TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Wachters BI] DE BALANS Als de schoonmaak DONDERDAG 23 MAART 1950 No. 6756 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN Er werden bij de damclub slechts twee partijen gespeeld voor de onderlinge competitie, maar deze waren van goed gehalte. Klaren maakte fc^gen de Graag al spoedig de partij gecompliceerd, -maar beleef de er weinig plezier van. Het kostte hem veel bedenktijd en in een perio de dat hij ió zetten in minder dan een kwartier moest spelen, miste hij een goede voortzetting en koos i.pl. daarvan er een welke schijfverlies bracht. Even later werkte een blunder de partij direct uit. Schaap en Bax speelden een min of meer eenvoudige partij. B. koos zijn geliefde variant 272116, welk stuk later geruild werd. Bij een wederzijdse doorbraak won Schaap een schijf en in een verhou ding van Sch. 1 dam 4 schijven, B. 1 dam en 3 schijven moest wegens het late uur worden afgebroken. Maandag a.s. om half 8 voortzet ting der competitie in het clublokaal hotel „Central". ANDEL Tot bestuursleden dier kleine Hierv. |Mj.V. zijn gekozen: Mi. de Fil ter, penn.G. de Fijiter, alg. adjj; terwijl Hi. Sterrenbuijg thans secr. is geworden. Tot bestuursleden van de Ghr. scboolver. alhier zijln herkozen de he ren P. Zegwaard en Joh- 'Crielaard. -Naar we vernemen zal de heer W. Bronk'horst afscheid nemen als Hoofd van de Chr. lagere landbouw school alhier op Dinsdagavond 4 April a.s. in het Verenigingsgebouw,.) Tevens installatie nieuw benoemd hoofd der school. ALMKERK Woensdag 12 April a.s., des nam. 6 uur, hoopt de Herv. Meisjes- vereniging „Arbeid Adelt" in de zaal van de heer C. G. van Dijk alhier, met de oud-leden dezer vereniging, het 45-jarig! jubileum te herdenken. Op Woensdag 5 April a.s., des avonds half acht, hoopt de Oranje vereniging, alhier, in de zaal van 'de heer C. G. van Dijk, haar jaarverga dering te houden. Ds. Bloss te Ermelo', heeft voor het beroe pnaar de Geref. Kerk al hier bedankt. BABILONIëNBROEK De collecte welke gehouden werd tijdens de intrede van D(s!. den Beste in en voor de N|ed. Hierv. kerk alhier bracht op f 195.01. De cpllecte tijdens de bidstond voor het gewas bracht f85.39 pp. 1 Zaterdag 25 Maart a.s., des avonds pm 7 uur, Zal een bijleenkomisit gehouden worden in de; Ned. Hierv kerk alhier, ter herdenking! van het 50-jarig bestaan vain de Zondagschool „Die Zaaier". Verschillende sprekers zullen het woord voteren en alle le den en oud-leden wordiein hierbijiuit genodigd- Het geheel staat onder leiding van Dis. J. dl. Bieste. gorinchem. In hotel de Gier hield de Coop. Gorinchemse Ederveiling op 15 Maart 1.1. haar algem. vergadering. De grote zaal was goed bezet, toen de voorzitter, de heer C. Hart, met een woord van welkom de vergade ring opende. Het was de Perste maal dat op deze vergadering ook dames tegenwoordig waren, de voorzitter ver welkomde deze dan ook in 't bijzon der. We hebben tot op heden de da mes op onze vergadering gemist, zei- de hij, en toch is 'het de vrouw die op de meeste bedrijven de pluimvee- stapel verzorgd. De Voorzitter schetste voorts de moeilijkheden die bij de aanvang van 1949 voor onze vereniging voor de deur stonden, gelukkig is alles ten goede gekeerd. Op 15 Nov. 1949, herdacht onze Veilingmeester, de heer de Kuiper het feit dat hij 25 jaar geleden werd be noemd tot Veilingmeester. Steeds was hij. tot volle tevredenheid als zoda nig werkzaam, vandaar dat wij hem in de bestuursvergadering hebben ge complimenteerd en hem namens de vereniging een geschenk hebben aan geboden. De heer E. S. v. Kley las als secre taris de notulen en het jaarverslag 1949. Beide konden de goedkeuring van de vergadering wegdragen. Uit de balans per 3.1 Dec. '49 