Raadsvergadering VEEN Ons Landbouwhoekje. Missie-Tentoonstelling Prot. Chr. H.B.S. te Waalwijk W aalwijk-Heusden WAT GAAT ER GEBEUREN? 1. In het middelpunt van de be- belangstelling zal staan: de eigenlij ke tentoonstelling, waarop in een achttal stands van evenzoveel Missie- Congregaties, „Missie-Materiaal" in de meest uitgebreide zin aan de aan dacht der bezoekers zal worden voor gezet. We weten nu reeds, dat het geen geëxposeerd wordt in staat is de bezoeker een machtige indruk: te geven van het heldenwerk onzer mis sionarissen. 2. In de veertien plaatsen, die tot de beide dekenaten behoren, is een plaatselijk comité opgericht, dat zich tot taak stelt, de geest en het vuur op te wekken, die vereist zijn voor het welslagen dezer groot scheepse actie. In deze plaatselijke comité's werkt heel de parochiale gemeenschap mee: Bestuur van de Pauselij ke Missiegenootschappen, hoofden van jongens- en meisjesscho Ien, de K.A., de leiders van manne lijke en vrouwelijke jeugdorganisa ties, de afgevaardigden van Stands- en Vakorganisaties e.d. Allerverder- felijkst zou de zo gangbare mening zijn, als was deze tiendaag se Missie-actie een ap^kje van Waal wijk. Juist door de royale, onbe krompen, ja ontstuimige inzet van iedere parochie scheppen we de mo gelijkheid van een groots welslagen. Ook krijgt iedere parochie een speci ale dag toegewezen, waarop zij ge heel en zeer bijzonder in de actie wordt ingeschakeld. Men sta dus klaar voor intense activiteit! 3. De schooljeugd, die na zoveel jaren van uitsluiting buiten het zo voor hen geëigende missieleven, weer opnieuw in heilige vlam moet wor den gezet voor dit hoogheilige ide aal, zal op alle mogelijke wijzen aan het werk worden gesteld. In de scholen zal veelvuldig worden ge sproken over de missionarissen en hun werk; in de week vóór de ten toonstelling zullen de missionarissen zelf in de scholen komen spreken over de missie. In elke school zal een ton worden geplaatst van het „brokkenwerk", waarin de leerlin gen zilverpapier, theelood en voor al postzegels kunnen verzamelen. De zwaarste ton wordt bekroond met een prijs en zal op de tentoonstel ling voor iedereen te zien zijn. Voorts wordt onder de kinderen vanaf de vierde klas een teken- en opstelwed strijd gehouden; de drie beste opstel len en de drie mooiste tekeningen worden eveneens bekroond. In "de ten too n s tel 1 iijgs week krijgen alle scholen afzonderlijk de gele genheid de stands der missionarissen te bezoeken. 4. Er zal door de plaatselijke af delingen der Pauselijke Missiegenoot schappen een brede en intense ac tie ontplooid worden om deze drie hoofdacties der Missie-Liefdadig heid" in ieder huisgezin te doen door dringen en leven. Deze Pauselijke Missiegenootschappen zijn: a. De Voortplanting des Geloofs; b. Het Sint Petrus' Liefdewerk en c. De H. Kindsheid. 5. Ieder huisgezin wordt aange zocht mee te helpen om Vele en ve lerlei prijzen beschikbaar te hebben voor de diverse verlotingen en at tracties. die verbonden zijn aan de tentoonstelling. Vrouwen en Meis jes maken poppen en kleedjes, die ren en al wat haar vrouwelijk ver nuft weet uit te denken aan aan- trekkelij kheden. 6. Duizenden loten gaan verkocht worden ten bate van de Missie. Hon derden verkopers en verkoopsters worden hierbij ingeschakeld. Iedere zaak, fabriek of winkel wedijvere in edelmoedigheid om de mooiste prijzen beschikbaar te stellen. 