Wachters Ons Landbouwhoekje. BIJ DE BALANS Chauffeurs diploma's niet zwart op wit, naar aanleiding! van ©en artikel in „Die Plattelands post" over de C.L'.O. controle, dat hii1 wel een hele Plattelandspost kan vol schrijven alléén al over knoeie rijen met gésïi'bt krijt, hetgeen plaats vond bij nïet-coöperatieve bedrijven. Verder wees hij er op, zoveel .moge lijk eiwitrijk voer' van ei gein bedrijf te winnen, grotere ziorg te besteden aan de verzorging van het weiland. Dat men alleen melkkoeien kon houden op uiterwaarden was vroeger een in geburgerd iets. Tegenwoordig is het echter anders, daar veel weiland in de Bömmièlerwaard mit$ goed ver zorgd goed geschikt is voor het weiden van fnelkkoeien. Het zakelijk gedeelte van hiet jaar verslag vermeldde o.m. de benoe ming van de heer PI. Groeneveld als directeur der Vereniging, het aan stellen van een deskundig, verkoper van landbouwwerktuigen,'eern uitbrei ding van het aantal te voeren artike len etc. De omzet in het aflgelopiein boekjaar 'bedroeg: bijna 5.000.000 kg De vee voeder omzet steejg miet ruim 20 pel. Ruim 30 nieuwe leden tra den toe. De aftredende voorzitter, de heer G. W. A. den Treffer, werd met bijna algemene stemmen herkozen, evenals de leden van de Raad van Commissarissen, de heren G. de Gaaij te Nederhemert en Gijsb. van Gen- deren te Well. Door de vergadering werd g|oed- giekeurd, dat het overschot bij] de reserve zal worden gevoegd en een aanvrage tot credietverhioging bij' de Coop. Boerenleenbank te Nederhe mert. Verder zullen de leden o).'m). ©en zeker percentalge korting ontvan gen. Ten opzichte van de niet-ledien werd dit billijk geacht. Bil de rondvraag kwam naar voren om deze zomer evenals de vorigle zomer een of meerdere excursies te organiseren. Dit werd toegezegd. Met een woord vain dank voor de opkomst der leden werd de ver gadering der coöperatie (bóeren en tuinders, die de aankoop en afzet 'hunner producten 'in éigen hand wen sen fe houden) gesloten. UITWIJK. Na een verblijf van ruim 3 jaar in Indonesië, keerde soldaat C. Oldenburg in ons dorp terug. Aan belangstelling bij zijn thuiskomst heeft ihiet hem zieker niiet ontbroken. Door de fanfare „Juliana" werd hein een serenade gebraght, terwijl velen hem de hand kwamen drukken. De commissie uit de burgerij, wel ke zich ten doel stelt die terugkerende 'militairen uit onze gemeente (Uit wijk-Waardhuizen) kon, gezien die spontane medewerking van de inge zetenen niet genoegen tot hier op haar werk terugzien, daar zij soldaat Oldenburg een keurig rijwiel kon den aanbieden. Scharen we ons een volgende maal allen weer achter de ze commissie. - De Herv. J. V. Samuël" al hier, hield weer haar jaarvergade ring. 'Vorig jaar November organi seerde deze J. V. reeds een herden kingsdienst in de Nied. Hierv. Kerk, ter gelegenheid van baar 25-jarig be staan, waar als spr. optrad Ds. J. F. Röth, de oprichter dier Vereniging. De jaarvergadering stond ook nog in dit teken. Geopend werd met bet zingen van Ps. 75:1, waarna de Voorzitter een gedeelte voorlas uit II Kron. 17, en vervolgens voorging in gebed. Hij sprak een kort wel komst wioord en gaf een terugblik 1924-1949, hetwelk teen duidelijk beeld gaf van, die levensloop der ver eniging. Een tweetal ernstige onder werpen wierdien geleverd: „Het Hei lig Avondmaal", naar aanleiding van l'Cor. 11:23—29, door li. C. v. Ar- kieil en „Sport" door de Voorzitter Ant. v. Her wij men. Verschillende af gevaardigden brachten hierna hun felicitaties uit. Na de pauze werd een ernstig spiel opgevoerd: „Die weg terug" in drie taferelen. Het slotwoord werd gesproken idoor die Erievoorz. Ds. Woldinga. Nadat de Avondzang was gezongen ging dezie voor in dankgebed. WIJK EN AALBURG Donderdag ,9 Maart 0,.