bleek dat van afschrijving op goederen en inventaris, nog een zuivere winst kon worden geboekt van f372,73. Ingekocht werden 651318 kipeie ren, 3432 broedeieren en 14151 een deeieren, voor een bedrag van f85925,07. De beginvoorraad bedroeg 2531 stuks voor een waarde van f 290,81 Tot bestuurslid werd met bijna al gemene stemmen herkozen de heer C. Sterk. Voorts werd het Bestuur gemach tigd voor het aankopen van cartonage tot een bedrag van f 300, Bij de rondvraag werden nog ver schillende veilingaangelegenheden be sproken. De veilingmeester verzocht de le den, zoveel mogelijk de eieren op Vrijdag te willen inzenden. Meer aan dacht te willen schenken aan be'tj rapen van schone eieren en bij het aanvoeren in elke kist een briefje te willen deponeren met naam en aantal eieren. Voorts bracht hij dank voor 'het geschenk en de gelukwensen die hij bij zijn jubileum mocht ontvangen en tenslotte wekte hij allen die te vreden mochten zijn over de gemaak te prijzen het afgelopen jaar, dit ook aan hun collega's te willen me dedelen. Tot slot volgde weder de traditio nele gratis verloting, waarbij ver schillende nuttige voorwerpen aan de leden werden toegewezen. iNa de rondvraag;, waarvan door en kele leden gebruik werd gemaakt, volgde noig een verloting; waarop de vooorzitter met een woord van dank de vergadering sloot. - land van altena De Minister van Wederopbouw deelt mede, dat htet in de laatste tijd meermalen is voorgekomen, dat open bare aanbestedinjgen worden gehou den waarbiji beperkingen wiomen ge maakt, tengevolge waarvan slechts bepaalde [groepen van aannemers tot de inschrijving worden toegelaten'b.v. slechts stadglenoten of aannemers, die een bepaalde staatkundige, of religieu ze richting aanhangen. De MtaiRter LAND v. HEUSDEN EN ALTENA - Op Dinsdag 7 Maart j.l. hield de Stamboekvarkensfokikver. „Land van Heusden en Altena en B.ies- bosch' in café van Dijk te Almkerik haar 20e algemene ledenvergadering. Aanwezig waren ruim 40 leden, toen de voorzitter, de beer W. Snoek, deze vergadering opende met een woord van welkom en de hoop uit sprak dat het een goede vergadering zou zijn. Die secretaris las de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. Uit het jaarverslag van de siecreta- ris bleek dat de vereniging op 1 Jan. j.l. 220 leden telde, dat die in komsten over 1949 f2769.17 bedroe gen, de uitgaven f2556.50. Door de financiële aomrriissie was alles in de beste orde bevonden,, waarna de rekening; met algemenie stemmen werd goedgekeurd. Verkiezing van 2 bestuursleden. Af tredend waren de heren C. van Kooik te Genderen en H. van Andel te Woudricbem. Eerstgenoemde stel de zich wegens hoge ouderdom niet meer herkiesbaar, in zijn plaats" werd gekozen de heer J. C. y. d. Beek te Genderen en de heer H. van Andel werd bij acclamatie herkozen. Besloten werd om op Vrijdag;. 12 Mei weer een fokdag te houden. Hierna bracht de voorzitter ter sprake de regeling met de berenhou ders om 10 gulden dekgeld plus fi.50 voor het stamboek en 50 cent voedergeld per dag te rekenen. Dit gaf veel stof tot spreken. Verschil lende meningen werden hierover ge hoord tot men. tenslotte ook dit punt afwerkte. Voorts werd besloten dit jaar niet 'naar de tentoonstelling te Dordrecht te gaan, aangezien in Augustus in den Bosch een internationale tentoon stelling van Fokv;arkens zal worden gehouden. Op voorstel van het bestuur werd de heer C. van. Kooik te Geinlderen, voor de vele diensten jdie hij aan de vereniging heeft bewezen, met alge mene stemmen benoemd tojt ©re-lid. zegt, dac |g|een goedkeuring zal wor den'gehecht aan vorenbedoelde, be perkingen, voor zover het werken betreft, goor de igunninjgL waaryan rijksgoedkeurinlgl nodig is in verband met financiële