7. In verschillende kringen, die we hierover aanspraken, is de ge dachte met geestdrift begroet, om in alle fabrieken en zaken een uur over te werken en de opbrengst ten goede te laten komen aan de Missie. De gezamelijke opbrengst van iedere fabriek zou dan door de be treffende patroon verdubbeld wor den. De boeren staan een kilo bo ter af ten bate van de Missie, en. zo doet ieder in eigen vak of tak van bedrijf. De sportverenigingen organise ren een daverende voetbalwedstrijd. Dit zijn slechts enkele tips .en „berichten", die wij bekend maken om U te laten zien, hoe intens en breed, hoe royaal en groots deze tiendaagse Missie-actie gaat worden. Een ieder schakele zich zonder voor behoud in! Maar boven alles is het van de grootste noodzaak, dat in de gees ten en harten van ons allen iets be gint te lichten en te gloeien van be ter begrip voor het ontzaglijke plan van Christelijke actie, dat de Missie toch in de eersteplaats is; en nog meervan heilige geestdrift ën die pe liefde voor de hartewens van on ze God en Zaligmaker, Jezus Chris tus: dat alle mensen één zijn in de genaderijkdom, door de Verlossing aangebracht. Om daartoe te komen, worden we allen ingeschakeld in een in tense gebedsactie, die groot en klein omvat, kerk, parochie, school en huisgezin. Hoe dit in bijzonderheden zal gebeuren, hoort U te rechter tijd. Voor thans vragen we U echter: houdt U gereed en staat klaar voor veel, heel veel, dat van U als een ereplicht zal gevraagd worden. Tot op de bodem moet onze re serve aan geestelijke kracht worden aangesproken om eindelijk de mo derne kruistocht tot een glanzend feit 'te maken. De Langstraat sta daarin vooraan! en W. hun aandacht aan dit vraag stuk zullen blijven schenken. Rondvraag. De heer Timmermans zegt, dat was afgesproken dat met Februari aan de verbetering van de wegen zou worden begonnen, hoe staat het daarmee? De Voorzitter antwoordt dat B. en W. overleg hebben gepleegd met de Prov. Waterstaat. De Centr. Tech nische Dienst werkt de plannen nu verder uit, zodra ze gereed zijn, worden ze ter goedkeuring gezonden naar 'Ged. St. Na de goedkeuring wordt onmiddellijk tot aanbesteding overgegaan. B. en W. verwachten dat dit in April of Me' zal kunnen geschieden. (De heer Duister komt ter verga dering). De heer Timmermans vraagt of de plannen voor de aanbesteding nog bij de raad komen, waarop de Voor zitter bevestigend antwoordt. De heer Timmermans acht dit ook nodig, om feiten als bij de vo rige aanbesteding zich hebben voor gedaan, te voorkomen. Spr. wijst op de toestand bij het erf van de heer Smits, die tengevolge van weg verhoging moeilijk op zijn erf kan komen. Bovendien kreeg een werk man toen f20,boete, omdat hij werkte, de aannemer kijkt er niet naar om, zodat de man die moest betalen. De Voorzitter zegt dat de gemeen te hier buiten s taat, het is een aange legenheid van de polder. De heer Schreuders is de mening toegedaan, dat het hier een kwestie betreft tussen de aannemer en de werkman. De heer Vos vraagt of ook de toe stand van de stoep bij de Boer jis bekeken, daar gebeuren vandaag of morgen ongelukken. De Voorzitter zegt dat B. en W. die kwestie wel reeds hebben be sproken. Wethouder Schreuders voegt er aan toe, dat men niet verder kan springen dan de stok lang is. Had men de stoepen er bijgenomen, dan zou men nooit toestemming voor verbetering der wegen hebben ge kregen. De heer Vos meent dat,'als er een paar ijzeren palen werden geplaatst, men reeds een aardige verbetering zou bereiken. Wethouder Schreuders meent dat daartegen geen bezwaar bestaat, de kosten daarvan zijn niet zo hoog. De heer Timmermans zegt dat B. en W. verschil maken. Voor het een zijn ze royaal en voor iets an ders is geen geld. Hij