®. hoopt de Chr. Vrouwen Bond "te vergade- ren, des avoinids 7.30 uur, in de Ned. Herv. pastorie te: Wijk. I Zr. de Vries Zal een lezing! hóu den over het ontstaan en de igjroei der verpleging. WOUDRICHEM In de M iddelv aantsiesteegge raakte de tractor, bestuurd door C. Holster, te watier. De bestuurder bracht het er tamelijk goed af. La ter werd de tractor door een kraan wagen op het droge gezet. ZUILICHEM De Oranjevereniging „Trouw aan Oranje", hield op 28 Februari haar jaarvergadering in café van Tongerlo. De Voorzitter opent de vergade ring en heet alle aanwezigen har telijk welkom. Spr. is verheugd, dat de opkomst der leden nu behoorlijk is. Donderdag 23 Febr. kon de ver gadering geen doorgang vindien, daar te weinig leden aanwezig waren. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De secretaris en penning meester brengen hun jaarverslag uit, waarna door 2 leden de boeken van de penningmeester worden nagezien en in orde 'bevonden. Hierna volgt bestuursverkiezing, wegens bedanken van die beren G. Schriever en W. G. v. Brakel. Voor dat echtei: tot stemming wordt over gegaan, vraagt de heer G. Fu ijk schot, wat de taak van het bestuur der Oranjevereniging is. Na beantwoor ding van deze vraag door die voor zitter, wordt tot stemming overge gaan. Gekozen worden de heren J. van Brakel en H. v. Brakel, welke hun benoeming aannemen. De aftredendie commissarissen worden bij acclamatie herkozen. Vervolgens Wordt die a.s. feestvie ring besproken. Besloten wiordt om in de laatste week van Augustus of in de eerste week van September a.s. een oranjefeest te organiseren. Evenals vorige jaren stellen zich een 6-tal leden beschikbaar voor het innen der contributie. Het voorstel van het bestuur om id© Gebr. A. en M. v. Brakel Azn. tot ereleden te benoemen, wordt met al gemene stemmen aangenomen. Van. de rondvraag wondt door geen der aanwezigen gebruik gemaakt. Hierna sluiting. Op bet olglenblik bereiden zich een kleine 10.000 chauffeurs in Neder land voor op het examen chauffeurs- vakbekwaamheid, dat onder auspi ciën van de enkele maanden geleden ingestelde C.C.V. (Contactcommissie Chauffeurs Vakbekwaamheid) wordt afglenomen. Reeds meer dan 2000 diploma's konden worden uitgereikt. Het is met igjrote voldoening!, dat wij van dit re sult aac kennis ig(even, omdat hieruit blijkt, dat de chauffeurs met enthou siasme medewerken aan dit streven om hun arbeid op een hplgier plan te brengen. Het is ons daarbii tevens geble ken, dat van de zijde van de werk-, gievers dit enthousiasme in belangL rijke mate wordt jgesteimd, zowel door het beschikbaar stellén van leer middelen als door het verlenen van faciliteiten aan de chauffeurs. De Contactcommissie Chauffeurs Vakbekwaamheid heeft zich in de achter ons liggende piaanden in het bijzonder belast met het coördine ren van 'de activiteit vari de verschil lende Organisaties en instellingen, welke zich bezig houden met het afnemen van de examens. Tot he den t oe kon aan een 3-tal instanties de bevoegdheid worden verleend om chauffeursdiploma's uit te reiken, welke het stempel van de C.C.V. dra gen. Deze instanties zijin: de Centrale Commissie voor Autobestuurders te Utrecht, De Nederlandse. Vereniging voor Transportondernemingen (NV TO.) te Den Haag en de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Or ganisatie (EVOj eveneens te Den Haag De examencommissies, welke door deze instanties zijn ingesteld, wérden door de C.C.V. erkend, terwijl de examens worden afgenomen in over eenstemming miet het landelijk vast gesteld examenreglement, met inacht neming van de eveneens landelijk Igleldeniae exameneisen. Het is echter aan de C.C.V. ge bleken, dat een aantal opleidingsin stituten het doen voorkomen alsof ook de door hen uit te reiken diploma's erkend zijn door de C.C.V. Het is met het oog hierop, dat de Contactcommissie Chauffeurs Vakbe kwaamheid er noigjmiaals de aandacht op vestigt, dat alleen diploma's wel ke onder auspiciën van de C.C.V. worden uitgereikt door deze. werkge