steun of anderszins. De gemeentebesturen worden verzocht dergelijke beperkinkgen in het alge meen te vermijden. - In de maanden jan. en; Febr. werden bij; de g|ew. Ar'beidshureaux in de prov. Noiofrdbrabaint ingeschre- ven 553 giedemobihseerden. Daarvan werden er 195 geplaatst, 95 toiejg|ela- ten tot de Rijkswerkplaatsen en 225 afgevoerd. Op 28 Febr. j.l. bedroeg het aantal gleheel werkloos zijinde per sonen 14.952. Het aantal geheel werk loos zijnde gedemobiliseerden her droeg 445. NEDERHEMERT De Coop. Boerenleenbank al hier, hoopt Donderdag _23 Maart a.s., des avonds half acht, haar algemene ledenvergadering te houden in de Naaischool. v De beer H. Wolfert alhier, was met f13.980.laagste inschrijver voor de bouw van een woonhuis te Hedel. Op Dinsdag 28 iMiaart a-s. van 24 uur hoopt de Kleuterschool al hier haar jaarlijkse openbare les te houden. 1 'Niet alleen de ouders, doch ieder, die belang; in dit werk stelt, is van harte welkom. Diaar tussentijds bin nenkomen wel zeer afleidend is voor* deze kleintjes, wordt beleefd verzocht zoveel mogelijk op tijd aanwezig te zijn. Men vertrouwt op uw aller op komst. 1 NIEUWENDIJK Het was Zondag 19 Maart j.l. wel een der zwaarste dagen welke de Ned. Herv. gemeente ooit gekend heeft, «daar 's morgens hun predikant, de Eerw. Beer Ds. Hintzbergen, zijn gemeente bekend rriaakte, dat hit het beroep, na ernstig beraad had aabgë- nomen. Dat de gemeente zeer onder de in druk was van dit besluit, behoeft hier niet nader te worden omschreven. Want met deze predikant vertrekt iemand, die de gemeente zeer na aan het hart ligt. Voornamelijk voor het verenigingsleven stond hij vsteéds: op de bres; nooit klopte men tevergeefs bii hem aan, altijd stond hij' hiervoor klaar, met raad en daad- Daarnaast was hij een kindervriend zoals men in de omtrek geen tweede aantreft, de kinderen zullen in. hem dan ook zeer veel verliezenmen kan thans begrijpen wat zijn vroe ger Wyekel in hem verloren heeft. Wij kunnen dan niet nalaten, de gemeente van Zwijhdrecht te com plimenteren met deze komst; endaar- naast zal de gemeente van Almkërk maar moeten berusten in haar lot en haar toewensen, dat zij weer spoedig in de vacature kunnen voorzien. UITWIJK. Ook de Ned. Herv. iMeisjesver. „Diorcas" alhier hield haar jaarver- igaderinigl, te weten haar 28iste, op Dinsdag 14 Maart j.l. Die vergadering stónd odder leiding van de plaatselijke predikant, maar dioiór het nog! niet aanwezig zijn van deze, werd geopend dloiör de voorz. van dé J.V.' de heer Ant. Berwijhen, met het laten zingen van Ps. 75 :1, waarna hijl voorging in gebed. Naar aanleiding van Exodus 10: 2124, sprak hij1 vervolgens een ope ningswoord. Uit het jaarverslag!, van de secreta resse bleek, dat de vereniging J,hans 13leden telt, 2 leden verlieten de vereniging wegens huwelijk, terwijl maar een nieuw lid werd geboekt n.l. juffr. Bronkhorst. Verschillende verenijgipgjen brach ten mondeling en schriftelijk hun fe licitaties oyer. Het prpgrammla was zeer afwisse lend, o.a. werden door de 'meis jes een drietal ingestudeerde liederen 'ten ge hore gebracht. Een opstel werd ge leverd door Truitje v. d. ;Niat en door juffr. Bronkhorst. Door 4 le den van de M.V. en 3 leden va'n de J.V. werd een samenspraak opge voerd „Japfee", naar het bekende hoek „Arjen". Met aandacht werd dit spel gevolgd. „Moeders pakje" werd ten gehore gebracht doicür 2 lé den van de „Mj.V. en tot slot „Crisis- moeilijkheden", opgevoerd door 9 lé den van de M;V. Een voordracht werd geleverd door A. W. Smits- Die yerigjaderinjg!werd beëindigd met het gezamenlijk zin|g|en van Gez. 2731 en 2, waarna Dis. Woldinga te ruim 11 uur voorging! in dankge bed. I i WIJK De héér H. van Dpvferen al hier slaagde voor het