mevr. Aanen; voor Meeuwen en Babiloni- ënbroek, Mevr. v. Buuren; voorEe- then en Drongelen bij Mej. R. V. d. Schans; voor Gender en bij Mej. H. J. v. Beek; voor 'Heesbeen bij Me vrouw v. E verdingen; voor Dussien- Hank bij Mej. F. Welters. NIEUWENDIJK Dinsdag j.l. had alhier de aan besteding plaats voor het verbouwen van een koetshuis tot een wonmg voor die heer C. Korte weg! alhier, ondier architectuur van de heer Oost- Lander te Gorinchem. Ingeschreven werd als volg|t: N. Struik, Nieuwendijk f 7777. C. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk f7510. H. de Bok, Nieuwendijk f 7266. Fa. v. Andel, Nieuwendijk f6931. G. Pruissen, Nieuwendijk f 6760. De gunning is aangehouden. NEDERHEMERT (Eiland). Dinsdag j.l. keerde na een .driejarig verblijf in Indië, onze dorpsgenoot sergeant H. Spit- zers, in die gemeente terug. Ongeveer half drie arriveerde hij in de ouderlijke woning, waar hij door zijn ouders, broer en zusters, hartelijk werd begroet. Al spoedig kwamen verdere familieleden en ken nissen hem begroeten, vooral des avonds was de woning bijna te klein. Ook het Thuisfront deed van haar belangstelling blijken en bood als herinnering een cigarettenkoker met inscriptie aan. Zowel voor de teruggekomen© zelf, als voor zijn oudiers was het een volkomen verrassing, dat hem na mens zijn ooms en tantes en andere familieleden, een prachtig rijwiel werd aangeboden. Ongetwijfeld zal deze dag nog lang bij sergeant Spitzers in herinnering blijven. De Chr. School alhier vond Donderdagmiddag 23 Febr. j.l. haar hoogtepunt in de openbare les. De ouders en belangstellenden waren in de gelegenheid om met het inter ne leven van de -school kennis te maken. Velen hadden aan de .uitno diging van het bestuur gehoor gege ven en waren tegenwoordig om in de verschillende klassen de leerlin gen aan het werk te zien en hun be kwaamheden in allerlei vakken met eigen oog te aanschouwen. Met aandacht wérd door de aan wezigen toegezien, hoe het geven van onderwijs in de klassen ge schiedt. Aardig was het de kleinen naar het schoolbord te zien stappen, om de hun gedane opdracht ijverig te volbrengen. De gestelde vragen werden goed beantwoord en de op gegeven taken werden door de kin deren voorbeeldig uitgevoerd. Het tekenwerk, waaraan door de aanwezige leerkrachten veel moeite wordt besteed, waaronder ook pen en penseel tekeningen, wekte algeme ne bewondering. Er werd gezongen en duidelijk en fris klonken de kin derstemmen door het lokaal. Hieruit kon men constateren, dat ook aan het aesthetische de nodige aandacht wordt besteed, terwijl de zang ook ©en voorname plaats vindt in de opvoeding. Door de beperkte ruiihte waren de nuttige handwerken pp de gang tentoongesteld en hier was vooral het vrouwelijk deel der aanwezigen goed vertegenwoordigd om het geëx poseerde met kennersoog te bekij ken en hun oordeel was geheel eens luidend „Wat is dit alles keurig ge maakt door oudere en jongere meis jes." Het geheel was rijkelijk met plan ten en bloemen versierd, zodat het ©en goed to taal-beeld gaf. Aan het einde der lessen werden die leerlin gen onthaald op een reep chocolade. Het was voor degenen, die deze les bijwoonden werkelijk een aange name middag. Men heeft kunnen constateren, dat het onderwijs op de school op hoog peil en in goede handen berust. Het onderwijzend personeel kan met voldoening op deze welgeslaag de middag terugzien en zij het voor hen een spoorslag om telken jare zulk ©en openbare les te geven. De belangstelling op deze avond, bewijst dat dit zeer op prijs wordt gesteld. VEEN Op het gemeentehuis alhierr is kosteloos verkrijgbaar, lokaas ter be strijding van ratten. WIJK Woensdag! 