voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Provinciale Demobilisatie Raad Noordbrabant No. 6751 Maandag 6 Maart 1950 Steun W ettig Gezag HEUSDEN - 1 3MmrmMiMiÊMEMMW Und van altena Firma L. J. Veerman, Heusden Onder voorzitterschap van de Com missaris der Koningin heeft dezer da,gen een gecombineerde vergade ring! van leden en streeksecretarissen van de Provinciale Demobilisatie Raad Noordbrabant plaats gehad. In die vergadering, is düidelijk aan de dagi getreden, dat de thans in giro- te getale uit Indonesië repatriërende militairen voornamelijk met de op lossing van een drietal problemen te kampen hebbenzij hebben behoefte aan passend werk en aan huisvestinlgen zij hebben moeite met hun wederaanpassing aan hun milieu en aan de hier heersende op vattingen en omstandigheden. Die wederinschakeling der demo bi- lisanten in het arbeidsproces blijkt tot op heden niet slecht te verlopen. Dank zij de welwillende medewerking der werkgevers, van de arbeidsbu- reaux, de officieren van sociale dienst, de demobilisatieradein en die thuisfronten, hebben nagenoeg alle reeds gedemobiliseerde militairen binnen een redelijke termijn weer passend werk gekregen. Natuurlijk blijven er steeds demobilisanten over, die door allerlei toevallige omstan digheden moeilijk plaatsbaar zijn. De vraag naar bepaaldearbeidskrachten is nu eenmaal vaak kleiner dan het aanbod op dat momentchauffeurs vinden aldus thans practisch geen werkOngeschoolde arbeidskrachten komen steeds slechter aan behoorlijk werk. Ook voor deze moeilijk plaats bare .gevallen wordt echter al het mogelijke gedaan. Belangrijk is vooral, dat zij pp de Rijkswerkplaatsen voor Vakont wikkeling! kosteloos, en zelfs met genot vain loon kunnen worden geschoold, her- of omgeschoold. Van deze mogelijkheid maken steeds meer demobilisanten een dankbaar ge bruik. Belangrijk is ook, dat de werk gevers over het algemeen heel tevre den blijken te zijn over de in dienst genomen demobilisanten. Alles schijnt er op te wijzen, dat de wederinscha- kelirtg; dar demobilisanten in het ar beidsproces ook in de toekkomst in Noordbrabant geen onoverkomelijke moeilijkheden zal opleveren, miits al le betrokkkenen hun beste krachten blijven .geven. Het vertrouwen, dat zij dit zullen blijven doen, lijkt wel 'gerechtvaardigd De repatrieërende militairen moe ten tevens weer in de familiekring en in het verenigingsleven worden opgenomen. Hier ligt een probleem', dat zowel door bet „thuisfront" ,als door de demobilisanten onvoWoendie (gezien wordt. Die thans demobilise rende militairen zijn drie jaren ge leden, vaak op zeer jeugdige leeftijd, in militaire dienst igetreden. Velen zijn vroeger nooit in het verenigings leven opgenomen geweest. Hun "in teresse .daarvoor zal moeten worden gewekt. Daar komt nog bij1, dat zij door hun militaire dienst meer van de wereld gezien hebben dan de thuisblijvers, en dat zij zeer sceptisch staan ten opzichte van die vormen van verenigingsleven, die zij' gis ver ouderd beschouwen. Zij zijn boven dien in die jaren van jonger^ tot man Igeworden. Terecht zullen zij op die girond verlangen serieus te warden genomen. Wie hen meent te kun nen opvangen, door hen in het ver enigingsleven te bevaderen, zal be drogen uitkomen. Ook bet gezin, waarin de demobili- sant terugkeert, zal er goed aan doen zich te realiseren, dat de jon gen, die drie jaren geleden vertrok ken is, thans als volwassen man te rugkeert. Anderzijds dient de demobilisant zich te realiseren, dat er ook hielr iets gebeurd en veranderd is, dat ook het normale burgerleven flinke mensen vormt, en dat zij dus niet alles en iedereen afbrekend moeteln hecritiseren. Het lijdt geen twijfel, dat het pro bleem van de huisvesting der demobi lisanten