eindexamen fruitteeltschool te Geldermalsen. WIJK EN AALBURG Voor het op Hemelvaartsdag en Pinksteren alhier te houden con cours werden de navolgende tenten enz. gegund aan de hoogste inschrij vers: Rijwielbergplaats en snoep en ge bak door J. Millenaar; Patat Frites tent, Pellikaan Nieuwendijk; Vistent, Brunschot, Tilburg; Fruittent, P. Swart, Almkerk; Sigaren tent G. v. Helden, Wijk; IJsco, L. v. Veen, Wijk; Prijskaar ten verkoop M. Christ, Capelle. Alleen de gunning van de rijwiel bergplaats werd nog even aangehou den in verband met de terreinkwestie. WERKENDAM. Voor hét verhpgen ëin verzwa ren van de zeedijk en de buiteinberm en het herzetten van. steemglnoiing en betonbiokgLaoiing aan de zeedijk voor het Waterschap Waadde in Zeeland, was laagste inschrijïster fa. v. d. Heu vel alhier met f149.650. Ons Feuilleton m door W. Kerremans 33- „leitjes", riep Karei. „Jo dat is de grootste schurk die ooit in Utrecht heeft rondgelopen. Hét is een door trapte fielt, een sluwe schavuit. Laat U ilenburgh oppassen met die kerel, want hij is hem zeker te sluw. Ieder, die in zijn handen valt, maakt hij tor zijn slachtoffer. Het is de iaagi- hartigste en geslependste bandiet die men zich kan denken. Voor geld doet bij alles en hij zal Uileirjburglh even gemakkelijk verkopen als ieder ander. Waarschuw hiem vopr die vent". iYonca haalde haar schouders op „Waarschuwen! Alsof hij' ooit eni- igfe aandacht zou geven aan wat ik zeg. Wij spreken nauwelijks met el kaar en we vermijden eikaars gezel schap zoveel mogelijk". Roelants streek zich over hiet hoofd. Zo'n paar woorden van paar [gaven hem telkens weer diepere blikken in de afschuwelijke krochten va,n leed en vernedering, waarin Yonca moest leveti. 'Yoinca daar tussen die eerlozen zoals leitjes, oplichter, dief, woekeraar, schurk op allerlei ge bied... „Die leitjes", begiop hij' wjper. „O, praat asjeblieft niet over die vieze kerel. Ik ril als ik hem zie en hem niet kan ontwijken kruipt hij naar me toe en steekt zijn slijmerige hand uit". I „Je moet van hém weg, Jo. Onmid dellijk. Hoior eens hier wat ik héb bedacht. Ik wil met Uilenbiurgh spre ken en ik zal hem voorstellen een scheiding tie doen uitspreken die hem niets kost, geen proceskosten ep. geen uitkerinjg. Ik zal hem zeggen, dat je familie die kosten en het levenson derhoud op zich wil nemen en..." Jo schudde ontmoedigd' het hoofd. „Neen Karei, dat doet hij niet en mijn familie doet het oiok niet. Ik kan natuurlijk wel bij moeder gaan wonen, maar zij is niet meer als vroegler en de proceskosten kan zii bezwaarlijk betalen". „Maak je daarover geen zorg. Dat is voor later en het kan alles heel gle- makkelijk geregeld worden. Als ik het proces voor je mag voeren, kost het niets en voor de alimentatie be hoeft hij niet bevreesd te zijln, omdat de scheidinjg op andere Iglrond dan het [gebruikelijke overspel klan wor den uitgesproken, namelijk wegens kwaadwillige verlating. Jij1 [gaat van hem weg, hij sommeert je terug te komen, je voldoet daaraan niet en dan kan hij scheiding eisen zonder dat de rechter hem tot uitkerinjg zal verplichten. Er behoeft dus geen fi nancieel bezwaar voor hem te be staan". „Hij zal niet naar je toe willen komen". „Dan g|a ik naaf hem toe". „Hij ontvangt je niet". „O ja, ik heb middelen bedacht om hem te dwingen". „Middelen? Om hem te dwingen?" vroeg Yonca onrustig. „Ik zal mij' met zijn schuldeisers in verbinding stellen en hém uit hun naam oproepen voor een bespreking. Daaraan zal hij wel moeten v>i- doen". „Dan zendt hij' leitjes". „Die vent ontvang ik in geen ge val en ik zial hem genoeg kunnen bangmaken dat hij komen zal". „Dit is het waarvoor ik bij' je ben gekomen. Ik ben je zlo innig dank baar voor je gioede hulp en