22 Febr. j.l. bracht de biljartver. „Maaszicht" alhier, een bezoek aan de biljartver. „Krijt op tijd' 'te Heusden. De uitslag was: „Krijt op tijd" 322 punten en „Maas zicht" 293 punten, zodat „Krijt op tijd" won met een verschil van 29 punten. Hoogste serie H'. Treffers uit Wijk. WIJK EN AALBURG EN VEEN Donderdag 2,3 Fielbr. 1.1. hield de pl. commissie van Steun Wettig Gezagi Wijk en Aalburg en Veen, een openbare vergadering in het vereni gingsgebouw te Wijk. Bij ontstentenis van burgemeester Landweer, sprak de heer* Mabelis het openingswoord. Na de aanwezigen, in het bijzonder de spreker en de leden der zangvereniging verwelkomd te hebben, sprak de w.in. voorzitter er zijn t|eleuirstelliing over uit, dat de belangstelling voor deze avond niet groter was. Er is een tijd geweest, dat 'in deze contreien de warmste en trouwste Vaderlanders werden gevon den. Is men thans ingedommeld Met name betreurde spreker bet, de ge meenteraadsleden uit Veen en Wijk en Aaltburg hier niet te zien. Wij hadden hen mogen verwachten, ja, wiji hadden -er recht op, ben heden in ons midden te kunnen begroeten. Nadat de zangvereniging) drie- cou pletten van het Wilhelmus had ge zongen, was het woord aan de bur gemeester van Willemstad, de heer C. v. d. Hooft. In een igioedvol be toog schetste de spreker de gevaren, die ons vanuit het Oosten bedrei- g(en. Wij hebben nog bet voorrecht vrijheid te bezitten in onze democra tische staat. Vrijheid van geloof,, vrij heid in de opvoeding onzer kindieren. Wordt de girote waarde van deze AUTO TE WATER/ Ze gingen zonder rijbewijs, Op reis. Ze speelden op die wijs toch wel, Een zeer laaghartig kinderspel. Daar zien zie plots een open brug, Ze remmen vlug. Nog hield zich de „chauffeur erg taai Maar dan: Een zwaai! Dan plotseling een luid gegil, 't Wordt stil. Want deze rit is wel fataal De Ford ligt in 'tkanaal! Een vrouw, een Kenau Hasselaar, Staat klaar. Ze neemt ©en o zo kloek besluit, Ze snelt vooruit. Ze plonst in 't ijskoud water rond. Elk staat genageld aan de grond. Ze redt aldra twee drenkelingen, Die stiekum spelevaren gingen. Ik vraag me af: Moet dat gespuis Direct niet naar 'tgevangenhuis? Wie zo eens anders leven waagt, Dient niet beklaagd. Maar, driewerf hulde aan zo-'n vrouw. Ze was veel mannen weer te gauw. TIJMEN. vrijheid wel beseft? En toch hebben, opdat wijt vrij zouden zlijln, de man nen aan de Grebbe berg1, in de Peel, te land, ter zee- en in de lucht hum leven igiegteven. Voor die vrijheid heb ben ook de mannen van hiet verzet pal gjestaan en alles geofferd. Maar verschrikkelijk is het, dat wij deze dingen blijkbaar niet meer verstaan. Schande is het, dat de Overheid hier vanavond ontbreekt, schande is het, dat de geestelijke leiders en herders vanavond afwezig) zijin, schande is het, als gij. denkende aan al de gebrachte offers, dit werk niet voortzet en van avond niet toetreedt als lid van de plaatselijke afdeling Steun Wettig Gezag). Laten wij, oms eendrachtige lijk scharende om de troon van Oran je, pal staan voor de vrijheid en onaf hankelijkheid van óns land- Na de pauze werd een zestal vra gen uitvoerig beantwoord. Meerdere malen zong „Con Amiore" op bui tengewoon voortreffelijke wijze enke le liederen, waar haar hartelijk dank voor werd gebracht. Vijf niéuwe le den traden toe tot S.W.G, De afde ling telt thans 24 leden. Inlichting©* over en aanmeldingisforimiulieren voor S.W.G. zijn verkrijgbaar bijl bet se cretariaat, Hoigle Maasdijk A 26. WERKENDAM. Dinsdagavond is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de z.lg. achterkajuit van het schip van P. v. Elzelingen, waarin olie en benzine was opgeslagen. De achterkajuit met de