Acetyleendissousflessen. „KLEOtT-DienstrijwielJ Buitendeuren 3ungfians uurwerk Radio Apparaten Adr. Verwijs Andel Goedgekeurde Pootaardappelen witisue£%witf rijwiel vakkundig moffelen gebruikte en nieuwe rijwielen Uit voorraad leverbaar: Kraayveld Regelmatig ontvangen wij de nieuwste PHILIPS en N.S.F, Technisch Bureau „ELGO" Telef. 12 Eethen Pootaardappelen C. v. d. Bogert GEBR. EBERT Voor Reparaties Kunstgebitten Van alle kanten POOTAARDAPPELEN C. J. VERDOORN De winterbespuiting in de fruitteelt. Nederland kent Immers Nederland beleeft géén sensatie op wasgebied! Elke huisvrouw weet allang: voor Landbouwers on Handelsmensen 11 A. Ridderhof Zn. Werkendam (N.-BrJ Rijmen van Tijmen NUMMER i:. Hlet eerste kievits-ei, Is Vrijdag needs gierenden. En volgens oud gebruik, De Koningin gezonden. Een Castricumse knaap, Heeft het ditmaal gewonnen, En 't was om 't zoeken van 'Een ei niet eens begonnen Ik zeg maar zoJe moet Gelukkig ztijn in dezen, Want anders zial je nooit,. De allereerste wezien Misschien denkt u"Och kóm Wat drukte voor zio'n ei... 't Is niet de moeite waard EedenkDie lekkernij Vindt ieder zio maar niet Al is men in de weer, Om d'eerste dan te zijn, Mien vist zo menig këer Net achter 'tnet, omdat Dit eerste vind-record, Soms op het onverwachts, Nog weer gebroken wordt. Maar hoe het dan ook zij, Zo omstreeks midden Maart Is zulk een vroege, vondst, Wel een berichtje waard. Wat jammer dat zo'n ei, Niet góed blijft 'tbele jaar, Als dan weer Lente wérd, Dan wonnen wij 'tzowaar! 'rtjMEN. De Arbeidsinspectie, afd. publici teit, verzoekt ons het volgende onder de aandacht te brengen: De explosie van twee acetyleendis sousflessen binnen een kort tijdsver loop heeft vanzelfsprekend ongerust heid verwekt bij de gebruikers van deze flessen. Behalve betreffende deze ontplof fingen beschikt de Arbeidsinspectie nog over gegegevens omtrent in to taal 13 gevallen sinds 1 Januari '49, waarin „iets" met een acetyleendis- sousfles plaats vond. Het aantal ma len, dat zulks geschiedde zonder dat de Arbeidsinspectie daarvan in ken nis werd gesteld, omdat er geen on geval bij plaats vond, is echter vele keren groter. N De oorzaken zijn door het onder zoek ter plaatse in alle bekende ge vallen tot klaarheid gekomen, en met alle beschikbare middelen wordt er naar gestreef d, in samenwerking met de leveranciers de gebruikers de mid delen aan de hand te doen, om her haling te voorkomen, waarbij in aan merking moet worden genomen, dat in Nederland omstreeks 15.000 fles sen per week circuleren. In 5 van de bovenbedoelde 15 ongevallen kwam een fles tot ont ploffing; de inleiding der explosies was toe te schrijven aan de volgende oorzaken a. In een werkplaats geraakte een bitumenketel in brand. Een in de nabijheid geplaatste acetyleendissous- fles geraakte in de vlammenzee, werd sterk verhit en explodeerde. b. Bij 3 flessen geraakte het door lekkage van de afsluiters uittredende acetyleen in brand; de flessen explo deerden respectievelijk na 5 minuten 20 minuten en een onbepaalde tijd. c. In het 5e geval werd een hier te lande nog niet geconstateerde oor zaak vastgesteld, namelijk het ont staan van koperacetyleen, hetgeen als een zeer bijzonder geval kan wor den beschouwd. Van de 5 explosies waren er dus 3 het gevolg van het op de een of an dere wijze in brand geraken van uit de fles lekkend acetyleen. Wordt een fles namelijk sterk verhit, hetgeen onder deze omstandigheden het ge val kan zijn, dan kan ontleding van het gas in de fles optreden, tengevol ge waarvan de druk sterk oploopt. In 8 van de 10 overige bekende onge vallen sinds 1 Januari 1949 geraakte eveneens uit de fles lekkend aoety- tyleen in brand. Vele flesafsluiters verkeren als ge volg van de oorlog nog in een slech te toestand. Lange tijd was het niet mogelijk de vereiste zorg aan deze onderdelen te besteden en tijdige ver vanging te doen plaatsvinden, terwijl ook het zoekraken van duizenden be- schermkoppen der afsluiters, die voor allerlei doeleinden zijn gebruikt, het zijne er toe heeft bijgedragen. Een andere zeer ernstige bron van lekka ge is gelegen in slechte pakking in de aansluiting van het reduceertoestel op de fles. Ook hier kan door ont snappend gas de fles in brand geraken. Persil streeft daarbij niet naar ophef of sensatie, maar wel naar degelijke, veilige betrouwbaarheid. Zaaigranen Zaaiwikken Gras- en Klaverzaden Telef. 