vers- en werknemersorganisatie er kend zijn en waarahn nationale waar de kunnen worden toegekend. Voor de goede orde merkt zij op, dat in de Contactcommissie niet al leen samenwerken de Boniden van Werkgevers en Werknemers, doch ook Ministeries van Verkeer en Wa terstaat en" van' Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Verkeer sbon- den alsmede het Verbond voor Veilig Verkeer. PINKSTER DEMONSTRATIES IN BERLIJN VERBODEN. De West-Berlijnsie autoriteiten en de democratische partijen in Wesit- Berlijn zullen alle maatregelen ne men. om die communistische demon straties met Pinksteren in Wiest-Ber- lijn te voorkomen, aldus 'heeft de West-Berlijnsie burgemeester, prof. Ernst Reuter verklaard. „De vijanden van de vrijheid zul len eenzelfde mate van vrijheid krij gen als gegeven wordt aan die demo craten in Oost-Berlijn", aldus voegde professor Reuter toe aan zijn verkla ring voor de West-Berlijnsie gemeen teraad. „Wij zullen hun dus niet toestaan gebruik te maken van het Olympisch stadion en wij zullen el ke soort van mars of demonstratie verbieden. De democratische partijen moeten een verenigd front vormen om deze bedreiging te weerstaan." GESTOLEN SIGARETTEN. De Rotterdamse politie heeft een goede vangst gedaan. Ongeveer een 'maand geleden werd ingebroken in een entrepot van tabaksfabrikaten a. d. Wjpstzeedijk. De 'inbrekers vielen een half nrillioen Cluesiterrfield en 10.000 Philipp Morriss-sigaretten in banden. Na lang zoeken kon die pe ch er se eindelijk een inval doen in een werkplaats op die hoek van de C. P. Tielestraat en die Nozemanstr. Daar werden onder die vloer onge veer 450,000 sigaretten van deze "in braak; teruggevonden. Er zijn drie arrestaties verricht. EEN GROOT VERSCHIL. Steeds weer blijkt ons, dat men vaak niet goed het verschil onder scheidt tussen: het ruwieiwitgehalte in de droge stof en' het gehalte aan verteerbaar ruwieiwit in het product. Niet alleen worden daardoor bij de transacties fouten gemaakt, doch ook bij het gebruik in hiet bedrijf. Hieronder volgt ©en voorbeeld voor gedroogd gras (voor andere voeder- middelen geldt iets dergelijks): Volgens een analyse (of aanbie ding) komt er in een partij 20 pCt. ruweiwit voor in de droge stof. Het gedroogde product bevat echter ge middeld nog 10 pCt. vocht (d.w.z. 90 pCt. droge stof), dus het gehalte aan. ruweiwit in het product als zo danig bedraagt 20 pCt. van de ge noemde 90 pCt. ofwel 18. Vierder is het ruweiwit gemiddeld slechts voor 70 pCt. verteerbaar. In de dro ge stof komt dus 70 pCt. van 20 is 14 pCt. verteerbaar ruweiwit voor, terwijl het gehalte aan verteerbaar ruweiwit in het product als zoda nig 70 pCt. van 18 ofwel 12,6 be draagt. Uit hovenstaande voorbeeld blijkt Rijmen van Tijmen IN 'T SOVJET-PARADIJS. Wie achter 't IJzeren Gordijn, Een wijle moest vertoeven, Kan oyer zoveel onrecht zich Niet anders dan bedroeven. Als men het blad „De Waarheid." leest, Is 't daar een Paradijs. Maar dit maakt men gelukkig] toch Slechts Communisten wijs In 't land der vrijheid, Rusland zijin Nog concentratiekampen 't Verblijf daarin behoort wel tot De allergrootste rampen. De Sowjet-f/nie heeft beweerd: Hier toeft geen Nederlander. „De Waarheid" nam dit over, en Was blijkbaar niet erg schrander. Want weder is zeer duidelijk, Het tegendeel gebleken. Weer doet nu een gevangenkamp, Op heden van zich spréken. Vier hondef d Nederlanders zijin Er in zo'n kamp gevangen, Die heel erg naar de vrijheid en Hun Vaderland verlangen. Waar blijft nu toch de Communist? Wie spreekt de waarheid thans? Me dunkt het is voor Paul de Groot, Een reuze góéde kans, Om voor ons land zich igfcnjder eens Verdienstelijk te maken. In elk geval toch vragen we Opheldering van zaken. Al was de Waarheid nou zo fel, Elk achterhaalt die leugens wel. TIJMEN. dus, dat er een groot verschil be staat tussen de waarden van het ruw ieiwitgehalte