voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De Conferenties in Den Haag. No. 6759 Maandag 3 April 195Ó PlAATSELUK NIEUWS Und van altena Firma L. J. Veerman, Heusden DOEL VAN ATLANTISCH PACT: WERELDVREDE BESTENDIGEN. Het Atlantisch Pact heeft voor en kele weken een vaste plaats veroverd op de voorpagina van onze dagbla den en in de nieuws-bulletins van de radio. Iedere dag is er nieuws over de aankomst van hoge autoriteiten, over de verklaringen, welke zij afleg gen, over de verwachtingen, welke zij uitspreken en over de vorderingen, welke gemaakt worden op de confe renties te Den Haag, waaraan over al in de wereld grote betekenis wordt toegekend. Mag men nu aannemen, dat om ons te bepalen bij ons ei gen land bij de gemiddelde Ne derlandse krantenlezer de besprekin gen in het kader van het Atlantisch Pact ook in het middelpunt der be langstelling staan? Wie in deze da gen het oor eens te luisteren legt, zal tot de ontdekking komen, dat men zich over het algemeen niet bewust is van de grote betekenis van die be sprekingen. Dat is wel enigszins ver klaarbaar. Er is in de jaren na de tweede wereldoorlog reeds zoveel con tact geweest op internationaal niveau en al dat contact heeft zo bitter weinig positief resultaat opgeleverd, dat men min of meer „conferentie- schuw" is geworden en dat men het vertrouwen in de goede afloop van internationale besprekingen dreigt te gaan verliezen. EEN GEMEENSCHAPPELIJK .DOEL. Dat behoeft bij de conferenties over het Atlantisch Pact geenszins het geval te zijn; er bestaat in Den Haag geen enkel meningsverschil van zodanige betekenis, dat daardoor de besprekingen zouden kunnen misluk ken. Want het is één gemeenschappe lijk doel, dat de 12 landen van het Atlantisch Pact samenbindt: het hand haven van de wereldvrede. De Verenigde Staten, Engeland, Ca nada, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Denemarken, Portugal, IJsland, Bel gië, Luxemburg en Nederland hebben zich door het ondertekenen van 'het Pact verplicht elkaar bij een aanval van buitenaf wederzijds hulp te ver lenen. De betekenis van deze over eenkomst is duidelijk: door samen voeging van alle krachten kan een eventuele aanvaller worden afge schrikt en afgeweerd. Door een hech te samenwerking tussen al deze vre delievende naties wordt dus een te genwicht gevormd tegen een vijand, die de wereldvrede zou willen versto ren. DE ORGANISATIE ROND HET PACT. Het spreekt wel vanzelf, dat dit doel niet "kan worden bereikt door een overeenkomst op papier alléén. Vandaar dan ook, dat verleden jaar na de plechtige ondertekening van het Pact diverse organen in het le ven zijn geroepen, welke de gezamen lijke verdediging van de 12 landen moesten voorbereiden. Het hoogste orgaan is de „Noord-Atlantische Raad", waarin de Ministers van Bui tenlandse Zaken der 12 landen zit ting hebben. Daarna volgt het „De fensie-Comité, gevormd door de Mi nisters van Defensie en het „Mili tair Comité", waarin de chefs der staven zijn bijeengebracht. Naast het Militaire Comité bestaat nog de Pro ductie en Bevoorradingsraad", welke bestudeert wat beschikbaar is voor defensie-doeleinden, over welke wa pens en productie-mogelijkheden de landen zélf beschikken en wat nog moet worden aangevuld door aan voer uit Amerika. Over het algemeen is men van oordeel, dat de landen van het Pact zo spoedig mogelijk in het bezit moeten worden gesteld van de nodige wapens, ook omdat het oefenen met deze wapens de nodige tijd vergt. Tenslotte zijn de ministers van Fi nanciën der betrokken landen onder gebracht in een „Financiëel-econo- mische