98 - Hedel M. G. BLANKERS H.H. Aannemers A. DORU1TER, J. VAN STRATEN 3-gaats kachels Kookhaarden Butagas-comforen Gaas, Puntdraad HAAST U IN UW EIGEN BELANG Kerkstraat 128c GEN DEREN Telef. 6. De juiste tijd geeft een Het goede adres voor verlovingsringen en verdere gouden en zilveren artikelen is Hoogstraat 45 Telefoon 109 Ook voor Reparatie staan wij steeds voor U klaar VOOR ALLES OP HET GEBIED VAN ELECTRICITEIT EN RADIO Official PHILIPS en N.S.F. Service. LANDB0UWZA0EN, VRUCHTBOOM- en ander PLANTMATERIAAL De Arbeidsinspectie zal, gezien het aan lekkage verbonden gevaar, op korte termijn en op grote schaal de afsluiters op hun goede afdichting controleren. Alle afsluiters, welke lek ken, zullen dan doelmatig moeten worden hersteld of moeten wor den vervangen. Bovendien zal wor den nagegaan, of in de aansluiting van het reduceertoestel op de fles een goede pakking is aangebracht. Aan dit punt moeten overigens ook de gebruikers zelf veel zorg beste den. Het plaatsen van het reduceer toestel, vooral als dit met een beugel geschiedt, zoals hier te lande uitslui tend gebruikelijk is, moet met grote zorg geschieden. Mocht men bij het gebruik van een fles hebben bemerkt, dat er iets niet in orde is, dan sture men de fles niet zonder meer aan de leverancier te rug, maar- geve er duidelijk op aan, wat naar men meent aan de fles man keert. Men zij zich zijn verantwoor delijkheid in deze terdege bewust! De Arbeidsinspectie zal binnenzeer korte tijd een uitvoerig instructieblad betreffende behandeling en gebruik van acetyleendissousflessen uitgeven en publiceren. Een ieder, die hier in belang stelt, kan reeds thans aan de districtsbureaux der Arbeidsin spectie schriftelijk zijn wens tot toe zending kenbaar maken". voorjaaï" opnieuw eisen dewijpr terbespuitihgen die volle aandacht van de teler op. 'Reeds in de tweede hélfti van Mjaart nemen deze werkzaamhe den in de fruitteelt een aanvanjgl, reden, waarom in de practijkaanwij- zingten in het landbouwkwartier van de Afd. Voiorl. v.h. Mjku v„ Laridb,, Visserij en Voedsielvoorz. op Maandag 13 Maart enkele practische wenken werd gtegjeven met betrekking tot het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Wat de vruchtboamcarbolineum be treft, werd opglemerkt, dat dit mid del slechts verspoten mag' worden zolang de knoppen in rust zijin. Voor sommige glewassen, waarvan de knop pen vroeg uitlopen, zoals perziken, bessen en prüimen, is er zlelfs: maar een vrij korte periode, voor laat ont wikkelende gewassen men dienke aan appelrassen duurt de periode daarentegen veel langer, doch vrijwel nooit langfer dan tot 21 Maart. Vr uchtboiomcarbolineum, waaraan men in het begin van de winterbie- spuitipglen nog uitsluitend is gebon den, gebruikt men in een sterkte van 2—7V2 pet. Voor de vroejgene rassen moet men al eerder op andere middelen over gaan. Zodra vJhjc. niet meer ver spoten kan worden, omdiat er wer king; in de knoppen is gekomen, gaat men over tot het gebruik van DNC-bevattende middelen, d.w.z. die middelen, welke uitsluitend verbindin gen van DiNiC bevatten en de meng sels van teeroliën en D'NiC. Van die poedervormige DjlNIC preparaten wordt 1/4 oplossing gebruikt, van de blokvorm is 1 blok per 100 1. wa ter nodig en van mienjgsels teeroliënr DiNC is een 3/4 verdunning voorge schreven. Voor een krachtige wer king van dezte middelen, moet die /gemiddelde 'dagtemperatuur, dus1 die temperatuur 'smiorjgiens, 's middags en 's avonds en 'de som daarvan gedeeld door 3, miinstehs 5 ,gr. T- bedragen. Terwijl v.b.c. bij, snel drojgend! weer verspoten moet worden, dient mlen voior de bespuitingen met DNC-bevaf- t;ende middelen dagien miet bedekte lucht te kiezen. Zowel met vJbJc. als met D|NC doodt mten de eitjes1 van blad-, schild en dopluizen, wintervlilnl- der, kersenbloesemlmotje, appelblad- vlo en epkele andere, maair niet de eitjes van spintmij ten en wantsen. Hiervoor hieeft men een minerale oliepreparaat