in de droge stof en va®, het gehalte aan verteerbaar ruwiei wit, (n.l. resp. 20 en 12,6). Dit ver schil bedraagt hier 37 pCt. Men lette hierop wanneer men gedroogd groen voer koopt of gebruikt. STIKSTOF OF GRASLAND. In het algemeen wordt de stik stof op bet grasland veel te laat aangewend. Meestal wacht met tot de grasgroiei is begonnen, doch dan is de temperatuur reeds enige tijld hoog genoeg geweest voor de gras- groei; voor het beschikbaar komen van stikstof uit de grond was de temperatuur echter nog tie laag. Dus door stikstofgebrek kon hiet gras niet eerder gaan groeien. Met behulp van kunstmeststikstof kunnen en moe ten de boeren dit gebrek voorkomen. Bij gunstig weer moeit men reeds eind Februaribegin Maart deze meststof gaan geven aan de percelen, die men vroeg wil weiden of maai en. Stikstof vervroegt )en viersneljt de groei, bovendien verhoogt zij de kwaliteit van de voederwaaride van het geoogste product (nauwere ver houding.) De technisch-deskuudigë van de Commissie voor Voeder en Weidebouw van de Stich ting voor de Landbouw. Ons Feuilleton I door W. Kerremans Zonder zijn hoofd op te richten zei Mr. Mass ink daarna: „Ik loop rond met het plan mijn praktijk over te doen. Mijn vrouw dringt er op aan om buiten te gaan wonen, zij zégt dat er geen reden meer voor mij is noig langer te blij ven werken. Aanvankelijk gevoelde ik er heel weinig voor, omdat het werk wat ik doe, no(g altijd mijn volle belangstelling en liefde heeft. Maar langzamerhand heeft de drup pel, die mijn vrouw op mijn ge- da chtensfe er heeft laten vallen daar in toch wel een uitholling gemaakt, of dié tenminste doen veranderen. U bent nog jong, u kent nog geen praktijk, maar u' bent ook weer niet iemand die alleen maar collegeban ken en het studentenleven heeft gie kend. U bébt als bankdirecteur de mensen aangekeken en ze wat leren kennen. Het is niet onmogelijk dat wij tot overeenstemming komeii, maar voor ik in die richting beslissende stappen doe, wil ik u leren kennen. Komt u hier eens werken, kom1 eens bij ons eten en kom eeh|s een paar avonden praten, dan kan ik niet al leen u, maai* ,u ook mij leren ken-i men en dat is inodigl, want we zou den moeten beginnen een jaar of wat samen hier te bitten. Wat denkt u er van ajs wij beiden vrijblijvend zo eens deden. Hiet is lijkt mij, in ons beider belang ons zoveel mogelijk te wapenen tegen teleurstelling". Met toenemende sympathie had Roèlants naar hem geluisterd en hij verlangde hevig, dat deze besluiten zou hem te accepteren. Hij zag ach ter dat enigiszins stugge en barse tela at de innerlijke goedheid en wijs- eid die het leven van anderen trachtte te begrijpen. „Ik behoef niet te aarzelen over uw vriendelijk voorstel", antwoordde hij, „ik neem het heel graag aan eii ik hoop van ganser harte, dat onze kennismaking zo zalzijn, dat die tot een voortzetten daarvan zal leiden. Diat u mij wilt opleiden in de advocatenpractijk is op zichzelf al iets waarover ik mij' ten hoolglstie verheug en ik beloof u dat ik mij zal inspannen om u te voldoen. Roelants begon zijn werk de vol gende dag en hij deed zijn best zich in te werken in de nieuwe arbeid. Mr. Massink maakte hem dat gemak kelijk en gaf hem alle inlichtingen, niet alleen waar Roelants om vroeg, maar hij onderrichtte hem op joviale onderhoudende wijze en kruidde zijin onderricht met anecdotes uit zjjn praktijk en met karakterbeschrijving van andere juristen met wie Roelants spoedig te maken Zou hebben. 