commissie". Ook dit is een belangrijk orgaan, omdat de wijze, waarop de vastgestelde plannen zul len worden uitgevoerd, nauw 'samen hangt met de economische toestand van de betrokken landen. WAT IN DEN HAAG BEREIKT WERD. De eerste conferentie, welke vo rige week in Den Haag gehouden werd, was die van de Productie- en Voedingsraad. Met voldoening con stateerde de Raad, dat sinds de laat ste vergadering goede vooruitgang is gemaakt bij het opstellen van een ge meenschappelijk productie-programma Doel van dit programma is: te zor gen voor een zo groot mogelijke stroom van militair materieel naai de strijdkrachten der betrokken lan den. De Raad bestudeerde ook an dere problemen van gemeenschappe lijk belang, zoals de z.g. „standaar disatie" (het gelijkvormigmaken van de verschillende oorlogsproducten). De tweede conferentie betrof het Militaire Comité. In December 1949 werd te Parijs de algemene opzet voor de verdediging vastgesteld. Sindsdien hebben de vijf regionale groepen, waarin de landen van het Atlantisch Pact zijn verdeeld, vrucht baar werk verricht. Daaraan is het hoofdzakelijk te danken geweest, dat het Militaire Comité sneller heeft kunnen werken dan verwacht was. Het Comité kwam unaniem tot over eenstemming over het gezamenlijk plan voor de verdediging van het ge bied, waarover het Atlantisch Pact zich uitstrekt. In dit plan wordt de verantwoor delijkheid tot uitdrukking gebracht, die door elk deelnemend land is aan vaard, n.l. om met de sterkste krijgs macht, dat het op de been kan bren gen, de voortdurende veiligheid van het „Atlantisch gebied" te verzeke ren en dit gebied te verdedigen te gen agressie. Na deze beide voorbereidende ver gaderingen jis Zaterdag 1 April de belangrijke conferentie van de Mi nisters van Defensie gehouden, aan wie de resultaten van de beide in leidende conferenties zijn voorge legd. HEUSDEN De Heusdense slajgers zorgden er dit jaar na een onderbreking van een aantal jaren weer voo,r, da,t de bewoners van Heusden en om geving, Zich met cle Paasdagen van een mals stukje vlees kunnen voor zien. Zoals uit achterstaande adver tenties blijkt, kochten de slagers Jan- sou, Kuijsten en Reas op de Paa'svee- tentoonstelling te Rotterdam, weer een paar prachtige ossen aan. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertenties. Vrijdagavond had in verband met het eindigen van de icursu's, in de tekenschool alhier de diplomaruhr* reiking: plaats aan de leerlingen der 4e klas. Onder de aanwezigen merk ten we naast directeur en deraren o.a. op de heren J. A. Duyme (voor zitter), G. v. Andel (secr.-penningb meester), A. de Haan, D. J. Hus en G. Schipper. De voorzitter opende de avond met een woord van welkom tot de aan wezigen en gaf hierna het woord over aan de directeur der tekenschool, de heer W. Knoop. Deze deelde al direct mede, om de spanning te breken, dat aan alle leer lingen der 4e klas hef diploma., uit gereikt zou worden. Spreker wees de leerlingen er vooral op, dat ze er nu nog. niet waren, doch dat het slechts een beginpunt in hun .leven betekende. Daarom ook wees de di recteur op de plannen van .het be stuur der tekenschool, een nieuwe vervolgcursus aan de school te .ver binden vati 2 jaar en drukte de ge slaagde leerlingen op 'het haft aan deze cursus deel te nemen. Spreker was niet ont tevreden over de opkomst der leerlingen, wat ook bleek uit het vrij hoge aantal ge slaagden. Plet is echter bedroevend, dat het percentage leerlingen uit Heusden, vergeleken met het aantal leerlingen van buiten, zo laag ligt. Hierna reikte de directeur