overal het moeilijkst oplas- baar is. Die demobilisanten beseffen vaak te weinig, hoe groot de wionin'gl- nood hier te lande is, en dat pok an deren dain Zij terecht op basis van dringendheid met voorrang zullen moeten worden geholpen. Anderzijds zal het j,thuisfront" meer moeten jga^n beseffen, dat zij die jarenlang geetï gezinsleven glèkend hebben, er een moreel recht op hebben, dat hun gezinsleven thans niet meer dan strikt noodzakelijkk is, daar huisves- tin;gismoeilijkheden wordt belem'merd. Op dit punt is er avelr en weer wel enig. besef, maar de beide betrokke nen zullen elkaar op dit punt nog beter moeten gaan begrijpen. iMoge de* activiteit der demobilisa tie-instanties ertoe blijven bijdragiep, dat demobilisanten en „thuisfront" alle voorkomende moeilijkheden steeds meer tot aller tevredenheid op lossen. Vergadering Donderdag hield de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag alhier een vergadering in een der zalen van het „Wapen van Amsterdam". De Voorzitter, Ds. W. Anker, opende 'met een kort woord, waarna hij het woord gaf aan Burgemeester A. v. Delft, die de aanwezigen wiel kom heette, inzonderheid Burgemees ter A. J. Oderkerk uit Dussien en ka pitein Chapin met zijn mannen. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat de opkomst groter was dan de vorige keer al was deze dan nog niet overweldigend. Mocht het re sultaat evenwel zo> zijn als de eerste maal, toen een groot pier een tage der bezoekers zich als lid aanmeldde, dan, meent spr. heeft deze bijeen komst aan haar doel beantwoord ien mag men tevreden zijn. Door huiselijke omstandigheden van de operateur, volgde nu eerst de filmvertoning. Deze film vertoon de verschillende taferelen uit de laatste wereldoorlog. Hoe ons land, ondanks de Duitse bezetting, de strijd aan de zijde der geallieerden is blij ven voortzetten, hoe daarbij de in heemsie bevolking van Oost- en West- Inidië, aan deze strijd zijn medewer king verleende en hoe vooral de Ne derlanid.se Marine- en Koopvaardij vloot heeft bijgedragen tot het uit eindelij ke doel, n.l. de eindoverwin ning. Het binnenvallen van de vijand in ons land 'en het ontstaan en de ver dere ontwikkeling van een nieuw Nederlands leger, vloot- en lucht macht. Wij kregen te zien de landing op de Normandische kust en de op mars naar ons land. Na id© film werd het woord ver leend aan Burgemeester Oderkerk, die in een met aandacht gevolgde rede, die noodzaak aantoonde, ervoor te waken, dat ons land, bij een even tueel volgende oorlog, evenals in '40, deze oorlog onvoorbereid zou moe ten ingaan. De les van toen 'moet voor het' Nederlandse .volk, aanlei ding zijn, zoveel als mogelijk is, een herhaling als toen tie voor komen, Dit is nodig omdat de vrede van 1945, nog steeds geen werkelijke vrede is gebleken en een nieuwe oorlog werkelijk niet uitgesloten ge acht moet wonden. Spr. deed een beroep, vooral op de jongeren, om zich beschikbaar te stellen en zich aan te sluiten om op die manier me de te helpen, de geestelijke en stof felijke belangen van ons volk, zo nodig te verdedigen. Op welke wijze dit kan geschieden vertelde kapitein Chapin. Personen van 2i tot 50 jaar kunnen toetreden en krijgen het eerste jaar (een les- en oefentijd van 200 uren. In dez|e lessen worden zij1 onderwezen in de krijgstucht, exerceren en 'behandeling van lichtere wapens als g|ewieer, sten- •gtun, mitrailleur, mortier *em luchtaf weergeschut. Ze worden gekleed, zie krijgen "hun wapens met verzegelde munitie, zodat zii als ze eenmaal zijn afgericht, direct handelend kunnen optreden. Er wordt in verband ge oefend en wél 4' uren per wieelc, welke uren in overlegt met de .in structeur worden vastgesteld. Spr. wees eveneens op de grote noodza kelijkheid