wijst op de Voor de leerlinglen der Pret. Chr- H.B.S, te Waalwijk, hield Dr. L.' Onvlie, taalgfeteeree van het NedL Bijbelgenootschap op Soemlba, een causierie over zijin arbeid. Deze Ge- staat in het vertalen van de Bijbel in de talen van Soemlba. Aanvankelijk bestond hier alleen een gesproken taal, zijn arbeid begon met ideze taal op schrift vast te leglgien. Dit was iets nieuws voor de Soemlbaneizen. Zij spreken nu over „jiet boeko"..Dit is echter voor haar begHp meer teen orakelboek dan Heiligte Schrift. Het laatste bejgTip moet hun bijgebracht worden. De spreker gaf verschillen de voorbeelden van voorkomende, moeilijkheden. Hoe 'moet men ijs en sneeuw vertalen in een land, waar men, deze nimmer gjezien hleeft? Hoe moet men het zetten van de kaarsen 'op de kandelaar vertalen, als men igeen kaarsen kent? Deze zeer interessante llezinigi werd met ;gTote aandacht beluisterd. NOG EENS GRASLANDKEURINGEN. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat dé afdelingen der Jonge Boe renbonden zich niet rechtstreeks tot de Rijkslandhouwvoorlichtingsdienst mogen wenden, doch dit moeten doen via hun eigen organisatie. De ze stelt zich zo nodig met de Voor lichtingsdienst in verbinding. Deze handelwijze moet ook worden gehandhaafd ten aanzien van het organiseren van graslandkeuringen. Wij hopen, dat zeer velen er to© zullen komen hun wensen ten aan tonen die f 4000 heeft gekost, wat f3000 te hoog is, meent spr. Wethouder Schreuders merkt op, dat in het bedrag van f4000 alles zit begrepen, ook d© kosten voor het uurwerk enz. De Voorzitter meent dat men bljf mag zijn, dat de toren nu goed ie orde is. De heer Vos vraagt of gedurende de zomermaanden de honden niet vastgehouden kunnen worden. De Secretaris leest de betreffende bepaling uit de politieverordening voor, waaruit blijkt dat honden van af 1 Maart tot 1 Nov. jniet op bouvr- of weiland mogen loslopen zonder toestemming van de eigenaar van liet land. De Voorzitter zal de politie ver zoeken hierop toe te zien. De heer Dekker dring aan op soe pele toepassing, men moet nu ook niet direct met 1 Maart beginnen pro cesverbaal op te maken, doch eerst de éigenaars der honden waarschu wen. De heer Duister vraagt of het niet mogelijk is dat de raadsverga deringen op een ander tijdstip wor den gehouden. De Voorzitter zal hiermede re kening houden. De heer v. d. Pol informeert hoe of het staat met de woningbouw. De Voorzitter antwoordt dat de gemeente voor 5 woningen bouwvo lume toegewezen heeft gekregen. B. en W. willen eerst afwachten of ei* ook particulieren zijn die willen bou wen. De heer Vos vraagt óf de woning van Frans Timmermans, diens ei gendom of eigendom van de gemeen te is. De Voorzitter antwoordt dat ze eigendom van de gemeente is. Wethouder Honcoop voegt eraan toe, dat het hier een z.g.n. crepeer- geval betreft. Dezelfde spr. merkt op dat het bouwen in Veen bezwaar ondervindt, omdat de gemeenlenarea niet bereid zijn, grond daarvoor af te staan. De heer Dekker vraagt of d© huurder van het bouwterrein waai* nu gebouwd wordt, het gedeelte dat de gemeente nog niet nodig heeft, weer kan inhuren. De Voorzitter antwoordt dat zulks het geval is, zolang de gemeente het niet nodig heeft. De heer Vos vraagt of een parti culier, hiervan ook een gedeelte voor het bouwen kan kopen, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. De raad gaat over in geheime zitting ter bespreking woningbouw. zien van dit punt kenbaar te ma ken aan hun organisaties, waardoor het systeem, dat nu op enkele plaat sen is aangepakt, een grote uitbrei ding zal ondergaan. INKUILEN. JÖij de onderzoekingen aan het Centraal Instituut voor Landbouw kundig Onderzoek (Cilo) te Wage- ningen is zeer duidelijk naar voren gekomen, dat: lo. Warm inkuilen bijna altijd slechte resultaten geeft. Deze metho de dient dan ook nit Nederland te verdwijnen (uitgezonderd voor ge bieden met veel m oer asp aarctes taart). 