jie krach tige toon. Ik weet niet of je zult sla gen, maar alleen al dat er iemand is die mij wil bijstaan qn geen voor wendsel zoekt om daaraan te lont'ko- men, maakt mij gelukkig". „Ik zal niet rusten Jo voor ik je verlost heb en ik kan de gedachte niet verdragen 'dat je al die dalgen dat het nu nog duren zal weer bii dat individu moet léven". „Als er maar een klein kansje is op bevrijding; is hlet zoi erg niet meer. Hiet vreselijke was, dat ik geen uit komst zag; geen hioiop had. Ik was radeloos en vroeg nu aan Lyldie of ik enige tijd bij liaar kon kiomen om tenminste enkele; dalgjein weg te zijn van die man en uit die omge ving. Toen antwoordde zij' dat ik kon komen z(o g|auw e,n ZO' lang als ik wilde en ze schreef me over jou en raadde mij aan bij jou hulp te zoe ken. Ze zeide zeker te weten, dat jij' alles zoudt doien wat in je macht was t „Ja Jo, dat zal ik en zonder uit stel. Morgen, neen vanmiddag nog: zal ik Uilenburigh schrijven en hem verzoeken bij' rriij te komen". Yonca stond op. „Ik moet nu gjaan. Ik ben zlo blij; dat ik je gesphöken heb. Het was eerst erg droevig, omdat ik dacht! aan de heerlijke en blijde tjjid in Breda t oen ik zo; gelukkig was 'en zo veel van de wereld verwachtte". „Je hebt het leed, dat je deel moest zijn in deze paar jaren ruimschoots gehad Jo en je mioogt hopen, dat er nu ©en betere tijd voor je 'gaat aan breken" „Ik ben er zo gerust op dat ik mijn lot in uw handen heb [gelegd. Ner gens kan bet beter zijn. Diat weet lïc". I Roelants hielp Jo in haar mantel. „Nu moet je mie nog zegglen Jo hoe ik je kan bereiken. Ilk zal je nu in de eerste tijd no|g[al eens 'moeten spreken om jé in te lichtten en je inlichtingen te vragen". „Ja, daaraan heb ik nog niet ge dacht. Ik weet daarvoor no|g niet dadelijk een bruikbare regeling. Ik kan niet hier telkens1 bij je komen. Op je kantoor? Kan ik je daar ah leien spreken?" „Natuurlijk. Mijin adres is Malie baan 43. Eir staat alleen nog 'maar een naambord van Mr. Massink, maar bet mijne zal er spoedig! bijkomen. Ik zal Massink vragen me een ka mer in in zijn woning af te staan als1 jij komt." Hij1 reikte haar nogmaals de hand en drukte die lang en hartelijk. „Houdt ,gjoede moed Jopiê. Alles wat gedaan ban worden zal ik doen en je kunt er zieker van zijn, dat ik! niet zal rusten om 'je té bevrijden. Heel Igauw hbiop ik. H|eb geen vfee® meer". „Dank, Karei, dank. Je bent een trouwe vriend". Yonca verliet het huis. Karei kon er niet over denken naar zijn kantoor te glaan en zich daar bezig te hou-< den met zijn gewone werk. Eerst greep hij ëen studieboek over het echtseheidinjgSproccs, maar Iqoih er zijn gedachten niet bij' bepalen en hij: liep naar buiten. Hij wandelde enig© uren en na 'het etên zette hij; zich aan de studie, op welke wijze hij Yonca bon verlossen uit de klau wen van die twee onmensen. Maar vele malen liet hij het boek o;p zjijln knieën zakken en staarde peinzend in de ruimte, denkend, hopend, vre zend, zoekend en sidderend over het gruwzame lot dat Yonca moest dra- gien. Zijn hospita kwam pp de gewone tijd zeggen dat Ze maar ging sla pen en of meneer iets; modjg had. „Misschien wil ik straks nog een kop koffie of een glas groc drinw ken", antwoordde hij. „Is het spiri- tustoestel gevuld dan zal ik mie wel redden". Zijn verzorgster keek het toestel na en ging toen heen om het keteltje miet water te vullen, le|g|de lucifërs giereed en zei dat alles; kjaajr was en vertrok. (Wordt vervolgd). behorende bij het Tendolin verdrijft rheumatische pijnen N.V. A. J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE Uw handen onooglijk maakt, Purol maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 40-75 ct,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5