nodig, waarvan men, in verband met die hoge kostten^ in het uiterste gleval gebruik dient te maken. Tenslotte werd nóg idle aan dacht glevestigd op de zlgtn- ge Je olie, ©en middel, dat 'bestaat uit een mtenlgb sel van minerale olie en DING en dat vrijwel tegen aH% eitjes werkzaam is. Van dit middel mloet ©en 6 pet. verdunning worden gebruikt. Voor een krachtige w§rkking van de mid delen, die minerale olie bevatten, moet de .gemiddelde dagtempepa tuur minstens 9 gr/"C bedragen. jMjet hjet verspuiten van ,gele olie kan men. voortgaan tot in het ver- isóhuivinjglsstadium. Hlet beëindigen van het spuiten van deze mididelen hangt echter niet alleen van 'de knop- ontwikkeling af, doch io©!k: van het verschijnen van de larven uit de eitjes. Indien al veel blaidluizlen jen rupsjes van de wintervlindeir zijn ver schenen, heeft het geiep zjin meer de bespuitinglen voort te zetten. Alleen als er veel spinteitjes op de bomen voorkomen, kan toet de gele olie- bespuiting worden doorgegaan:. In elk Igleval verdient hlet aanbeveling de bespuitingen met gele olie op de vroegte^ appelrassen te beëindigen, aangèzien anders die bespuitingen, te lgen de schurftziekte in bet gedrang komen. Juichen de Nederlandse huisvrouwen? Klinkt overal waar wasgoed wappert aan de lijnen het „Hoe bestaat V' der verwonderde buren? Knippert men alom met de ogen van het „ver blindend wit" als er wasketels opengaan? Is er verbazing onder de huisvrouwen van Nederland Of zijn de „opzienbarende vindingen" op was- gebied, die de laatste tijd onder fantastische Het moderne laboratorium van Persil is natuurlijk bekend met alle preparaten en methoden die er zijn, en er is tot nogtoe geeo „extra blank" of „hyper wit" ontdekt, dat het was middel Persil zou kunnen verbeteren. In Persil wordt al 40 jaar vanzelfsprekend elke practische verbetering toegepast, die na grondig onderzoek volkomen verantwoord is gebleken. Zo is, ujét de vooruitgang van wetenschap en techniek, Persil, het oudste zelfwerkende was middel, stééds beter gemaakt en is Persil ge worden en gebleven: het beste, zuiverste en veiligste wasmiddel dat bestaat. namen werden aangekondigd, dan toch niet zo verbluffend? Inderdaad„Verbluffend" is, wat go genoemd wordt, niet. Want er bestaan op wasmiddelen-gebied geen wonderbaarlijke, geheimef stoffen en».. Het bestewant Persil heeft een ongeëven aarde waskracht, maakt Uw goed stralend- wit en hergeeft de kleur haar eigen fleur. Het zuiverste, want Persil heeft óók op den langen duur geen schadelijke nawerking. Het veiligste, want Persil spaart al reinigend zelfs de teerste weefsels en verlengt de levensduur van Uw textiel. Voorziet U tijdig van deze zijn thans zeer schaars. Wij leverei deze uit voorraad. Zolang de voorraad strekt in 20 soorten, in alle klassen, allen maat 28/35, ook voorgekiemde. Tevens alle soorten w.o. de Orig. Weidetypen enz; Vraagt onze voll. prijscourant. Levering overal franco. Zaad- en Pootgoedhandel is er het speciale Een verzwaard rijwiel, dat toch uiterst licht loopt. Vraagt prijs bij Rijwielhandel Tel. 51. WIJK EN AALBURG Wij maken alle soorten zowel massief als gefineerd in alle houtsoorten, ook vol gens tekening, fijn hout ba- timmering-en meubilair. Aanbevelend, Meubelbedrijf Telef, 71 N1EUWENDIJK, LAAT NU UW voor f 20.- LEVERBAAR Rijwielhandel, Sterrestraat W 22, Heusden snel en goed. Hoogstrraat 348 Woudrichem (met micadeur) Smederij, Tel. 51, Almkerk komen de bestellingen reeds binnen, ook Uw bestelling te doen bij Ontvangen een grote sortering „Junghans" SChoorsteenklokken met Bim-Bam slag, ook „Junghans" wakkers. Alle uurwerken met garantie. Ook ontvangen prima kwaliteit zakhorlagas. Wendt U tot ons en wij leveren U uit voorraad of op de kortst mogelijke termijn een toestel van een der bovenstaande wereldmerken. Wij laten U deze toestellen graag eens rustig bij U thuis beluisteren zonder enige verplichting uwerzijds. Wij beschikken over de meest moderne meet-instrumenten, waardoor wij Uw toestel vakkundig en vlug kunnen repareren, Tel, 23 d. e. n. GIRO 260943 HANDEL INj: en verschillende rassen KUIKENS en JONGE HENNEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 7