aian de geslaagden de diploma's uit. De na men zijn als volgt H. Kerkwijk te Wijk (zeer gloed), G. Mouthaan te Wijk (zeer goed), C. v. Zeist te Meeuwen, G. v. Kuyk te Aalburg, A. Schilders te Meeuwen, C. LI. v. Wijk te Wijk, H. Reide,kier te Meeuwen, C. Viveen te Hees been, C. de Waal te Wijk, J. Branderhoist te Geilde ren. Vervolgens vond de prijsuitreiking plaats. In de afdeling scheeps- en ma chinetekenen, leraar de heer P. Smits, verkreeg de leerling G. Struyk uit Genderen een eerste prijs en de leer lingen Joh. Duister uit Heusden en W. Brink uit Meeuwen, elk een twee de prijs. In de afdeling vak- en reclamete kenen, leraar de heer M. v. d. Pol, verwierven de leerlingen P. v. d. Oever uit Heusden en C. de Bruin uit Wijk, elk een eerste en J. Ver steeg te Wijk een tweede prijs. In de afdeling schilders 2e klas, verkreeg K. Verbeek uit Wijk een tweede en J. de Laat uit LIaarsteeg m de 3e klasse oen eerste prijs. In de afdeling bouwkunde, leraar de heer Molenaar, werden de volgen de prijzen uitgereikt: J. "Lankhaar, Eethen, eerste prijs; H. G. v. d. Wiel, Haarsteeg en v. d. Kolk elk een tweede prijs. Aan het slot dankte de Directeur bestuur en leraren voor de prettige samenwerking, waarna de Voorzitter wees op de grote moeilijkheden, die overwonnen moesten worden en op de plannen tot uitbreiding van de cursus. Spr. vestigde de aandacht op de grote vooruitgang op het gebied der bouwkunde en betreurde het dat zulks niet gezegd kan worden van de afdeling scheepstekenen. Waar echter in de volgende cur sus de heer A. de Haan weer als Voorzitter zal fungeren, hoopte spr. dat ook dit weer in betere richting zal gaan. Hij sloot vervolgens met een woord van dank tot directeur en leraren dit cursusjaar. De leerling H. C. v. Wijk uit Wijk dankte namens de leerlingen, direc teur en leraren voor de ontvangen lessen en bood de directeur namens hen een geschenk aan. Bij de vorige week door de Vereniging '„Heusden's Belang" ge houden aanbesteding van het jacht- vlot in de haven, werd als volgt inge schreven A. Smits, Heusden 637 S. J. Pepping, Heusden 624 G. A. v. d. Eijnde, LIerpt 594 G. Nieuwkoop, Heesbeen 527 Het werk werd aan de laagste in schrijver gegund. Onder voorzitterschap van ha ren hopman, de heer Ant. v. Blad el, werd Donderdagavond in het club lokaal hotel „Central", de maandver gadering gehouden van het Schut tersgilde „St. Blasius". Besloten werd buiten de vastge stelde bondsconcoursen en daaraan verbonden bekerwedstrijden, deel te nemen aan het Nat. Concours op 7 Mei te Enschot en op 11 Juni te Udenhout. Tevens aan het grote Land juweel te Boxmeer op 4 Juni a.s. Besproken werd het onderling con cours der gilde „St. Catharina" te Herpt en „St. Blasius" te Heusden, die haar eerste concours gisteren Zon dag 2 April hielden op de schuts- boom te Herpt. De nieuwe insignes werden aan de leden uitgereikt. Na de rondvraag sloot de Hoofdman de ze geanimeerde vergadering. Men verzoekt ons te melden, dat het bestuur der Heusdense Llen- gelsportvereniging besloten heeft per 1 April 1950 weder nieuwe leden aan te nemen, zonder inleggeld te beta len. Zij, die lid wensen te worden kunnen zich opgeven bij het bestuur. Heren hengelaars, door „Eendracht sterk", moet ook uw leus zijn. De „Zomeractie 1950" begint Zaterdag a.s. Winkeliers, lid van een der beide Middenstandsverenigingen die zich nog niet opgegeven hebben voor deze Zomeractie, 'wordt meege deeld dat hedenavond 8 uur de in schrijftermijn sluit. Zij, die dus nog willen meedoen, dienen zich met hun opgaaf te haasten. AALST Woensdag 5 April