om paraat tie zijn omniet overrompeld te worden door een 5de kolonine, als er weer een oorlog zou komen. Hij haalde het tumult door de communisten in de Tweede Ka mer verwekt, als bewijs aan, dat het gevaar van die Zijde niet denkbeel dig is. ,1 Van de gelegenheid om zich te melden werd slechts een gering ge bruik gemaakt, meerderen wilden hierover eerst thuis nogeens met bun ouders praten. Dis. Anker sloot met een woord van dank tot de Burgemeesters Oder kerk en v. Delft, Kapitein Chapin en de filmoperateuir. Noemde de avond geslaagd, omdat naar hij ver trouwde, meerderen zich alsnog zul len opgeven en zeker allen, die de avond hebben meegemaakt, propa- iglandist voor S.W.G. geworden zul len zijn. Zij die zich willen opgeven, kun nen dit doen bii de plaatselijke com missie, welke bestaat dit Ds. W. An ker, voorzitter; Chr. A. J, v. Herpt te Herpt, secretarisledenG. M. J. Gründemann, pastoor te Hedik- huizen, F. Hi. A. M. Mommers, pas toor te Heusden, W. L. A. tM. Tim mermans, pastoor te Herpt en A. Prins te Herpt. HEUSDEN Woensdagavond hield Ds. G. Winters voor het Departement van het Nut v. h. Algemeen alhier, ©en lezing over het onderwerpDe mens als thema van de techniek. Ds. Winters gaf ©en kijk op de reusachtige ontwikkeling der tech niek in de laatste 100 jaren. Hoe voor die tijd, er van deze ontwik keling weinig tie bespeuren viel, im mers gedurende eeuwen, was deze ongeveer hetzelfde gebleven. Door de snelle en geweldige ontwikkeling van de techniek is de samenbinding tus sen schepper en schepsel losgesla gen. De mens is zich gaan ver beelden dat hij alles zelfs de dood zou kunnen overwinnen. Inplaats van een zegen voor de mensheid dreigt deze ontwikkeling een ramp voor haar t© worden, die tenslotte haar ondergang zal worden. Wat is er te doen, om deze ramp te voor komen. Naar spr.'s overtuiging be staat daarvoor slechts éen middel. Het heersen bij dié mens, de drang naar steeds hoger klimmenzal plaats moeten maken voor dienen. Dat ie der mens, in welken rang of stand, op welke trap hij ook is geplaatst, bij te brengen, hem daarin op te voeden, is de enige weg, die die onder gang van de mensheid kan voorkomen. De Voorzitter sloot deze laatste niitsavond met een woord van dank tot de spreker en de aanwezigen en riep hen ee,n vaarwel en tot weer zien toe in het volgende nutsseizoen. Op de kermis (1950) zijn die volgende inrichtingen toegelaten: Draai en zweefmolen van Lindaert. Variété theater van J. H. Ophof. Schietsilon van P. Kuiters. Eliectr. lijntreksport, E. A. Dauphin. Ballenwerptenl, van F. v. 'tHag. Monte Carlo van J. Meijer. Vliegbomsport van A. H. Beekveld. Viskraam van W. H. Vallen. Slagmachine van A. Freech. IJstent van L. Granucci. Gebakkraam van G. Mutsuers. Suiker- en Nougatkraam, G. Theuns. Lichtsport van W. Wouts. Auto-scoter van Renner. Luchtschommel van F. de Voer. Ballonverkoop van J. Donders. Vorige week kwamen twee au to's één uit Al'mkerk en één uit Dus- sen, op de hoek van de Puttierstraat en Pelsestraat, met elkaar in botsing. Gelukkig liep alles inet ienige mate riële schade af. AALBURG Ganididaat Estrick uit Mourik hoopt Woensdag 8 Maart des n.m. 7 uur in de Ned. Hierv. Kerk alhier voor de gemeente op te treden. ALMKERK Gaarne vestigen wij de aan dacht van onze lezers op de in dit nummer aangekondigde Hogelandse filmavond, in de zaal van de heer v. Dijk alhier, waar de belangrijke geluidsfilm „Was het zijn schuld alleen?" en de kleurenfilm, getiteld „Het Hogelandse werk in kleuren", benevens mterssantie bijfilhis zullen worden vertoornd. Aangezien de opbrengst van deze filmavond ten goede komt aan het reclasserings-, opvoedings- en ver- zorgingswerk van de bekende Ver eniging „Het Hoogeland", bevelen wij deze avond ben zeerste aan. Die hengist Akino van de heer A. B. Snoek alhier, behaalde op Ide te 's Bosch gehouden keuring! een twee de provingale bijldraig(e. De heer C. M. J. Blok alhier, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, voor het candidaatsexamen DJergenees kunde ANDEL De Meisjes vereen. „Tabitha" alhier vierde onder zeer veel belang stelling haar 25-jarig bestaan Dins dagavond j.l. Voordrachten, zangen declamatie vulden deze avond, terwijl lal van personen het woord voerden. 