gehele inboe del is verloren gegaan. Vrijdaigiavond om 7.15 uur zal de ouderavond worden gehouden van de Herv. Chr. school. Op deze avond zal ook een lezing worden gehouden over „Onderwijs aan doofstommen". Belanghebbenden worden erop attent gemaakt, dat de laatste ter mijn van het schoolgeld voor hét Ons Feuilleton door W. Kerremans De enige hulp, die hem gelgeven kon worden, bracht de natuur. Zijn opwinding van twee dagen, zijin sla peloze nacht, zijin reizen en lopen, zijn ongehoorde geestelijke inspanning, hadden hem dusdanig afgemat, dat hij in een zware slaap viel. Uren la ter keek Lydie zacht en voorzichtig om de hoek van zijn kamerdeur en zag) hem liggen. „Dat is goed", zeide ze tot zich zelf. Toen hij eindelijk, ontwaakte was de middag! voorbij. Hij waste zich en ging naar beneden waar hij Lydie en en haar man aantrof. „Het is afgelopen", zei hiji kort. „Ze is Verloofd. Verloren". De twee anderen beproefden hem te troosten en moed in te spreken. Lydie begon nu zelf over de zeker heid die hij had tenslotte toch met Jo verenigd te worden en zinspeelde er op, dat dit misschien wel wel eerder zou kuniriien zijin dan hij ver- wacchtte, maar zij zagen beidein wel, dat htm woorden lahgs. hem heen gin gen. „Ik jg|a morgen weg!", zei hij. einde lijk, „en 'dan (gja ik reizen. Veel en ver, maanden lang reizen, misschien mijn hele vérdere leven rondtrek ken". „Een 'deel van je plan is goed", zei Reinders, „dat je een poosje op reis wilt gaan is verstandig en je kunt het igemakkelijk doen, maar je moet dat niet overdrijven. Keer na een paar weken of hoogstens maanden te rug en ga weer aan het werk, er is geen betere troost dan werk en géén beter afleiding ook". Roelants probeerde inu zijn !gast- vrouw en (gastheer wat minder tot last te zijn en verzocht hun niet meer over Jo te spreken. Hij igaf zelf het voorbeeld door met onnatuur lijke opgewektheid te gaan praten over zijn reisplannen en angstvallig te vermijden bet onderwerp aan te roeren, dat hem dag en nacht bleef kwellen. Bij' mevrouw Vermeer had het dienstmeisje gezegd: „Wat deed meneer Roelants raar, mevrouw". „Ja", had mevrouw geantwoord, „hij was ©en beetje in die war. Ik zou graag willen dat je met niemand hierover spreekt, ook niet in huis. Meneer Roelants komt hier niet meer terug! en ik zal de kinderen wel in lichten". ,,'tls toch zonde", overwoog het meisje nog, ,,'twas altijd zo'm nette man en in eens zo'n rare". Meer mevrouw Vermeer lichtte de kinderen niet in. Na het vertrek van Roelants had zij langte tijd zitten overwegen wat zij doen moest. Jo mededelen wat Roe lants. haar had geopenbaard? Zij zou daarmede Jo, die nu gelukkig was, in een pijnlijke toestand - van twee strijd brengen. Zover zij, mevrouw Vermeeir, had kunnen aarnemien, ge voelde Jo voor Roelants niets anders dan zekere genegenheid en vriend schap, nooit had zij kunnen ontdek ken, dat Jo's gevoelens verder gin- fen dan dat. Wanneer zij nu aan haar ochter verhaalde dat Roelants haar liefhad, dat hij gebroken had neer- fiezeten bij1 de bevestiging van wat ij vernomen had, dan zou het rustige eh blijde evenwicht in Jo's gemoeds leven totaal verbroken worden, zii zou moeten zoeken, worstelen, zij zou onzeker worden naar beide zijdein in- Elaats van met volle oveir,gavë in het uwelijk te gaan, zou zij weifelend en gekweld door vragen en onbegrepen, vermoedens bevreesd de miisti;ge toe komst intreden. Neen, mevrouw Vermeer kon dat niet doen. Zij moest doen, wat Roe lants haar had doen beloven en zwij gen over wat hij haar gezegd had. Hoe noemde hij Jo toch? Yonca... Yonca. Wat een vreemde naam. Hoe zou hij daaraan zijn gekomen? Ze had die nooit gehoord ©11 ze wist zeker dat Jo daar evenmin kennis van had gekregen. Jo vernam dus niets van het bezoek van Roelants en het versterkte haar in d-e mening), dat hij niet anders dan wat vriendschap voor haar had ge voeld. Zij had iets anders verwacht, op meer gehoopt, maar zijn houding was duidelijk en hij was heengegaan zonder zelfs de geringste aanduiding aan haar. Uilenbuijgh had factoren die haar aanidacht dadelijk op hem vestigden: officier van een hereden wapen, jonkheer, knap figuur, hoffe lijk vleier. Deze eigenschappen en omstandigheden deden haar aanvan kelijke antipathie tegen de oudere man afnemen en toen hij haar veler lei attenties ging bewijzen en zich ge droeg als een hoofs dienaar, 'begon zij hem met andere ogen te zien. Dê minder Vriendelijke gevoelens welke zii eerst voor hem had gehad, bleken op niets te zijin gjegrpnd. Zij had in het begin gedacht dat zijn uiterlijk haar niet aanstond, maar nu zag zij pas dat hij zo echt goedig kon kijken. Zij had gevonden dat hij wat gemaakt sprak en wat al te veel over zijn „peerden", maar nu zag zij in dat die uitspraak geen gemaaktheid was, maar een aangeboren wijze van spre- spreken en 'dat hij zoveel over zijn paarden sprak bewees immers alleen, dat hij een echt militair, een goeid officier was. Heerlijk Vond zij het toen hlijhaar wilde leren paard rijden. Zij had er weliswaar tevoren nooit óver ge dacht 'dat dit zo'n prettige sport kon zijn, maar nu het werd aangeboden, genoot zij Van het vooruitzicht^ over enige tijd met Uilenburgh aan I haar zijde te paard door de stad te rijden. Uilenburgh omringde haar met. de meest uitgezochte vleierijen, attenties en verscheen steeds drukker bij haar aan huis. Haar moeder zag dit alles met gemengde (gevoelens. Zij1 vond aanvankelijk ook Uilenburgh. niet de meest gewenste man voor Jo, zij pok vond hem eerst weinig sympathiek en wat zij over hem vernam was niet in staat die mening te verbeteren. Zii hoorde dat hij schulden had, dat lui dronk en dat hij was wat haar zegs vrouw vergoelijkend genoemd had a runner after girls. Maar ook bij haar slaagde Uilenburgh er in dié gevoelens van weerzin en antipathie weg te werken. Hij; gedroég zich je gens mevrouw Vermeer uitgebreid hoffelijk, hij verraste haar met bloe men, bewees haar elke kleine dienst, waarnaar zij' uitzag en wist zo te pra ten als hij had begrepen, wat zij gaar ne wilde horen. Jo had niet aan Uilenburgh ge dacht als aan haar aans tóórnde man. Als zij dat wel gedaan zou hebbe* had Uilenburgh hóór misschien niet zo kunnen verrassen als hij1 nu deed. Hij had haar rijles gegeven, had e ni ge stoute ruiterstukjes en voltigeer oefeningen vertoond ein had haar uit bundig geprezen over haar rijkunst en buitengewone aanleg.. Zij' was door dat alles in een staat van grote op winding geraakt en toen zij aan het' einde van de les van bet paard sprong had hij haar opgevangen en had haar in zijn armen gehouden. Zij hield zich heel stil, pooig|debaa)r opgewonden ademhaling tot bedaren te brengen. Ook Uilenjbupgh's adem Igiingl heftig!; bet verwonderde hem dat bet meisje zo stil bleef, hij1 voelde haar schone gestalte ein trok hóar wat dichter tot zich, met een onderdrukt lachen, dat koud ein overmoedig klonk. (Wordt vervolgd). .ENGELAND B—NEDERLAND 1-0 TE NEW-CASTLE. Het Nederlandse elftal heeft in de wedstrijd Engeland B in New-Castle een keurige prestatie geleverd. Slechts met 1—0 werd verloren. Foto van het elftalv. 1. n. r. knielend Lakenberg, Roozenburg. Rijvers v. 1. n. r. staand Schrumpf, Potharst, v. d. Hoeven, Terlouw, Kraak, Clavan, v. Staffelen, v. d, Sluis. Rijmen van Tijmen 26.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2