a.s., des avonds om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Dis. Blok van Rot terdam. ALMKERK Naar wij vernemen is de leden vergadering van de Oranjevreniging alhier, welke op 5 April zou plaats hebben, uitgesteld tot Donderdag avond 13 April. Hedenavond om 8 uur, zal in de 2aal van de heer P. v. Dijk, vanwege de Ned. Ver. van ex-politie ke gevangenen uit de bezettingsjaren, een filmavond worden gegeven, met het doel gelden te verzamelen voor de weduwen en wezen van de slacht offers. Zaterdag 8 April des avonds 8 uur zal deze film te Nieuwendijk vertoond worden. Zaterdag 8 April hoopt het Herv. Kerkkoor met medewerking van het Herv. Kerkkoor „Irene", in de Geref. Kerk alhier Paas-viering te houden. BABILONIëNBROEK Op Dinsdagavond 4 April a.s. zal alhier in het gymnastieklokaal een filmvoorstelling worden gegeven door de N>V. „Victoria" chocolade- en biscuitfabrieken te Dordrecht. De toegang is geheel vrii' en het belooft een interessante, avond te wor den, iedereen is van harte welkom, ook de inwoners van de omliggende dorpen. DUSSEN De Burgemeester der gemeente Dussen maakt bekend, dat gelegen heid zal worden gegeven tot koste- lze inenting tegen pokken, van kinde ren bpneden de leeftijd van 1 jaar en wel voor Hank op Woensdag 5 April a.s. van 1010.30 uur ten huize van J. G. de Wit, C 236 te Hank en voor Dussen opDonderdag 6 April a.s. van 1010.30 uur in het consultatiebureau te Diussen. De raad dezer jgiemeehte komt Woensdagavond 7 uur in opemibare vergadering bijeen. Vrijdagavond vond in de Ger. Kerk alhier, het afscheid plaats van de Heer B. v. Hoven als hoofd der Chr.' Nat. School te Dussen, wegens zijn vertrek naar Andel. De heer v. Zoele uit Nieuwendijk werd als nieuw Hoofd geïnstalleerd. We hopen in een volgend nummer op een en ander nader te mg te ko men. GENDEREN Donderdag 6 April zal voor de Ned. Herv. Gem. voorgaan Ds. J. J. Moll uit Waddinxveen, des avonds om 7 uur. Biduur en Goede Vrijdag dienst. '«-GRAVENMOER Hét fanfarecorps „Euterpe" gaf Wioensdaigiavond 29 Maart j.l. een uitvoering in het „Wapen van 's-Gra- venmoer". Dinsdagavond 28 Maart j.l. kwam de A.R. kiesvereniging „Vreest God, Eert den Koning" in jaarver gadering bijeen in de Chr. school al hier. De agenda verhieldde o.a,. een verslag over "de werkzaamheden der A.R. raadsfractie. Onjgeveer 50 leden kwamen op. In het jeugdlokaal achter de Geref. Kerk kwam j.l. Woensdag avond de Geref. Knapenvereniging „Samuël" in jaarvergadering bijeen. ftERPT Geslaagd aan de R.K. Huis houd- en Industrieschool „Ma- riënburg" te 's-Bosch, C. BuysA B 126, alhier. LAND VAN ALTENA Onder voorzitterschap van de heer W. G. de Waard, hielden de sa menwerkende -landbouworganisaties Maandagavond in café v. Dijk te Almkerk een vergadering. In bespreking kwam de afrekening van Landb.herstel, die voor velen ge deeltelijk terugbetalen van het ont vangen voorschot betekend. Besloten werd een commissie in te stellen die voor de leden deze zaak In Tilburg zal behandelen. In deze commissie kregen zitting de heren: A. B. Snoek, N.Br. Mij. v. Landbouw; L. J. Vogelaar, C.B.T.B.; P. v. Schendel, N.C.B. Tot secretaris werd benoemd de heer Vogelaar. MEUWSBLAB Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct, Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur H.M. DE KONINGIN en Z.K.H. PRINS BERNHARD zullen met de twee oudste Princessen Beatrix en Irene hun vacantie doorbrengen in Val d'Isère in Frankrijk. FotoDe Koninklijke Familie gaat aan boord van het vliegtuig op Schiphol.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1