'tWas een goed geslaagde feestavond. De muziekver. „Andels Fan farecorps, zal op Zaterdag 11 Maart a.s. met medewerking van de toneel- vereen. uit Babiloniënbroiek een uit voering geven. BRUCHEM. De hengist Elsevier van de beer H. Verkuil alhier, behaalde een 3de premie bij' de te 's Bosch ge houden keuring. GENDEREN V Ds. J. J. Moll, hoopt op 19 Maart afscheid te nemen van de Ned. Herv. Giem. alhier, om op 26 Maart intrede te doen te Waddinx- veen. De N.C.L.B. afd. Gender en, hoopt heden avond., 6 Maart een ver gadering te houden. Bij de te 's Hertolgjenbosch ge houden henglstenkeuring verwierf de hengst van ae heren v. d. Heuvel en v. d. Beek alhier, een teerste premie* De hengst Fambo van de heer J. v. d. Heuvel verkreeg! een tweede pro vinciale bijdragtè. 's-GRAVENMOER Door de Gerief. Kerk alhier, werd een beroep uitgebracht op can- didaat Roos van Aerdenhout. De R.K. Tumbouwvereniging Klein Dongen, hield op 'Woensdag 1 Maart j.l. haar jaarvergadering in café A. Vrinten. Op de agenda kwam b.a. voor de behandeling van een voorstel om wijziging te brengen in het veilen door leden. Donderdag 2 Maart j.l. kwam de Ned. Herv. J. V. in jaarvergade ring bijeen, terwijl op Woensdag 8 Maart a.s. de Geref. Kleine Meisjes- vereniging „Mirjam" in jaarvergade ring bijeen hoopt te kouien. Naar wij vernemen kreeg on ze gemeente een dezer dagen vergun ning tot het bouwen van 6 gemeen te woningen. De Mandolineclub „A Tempo" van Sprang-Capelle, gaf Woensdag avond 22 Febr. voor een propvolle zaal een prachtige uitvoering in het Wapen van 's-Gravenmoer. NEDERHEMERT DeCoop. Landbouwers' Aan koopver. „De Onderneming!" W.Aj hield Vrijdag j.l. haar Algemene le denvergadering! in café „de Lelie" te WelTseind. Er waren 35 leden aanwezig! toen de voorzitter met een welkomstwoord de vergladering! opende. De notulen van de vorige vergadering wielrden onveranderd vastgesteld. In zijn jaarverslag1 memoreerde de secretaris, de heer J. Roseboom, o.'m. de noig steeds moeilijke positie van de veevoedervoorzieniihjg! en die taak, welke de coöperatie in deze heeft. Welk doel heeft een veevioederdistri- butie, waarbij het toegestaan "is ook de producten vrij' te kopen tegen .ab normaal ho|gle prijzen? Hoe komen deze vrije producten iin de handel? Meestal niet Van bonnen welke de boeren .overhouden, want de. toewij zingen aan de landbouwers zijn laag. Daarom is de coöperatie een ,gtroot te'gienstander van de huidige veevoe derdistributie. Voorts memoreerde de secretaris, dat de coöperaties hun sa menstellingen van die mengvoeders op de label vermelden. De boer motet kunnen zien wat hij kooptSchrijft de grote coöperatat* Dir. J. Grashuis, hoofd van de „Schothorst" (praef- boerderij van het Centraal Bureau) NMJWSBLM Uitgave Telefoon 19 (na 6 our 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur t H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 et., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui HET NEDERLANDSE SMALDEEL IN WEST-INDIË Het";vliegkampschip „Karei Doorman" is thans in Willemstad opJCura^ao gear riveerd. Over enkele weken zal het smaldeel deelnemen aan de vlootmanoeuvres van het Atlantisch Pact in de Caraibische zee.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1