1 Roelants werd niet eens, maar meermalen te dineren genodigd door mevrouw Massink die hem altijd har telijk ontving en die hem in de afwe zigheid van haar man aanspoorde om zo te werken, dat Massink klon glaan rusten. „Hij heeft er geen. trek in", zei ze, „maar ik geloof dat het zo giqed voor hem zou Zijn. Zo'n drukke ad vocatenpraktijk als hij heeft is op zich zelf al afmattend, maar het, wordt dat in dubbele mate, in veel voud als ©en man zoals Maissinjk dat doel, omdat hij zo toegankelijk is voor het leed van anderen. Hii kon de cliënt die bij hem komt niet zien als iemand dién hij wat raad heeft gegeven en aan wien 'hij .wat verdient, maar het lot van zo'n man of vrouw trekt hii „zich aan, hii lijdt! met hen méde eh tobt er over pf het zijn eigen zoon betreft. Hij moet dat slopende werk nu maar neer leggen en ik gleloof wel, dat hii ver trouwen in u krijgt. Ik heb 't al, maar bij mannen moet je altijd piet bewijzen of ervaring aan komen. Werken, dacht Roelants als hii „op het kantoor was' en er zich moest! verdiepen in acten of andere docu-' nienten, die wel eens droog en ver velend waren, werken dat is het ku ras dat ik me smeden moet. Yionca is verloren... nu tenminste. Ik kan niets voor haar doen, maar zij zal terugkomen op mijn weg, ik zal haar weer terugzien. Eenmaal maar hoe lang, kan dat nog duren. Toen de druk van het leed hem te zwaar werd besloot hij weer eens naar Reinders en Lydie te gaan. 'Zij zouden wél iets weten van Yonca, hoe haar huwelijk was en hij beefde van vrees te zullen horen, daf zij on gelukkig was. Zodra deze gedachte bij hem was opgekomen, wilde Karei er ook ge volg aan geven en zonder uitstel schreef hij aan Reinders, dat hij Elan had hem weer eens te komlen ©zoeken. Zijn vriend hajd intussen de krijgsschool afgelopen en was werkzaam g|esteld o,p een bureau van de generale staf in den Haag. Om ga and ontving Roelants een harte lijke uitnodiging van Lydie iom te komen en niet naar een hjotel te glaan, maar bij hen te logeren. i De invitatie was zo oprecht en zo dringénd, dat Roelants besloot, die aan te nemen. Hij reisde naar de residentie, waar Lydie hem af haalde en hem vertelde wat er in die jaren was gebeurd. Roelants wist dat zij twiee kinderen hadden en hij informeerde plicht matig] naar de gezondheid eri de igiroei van de kleinen. Diat was een onderwerp, waarover Lydie niet zo iglauw was uitgepraat en Roelantis had moeite er zijn gedachten bij te houden, de géwemste antwoorden te geven of de verwachte vragen te stellen. Toen hij1 thuis het tweetal te aan schouwen kreeg, vond hij de gebrui kelijke termen om zijin bewondering uit te drukken voor de kinderen en dat viel hem gemakkelijker dan hij gedacht had, omdat zij er inderdaad gezond en stivig uitzagen. Reinders kwam tegen het eten thuis en toen zij bij elkaar zaten, vermeed elk van hen om de paami Vermeer of Uilenburgih te noemen. Ook des avonds toen hij met het echtpaar rond de tafel zat wist hij een ongedwongen toon in bet ge sprek te houden". Niemand sprak over Yonca en elk van de drie dacht aan haar. Reinders en Lydie waren overeengekomen het tere punt niet aan te raken en Roelants aarzelde om naar haar te vragen. Plotseling!, zander enige overgang of aanleiding zei hij „Zeg 'tmaar. Ik kan het niet lan- igjer uithouden o,m er naar te <vra- gjen. Is zij gelukkig?" Er volgde een zwijgen, dat voor Roelants als een inleiding!, ©en. voor bereiding was op het slechte nieuws dat men hem moest zeggen. Einde lijk legde Lydie het handwerkje waar aan zij bjezig was neer, keek Roe lants ernstig aan en zei „Ik heb de laatste tijd weinig; van haar gehoord. Ze zijn" niet meer in Breda, weet je. Ik geloof dat hij overgeplaatst is naar Gorcum. Hij js namelijk iniet meer bij d© veldartille rie. maar hij de vesting, nietwaar Wim?" „Ja", antwoordde Reinders droog, „hij is bij de vesting". Stilte. „Hoe is hun huwelijk?" bracht Roelants er ten slotte uit. 1 „Wim heeft me verteld dat Uilen- burgh zjjn conduite heeft moeten te kenen, wat nogal een slecht ding is voor een officier", deelde Lydie ont wijkend mee. „Ja, zijn kansen op promotie staan niet mooi," voegde Reinders er bij'. „Hij drinkt he?" informeerde Roe lants. (Wordt vervolgd). 28.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2