2o. Inkuilen met zuur of melasse zeer goede resultaten kan geven, mits men zich nauwkeurig houdt aan de voorschriften, zorgvuldig, werkt en vooral ook snel. 3o. Inkuilen volgens de methode- Hard el and (machinaal gemengd: ge- moesde bieten of gestoomde aardap pelen met gehakseki gras of i. d.) bijna altijd zeer goede resultaten geeft. Het is gebleken, dat het geld, wat U in een conserveermiddel steekt, dubbel en dwars terugkomt. Het be zit van een silo is hierbij feitelijk' noodzakelijk. Indien U nog geen si lo bpzit, stel het bouwen dan ni|et' uit. Vraag advies aan de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst alvorens U zich in verbinding stelt met een betonbedrijf. Wacht hiermede niet; vóór de inkuilperiode aanbreekt, kunt U nog in het bezit zijn van een goede silo. De Technisch deskundige van de Commissie voor Voeder en Weidebouw van de Stich ting voor de Landbouw. gehouden op Donderdag 23 Februari, des v.m. 10.30 uur* Voorzittei*: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer Morelis sen. Afwezig het lid Duister, als de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed opent. De Secretaris leest de notulen der 'vorige vergadering, die worden vast gesteld. Ingekomen stukken: - Verzoek van A. Vos, om onthef fing van de bepaling in de politiever ordening, zodat hij gestorven dieren kan onthuiden. Waar dit verzoek nog slechts kort is ingekomen en aan inwilliging nog al enige consequentie's zijn verbon den stellen B. en W. voor het adres aan hen te renvoyeren, voor het uit brengen van advies, waarop het dan in een volgende vergadering kan wor den afgehandeld. De heer Vos acht het bezwaarlijk dat afhandeling tot een volgende ver gadering moet wachten. De heer Dekker is het daarmede eens en zou B. en W. willen mach tigen om het na de ingewonnen in lichtingen af be handelen. De Voorzitter zegt dat dit kan, als de raad er mede accoord gaat. In de volgende vergadering kan de raad alsnog zijn goedkeuring aan de be slissing van B. en W. hechten. Aldus wordt besloten. Rapport van het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederl. Gem. over controle en kasopname bij de gem.-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevon den. Machtiging door Ged. St. tót het doen van uitgaven tot 1/4 der bedragen op de begroting voor 1950 geraamd. Verzoek van de Nationale Commis sie tegen het alcoholisme om de drankgelegenheden in de gemeente te verminderen. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Dekker vraagt hoeveel vergunningen er in de gemeente zijn, waarop de Voorzitter antwoordt van 2. Hierop wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Van Ged. St. is terugontvangen de gem.-begroting voor 1950 met en kele bemerkingen van ondergeschikt belang. B. en W. worden door de raad gemachtigd deze nota van aan merkingen af te 'handelen en de begroting daarna opnieuw ter goed keuring aan Ged. Sit. toe te zenden. Eenzelfde nota betreffende aan merkingen door Ged. St. gemaakt op de ter goedkeuring ingezonden ge- mieenterekening voor 1947. Ook de ze zijn slechts van ondergeschikt be lang, zodat B. en W. ook hiervoor machtiging ontvangen ze af te han delen. Schrijven van Ged. St. waarin wordt voorgesteld om de 5 pCt. loonsverhoging, die aan het rijksper soneel wordt verleend, ook van toe passing te verklaren op het gemeen- tepersoneel. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten. Eveneens om ook de Ambtenaar van de Burg. Stand, Secretaris en de Burgemeester er in te doen delen. Vastgesteld wordt de verordening voor de opcenten voor de Personele belasting 1950-'51. Er zullen even als vorig jaar 150 opcenten ten be hoeve van de gemeente worden ge heven. Het voorschot voor de school met de Bijbel wordt voor het jaar 1950 bepaald op 200V3 X 17.44 f3493,81. Aanvraag gelden School met de Bijbel, ingevolge art. 12 L.O.-wet, voor de aanschaffing schoolmeube- len. Benodigd zijn 5 stoelen, 3 tafels en 2 kasten. Het benodigde bedrag hiervoor is f407,50. Wordt toege;- staan. Vaststelling getal werkelijke les uren Vakonderwijs aan de openbare lagere school. Wordt vastgesteld op 2 uur per week. Op een vraag van d© heer v. d. Pol, welk onderwijs dit betreft, ant woordt de Voorzitter van het on derwijs in handwerken. Vaststelling kohier hondenbelas ting 1950. Wordt vastgesteld op f 187,50. Aangaan kasgeldelening. Ter vervanging van de thans lor pende kasgeldleningen groot f 50,000 en f80,000, besluit de raad tot het aangaan ener kasgeldlening groot f95000,—. Toetreding tot de gemeenschappe lijke regeling voor de schoolartsen- dienst Kring „,Noprd-West-Brabant". De Voorzitter zegt dat het vorig jaar reeds in principe besloten is tot toetreding, thans is het zover dat de dienst kan aanvangen, een prote stants geneesheer is reeds benoemd. De heer Dekker is bevreesd, dat het Land v. Heusden en Altena, zo als het zo vaak gebeurt, door de dienst stiefmoederlijk zal worden be handeld. De Voorzitter is het daarmede niet eens, naast een protestants genees heer, wordt ook een katholieke ge zocht. De jeugd zal gedurende 'haar schooljaren 2 a 3 malen geneeskun dig worden onderzocht en als het in ren bepaald geval nodig is, komt hij nog meer. De heer Dekker vraagt, wie het beheer over de dienst voeren. De Voorzitter antwoordt, dat de burgemeesters van de aangesloten ge meenten een commissie vormen, die toezicht op de dienst uitoefenen. De heer Timmermans meent, dat zolang er geen zieken zijn, er toch geen dokter nodig is. De Voorzitter wijst op het nut van een geneeskundig onderzoek. Met algemene stemmen wordt tot definitieve toetreding besloten. De gem.-begroting voor 1949, als mede die voor 1950 worden gewij zigd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. Naar aanleiding daarvdh zegt de heer Timmermans dat hij hoort spreken over een bad, hoe staat het daarmede. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. naar aanleiding van de bespre kingen in een in het vorig jaar ge houden raadsvergadering, een' onder zoek hebben ingesteld om een zwem- gelegenheid te krijgen. De opgege ven kosten van 15 a 16.000 gulden, schrikten het college terug om met voorstellen te komen. Bovendien had men gehoopt op medewerking van particuliere zijde, doch ook deze blijft achterwege. De heer v. d. Pol zou. jnaar eerst de wegen in orde zien te krij gen voor men aan het natte element bfegint. Wethouder Schreuder zou willen trachten van het Kroondomein, een stukje terrein langs de rivier te hu ren, om met geringe kosten dan een gelegenheid te schappen waar de jeugd zou kunnen baden en zwem men. De heer Timmermans is van oor deel dat iedere Nederlander de kunst van zwemmen behoorde te verstaan. De Voorzitter merkt op, dat B.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4